Bonnen die thans geldig zijn-: lAAT/ICJBIMCtlIIN De verduistering DRIEHUIS BLOEMENDAAL IJMUIDEN ZIJLWEG 49 MAANDAG 9 SEPTEMBER Ï94Ö HAARDEM'S DAGBEAD 2 Hereeniging der Nederlandsclie arbeiders. Comnr'ss^is Woudenberg spreekt hoofd- brs'.uren van vakbonden toe. Het A.N.P. meldt: In een Zondag te Amsterdam gehouden bijeenkomst van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, waartoe alle hoofdbesturen van aangesloten vakvereenigingen waren opgeroepen, heeft commissaris Wouden berg een uiteenzetting gegeven van de gebeurte nissen bij het Ned. Verbond van Vakvereenigin gen, over de oorzaken, welke dit ingrijpen noodza kelijk maakten en de gevolgen, welke uit dit in grijpen zijn voortgevloeid. Daarnaast zette com missaris Woudenberg uitvoerig uiteen langs welke wegen gewandeld zal moeten worden om tot een nieuwe sociale orde te komen, welke de hereeni- ging der Nederlandsche arbeiders verzekert. De commissaris zette uiteen dat de genomen maatregelen noodzakelijk waren ten einde de nieuw te scheppen vormen in de organisatie te kunnen consolideeren. Spreker heeft de hem opgedragen taak aanvaard in het welbegrepen belang der Ne derlandsche arbeiders en wil met alle kracht mede werken aan nieuwe welvaart, aan de verheffing van de werkers in de nieuwe Europeesche orde, met werkelijkheidszin en inachtneming van de ge wijzigde verhoudingen, gedreven door zijn liefde voor het volk en gedragen door de socialistische idealen. Voor een ieder, die bereid is op deze basis mede te werken, dient in de eerste plaats echter duide lijk te zijn, dat op 10 Mei een periode beslissend is afgesloten en wie ook in de vakbeweging wil medewerken moet zooveel werkelijkheidszin heb ben, dat hij inziet dat de wapensuccessen van Duitschland of liever de nederlaag van de pluto cratieën de oude orde hebben omvergeworpen en dat ons economisch en sociale leven in nieuwe banen wordt geleid. Deze. groote oorlog is een re volutie, waarin de jonge, bruisende volkskracht, steunende op den arbeid, de kluisters afwerpt en triumpheert over de heerschende machten, die met hun oude afgeleefde krachten steunen op een stel sel, dat we kapitalisme noemen. Regeeren is vooruitzien. De geschiedenis is an ders geschreven dan door velen was verwacht en het besef dringt langzamerhand meer door, dat het anders zal moeten, dat er eenheid en concentratie moet komen. Het is echter logisch en het ligt in de natuur der dingen, dat diegenen, die ook voor den oorlog het juiste inzicht en geloof hadden in de ontwikkeling der historisch aan de orde zijnde krachten, de lei dende en betrouwbaarste figuren zullen zijn in dek opbouw op alle fronten van de nieuwe werkge meenschap, waarin ook de vakbeweging zijn juiste plaats moet hebben. DE JUISTE HOUDING. Op grond van het feit, dat wij een oorlog heb ben verloren en een bezet gebied zijn geworden, hebben wij als Nederlanders de keuze tusschen loyaliteit, medewerking, samenwerking of bewuste tegenwerking en ondermijning. Er is maar een juist standpunt, dat door alle Nederlandsche in stanties en ook de vakbeweging is ingenomen. De loyale medewerking en samenwerking niet alleen met de bezettirg! maar verder strekkend tusschen Nederland en Duitschland, tusschen het Nederland sche en het Duitsche volk. Daarom vraagt de nieuw geboren toestand de sociale en economische orienteering naar en op Duitschland, dat reeds thans het vasteland van Europa beheerscht. Het heeft geen zin om thans nog te jammeren' om terugkeer tot het oude, want een 10e Mei mag en zal nooit meer terugkeeren. Hoe het lot zich ook wenden en keeren mag, een oorlog tusschen onze broedervolkeren moet voor goed tot het verleden behooren. Dat is de wensch van den Rijkscommissaris, dat is de wensch van Duitschland, dat is de wensch van het Duitsche Volk. Komende tot de taak van de vakorganisaties, zei- de spreker, dat de medewerking van de vakorga nisatie loyaal moet zijn, actief bezield met den strijdbaren wil naar een betere toekomst voor den arbeider en positief in de richting van het nieuwe groeiende Europa, in het besef en de erkenning, dat daarin het belang der Nederlandsche arbeiders ligt. In het algemeen is tot een dergelijke loyale sa menwerking bereidheid bij de meeste hoofdbestuur ders gevonden: er waren er echter order de be stuurders, die krachtens hun belast verleden of om andere redenen, die waarborg niet konden geven, dat wil zeggen, het volstrekt noocnge vertrouwen niet konden geven'. Het is nu eenmaal zoo, dat men de consequenties van elke uiting, elke houding, elk standpunt, heeft te aanvaarden. Uit iedere neder laag, uit iedere overwinning, vloeien consequenties voort, die noodzakelijk en logisch zijn. Als b.v. de voorzitter van het N.V.V. op een in ternationaal congres te Parijs nog niet lang ge leden (reeds in den oorlog) verklaarde, dat de Ne derlandsche arbeiders aan de zijde stonden der Westersche plutocratieën, dan schaarde hij de Ne derlandsche arbeiders dus in slagorde tegen Duitschland. Het is begrijpelijk, dat aan een dergelijk optre den, dat oorlogvoering beteekent, bij een nederlaag consequenties vastzitten, ook hier moet men de verantwoordelijkheid dragen van zijn woorden en daden. Deze voorzitter, die zelfs nu nog zijn salaris ontvangt, kan hoogstens de edelmoedigheid van de Duitsche bezetting prijzen. Ware de geestesge steldheid, zooals ook bedoelde voorzitter die toonde, niet zoo stelselmatig door regeering en pers in ons volk gedruppeld, dan ware de oorlog, zooals die thans ons volk getroffen heeft, zeker achterwege gebleven. De weinig fraaie wijze waar op vijf millioen naar Engeland is gebracht van het vermogen der vakbonden, toont intusschen de stemming en de gezindheid, die weinig waarborg biedt voor de toekomstige loyale, actieve, positieve samenwerking in vriendschap met Duitschland. Het was daarom noodzakelijk, dat enkele per sonen zich uit de vakbeweging moesten terug trekken, ten einde de vakorganisatie zelf te kun nen handhaven en haar doel nader te kunnen be reiken. Toen spr. in functie trad. heeft hij er naar gestreefd zooveel mogelijk de beproefde krachten op hun plaatsen te laten. Men kan niet zeggen, dat gezien het aantal personen,in de hoofdbesturen willekeurig is in gegrepen. Een Aantal"van 28 op de ruim 300 zegt voldoende. Deze tijd echter, zoo vervolgde commissaris Woudenberg, zal veel van ons vergen en kan niet verdragen, dat er met personen geëxperimenteerd wordt. Het ligt dan ook niet in de bedoeling zoolang ieder hier inderdaad loyaal, actief en positief mede werkt, nog verder maatregelen te nemen of nog een van de thans zitting hebbende hoofdbestuur ders van hun ambt te ontheffen, met de thans ge geven ontslagen zijn alle noodzakelijke ontheffin gen geschied. Met waardeering maakte de commissaris ver volgens gewag van de inrichting en in het alge meen ook de wijze van administratie van de or ganen van het N.V.V. Het dwingt respect af, dat meestentijds zeer eenvoudige personen dit tot stand hebben kunnen brengen en in stand hebben kunnen houden. Het ligt dan 'ook niet aan het menschenmateriaal en niet aan het gebrek aan toe wijding en overgave, maar aan den heerschenden gedachtengang uit den vooroorlogschen tijd, dat de vakbeweging geen grootere machtsontplooiing en eenheid tot stand heeft kunnen brengen. Deze eenheid, waarnaar door allen is gestreefd, Is noozakelijk in de vakbeweging om de juiste plaats voor den arbeider in de maatschappij te bereiken.' in verband met deze noodzakelijke eenheid is het toe te juichen, dat bereids fusie tusschen N. V. V. en N. V. C. tot stand kwam, terwijl anderzijds door maatregelen, regelende de verhoudingen tusschen koporganisaties en aangesloten bonden, en interne maatregelen een meer productief werken zoowel naar binnen als naar buiten, mogelijk is geworden. Juist dit sterker maken van het N. V. V. is het grondgebinsel van alle tot op heden getroffen maat regelen. Deze maatregelen, zoowel als de buitengewone belangstelling van de bezettende overheid voor het N. V. V., zijn waarborgen voor de toekomst van het N. V. V. De commissaris richtte vervolgens een meer per soonlijk woord tot alle aanwezige hoofdbestuurders en verklaarde, dat hij in goede harmonie samenwer king wil bereiken en zich met kracht zou verzetten tegen iederen aanval van andere zijde. De organisa tie, zoowel als de bestuurders, zullen niet vogelvrij zijn en ongepaste aanvallen, van welken kant ook, zullen afgeweerd worden. Dr. Colijn en prof. Slotemaker spraken in Den Haag. 3 GRAVENHAGE, 7 September. (ANP) Zater dagmiddag zijn in het Kurhaus te Scheveningen vergaderingen gehouden, uitgaande van de A. R. Kieskringcentrale te 's Gravenhage en de Kamer- kringvereeniging der C. H. Unie. De eerste verga dering ving aan te 2 uur en werd gepresideerd door den heer H. W. Tilanus, de tweede vergadering be- ,on te half vijf en werd gepresideerd door den heer H. Smitskamp. In de beide vergaderingen hebben prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine en dr. H. Co- lijn redevoeringen uitgesproken. Prof. Slotemaker de Bruine zeide o.m. het vol gende. Er gaat een-algemeene roep om vernieuwing rond, daarvan zullen zich allen moeten doordringen. De eisch en verwachting van het nieuwe moet echter gevuld zijn en dus meer zijn dan een frase of een mode. De massa-psychologie leert, dat velen aan het woord genoeg hebben zonder zakelijken inhoud; zulk een vernieuwingssfeer beduidt dan echter een fata morgana, hetgeen nog bedenkelijker is dan con servatisme. Wie nu den roep om vernieuwing ontleedt, wordt teleurgesteld; want daarin is geen enkel nieuw ele ment aanwezig. De onderwerpen, waarover het gaat, zijn vooral ■ier in aantal: werkloosheidsbestrijding, economi sche ordening, staatkundige herorienteering, cul- tureel-geestelijke vernieuwing. Op geen dezer ge bieden wordt iets gevraagd, dat niet reeds lang be pleit is. Soms trachten zij, die nimmer een voet aan den grond kregen, van de omstandigheden gebruik te maken hetgeen noch nieuw noch voornaam is. Soms zijn personen en groepen thans voorstander hetgeen zij tot nog toe steeds bestreden hebben. Op het gebied der economische ordening zijn nieuwe dingen groeiende. Volgens spr. is het geen fantasie dit te voorspellen, doch hij acht dit onder werp ongeschikt om er een grootsche volksbeweging mede te stuwen. Ten eerste is alles in Europa nog groeiende en het is nauwelijks denkbaar, dat Nederland hier zal kunnen handelen buiten zeer nauw contact met het geen op het gansche continent groeit. Ten tweede is het zeer de vraag, of de corporatieve ordening naar Italiaansch model, die onder ons gepropageerd wordt, de overtuiging weerspiegelt van de groote meerderheid van het Nederlandsche volk. Ten der de is het onderwerp te matex-ieel, te relatief en ook te oud om een nieuwe beweging te stuwen. Zou men hiertegenover willen wijzen op den drang, dat indi vidualisme en egoisme gebroken worden, dan dient het antwoord te luiden, dat dit gx*ootsche onderwerp ligt op het cultureel-geestelijk erf en dat via enkel economische constructies dit ideaal nimmer kan worden bereikt. Op staatkundig terrein is een dubbele vernieu wing onmisbaar. De versplintei-ing in het partijwe zen moet worden tegengegaan: met name belangen groepen zijn op politiek erf uit den booze. echter pleit spr. geenszins voor de vorming van één partij, die allen zou omvatten; de onmiskenbai-e verschei denheid in ons volk zal in de geleding van partijen haar weerslag moeten vinden; een kunstmatige een heid zou ons vei-armen. Daarbij vindt de principieele basis voor pai-tij-vorming meer dan ooit haar goed recht. Dr. Colijn sprak over: Nederland in het verleden, in het heden en in de toekomst. Spreker blijft nog altijd van oordeel, en hij zet dat nader uiteen, dat ons land onder de volken van Europa met eere mocht worden genoemd, al is hij geenszings blind voor de gebreken, die in ons staats bestel zich hebben geopenbaard en waartegen spr, reeds twintigjaar geleden zijn stem heeft verhe ven. Wat de toestand van Nedei-land in het heden aangaat, deze wordt gekenmerkt door een roep van alle kanten om hervorming, om herstel, om vernieuwing, uit welken hoek deze vernieuwings drang ook komt, in een opzicht is hij vrijwel ge lijk, nl. in zijn afkeer van degenen die vroeger het land hebben bestuurd. Het merkwaardige daarbij is verder, dat de vernieuwers in Nederland waar schijnlijk onder elkaar niet minder verdeeld zijn dan de oude politieke partijen waren. Wat spr. be treft, hij zou buitengewoon verblijd zijn, wanneer wij op het gebied van sociale wetgeving, woning bouw, volksgezondheid, onderwijs, geestesvrijheid zullen kunnen houden, wat wij hadden en indien degenen, die na ons komen, ons koloniaal bewind in de toekomst op even voortreffelijke wijze zullen voeren als in het verleden het geval was, Alleen ons staatsbestel zal, ook als wij volledige onaf hankelijkheid verkrijgen, op de helling moeten. De politieke wilsvorming in Nederland werkt te langzaam, de daadkracht liet vaak te wenschen Alleen is spr. van oordeel, dat men gedu rende den bezettingstijd zich niet kan bezig houden met hervormingen in ons staatswezen, Dat zal tot dater moeten wachten. Ook het feit, dat de bezettende overheid uit den aard der zaak de be- stursmacht niet lit handen kan geven, draagt er toe bij dat de roep om verniewing in het heden moei lijk in daden kan worden omgezet behalve dan in de ethische sfeer. Dat de toekomst aangaat, concludeerde dr. Colijn. dat door de bezettende macht niet gevorderd zal worden, dat wij ons eigen Nederdandsche karakter bullen verloochenen en dat wij bij onze politieke wilsvorming zelf den weg zullen kunnen bepa len, dien wij begeeren te volgen. Ongetwijfeld zijn deze uitlatingen van beteekenis. Maar aan den anderen kant zullen wij ook goed doen die be teekenis niet te overschatten in dien zin, dat wij alle toestanden en verhoudingen na den vrede zul len zien terugkeeren, zooasl ze waren vóór den lOen Mei. Het zal noodig zijn, zegt spreker, dat wij met beide voeten op den grond blijven staan en een open oog hebben voor de verandei-ingen, die op het continent van Europa reeds ingetreden zijn of nog intreden zullen. Behalve de bestrijding der versplintering is 'be strijding van de ontaarding der democi-atie onmis baar. Naast een sterk regeer-gezag acht spr. volks invloed onmisbaar. Eindelijk de cultureel-geestelijke vragen. Hier is de eigenlijke vernieuwing onmisbaar, omdat alle echte volks vernieuwing van binnen uit verkregen worden moet en noch door wetten noch door or ganisatie verkregen kan worden. Wie roept om ge meenschapszin tegenover individueel of groeps- egoisme, roept om een nieuwen geest. En deze kan niet verkregen worden zonder geestelijke krach ten in den diepen religieuzen zin van dit woord. Daarmede is als onvoldoende afgewezen het streven om cultureel-geestelijk te helpen met verwerping van geestelijke kracht en het streven om de volks eenheid te bereiken door onderschikking van het geeste aan het nationale. De Duitsche aanvallen van heden nacht. Hoogtepunt van den luchtoorlog nog niet bereikt. BERLIJN, 9 Sept. (DNB) De aanvallen der Duitsche formaties op Londen werden vannacht naar het DNB verneemt, met zoo groote felheid en kracht ondernomen, dat de stad tien uur luchtalarm, het langste, dat tot dusverre voor gekomen is, moest beleven. Golf na golf kwam ronkend aan, veilig geleid door de reeds van grooten afstand zichtbare vuurverschijnsels der vele branden, die in de nabijheid samenvielen tot één reusachtige vlammenzee. Een groep vliegtuigen had als aanvalsdoel spe ciale industrie-installaties gekozen, waarbij door neergeworpen bommen van het zwaarste kaliber electriciteits-, gas- en watercentrales getroffen wer den. Uit een gasfabriek zal men een steekvlam van 2000 M. hoogte opstijgen, terwijl zeer zware explo sies op elkander volgden. De Britsche luchtafweer zocht met zijn zoeklichten den geheelen hemel af naar de aanvallers, zonder echter een Duitsch vlieg tuig doeltreffend in de lichtstralen te krijgen. Al leen hxm eigen nachtjagers werden verscheidene malen gegrepen en zoo verblind, dat gezien kon worden hoe een jachttoestel neerstortte.- De Duit sche vliegtuigen keerden ondanks de versperrings ballons en het aan den rand van Londen vurende luchtafweergeschut ongehinderd naar hun basis terug. Toonaangevende kringen in Londen verkla ren, naar de diplomatieke correspondent van Reuter schrijft, dat de luchtoorlog op het punt staat in een kritiek stadium te tx'eden. Men kan zeggen, dat hij in een crescendo ovex-gegaan is, maar hij heeft zijn hoogtepunt nog niet bereikt. In de verklaringen van deze kringen wordt op nieuw bevestigd dat de aanvallen van het Duit sche luchtwapen zich o.a. gericht hebben tegen Verkeex-sverbindingen dus op militaire doelen. Onder het opschrift „Zij hebben het gewild", schrijft de „Völkische Beobachter" over de Duitsche luchtaanvallen op Londen o.m. het volgende: ,,De Duitsche adelaar heeft toegegrepen. De slag die Za terdagmiddag tot laat in den nacht aan de Britsche' hoofdstad werd toegebracht, heeft gevolgen gehad, waarover de Engelschen als laatsten zich kunnen beklagen. Het was een slag der vergelding voor het feit, dat de Britsche luchtmacht haar bommen in de rijkshoofdstad uitsluitend neergeworpen heeft op woonwijken der arbeidende bevolking. Een volk dat een Churchill aan het hoofd duldt, heeft het leed, dat onvermijdelijk ook de burgerbevolking treft, aan zich zelf te wijten. Daarbij willen wij niet over het hoofd zien, dat de groote luchtaanval op Londen wederom gericht was op militaire doelen." Hat blad wijst daarbij op de uitlating van den Engelschen vicaris N. C. Whipp, die in de „Daily Mirror" de uitnoodiging schreef „de Duitsche dui vels allen dood te slaan." in dit verband constateex-t het blad, dat het Duitsche volk weliswaar lankmoe dig maar niet zoo goedmoedig is, dat het dergelijke uitlatingen kan vergeten. In onverbiddelijke hard heid gaat de strijd verder. Omtrent den afloop ge voelt het Duitsche volk zich na de geweldige aan vallen op Londen nog zekerder dan tevoren. De Anierikaansehe dienstplichtwet. WASHINGTON, 9 Sept. (D.N.B.) Het huis van afgevaardigden heeft met 263 tegen 149 stem men het felomstreden dienstplichtontwerp aan genomen, nadat tevoren ondanks heftigen tegen stand der regeeringsaannangers, met 207 tegen 290 stemmen een aanvullende clausule was goed gekeurd, waarbij de invoering van den dienst plicht 60 dagen moet worden uitgesteld, gedu rende welken tijd getracht moet worden de voor het leger der V.S. noodige 400.000 man langs den weg van vrijwillige recruteering aan te werven. Aangezien de door het Huis van Afgevaardigden aangenomen vorm afwijkt van dien, welken de Senaat heeft aangenomen, zal nu eerst een po ging worden gedaan om deke twee vormen met elkander in overeenstemming te brengen. Zaterdagavond gaf het Berlijnsche Philharmonisch Orkest onder leiding van den dirigent Hans Knappertsbusch een concert voor de Duitsche weermacht in Den Haag. O.m. waren aanwezig een vertegenwoordiger van den Opperbevel hebber der Duitsche weermacht in Nederland (midden) en de Rijkscommissaris Dr. Seyss Inquart (links). (Foto Stapf Bilderdienst.) Beperkingen van het reizend uitoefenen van een bedrijf. 's GRAVENHAGE 9 September. In de reeds gepubliceerde verordening van den rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied be- trefende beperking van al het reizende uitoefenen van een bedrijf, wordt bepaald dat hij, die in strijd handelt met de bepalingen van deze verordening, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden en met geldboete van ten hoogste duizend gulden of met een dezer straffen, voor zoover vol gens andere bepaling geen hoogere straf is bedreigd. Handelingen in dezen zin zijn overtredingen (Uebertx-etungen) Tien jaar Montessori-arbeid. Aan de Bloemendaalsche Montessori- Kleuterschool. Men schrijft ons: Tien jaar moge een bescheiden termijn zijn voor de ontwikkeling van een onderwijssysteem, voor de enkele school, die de gedachten van mevrouw dr. Maria Montessori in praktijk brengt, is het toch belangrijk om op een dergelijk tijdvak van wex-k- zaamheid te kunnen terugzien. De Bloemendaalsche Montessori kleuterschool aan den Vijverweg (Kinheimpark) heeft bij het begin van den nieuwen cursus haar tiende levens jaar voltooid. Gemakkelijk werd het haar zeker niet gemaakt. Eenerzijds werd destijds nog bij vele ouders onbekendheid met of vooroordeel tegen het systeem aangetroffen, die alleen overwonnen kon den worden door hun in de praktijk te toonen hoe veel waardevols hier voor hun kinderen werd .be reikt. Anderzijds vielen de eerste levensjaren sa men met een achteruitgang in het economische leven van ons land, die het onmogelijk maakte voor de afdeeling lager-onderwijs een rijkssubsidie te vex-krijgen. Ondanks den krachtigen steun van vele ouders en belangstellenden, bleek zonder een der gelijk subsidie deze afdeeling niet te handhaven, zoodat sedert September 1937 de school alleen de kinderen van 3- tot 6-jarigen leeftijd onder haar hoede neemt. Zonder zich door dezen tegenslag te laten te- neer drukken, heeft de leidster van het voorbe reidend onderwijs, mevr. V. Tillmanns, haar uiter ste krachten gegeven om te bereiken dat deze af deeling bij de ouders een uitstekende reputatie kreeg. Gezegd mag worden dat zij daarin ten volle is geslaagd. In Bloemendaal en het aangrenzende gedeelte van Haarlem denken ongetwijfeld vele moeders en vaders met ex-kentelijkheid terug aan de toewijding, waarmee zijn in de afgeloopen tien jaren het onderwijs van hun kleuters heeft geleid. Wegens de tijdsomstandigheden werd van een officieele viering van dit jubileum afgezien, alleen werd bij het begin der zomervacantie den op school zijnden kinderen een prettige dag bereid met spelletjes, zingen en tractaties; bloemen van ouders gaven aan deze gezellige uren van herdenking een feestelijk karakter. Op 3 September heeft de school haar deuren ge opend voor het 11e jaar en de kleuters in het zon nige gebouwtje ontvangen. In de twee openlucht klassen heerschte dadelijk weer de bedrijvige stem ming van de bezige kindertjes, die hier veel tot hun beschikking vinden, dat zij thuis vaak moe ten missen, zooals ruime gelegenheid tot oefeningen met materiaal voor de zintuig- en voor muzikale ontwikkeling. De leerzame omgang met andere kin deren in een omgeving, die speciaal op den kleu terleeftijd is ingesteld, doet hen tot orde en zelf werkzaamheid komen. Binnenkort zal op een Zatex'dagmiddag en Zondag de school opengesteld worden voor bezichtiging van het gebouw, het materiaal en het werk der leer lingen. J. M. C. HOOG 75 JAAR. Heden" vierde de heer J. M. C. Hoog, directeur van de N.V. C. G. van Tubergen's Bloembollen- en Zaadhandel te Haarlem zijn 75en verjaai'dag. De heer Hoog had, zooals men weet, te kennen gegeven aan deze herdenking geen feestbetoon te willen verbinden en was heden afwezig. Intus schen waren er natuurlijk tal van telegrafische en schriftelijke gelukwenschen binnengekomen, o.m. van de Alg. Ver. van Bloem bollen cultuur, bevriende relaties e.a. De collega's van den heer Hoog hadden een bloemstuk gezonden. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN. New-York 1.88 3 16—1.88 9/16 Berlijn 75.28—75.43 Brussel 30.11—30.17 Helsinki 3.81—3.82 Stockholm 44.8144.90 Zurich 42.80—42.88 Bankpapier: New-York 1.86 1/2—1.90 1/4 Brussel 30.08—30.20 Stockholm 44.7644.94 Zürich 42.76—42.92 BROOD Bons 4 Geldig van 2 Sept. tot en met 12 Sept. Bons 5 Geldig van 9 tot en met 17 Sept. Recht gevende op: Totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. KOFFIE OF THEE Bon 73 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Van 31 Aug. tot en met 27 Sept. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 72 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Van 31 Aug. tot Vrijdag 27 Sept. Recht gevend op: 1 K.G. suiker. MEEIWAREN Bon 71 uit het Algemeen Distributieboekje Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. BOTER EN VETTEN Bon 05 tot en met 12 van de Boterkaart. Geldig. Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond boter. Bon 05-06-07 van de Vetkaart. Geldig. Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond margarine of boter Bon 08 van de Vetkaart. Geldig Tot en met 18 October. Recht gevende op 1/2 pond boter of 1/2 pond gesmolten spijsvet Bons 09-10-11-12 van de [/eikaart. Recht gevend op: 1/2 pond boter met een reductie van 10 cent per half pond. GRUTTERSWAREN Bon 41 uit het Algemeen Distributieboekje Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meel of rijstebloem. Bon 54 uit he Algemeen Distributieboekje Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 250 gram havermout of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 28 van het Algemeen Distributieboekje Geldig van 9 Sept. tot 1 November. Recht gevend op. 100 gram maizena of griesmeel of puddingpoeder Bon 15 uit het Algemeen Distributieboekje Geldig van 9 Sept. tot 1 November. Recht gevend op: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. (alleen voor hen. die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel ..Periode 6" Geldig: Tot en met 3 November. Recht gevend op: 2 Liter. Bon 115 (Geldig tot 25 Sept.) Recht gevend op: 150 gram toiletzeep of 120 gram huishoudzeep of 200 gr. zacht zeep of 250 gram zeeppoeder of 125 gr. zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gr vloeibare zeep. Bon 116. (Geldig tot 31 December.) Recht gevend op. 50 gram scheerzeep of 1 tube scheercrême of 1 pot scheerzeep. Zon onder 20.10 uur Zon op 7.06 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. ONGEVAL OP WESTERVELD. Een 58-jarige metselaar uit Santpoort was Za terdagmiddag werkzarmheden gaan opnemen voor het maken van een gx'afkelder op de begraafplaats Westerveld alhier. Terugkeerende reed hij per fiets van een hoogte bij het zoogenaamde torentje van Blauw en raakte toen de macht over het stuur kwijt. Hij sloeg met de fiets over den kop en bleef bewusteloos liggen. Dr. Mac Daniël consta teerde een hersenschudding en liet den man naar zijn woning overbrengen. GEREF. KERK. De kerkeraad der Geref. kerk alhier heeft besloten orn met ingang van October a.s. Zondags de godsdienstoefeningen te doen aanvangen des morgens om half tien en 's middags om half Srie. De middagdienst zal uiterlijk 4 uur afgeloopen zijn. Marktberichten en besommingen. Aangevoerd door consignatiezendingen: Haring f 25f 17, makreel f 20—f 17.50, kabel jauw f 30f 21, gullen f 16f 13, kleine middel schelvisch f 35—f 33, kleine schelvisch f 29- f 28.50, kleine schol f 24, schar f 15f 13, bot f 37.50f 28, alles per 50 kg. Tong f 1.90—f 106 per kg. Zoetwatervisch: Baars 2422 c., snoekbaars 5247 c., blei 1614 c.. voorn 15 ct., alles per 1 INST. KWEKKEBOOM Telef. 14441 Vraagt prospectus en hoe leer Ik vlug en goed dansen Beide GRATIS (Adv Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 9 September, Bevallen 6 September: H. T. A. J. van den Brink—Toorenent, d.; H. F. Jongejan—Biengraf, d.; J. C. van EverdingenVermond, d.; J. Aker slootLodder, z.; 7 September: G. W. Nagels— Boonk, d.; Z. HoebenSassen, z.; G. Leene—Wet- sema, d.; 8 September: G. BastiaanKuiper, z.; A. Poelgeestvan der Meij, z.: A. J. van der Velt— Olijerhoek, d.; C. de LeeuwValkering, z.: 9 Sep tember: J. van Oploovan Diemen, d. Ovex-leden: 6 September: C. Bittervan Veen, 75 j., Verspronckeg; E. A. van der Plaats—Wytzes, Luciferstraat; 8 September: P. van Bruggen, 72 ji Romolenstraat.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2