De Dow-theorie aan de praktijk getoetst. Wordt er Zondag gevoetbald? Uit de Pers. WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1940 H A A R E E M'S DAGBI1AD 6 Toepassing blijkt zeer moeilijk te zijn Wat houdt de theorie in? Haar grondslagen. Velen zouden gaarne een betrouwbare barome ter voor beurskoersen bezitten, een apparaat, waar op zij tijdig zouden kunnen aflezen of, „mooi weer", „veranderlijk" of „storm" te verwachten is. De wensch is begrijpelijk, maar niet wèl doordacht. Indien er een of andere theorie was op te stellen, waardoor inderdaad te vertrouwen toekomstvoor spellingen zouden kunnen worden gedaan, de handel ter beurze zou spoedig lam gelegd zijn. De laatste jaren heeft in ons land de Dow-theorie opgang gemaakt en een aantal aanhangers ver worven Sommigen meenden er een mogelijkheid in te zien aan de beurs spoedig rijk te worden en hebben haar met dat doel ook gebruikt. Of zij be reikt hebben wat zij wenschten, is niet bekend. In „The Annalist", een Amerikaansch financieel blad, is echter een artikel gepubliceerd over de practische toepassing van de Dow-theorie en daaraan wordt hier het een en ander ontleend. De Dow-theorie, aan het einde der vorige eeuw opgesteld door Charles H. Dow, gaat uit van de grondstelling, dat de dagelijksche slotkoersen van industricele en spoorwegwaarden de resultante vormen van al de hoop, al de teleurstelling en al de wetenschap van iedereen, die ook maar iets af weet van financieele aangelegenheden. Deswege wordt op de uitwerking van toekomstige gebeurte nissen steeds ten volle in het koersverloop vooruit- geloopen. Drie verschillende soorten van beweging worden bij dit koersverloop onderscheiden: 1. De breede, algemeene op- of neerwaartsche beweging, de primaire tendenz. Deze bewegingen worden aangeduid met de namen hausse- of baisse- markt. Omtrent den duur van deze bewegingen kan niet veel voorspeld worden. Ze kunnen soms jaren aanhouden. 2. Een belangrijke daling in een primaire hausse- markt of een belangrijk herstel in een primaire baissemarkt (dat zijn dus de markten van de breede algemeene opgaande of neerwaartsche beweging). Volgens de theorie duren deze reacties gewoonlijk van drie weken tot drie maanden. 3. De dagelijksche koersfluctuaties, waaruit slechts sporadisch eenige conclusies kunnen worden ge trokken. Zij hebben weinig waarde en zijn bijna zeker misleidend, tenzij „lijnen" gevormd worden. De bewegingen moeten echter dagelijks worden opgeteekend en bestudeerd, omdat een serie van deze dagelijksche koersfluctuaties altijd te een of ander tijd een figuur vormt. Dit zijn zeer in het kort de verschillende soorten van beweging, welke bij het koersverloop worden onderscheiden. Voor volledig begrip zijn evenwel nog eenige aanvullingen noodig. De baisse-markt wordt door economische mis standen veroorzaakt. Zij eindigt niet vóór de koer sen 't ergste, dat mogelijkerwijze kan gebeuren, hebben verdisconteerd. De primaire haussemarkt duurt gemiddeld niet langer dan twee jaar en wordt gedurende dien tijd van opgaande beweging onderbroken door secun daire reacties. De opwaartsche beweging der koer sen is een gevolg van vraag, welke ontstaat uit spe culatieve operaties en uit .beleggingsaankoopen. In een hausseperiode zijn drie phasen te onderschei den. De eerste phase weerspiegelt het herleefde ver trouwen in de toekomst van het zakenleven. De tweede is het beantwoorden van de koersen aan de bekend geworden toeneming van winsten. De derde phase is die van de speculatie. De koersen zijn dan kennelijk overdreven hoog en stijgen op hoop en verwachting. Zooals hierboven is uiteengezet, moeten de slot koersen iederen dag worden aangeteekend. Men heeft hiervoor 30 industrieele en 20 spoorweg fondsen genomen. Door deze aanteekeningen ont staan curven. Elkaar opvolgende stijgende lijnen, welke steeds voorafgaande hoogtepunten doorbreken, met daarop volgende perioden van daling, welke steeds eindigen boven de voorafgaande laagtepunten. wijzen in de richting van een hausse. Voor een baisse zijn de teekenen natuurlijk omgekeerd. Behalve deze hoogte- en laagtepunten kent de Dow-theorie nog „lijnen". Een „lijn" is een zich over enkele weken uitstrekkende prijsbeweging, gedu rende welken tijd de koersschommelingen van beide gemiddelden zich binnen een marge van ongeveer vijf procent bewegen. Een dergelijke koersbeweging geeft aan, dat het publiek bezig is öf met voor zichtig hamsteren öf met voorzichtig uitslijten. Een gelijktijdige doorbraak van beide gemiddelden naar boven zou op hoogere koersen, een gelijktij dige doorbraak naar beneden op lagere koersen wijzen. Gevolgtrekkingen maken uit het verloop van één gemiddelde is niet juist, dit verloop moet door andere gemiddelden worden bevestigd. Tenslotte ziet de Dow-theorie verband tusschen omzet en koersbeweging. Een markt met teveel hausse-posities wordt traag bij herstel en ontwik- Dienstplicht voor Weermacht en Arbeidsdienst voor Duitsche Staats burgers. 's-GRAVENHAGE, 17 Sept. (A.N.P.) De kor telings in de pers gepubliceerde bekendmaking van den Duitschen weermachtsbevelhebber in Neder land is, in vele gevallen door de in aanmerking komende mannelijke Duitsche staatsburgers ten onrechte aldus uitgelegd, dat volgens punt c alle lichtingen, ook als zij niet gediend hebben, zich moeten aanmelden. Deze uitlegging is verkeerd, daar onder punt c van de bekendmaking uitdruk kelijk alleen de gediend hebbende dienstplichtigen van alle lichtingen worden genoemd. Wie niet ge diend hebben moeten zich slechts melden, indien naar punt a van de bekendmaking vermeldt zij in 1921 geboren zijn en niet reeds vrijwillig die nen, zoomede indien zij overeenkomstig punt b hoewel behoorende tot de dienstplichtige lich tingen 1914 tot 1920 tot nu toe ontheffing van dienstplicht hebben gehad of nog niet gediend heb ben. Alle betrokken Duitschers, die ingevolge punt c reeds meldingen verricht hebben bij den bevoeg den stafofficier der Ordnungspolizei moeten hun meldingen terstond herhalen en daarbij uitdrukke lijk verklaren, dat zij gediend hebben. Bij welk on derdeel zij gediend hebben, is van geen belang. Ook andere bijkomstige mededeelingen moeten als overbodig achterwege worden gelaten. DE A.S. MARNIX-HEItDENKING. Naar wij vernemen is de onthulling van het Marnix-raam in de Pieterskerk te Leiden thans definitief bepaald op Zaterdag a.s. des middags te 3 uur en wel in den vorm van een besloten bij eenkomst, welke uitsluitend toegankelijk is op vertoon van door het secretariaat verstrekte kaar ten. Tengevolge van den oorlog is een aantal ge gevens van het comité verloren gegaan, waardoor het niet is uitgesloten, dat personen, die aan het raam hebben bijgedragen, toch geen uitneodiging voor de plechtige onthulling hebben ontvangen. Dezulken gelieven zich te wenden tot den secre taris van het comité, prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, Rapenburg 40, Leiden of tot mej. dr. g, W, Havelaar, „De Sternberg" Ede .(Gld)„ kelt levendigheid bij koersdalingen; eer. markt met teveel baisse-posities wordt traag bij koersdalingen en levendig bij herstel. Hausse-markten begin nen kalm en eindigen in een periode van abnormale drukte. De primaire tendenz kan door koersschommelingen worden beïnvloed, maar niet bepaald, aangezien het conjunctuurverloop daarvoor richtinggevend is. Dit zijn, zeer in het kort, de grondslagen waarop de Dow-theorie is gebouwd. Wie mocht meenen, dat hij na nauwkeurige bestudeering van deze grondslagen of zelfs na bestudeering van de heele theorie in staat zou zijn op de beurs met succes op te treden, vergist zich zeer. Deskundigen, die zich jarenlang met deze stof hebben bezig gehouden, die de theorie zelfs helpen uitbouwen, waarschuwen voor het hanteeren van de Dow-theorie. De man, die haar heeft opgesteld, heeft nimmer vastomlijnde voorspellingen gedaan, omdat hij heel goed wist, dat zijn theorie nog slechts in de kinderschoenen stond. Daarom is de toepassing ervan door den belegger niet van gevaar ontbloot. Want hoewel de theorie er vrij eenvoudig uitziet, is practische verwerkelij king ervan heel moeilijk. Men kan tot toepassing van zulk een theoretische wetenschap pas overgaan, indien men er een zeer gedegen studie van heeft gemaakt. En wat dan nog de gevolgen kunnen zijn, daarover later. De belangstelling welke voor de Dow-theorie in ons land bestaat, blijkt wel 't best daaruit, dat in 1939 een Nederlandsche vertaling is verschenen van het boek „Wat is de Dow-the orie?" van den be kenden Amerikaanschen expert Robert Rhea, aan welk, werk in dit artikel verschillende gegevens zijn ontleend. motieven, hier een. insinuatie uitspreekt, welke voor ieder eerlijk staatsman een grove beleediging in houdt. Hoe komt anders deze schrijver aan deze slechte visie? Hij moest toch eigenlijk weten, dat de zakén geheel anders stonden. En dat zeker by de katholieken, over wie wij uiteraard het beste kunnen oordeelen. Het is eenvoudig onwaar, dat zij alleen in hun beginsel-program de organische staats- en maat schappij- gedachte huldigden, en er in hun werk program over zwegen. Maar 't verschil tusschen een beginsel, en een werk-program is j'uist, dat het eerste geldt voor langen tijd ten deele zelfs voor altijd, terwijl het laatste uitsluitend ziet naar de naaste toekomst. By het opstellen van het werkprogram had men er allereerst rekening mee te houden, dat de Kath. Staatsparty slechts een derde der Nederlandsche bevolking achter zich had. Men moest zich dus steeds afvragen, niet wat zouden wij willen tot stand brengen, indien wij zelf over een flinke meerderheid beschikten, maar alleen: wat kun nen wij met behulp van anderen in de naaste toe komst, enger nog: in de eerstkomende vierjarige periode, bereiken?" DE TIJD DRINGT. Volgens de „Volkskrant" is er in ons land een meerderheid te vinden, die den nieuwen tijd verstaat, Nederland's plaats in het nieuwe Europa aanvaardt, met Duitschland wil samenwerken en met het verouderde leven wil breken, maar daar naast Nedertandsch voelt en in Nederlandschen geest wil regeeren. „De meerderheid die zoo oordeelt en dit verlangt, is er. maar ze is versnipperd en verdeeld. Hoe krijgt men nu die meerderheid bijeen, want slaagt men hierin niet, dan loopt men gevaar dat ze niet geteld wordt. Klaarblijkelijk zijn er krachten aan het werk, die de verstrooide deelen tot een geheel pogen te ver zamelen. Men denkt allereerst aan de Nederlandsche Unie en Nationaal Front, die door een derde tot het zoe ken en vinden van contact zijn Uitgenoodigd. Zij samen zouden reeds een machtig leger vor men. Maar er zijn nog anderen in het land, op wier medewerking men prijs zou stellen en die in het nationale verband feitelijk niet kunnen worden gemist. Anti-revolutionnairen en christelijk-historischen hebben zich als politieke partijen afzijdig gehou den, ofschoon ook uit hun gelederen reeds enke lingen en dit kunnen er veel zijn de weg naar Unie en Front hebben gevonden. Kunnen de leiders der beide partijen nog in hun afzondering volharden nu er zooveel op het spel staat en het gevaar toeneemt dat zonder en tegen hen een beslissing zal worden genomen? Natuurlijk: meenen zij en blijven zij meenen dat zij hun isolement moeten besterdigen omdat zij een nieuw Nederland, een nieuwen geest niet kun nen aanvaarden, dan kunnen zij niet anders hande len: niemand mag in zyn geweten worden aange tast. Maar zijn zij ook niet te vinden voor een sa- menspreking en gedachtenwisseling over de bran dende vragen, die over de naaste toekomst van ons land zullen beslissen? Er staat te veel op het spel dan dat iets zou mo gen worden verzuimd wat tot verheldering, mis schien toenadering zou kunnen strekken". Brandbommen op Ouddorp. OUDDORP (Z.H.) 17 September. Het A.N.P. meldt: Op deze plaats hebben Engelsche vlieg tuigen twintig brandbommen geworpen. Van een schuur op de Klepperstee is het dak vernield, ter wijl ook nog eenige schade aan landbouwgewassen werd toegebracht. Persoonlijke1 ongelukken kwamen niet voor, Dr. Tiso, de president van Slowakije, tijdens zijn rede op het oogstdankfeest te Pressburg. Hockey Ledenvergadering van den Nederl. Dames Hockeybond gaat niet door. De algemeene ledenvergadering van den Neder landschen Dames Hockeybond, welke op 21 Sep tember fe Utrecht zou worden gehouden, gaat niet door. MET NIEUWEN MOED. De N. R o 11. Cr t. is van meening, dat de op roep tot de socialisten om zich in een nieuwe werkgemeenschap te hervinden, waard is gehoord te worden. „In haar programma klinken door werkelijk heidsbesef en doelbewustzijn, beide krachtig ge noeg, om de werkzaamheid van de nieuwe ge meenschap meteen in het heden te durven plaat sen, zoowel in haar uitwerking naar buiten als in haar bemoeiing naar binnen. Het streeft naar de samenvatting van alle krachten van het Neder landsche volk tot een ondeelbare gemeenschap op den grondslag van den arbeid. Het wil de Neder landsche volkshuishouding haar plaats laten vinden in de nieuwe oeconomische ordening, die bezig is zich in Europa te voltrekken, met behoud van aard en karakter van ons volk. Dat klinkt zoo simpel, dat men geneigd zou zijn er over heen te lezen. Maar het is voor het eerst, dat in den kring van een der oude partijen er naar gestreefd wordt, zichzelf naar de nieuwe omstan digheden te oriënteeren, in het begrip voor de bui- tenlandsohe betrekkingen en in het inzicht voor- wat er ook binnenslands anders worden moet, in- plaats van tevergeefs te blijven trachten de ver anderende omstandjgheden te laten aanpassen bij het eigen program. Dit program is in zijn eerste stellingen een uit gangspunt en een grondslag, krachtiger; maar voor al actueeler dan dat waarop totdusver zelfs de Nederlandsche Unie steunt. Het is een voorbeeld, hoe men ook nu reeds over de gewichtigste vraag stukken var ons staatkundige en volksleven spre ken kan, voor het heden en met behoud van de eerbied voor zichzelf. En hoe noodig dat is. dat hebben we hier ter plaatse reeds den treuren uit herhaald". KANTTEEKENTNG OP EEN OPEN BRIEF. Zwemmen Belangrijke wedstrijden van 't IJ. Zondag a.s. vindt in het Sportfondsenbad te Am sterdam de waterpolowedstrijd plaats om het kam pioenschap van Nederland tusschen de eerste zeventallen van 't IJ en H. Z. en P. C. In verband met deze belangrijke ontmoeting heeft het bestuur van 't IJ op dezen Zondagmiddag nationale wed strijden georganiseerd. Voor deze wedstrijden heeft men zich bepaald tot die nummers, welke in Zaan dam bij de nationale kampioenschappen tot de meest spannende behoorden. Zoo zullen op de 200 meter schoolslag dames starten: Jo Waalberg, Tony Bijland en Coby Koster, terwijl voor de 100 meter rugslag o.m. Cor Kint is uitgenoodigd. Op de 100 meter borstcrawl heeren zullen starten, o.a. Van Merkesteyn, Ramack, Hoving, Molenaar en Geer- ling, terwijl op de 100 meter rugslag Metman, Van Schouwen en Scheffer elkander bestrijden. Voetbal Twintig jaar bestuurslid van E.D.O. Jubileum van W. F. van Zeyl. Op 19 September zal het 20 jaar geleden zijn, dat de heer W. F. van Zeijl als bestuurslid van E.D.O. gekozen werd. Vele jaren heeft hij als terreincommissaris zijn club niet onbelangrijke diensten bewezen, terwijl hij eveneens in de accomodate na de verhuizin gen van Kleverlaan, Middenweg en Noorder sportpark een zeer belangrijk aandeel heeft ge had, speciaal wat betreft het bouwen van kleed kamers, tribunes en vlonders. De laatste 11 jaren beheert hij de financiën van de Rood-zwarten. wat vooral den laatsten tijd lang geen gemakke lijke taak is geweest, doch steeds wist hij de pen ningen tot volle tevredenheid van de leden en andere bestuursleden te beheeren. Dit wordt wel De menigte voor het Koninklijk paleis te Boekarest bij de viering der troons bestijging van koning Michael. Rechts Het portret van den nieuwen koning wordt door de stad gedragen. (Foto's Weltbiid.) bewezen door zijn herhaalde herkiezingen op dezen belangrijken post. Het moge vreemd klinken, doch velen kennen van Zeijl niet persoonlijk, hij is er niet op ge steld naar voren te komen en alle uiterlijke ver toon is hem vreemd. Een goed spreekwoord zegt: Bescheidenheid siert den mensch. Wij twijfelen er echter niet aan of deze dag zal voor hem niet onopgemerkt voorbij gaan. N. V.B. stelt pogingen in het werk de wedstrijden te laten doorgaan. Hoewel thans nog niet is komen vast te staan, of het bestuur van den N. V. B. het verbod voor het spelen van competitie- en vriendschappelijke wed strijden ook nog voor a.s. Zondag zal moeten laten voortduren, verneemt het A. N. P., dat stappen wor den ondernomen om zoo spoedig mogelijk te komen tot opheffing van dit verbod. Van de zijde van den N. V. B. heeft men het als een onbillijkheid aan gevoeld, dat de voetbalwedstrijden moesten worden afgelast, terwijl andere takken van sport rustig hun programma's hebben mogen afwerken. Het ligt in de bedoeling van de wedstrijdleiding om voor den komenden Zondag, indien mag wor den gespeeld, het programma van Zondag 15 Sep tember vast te stellen, behoudens enkele kleine wijzigingen, afhankelijk van het al of niet doorgaan van seriewedstrijden. Dit programma luidt voor het Westen als volgt: AFDEELING I. 4e klasse A. Ie klasse. ADOUitgeest DFCHermes-DVS Vitesse CDTS 't GooiStormvogels SchagenCSV SpartaFeij enoord W atervogelsBergen DHCKFC 4e klasse H DWSADO WBVliegende Vogels 2e klasse B DIO—WE WatergrjmeerHercules SpaarnevogelsDSSH De KennemersVelox EHSBSM HFC—Hilversum THB—Halfweg EDO—RCH AFDEELING EL 3e klasse B le klasse. KinheimRipperda HaarlemBL Wit O. Gezellen—Zandv. HBS—VUC ZeemeeuwenDEM CW-Xerxes Bl'daalBeverwijk DOSAjax Schoten—TYBB VSV—RFC De roep om leiding. Het Utr. Nieuwsblad is van oordeel, dat wie thans om de eenheid van het Nederlandsche volk roept, of wel gespeend is van politiek inzicht, of wel een demagoog is. Volgens het inzicht van den schrijver is deze eenheid reeds daarom niet mogelijk omdat de N.S.B. haar niet wil, althans niet in den zin van een samenvatting van wil en in zicht, omdat zij rekent met de kansen, welke zij, krachtens haar idee, bij de Duitsche autoriteiten maakt. Den schrijver staat nog een andere oplos sing voor oogen, waarbij de N.S.B. niet de macht in handen zou krijgen: „Maar wij wijzen met alle kracht de beweringen van de hand, dat ons volk gebrek aan moed zou hebben of dat er geen menschen zijn, die de ver antwoordelijkheid willen dragen. Die menschen zijn er, niet één, maar bij tientallen. De jongeren popelen van verlangen om dien last op hun schou ders te mogen dragen en zij zullen die taak op zich nemen, niet met het martelaarsgebaar, maar in het volle bewustzijn om en dan zonder persoon lijk winstbejag een schoone zij het moeilijke en ondankbare taak jegens ons volk te vervullen. De tientallen zijn direct te vinden, bijv. order de Nederlandsche reserve-officieren, die hun man nen hebben aangevoerd in donkere uren en nu ook hun volk zouden aanvoeren. Als de Rijkscommis saris als vertegenwoordiger van de Duitsche over heid, die voor deze mannen een groote achting van kennis, karakter en wil heeft getoond, hen riep zouden zij met geen „neen" antwoorden, maar di rect hun schouders willen zetten order het werk en door de uitvoering het vertrouwen van het volk winnen, zooals zij het vertrouwen van hun soldaten wonnen. Waarom deze menschen dan niet opstaan? Om dat hun namen slechts spreken tot de weinigen, die onder hun bevelen stonden, omdat zij geen per soonlijk belang nastreven: omdat zij geen lust heb ben nog afgezien van het feit dat hun veelal ook de middelen ontbreken partijtje te gaan spelen, waartoe zij nu gedoemd zouden zyn. Zij hebben verdraagzaamheid en gezond verstand, zij hebben in de uren des gëvaars geleerd het wezenlijke van het onwezenlijke te onderscheiden. De Nederland sche jongeren hebben geen gebrek aan moed; daar aan heeft het den Nederlander nooit ontbroken. Maar zij lijden evenmin aan zelfoverschatting en daarom zullen deze leiders niet opstaan, zooals in het sprookje, maar slechts komen als zij geroepen worden, op gevaar af, dat die oproep niet komen zal". Meer dan 20.000 boeren en boerinnen uit alle deelen van Slowakije hebben deel genomen aan het oogstdankfeest te Pressburg. De karakteristieke stoet trekt rond. iFoto's Weltbiid.), De Maasbode geeft een uitvoerige kanttee- kening op den Open Brief var de Vuurslag en wel speciaal op de zinsnede, dat de rechtsche partijbe sturen steeds de corporatieve gedachte in hun be ginselprogram hebben gehuldigd maar in hun werkprogram hebben weggelaten, omdat invoering van de corporativiteit een stap achteruit om de beroepspolitici zou hebben beteekend. „En" zoo werd in den Open Brief gezegd „wie werd ooit bereid gevonden mee te werken aan de opheffing /.ij e> mmisbaarheid?" „Dit antwoord is kort. maar grievend onjuist", aldus het blad. „Het bewirit alleen, dat de schrij ver, verblind door zijn afweer voor de parlemen taire democratie en onkundig van de werkelijke

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10