Voor alle inwoners legitimatieplicht In de kuststreek tusschen 22 en 4 uur binnenblijven FLITSEN Sociale bijslag voor Nederlandsche arbeiders in Duitschland. MAANDAG 9 SEPTEMBER 1940 HKSREEM'S DA'GBEAD" 3 Jrekkend" bedrijf verboden Het ANP meldt: Op bevel van den commissaris-generaal voor de openbare veiligheid, den hoogeren S.S.- en politie leider, zijn vier verordeningen uitgevaardigd, die jn het laatste Verordeningenblad voor het bezette Nederlandsche gebied gepubliceerd zijn en die be langrijke en ten deele ingrijpende voorschriften inhouden: alle inwoners hebben den plicht deze voorschriften consciëntieus in acht te nemen ter vermijding van gevoelige straffen en strenge dwangmaatregelen. In de eerste plaats is door de secretarissen- generaal van de departementen van binnen- landsche zaken en van justitie voor alle Nederlandsche staatsburgers boven 15 jaar die in Nederland wonen of er verblijven, met in gang van 1 October 1940 een algemecne legiti matie ingevoerd. Dit verplicht iedere Neder lander in het bezette Nederlandsche gebied steeds een van een foto voorzien officieel identiteitsbewijs (officieel foto-legitimatiebe wijs) bij zich te hebben, dat hem in staat stelt zich te allen tijde behoorlijk te legitimeeren. Het bewijs moet worden afgegeven door een Nederlandsche instantie. Het officieele foto-legitimatiebewijs mag niet worden uitgegeven voor een langeren tijdsduur dan een jaar. Een uitzondering is gemaakt voor het pas poort, dat naar gelang van zijn geldigheidsduur voor behoorlijke legitimatie kan worden gebruikt. Het identiteitsbewijs moet behalve den naam en de voornamen bevatten den geboortedatum, de ge boorteplaats, het beroep, de demeente van inwoning en het adres, zoomede de hand- teekening van den houder, voorts den da tum van uitgifte, het dienstzegel van de in stantie, die het bewijs heeft uitgereikt, alsmede de handteekening van den bevoegden ambtenaar, die bet bewijs heeft uitgereikt. Wie niet in het bezit is van een zoodanig officieel bewijs, kan zich een doen uitreiken door de bevoegde gemeentelijke in stantie op het raadhuis. De plicht van de buitenlanders en statenloozen om te allen tijde een geldig paspoort bij zich te dragen, wordt door deze verordening niet ter zijde gezet. Zooals gezegd, moet iedere inwoner een der gelijk officieel bewijs altijd bij zich dragen. De houder is verplicht het bewijs onverwijld terug te geven aan de instantie, die het uitgegeven heeft, wanneer zijn naam of zijn beroep veran dert of wanneer in het algemeen een wezen- lijke verandering in zijn persoonlijke gegevens intreedt. Het bewijs moet voorts ingeleverd worden, wan- teer een nieuw bewijs wordt uitgereikt. Tenslotte moet iedere houder het verlies van zijn geldige bewijs onverwijld melden bij de instantie die het beeft uitgereikt. Wie zijn legitimatieplicht niet na komt, moet rekening houden naast de algemeene bestraffing, met een voorloopige gevangenhouding Ier identificatie van zijn persoon. Bijzondere maatregelen voor de kuststreek. Terwijl deze verordening over den legitima tieplicht voor het geheele bezette Nederland sche gebied geldt, hebben de bevoegde secre tarissen-generaal nog twee verordeningen uit gevaardigd, die, wat betreft het gebied van hun werking, slechts betrekking hebben op de Wadden-eilanden, zoomede op het kustgebied van het bezette Nederlandsche gebied, dat be grensd wordt door de lijn (met inbegrip van de plaatsen) Den Helder, Noord-Hollandsch Kanaal, Alkmaar, Uitgeest, Beverwijk, Velsen, Santpoort, Haarlem, Heemstede, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Warmond, Lei den, Voorschoten, Leidschendam, Veenweg, Vlieland, Berkel, Bergschen hoek, Oudever- laat, Nieuwerkerk, Schinkel, Kapelle, Kinder dijk, Alblasserdam, Papendrecht, Dordrecht, spoorlijn tot Breda, Ulvenhout en Zuidwaartss tot de Belgische grens in de richting van Meer- le en van hier langs de Belgisch-Nederland- sche grens tot aan de zee. De voornaamste verordening is die van den secretaris-generaal van het departement van Justitie over de beperkingen van het verkeer. Volgens deze verordening is het met ingang van 9 September 1940 aan allen, die niet Rijks- Duitschers zijn, tot nader order verboden zich tusschen ZZ uur en 4 uur buitenshuis te bege ven in de bovenomschreven gebieden. Deze verordening vormt een belangrijke uitbrei- Üing van de reeds op 28 Augustus uitgevaardigde verordening omtrent bijzondere maatregelen in het belang van de luchtbescherming, welke veror dening zich vooral bepaalde tot een beperking van het motorrijtuigen verkeer en tot een verbod van het betreden van het duingebied tijdens den nacht. nieuwe verordening over verkeersbeperkingen Ij practisch een algemeen uitgangsverbod in de jenoemde gebieden voor de nachtelijke uren. Niet {'troffen door het uitgaansverbod worden de le den van de Nederlandsche politie en brandweer, van de Nederlandsche grensbewaking en van den luchtbeschermingsdienst, personen die in ambulan ts en reddingsdiensten werkzaam zijn, dokters en vroedvrouwen, voor zoover hun verblijf in de open lucht voor de vervulling van ambtsplichten of van beroepsplichten noodig is, en wel slechts voor zoo ver daarbij de ambtelijke bevoegdheidskring of de normale arbeidssfeer niet woi'dt overschreden, in dit verband moet in het bijzonder de aandacht *orden gevestigd op het feit, dat degenen die tot ie bovengenoemde groepen van personen behoo- ten, zich tusschen 22 en 4 uur slechts binnen hun territoriaal ambts- of beroepsgebied mogen bewe- fen. Zoo is het ook b.v. noodzakelijk, dat een in woner, die des nachts een dokter noodig heeft, zich to beginsel wendt tot den meest nabij wonenden lts en niet bijvoorbeeld een dokter ontbiedt, die ioor het bezoek aan dezen patient zijn normaal ter ritoriaal arbeidsterrein moet overschrijden. Bijzon- fee wenschen moeten in de huidige omstandighe- terzijde worden gesteld. Het verbod tot uitgaan feit voorts geen betrekking op hulpzoekenden in 'ontoonbare gevallen van zware ziekte of ongeval. Tenslotte is voor diegenen, voor wie in zeer bij zondere gevallen, zooals b.v. dringende beroeps- Ponden, het nakomen van het verbod tot uitgaan fet mogelijk is, een regeling getroffen door het be- ^Mkbaarstellen van een speciale vergunning, welke loet worden aangevraagd bij den voor de betref fende provincie bevoegden districtscommandant van rijksveldwacht, met bijvoeging van twee pas foto's. In de steden Rotterdam en den Haag moe- feu deze aanvragen worden gericht tot den hoofd- fenmissaris van politie. De beslissing omtrent het "itueiken van deze speciale vergunning berust bij fei stafofficier van de Duitsche Ordnungspolizei bij fel gevolmachtigde van den Rijkscommissaris. Uit- feikkelijk wordt er op gewezen, dat de uitreiking fel een dergelijke speciale vergunning alleen in bijzondere gevallen mogelijk is, zoodat het feivragen van vergunningen, die niet voldoende Kgrond zijn, en waarmee geen algemeen openbaar. belang gemoeid is, bij voorbaat achterwege moet blijven. De speciale vergunning is slechts geldig te zamen met een ambtelijke fotolegitimatie. Personen, die naar den maatstaf van bovenbe doelde verordening van 28 Augustus 1940 toestem ming hebben voor het berijden van motorvoertui gen in den tijd tusschen 22 en 4 uur, hebben be halve deze toestemming eveneens noodig een derge lijke speciale vergunning van ontheffing van het verbod tot uitgaan, Wie evenwel voor den nacht een rijvergunning heeft of nog zal ontvangen, krijgt ook natuurlijk op aanvraag deze speciale vergun ning. De controle op dit uitgaanverbod zal ten strengste worden gehandhaafd. De strafbedrei gingen voor handelingen in strijd met het ver bod gewagen er van, dat degenen die in strijd hiermede handelen, rekening hebben te houden met de zwaarste straffen. Tegelijkertijd wordt het misbruik van een uitgereikte speciale ver gunning met straf bedreigd. Wie ter verkrij ging van een bijzondere vergunning onware op gaven doet, stelt zich eveneens aan straf bloot. Verbod van „trekkend" bedrijf. Een andere verordening van den secretaris generaal van het ministerie van Binnenlandsche zaken, van den secretaris-generaal van het mi nisterie van Justitie en van dien van handel, Nijverheid en Scheepvaart verbiedt met ingang van 9 September voor de Waddeneilanden en voor het boven omschreven kustgebied de uit oefening van het bedrijf door van plaats tot plaats trekkende kooplieden en andere onder nemers (rondtrekkende ondernemingen). Wat onder een rondtrekkende onderneming te verstaan is kan als algemeen bekend worden ver ondersteld. Voorzichtigheidshalve is in deze ver ordening echter nog een nauwkeurige begripsdefini tie van de rondtrekkende onderneming opgenomen, zoodat alle twijfel daaromtrent is opgeheven, rondtrekkende ondernemer, die van nu af er van afziet van plaats tot plaats te trekken en zijn be drijf in zijn woonplaats, of in de plaats waar hij op dit oogenblik vertoeft voortzet, kan met dit bedrijf voortgaan. Hij mag echter niet meer de woon- of verblijfplaats in de boven omschreven kuststreek verlaten. Als een dergelijke verandering in zijn bedrijf niet mogelijk is, zal hij goed doen de kuststreek te verlaten om in het binnenland zijn trekkend bedrijf verder te kunnen uitoefenen. Onder rondtrekkende ondernemers worden die genen verstaan, die buiten het gemeentegebied van him woonplaats zonder vaste vestiging en zonder voorafgaande bestelling, in eigen persoon: 1. Waren te koop aanbieden. 2. Warenbestellingen opzoeken, of waren bij andere personen dan bij kooplieden of in andere plaatsen dan op open verkoopplaatsen tot weder verkoop opkoopen. 3. Zelfgemaakte producten aanbieden. 4. Muziekuitvoeringen, tooneelspel, theatervoor stellingen of andere openluchtvoorstellingen geven zonder dat het hier een hooger belang van de kunst of de wetenschap betreft. Vliegeren verboden. Door een andere verordening van den secre taris-generaal van het departement van justitie is uit een oogpunt van veiligheid van het lucht verkeer het oplaten van vliegers van welk soort ook, in heel Nederland tot nader order verboden, en is op overtreding van dit verbod straf gesteld. Het is buiten kijf, dat veel bepalingen van de genoemde vier verordeningen een zekere nieuwe instelling van de bevolking vereischen en min of meer belangrijke beperkingen voor het persoon lijke en economische leven ten gevolge zullen heb ben. Het algemeen belang echter, dat bij de uit vaardiging van de verordeningen heeft voorgezeten, vereischt, dat alle inwoners het zich tot een plicht rekenen de hier opgelegde verplichtingen en ver boden nauwgezet na te komen. Aan de Duitsche organen van politie en weermacht en aan de Neder landsche politie is opdracht gegeven streng te wa ken op de nakoming van deze verordeningen en zonder pardon tegen overtreders op te treden. Bij een verstandige houding der bevolking zal de uit voering van ingrijpende bepalingen der verorde ningen wel niet op moeilijkheden stuiten. De dennen, die in het duinlandschap zijn gekapt, worden gezaagd tot brandhout voor den komenden winter en een auto wordt dankbaar gebruikt als aan drijvende kracht voor de zaag. (Foto Pax Holland) Geen restituties meer bij uitvoer van eieren Tot dusverre werden bij uitvoer van eieren aan de exporteurs uitkeeringen verleend welke ten doel hadden de betaalde invoerhef fing op het veevoeder aan de pluimveehouders terug te geven. Nu er geen veevoeder meer wordt ingevoerd, is er geen aanleiding hier mede voort te gaan. Dienovereenkomstig wor den met ingang van heden geen restituties bij uitvoer van eieren en eiproducten meer ver leend. Verzekeringen bij Fransche en Britsche maatschappijen. Ontwerp-regeling gereed gemaakt. Het A.N.P. meldt: Naar aanleiding van cir culaire no. 5 van de commissie voor het verzeke ringsbedrijf wordt door de contact-commissie te Amsterdam en het bestuur der vereeniging van assuradeuren te Rotterdam, die over deze zaken overleg hebben gepleegd, medegedeeld, dat de hieronder volgende regeling isontworpen met be trekking tot de verzekeringen bij Britsche en Fransche brand- en transportverzekering-maat schappijen. Daarbij is uitgegaan van de gedachte dat als algemeéne regel onverplichte betalingen uit het saldo dier maatschappijen niet in het belang is van verzekerden en niet in overeenstemming met de door de maatschappijen gegeven instructies terwijl voorts aan de nakoming van contractueele verplichtingen, behoudens de navolgende afwijkin gen, moet worden vastgehouden. De regeling luidt als volgt: 1. Voor verzekeringen, ingegaan vóór 10 Mei 1940, waarbij vooruitbetaling van premie voor den vollen duur der verzekering was overeengekomen, is de premie volledig verschuldigd, onverschilig voor welken termijn de verzekering was geslo ten. 2. Verzekeringen, ingegaan vóór 10 Mei 1940 en gesloten voor langer dan twaalf maanden met jaarlijksche premiebetaüng, mogen per eerstvol- genden premievervaldag na den datum van deze kennisgeving geannuleerd worden. 3. Verzekeringen, ingegaan vóór 10 Mei 1940, en gesloten met stilzwijgende continuatie, mogen per eerstvolgenden premievervaldag na den datum dezer kennisgeving onafhankelijk van den opzeg gingstermijn worden geannuleerd. 4. Verzekeringen, ingegaan na 10 Mei 1940 doch vóór den datum dezer kennisgeving en gesloten voor langer dan twaalf maanden, mogen onaf hankelijk van den opzeggingstermijn worden om gezet in verzekeringen voor twaalf maanden. 6. Verzekeringen gesloten vóór 10 Mei 1940 doch ingaande na den datum dezer kennisgeving, mogen geannuleerd worden. Drie homiiien in een polder te Orthen terechtgekomen. ROSMALEN, 8 September. Het A. N. P. meldt: Vannacht hebben Engelsche bommenwer pers in de omgeving van 's-Hertogenbosch een drietal bommen neergeworpen. De projectielen kwamen terecht in een polder te Orthen nabij den Bosch. Een door dezen polder loopende kabel van het P.E.N. werd getroffen, tengevolge waarvan de kabel niet meer functionneerde. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De materieele schade is gering. Ook bommen in de Heer-Hugowaard. Het A.N.P. meldt verder: Zondagmorgen zijn twee bommen gevallen in het land van den land bouwer H. Stuyt van de Jan Glijnisweg en den Huygendijk. De projectielen kwamen 300 meter achter de boerderij neer en troffen daar vijf schapen. Twee van dezen waren terstond dood, twee anderen moesten worden afgemaakt. Van de boerderijen van de landbouwers Schilder Sr. en Schilder Jr. gingen de ruiten aan scherven. NIEUWE SERIE No. 96 1. Deelt mede, dat hij ook dadelijk naar bed komt, hij wil nog even het tijd sein op de radio af wachten. 2. Neemt een boek op en raakt zoo verdiept dat hij te laat ontdekt dat hij het sein gemist heeft. 3. Draait een ander sta tion aan in afwachting van een nieuw tijdsein. 4. Vraagt zich af of hij het niet nog beter ergens anders kan opvangen. 5. Vindt een station dat bijzonder gezellige muziek uitzendt en vergeet zijn sein opnieuw. 6. Besluit zijn horloge maar op goed geluk iets vooruit te zetten. 's-GRAVENHAGE, 7 Sept. (A.N.P.) Het hoofd van de afdeeling sociale zaken van het Rijks commissariaat deelt mede: De opneming van Nederlandsche arbeidskrach ten in Duitsche bedrijven heeft gelukkige gevol gen gehad. Vele duizenden mannen en vrouwen hebben den roep tot het opnemen van arbeid aan de zijde van de hun stamverwante Duitsche ar beiders gevolgd. Hun looninkomsten zijn goed, zoodat zij thans na jarenlange werkloosheid kun nen beginnen hun economische en sociale aan gelegenheden wedèr op gezonden grondslag in te richten. De werkloosheid, haar gevolgen en begeleidende verschijnselen, zijn in Duitschland uit den tijd van 1918 tot 1933 voldoende bekend. In het bij zonder is bekend het geleidelijke afzakken tenge volge van de werkloosheid naar slechte omstan digheden, die dikwijls geleid hebben tot' den on dergang van gezinnen. Op grond van deze erva ringen, die ook voor Nederland gelden, wordt voortaan, op bevel van de afdeeling sociale zaken, gegarandeerd, dat aan de in Duitschland geplaat ste en nog te plaatsen arbeidskrachten een socia le bijslag gegeven wordt, die in het bijzonder tot doel heeft aan de gezinnen der arbeidskrachten, die in Duitschland aan den slag zijn gegaan, de mogelijkheid te bieden den overgang naar gere gelde economische ensociale verhoudingen te ver gemakkelijken. Bij de invoering van den socialen bijslag is als grondslag voor de hoogte van den bijslag de grootte van het gezin aangenomen. De kinderrijke gezinnen brengen voor de gemeen schap de grootste offers en moeten daarom ook meer ontvangen. Het was vereischt, den socialen bijslag hun te doen toekomen, die niet in staat zijn zich zelf te helpen. Wie ontvangt socialen bijslag? Met ingang van 9 September 1940 ontvangen alle personen den socialen bijslag, die 1. sinds 15 Mei 1940 in Duitschland aan het werk zijn gegaan of nog zullen gaan en 2. daardoor van hun gezin gescheiden moeten leven, en 3. wier grondloon minder bedraagt dan 50 R.M. per week of 225 R.M. per maand. Met deze beperking van den kring van hen, die recht hebben op den socialen bijslag, wordt ge garandeerd, dat alle marmen en vrouwen die vrij willig werk in Duitschland hebben ter hand ge nomen en nog zullen ter hand nemen, in het ge not van den socialen bijslag zullen worden gesteld. Het spreekt vanzelf, dat deze sociale bijslag slechts aan hen gegeven wordt, wier inkomen bin nen zekere grenzen ligt. De vaststelling van het Gedurende een half jaar. grondloon op 50 R.M. per week of 225 RM. pe» maand geeft den waarborg, dat alle minder wel» gestelde kringen omvat worden. Juist die arbeids- krachten, die een gering inkomen hebben, moeten geholpen worden. Bij de berekening van het grondloon gaat men uit van den normalen arbeidstijd en het uurloon zonder meer. Bij de berekening van het grond loon mogen niet in aanmerking worden venomen i kinder- en vrouwenbijslag, schadeloossstelling voor de scheiding, bijslagen, die te voren zijn over eengekomen, alsmede andere geldelijke uitkee ringen. Voor welken tijd wordt de sociale bijslag uitgekeerd? Zooals reeds gezegd, is de sociale bijslag een extra-uitkeerlng. opdat de gezinnen der Neder landers die in Duitschland werken de mogelijk heid hebben terug te keeren tot gezonde economi sche en financieele verhoudingen. Het verleenen van een socialen bijslag is voor den duur van 2A weken vastgesteld. Daarbij is natuurlijk voor waarde dat hij, die de sociale bijslag ontvangt, ook den geheelen tijd 26 weken in Duitsch land werkzaam is. De bijslag kan dus niet uitge keerd worden aan hen, die hun arbeidsveld in Duitschland verlaten hebben. Tot welk bedrag wordt de sociale bijslag verleend? De Nederlander, die in het Duitsche rijk gaat werken, ontvangt, onverschillig of hij werkloos is of niet, gedurende de eerste twee weken dat hij in Duitschland werkzaam is de volle ondersteu ning, welke hem ook gedurende zijn werkloosheid werd uitgekeerd of die hem. Indien hij werkloos zou worden, uitgekeerd zou moeten worden. Na afloop van deze twee weken treedt de regeling ten aanzien van een socialen bijslag in werking. Binnen den totalen duur van den socialen bij slag worden wekelijks de volgende bijslagen uit gekeerd: In de eerste In de tweed© Gehuwden: tot 1 kind met 2 kinderen met 3 kinderen met 4 kinderen met 5 kinderen 13 weken: 3.— gulden 3.50 gulden 4.— gulden 4.50 gulden 5.gulden 13 weken: 1.50 gulden 2.gulden 2.50 gulden 3.gulden 3.50 gulden 4.gulden Aan de gevels van vele boerenwoningen in Overijsel hangen thans de bruine boonen te drogen. Een bewijs, dat de herfst op handen is. .(Foto Pax Holland), met 6 en meer k. 6.gulden De kostwinners van aan hen financieel afhan kelijke familieleden zijn in deze regeling even eens opgenomen. Fundamenteel worden alle kin deren beneden 14 jaar voor het vaststellen van den socialen bijslag in aanmerking genomen. Hetzelfde geldt ook voor kinderen van 14 tot 21 jaar voorzoover zij op school gaan of een vak opleiding krijgen. Bovendien worden ook die kinderen in aanmerking genomen, onverschillig hoe oud zij zijn, die volgens een medisch attest wegens lichamelijke of geestelijke afwijkingen niet in eigen onderhoud kunnen voorzien en on derhouden moeten worden. Voorschotten voor het aanschaffen van werkkleeren. Aan Nederlanders die in Duitschland gaan wer ken worden behalve den socialen bijslag op ver zoek ook voorschotten verleend voor het aan schaffen van werk- en onderkleeren, schoenen enz. De hoogte van dit voorschot bedraagt voor iederen arbeider 20 gulden. Het wordt in klein© termijnen terugbetaald en kan later onder be paalde omstandigheden worden gestaakt. Voor het aanschaffen van kleeren worden door d© distributiekantoren bijzondere punten- of klee- renkaarten verleend. Als bijzonder verteergeld gedurende de reis naar het arbeidsveld in Duitschland ontvangt ieder arbeider vier gulden, Zij, die niet in het bezit van eenig geld zijn, hebben dus de middelen om voor de reis mondvoorraden te koopen. Het verleenen van een socialen bijslag is alleen ingesteld met het doel de minder bedeelde krin gen der bevolking te helpen. De werkende men- schen, die in het genot van dezen bijslag komen, verplichten zich daarmede tot arbeidslust en werkzaamheid. Arbeid en socialisme behooren bij elkaar en vormen een onscheidbare eenheid.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5