Haarlem's Dagblad Dansles Duitsche vliegers bestoken de Britsche industriecentra lil een klein land. Ook in den afgeloopen nacht voortdurend bomaanvallen. De jongste luchtaanvallen op Berlijn. Voorlichting. Latere avondtrams der N.Z.H.T.M. Kosten van Armenzorg te Haarlem. DansschoolKwekkeboom NIEUWE GRACHT 98 ActikeCen^ 58e JAARGANG No. 17556 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantooi Soendaplein 37. Postgiro- dierst 38810. Drukkerij: Zuidei Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 11 September 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, lossa nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Wij zijn een klein volk in een klein land. Dat is niet te ontkennen, al heeft dat kleine volk ook in den loop der eeuwen groote dingen volbracht, al bezit het bijzondere qualiteiten en al heeft het in alle tijden kunnen bogen op een groot aantal knappe, begaafde en energieke menschen. Maar tot onze groote eigenschappen behooren niet die der een dracht en onderlinge verdraagzaamheid. En daar hebben wij in tijden waarin de wereld in brand stond al meermalen de nadeelen in extra mate van ondervonden. Ook nu. Er zijn menschen die hun uiterste best doen om samenwerking tot stand te brengen, maar zij hebben een zware taak. En de toe komst zal toch, wat er ook verder gebeuren moge, eenheid eischen. Velen beseffen dat, maar anderen schijnen te meenen dat zij wel door kunnen gaan met geschillen op den voorgrond te stellen en zich in eigen begrensde opvattingen te verschansen. Dat is verkeerd en nog verkeerder zijn de haat en achter docht die zoo vaak tot uiting worden gebracht. Wij zullen in dit kleine land, met elkaar, het tot een goede samenwerking moeten brengen om zijn toe komst in nieuwe zelfstandigheid te kunnen opbou wen. Dat is zeker. Het zal ook een zware taak zijn die ons vol'k wacht, want het is duidelijk dat na een oorlog als de huidige de uiterste energie zal inge spannen moeten worden om het herstel en de nieuwe ontwikkeling van Europa tot stand te bren gen. Wij zullen daarin betrokken zijn en het zal van onze prestaties en dus ook van onze eenheid af hangen hoe belangrijk de plaats zal worden die wij erin zullen innemen. Daarbij zullen wij alleen door harden en eendrachtigen arbeid een goed welvaarts peil kunnen bereiken. Zeer velen van ons hebben dat bezeten, velen bezitten het op het moment nog maar lang niet allen schijnen te beseffen dat een schok zooals de samenleving thans ondervindt niet zonder verdere gevolgen kan blijven en dat ook Nederland het uiterste zal moeten doen om dien in de nabije toekomst te boven te komen. Wij zijn een klein volle in een klein land en ik herinner daaraan niet om een geringschatting te uiten, zooals de aanvang van dit stuk trouwens be wijst. Maar wel om er eens den nadruk op te leg gen dat de onderlinge meeningsverschillen'in zoo'n klein deel van de menschheid heusch niet van zoo'n vervaarlijke beteekenis zijn als sommigen wel schijnen te meenen. In het groote wereldbestel vormen wij maar eeij kleine volksgroep, zelfs in Europa zijn wij niet meer dan dat. En om zich te doen gelden, waartoe zij met de gaven gezegend is, moet zulk een deeltje van het menschdom dus zeker gemeenschappelijken wil weten te ontwikkelen. Onze onderlinge meeningsverschillen zijn in velerlei en zelfs in sommige hoofdzaken volstrekt geen vraag stukken die zich in de geheele wereld voordoen. Het buitenland, in den ruimsten zin genomen, heeft dan ook als regel in die dingen geen belangstelling ge toond. Grooter vragen beheerschen de wereldge beurtenissen, die bezig zijn zich in nieuwe lijn te ontwikkelen. Het is in ons belang te trachten die te begrijpen en ons volk daarmee te dienen. Het is niet in ons belang te zaniken over oude tegenstellingen die in geen enkel ander land in zoo'n vorm bestaan of bestaan hebben. Het voortborduren op die dingen, zooals sommigen dat doen, maakt dikwijls een indruk van vervaarlijke overschatting van eigen belang rijkheid en doet ook wel de gedachte rijzen aan een engen blik, die niet verder kan kijken dan de nauw-getrokken grenzen van het kleine land. Er is iets anders. De verdeeldheid en de schot jesgeest hebben er toe geleid dat men van anderer streven en anderer drijfveeren vaak zeer slecht op de hoogte was. En dat is in veel gevallen nog zoo. Men maakt er zich met wat gemeenplaatsen af, oefent critiek uit op een of ander onderdeel of op enkele uitingen en verdiept er zich verder niet in. Zou het de onderlinge waardeering in ons volk niet dienen als zoovelen, die alleen bittere woor den over hebben voor menschen die een anderen koers dan de hunne steunen, zich eerst eens goed op de hoogte stelden van hetgeen daarin leeft en wordt beoogd? Men zal het moeilijk kunnen ont kennen. Eigenlijk zijn dit maar heel eenvoudige opmer kingen. Maar in een'tijd als de huidige ondervindt men juist zoo vaak dat de eenvoudige gedachten in het gedrang zijn geraakt, verdrongen in de ver warring en de emoties, de geruchten en de misver standen. En daarom wordt hier een bescheiden poging gedaan om er weer eens een paar naar vo ren te brengen. Want wij zullen elkaar noodig hebben om er te komen in de nieuwe wereld en wij 'zullen tenslotte toch in ons hart altijd willen bouwen en ook moeten kunnen bouwen op ons eigen volk. R. P. HAARLEMSCHE KANTON- RECHTER. Hedenmorgen verschenen voor den Haarlem sehen kantonrechter eenige persoren, die niet aan de verduisteringsvoorschriften hadden voldaan. Op Maandag 12 Augustus waren na het invallen der duisternis een glazenmaker en zijn knecht in een school in aanbojiw te Aerdenhout nog bezig met het nemen van maten. Zij staken om beurten het licht in het gebouw aan om de maten, die op de glazen stonden aangegeven, te kunnen zien. Er kwam niet vast te staan of de baas -dan wel de knecht het licht had laten branden, doch de kan tonrechter stelde in ieder geval den baas verant woordelijk. De ambtenaar eischte f 20 subs. 10 dagen. De rechter legde een boete op van f 10 subs. 5 dagen. Een filiaalhouder te Beverwijk, die zijn pand niet goed verduisterd had, werd beboet met f 8 subs. 3 dagen. Een banketbakker te Velsen had de automaten voor zijn zaak niet verduisterd. Daardoor was ook schijnsel zichtbaar in de werkplaats. Deze bakker was al eens gewaarschuwd om zich te houden aan de voorschriften. De opgelegde boete bedraagt hier eveneens f 8. Op 3 Augustus werd te Velsen geconstateerd dat uit een arbeiderswoning aan de achterzijde licht door dunne gordijnen scheen. Het schijnsel was op geruimen afstand zichtbaar. Ook hier bedroeg de boete f 8 subs. 3 dagen. Het graf der gesneuvelde militairen op den Grebbeberg zal waarschijnlijk naar den Heimenberg worden overgebracht. (Foto Pax Holland) BERLIJN, 11 September (D.N.B.) Duit sche formaties gevechtsvliegers hebben op 10 September en in den nacht van 10 op 11 Sep tember wederom een reeks militaire en voor den oorlog belangrijke doelen in Engeland aangevallen. Het zwaartepunt lag daarbij op Londen, waar industriecentra en militair be langrijke installaties met succes met bommen werden bestookt. Op 10 September werd in de Britsche hoofdstad reeds voor 22 uur zes maal luchtalarm gemaakt, d.w.z. nog vóór de Duitsche nachtelijke aanvallen volledig waren begonnen. In den loop van den dag werden voorts uitgebreide verkenningsvluchten on dernomen, die waardevolle gegevens oplever den over de tot dusverre bereikte effecten en over nieuwe aanvalsdoelen. Dok den afgeloopen nacht zijn voort durend bommenaanvallen ondernomen op de Britsche hoofdstad door Duitsche gevechts vliegtuigen. De gezochte doelen waren ook in den nacht duidelijk te zien. daar nog steeds in de havenwerken en fabrieken groote branden woeden, die ontstaan zijn tijdens de aanvallen der laatste dagen Op enkele plaatsen staan nog verscheidene olietanks in brand, die reeds op 8 September getroffen waren. In de nabij heid der oude branden zijn thans, nieuwe brandhaarden ontstaan, welke den Duitschen vliegers de volgende nachten weer den weg zullen wijzen. Hedenmorgen meldde het D.N.B. dat het laatste luchtalarm in het gebied van Londen om 3 uur 43 vanmorgen eindigde, nadat het 8% uur had geduurd. De Londensche correspondent, aldus het D.U.B. van de „New York Times" meldt in een uitvoerig bericht, dat het onophoudelijke denderen van de motoren der Duitsche bommenwerpers en het loeien van de neervallende bommen op den duur, naar de Engelsche regeering zelf toegeeft, een demoralisee- rende uitwerking moeten hebben. Voor zoover de schijnwerpers niet toevallig de Duitsche toestellen in hun stralen vingen, waren jagers en luchtdoel artillerie zoo goed als niet in staat, hen te verdrijven Vele Londenaars vragen zich reeds af, zoo meldt de correspondent, waarom de Duitsche vliegers zich naai* eigen goeddunken boven Londen kunnen be wegen, De Engelsche pers stelde gisteren ijverig pogingen in het werk haar lezers duidelijk te ma ken, waarom de voorkeur gegeven moet worden aan het sparen van munitie boven het nutteloos ver spillen op onzichtbare doelwitten. De correspondent van het blad, die zelf ternauwernood aan een bom is ontsnapt, en een herhaling van een dergelijke ze- nuy/proef in geen geval nog eens wil beleven, ci teert een Londenschen collega, die het einde van Warschau heeft medegemaakt, en die verzekert dat niets te vergelijken is met datgene, wat Londen op het oogenblik begint door te maken. Enkele omge vingen van Londen gelijken thans op de toekomst fantasieën van den schrijver H. G. Wells over de verwoesting van de moderne wereld. Het bericht eindigt met de opmerking, dat hoe wel de beschadigingen zeer talrijk zijn, de Duitsche bomaanvallen onmogelijk willekeurig kunnen wor den genoemd. Vele getroffen kantoren bevonden zich onmiddellijk naast absoluut militaire objecten. Berlijnsche gebouwen door Britsche bommen getroffen. BERLIJN 11 September (D. N. B.) In den afgeloopen nacht zijn wederom Britsche vlieg tuigen boven Noord-Duitschland verschenen. Verscheidene hunner gelukte het door te drin gen tot Berlijn. De Engelschen wierpen hiel en daar bommen op woon-en zakenwijken. Van de enkele bommen, die neergeworpen werden, troffen er sommige doelen, die niet alleen natio nale maar ook in uitgebreiden zin internatio nale beteekenis hebben. Zoo werd het in de geheele wereld bekende „Haus des Vereins Deutscher Ingenieure", dat geregeld onderdak- en vergaderruimte biedt aan talrijke stu denten, geleerden en technici, in brand gestoken. Bovendien werd de Academie der Kunsten, die ge legen is bij de Brandenburger Poort op den Pari- ser Platz, getroffen. In de academie bevinden zich, behalve de lokalen voor het geven van les en voor het werk, voortdurend tentoonstellingen van wer ken van moderne binnen- en buitenlandsche kunstenaars. In het centrum der stad werd het Hedwigs ziekenhuis, dat in een der volkrijkste wij ken der stad ligt, door brandbommen getroffen. Een nader D. N. B- bericht deelt mede: De aanval der Engelsche vliegers op Berlijn van den afge loopen nacht is weer alle militaire doelen zorg vuldig uit den weg gegaan. Het optreden der Brit sche vliegers was klaarblijkelijk nauwkeurig over legd en met voorbedachten rade ondernomen, vooral daar in den door maan en sterren helderver- lichten nacht het beeld van de rijkshoofdstad duidelijk te zien was en de tegenstander bovendien nog talrijke lichtbommen gebruikte. Behalve de reeds gemelde schade werd o.m. de Rijksdag door een bom getroffen, voorts de Brandenburger Poort en een reeks woonhuizen in het dichtbevolkte centrum der rijkshoofdstad. Geen enkel der genoemde objecten kan ook maar -in de verste verte aangeduid worden als militair of voor den oorlog belangrijk doel. De systematische uitvoering van den aanval door de Britsche bom menwerpers, welke niet kan worden bestreden, geeft de gevolgtrekking aan dat de hoogste militaire lei ding in Londen ondubbelzinnig bevel heeft gege ven om het hart van de rijkshoofdstad meedoogen- loos te bombardeeren. Het D.N.B. meldde later nog: In den afgeloopen nacht hebben de Engelschen wederom niet-militaire doelen in Noord-Frankrijk, België en Duitschland met bommen bestookt. Het zwaartepunt van hun optreden lag daarbij in Bel gië en Berlijn. In Berlijn werden bommen in groo te getale, terwijl ce maan helder scheen, op de binnenstad en het westen der stad geworpen. Er ontstonden talrijke branden en ontploffingsschade werd aangericht, vooral in eenige ziekenhuizen, hotels, staatsgebouwen, in zaken- en woonwijken. Branden, die op zolderverdiepingen waren ont staan, werden snel gebluscht, Een reeks waarde volle kunstvoorwerpen, woninginrichtingen en de inrichtingen van ziekenhuizen werd vernietigd. Verscheidene gebouwen kregen ernstige schade aan de muren. Van verscheidene huizen zijn de muren ingedrukt, bij andere bestaat gevaar van instor ting, zoodat heele straten blokken in de binnenstad ontruimd moesten worden. Er zijn vijf dooden en verscheidene zwaar- en lichtgewonden te betreu ren. Dank zij het gedisciplineerde optreden der Berlijnsche bevolking werd verhinderd, dat de vele explosieve en brandbommen nog grootere persoonlijke schade hebben aangericht. Twee vijandelijke vliegtuigen werden neerge schoten, een daarvan door luchtafweergeschut, het tweede door nachtjagers. Nationale monumenten in de binnenstad getroffen. BERLIJN, 11 Sept. (DNB) Bij de aanvallen, die Berlijn in den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft ondergaan, moet wederom worden vastgesteld, dat de Britsche vliegers bepaald met vermijding van ieder militair of industrieel doel tijdens zeer helder weer van geringe hoogte hun bommenlast uitslui tend in de woonwijken en op nationale monumen ten der binnenstad hebben geworpen. Zij wierpen eerst, toen zij aankwamen, een groot aantal licht bommen neer, die de door hen aangevallen doelen krachtig verlichtten. Het bombardement begon toen boven den Pariser Platz, waar de Brandenburger- Poort, de Academie der Kunsten, welke vlak bij de Amerikaansche ambassade ligt, en een klein politie bureau aan den voet van de poort werden getrof fen, doch slechts licht werden beschadigd. Het en kele passen verder liggende ver buiten Duitschland bekende „Haus des Vereins Deutscher Ingenieure" en het Rijksdaggebouw werden door brandbommen getroffen. In al deze gevallen kon groote schade verhoed worden en werden de branden snel ge bluscht. Dicht bij de Siegessaule kwamen verschei dene explosieve bommen neer, die echter slechts op één plaats het plaveisel van de Ost-West-Achse openscheurden, maar verder neerkwamen in de plantsoenen van den Tiergarten. Al deze doelen be wijzen, dat men met den aanval op nationale monu menten en symbolen, die in de geheele wereld be kend zijn, het Duitsche volk wilde treffen. In verre omgeving ligt hier geen industrieele of militaire in stallatie. De tweede serie explosieve en brandbommen werd eveneens na het laten vallen van lichtbommen neergeworpen boven de woonwijk rondom het St. (De rijksinspectie Luchtbescher ming heeft een publicatie het licht doen zien over hulpmiddelen voor verkeer in de duisternis.) Wie schaft licht in duistre zaken, Wie zal het ons lichter maken, Nu het al maar zwaarder wordt? Wie kan 't best de taak verrichten, Om ons allen voor te lichten, Wie steekt licht aan, in het kort? Wel de Luchtbescherming doet het En de goede burger moet het Grondig lezen en verstaan, Als hij in de donkre dagen, Met zijn vrienden en zijn wagen Veilig over straat wil gaan. 't Is een punt van d' eerste orde, Hoe 't geregeld dient te worden, Want het is van groot belang Voor een heele reeks bedrijven, Dat 't geheel in gang kan blijven, Mooglijk in normalen gang. Tal van veiligheidsproblemen Worden kundig met systemen Opgelost voor u en mij; Daarom wil ik dankbaar vragen: Luchtbescherming blijf ons schragen, Licht ons in en voor en bij. Hedwigs ziekenhuis. In dit ziekenhuis, evenals in een in dezelfde wijk gelegen tehuis voor ouden van dagen en in een school, deden de brandbommen brand ontstaan. Ook hier kan men ver in den om trek zoeken, zonder ook maar één punt te vinden, dat aanspraak zou kunnen maken op militaire of industrieele beteekenis. Explosieve bommen, die neerkwamen in de kleine straten der arbeidende bevolking, vernielden woningen en beroofden vele menschen van hun huis. Wanneer hier slechts weinig slachtoffers te beklagen zijn, moet dat er aan wor den toegeschreven, dat de bevolking zich streng heeft gehouden aan de maatregelen der luchtbe scherming. Een tocht door de getroffen wijken geeft ondub belzinnig en zonder twijfel te zien dat de Engel schen gehandeld hebben volgens een zeer bepaald plan. De omstandigheden van den gemeen en, ach- terbakschen overval doen zien, dat een van hooger- hand gegeven bevel hun aanleiding gegeven heeft tot dezen aanval op leven en eigendom der burger bevolking. In hun onmacht om militaire objecten of industrieele en vitale installaties ernstig te tref fen, vervallen zij steeds meer in deze duivelsche methode, die alleen de laatste maanden onder de Duitsche kinderen 78 dooden heeft geëischt. Duitschland heeft dezen oorlog niet gewild. Steeds weer heeft de Führer getracht langs vreedzamen weg het conflict bij te leggen. Steeds was het En geland, dat gewetenloos, bouwend op zijn aange worven handlangers, iedere vreedzame overeenstem ming deed mislukken. Thans heeft het den oorlog, dien het gewild heeft. Thans krijgt het het Duitsche zwaard in zijn algeheele scherpte te gevoelen. BOMMEN BIJ AMERIKAANSCHE AMBASSADE. BERLIJN 11 September (D. N. B.) De Engel sche vliegtuigen hebben ook een aantal bommen uitgeworpen, die dicht bij het ambassadegebouw van de V. S. neerkwamen. Verscheidene bommen, die tot dusver niet ontploft zijn, zijn in den tuin van deze ambassade gevallen. Men gelooft dat het defecte bommen zijn, doch men moet eveneens vree zen, dat het hier tijdbommen betreft. De Ameri kaansche ambassade verkeert hierdoor in ernstig gevaar. Op grond hiervan zijn omvangrijke maat regelen genomen om het waardevolle gebouw, een oud Pruisisch paleis, te redden. Men rijdt voor eigen risico! Zooals wij gisteren mededeelden verwachtte men bij de N.Z.H.T.M. dat toestemming zou worden ge geven, dat het personeel zich des avonds na tienen huiswaarts zou mogen begeven, hetgeen de moge lijkheid zou scheppen, iets later te rijden dan sinds Maandag mogelijk was. Deze toestemming is thans verleend en de trams en de bussen te Haarlem zullen dus wat later kunnen rijden. De aandacht dient er evenwel op gevestigd, dat de maatschappij geen enkele ver antwoordelijkheid voor de passagiers op zich kan nemen, indien deze onverhoopt voor tienen hun bestemming niet zouden kunnen bereiken. Heeft, om iets te noemen, een dienst vertraging, dan is dat voor risico van de passagiers. Hier volgt thans een opgave van de oogenblikken van vertrek van de laatste diensten: Station-I-Ieemstede 2.1.42. Heemstede-Station: 21.36. HaarlemAmsterdam: 21.25. HaarlemZandvoort: 21.34. AmsterdamZandvoort: 20.55. AmsterdamHaarlem 21.15. ZandvoortAmsterdam: 21.05. ZandvoortHaarlem: 21.25. Haarlem—Hillegom—Leiden: 20.02 (van station) LeidenHaarlem: 20.02. HillegomHaarlem: 20.41. Buslijnen: StationBloemendaal: 21.18. BloemendaalStation: 21.33. StationRamplaan: 21.18. RamplaanRaaks: 21.40. Speciale vergunningen. Personen in Zandvoort, Heemstede, Lisse, Ben- nebroek, Aerdenhout, Bloemendaal, Velsen, Be verwijk en Heemstede, die meenen dat zij in aan merking komen voor een speciale vergunning om des avonds na 10 uur buitenshuis te mogen ver toeven, moeten zich persoonlijk wenden tot den brigadecommandant der Rijks veld wacht, Paleis van Justitie, Jansstraat 81, Haarlem, van 9—12 uur en van 25 uur. Zij moeten 2 pasfoto's meenemen alsmede pa pieren, waaruit blijkt, dat men de vergunning dringend voor beroepsbezigheden noodig heeft. De invloed van den oorlog. Het Centraal Bureau voor de Statistiek publi ceert gegevens over de uitgaven aan Armenzorg gedurende het 2e kwartaal van 1940. Daar in deze periode de oorlog in ons land viel, zijn uit de cij fers conclusies te trekken over de gevolgen daar van op den economischen toestand. Wat Haarlem betreft vinden wij de volgende op gaven: In April werden gesteurd 1 997 gezinnen en 851 alleenwonende personen. Anders geeft Mei altijd een vrij belangrijke verlaging te zien, een gevolg van de opleving die elk voorjaar valt waar te ne men. Nu waren de cijfers over Mei evenwel hoo ger, namelijk 2028 gezinnen en 869 alleen-wonen den. Door den oorlog was het aantal werkloozen en armlastigen vergroot, omdat verschillende be drijven geheel of gedeeltelijk stil gelegd werden. In Juni was het aantal gesteunden bij Armenzorg nog wat opgeloopen. toen waren de cijfers 2038 gesteunden en 873 alleenwonenden. Aan steun keerde Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem uit April i 111.008 Mei f 138.138 Juni f 109.658 Hoewel dus het aantal gesteunden in Juni groo ter was dan in Mei, was de uitbetaalde steun la ger, zelfs nog iets lager dan in April. Per 1000 inwoners berekend was het bedrag dat door Maatscbaooelijk Hulpbetoon aan steun werd uitgekeerd: f 2554. Ter vergelijking geven wij de cijfers van de kosten aan Armenzorg per 1000 inwoners van de 7 gemeenten in ons land met meer dan 100.000 in woners: Amsterdam f 3.705 Rotterdam f 3.356 's-Gravenhage f 3.028 Utrecht f 1-630 Haarlem f 2.554 Groningenf 2.191 Eindhoven f 851 De kosten aan Armenzorg waren in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag hooger dan te Haarlem. Opvallend is dat Utrecht veel lager is dan Haar lem. Utrecht is in het algemeen steeds iets lager geweest, maar nu is het verschil met Haarlem grooter geworden. Per gesteunde keerde Haarlem uit f 9.56 en Utrecht f 7.84, Utrecht dat 25.000 inwoners meer heeft dan Haarlem had ongeveer 200 gesteunden minder. De cijfers over de kosten van Armenzorg te Haarlem over Juli en Augustus zijn nog niet be kend, maar de verwachting is dat zij vrij belang rijk lager zullen zijn dan over de maanden van het 2e kwartaal. DE OMLIGGENDE GEMEENTEN. Voor de omliggende gemeenten met meer dan 20.000 inwoners zijn de volgende cijfers mede te deelen: Velsen (48.730 inwoners) gesteunde gezinnen: April 344, Mei 463, Juni 488, alleen-wonenden April 200, Mei 219 en Juni 230. Haarlemmermeer (33.176 inwoners) gesteunde gezinnen: April 396, Mei 366, Juni 386, alleen wonenden: April 132, Mei 132 en Juni 126. Beverwijk (21.272 inwoners) gesteunde gezin nen: April 260, Mei 227, Juni 228. alleen-wonen den: April 100, Mei 100 en Juni 95. In Velsen steeg dus ook het aantal gesteunden in verband met den oorlog. In Haarlemmermeer en Beverwijk daarentegen niet. De kosten van armenzorg per 1000 inwoners beliepen in dit 2e kwartaal: Velsen: f 1.341. Haarlemmermeer f 1081. Beverwijk: f 1.552. Haarlem's Dagblad Textielkaart. Wij zijn in den verkoop van de Haarlem's Dag- blad-Textielkaart nu gekomen aan ,de laatste mooie", zooals de straatkoopman in vruchten zou zeggen. Van de totale oplaag van twaalf duizend zijn er vandaag nog een paar honderd beschikbaar. Voor het einde der week zullen ook deze ongetwijfeld hun weg gevonden hebben. Wanneer gij, huisvrouw, er zooals bijna 12000 van uw zusters prijs op stelt, dat minstens een ervan zijn weg naar uw huis vindt, haast u dan. U kunt er nog een bemachtigen, prijs 2 1/2 cent, aan ons hoofdkantoor Groote Houtstraat 93 of ons bij kantoor Soendaplein 37. Inschrijving 's avonds van 7 tot 9 uur De lesuren worden nader vastgesteld in verband met de omstandigheden. 7xivé=ies op eik oexiauqd uurf. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 8 PAGINA'S R. P.: In een klein land. pag. 1 De voorspelling van Maine, pag. 3 Johan Winkler (18401940). pag. 3 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daarbuiten. pag. 3 Flitsen: Goed voorbeeld. pag. 3 J. B. Schuil: Het komende tooneel- seizoen. pag. 6 K. de Jong: Wijdingsavond in de Immanuelkerk. pag. 6 Laatste Berichten op pagina 2

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1