Britsche bommen op Berlijn en Hamburg. I Ernstige critiek op het beleid van Generaal Smuts. WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1940 HAAREEM'S DA'GBEXD S Duifsche pers over het optreden der Engelsche luchtmacht. Vergelding zal steeds vernielender worden Het D.N.B. meldt d.d. 10 September: De Duitsche pers keert zich in scherpe bewoor dingen tegen het bombardeeren van woonwijken en andere niet-militaire doelwitten door Engelsche vliegers in den afgeloopen nacht. De „Berliner Lokalanzeiger" schrijft dat de schade niet is aangericht door brandbommen, maar door explosieve bommen, die voor militaire ob jecten bestemd zijn en waarvan de Engelschen met het oog op den grooten afstand slechts weinige heb ben kunnen medenemen. De vliegers van Churchill hebben hun munitie zonder consideratie laten vallen op woonwijken en daarmede opnieuw be wezen dat zij in het geheel niet de bedoeling hadden hun bommen op militaire doelwitten te werpen. De bevolking van Berlijn verdraagt deze daad van ge weld in het bewustzijn, dat de Duitsche luchtmacht het woord van Adolf Hitler in de daad zal omzetten en iedere Engelsche bom duizendvoudig zal ver gelden. De gevolgen van de Britsche oorlogsvoering met haar luchtaanvallen op woonwijken vallen op den uitvinder terug. Het „Hamburger Fremdenblatt" is van meening dat de Duitsche waarschuwingen geen gehoor heb ben gevonden. Groote deelen van' Londen staan reeds in vlammen, maar- de Royal Air Force zet haar lukrake aanvallen voort in het volle besef van het feit dat haar onsoldateske ondernemingen den eersten zwaren vergeldingsslag tegen de Londen- sche havenwijk hebben uitgelokt en dat voortzetting van die ondernemingen zich op de bitterste wijze moet wreken in andere deelen van de hoofdstad. De „Berliner Börsenzeitung" constateert opnieuw dat de Engelsche luchtmacht in tegenstelling tot de Duitsche met de meedoogenloosheid en de bru taliteit van een Churchill, zonder acht te slaan op de waarschuwende teekenen des tijds, haar strijd tegen de Duitsche burgerbevolking voortzet. Enge land mag zich er dan ook niet over verwonderen, als de vergelding steeds vernielender en verwoes tender wordt. De „Angriff" schrijft: Het staat vast dat de En gelschen geen vreugde zullen beleven van hun misdaad. Achter de rust van het Duitsche volk schuimt een namelooze verbittering. De vergelding is reeds begonnen. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" spreekt het vermoeden uit dat de omvang van de vergelding voor de Britsche regeering nog niet voldoende schijnt te zijn, want zij heeft haar bommenwerpers bevel gegeven juist de bombardementen voort te zetten, die de Duitsche vergelding in haar tegen- woordigen graad hebben uitgelokt. „Men kome ons, die dezen oorlog niet gewild en niet begonnen hebben, die voor den aard van dezen oorlog met het uiterste geduld gewaarschuwd hébben, thans niet met de Oude Britsche methoden van het huichelen' aan boord", aldus schrijft de ,JN"achtausgabe" naar aanleiding van de Engelsche klachten over de Duitsche vergeldingsactie op Lon den Het blad wijst dan op de 'offïcieele Duitsche mededeeling. volgens welke van 10 Mei af tot 31 Augustus 129 Duitsche kinderen het slachtoffer zijn geworden va>" Britsche luchtaanvallen en her innert aan het nog grooter getal mannen en vrou wen, die sedert den tienden Mei door dezelfde oorzaak den dood hebben gevonden. Deze getallen, zoo zegt het blad, geven als resultaat een bloed schuld, die de mannen van Engeland des te meer bezoedelt, omdat de Engelsche vliegers de groote veldslagen in het Westen hebben gemeden. Daar, waar de soldaten stonden, hebben zij het conflict met den vijand overgelaten aan hun vazallen, ten einde. zelf zonder gevaar en gemakkelijk de Duit sche burgerbevolking te overvallen. Gedurende drie lange maanden, zoo gaat het blad voort, heeft de Führer dit offensief van de misdaad aangezien. Meer dan drie lange maanden heeft hij voor de noodzakelijke gevolgen van een dergelijke oorlog voering gewaarschuwd of waarschuwingen laten hooren. De Engelschen wilden deze waarschuwende rust niet ter harte nemen. Integendeel, zij legden het Duitsche wachten en aarzelen uit als zwakte en begonnen te hoonen. Thans heeft Duitschland toe geslagen en thans is deze hoon van grootsprekers geworden tot het weeklagen van bestraften. Thans noemen zij terreur, wat rechtvaardige vergelding is. Thans doen diegenen een beroep op mensche- lijkheid die sedert den tienden Mei geen scrupules kenden bij het bedelven van Duitsche vrouwen, kinderen en grijsaards onder de nuinhoopen van ziekenhuizen, kindertehuizen en scholen. Het blad herinnert verder aa>" de uitlating van de „Daily Mail" van Maart 1940, vólgens welke men alle Duitschers in een kamp moest plaatsen en hen door Polen moest laten bewaken, omdat dan geen enkele Dui'tscher in leven zou blijven. Het herinnert verder nog aan het Engelsche week blad „Cavalcade", dat de uitroeiing van het Duit sche volk verlangde en de noodzakelijkheid daar toe staafde met bijbelteksten. Het herinnert aan de uitlating van de „News Chronicle", dat ieder in Duitschland leven wezen, man, vrouw, kind, vogel, en insect, uitgeroeid moest worden, dat er in Duitschland geen grashalm meer mag groeien en dat Duitschland nog triester moet worden dan de Sahara. Het herinnert aan het blad van den vi caris van Leicester, dat er toe aanspoorde alle Duitschers dood te slaan. „Dit is", zoo merkt de Nachtausgabe naar aan leiding hiervan op, „Engeland, dat ons den oorlog verklaarde, teneinde ons te vernietigen. Indien er echter volgens de Britten iemand vernietigd moet worden, dan zal dit Engeland zijn". De Aso werkt. Grootste levende vulkaan ter wereld. Uit Tokio verneemt het D.N.B.: De vulkaan Aso op Kioesjioe, de grootste levende vulkaan ter wereld, vertoont voor het eerst na 36 jaar weer een uiterst levendig werking. Sedert verscheidene dagen valt in de omgeving tot op kilometers af stand een onophoudelijke regen van asch en lavasteenen, waarachter de zon volledig schuil gaat. De oogst van dertien dorpen is vernield. Graaf de Broqueville overleden. Oud-minister-president van België. De vroegere Belgische minister-president graaf de Broqueville, een bekende politieke figuur in en na den wereldoorlog, is. naar het D.N.B. uit Brus sel meldt, op 80-jarigen leeftijd overleden. Taylor niet terug naar Rome? Vredespogingen van den Paus en Roosevelt tvorden te Washington als mislukt beschouwd. WASHINGTON, 10 Sept. Inzake het on derhoud tusschen president Roosevelt en Myron Taylor, die Maandag uit Vaticaanstad is teruggekeerd, wordt gemeld dat Taylor waarschijnlijk niet naar Rome zal terugkee- ren, daar de gemeenschappelijke vredespogin gen van den Paus en van president Roose velt als mislukt beschouwd moeten worden. De Paus zal echter voor den vrede blijven bidden. (A.N.P.) Italiaansch legerbericht Hevige bomaanvallen in Palestina en op de spoor lijn Alexandrië—Mersa Matroeh. ROME, 10 Sept. (Stefani), Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakt bekend: „In het oostelijke bekken van de Middellandsche Zee heeft ons bijzonder actieve luchtwapen hevige bomaanvalleir op Jaffa in Palestina en op de spoor lijn AlexandriëMersa Matroeh ondernomen. Bij het eerste optreden werden de havenwerken en belangrijke pakhuizen getroffen en hevige schade toegebracht. Een spoorlijn kreeg een voltreffer en vloog in de lucht. In Noord-Afrika werden bovendien vijandelijke tentenkampen en colonnes vrachtauto's door het luchtwapen aangevallen en beschoten. Vooral bij Birscheferzen heeft de vijand zware verliezen ge leden. Het vijandelijke luchtwapen ondernam eenige aanvallen op de plaatsen in Cyrenaiea, waarbij in totaal een man werd gedood en vier gewond wer den. Er werd onbeteekenende materieele schade aangericht. In Oost-Afrika deed ons luchtwapen een aanval op de vliegtuigbasis van Port Soedan, waarbij ver scheidene vliegtuigen op den beganen grond ge troffen en branden veroorzaakt werden. Ondanks den aanval van de vijandelijke jagers zijn al onze vliegtuigen, na een-vijandelijk toestel te hebben neergehaald, op hun bases teruggekeerd. In Kenya werden eenige opslagplaatsen en kam pen door ons luchtwapen in Bura aan de Tana-ri- vier met duidelijk waar te nemen resultaten en zonder eigen verliezen gebombardeerd. De vijand heeft gepoogd luchtaanvallen te on dernemen op Massaoea, Asmara en Dessie. De bommen vielen vooral op het open veld en hadden twee dooden en drie gewonden tot gevolg". De aanvallen op Jaffa. Het D.N.B. verneemt uit Rome. 10 September: Omtrent het bombardement van Jaffa geeft Ste fani nog de volgende aanvullende bijzonderheden: ,De actie tegen Jaffa is geschied op grond van de overweging, dat dit belangrijke centrum van Palestina een steunpunt is voor de ravitailleering uit Irak, Transjordanië en Arabië en dat de vij andelijke luchtstrijdkrachten van hieruit van de noodige brandstoffen worden vqprzien. Terwijl de luchtstrijdkrachten der beide be vriende as-mogendheden hun strijd tegen de vi tale weerstandcentra van den vijand stelselmatig voeren, treedt van de zijde van de Royal Air Force slechts wanorde aan den dag. De vijandelijke generale staf onderneemt- met tactisch onbeteeke nende en vertwijfelde acties tegen militair waar- delooze of zelfs niet-militaire doelen aanvallen, waarmede men de militaire situaties niet kan op lossen. doch integendeel de noodzakelijkheid van verscherpte represailles doet ontstaan. Bij ahe operaties hebben de luchtmachten van Duitsch land en Italië een onloochenbare overmacht ge toond. Duitsch legerbericht: De actie der Duitsche lucht macht op 9 September. BERLIJN, 10 September (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: „Britsche vliegtuigen hebben ook in den afge loopen nacht in Noord-Duitschland bommen ge worpen op plaatsen, die ver van militaire doelen gelegen zijn. In de omgeving van Berlijn en in andere steden werden enkele woonhuizen min of meer ernstig beschadigd. Duitsche gevechts- en jachtvliegers hebben hun onafgebroken vergeldingsaanvallen tegen militaire doelen van de Britsche hoofdstad voortgezet. Voor zoover de weersgesteldheid het toeliet werden ha vens en dokken, gasfabrieken, waterleidingen en electrische centrales alsmede pakhuizen en groote opslagplaatsen van petroleum met bommen van allerlei kaliber bestookt.. Branden welke tot in verren omtrek zichtbaar waren wezen onzen vlie gers den weg. Andere luchtaanvallen troffen eenige havenwerken aan de Westkust van Engeland en aan de Oostkust van Schotland. De verliezen van den vijand bedroegen gisteren 44 vliegtuigen. Daarvan wei-den er twee door lucht doelgeschut, een door marine-artillerie en de ove rige in luchtgevechten neergeschoten. 21 eigen toe stellen worden vermist. In mistig weer naderden in den nacht van 9 op 10 September eenige lichte vijandelijke oorlogs vaartuigen de Fransche kust en vuurden lukraak ■erscheidene salvo's af, die in het achterland in sloegen zonder schade aan te richten. De vijand werd door het vuur van onze marine-artillerie ver- I dreven. Een onderzeeboot onder bevel van den luitenant ter zee 1ste klasse Prien, van wien op September reeds een gedeeltelijk resultaat van 33.400 b.r.t. gemeld was, heeft op een tocht bij elkaar zes gewapende vijandelijke koopvaardij schepen met 40.250 b.r.t. tot zinken gebracht. Een ander schip werd beschadigd. Een andere onder zeeboot heeft verscheidene bewapende vijandelijke koopvaardijschepen met in totaal 15.500 b.r.t. ver- Churchill tijdens een van zijn inspectietochten langs de verdedigingswerken aan de Engelsche Oostkust. (Foto Weltbild.) IN HET BUITENLAND. De jongste beichten uit Zuid-Afrika sprekep van een verscherping in de houding van de oppo sitie tegenover het beieid van generaal Smuts. Er wordt verzet aangeteekend tegen de aanvullende begrooting van 32 millioen pond ten bate der oor logvoering en generaal Hertzog, de belangrijkste opponent van Smuts waarschuwde in het bijzonder tegen invoering van algemeenen dienstplicht, waar tegen, gelijk hij zeide, „ieder oprechte Zuid-Afri kaan omder de hevigste protesten in opstand zal komen". Het is bij het lezen van deze berichten van be lang er aan te herinneren dat de politiek van ge neraal Smuts, die gelijken tred houdt met die van Londen, sinds het uitbreken van den huldigen oor log een grootere groep tegenstanders tegenover zich gevonden heeft dan voordien het geval was. Het al of niet deelnemen aan den oorlog is ook het punt geweest, dat tenslotte de definitieve scheiding bracht tusschen den premier Smuts en Hertzog, nadat de partijen dezer bekende Zuid-Afrikaansche staatslieden jaren lang samengewerkt hadden. In September van het vorig jaar werd de Zuid-Afri kaansche Unie, evenals de overige dominions van het Britsche Imperium, voor de beslissende keuze gesteld: deelneming aan de zijde van Engeland of afzijdigheid. Het parlement sprak zich voor het eerste uit; doch de uitslag der stemming bewees dat de voor- en tegenstanders elkander weinig in aantal ontliepen. Met slechts luttele stemmen meerderheid viel het besluit dat de Zuid-Afrikaan- sche Unie mede ten strijde zou trekken. Sindsdien hebben de militave figuren der oppo sitiepartijen als Hertzog, Malen en Havenga niet opgehouden met te waarschuwen tegen een beleid, dat naar hun meening Zuid-Afrika slechts offers kon kosten en geen voordeel brengen.. Zooals ge zegd richt zich het verzet thans ook tegen de finan- cieele politiek der Zuid Afrikaansche bewindslie den en de tegenstanders aarzelen niet te spreken van een financieele dictatuur, die geen geld over laat voor de dringende behoeften van het land en anderzijds millioenen ponden vergt voor den oorlog. Te Londen zal men deze ontwikkeling, die wel licht onder invloed van de situatie in West Europa binnenkort een nog scherper omlijning zal krijgen, onmogelijk over het hoofd kunnen zien. De St. Paul's niet beschadigd. Zelfs geen ruit gesprongen. STOCKHOLM, 10 September. Uit een Reuterbericht blijkt dat de St. Paul's kathe draal te Londen, evenals de kathedralen in Frankrijk, onbeschadigd is gebleven, ofschoon in de nabijheid liggende militaire objecten ge troffen zijn. Zelfs geen ruit van de kathedraal is gesprongen. (D.N.B.) nietigd. Een Duitsche hulpkruiser heeft een neu traal schip in het gebied rondom de Britsche eilan den dat door Duitschland tot gesloten gebied voor de scheepvaart is verklaard, opgebracht". Duifsche kusfartillerie in actie. Convooi uiteengeslagen. Verdragend geschut brengt batterijen bij Dover tot zwijgen. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt, blijkens een D.N.B.-bericht, mede: Op 9 September des avonds werd een Britsch convooi, komend van Dover, door Duitsche kust- batterijen onder vuur genomen. Het convooi werd uit elkaar geslagen. Vier schepen keerden naar Dover en twee naar Deal terug. Een beschadigd tankschip werd eveneens naar Deal gesleept. Het achtste schip van het convooi bleef liggen, waar bij zich een sterke rookontwikkeling voordeed. Het vuren werd door het invallen van de duis ternis om 20.40 uur gestaakt. Een uur later nam ons verdragend geschut een Britsche batterij bij Dover onder vuur. Deze batterij had om 20.30 uur getracht het vuur van onze batterijen op het con vooi te beantwoorden. Zij werd in een strijd, die bijna twee uur duurde, tot zwijgen gebracht". Ti'c' :ns een r-achf"!"*'®" '•-«'•tam- bommenwerpers nee Lm der m; wrak met behulp van ■-Ipn f-ü W'ihelmshafen vier Engelsche .chines Si -rtte in de haven, waaruit het duikers gelicht werd. (Foto Weltbild.) Koning George bezocht de gebombardeerde Londensche wijken Verscheidene uren temidden van het opruimingswerk. Uit Stockholm verneemt het A.N.P.: Koning George VI heeft Maandag, naar uit Londen wordt gemeld, de door de Duitsche luchtaanvallen het zwaarst getroffen stadswijken bezocht. Uit alles bleek dat hij diep geschokt was. Verscheidene uren vertoefde de koning bij het opruimingswerk en zag hij toe bij de wanhopige pogingen van de brandweer om de door brandbommen veroor zaakte branden te blusschen. Een dramatisch hoogtepunt bereikte de inspectietocht, toen de koning in een door een enkelen bom' geslagen krater, waarin twintig huizen waren verdwenen klom. Boven vijandelijk gebied. De Duitsche film operateur aan het werk op zijn post in een der gevechtsvliegtuigen. Verscheidene huizen arbeiderswijk te Hamburg vernield. deelt mede: De bomaanvallen van de Britsche vliegers in den nacht van 9 op 10 Sep tember op de rijkshoofdstad Berlijn, hebben vol gens nauwkeurige gegevens aangetoond dat weer uitsluitend een aanval op de burgerbevolking be oogd was In de binnenstad werden in het stads deel Moabit bommen geworpen, die echter slechts geringe schade aanrichtten. Ook in het noorden van Berlijn vielen bommen. Verscheidene brand bommen troffen huizen in een hoofdstraat, waar door dakbranden ontstonden en één gebouw vol komen in de asch werd gelegd. In een noordelijke voorstad werd een woonhuis vernield. De Berlijn- sche bevolking verdraagt deze nieuwe daad van geweld m het bewustzijn, dat het Duitsche lucht wapen het woord van den Führer in daden zal omzetten en thans voor eiken aanval een duizend voudige vergelding zal uitoefenen. In den nacht op Dinsdag is ook de burgerbe volking te Hamburg opnieuw het object van Engelsche luchtaanvallen geweest. De Britsche vliegtuigen lieten talrijke explosieve bommen val len, dievoor het grootste deel terechtkwamen in de arbeiderswijk en daar verscheidene woningen vernielden. Dicht bij een ziekenhuis zijn twee groote bomtrechters gevonden, terwijl eenige brandbommen branden in een villawijk aan den westrand hebben veroorzaakt. Een boer verloor twee paarden. Fabrieksinstallaties en militaire ob jecten hebben geen schade geleden. MOORDENAAR VAN PRIMO DE RIVERA JR GEARRESTEERD. MADRID, 10 September. Dezer dagen is de moordenaar van Jose Antonio Primo de Rivera den stichter der Phalanx, gearresteerd. Het is een zekere Lopez Molina. Kort nadat hij in de gevangenis was gebracht, heeft hij zich door ophanging van het leven be- roofd. (D.N.B.) Hertzog waarschuwt tegerC invoering van algemeenen dienstplicht. Het D. N. B. verneemt uit Lissabon 10 September: De leider der Nationale Zuid Afrikanen, generaal Hertzog, heeft op de bijzondere zitting van het Zuid Afrikaansche parlement opnieuw heftige aan vallen gedaan op de, naar hij zeide, gevaarlijke en onverantwoordelijke handelwijze der regeering- Smuts. Indien de regeering het zou wagen den toe stand door het invoeren van een algemeenen dienst plicht op de spits te drijven, zal iedere oprechte Afrikaan onder de hevigste protesten daartegen in opstand komen. Minister-president Smuts diende een aanvullend wetsontwerp op de wet op de oorlogsmaatregelen in. Als motiveering gaf Smuts op dat de verergerde toe stand scherpere maatregelen noodig maakt. Inzake het eenigen tijd geleden door Smuts gelaste inleveren van particuliere geweren, dat bij de bevolking op heftige protesten is gestuit, beschikt men thans over het oordeel van het gerechtshof in Johannesburg, dat verklaarde dat deze verordening de bevoegd heden van den gouverneur-generaal te boven gaat. Desondanks bestreed Smuts in het parlement, dat deze verordening met de wet in strijd zou zijn en verklaarde dat hij deze wapens noodig heeft, daar noch van Engeland, noch van de Vereenigde Sta ten wapens kunnen worden betrokken. Voorts verneemt het D. N. B.: De nationale op positie in Zuid Afrika heeft opnieuw scherp ge protesteerd tegen de aanvullende begrooting van 32 millioen pond voor den „zinneloozen Britschen oorlog". De vroegere minister van financiën in het kabinet Hertzog, Havenga, protesteerde heftig tegen de onrechtvaardige belastingen ten gunste van de mijnbouwmaatschappijen. De Zuid Afrikaansche bevolking wordt door een verhooging der inkoms tenbelasting van 20 procent zeer zwaar getroffen, terwijl de belastingheffing op de winsten der mijn- bouwmaatschappijen slechts van 9 tot 11 pet. is verhoogd. Ook de afgevaardigde der Nationale Partij, Bremer, stelde de financieele dictatuur van Smuts aan de kaak. Hij wees er op dat voor de op lossing van de meest dringende vraagstukken van het land geen geld aanwezig is, terwijl aan den anderen kant millioenen ponden worden opgebracht voor den oorlog. Nieuw Engelsch strijdmiddel: brandplaatjes. In grooten getale in Duitschland neergeworpen. Het D. N. B. deelt mede: Van bevoegde zijde zijn mededeelingen gedaan over een bijzonder af schuwwekkend en gemeen strijdmiddel van het Britsche luchtwapen. Sedert 11 Augustus werden eerst enkele en daarna in groote hoeveelheden zoogenaamde brandplaatjes door de Engelsche vliegers op hun tochten boven Duitschland over groote afstanden van het land neergeworpen. Deze plaatjes zijn ge maakt van celluloid, zijn ongeveer vijf bij vijf centi meter groot en vertoonen in het midden een gat, waarin zich'een in brandwatten verpakte brandpil bevindt. De plaatjes vlogen door de inwerking van de zuurstof in de lucht, nu en dan door de in werking der zonnestralen in brand, waardoor een meter hooge steekvlam ontstond, waardoor alles in brand moest geraken wat in de buurt lag. Het is onnoodig te zegggen, aldus wordt in de mededeeling gezegd, dat deze brandplaatjes totaal ongeschikt zijn voor het beschadigen van militaire doelwitten. In geen enkel geval is dan ook ge tracht hiermede een militaire installatie in brand te steken. Het doel van dit strijdmiddel was klaar blijkelijk die objecten te vernietigen waarvoor de Royal Air Force geen groot aantal brandbommen wilde gebruiken, zooals bijv. boerenwoningen, schuren, akkers, die rijp zijn voor den oogst, bos- schen enz. Deze plaatjes zijn veelvuldig in buiten gewoon groote aantallen neergeworpen. Door ge bruik te maken van alle ter beschikking staande organisaties werd het gevaar, die deze brandplaat jes opleverden, bezworen. Desondanks zijn enkele boerenhofsteden, graanmijten, schuren, eenig bosch en stukken heide aan dit strijdmidddel ten offer gevallen. Voornamelijk liepen personen brand wonden op, die dit strijdmiddel zonder te weten wat het was, aanpakten of in de zak stopten, waar het onverwachts ontbrandde. Wanneer thans", zoo wordt ten slotte in de mededeeling van bevoegde zijde gezegd, „na zoo taliijke afgewezen vredes-aanbiedingen en zoo talrijke in den wind geslagen waarschuwingen Duitsche bommen militaire objecten in Londen treffen, dan zijn deze bommen tevens de vergel ding voor deze onwaardige Britsche strijdmethode". RADM I li PROGRAMMA DONDERDAG 12 SEPTEMBER. JAARSVELD 414.4 M. NCRV-Ultzending. 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.10 Schriftlezing, meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr. pl.), 8.35 Gra- mofoonmuziek. 9.30 Pianovoordracht en gramofoon- muziek. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Celesta-ensemble. 12.45 Nieuws en economi sche berichten ANP. 1.00 Celesta-ensemble en gra mofoonmuziek. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 3.00 Voor de vrouw. 3.30 Melodia. 4.00 Bijbellezing. 4.30 Melodia. 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Orgelconcert en gramofoonmuziek. 6.30 VPRO. Cyclus: Lezen in den Bijbel. 6.45 Gramo foonmuziek. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Berichten. 7.30 Reportage of muziek. 3.00 Nieuws berichten ANP. Hierna toespraak: Ontberen doet waardeeren. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.25 Bel Canto 10 Causerie: Gehoorzaamheid als godsdienstige levenshouding. 9.30 Arnhemsche orkestvereeniging (opn.) Hierna Schriftlezing. 10.15—10.30 Nieuws berichten ANÜP, sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. VAR A-uitzending. 7.00 Berichten Duitsch. 7.15 Berichten Engelsch. .30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek. 10.30 Orgelspel. 11.15 Berichten Engelsch. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Esmeralda en solist. 12.30 Berichten Duitsch. 12.45 Nieuws berichten ANP. 1.00 Esmeralda en solist. 1.30 Gra mofoonmuziek. 2.00 Berichten Duitsch. 2.15 VARA- orkest: 3.15 Gr. muz. 3.30 Berichten Engelsch. 3.45 Voor de vrouw. 4.15 Gr. muz. 4.20 Keukenpraatje. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten Duitsch. 15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Esmeralda. 6.15 Berichten Engelsch. 6.30 Orgelspel 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Gramofoon muziek. 7.30 Reportage. 8.00 Berichten Duitsch. 8.15 Nieuwsberichten ANP. 8.30 Berichten Engelsch. 8.45 VARA-orkest. 9.15 Berichten Duitsch. 9.30 VARA- orkest. 10.00 Berichten Duitsch. 10.15 Nieuwsbe richten ANP. 10.30—10.45 Berichten Engelsch, slui ting. 11.1511.30; 0.150.30 en 1.151,30 Be richten Engelsch.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7