Zijlweg 49 'H J).'Vertelling Opbouwdienst geeft onderwijs. li INST. KWEKKEBÖÖM Distributiedienst Haarlem Vulpen defect Veko helpt direct - oud goud mmr.ökmantBNz. JAN FORTGENS Openbare Vrijwillige Verkooping I WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 9 Hij was zoo eerlijk. AN was een goede ober, vond ik, een uit stekende ober. Hij bediende je vlot en pret tig, hij accepteerde begin-van-de-maand- fooien met een even uitgestreken gezicht als de tips, die aan het einde der maand uitble ven. Eiken avond bediende hij aan mijn tafel, behalve op Donderdag. Dan was Jan vrij. Hij was, in den loop der jaren, een vriend gewor den. Jan was zoo'n kellner, met wien je bijna vertrouwd werd, als je niet oppaste, hij was zoo'n echte ronde vent met van die openhartige licht blauwe oogen. Meermalen had ik er mezelf op jetrapt dat ik aan hem een tientje ter leen wilde vragen, maar ja... tenslotte zijn er grenzen, ook al hèb je een tientje noodig. Echter op dien zomerschen avond was Jan inders. Ik zag en voelde het. Hij was bleek, zijn baren waren minder keurig op zijn hoofd geplakt en zijn stem leek wat mat. „Mijnheer?" vroeg lij, kennelijk trachtend zijn ouden toon te tref- 'en. Ik keek hem aan. „Wat scheelde hem? Was hij ziek misschien? Was hijja, dat kon, was hij misschien ongelukkig? Tenslotte kon een lellner óók een ongelukkige liefde of zoo heb ben. Hij was ook maar een mensch. Gek, dat men zich Jan niet eens op een paar pantoffels jn in een streepjes-overhemd-zonder-boord kon voorstellen ,Het menu van den dag maar, J^n" zei ik toonloos en afwezig. „Wat zou die kerel hebben. Wie weet welk een tragedie die man meemaakte- Hij was in èlk geval anders dan anders. Hij had iets. Je moest zoo'n kerel toch eigenlijk helpen. Je had wel nooit iets met hem te maken gehad, maar ach, tenslotte had ik toch maar een in vloedrijke positie en een breeden kijk op het le ven. Ik zou hem best kunnen opbeuren of hel pen, als het noodig was Jan keerde terug. Zijn blik was starend, stelde vast, en zijn 'bewegingen, zijn loopen, zijn ma nier van doen waren ook niet zoo zeker, en dan die hand, die zoo beefde'n Dood- en dood goeie vent natuurlijk, die Jan, die oberzat misschien over iets heel onbenulligs te pieke ren „Alstublieft, mijnheer" mompelde Jan mat. „Dank je, Jan", zei ik geforceerd-opgewekt en keek hem aan. Hij knikte, afwezig kijkend en een zucht slakend, alsof hij .ten doode was opge schreven. Jan kwam afrekenen. Automatisch telde hij op, noemde werktuigelijk het eind-bedrag en zei zacht „Dank u!" toen ik hem een heel ruime fooi toedacht. Zijn oogen keken afwezig door mij heen. Heen, Jan was niet de Jan van vroeger Toen zei ik het maar: „Jan? Wat is er?" „Niets mijnheer, heelemaal niets". „Kom, vertel op, hèb je iets, zit je iets dwars? Kanehik je misschien helpen?" Er lichtte iets op in die blauwe oogen, maar het doofde direct weer, „Nee, mijnheer", zei de ober zacht. „Dank u, is hier niet te helpen." „Wel, komaan, vertel eens" dronk ik aan. „Nu is het druk, mijnheer", zei Jan, „ik moet helpen, maar als ik u van avond na één uur nog even mag opbellen „Natuurlijk, natuurlijk" stemde ik joviaal toe. ,3el gerust en stort je hart maar uit. Ik moet het eerlijk bekennen. Ik brandde den heelen avond van nieuwsgierigheid. Ik zat een voudig te wachten op dat telefoontje van een ge wonen ober. Het medeleven was in mij wakker geworden, de drang tot helpen. Eindelijk, vijf over één, ging het belletje. ,Ja Jan, vertel eens" begon ik direct. ,1k dank u voor uw moeite, mijnheer" klonk zijn stem schuchter. „Maar het is van avond een der laatste avonden geweest, dat ik bij „Riche" heb gewerkt." „Zoooooo?" zei ik verbaasd en bij gebrek aan andere woorden. „Ja, mijnheer, ja. Ik ben ontslagen." „Ontslagen?" herhaalde ik verschrikt. „Waarom?" „De baas verdenkt mij, mijnheer, hij verdènkt me van oneerlijkheid." Maar kerelstotterde ik ontsteld. „Waarom? Dan kan toch niet?" „Nee, mijnheer, ik bezweer u en ik heb het hem ook gezegd, dat Ik zoo eerlijk ben als 't zuiverste goud, maar hij vertikt het om me te gelooven." De stem van den ober klonk als die van een wanhopige. .Wou" zei ik vriendschappelijk. „Vertel me maar eens wat ik voor je kan doen?" „Wel" zei Jan langzaam, alsof hij zich be dacht. „Ik kan wel een andere baan krijgen, als ik goede getuigschriften kan overleggen. U hebt een invloedrijke positie, men gelooft u, en mijn baas wil niet in mijn getuigschrift zetten, dat ik eerlijk ben en ik heb u toch altijd goed en eerlijk bediend, niet waar mijnheer, en ik weet niet wat ik doen moet en „Ja", zei ik peinzend en langzaam, om vooral goedheid van mijn mooie daad te laten inwer ken op den wanhopige. „Kijk, als ik nu garan deer, dat je eerlijk bent en ik zet daar mijn handteekening onder ennu ja, dat geloof ik niet, hoor, maarehstel nu eens voor, dat je wél oneerlijk bent daar weet ik eigen lijk niets van zie je?" „Ik begrijp het, mijnheer, ik snap het. U kunt dat niet op uw verantwoording nemen, dat be grijp ik wel. Ik dacht het ook al „Ja, maar, misschien kan en wil ik toch wel zoo'n getuigschriftje schrijven. Om je te hel- penn, zie je. Je hebt me altijd goed geholpen en zoo en ik vertrouw je ook wel. Maar ik moet iets hebben, een borg of zooiets. Kun je er niets tegenover stellen, bedoel ik?" „Wel, mijnheer", zei Jan aarzelend, alsof hij diep nadacht. „Als u zoo bijzonder vriendelijk voor mij zoudt willen zijn en opeens klonk zijn stem wat hoopvoller, „dan wil ik wel uw rekening, die er nog staat, vergeten en u ook zoo- g ik daar nog ben voor niets uw diners geven, merkt de baas toch niet...., is dat ge noeg?" ik legde den haak op het toestel. Verbijsterd. (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehou den.) 484ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 4de klasse, 3de lijst Trekking; van Woensdag 18 September 1940 Hooge Prijzen f 1000.— 3588 7842 f 200.— 23873 f 100.— 1274 17515 19084 Prjjzen van f 60 1474 1776 2841 2959 3242 3439 3706 3870 4126 4255 4394 4642 5405 5490 5837 6036 6373 6479 6528 7025 7092 7520 7888 8315 8452 8793 8870 8881 8964 8980 9117 9379 9464 9587 9795 9844 9945 10095 10723 11098 11342 11615 11764 11893 ^2334 12390 12397 12461 12723 12979 13045 13285 13299 13645 13678 14153 14286 14384 14693 14S58 15133 15162 15473 15591 16104 16392 16598 17333 17378 18276 18380 18729 18930 19424 19911 19922 £0005 20388 20965 21093 21101 22039 22820 23492 23603 24026 24040 24333 24501 24556 24572 24628 24707 24779 Verbeteringen: 4de klasse, 2de lijst: 13380 f 10O.— m. z. 23380 met f 100.—; 13154 m. z. 13153. Ieder moet dit in eenigerlei vorm volgen. In een persconferentie heeft de kapitein van den Opbouwdienst J. D. Bakker, verteld van het onderwijs dat deze dienst aan zijn mannen geeft om hen als flinke werkers geschikt te maken voor een plaats in de maatschappij. De leeftijden van de werkers in den Opbouw dienst varieeren van 19 tot 35 jaar; de ontwikke ling varieert van analphabeet tot ofgestudeerde aan een hoogeschool. Hierdoor rust op allen, die mede moeten werken aan het onderwijs een zware taak. Daarvoor schrikken zij niet terug. Integendeel zijn zij bezield met het vaste voor nemen binnenkort aan de rond 50.000 leden van den Opbouwdienst, overeenkomstig hun persoon lijken aanleg en vermogens een passende opleiding of verdere ontwikkeling te geven, terwijl voor de goede vaklieden gelegenheid zal worden geboden zich te blijven oefenen, zoodat hun tempo behouden blijft. Indien de beschikbare tijd het toelaat, kan ook z.g.n. herscholing of omscholing plaats heb ben. Zoolang een korps nog geen werkobject heeft toegewezen gekregen, kan het onderwijs in de daguren plaats hebben, doch zoodra met de uit voering van een werk wordt begonnen, zal de op leiding en ontwikkeling grootendeels in de avond uren moeten geschieden. Het onderwijs omvat in de eerste plaats lager onderwijs, dat deels klassikaal, deels volgens de individueele methode wordt gegeven; vervolgens uitgebreid lager onderwijs en lessen in enkele vak ken, verband houdende met het beroep van be trokkene, zooals talen voor een kellner, handels correspondentie en boekhouden voor een kantoor bediende. Belangrijk is ook het nijverheidsonder wijs op ambachtsscholen en in centrale werkplaat sen, dan wel, waar mogelijk, volgens het leerlin genstelsel in fabrieken of bedrijven. Dan is voor zien in land. en tuinbouwonderwijs, cursussen aan zeevaart, en machinistenscholen, practische opleidingen bijv. voor lasschers, automonteurs, marconisten enz. en schriftelijke technische cur sussen voor hen, die daarvoor over voldoende voorbereidend onderwijs en praktijk beschikken, op het gebied van burgerbouwkunde, water bouwkunde, electrotechniek, chemische techniek, hand- en reclame teelcenen en van zuivelberei ding. Voor dit alles wordt gedeeltelijk aangesloten aan bestaande inrichtingen en instituten. Een groot gedeelte van het onderwijs wordt door eigen krachten gegeven. De onderwijs-belangen worden bij elk corps (groot ongeveer 890 man) behartigd door een cur susleider, die, aan de hand van algemeene richt lijnen vastgesteld door den staf van den Opbouw dienst, plaatselijk het onderwijs regelt. Hij be schikt over de noodige hulpleiders voor het klas sikale- en individueele onderwijs, alsmede voor de leiding van en het toezicht óp de studie van heil, die schriftelijke cursussen volgen. Voor wat be- traft 't ambachtsonderwijs pleegt hij overleg met de directeuren van de nijverheidsscholen en van be drijven of fabrieken, van centrale werkplaatsen voor de plaatsing van leerlingen op deze inrich tingen. In den staf van den opbouwdienst is een nauwe samenwerking tusschen „onderwijs" en „arbeids bemiddeling" tot stand gebracht. Zonder deze toch zouden beide instellingen hun doel niet kunnen be reiken. Voorop staat, dat een ieder verplicht is onder wijs in eenigerlei vorm te volgen. Deze verplichting zal wel niet zwaar drukken. De jongens zullen allen beseffen, dat zij hun beste beentje voor moeten zetten om weder aan den arbeid te komen, doch spoedig de animo laten zakken. Hoe prettig £al het later voor hen zijn als zij over die inzin king worden heen geholpen, door een lichten drang. Eikeenen, die onderwijs ontvangt zal in de kosten een kleine bijdrage moeten geven. Het is goed, dat de man zich een gering offer getroost voor zijn verdere ontwikkeling. Deze bijdragen zijn zoo laag gesteld, dat het vrijwel voor niemand eenig bezwaar kan opleveren. Mocht dit bij uitzonde ring voor een enkeling, die reeds geldelijke ver plichtingen op zich heeft genomen, wel het geval zijn, dan kan hij door den korpscommandant wor den vrijgesteld van het geven van Reze bijdra gen. DE TENTOONSTELLING IN HET FRANS HALS MUSEUM GESLOTEN Gunstige resultaten. Nu de tentoonstelling van werken van de Haar- lemsche schilders en beeldhouwers in het Frans Halsmuseum te Haarlem is gesloten, nadat deze ge durende vier maanden te bezichtigen is geweest, kan als gunstig -resultaat vermeld worden, dat de expositie door omstreeks 3750 personen bezichtigd werd, van wie 1261 tevens bezoekers waren van de gedurende vier weken gehouden concerten in de groote tentoonstellingszaal. De combinatie muziek- beeldende kunsten heeft dus wel ingang gevonden. Een en twintig der geëxposeerde kunstwerken werden verkocht, tezamen voor een bedrag van ruim zeventien honderd gulden. De Japansche oefenbom op een Canadeesch schip. Tokio acht het incident gesloten. TOKIO, 18 September (Domei). De Japan sche autoriteiten achten het 'incident van 'de Ja pansche bom, die per ongeluk uit een Japansch marine vliegtuig tijdens oefeningen ter hoogte van Osjimi terecht is gekomen op het Canadee- sche lijnvaartuig „Empress of Asia" gesloten. De Japansche woordvoerder heeft onthuld dat de Britsche ambassadeur en de Canadeesche zaakgelastigde het departement van buitenland- sche zaken om een verklaring van het geval ver zocht hebben. Toen de „Empress of Asia" op- stoomde naar de haven van Yokohama, heeft de Japansche marine een vertegenwoordiger en een arts naar het schip gezonden om de schade vast te.stellen en de gewonden te verzorgen. Gelukkig zijn noch de schade noch de verwondingen der slachtoffers van ernstigen aard. Werk van Memlinc herkend. Deelen van een triptiek. BRUGGE, 18 Sept. (D.N.B.) f- De Belgische kunstkenners Renders en Beyaert hebben twee paneelen herkend als het werk van den Middel- eeuwschen vlaamschen schilder Hans Memlinc. Het zijn de beide buitenkanten der vleugels van een altaardrieluik uit het jaar 1472, voorstellende de boodschap van den engel Gabriel aan Maria. Op de Memlinc-tentoonstelling van 1939 werden beide paneelen toegeschreven aan leerlingen van Memlinc. Thans is na nauwkeurige onderzoekin gen de echtheid ondubbelzinnig vastgesteld. De figuren zijn van een drieluik afgezaagd, waarvan het middenstuk zich bevindt in de Pinacotheek van Vincenza. De beide binnenkanten uer vleu gels maken deel uit van de kunstverzameling van Pierpont Morgan te New York. In zijn voortuin neergeschoten. 's-GRAVENHAGE, 18 September. (A.N.P.) Op den dertienden Mei werd 's namiddags om vijf uur in de Van Hoeylaan (Park Marlot) te 's-Graven- hage alarm gemaakt op het gerucht, dat in een van de huizen parachutisten aanwezig zouden zijn. Bij het onderzoek, daarnaar ingesteld door een reserve-luitenant der huzaren, een wachtmeester en eenige andere militairen, bleek dat in het aan gegeven perceel geen enkele parachutist was te vinden. Daarna wenschte de luitenant de naastliggende huizen te inspecteeren en hij begaf zich met den wachtmeester daarheen. Op het bellen deed een oude heer open, tot wien de wachtmeester onmid dellijk het bevel „handen omhoog" richtte. De oude heer gaf, vermoedelijk in zijr: beduusdheid, slechts ten deele aan dit bevel gevolg, want hij stak een hand omhoog en hield met de andere de deurknop vast, hetgeen den wachtmeester deed vermoeden, dat de heer naar een revolver greep. Bovendien meende de wachtmeester, dat de oude heer den luitenant op zij drong. De wachtmeester loste toen een tweetal revolverschoten en de luite nant meenende, dat op hem zelf werd geschoten, schoot eveneens. De oude heer werd zoodanig ge troffen, dat hij korten tijd later in het R.-K. zie kenhuis overleed. De Krijgsraad te Utrecht, voor welk college bei de militairen zich onlangs hadden te verantwoor den, sprak den wachtmeseter vrij op grond, dat deze mocht denken dat de bedoelde heer kwaad in den zin had en dat in die dagen van algemeene ver warring en angst voor parachutisten, deze ook werkelijk op het meest onverwacht te voorschijn konden komen terwijl het begrijpelijk en zelfs in overeenstemming met beklaagde's plicht werd ge acht, dat hij onmiddellijk handelend is opgetre den toen zijn meerdere niet werd gehoorzaamd. De inmiddels tot reserve-ritmeester bevorderde luite nant wei-d ter zake van mishandeling tot een maand gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij zon der noodzaak het derde schot op den ouden heer zou hebben gelost. Heden werden de zaken tegen deze beide mili tairen in hooger beroep voor het Hoog Militair Ge rechtshof behandeld, welk beroep zoowel door den veroordeelden officier als door den auditeur-mili tair was aangeteekend. Na langdurig verhoor was het woord aan den advocaat-fiscaal, die ten aanzien van den wacht meester concludeerde tot bevestiging van het vrij sprekend vonnis en ten aanzien van den ritmeester tot drie maanden gevangenisstraf, omdat deze zon der eenige bedachtzaamheid het schot zou hebben gelost. De ritmeester verdedigde zich met de op merking dat hij zich niet bewust was op den ouden heer te hebben geschoten, doch het schot eenvou dig te hebben gelost in de richting vanwaar hij ver onderstelde, dat op hem zelf geschoten werd. Mr. Van Es, voor den ritmeester pleitend, gaf uiting aan de gevoelens van deernis met de nage laten betrekkingen van het slachtoffer (de heer L. W. Taaie) en wees er op, dat het geheele drama in nauwelijks een halve minuut was geschied en dat, waar geen sectie op het slachtoffer is gehou den, geenszins bewezen kan worden geacht, dat de ritmeester, die als een kalm officier bekend staat, op den heer T. had geschoten. De uitspraak van het Hof volgt later. ORGELBESPELING Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 19 Sep tember 1940, des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert. Het programma luidt: 1. Cantilena Anglica Fortunae, S. Scheidt (1587—1654) 2. Sonate f kl. t., Padre Martini (17061784). 3. Prière, César Franck. 4. Pastorale, Alex. Guilmant. 5. a. Marcietta. Th. Dubois. b. Interlude c. Postlude-Cantique. Haarl. Kegelbond TEMPELIERSSTRAAT 35 Tel. 12693 De Financieéle Commissie maakt bekend dat COUPON No. 11 der 6 pet. Obligatieleening vanaf heden betaalbaar is bij den Administrateur van het Clubgebouw H. K. B. Telef. 14441. Indeeling der lessen Zondags 3-5, 5-7 en 7J4-9V2 u. Weekdagen 7y2 tot 9'/2 uur. Vraagt prospectus. Privéles vlug, goed, billijk. GELDBELEGGING Mooi perceel, Rijksstraatweg, te koop agb. Koopsom f 8750. Huuropbr. ƒ576.p. j. Lasten ƒ53.— p. j. Inl.: H. SNOECK, Gr. Houtstr. 127, Tel. 18226. DISTRIBUTIE VAN VASTE BRANDSTOFFEN. Met ingang van heden worden bij de uitreiking van VLEESCHKAARTEN formulieren MD 89 uitgereikt, waarop de voorraad vaste brandstoffen, die op negen en twintig September 1940 aanwezig is. moet worden ingevuld. Zij die bij de uitreiking der vleeschkaarten dit formulier niet hebben ontvangen, kunnen dit de volgende week alsnog afhalen uitsluitend aan het distributiekantoor Zijlstraat en de agentschappen Badhuisstraat en Steenbokstraat. De inlevering van deze formulieren moet geschieden tegen gelijktijdige ontvangst der bonkaarten, waarvan plaats en tijd van uitreiking nader zal worden gepubliceerd. Ter voorkoming van moeilijkheden moeten de formulieren dus NIET per post e.d. worden toegezonden. De uitreiking van vleeschkaarten eindigt deze week beslist ZATERDAG te 1 uur n.m. ZIJLSTRAAT 2e hul? vannf 'l Siadhals INKOOP.VAN. V GP. HOUTSTRAAT 109 f NAAST CINEMA PALACE.k TELEF 13700 DR. LEYDSSTR. 47 ten overstaan van Notaris N. J. HOEFLAKE, Wagenweg 58, te Haarlem, op DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1940 n.m. 2 uur, in het Notarishuis a. d. Bilder- dijkstr. van: Een Winkel- en Woonhuis, get. 47, met pakhuis en erf, a. d. Dr. Leydsstr. hoek Bloem- fonteinstr., groot 71 c.A. Verhuurd per en bij de week voor f 8.—. Te aanvaarden bij de betaling vóór of op 7 Nov. 1940. Bezichtiging Donderd. 19 en Dinsd. 24 Sept. van 24. De toekomst van Rotterdam. 's -GRAVENHAGE, 17 Sept. Het A.N.P. meldt: De groote gebeurtenissen der laatste maanden de capitulatie van Frankrijk, de nederlaag der ge allieerden bij Narvik, de aanvallen der Italiaansche weermacht op Engelsche bezittingen in Afrika, in het bijzonder het overschrijden van de Egyptische grens, het uitroepen van een legionnairen Roe- meenschen staat en niet te vergeten de aanhouden de bombardementen op de wereldstad Londen heb ben het aangezicht der wereld totaal veranderd zoo wordt in bevoegde Duitsche kringen opgemerkt. Vooral de bombardementen op Londen hebben niet alleen directe gevolgen, maar zij hebben den oor log voor een belangrijk deel een beslissende uiting gegeven. In Groot-Londen Londen met zijn vele voorsteden is het derde deel van de totale En gelsche oorlogsproductie geconcentreerd. Het deel van Londen, dat tot op dit oogenblik onder den druk van het Duitsche luchtwapen ligt. is prac- tisch een aaneengesloten, niet te scheiden werk stad, één groote opslagplaats van materialen en grondstoffeh, welke het Britsche rijk voor de oor logvoering noodig heeft. In Woolwich aan de be- neden-Theems, het ongeveer 10 K.M. van de Lon- densche City gelegen stadsdeel, bevindt zich het grootste Engelsche arsenaal van oorlogstuig. Hier wordt voorr.l geschut voor land- en zeemacht ver vaardigd en verder plantserplaten en pantserwa gens. In het nabijgelegen Erith bevindt zich een groote machine- en instrumentenfabriek, waar Vic- kers-Armstrong Ltd. machinegeweren, pantserto rens en andere ingewikkelde constructies voor de Engelsche weermacht construeert. In het zuidelijk gelegen Dartford is de grootste munitiefabriek van het Vickersconcern gevestigd, waar vooral in- fanteriegeweren gemaakt worden. In Enfield zijn fabrieken voor afweergeschut en munitiedepots. Aan de Theemshaven staan groote fabrieken en DE ENGELSCHEN VERLATEN PEKING. De eerste foto van het oogenblik, waarop de Britsche troepen afmarcheercn. (Foto Weltbild.) Volendam bij den fotograaf voor het portretje, dat noodig is op het identiteits bewijs. Aangezien de muts onafscheidelijk tot het costuum der bewoners van dit internationaal beroemd visschersdorp behoort, hebben de autoriteiten bij hooge uitzondering toegestaan, dat Volendam zich mag laten fotografeeren met de muts op en met het linkeroor bedekt. (Foto Pax Holland.) oliebunkers. Hier bevindt zich Engelands grootste olie-opslagplaats. De capaciteit ervan bedraagt rond 1.5 millioen ton. Daardoor is de Theemshaven één der grootste oliehavens van de wereld. Aan den noordelijken oever ligt Tilbury dat met zijn dokken en havens een directe voortzetting is van de Lon- densche havenwerken, Port-Victoria op het eiland Crain is een van de belangrijkste vliegvelden van de Royal Air Force. Hoe langer de aanvallen van het Duitsche lucht wapen op dit gevoelige industriecentrum duren, des te meer wordt beschadigd en met den grond gelijk gemaakt. Wat Parijs voor Frankrijk beteekent, is Londen voor het Britsche imperium. Toen Parijs viel, capituleerde Frankrijk en ook Engeland zal ineen storten, wanneer Londen, het hart van het Britsche rijk, doodelijk zal zijn getroffen. BETEEKENTS VOOR NEDERLAND. Londen zoo wordt in deze kringen opgemerkt was tot nu toe de opslagplaats van West-Euro pa. Daar concentreerde zich de wereldhandel daar werden producten uit alle deelen der wereld aan gevoerd en in veemen aan de Theems en in de Londensche havens opgeslagen of over de West- Europeesche landen verder gedistribueerd, daar bevond zich een wereldhandel, een zaken- en fi nancieel verkeer van even grooten als grootschen omvamg. Thans ligt deze opslagplaats reeds ge- ruimen tijd onder den vernietigenden druk van het Duitsche luchtwapen. Een groot deel is reeds ver woest, nog grootere vernielingen zullen wellicht volgen. Als handelscentrum voor West-Europa zal Londen straks geen of althans zeer geringe betee- kenis hebben. Er zal een nieuw wereldcentrum voor handel en verkeer moeten komen en met dit toekomstbeeld voor oogen openen er zich voor Ne derland en in het bijzonder voor Rotterdam groote perspectieven. Immers: door zijn geographi- sche ligging is Rotterdam de aangewezen stad om Londen als handels- en verkeerscentrum te vervan gen. Reeds thans houden zij, die plannen voor Rot terdams opbouw ontwerpen, rekening met Rotter dams toekomstige beteekenis in het nieuwe Euro pa. Zij baseeren deze plannen op een inwonertal van meer dan 1J4 millioen. Rotterdams ligging aan den mond van Europa's belangrijkste rivier, cen traal ten opzichte der wereldzeeën, zal nog gun stiger worden, wanneer het Rijn-, Maas-, Donau- kanaal gereed zal zijn. Reeds voor den oorlog werd hieraan energiek gewerkt en deze arbeid heeft sinds dien niet stil gelegen. Wanneer deze plannen zullen zijn verwezenlijkt zal er een transcontinentale ver binding zijn van Rotterdam naar Constanza in Roemenië. Zij zal het handelsverkeer van Roe menië en de andere Donaustraten met de overige Europeesche landen, vooral met de industriege bieden van West-Europa ten goede komen en dit alles opent groote economische en financieel per spectieven, vooral voor Rotterdam en daarmede voor geheel Nederland. Wat Parijs voor Frankrijk beteekent, Londen voor Engeland, kan en zal Rot terdam voor Nederland worden. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet ge plaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. Het Brokkenliuis. Alles liep goed, en er kwam ook wat in. Wij konden weer een paar gezinnen helpen. Deze week wordt er gevraagd een tweelingwagen en een mooi ledikantje voor een kind. Of we het zullen hebben? Wij kregen de vorige week wel een na maak saxofoon en veel vaasjes en een paar pan nen. Laatstgenoemde staan al op de uitdeelings- lijst. Indien er vischboeren zijn. die groote gave schalen van aardewerk willen of lampekappen- werksters, die lampekappen gebruiken kunnen, we hebben er zeer goede en mooie. En we geven ze graag voor een kleinigheid weg. Maar helpt ons aan kleeren en ondergoed. Dat is zeer noodig. Zou er ook belangstelling zijn voor een thee middag met vlotte muziek, waar b.v. iedereen voor een kleinigheid heen ging. zoodat wij weer iets verzamelen konden in het steeds leege Brok- kenspaarpotje? In een gehuurde zaal. op een buiten, of ergens in de stad? Misschien hoor ik wel het een of ander, een goed idee, of een raad en kan dan verlof aan de autoriteiten vragen. Het Brokkenhuis mag niet stopgezet worden: het is zoo nuttig, al werkt het kalm, en al ziet men er niet altijd veel van. Maar er gaat zooveel van uit en ik zelf heb er zooveel goede en aardige menschen door Ieeren kennen, die zooveel in mijn leven werden, dat ik hen niet graag zou willen missen. Ik dank hun allen hierbij voor hun steun en medeleven, en beveel mij verder aan. Gaarne S. R. B. VER. „HET BROKKENHUIS" Donkere Spaarne 34, Haarlem Telef. 13242 Giro 147245

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 3