a Belangrijke aanwinst voor Techn. Hoogeschool. Wijdingsavond WOENSDAG II SEPTEMBER I94Ö H'AÏREEM'S DA G B E A D' Hypotheek was hooger dan de koopsom. Makelaar staat terecht Voor de Utrechtsche rechtbank stond Dinsdag een makelaar uit Maarssen terecht, wien oplich ting van geld ten laste was gelegd. Deze makelaar had een stuk grond voor 2500 gulden gekocht. Hij wilde op dien grond 3500 gulden hypotheek heb ben, waarom hij met behulp van een tusschenper- soon twee verkoopacten liet passeeren, een voor f 2500 van den oorspronkelijken eigenaar op den tusschenman en een voor f 7500 van dien tusschen- man op hem zelf, zoodat hij op die laatste acte de hypotheek verkreeg, nadat hij opzettelijk en in strijd met de waarheid den indruk gevestigd had, dat voor den grond die hooge prijs betaald was. Bovendien zou hij het tegenover den hypotheek gever hebben doen voorkomen, alsof voor dien grond reeds een bouwvergunning was gegeven, ter wijl die vergunning in werkelijkheid niet bestond- Er was een goed ding m deze heele onverkwik kelijke zaak en wel dat de hypotheek inmiddels reeds is afgelost, dus tot een benadeeling van den gever is het door een gunstigen samenloop van omstandigheden niet gekomen. Dit neemt niet weg, dat het feit van oplichting door te trachten zich opzettelijk en wederrechtelijk te bevoordee- len zou zijn gepleegd en dus bleef, dat de make laar zich daarover voor de rechtbank had te ver antwoorden. De verd. gaf toe, dat een tusschenpersoon was ge bruikt, om den koopprijs te verhoogen. Bij de eene acte werd de grond verkocht door A. aan B., bij de tweede acte door B. aan C. voor den prijs van f 7500 en die C. was hij zelf dan. Maar de verd. ontkende den aanbieder van de hypotheek te heb ben gezegd, dat hij gekocht had voor f 7500. Hij zou medegedeeld hebben, dat *le grond f 7500 waard was. Maar die acte betreffende de f 7500 is dan toch wel bij het nemen van de hypotheek voorgelezen, informeerde <fe president? Verd. moest dat erkennen. Overigens hield hjj vol niet de bedoeling gehad te 'hebben den hypo theekgever te benadeel en: de waarde van dien grond was werkelijk zoo hoog. En wat de bouwver gunning betreft, twijfelde de verd. of hij niet ge zegd had, dat ze zoo af te halen zou zijn. Ook dit was niet het geval geweest. De „benadeelde" verklaarde, dat hij zoo de koopprijs van f 2500 hem bekend geweest was en hij ook geweten had, dat ide bouwvergunning niet bestond in geen geval zulk een hoog bedrag van f 3500 zou hebben afgestaan. De gemeente-architect van Maarssen en Maars- seveen, lichtte enkele technische punten toe. Hij zeide, dat op het betreffende moment de mogelijk heid van een spoedig toekennen van de bouwver gunning niet uitgesloten was. De makelaar had toen reeds met hem een voorbespreking gehouden. Door de rechtbank werd vervolgens als getuige in deze zaak gehoord de notaris, voor wien de be treffende acten zijn verleden. Ook hij verklaarde, dat van een koopsom niet gesproken was, slechts van een waarde. Hij gaf overigens toe het vreemd te hebben ge vonden. dat hem twee zoo verschillende acten be treffende een stuk grond passeerden, maar het ge beurt meer. Wel heeft hij toen geëïscht, dat in de hypotheekacte werd opgenomen, dat deze grond inderdaad bouwterrein was, want daarover werd in die acte niet ee-s gesproken. De notaris verklaarde voorts, dat de tusschenman behalve een bedrag nog een schuldbekentenis heeft gekregen. Hij toonde een duplicaat. De origineele moet de tusschenman nog hebben. Maar daarvan wist feitelijk niemand meer iets. De officier van justitie achtte de ten laste ge le oplichting wel degelijk bewezen. De verd. heeft wel niet gezegd, dat de grond f 7500 gekost heeft, maar hij heeft het dan toch zoo doen voorkomen. En ook heeft hij het doen voorkomen, alsof hij im het bezit van een bouwvergunning was. De opzet zich wederrechtelijk te bevoordeelen, staat wel vast. En al is dan nu de gever niet benadeeld, nu de hypotheek reeds is afgelost, hij zou het geld toch alleen gegeven hebben als er gebouwd werd en hij zat met zijn geld op een stuk grond zonder vergunning. Men zegt wel, dat nu de perceelen, na dat de vergunning verkregen is, verkocht zijn en dat inderdaad de prijs het bedrag van f 7500 nog te boven gaat, maar dat zijn thans ook perceelen met bouwvergunning en toen zonder. De officier achtte het een ernstig feit. Hij eischte acht maan den gevangenisstraf. Verd.'s verdediger vond daarentegen, dat van „op zettelijk valschelijk" miets gebleken was. De verd. heeft niet over een prijs, maar over een waarde gesproken. Het eenige laakbare zou dus geweest zijn, dat de verd. den koopprijs in overeenstem ming met de waarde gebracht heeft. Nu heeft hij het perceel tegen een buitengewonen lagen prijs in harde" gekregen en moet zulks hem dan onmo gelijk maken een hypotheek te verkrijgen, die over een komt met de werkelijke .waarde? Want dat wordt dan hier blijkbaar van hem geëiseht. De hy potheekgever is trouwens toch bij den grond ge weest, heeft die bekeken en was toen bereid f 3500 hypotheek te geven. In dit opzicht was dus van een „valschelijk" geen sprake, omdat de hypotheek- acte „materieel" volkomen verantwoord was. De fout blijft dan, dat gezegd is, dat een verkoopacte afgegeven was, maar of een stuk grond bouwter rein is hangt niet af van een vergunning, doch van het feit of het te bouwen is. Als overigens de ma kelaar gezegd zou hebben, dat „de vergunning nog niet bestond, maar zeker gegeven zou worden", zou de acte vermoedelijk toch doorgegaan zijn. Men mag toch zoo fnaar niet op grond van zulk een fout aannemen, dat de man de bedoeling gehad heeft eenig voordeel uit die beweringen te trekken. PI. was van oordeel, dat. verd. niet de minste kwade bedoelingen gehad heeft. Zoo de rechtbank dacht een veroordeeling te moeten opleggen, is hier een voorwaardelijke veroordeeling naar raadsmans meening op haar plaats. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. BADHUIZEN „WITTE KRUIS" TE HAARLEM. Het aantal genomen baden in de afgeloopen maand Augustus 1940 was: School- Werkl. Badhuis: M. Vr. bad. bad. Tot. Koudenhorn 2132 382 68 2582 Leidscheplein 1965 817 316 76 3174 Schotersingel 2015 1056 864 69 4004 Hofdijkplein 2084 800 460 235 3579 van Egmondstr. 2628 995 460 223 4152 HEIDEBRAND OP OF HOOGE VELUWE" GESTICHT?. Dinsdagmiddag om half één brak door nog onbekende oorzaak brand uit op het gebied van het landgoed „De Hooge Veluwe" bij Teriet. De Edesche brandweer en Duitsehe militairen wisten na anderhalf uur hard werken het vuur te dooven. Een oppervlakte van 25 H.A. heide was toen verbrand. Eenige personen hebben nog een achtervolging ingezet op een onbekenden man, die in de nabijheid Van de vuurhaard was gezien. Hij wist echter te ontsnappen. PERSONALIA. De heer L. van Dam, te Haarlem, is geslaagd voor deel IA en IB van het examen voor belasting con sulent. Dit examen werd afgenomen door het Nederlandsch Instituut van Belastingconsulenten. De geslaagde genoot zijn opleiding aan het In stituut voor Handelswetenschappen te Leiden. Rijwieldievcn te Alphen a. d. Rijn gearresteerd. De politie te Alphen aan den Rijn heeft drie rijwieldieven gearresteerd, die zich reeds gerui- men tijd aan vele rijwieldiefstallen te Alphen aan den Rijn, Koudekerk en Leiden hebben schuldig gemaakt. Het zijn de 39-jarige loswerkman P. van B. en de 26 jarige werkman C. van D., die beiden echtër nog nooit hebben gewerkt, doch reeds verschei dene malen met den strafrechter in aanraking zijn gekomen en de 19-jarige A. van Z., die door B. tot het plegen van de diefstallen werd aange zet. In het schuurtje bij de woning van van B. werd een groote hoeveelheid rijwielonderdeelen aange troffen. Alles was van diefstal afkomstig. Van B. en van D., zijn, nadat zij een reeks diefstallen had den bekend, naar het huis van bewaring te 's Gravenhage overgebracht. GOUDEN TOONEELJUBILEUM PIET KÖHLER. Piet Kohier als „Droogkeeltje". De openingsvoorstelling van „De Boemelbaron" in het Rembrandt Theater te Haarlem, op Vrij dagavond 13 September a.s., is tevens een eere avond voor Piet Kohier, ter viering van zijn 50- jarige tooneelcarrière. Er heeft zich ook te Haarlem een plaatselijk eere-comité gevormd, om den jubilaris te huldi gen. Dit comité bestaat uit de heeren: Henk Bakker. Tjebbo Franken, Carel van Hees, Herman Moerkerk, F. Primo en J. B. Schuil. Secretaris penningmeester van het Comité is de heer Henk Bakker. Prof. Romme pleit voor het hoopen van zomerzegels. Prof. mr. C. P. M. Romme heeft zich gisteravond in een radiorede tot het Nederlandsche volle ge richt en er op gewezen, dat het thans een eere plicht heeft te vervullen door mede te werken aan de Zomerzegelactie-1940. Prof. Romme zeide o.m.: „Elke zegel meer beteekent, dat gij persoonlijk er aan meewerkt, dat er in Nederland meer zal kunnen gebeuren aan zorg voor lichamelijk ge- brekkigen. Hun aantal is gegroeid. Maar niet alleen het gegroeide aantal eiseht, dat meer»zorg aan hen kan worden besteed, de oorzaak waaruit die groei is voorgekomen, eischt dat nog met veel meer klem. Daar behoeven wij tegenover elkaar geen woord aan te verspelen. Daden zijn hier alleen op haar plaats. En zoo'n daad stelt gij per zomerzegeltje. Een daad, die ei' zijn mag, omdat gij het doet met alle andere leden van ons groote Nederlandsche gezin. Maar dat is niet de eenige beteekenis van uw zomerzegel. Elk zegel meer beteekent ook, dat gij persoonlijk er aan meewerkt, dat we in Nederland meer hulp kunnen verleenen aan de lijders aan rheumatiek. Ook daaraan wordt een deel van de opbrengst besteed. Met opzet dit jaar. Want de ge volgen de inudaties, de gevolgen van evacuaties, treden hier dreigend naar voren. En die dreiging moet worden bezworen. Met uw hulp.' Daar is nog een dreiging, waartegen gij allen met liefde te velde zult trekken, omdat reeds in normale tijden uw liefde, uw medelijden het hier tegen verder heeft gebracht dan in welk ander land ter wereld ook. Dat in de bedreiging van de tuber culose. De oorlog van 19141918, die aan ons land voorbij is gegaan, staat hier als een waarschuwen de herinnering. Want reeds toen is het sterftecijfer uit t.b.c. bij ons gestegen. Daar moet meer hulp thans tegen worden geboden. En dat doet gij met •dat mooie zomerzegeltje. En dan de hulp aan onze cultureele werkers, onze kunstenaars. Als er ooit een tijd geweest is, van behoefte hier aam nationale hulp, dan toch ze ker thans. Voor velen van hen persoonlijk, maar niet minder ook als bijdrage tot de mogelijkheden onzer nationale cultuur. Minder dan wanneer ook mogen wij de bevordering dier mogelijkheden in onze huidige omstandigheden: uit het oog verliezen. En wanneer gij uw zomerzegeltje plakt, denk dan ook, even aan dit nationale karakter van uw daad". Opbouwers stalen tliee en koffie. Vier soldaten in arrest. Bij een der detachementen van den Opbouw- dienst, welke te Ede zijn gelegerd, werd een vrij belangrijke hoeveelheid thee en koffie vermist'. Door het vinden van enkele theeblaadjes op een stroozak vond de politie een spoor, dat leidde naar de woning van eenige soldaten, die met ver. lof waren en onderscheidenlijk te 's Gravenhage, Amsterdam en Nijmegen verbleven. De politie in deze steden werd op de hoogte gebracht en het ge volg was, dat in alle drie gevallen ten huize van de verlofgangers een hoeveelheid thee en koffie werd aangetroffen, te Nijmegen bovendien boter, vet en leer. De drie soldaten zijn gearresteerd. De hoofdschuldige werd te Ede gevat. Deze man van den Opbouwdienst nam de waren weg uit de provisiekast, waarvan hij op het bureau den sleutel had weten te bemachtigen. Voor de artike len, welke hij ontvreemdde, had hij door tusschen- komst van de drie gearresteerde soldaten een af zetgebied in verschillende steden gevonden. COLLECTE VOOR HET ROODE KRUIS. Een collecte voor het Duitsehe Roode Kruis onder de leden van de Ordnungspolizei te 's-Gra- venhage heeft 3000 R.M. opgebracht. Voor onderwijs in electro-techniek De af deeling voor Electrotechniek der Technische Hooge school te Delft heeft haar nieuwe hoogspan ningslaboratorium zon der officieele over dracht waarvan men in verband met de tijdsomstandigheden heeft afgezien inge- bruik genomen. Dit la boratorium, dat on der leiding staat van prof. dr. H. S. Hallo, is door den Rijksgebou wendienst gebouwd on der leiding van den hoofdarchitect ir. J. G. Robbers en wat de technische uitrusting aangaat onder leiding van wijlen den hoofd ingenieur A. B. van Ha mel. Een hal van 12 bij 25 meter, met een hoogte van ruim 12 meter, neemt een groot deel van het nieuwe labo ratorium in beslag. Hierin bevinden zich o.a. drie transformato ren, elk van 100 kVA, 50 Hz, welke een hoog gespannen wisselstroom leveren van 175.000 volt. In cascadeschakeling kunnen deze transfor matoren ruim een half millioen volt leveren. Elk dier transformato ren, waarvan de span ning continu regelbaar is, kan onafhankelijk van de andere worden gebruikt, waardoor het aantal gelijktijdig mo gelijke onderzoekingen belangrijk is vergroot. Verder is aanwezig een transformator voor hoogfrequente wissel spanning tot 1 millioen volt bij ongeveer 106.000 perioden per seconde. Een stootgenerator van 12 1/2 kW sec. kan spanningsstooten op wekken van circa 1 millioen volt bij een tijdsduur van enkele millioenste seconden. Voor de bestudeering van deze spanningstooten dient een cathodestraal-oscillograaf. die werkt met een hulpspanning van circa 60.000 volt en in staat is het verloop van de te meten spanning binnen een tijdsduur van enkele millioenste se conden fotografisch vast te leggen. Mt! Buitenaanzicht van het nieuwe hoogspanningslaboratorium waarmee de afdeeling voor electro-techniek der Technische Hoogeschool te Delft sinds kort is verrijkt. De hoogspanningshal gezien van de toeschouwersruimte af. Men ziet twee van de drie hoogspanningstransformatoren, die samen 500.000 Volt wisselspanning leveren. Irt een aparte ruimte is gelegenheid tot het be proeven van isolatoren onder kunstmatigen regen val. Voor de electrische apparaten is voor zoover mogelijk Nederlandsch fabrikaat gekozen. HET TOONEEL Het komende Tooneelseizoen. De Gezelschappen en het Repertoire. In mijn vorig artikel schreef ik, dat het tooneel in 't komende seizoen meer nog dan anders afhan kelijk is van het publiek. De moeilijke tijden zullen zeker weinig invloed hebben op de acteurs en actrices; zij zullen als altijd blijven spelen en hum uiterste best doen. Daarvoor zijn ze nu eenmaal artisten. Maar zal het publiek door de verduiste ring zich niet laten weerhouden naar den schouw burg te gaan? Daarvan alleen hangen de uitkom sten van het tooneel en zijn exploitatie in dit sei zoen af. Wanneer men kennis neemt van de planteen der directies blijkt wel duidelijk, dat zij zich niet door de omstandigheden laten ter neerslaan. Er is eigenlijk weinig verschil te merken met andere jaren. Alleen kan men zeggen, dat onze Nederland sche auters thans waarschijnlijk hun kans krijgen. Want het zal meer dan ooit blijken, dat er een groote behoefte is aan goede speelbare Holland- sche stukken. Het publiek zal er naar gaan vra gen. Cor van der Lugt Melsert, die in den vorigem oorlog in het eerste seizoen van Het Hofstad Too neel niet minder dan 12 Nederlandsche stukken speelde, opent het seizoen thans met Jacob van Lenrep's „Amsterdamsche Jongen of Het Bus kruitverraad", een typisch nationaal tooneelspel. dat vroeger zeer veel werd gespeeld, maar nu in geen jaren op de planken is verschenen. Voorts geeft hij reprises van Jan de Hartog's „De Ondergang van de Vrijheid" en Pieter Langendijk's ,Don Quichot" en kondigt hij Warenar van Hooft, ,De Heks van Haarlem" van Frederik van Eeden een stuk, dat in den vorigen oorlog is ontstaan „De Spiegel der Vaderlandsche Kooplieden" van Langendijk en een nieuw blijspel van A. J. Zoet mulder „Tante's Testament" aan. En Van der Lugt belooft ook nog eenige stukken uit den oogst van 162 tooneelwerlcen, die de prijsvraag van Amster dam heeft opgeleverd en waarvan hij als jurylid kennis heeft genomen. Het Residentie Tooneel heeft een nieuw tooneel spel van Henk Bakker en Jan van Ees Vliegers vrouwen ten opvoering aangenomen, een stuk, dat ik in manuscript heb mogen lezen en tot een der beste spelen uit Bakker's oeuvre reken. Aan het eind van het vorige seizoen speelden de Hage naars „Camera Obscura" in een bewerking van Bets Ranucci Beekman en Vondel's „Lucifer' welke werken ook in het komende seizoen op het repertoire blijven. Volgens een mededeeling van Dirk Verbeek hebben A. den Hertog en Ben van Eysselsteyn hem ook nog nieuwe stukken toegezegd. Laseur en Ko Arnoldi hebben zich van de Ne derlandsche auteurs tot nu toe al heel weinig aan getrokken. Het Masker speelde, voor zoover ik mij herinner nog nooit een nieuwe oorspronkelijk stuk en Laseur enkel „De Koning gaat voor" van Jan Fabricius en „Hoe was 't ook weer?" van' Herman Roelvink. Ik vermoed, dat zij wel gedwongen zullen zijn zich in de toekomst meer naar het eigen land te oriënteeren en zij zullen dan ook wel stukken vinden, die er volgens hen niet zijn. Ik althans zou dadelijk eenige tooneelwerken kunnen noemen, die zeker waard zijn door onze beroepsgezelschap pen gespeeld te worden. Wij zullen in het komende seizoen nog al wat veranderingen bij de verschillende gezelschappen zien. Zoo is Albert van Dalsum jammer genoeg niet meer aan Het Nederlandsch Tooneel ver bonden. Cor van der Lugt Melsert heeft Louis Saalborn bereid gevonden Van Dalsum als regis seur en speler te vervangen. Ook Loudi Nijhoff, Mien Duymaer van Twist en Theo Frerakel maken niet meer deel van Het Nederlandsch Tooneel. Daartegenover staat de aanwinst bij dit gezelschap van Magda Janssens, Hetniri Eerens, Cor Hermus en Jan van Ees, welke laatste twee acteurs van het Centraal Tooneel naar Het Leidsche Plein zijn overgegaan. Chris Baay heeft zich dit jaar verbonden aan Het Residentie Tooneel, evenals Theo Frenkel. Het Centraal Tooneel heeft zich versterkt door een fusie met het gezelschap van Cor Ruys en wij mogen met belangstelling tegemoet zien, wat de vereenigiimg van deze twee gezelschappen zal op leveren. Het zal zeker de moeite waard zijn, twee onzer beste acteurs als Cees Laseur en Cor Ruys samen te zien spelen. En ook heeft Laseur hierdoor de beschikking gekregen over de medewerking van Tilly Lus, wat een groote winst beteekent. Wat Albert van Dalsum dit seizoen gaat doem, is nog niet zeker. Oorspronkelijk bestonden er plan nen tot de oprichting van een gezelschap Van Dalsum-Parser, waaraan ook Loudi Nijhoff en Jan Musch zouden deelnemen, maar het is zeer twijfel achtig of dit nog doorgaat. Het is voor ons tooneel te hopen, dat prominente artisten zooals Van Dal sum, Musch en Loudi Nijhoff en eigenlijk ook Paul Huf niet ter zijde van den weg blijven staan in dit seizoen, nu wij meer dan ooit goed nationaal tooneel noodig zullen hebben. De verschillende "directies hebben reeds belang rijke voorstellingen in uitzicht gesteld. Zoo kondigt Het Residentie-Tooneel opvoeringen aan van Faus* I en II, door Johan de Meester bewerkt tot een opvoering die één avond zal vullen. Voorts zal dit gezelschap Anton Tsjechow's beroemde stuk ,De Kersentuin" dat hier indertijd door de Rus sen werd gegeven spelen en Shaw's jongste stuk „In good King Charles' golden days". En dan zal hij in samenwerking met het Haagsche Operette-gezelschap van Otto Glastra van Loon die Frits Hirsch opvolgt „Das Kleine Hof- konzert" een blijspel van Paul Verhoeven en Toni Impékoven, met muziek van Edmund Nick opvoeren. Het Nederlandsch Tooneel zal Schiller's Maria Stuart op het repertoire nemen, een blijspel van Molière en een stuk van Shakespeare. Voorts staan op "de lijst van de te spelen tooneelwerken" „Madame Bovary" naar den bekenden roman van Gustave Flaubert, „Prinses Dulcinea" van Gasto^ Baty, „Het witte Ros" van Paul Vincent, Carroll De Man zonder Privéleven" va"n Frank Harvey De Blauwe Universiteit, van Duschinsky, „Muziek avond" van Priestley en „De Tooneelspeelster" van Roland Schacht. Laseur opent zijn seizoen met -het geestige blij spel „Het Concert" van Herman Bahr en geefl verder o.a. „Ma Liberté" van Denijs Amiel, ..In geborg" van Kurt Götz, „The petrified Forest" van Robert Sherwood en „Comedy of Errors", van Shakespeare, het laatste staat onder regie van Eduard Verkade. Van het door „Het Masker" aangekondigde reper toire noem ik „Twaalf in de jurybank" een door Feketé bewerkt Amerikaansch stuk, „Twee dozijn ■oode rozen" van Aldo Beneditti, „De Reiziger zon der bagage" van Jean Anouilh, „Dea: Octopus" van Dodie Smith, „Canada" van Cesare Giulio Viola, Rebecca", een tooneelbewerking van den beken den roman van Daphne du Maurier, „Doodelijke Liefde" van Ladislaus Lakatos en „De onbekende van Arras" van Armand Salacrou. Ook heeft Arnol di het plan Warenar van Hooft, de klucht van Panthelin en een stuk van Shakespeare te spelen. Wanneer dit alles door gaat, zullen wij niet te klagen hebben, maar er zijn zoo vele onbekende factoren in het komende seizoen, dat men minder: Lawntennis Amerikaansche titel weer voor Alice Marble. Mac. Neill kampioen bij de heeren. ALICE MARBLE. De Amerikaansche tenniskampioenschap pen zijn thans geëin digd. In het heeren-en- kelspel behaalde Mac- Neill een overwinning op den titelhouder Bob- tjy Riggs door dezen met 4—6, 6—8, 6—3, 63, 75 te slaan. In het dames-enkelspel sloeg de titelhoudster Alice Marble-Helen Ja cobs in twee sets met 6—2, 6—3. Voetbal Het Spaernebekertournooi gaat door. Moest ook het jaarlijksche tournooi van de H.F.C, „Haarlem" om den „Spaernebeker" j.l. Zondag worden uitgesteld, thans vernemen wij, dat dit po pulaire tournooi a.s. Zondag zal kunnen worden gehouden. De verschillende deelnemers aan dit tournooi, V. S. V., Quick (Nijmegen), U. V. S. en Haarlem hebben vrijstelling van competitie-wed strijden gekregen waardoor het oorspronkelijke pro gramma doorgang kan vinden. Dit programma luidt: 11 uur: V. S. V.U. V. S., scheidsrechter H. J, Twisterling. 12 1/4 uur: HaarlemQuick (N.), scheidsrechter Ch. Boeree. Na een wedstrijd tusschen twee Haarlem-jeugd- elftallen volgt dan: 2 uur: Verliezersronde. Scheidsrechter Seubring, 3 1/4 uur: Eindstrijd. Scheidsrechter F. W. Kotte. Athletiek ONDERLINGE WEDSTRIJDEN VAN G. I. T. A. Tot besluit van het seizoen werden op het terrein aan de Kleverlaan onderlinge wedstrijden gehouden. De uitslagen waren: Klasse A: 1. mej. R. de Goede 61 pnt.; 2. mej. J« Brandsma 57 pnt.; 3. mej. R. Jansen 51 pnt. Klasse B: 1. mej. J. v. Hofwegen 47 pnt.; 2. mej, R. Noveras 44 pnt.! 3. mej. R. Booy 41 pnt. De beste prestaties waren: Discuswerpen: D. Stouten 21.35 M. Verspringen: R. Jansen 4.86 M. Hoogspringen: R. de Goede 1.35 M. Speerwerpen: J. Brandsma 22.72 M. Hardloopen 80 M.: R. de Goede 10.8 sec. dan ooit iets kan voorspellen. Laten wij hopen, dat het alles meevalt en het publiek ook ondanks da verduistering zal willen komen. J. B. SCHUiq in de Ymmanüelkerk. Ik zet het opschrift boven mijn verslag van da bij eenkon t van Dinsdagavond in de Immanuelkerk op goed geluk af, doch naar mijn beste weten. Het ons verstrekte programma droeg als opschrift: „Jubileumconcert, ter gelegenheid van het solo- mannenkwartet Orpheus". Het werd anders. Het werd een wijdingsavond. Van de 14 muzieknummers, die het programma vermeldde, kwamen er slechts 4 tot uitvoering. Die werden voorafgegaan en be sloten door orgelimprovisaties, gemeenschappelijken zang en gebed, en afgewisseld door woorden van vertroosting, van vermaning en van opwekking, van den kansel af uitgesproken door de predikanten Ds. H. J. Drost en Ds. M. v. d. Voet. De avond werd er niet minder indrukwekkend om. Want, al werd het zuiver-muzikale aandeel besnoeid, er was een wis selwerking tusschen de tonen- en de woordentaal, tusschen de liederen- en de bijbelteksten; er ont stond een band, die alles tot een hoogere eenheid bond. Toch was er, wat het muzikale gedeelte betreft, nog genoeg verscheidenheid. Het spel, dat de orga nist Jac. Zwaan als inleiding deed hooren, liet Bach's geest, het naspel dien van onzen tijd kennen. De adem van Bach's genie kwam nog meer over ons; het was met de alt-aria „Gottes Zeit" en met het preludium uit de fluitsonate in G gr. t., resp. door de zangeres Lien Wit en den solofluitist der H O. V. Joh. Spies met orgelbegeleiding van Jac. Zwaan vertolkt. En nu mocht de stem der zangeres nog wat zwak, haar toonvorming nog wat onvrij klinken: het goede stemmateriaal en de zuiverheid der intonaties kon men voorzeker waardeeren. Bij het aanhooren van de vertolking der fluitsonate kwam geen neiging tot voorbehoud in de beoordee ling op: de welluidende klanken, die Joh. Spies aan zijn instrument ontlokte, lieten den stroom van Bach's edele melodieën ongehinderd vloeien en in al haar heerlijkheid tot uiting komen. Ernstig en waardig klonk Jac Zwaan's lied „Gij badt op eenen berg alleen", een stuk, waarin da bewogenheid der muziek zich bij die der tekstwoor den treffend aansluit. Niet op zoo'n hoog muzikaal peil stonden de beide werken die het mannenkwar- tet „Orpheus" zong. „Pelgrim's Nachtlied" van Hespe is tenminste nog vrij eenvoudig en preten tieloos. Maar „Omhoog" van den vroegeren nestor G. A. Heinze toont in erge mate den z.g. liedertafel- stijl. Het wisselt tusschen zoetig gekweel en zinlooze haast; het is eigenlijk zeer leelijk. „Orpheus" had wat anders mogen kiezen. Het stemmenmateriaal is mo oi; de heeren Leo Bruins, Ko Wagenaar, Jan Soellaart en Jan Woning vormen een goede vier eenheid; de directeur Nico de Zwager heeft daarvoor gezorgd. Hij heeft ook voor rijke nuanceering zorg gedragen, soms zelfs wat overvloedig, zoodat de wensch naar wat meer gelijkmatigheid en stabili teit bij ons op kwam. Zoo is „Orpheus" Jubileumconcert door de om standigheden anders verloopen, dan men zich voor genomen had. Maar geen der uitvoerenden behoeft dat te betreuren. Muzikaal genot en stichting zijn an dezen ayond uitgegaan. K. DE JONG,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8