Britten verloren Zaterdag 94 vliegtuigen. Britsch oorlogsschip tot zinken gebracht. Aanval op den trein van ex-koning Carol. Roemeensch-Bulgaarsche verdrag onderteekend MAANDAG 9 SEPTEMBER 1940 HX'AÜCEM'S DAGBEAD Het Duitsche legerbericht meldde Zondag: Coering leidt persoonlijk de operaties in de lucht. BERLIJN, 8 September (D.N.B. Het op- moetten twee motortorDed BERLIJN, 8 September (D.N.B. Het op perbevel der weermacht maakt bekend: De aanvallen van ons luchtwapen tegen de voor de oorlogseconomie bijzonder belang rijke objecten van Londen, die in den nacht van 6 op 7 September zijn begonnen, werden ook op 7 en in den nacht van 7 op 8 September met zeer sterke krachten» en met gebruikma king van de zwaarste bommen voortgezet. De ze aanvallen vormen de vergelding voor de door Engeland begonnen en in de laatste weken nog toegenomen Britsche nachtelijke aanvallen op woonwijken en andere niet-militaire doelen in het rijksgebied. De Rijksmaarschalk leidt persoonlijk het optreden van Noord-Frankrijk nit. In ononderbroken volgorde vielen tot nu toe meer dan een millioen. kilogram bommen van alle kali bers op het haven- en industriegebied aan de Theems. Kade-installaties, koop vaardij-sch epen, dokken en graanpakhuizen, electrische centrales waterleidings- en gasfabrieken, alsmede arsenalen fabrieken en verkeersinstallaties werden getroffen en gedeeltelijk door zeer zware ontploffingen ver nietigd. Groote branden woedden in de omgeving der dokken. Door krachtig optreden maakten jacht vliegtuigen den weg voor de gevechtsvliegtuigen naar Londen vrij. Andere aanvallen waren gericht tegen de groo te olieopslagplaatsen en dokinstallaties vanThames- haven, tegen de springstoffenfabrieken van Chatham en het vliegveld van Hawkings. Boven dien vielen gevechtsvliegers industrie- en haven doelen in Liverpool, Manchester, Birmingham, Cardiff, Bristol, Southampton. Porthmouth, Port land en tien andere plaatsen aan. De vijand vloog wederom des nachts naar Duitschland. Een golf vloog naar Zuid-west- Duitschland en wierp hier en daar bommen die geen schade aanrichtten. Het andere gedeelte der Britsche gevechtsvliegtuigen probeerde, evenals in de vorige nachten naar Berlijn te vliegen. Zij wer den echter door den geconcenteerden afweer in het Westen tot omkeeren resp. tot het vroegtijdig neerwerpen van hun bommen gedwongen. Alleen in een kerk te Hamm richtten de bommen eenige schade aan. De vijand verloor bij de gevechtshandelingen van gisteren 94 vliegtuigen, 26 eigen vliegtuigen keerden niet terug. Een duikboot heeft uit twee convooien vijf be wapende vijandelijke koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 33.400 b.r.t. tot zinken ge bracht en een ander schip van 4000 b.r.t. bescha digd. In den nacht van 6 op 7 September ont- ïn de werkplaatsen van een Duitsche Arbeids- compagnie. Lascharbeid aan een der voer tuigen. (Foto Weltbild.) Petroleumcentrum te Haifa gebombardeerd. ERGENS IN TALIS, 7 September (Stelant) Hier volgt weermachtsbericht nr. 92 van het Italiaan sche hoofdkwartier. „Tankinstallaties van het petroleumcentrum Haifa zijn opnieuw door onze vliegtuigen gebom bardeerd. Uitgebreide branden werden veroorzaakt. In Noord-Afrika bombardeerden onze vliegtuigfor maties de spoorlijn Alexandrië naar Mersa Matroeh, Toen onze bommenwerpers door vijandelijke jagers aangevallen werden, schoten zij in het gevecht twee toestellen van het type Gloucester neer. Drie andere Werden waarschijnlijk neergeschoten. In de Roode Zee werd een vijandelijke tankboot door een onzer duikbooten tot zinken gebracht. Onze luchtmacht ontmoette een convooi, geëscorteerd door drie krui sers, en bombardeerde dit. Twee koopvaarders en een kruiser werden getroffen en zwaar beschadigd. Al onze vliegtuigen zijn naar hun basis terugge keerd." Italiaansch legerbericht van Zondag: ROME, 8 Sept. (Stefani) Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht deelt mede: „Een van onze duikbooten heeft een vijandelijk oorlogsschip, dat in de omgeving van de zeeëngten van Gibraltar patrouilleerde, tot zinken gebracht. Eenheden bombardementsvliegtuigen, die van jacht vliegtuigen werden vergezeld, hebben het arsenaal van Malta aangevallen, waardoor branden en ver woestingen ontstonden, alsmede een vijandelijke duikboot, die in het dok lag, getroffen. De vijande lijke jachtvliegtuigen, die door het vuren van onze bombardementsvliegtuigen werden afgeslagen en door onze jachtvliegtuigen werden aangevallen, hebben twee vliegtuigen verloren, waarvan een aan de kust en het andere boven de zee neerstortte. Een derde vliegtuig is waarschijnlijk neergeschoten. Al onze vliegtuigen zijn met enkele gewonden aan boord naar hun steunpunten teruggekeerd. In de Roode Zee is een vijandelijk convooi door het luchtwapen aangevallen. Een schip werd ge troffen, zwaar beschadigd en door de bemanning verlaten. Een andere Italiaansche vliegtuigformatie heeft de haven van Aden gebombardeerd en in een luchtge vecht een vijandelijk jachtvliegtuig neergeschoten Aan onze zijde werden geen verliezen geleden Vijandelijke vliegtuigen hebben Buna gebombar deerd en in duikvlucht beschoten, waarbij een Du- bat werd gewond." moetten twee motortorpedobooten een door tor pedojagers en bewakers zwaar beveiligd vijan delijk convooi. Ondanks hevigen afweer brachten zij drie zwaar beladen schepen met een gezamen lijke ninhoud van 11.00 b.r.t. tot zinken en keer den onbeschadigd op haar steunpunten terug. Een door Duitsche zeestrijdkrachten in overzeesche ge bieden opgebracht vijandelijk koopvaardijschip is bij het ontmoeten van een Britsch oorlogsschip door het aan boord zijnde Duitscheprijzencommando tot zinken gebracht. DE BRANDEN IN LONDEN Het D.N.B. deelde Zondag mede: Vandaag be vestigt Reuter in een uitvoerig bericht de ver nietigende uitwerking van den Duitschen lucht aanval van Zaterdag op militaire doelen in Londen zelf. In dit bericht wordt gezegd: Bij hun eersten aanval verschenen de Duitsche bommenwerpers vroeg in den avond in verscheidene golven boven Londen. Er waren oogenblikken, waarop de lucht vol was met ontploffende granaten, neerstortende duikbommenwerpers en omlaagvliegende bommen. Ondanks de Engelsche jagers en het luchtafweer geschut, was het oosten van Londen spoedig vol dikke rookwolken en branden, die ontstaan waren door de vernietigende Duitsche bommenwerpers. Bij het aanbreken van den nacht verschenen de bommenwerpers weer en wierpen hun bommen uit. Zoodra een brand gebluscht was, vlamde een andere op. Op slechts 20 meter hoogte vloog een Duitsch vliegtuig over een spoortrein.. Duitsche verkenningsvliegtuigen aldus een D.N.B.-bericht deelen mede, dat de geweldige rookwolken, die Zaterdag na den grooten aanval op Londen opstegen, nog steeds boven het gebied tusschen Londen en het Kanaal hangen. Zij trek ken langzaam naar het water en naar de kust van Vlaanderen, van waar men gedurende den nacht de branden in Londen kon zien. Uit Londen zelf stijgen zonder onderbx-eking nieuwe rookwol ken op en verhinderen in groote gebieden der steden een nauwkeurig vaststellen der schade door de Duitsche verkenningsvliegtuigen. Een geweldige brandhaard ligt in het stadsgedeelte ten zuiden van de Tower, waar Zaterdag belangrijke uitgebreide fabrieken zijn getroffen. In het centrum der stad woeden vele andere groote en kleine branden die voedsel geven aan de gewel dige rookwolken, die als een huiveringwekkend teeken der vergelding over het Engelsche land trekt. Uit Stockholm verneemt het D.N.B.: Volgens be richten uit Londen is in de omgeving van de Za terdag door de Duitschers gebombardeerde mili. taire objecten in de Engelsche hoofdstad op vele plaatsen een wilde paniek ontstaan. Uit de om geving dezer objecten stroomden de menschen vluchtende naar de naastbijzijnde ingangen der ondergrondsche spoorlijn. De telkens opnieuw weer klinkende ontploffingen in de dokinstallaties en de olietanks wekten schrik en opwinding onder de menschen. Voor de ingangen van de ondergrond sche verdrongen en vochten zij om toegang te krijgen. Aangezien de binnenstroomenden spoe dig door de volgende menigten op de rails werden gedrongen, moesten de toegangen deels met geweld gesloten worden, hetgeen de opwinding nog ver grootte. Onmiddellijk deden geruchten de ronde, dat de ondergrondsche door inslaande bommen in de Theems overstroomd was. Honderdduizenden waren niet in staat voor donker hun huis weer pp t- zoeken, aangezien zij vastgeklemd zaten in de menigte en voor noch achteruit konden. De dicht opeengepakte menschen belemmerden de brandweer herhaaldelijk in haar optreden in de bedreigde gebieden. DE „EVENING STANDARD" OVER DE LUCHTAANVALLEN. BERLIJN, 8 September (O.N.B.) De „Evening Standard" schrijft: „Hitier heeft zijn overwinning behaald. Wij willen dat openlijk toegeven en hij heeft die overwinning op goedkoope wijze ge kregen. Door het zenden van kleine afdeelingen der Duitsche luchtmacht naar Londen en de be langrijkste industriecentra heeft hij gedurende de nachten van de vorige week een grooter resultaat behaald dan hij verwachtte. Een aanzienlijk deel der Britsche nijverheid heeft hij stopgezet. In vele deelen van het land, waar zijn bommenwerpers verschenen, heeft hij tallooze huisgezinnen geheel of gedeeltelijk gedesorganiseerd door de men schen van hun slaap te berooven. Als wij dat nos langer toelaten, zal niet alleen de productie dalen maar de geestelijke en lichamelijke capaciteiten der menschen zullen minder worden. Als men een bezoek brengt aan de woningen of de fabrieken waar duizenden intensief werken aan de ver nieuwing der voor onze defensie zoo belangrijke wapenen, kan men reeds zien dat Hitier een zaad gezaaid heeft, dat op zekeren dag tot ernstige ont binding kan leiden". Duitsch legerbericht van Zaterdag: Engelsche oorlogsindustrie getroffen. BERLIJN, 7 September. (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: „Op 6 September deed de luchtmacht aanvallen op"doelen in Zuid-Oost Engeland, die voor de oor logsvoering van belang zijn. De vliegtuigfabrieken te Rochester en Weybridge. de oliereservoirs van Thameshaven en het vliegveld te Kenley werden met succes met bommen bestookt. Van de vijande lijke jagers, die den strijd aanbonden, werd een groot aantal neergeschoten. Nachtelijke aanvallen Waren gericht tegen havens en bedrijven der be- waperingsindustrie te Liverpool. Manchester en Derby en in eenige havenplaatsen aan de Engel sche zuidkust werd groote schade aangericht. Een in convooi varende Engelsche koopvaarder van 6.000 br. reg. ton werd ten noordoosten van Aber deen door bommen tot zinken gebracht. Voo'r ver scheidene Britsche havens zijn luchtmijnen neer geworpen. 's Nachts heeft de vijand wederom een aanval gedaan op de rijkshoofdstad. Het lukraak werpen van bommen op niet-militaire doelen in de stad heeft wederom eenige personen het leven gekost en eenige materieele schade veroorzaakt. Het Duitsche luchtwapen is er daarom toe overgegaan thans ook Londen op krachtige wijze aan te vallen. In den afgeloopen nacht zijn dokken in het ooste lijk deel van Londen met bommen in brand ge stoken en door explosieve bommen zwaar bescha digd. Aldaar en in de oliei'eservoirs van Thames haven waren de groote branden reeds van verre te zien Gisteren heeft de vijand 67vliegtuigen verloren en wel 52 in luchtgevechten en 13 door vernieling op den beganen grond. Een vijandelijk vliegtuig is, terwijl het van Berlijn terugkeerde, door het luchtafweergeschut neergehaald. Een an- Een vroolijk groepje tijdens de jaarlijksche reclame-optocht voor sprookjes- en kinder boeken in Californië. (Foto Weltbild.) der vliegtuig werd door nachtjagers neergeschoten nabij het Dortmund-Eemskanaal. Er worden 24 eigen vliegtuigen vermist. In den tijd van 1 tot 31 Augustus is aan vijande lijke en voor den vijand bruikbare scheepsruimte tot zinken gebracht: Door torpedo's van onze duikbooten: 503.000 br. br. reg. ton. In totaal: 596,500 br. reg. ton. Bij deze getallen zijn niet inbegrepen het tonnage tot zinken gebracht door mijnen, die zoowel door duikbooten als door andere oorlogsvaartuigen voor de Engel sche kusten zijn gelegd. Deze getallen zullen eerst later in bijzonderheden bekend gemaakt kunnen worden. Het totaal betreft slechts vastgesteld de verliezen, waarbij het zinken van de getroffen schepen kon worden gadegeslagen. Daarmee is op zee, sedert het uitbreken van den oorlog, alleen door het duikbootwapen. 2.768 mil lioen br. reg. ton en door andere oorlogsvaartui gen 1.555 millioen br. reg. ton tot zinken gebracht. De vijandelijke scheepsverliezen. ten gevolge van den strijd der oorlogsmarine, bedragen na een jaar handelsoorlog, dus 4.323 millioen br. reg. ton". EENIGE SLACHTOFFERS IN BERLIJN. Het D.N.B. meldt d.d. 7 September: Bij den hedennacht door Engelsche vliegers on dernomen aanval op de Duitsche hoofdstad zijn evenals in de voorgaande nachten uitsluitend niet- militaire doelen gebombardeei"d. Ditmaal was de Wedding, dus een stadswijk die naar bekend is, uitsluitend door arbeiders wordt bewoond, het doel van de zinlooze aanvallen der Britsche lucht macht. Er ontstonden branden en er werd schade aan gebouwen aangericht. Verscheidene burgers wer den. naar thans vernomen wordt, gedood of ge wond. Door het snelle, en krachtdadige ingrijpen van de brandweer en van de luchtbescherming, als mede van het gedisciplineerde gedrag van de ar beidersbevolking van Wedding, kon grootere scha de vermeden worden. FRONTBERICHT. Het Zaterdag gepubliceerde frontbericht van het D.N.B. luidt: „Door de aanvallen van afdeelingen Duitsche vliegers op de vliegvelden» en vliegtuigfabrieken in het Zuidoosten van Engeland, op 6 September, door de nachtelijke aanvallen van het Duitsche lucht wapen op de reeds zwaar getroffen havens van Liverpool en de buitenhaven van Londen, met haar dokken en haar fabrieken voor vliegtuigmotoren en vervangingsonderdeelen en door de aanvallen op Midden-Engelan-d gedurende den nacht van 6 op 7 September, zijn opnieuw de voor het Britsche luchtwapen belangrijkste industrieel? centra des lands zwaar getroffen. De in kracht toegenomen Engelsche nachtelijke vluchten waren ditmaal bijna uitsluitend tegen de rijkshoofdstad gericht. De Britsche vliegers hebben hier geen militaire doelen aangetroffen en ook niet gepoogd deze te treffen. Want naar gewoonte heb ben zij hun bommen lukraak uitgeworpen boven de binnenstad, De aangerichte persoonlijke en ma terieele schade is niet belangrijk. Er wordt echter door aangetoond op welk een gewetenlooze wijze de Engelschen hun aanvallen op de burgerbevolking van de rijkshoofdstad hebben gedaan. Tegenover een luchtalarm van drie uur te Berlijn heeft de be volking van Londen gisteren zes maal de schuil kelders moeten opzoeken en alleen al in den voor af gaarden nacht daarin 7!X uur moeten vertoeven Wat de bedrijvigheid van de oorlogsmarine in de maand Augustus en in het eerste oorlogsjaar be treft. geeft het weermachtsbericht van heden ten slotte nog zeer opmerkelijke vijfers. Indien voor de maand Augustus wordt vastgesteld dat bijna 600.000 br. reg. ton vijandelijke handelsseheeps- ruimte tot zinken is gebracht, dan beteekervt dit dat alleen de eenheden van de oorlogsmarine da gelijks ongeveer 20.000 br. reg. ton aan vijande lijke koopvaarders hebben vernietigd. Daarbij zijn nog niet in aanmerking genomen de verliezen aan Britsche schepen, veroorzaakt door de mijnen der Duitsche marine en door Duitsche vliegtuigen Ook de groote verliezen, die de Duitsche oorlogsvlieg tuigen bij hun aanvallen op vijandelijke koopvaar ders en convooien hebben toegebracht aan de En gelsche ravitailleering zijn in de cijfers van het. weermachtsbericht van heden niet opgenomen. Voor de eerste 12 oorlogsmaanden vermeldt het weermachtsbericht Van heden dat de vijand voor meer dan 4.3 millioen br. reg. ton aan schepen heeft verloren. Dat beteeken-t dat op d helft van het jaar de vijand elke drie maanden ongeveer een millioen ton van'de hem ter beschikking staande handelsscheepsruimte heeft verloren. Hierbij dient nog in aanmerking genomen dat de handelsoorlog tegen Engeland eerst eenige maanden na het be gin van den oorlog effect begon te hebben En tenslotte dient te worden overwogen dat het Duit sche luchtwapen, dat sedert den winter 1939/40 eveneens aan den handelsoorlog tegen Engeland deelnam, eveneens op zeer groote resultaten kan terugzien, die echter in de heden meegedeelde cij fers niet zijn verwerkt". Dalarlier, Reynaud en generaal Gamelin gearresteerd. Ook Mandel in arrest. Het D.N.B. meldt uit Genève: Uit Vlchy wordt vernomen, dat de vroegere Fransche minister presidenten Daladier en Reynaud alsmede de vroegere opperbevelhebber van het Fransche leger generaal Gamelin gearresteerd en in een kasteel in de buurt van Riom, den zetel van het hoog gerechtshof, zijn ondergebracht. Het betreft hier vooreerst een voorzorgsmaatregel op grond van de onlangs door den ministerraad aangenomen wet tot handhaving van de openbare veiligheid, volgens welke staatsgevaarlijke personen voor den duur van den oorlog in arrest kunnen worden ge steld. Ook de vroegere minister van binnenlandsche zaken Mandel, die zich tot dusverre in Meknes bevond, is gearresteerd. Hij zou op het oogenblik per vliegtuig op weg zijn naar Riom, Legionnairs losten schoten bij Temeschburg. Carol in Lugano aangekomen. Het D.N.B. meldt uit Boekarest, 7 Sept.: Ex- koning Carol heeft Boekarest Zaterdag in de vroegte om vier uur in een extra-trein verlaten, Zijn vertrek was streng geheim gehouden. Carol bevond zich in gezelschap van den vroegeren hof- minister Urdarianu, van zijn vroegeren adjudant overste Filitti en van den beheerder zijner goede ren, overste Clauss. Naar wordt vernomen be vindt zich ook madame Lupescu incognito in den trein van den ex-koning, die zich door Italië naar Zwitserland zal begeven. De Zwitsersche regeering heeft Carol een verblijfsvergunning van een maand gegeven. Uit Temeschburg wordt gemeld, zoo verneemt het D.N.B., dat daar enkele honderden legionnairs getracht hebben den specialen trein, waarmede ex-koning Carol naar het buitenland reisde, te overvallen. Toen de trein Zaterdag tegen 17.00 uur het sta tion binnenreed en de remmen aanzette om met verminderde snelheid het station te passeeren begonnen de legionnairs, die aan weerszijden van den spoorweg opgesteld stonden, met geweren en pistolen den trein te beschieten. Het militaire escorte van dezen trein, die onmiddellijk zijn snel heid opvoerde, beantwoordde het vuur met ge weren en mitrailleurs. Talrijke vensterruiten van den trein werden door de kogels vernield. Of van de inzittenden van den trein Iemand gewond is. is nog niet bekend. Enkele legionnairs stapten, toen de trein snel wegreed, op een alleen staande locomotief en reden den specialen trein achterna terwijl anderen met een gehuurde auto naar het veertig kilometer verder gelegen grensstation Hatzfeld (Jimbolia) reden. Toen zij daar aan kwamen, had de speciale trein echter reeds, zon der op het Roemeensche grensstation te stoppen, de grens gepasseerd en het Joego-Slavische grens station bereikt. Aankomst te Lugano. Het D.N.B. meldt uit Lugano dat ex-koning Carol daar Zondagmiddag om 5 uur aangeko men is. Zoo mak als een schaap is deze beer in den Ber lijnschen Dierentuin, die uit de hand van zijn oppasser eet. (Foto Weltbild.) Amerikaaiisch-Australische samenwerking. Nieuwe verdragen van de Ver. Staten. WASHINGTON, 7 September. De Austra lische gezant Casay heeft een bespreking gevoerd met den Britschen ambassadeur Lothian en me: Cordel Hull. Huil verklaarde later dat er een „algemeene uitwisseling van informaties" had plaats gehad. Bij de bespreking ging het niet oir. „voorstellen, verzoeken of besluiten". Op de vraag of misschien een Amerikaansch-Australischx samenwerking in den Stillen Oceaan of het gebruik door de Vereenigde Staten van het steunpunt Sin gapore ter sprake was gekomen, herhaalde Hull wat hij reeds eerder zeide. De nieuwe verdragen van de Vereenigde Staten met Nieuw Zeeland en Australië en Canada, dit een vreedzame regeling van verschillende kwes ties beoogen. zullen vaniddag door Lothian, Casay en den Canadeeschen gezant Christie alsmede door Huil .onderteekend worden. Het daarmee overeen .stemmende verdrag met Engeland, dat van 191-1- dateert, zal van kx-acht blijven evenals dat, hetwelk met Zuid-Afrika afgesloten is. (United Press).. Eerherstel voor vervolgde Belgische burgers. Commissie onder leiding van dr. Borms ingesteld. Het D. N. B. verneemt uit Brussel: De Duitsche militaire bevelhebber in België en Noord-Frankrijk, generaal von Falkenhau- sen, heeft een vex-ordening uitgevaardigd, waar door het onrecht der Belgische regeering je gens de Belgische burgers, die zich tegenover de Duitsche bezetting tijdens den wereldoorlog loyaal gedragen hebben, weer goed feemaakt wordt. Talrijke burgers werden toen na het vertrek der Duitsche troepen door den staat en bepaalde volkssdeelen vervolgd. Zij moesten doodvonnissen, tuchthuis- en gevangenisstraffen over zich heen laten gaan en waren aan plunderingen, brand stichtingen, onteigeningen blootgesteld, wex-den broodeloos gemaakt en van hun eer beroofd Alle eererechten worden thans hersteld. Alle vroe gere titels of aanduidingen van functies moeten volgens deze verordening als eeretitels weer inge- voerd worden. In bijzondere gevallen kan de be trokkene in een gelijkwaardige functie geplaatst worden. De economische en financieele schade zal vergoed worden. Geldboeten en in beslaggenomen goederen kunnen teruggegeven worden. De wettige of bij testament aangewezen erfgenamen kunnen in de rechten van de gestorvenen treden. De Belgi sche staa; draagt de kosten van het herstel. Vooi dit herstel is door den militairen bevelhebber een commissie onder voorzitterschap van dr. A. Borms ingesteld. Zuidelijke Dobroedsja aan Bulgarije afgestaan. Overneming der civiele macht op 15 September. Het D.N.B. meldt uit Sofia: Zaterdag om 15.20 uur werd in het Koninklijk Slot van Krajova dc Roemeensch-Bulgaarsche overeenkomst over het afstaan van dc Zui delijke Dobroedsja aan Bulgarüe ondertcekend. Krachtexxs deze overeenkomst staat Roemenië het geheele gebied der Zuidelijke Dobroedsja met de grexxzen van 1912 af. De voorwaarden van de overeenkomst luiden als volgt: 1. Onmiddellijk na de ratificatie zullen militaire grensafbakeningscommissies van Bulgarije in sa menwerking met Roemeensche commissies de nieuwe grens nauwkeurig afbakenen. 2. Op 15 September komen de vertegenwoor digers van de civiele autoriteiten in de Dobroedsja voor het bezetten van de staats- en openbare ge bouwen. 3. Op 20 September om negen uur zullen Bul- gaarsche troepen de grens overschrijden en binnen tien dagen het gebied van de Zuidelijke Dobroedsja bezetten. 4. Binnen drie maanden na de ratificatie van de overeenkomst zal de voorschreven verhuizing van de Roemeensche bevolkingsgroepen van de Noordelijke Dobroedsja voltooid zijn. 5. Voor de overige bevolking in andere gebieden van beide landen is een termijn van een jaar be paald voor het vrijwillige verhuizen. 6. De Bulgaarsche staat verplicht zich binnen twee begrootingsjaren een bedrag in lei te betalen, overeenkomende met 450 millioen lewa. 7. De Roemenesche staat verplicht zich de Bul garen in de Noordelijke en Zuidelijke Dobi-oedsja voor alle inningen en inbeslagnemingen schadeloos te stellen. Gemengde commissies zullen zorgen voor de ten uitvoerlegging van deze overeenkomst. Het D.N.B, deelt verder over de aan Bulgarije afgestane gebieden mede dat het hier betreft de vroegere Roemeensche bestuursdistricten Kaliakra en Dorostolo, met de steden Dobritsj, Silistra, Tutrakan, Baltsjik en Kawarna. Het vroegere Roemeensche gebied, dat aan Bulgarije komt om vat 7726 vierkante K.M., met in totaal 378.000 in woners, waaronder de Bulgaren op de eerste, de Roemenen op de derde plaats staan. Voor de be zetting van Bessarabië en van de Noordelijke Boe- kowina door de Sovjet Unie vormde het thans af gestane deel van den Dobroedsja slechts 2.6 pCt. van het oude Roemeensche staatsgebied. Na het verlies van dit gebied, 3.2 pCt. van het vex-kleinde Roemenië. In verhouding tot het Bulgaarsche staats gebied heeft de nieuwe provincie 7.5 pCt. van den omvang, welke Bulgarije tot. dusver had. Deze pro vincie meegerekend zal het vergroote Bulgarije meer dan 110.000 viex-kante K.M. groot zijn. Het Bulgaarsche blad „Wetsjer" geeft bijzonder heden over de onderteekening van het verdrag van Krajowa. De onderteekening geschiedde Vrij dagmiddag in de feestzaal van het Koninklijke Roe meensche Slot. Voor de onderteekening vex-toonden de leden van de Roemeensche delegatie hun nieuwe volmachten, die >-eeds door Koning Michael, gene raal Antonescu en den minister van buitenlandsche zaken, Manoilescu, waren opgesteld. Terstond na de onderteekening keerden de beide delegaties naar hun hoofdsteden terug. NIEUWE VERORDENINGEN IN ROEMENIË. Prinses Helena krijgt den titel .-IIM. de Koningin-Moeder" EFFECTENBEZIT VAN EX-KONING CAROL GEBLOKKEERD. Het D.NJ3. meldt uit Boekarest: De bladen pu- bliceeren een groot aantal nieuwe wetten en ver ordeningen. Daarbij is o.a. bepaald dat aan Prin ses Helena, de moeder van koning Michael, die overigens eerst in den loop van deze week in Boekarest wordt verwacht, den titel „H.M. Ko ningin-Moeder Helena" is verleend. Voorts zul len de vermogens van alle personen, die tijdens, den regeerïngstijd van Koning Carol minister president, minister, onderstaatssecretaris of secretaris-generaal van een ministerie zijn ge weest, door een bijzondere commissie van hooge rechters worden gecontroleerd. Bij het minister presidium wordt een andere speciale commissie gevormd, die een onderzoek moet Instellen naar de deviezenvergunningen en toewijzingen, welke de Roemeensche Nationale Bank de laatste vijf jaar heeft verleend voor de bewapening van het leger. De staatsjeugdorganisatle .Landwacht" staakt haar activiteit tot zij gereorganiseerd is. Scholie ren mogen de uniform der organisatie blijven dragen, maar zonder insignes. Minister-president Antonescu heeft bevel gege ven dat alle in direct of indirect bezit van ex- koning Carol zijnde aandeelen, obligaties, promes sen en andere vorderingen geblokkeerd moeten worden bij hen, in wier handen zij zich op het oogenblik bevinden. Met name wordt genoemd het bezit van oud-koning Carol aan aandeelen der Roemeensche credietbank, der Roemeensche tele foonmaatschappij. der textielfabrieken Busch en Scherg, der ondernemingen der ..zware" industrie Reschitza en Melaxa. der bank Blank en der sui kerfabrieken Ripicenci en Lujani. Deze papieren moeten aangegeven worden bij het gerechtshof van Boekarest. Wie nalaat de papieren aan te geven of tracht-ze te vervreemden of te verber gen, zal gestraft worden met een gevangenisstraf van vijf tot tien jaar. Engelsche bommen troffen Hamm. Kerk zwaar beschadigd. Het D.N.B. meldt uit Hamm, 8 September. In den afgeloopen nacht is Hamm aangevallen door Engelsche vliegtuigen, die hun bommen luk raak op de stad wierpen. De Roomsch-Katholieke Lieve-Vrouwekerk werd rechtstreeks door twee bommen getroffen en zwaar beschadigd Een derde bom ontplofte vlak voor de kerk. Een zijnis is geheel weggeslagen. De bevolking ls zeer ver ontwaardigd over dezen nieuwen Engelschen aan val op niet-militaire doelen, vooral, omdat in de onmiddellijke nabijheid der kerk twee ziekenhui zen liggen, die van verre als zoodanig te herken nen zijn. Vier explosieve bommen vielen vlak bij het stedelijk ziekenhuis. Slechts de straatbreedte ligt tusschen de plaats van den inslag en het gasthuis. Het andere ziekenhuis ligt eveneens slechts 100 meter van de plaats, waar de bommen zijn gevallen. Als door een wonder zijn beide zie kenhuizen en de verpleegden voor vernietiging bewaard gebleven. De kerk is veranderd in een plaats van verschrikking. Het betreden is levens- gevaarlük daar instortingen dreigen Binnen ln het gebouw -Hin reusachtige gaten geslagen Niets is onbeschadigd gebleven. Het hoofdaltaar en de kostbare ruiten zijn vernield. Waarschijnlijk zul len er maanden overheen gaan, alvorens de kerlc weer gebruikt kan worden.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7