MAANDAG 9 SEPTEMBER 1940 HX A RE EM'S DAGBEAD 8 Ook voor restaurants geldt de distributie De Horecaf-persdienst verzoekt ons het volgen de mede te deelen: Het Nederlandsche publiek is verwend, dat we ten de restaurateurs uit ondervinding. Het publiek wil in hun inrichtingen goed'eten, liefst nog een tikje overdadig en in elk geval beter dan thuis. Het restaurant is voor hen een „uitje", waarbij de kwa liteit en hoeveelheid van het gebodene het hunne moeten bijdragen om de stemming te verhoogen. In de restaurants heeft het Nederlandsche pu bliek tot op heden van distributie nog niet veel ge merkt. Het kon .vrijwel nog bestellen wat het wilde en van een rompslomp met bonnen was bovendien geen sprake. Integendeel, sommige slimmerds had den reeds gemerkt, dat zij zich in het huishouden wel eens een bonnetje konden uitsparen door in een restaurant te eten. Gelden de distributiemaatregelen dan niet voor hotels? Vraag het den restaurateurs en ge zult zien hoe hun gezicht betrekt. Ook zij zijn voor hun in richting onderworpen aan dezelfde restricties als het publiek, alleen volgens een ander systeem. Maar vraag him niet hoeveel kopzorgen het hun kost om het publiek er zoo weinig mogelijk van te laten merken. Zij zien zich ral. maandelijks van de waren, welke aan distributie onderhevig zijn, een percentage toegewezen van de hoeveelheden, welke zij verleden jaar in dezelfde maand gebruikten. Daarmede moeten zij rondkomen, hetgeen wil zeg gen, dat zij de porties voor het publiek van de ge distribueerde goederen in evenredige mate moeten inkrimpen. Deze werkwijze brengt voor hen vele moeilijkheden mee, doch deze wegen ruimschoots op tegen de soepelheid van het systeem, dat hen niet noodzaakt voor elke bestelling bonnen van de gasten te vragen. Zij zullen u zeggen, dat zij de overheidsinstanties hoogst dankbaar zijn voor de getroffen regeling, welke tevens het bewijs vormt voor het gewicht, dat de overheid aan het restau rantbedrijf als economische factor in onze volks huishouding toekent. Deze regeling beteekent een groote gunst. Daarom verwacht de overheid, dat de restaurateur blijk geeft van zijn waardeering door de uiterste zuinigheid met de hem toegewezen le vensmiddelen in acht te nemen. Soberheid en een voud zullen daarom hun stempel drukken, niet al leen op de menu- en dagkaarten, doch ook op de opgediende schotels. Geen keuze meer uit een dag kaart van eenige bladzijden. Uitgebreide dagkaar ten immers noodzaken tot het aanhouden van groo te verscheidenheid van voorraden en tevoren klaar gemaakte spijzen en daaruit voortvloeiende even redige stijging van bederf. Geen zoodanige hoeveel heid van jus meer op schotels of in kannen, dat het publiek een gedeelte laat staan, wat in de goot steen verdwijnt Geen brood meer bij de soep en geen mooi opgemaakte schotels, waarbij extra grondstoffen moeten worden verwerkt. Kleine ge schenken als toegiften bij de thee en de borrel zul len eveneens verdwijnen al naar mate de distribu tie voortgang vindt. Het publiek profiteert in hooge mate van deze gunstige distributieregeling voor het restaurantbe drijf mee, al moet men ook niet minder tevreden zijn dan voorheen. De menu_ en dagkaarten blij ven „voor elck wat wils" bieden en de koks doen extra hun best het bestelde zoo smakelijk mogelijk op te dienen. Op deze wijze wordt het publiek ge distribueerd zonder dat het zulks merkt. Het blijft daarom aanlokkelijk eens in een restaurant te eten. Wilt gij, dat die toestand gehandhaafd blijft? Dan rust ook op u, bezoeker van onze restaurants, de plicht den restaurateur te steunen bij zijn stre ven naar zuinigheid met grondstoffen. Toon be grip voor de moeilijkheden welke daaraan ver bonden zijn en toon dankbaarheid door uw eischen niet te hoog te stellen. Vraag geen extra's welke niet op de kaarten vermeld staan. Verwacht geen toegiften of kleine attenties, bestaande in extra hapjes. De restaurateur, die niet de uiterste sober heid betracht, brengt de mooie distributieregeling in gevaar en het publiek, dat hem daarin niet steunt, toont weinig begrip van den tegenwoordi- gen toestand. Concentratie van de Middenstands- beweging. Dezer dagen is de Bondsraad van den Nederland- schen Middenstandsbond te Utrecht bijeen geweest ter behandeling van de aanhangige voorstellen in zake concentratie in de middenstandsbeweging. Na een openingsrede van den Bondsvoorzitter, den heer L. de Groot uit Rotterdam kwamen de voorstellen inzake concentratie van de Midden standsbeweging aan de orde. De voorstellen beoogen de oprichting van een Nederlandsche Middenstands-Centrale (N.M.C.), als top-orgaan van den geheelen Nederlandschen Mid denstand. De drie bestaande Nederlandsche Middenstands bonden zullen daartoe hun werkzaamheid en be slissingsbevoegdheid op sociaal-economisch terrein volledig aan de. N.M.C. overdragen, zoodat deze naar buiten als eenig vertegenwoordiger van het georganiseerde middenstandsbedrijfsleven kan op treden. Een zelfde regeling zal ook voor den onderbouw met name voor de Vakpatroonsorganisaties in eiken bedrijfstak worden toegepast, en wel door het stichten van één Centraal Bureau per bedrijfs tak en het benoemen van één vertrouwensman. Het hoofdbestuur had deze voorstellen met 5 tegen 4 stemmen aangenomen, doch achtte het noodzakelijk, gezien de draagwijdte dezer beslis sing, dit vraagstuk aan ons vertegenwoordigend college, den Bondsraad, voor te leggen. Tevoren waren ook Vakraad en Standsraad in de gelegenheid gesteld een oriënteerende bespre king aan deze plannen te wijden. Zooals in al deze colleges, bestond er ook in de vergadering van den Bondsraad volledige overeen stemming omtrent de noodzakelijkheid van maat regelen tot concentratie. Het voorstel van het hoofdbestuur werd met 12 tegen 11 stemmen aangenomen. GENERAAL SCHUMANN BEZOEKT DE ROTTERDAMSCHE POLITIE. Generaal Schumann van de Ordnungspolizei heeft vergezeld door zijn adjudanten, een bezoek gebracht aan de Rotterdamsche politie. De gene raal werd ontvangen door den wnd. hoofdcom missaris van politie, commissaris J. P. Roszbach en voorgesteld aan de verschillende commissarissen. Hierna heeft generaal Schumann de verschillende onderdeelen van de Rotterdamsche politie geïnspec teerd. Daarna begaf hij zich naar het bureau van de rivierpolitie, waar hij door den hoofdinspecteur J. Rietdijk werd verwelkomd. De generaal heeft daar de verschillende schepen van de rivierpolitie bezichtigd. Ook bracht generaal Schumann een bezoek aan de Rotterdamsche politie-opleiding, waar driehonderd nieuwe agenten worden gevormd De hooge gast heeft met zeer veel belangstelling de inrichting in oogenschouw genomen en verschil lende practijklessen, ook op sportgebied, gevolgd. (A.N.P.) SUCCESSEN VAN „DE HAARLEMSCHE POST- FANFARE". Op het Nationaal Federatief Muziekconcours, georganiseerd door „Zaandijks Fanfarecorps" en de Muziekvereeniging „De Dageraad" behaalde Zondag in de tweede afdeeling fanfare „De Haar- lemsche Postfanfare" den eersten prijs met 34 punten en in de eerste afd. fanfare behaalde het- «elfde corps een tweeden prijs met 85 punten. Tentoonstelling Vrije Haarlemsclie Schilderschool. De opening. Zaterdagmiddag werd in de Vrije Haarlemsche Schilderschool aan den Kampersingel een ten toonstelling geopend van het werk der leerlingen, vervaardigd gedurende de laatste twee jaar. De leider der school, de schilder-lithograaf de heer Jan Visser, sprak hierbij een kort woord, waarin hij o.a. zeide, dat er in den tegenwoordi- gen tijd minder moed noodig is om een tentoon stelling te openen, dan om te b 1 ij v e n schil deren. Maar juist in deze dagen moet het werk het plechtanker zijn. Op deze tentoonstelling, aldus spr., is veel werk te zien dat vol liefde is verricht. Moge het aan schouwen er van velen, die óf door geldelijken óf door geestelijken nood zich niet in staat gevoelen tot hun oude liefde, de schilderkunst, terug te keeren, opwekken tot nieuwen arbeid. De ten toonstelling is belangrijker dan menigeen denkt, want hij is het resultaat van ernstige, moeitevolle en volhardende studie. Het beoefenen der schil derkunst is als een ontdekkingsreis in een groot en schoon gebied: alleen hij die volhardt dringt verder door. En hoe verder wij doordringen, hoe meer schoonheid wij ontdekken. Het is voor mij, als leider dezer school, een vreugde daaraan te mogen meewerken, zoo eindigde de heer Visser, die daarna de tentoonstelling voor geopend ver klaarde. Over de tentoonstelling zelve schreef de heer De Bois reeds in ons blad van Vrijdag j.l. TERAARDEBESTELLING F. STERK. Onder veel belangstelling heeft Zaterdagmiddag op de begraafplaats te Westerveld te Velsen de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer F. Sterk, gep. chef-commies van het goederen-station Westergracht der Nederl Spoorwegen te Haarlem. Aanwezig waren de heeren A. v. d. Vlugt, sta tionschef, P. van Wijngaarden, H. P. v. d. Veen en W. Peeters, commiezen en J. H. Coert en S. v. d Kamp, beiden oud-commies bij de Nederl. Spoor wegen, benevens verschillende personen, die onder den overledene hebben gewerkt. In de aula heeft ds. C. H. Brandt, predikant bij de Evang. Luth. gemeente alhier, die in het sterf huis den rouwdienst had geleid, enkele afscheids woorden gesproken. In het sterfhuis had spr. her dacht wat de overledene als echtgenoot was ge weest, hier zou hij zeggen wat hij buitenshuis was. Al wist spr. niet veel van hem, wanneer hij hem zag met zijn goede trouwe oogen, kon hij zeggen, dat hij een goede kern had. In groote en kleine dingen zal hij blijven voortleven. Spr. besloot met het uitspreken van h'et: Onze Vader. De organist speelde Ases' Tod uit de Peer Gynt- suite yan Edv. Grieg, het Largo van G. F. Handel en bij het uitdragen van de kist koraal 44 uit de Mattheus Passion van J. S. Bach. Bij de groeve dankte een familielid voor de betoonde belang stelling. ZESTIG JAAR GETROUWD. Zondag was het zestig jaar geleden, dat het echt paar C. E. Sminkvan Zomeren, Zomerkade 99 te Haarlem in den echt werd verbonden. Deze heugelijke dag is gisteren in den familie kring op intieme wijze herdacht. Natuurlijk waren de oudjes, die beiden nog een goede gezondheid genieten, braaf in de bloemetjes gezet. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 10 SEPTEMBER 1940. Progr. I Jaarsveld. Van 10.30 n.m.11.30 n.m. Gram. platencon- cert voor de Radio Distributie. Progr. II Kootwijk. Progr. III Duitsch statioiy Progr. V Idem. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Operafragmenten. 1. Ouv. Alceste v. von Glück, Concertgebouw orkest. 2. Carmen van Bizet, Jussi Björling. 3. Parsifal van Wagner, Staatsoperaorkest, Berlijn. 4. Potp. uit Bajazzo van Leoncavallo, K. Schmidt Walter, P. Anders—C. Spletter. 5. Ouverture Dichter und Bauer van von Suppé, Berl. Philh. Orkest. 6. Elisabeth's GrussTanhauser, van Wagner, Kirsten Flagstad. 7. Der Freischütz van von Weber, Philh. Orkest Berlijn. 8. Manon van Massenet, Jussi Björlingè 9. Tanz der Sylphiden van Berlioz, Concert gebouworkest. 10. Else's Traum Lohengrin van Wagner, Kirsten Flagstad. DINSDAG 10 SEPTEMBER 1940. JAARSVELD 414.4 M. AVRO-uitzending. 8.— Nieuwsberichten A.N.P., gramofoonmuziek. 8.30 Orgelspel. 8.50 Gramofoonmuziek. 10.Mor genwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Ensemble Jonny Kroon. (11.0011.20 Wenken voor de huishouding. Om 12.Berichten 12.15 Puszta-orkest. 12.45 Nieuws- en economische berichten A.N.P., gramofoonmuziek. 1.— Omroep orkest en solist. 2.Voor de vrouw. 2.10 „De Brug", declamatorium (opn.) 3.05 Gramofoon muziek. 3.45 Philharmonisch kwartet. 4.30 Disco causerie. 5.15 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 5.30 AVRO-Amusementsorkest en solist. 6.30 VPRO.: Jeugduitzending. 6.45 Pianosoli. 7.Vra gen van den dag (A.N.P. 7.15 Berichten. 7.20 Orgelspel. 7.35 „Brandstof", vraaggesjrek. 8. Nieuwsberichten A.N.P. 8.15 Omroeporkest en solist. 9.Gramofoonmuziek. 9.35 „Helpt via de post", toespraak. 9.45 Omroeporkest. 10.1510.30 Nieuwsberichten A.N.P., sluiting. 'KOOTWIJK 1875 M. K.R.O.-uitzending. 7.— Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch 7.30 Wij beginnen den dag. 8.— Nieuwsberichten A.N.P. 8.15 Gramofoonmuziek. 11.15 Berichten (Engelsch) 11.30 Gramofoonmuziek. 12.Rococo- octet. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- economische berichten A.N.P. 1.— Gramofoon muziek. 1.15 KRO-orkest. 2.— Berichten (Duitsch) 2.15 KRO-orkest. 3.Gramofoonmuziek. 3.30 Berichten (Engelsch). 3.45 Gramofoonmuziek. 5.— Berichten (Duitsch). 5.15 Nieuws- en economische berichten A.N.P. 5.30 Musiquette. 6.15 Berichten (Engelsch) 6.30 R.V.U.: Cyclus „Omgang met dieren". 7.Vragen van den dag (A.N.P.) 7.15 Gramofoonmuziek. 8.— Berichten (Duitsch) 8.15 Nieuwsberichten A.N.P.) 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 KRO-Melodisten en solist. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Musiquette. 9.55 Wij sluiten den dag. 10.Berichten (Duitsch). 10.15 Nieuwsbe richten A.N.P. 10.3010.45 Berichten (Engelsch). sluiting. 11.15—11.30, 0.15—0.30 en 1.15—1.30 Be richten (Engelsch). HIER is dan Philips Nieuwe Serie 1940/41 ...beter, machtiger en mooier dan ooit! Ruime keus voor alle beurzen, voor alle' wenschen. Mèt drukknoppen of zonder drukknoppen, al naar U prefereert! Kasten, die alle uitmunten door moderne lijnen en weldoordachte materiaalkeus. Nieuwe super-gevoelige „Ticonal" luid. sprekers bandspreiding voor kortegolf- ontvangstExclusief Philips linodyne- systeem voor alle drukknop-ontvangers! ■PHILIPS 915*. Lute öörvanger fnet Bandspreiding, Linodyne druk knoppen. Buitengewoon krachtige en pure weergave. Zeldzame gevoelig heid. „Ticonal" luidspreker. Rijke kast. Vraagt een demonstratie met de nieuwe Philips toestellen. Beter dan wij met woorden kunnen doen, bewijzen de toestellen U alle zelf terstond hun enorme en zeldzame capaciteiten! PHILIPS 990A. De beste ontvanger ter 'wereld. Linodynedrukknoppen met motor-aandrijving. Bandspreiding. Twee nieuwe „Ticonal" luidsprekers. Kwalitcits- schakelaar. Zuiverst denkbare weergave. KOR7EGOLF OP DE DRUKKNOPPENI PRIJS Fl. 142.- PHILIPS 717A. Een prachtig toestel. Linodyne drukknoppen. Eigen stationskcus op deknoppen. „Ticonal"luidspreker. Ver- Jiesvrije'tcgcnkoppeling. Stabiele kortegolf- ontvangst.Spaarschakelaar. Voorname kast. PRIJS Fl. 295.- PHILIPS 907 A. Tafelmodel radiogramo- foon. Uitmuntende weergave van radio-uit- zendingen en gramofoohplaten. Krachtige, constant loopende motor. Voortreffelijke gramofoonopnemer. Ideale kortegolfont- vangst. Sierlijke, moderne houten kast. PRIJS Fl I72.4Ö PHILIPS 81 5A. Voor den radio-fijnproe- ver.Linodyne drukknoppen. Buitengewoon natuurgetrouwe weergave. „Ticonal" luid spreker. Verliesvrije tegenkoppeling. Spaar- schakelaar. Indrukwekkende kast. PHILIPS 855 Een uitmuntend ontvang toestel Pre-ampli schakeling met silentode EF 8, drie-dioden schakeling, regelbare selectiviteit. Sublieme weergave. Linodyne drukknopsysteem. Prachtige kast. PRIJS Fl. 124.- PHILIPS 655A. In zijn prijsklasse niet te evenaren. Prachtige weergave. Tegenkop peling. „Ticonal' luidspreker Continu- variabele toonregeling. Spaarschakelaar. PRIJS fl. 157.50 PHILIPS 789A. Ideaal voorden muziek minnaar. Zeldzaam goede weergavekwali- teit. Nieuwe tegenkoppeling. „Ticonal" luidspreker. Kathodestraal-afstemindicator, Overzichtelijke schaal. Moderne kast. PRIJS Fl. 97.50 PHILIPS 206A. Laaggeprijsde, complete super-hctcrodyne. Heldere weergave Prima kortegolf-ontvangst. Moderne kast uit „Philite". PHILIPS 122 ABC, het onafhanke- lijke toestel. Gemakkelijk te verplaat sen. Licht en compact. Automatische omschakeling van lichtnct-voeding naar batterij-voeding. Geschikt voor wissel- en gelijkstroomspanningcn van 110-250 volt. PRIJS Fl. 75 - Vraagt Uw handelaar naar de Philips batterij toestellen voor plaatsen, waar geen lichtnet aanwezig i:

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8