Haarlem's Dagblad-Vademecum. Bezoek aan de Nederlandsche kinderen Allen opgetogen over hun verblijf. Zij hebben leeren zingen DONDERDAG 19 SEPTEMBER 194Ö HA ARE EM'S DAG BE AD' 3 FLITSEN. 105 Boodschap aannemen 6. Hoort dame goedendag zeggen op het moment, dat de tafel omvalt. Vraagt zich af, wat de boodschap eigenlijk was. 4. Verliest zijn belangstel ling en tracht de draaien uit het telefoonsnoer te krijgen. 5. Amuseert zich met het oplichten van den stoel met zijn voeten. 3. Gaat wat makkelijker zitten als hij beseft, dat het wel eenigen tijd zal kosten. 1. Gaat naar de telefoon en zegt, dat moeder niet thuis is. De rechtspersoonlijkheid van den Postcheque- en Girodienst. DE VOORLOOPIGE REGELING VAN DE RADIODISTRIBUTIE. EEN KABELBALLON BOVEN OEN HAAG. 's GRAVENHAGE, 18 September. Gisteren heeft een kabelballon, vermoedelijk een losge raakte Engelsche versperringsballon, in Den Haag eenige schade aangericht. In de Van der Venne- straat en aan de Soestdijkschekade werden ge deelten van de lichtleiding van het G.E.B. vernield evenals in de Honthorststraat een spandraad van de H.T.M. Bovendien werden eenige antennes in de omgeving van de Van der Vennestraat ver nield, alsook eenige ruiten. Voorts werd de top gevel van het perceel Hofwijkstraat 60 beschadigd. In de Van der Vennestraat werd een 46-jarige man gewond, die een der draden tegen zijn gelaat kreeg, hetgeen een blesseure aan den neus ver oorzaakte. De man is verbonden aan het politie bureau van den Vennestraat. Nederlandsche Staat waarborgt alle verplichtingen. Op het besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Binnenlandsche Zaken en Financiën tot toekenning van rechtspersoonlijk heid aan den Postchèque- en Girodienst versche nen in het Verordeningenblad van 14 September, wordt van officieele zijde de volgende toelichting gegeven: Het toekennen van rechtspersoonlijkheid aan den Postchèque- en Girodienst is noodzakelijk om dezen dienst in staat te stellen een deel van de post- chèquegelden in staatsfondsen te beleggen en niet tegenstaande dit feit door verpanding hiervan bij de Nederlandsche Bank een overeenkomstig deel van de postchèquegelden liquide te houden. Afzon- lijk bepaalt deze verordening, dat door het ver- leenen van rechtspersoonlijkheid, in de organisato rische verhouding tusschen den Postchèque- en Girodienst en het staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie geen verandering intreedt. De beambten van den Postchèque- en Girodienst worden met betrekking tot hun rechtspositie, ook wat de financieele zijde betreft, gelijk gesteld met de ambtenaren in dienst van- den staat. De Nederlandsche staat garandeert, dat de Post chèque- en Girodienst zijn verplichtingen te allen tijde ten volle zal kunnen nakomen. Weer een nieuwe uitgave ten dienste onzer lezers essen Hetzelfde streven om onze lezers en lezeres sen van dienst te zijn dat geleid heeft tot de uitgave der Haarlem's Dagblad Textielkaart, die haar weg naar twaalfduizend gezinnen vond. heeft thans weder een nieuwe uitgave het licht doen zien: het Haarlem's Dagblad Vademecum. Deze naam en ook de afbeelding hiernaast vergen eenige nadere verduidelijking. Het Haarlem's Dag blad Vademecum is een collectie van distribu tie- en overheidsmaat regelen sinds 1 Juli 1940 in een register en opbergmap (formaat 20 bij 26 CM.), voorzien van een index, van schutbladen met z. g. ruitertjes,- op uitste kend papier gedrukt. Zoo bieden wij dit Va demecum aan, tot op de week bijgewerkt. Maar dit is nog niet alles. Zij, die zich dit Vademecum aanschaf fen, ontvangen van ons elke week verdere vellen om in den band in te leggen met ver melding van de nieu we of gewijzigde of aanvullende maatrege len, van overheidswege genomen. Kortom, door dit Va demecum kunt u voortdurend en in een oogenblik naslaan, wat in de vele getroffen maatregelen voor u van belang is. Geen vragen meer, voor na vraag geen geloop, geen kostbare tijd ver spild. het geheel te allen tijde bij de hand. Hier volgen de ru brieken die thans reeds in het Vademecum zijn opgenomen: 1. Benzine en Olie, 2. Bezetting, 3. Brandstoffen, 4. Geldwezen, 5. Lederwaren, 6. Levensmiddelen, 7. Sociale Maatregelen, 8. Tex tiel, 9. Verkeer, 10. Vleesoh en Vet, 11. Zuivelpro ducten, 12. Diversen. U vindt er alles over en u krijgt het geregeld aangevuld, naarmate er meer over verschijnt. En nu de prijs: Deze bedraagt voor het geheel, dus inclusief den band, schutbladen, ruitertjes en geregelde bij- levering 5.75. Dat wil zeggen, elk die zich abon neert, ontvangt dadelijk den band met alle ge gevens sinds 1 Juli 1940 en verder voor den tijd Niet ieder kan een kostelooze aansluiting vragen WAARSCHUWING TEGEN VERKEERDE UITLEGGING DER VERORDENING. De verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffen de de voorloopige regeling der radiodistributie, verschenen in verordeningsblad nr. 10 van 13 Juli 1940, wordt naar men het A.N.P. van bevoegde zijde mededeelt hier en daar nog verkeerd uit gelegd. In par. 3 van deze verordening staat: „Op vordering van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, van den Duit- schen weermachtsbevelhebber in Nederland, als mede van hun diensten en organen, is iedere in het bezette Nederlandsche gebied werkzame radiodistributiecentrale verplicht om terstond, binnen het gebied van haar concessie, een radio- distributieaansluiting kosteloos tot stand te bren gen en in technisch goeden staat te houden". Deze verordening wordt door vele Nederlan ders om begrijpelijke redenen zóó uitgelegd, dat iedere persoon, die radiodistributieaansluiting wenscht, deze kosteloos zou kunnen krijgen. Bij de radiocentrales zijn daarom reeds verscheidene particulieren met het verzoek om een dergelijke kostelooze aansluiting gekomen. De radiocentrales hebben deze verzoeken natuurlijk afgewezen. In één geval heeft een particulier zich tot de Ne derlandsche politie gewend, die zich eveneens op het standpunt stelde, dat ook particulieren op hun verzoek en op grond van de verordening van den Rijkscommissaris een kostelooze aansluiting zou den kunnen krijgen. De oorzaak van deze misverstanden is, dat de desbetreffende paragraaf door vele Nederlanders verkeerd wordt gelezen. Er bestaat echter ook de mogelijkheid, dat deze verordening bewust ver keerd wordt uitgelegd en verder verspreid wordt door personen, die Duitschland vijandig gezind zijn. EERSTE STEEN VOOR NIEUW TE BOUWEN BOERDERIJ. In aanwezigheid van tal van autoriteiten heeft de directeur generaal voor de voedselvoor ziening ir. S. L. Louwes Woensdagmiddag den eersten steen gelegd voor de nieuw te bouwen boerderij van den landbouwer Van* 't Klooster, gelegen in de buurtschap de Slaag, onder de ge meente Hoogland. Aan deze eenvoudige plechtigheid ging een bij eenkomst op het bureau van den wederopbouw van boerderijen te Amersfoort vooraf. De gezinnen, die 495 boerderijen bewoonden dienen geholpen te wordei;, niet zoozeer finan cieel als wel materieel. Vandaar de steun van officieele instanties, welke den stoot gegeven heb ben tot een zoo spoedig mogelijk teruggeven aan deze menschen van hun bedrijf. Zij moeten dit kunnen teruggeven. De plechtigheid van Woensdag was daarom van bijzondere beteekenis. Het zicht bare werk, zooals ir. Louwes het uitdrukte, was begonnen. Hij sprak de hoop uit, dat thans met volle kracht kon worden voortgewerkt, opdat het leed der boeren kan worden verzacht en zij hun werk kunnen hervatten. Spr. gaf, alvorens den eersten steen te leggen, den wensch te kennen, dat dit het begin mag zijn van den heropbloei van het boerenbedrijf in deze getroffen streek en dat veel zegen op het bedrijf moge blijven rusten. van een jaar na 1 Juli 1940, of eventueel zooveel korter als de maatregelen zullen gelden, alle nieuwe afleveringen thuisbezorgd. Op onze kantoren, Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 ligt een model ter inzage en wij raden ieder aan, even binnen te loopen om „van aangezicht tot aangezicht" met het Haarlem's Dagblad Vademecum zelf uit te maken, of een dergelijk hulpmiddel niet dubbel en dwars den prijs waard is. Onnoodig te zeggen dat deze be zichtiging tot niets verplicht. Maar wel durven wij u, die de uitgaven van Haarlem's Dagblad kent, aan te raden: Schaf u het Haarlem's Dagblad Vademecum aan, een keuriger en handiger gids is niet te verkrijgen. MR. A. BARON VAN HARÏNXHA THOE SLOOTEN OVERLEDEN. Op 68-jarigen leeftijd is te Amsterdam mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten, oud-procureur- generaal bij het Amsterdamsche Gerechtshof, over leden. De overledene werd in 1872 te Beesterzwaag in Friesland geboren. Hij studeerde aan de Leidsche universiteit rechtswetenschappen, waar hij in 1896 op stellingen promoveerde. Achtereenvolgens was hij werkzaam als ambtenaar bij het Openbaar Ministerie te Leeuwarden, als substituut-officier van justitie te Winschoten, als officier van justitie te Amsterdam, in welke plaats hij werd benoemd tot advocaat-generaal en ten slotte procureur-gene raal bij het Gerechtshof, welke functie hij tot einde 1939 vervulde. GEMENGD KOOR „POLYHYMNIA". Zoo lang de verduisteringsmaatregelen van kracht blijven, zullen de repetities van bovengenoemd ■<oor, in plaats van Dinsdagavond, op Zondagmid dag 1 uur plaatsvinden in het gebouw „Zang eo Vriendschap", 2. Luistert goed terwijl een dame, die haar naam niet zegt, hem een bood schap voor moeder geeft. Een reis door de Oostmark. nam. Een reis door Duitschland in oorlogstijd wachtte ons. Een reis, die langs een andere route zou gaan dan aanvankelijk was vastgesteld. Door een ver gissing kwamen wij in een verkeerden trein te recht, een vergissing, die de reis des te interes santer zou maken. Wij pikten den internationalen trein naar Weenen weer op, zoodat wij precies op tijd aankwamen, eerst echter nog het een en ander over de reis, Er gaan ook in ons vader land de meest fantastische verhalen over de verwoestingen, die de Engelsche vliegers zouden hebben aangericht in West-Duitschland. Wij heb ben nu een niet vooruit geprojecteerde route gevolgd en wij hebben met eigen oogen kunnen zien, dat van al die verhalen geen woord waar is, sprookjes en niets dan sprookjes. Wij zijn langs de groote industriecentra van het Roergebied ge. reden. Geen station was verwoest, of zelfs maar beschadigd. Geen ruit was gebroken en geen rail was verbogen. Zoo was het ook te Keulen, waar wij per trein dwars door de stad gingen. Van een verwoesting, van een bominslag was niets, maar dan ook niets te bespeuren. De Keulsche Dom, het gebed in steen, heeft in dezen oorlog niets ge leden. In volle pracht staat het machtige gebouw het beeld van de oude keizerstad beheerschend. Op de velden en landerijen wordt hard gewerkt en wanneer men niet diep doordrongen zou zijn van den ernst van de tijden, zou men in groot Duitschland nauwelijks merken, dat er oorlog was. Misschien zijn er meer jonge menschen en meer •vrouwen aan het werk dan men gewoonlijk ziet, doch men merkt, dat ieder, van den laagsten be ambte tot den hoogsten machtshebber zijn plicht met liefde vervult. Het lied van den arbeid klinkt in Duitschland in machtige accoorden Precies op de minuut af op tijd rolde de inter nationale trein het station te Linz binnen, Het was vijf uur in den ochtend. Het is oorlogstijd en de stad is verduistei-d, maar aan het station werden wij vriendelijk ontvangen en er stond een autobus klaar om ons naar het hotel te brengen. In Linz is het niet eenvoudig om een hotel te krijgen, temeer wanneer men pas den volgenden dag verwacht wordt. De bevolking in deze snel groeiende in dustriestad is in een paar jaar met niet minder dan 60.000 zielen toegenomen en telt nu 160.000 inwonei-s. Ruim 30.000 personen van vrijwel alle nationaliteiten van Europa vinden op het grond gebied van Linz werk. Er is dus huizennood. Maar er wordt aan alle kanten van de stad gebouwd: groote en fraaie kwartieren voor arbeiders, ruime huizen, die duizenden onderdak zullen verschaffen. Wij vonden in een der grootste hotels, dat echter binnenkort zal verdwijnen om plaats te maken voor een der modernste van Europa, onderdak. Wij lo geerden aan de boorden van den Donau, waarlangs te Linz binnen niet te langen tijd een fraaie 5 K.M. lange boulevard zal worden aangelegd. Het was weer vroeg dag. De Gauamtsleiter fiir N. S. Volkswohlfahrt S. S. Oberführer dr. Langoth ontving ons in bet N.S.V.-huis. Hij is een der or ganisatoren van de uitzending der Nederlandsche kinderen. En hij vertelde, hoe de Oostmark steeds gemeend had nog een schuld aan Nederland te hebben. Wij wilden zoo zeide hij helpen. Het was niet gemakkelijk, vlak na den oorlog, maar wij zetten door. Natuurlijk waren er onder de Neder landsche kinderen eenige lastige elementen. Maar al heel gauw ging alles uitstekend. U zult u zelf kunnen overtuigen. En wij hébben ons overtuigd. Wij hebben ge praat met de jeugdige landgenooten en met hun pleegouders. Maar voor wij daarover vertellen een enkel Woord over de ontvangst bij den gouwleider en rijksstad'houder Eigruber, leider van de Reichsgau Oberdonau, die ons ontving in het landhuis, een schilderachtig, historisch gebouw, een vroegere Stift, waar in een der ontvangstzalen de gouwlei der een uiteenzetting gaf, niet slechts van de kin deractie, doch ook van de politieke gebeurtenissen in de Oostmark, de geboortestreek van den Führer. Hij sprak ons over de oplossing van de sociale pro blemen, het verdwijnen van de werkloosheid en hij schetste de jeugd van den Führer van het Duit- sche rijk, een jeugd, die hij doorbracht in en om het schilderachtige Linz. Hii vertelde met over gave, dat de Führer, die in Maart 1938 de vereeni- §ing van de Oostmark met Duitschland van bet Nieuwe zendtijdregeling. Door indienststelling van nieuwen zender meer uren beschikbaar. De radio-omroepvereenigingen hebben een mededeeling ontvangen, inzake een nieuwe taak- verdeeling, welke voortvloeit o.a. uit het in de eerste helft der volgende maand gereedkomen van den nieuwen zender der „Nozema" te Lopik (415 meter golf) en het brengen van den zen dei- te Jaarsveld op de 301 meter golf, aldus meldt Het Vaderland. Op 13 October zullen volgens het toegezonden schema de uitzendingen als volgt verdeeld wor den: A.V.R.O.: Dinsdag, Donderdag en Vrijdag; K.R.O.: Dinsdag, Donderdag en Zaterdag; N.C.R.V.: Maandag Woensdag en Vrijdag, en V.A.R.A.: Maandag, Woensdag en Zaterdag. Deze taak verdeeliiig zou gelden voor geheele dagen over de zenders Hilversum I en n, respec tievelijk op 415 en 301 meter. Wat aangaat, den zender Kootwijk is den vier omroepvereenigingen een gelijk aandeel in de uitzending van de nieuws berichten toegedacht, meldt de „Crt". De V.P.R.O. zou, zoolang de programma's des avonds om 9 uur afloopen, iederen werkdag van 18.30 uur tot 19 uur, over 301 meter op Hilver sum n uitzenden. Den V.P.R.O. wordt op alle dagen, dat de V.A.RA. de uitzending verzorgt, gelegenheid ge geven tot uitzending van een morgenwijding van 10 uur tot 10.20 uur. Voor de Zondagen is de volgende regeling ont worpen: Voor het uitzenden van kerkdiensten zal zooveel mogelijk gebruik worden gemaakt van den eigen zendtijd van de betrokken omroepver- eeniging. Iederen Zondag zouden er komen drie kerkuitzendingen, benevens een morgenwijding van 8.20 uur tot 9.30 uur. De ochtenddienst valt tusschen 10 en 12 uur en de avonddienst tusschen 5.30 uur en 7 uur. De uitzendingen van den Politie Radio Omroep, van de Rotterdamsche Volksuniversiteit en van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart zullen via Kootwijk worden verzorgd. Zooveel mogelijk is getracht de omroepvereeni gingen te laten uitzenden op dezelfde dagen als voorheen. Binnenkort P. T. T.-diensten in de kustzone weer normaal. Het A.N.P. meldt: Het verbod, zich in de kust zone na tien uur op straat te begeven, heeft er aanvankelijk toe geleid, dat, wat de post betreft, het vervoer met de laatste treinen moest uit vallen, terwijl de laatste buslichtingen moesten worden vervroegd. De bestelling van telegrammen kon na negen urn1 niet meer worden uitgevoerd. Inmiddels zijn voor het post- en telegraafper soneel, dat met deze diensten belast is, nacht vergunningen aangevraagd, en gedeeltelijk reeds verleend. Zoo kunnen thans te 's-Gravenhage en te Rotterdam telegrammen met een dringenden inhoud reeds weder na 9 uur 's avonds bezorgd worden. Zoodra de noodige vergunningen zijn verkre gen, zullen ook de laatste buslichtingen weder op de tot dusver gebruikelijke tijdstippen plaats heb ben, terwijl dan eveneens het postvervoer met de laatste treinen zal worden hersteld. AANKOOP VAN HOUT NIET VRIJ. Men houde zich aan de bepalingen. Het is gebleken, dat in vele gevallen zonder vergunning van het rijksbureau voor hout door personen, die van den handel in hout niet hun normaal bedrijf maken, hout wordt gekocht, dat niet bestemd is voor eigen gebruik. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart vestigt er met nadruk de aandacht op, dat een dergelijke handelwijze volgens artikel 5 van de houtbeschikking 1940 no. 1 is verboden en dat overtreding van deze bepaling wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaar of geldboete van ten hoogste tienduizend gulden. Wie van orde houdt en graag „de boel netjes voor elkaar heeft", zal er verrukt mee zijn, ook al om de werkelijk keurige en stevige uitvoering. Het Haarlem's Dagblad Vademecum is feitelijk onmisbaar voor eiken zakenman en voor iedere huisvrouw De schutting bij het Jaarbeursgebouw te Utrecht moest het deze week tegen den storm afleggen. Met vereende krachten werd het gevaarte weer in verticalen stand gebracht. (Foto Pax Holland.) kort weergegeven de antwoorden. Er zijn zelfs kinderen, die graag in de Oostmark zouden blijven. Ener zijn ook pleegouders, die graag hun tij delijke spruiten zouden adopteeren. Zoo was er een wederzijdsch begrijpen en er groeide een liefde en een band, die na het vertrek naar Nederland, dat aanstaande is, niet zal worden verbroken. Na tuurlijk waren er kinderen die zich niet gemakke lijk aanpasten, die lastig en humeurig waren. Er moesten er enkele terug.. ..maar de pleegouders hebben blijkbaar hun uiterste best gedaan om het de Nederlandsche jeugd naar den zin te maken. Zij spaarden kosten noch moeite en zij maakten toch ten met hen door het schoone land.kortom het overgroote deel vermaakte zich kostelijk. Het viel op, dat de jongens en meisjes uit de groote steden afkomstig, er zoo uitstekend uitzagen. De „recordhouder" is niet minder dan 24 pond aangekomen. We hebben dien „Dik Trom" niet ontmoet, maar veel van zijn kameraadjes wisten zij het dan minder gewichtstoename van eenige kilo's te melden. Wat de kinderen geleerd hebben? Een aardig mondje Duitsch en vele liederen. Zij hebben leeren zingen. De oude en nieuwe Duitsche liederen, doch ook onze Nederlandsche schoolvers jes. En verhalen uit het Oostmarkland, sprookjes en vertellingen uit de oude doos, hebben zij in zich opgenomen en zij zullen die geschiedenissen verder vertellen in Amsterdam, in Rotterdam en Den Haag, in de kleine dorpen en steden van ons vaderland. Een factor om rekening mede te houden voor de Nederlandsche filologen! Pleegouders hebben hun uiterste best gedaan. LINZ, September. Het A.N.P. schrijft: Meer dan zes duizend Nederlandsche kinderen uit de groote en kleine steden van ons vaderland, doch deels ook van het platteland, hebben bijna twee maanden doorgebracht in de Oostmark, in het Salzkammergut en in de omstreken van Linz. Zij hebben daar, behalve dat zij een uitstekend tehuis en een liefderijke verzorging vonden, genoten van 'het heerlijke natuurschoon van een van de meest aantrekkelijke deelen van ons continent. De gedachten van de Oostmarkers en van de hiogsten in het groote Duitsche Rijk gingen terug naar de jaren tijdens en vlak na den wereldoorlog, toen duizenden kinderen uit het oude Oostenrijk een liefderijke verzorging vonden in de lage lan den bi' de zee. Direct nadat het geweld van den oorlog ons land had bezocht kwam de uitnoodiging „stuur duizenden van uw kinderen naar onze mooie Oostmark, zend uw kinderen, die rust en ontspanning zoo noodig hebben". En korten tijd later reden de exrra treinen met duizenden Ne derlandsche kinderen naar Linz, naar Gmunden, naar Ischl. kortomnaar vele steden en dor pen van het schoone land, waar de Führer van Groot-Duitschland zijn jeugdjaren heeft doorge bracht. De Nederlandsche pers kreeg een uitnoodiging van gouwleider en rijksstadhouder Eigruber om 'n bezoek aan de Oostmark te brengen, om met eigen oogen te zien, hoe de kinderen waren onderge bracht, hoe zij werden gevoed en hoezeer zij zich vermaakten in hel prachtige landschap van de Oostmark, maar dat was niet het eenige doel van ons bezoek. De Oostmark, het oude Oostenrijk, maakt sedert 1938 deel uit van het groote Duit sche Rijk. En het tweede doel van onze reis was om te zien, hoe thans de Oostmark bloeit. Hoe handel en industrie zich met reuzenschreden heb ben ontwikkgld, hoe thans geen sprake is van werkloosheid en integendeel duizenden arbeiders van meer dan twintig nationaliteiten werk en brood gevonden hebben in de industriecentra, die daar in de schilderachtige Oostmark, het land met zijn prachtige natuur en gelukkige bevolking, ver rijzen. Zoo lagen nog de prille ochtendnevels over de Nederlandsche landouwen, toen het gezelschap journalisten onder leiding van den legatiesecretaris dr. Herbert Wissmann den trein naar Duitschland balcon van het raadhuis te Linz afkondigde, nog steeds bij voorkeur in deze streek vertoeft, „ein Volk, ein Reich, ein Führer", de droom van zoo vele Oostenrijkers is .tot werkelijkheid geworden. Na deze officieele ontvangsten, die het voordeel hadden, dat wij ons zeer snel konden orienteeren omtrent de sociale verhoudingen en de gevoelens in de Oostmark, ging het per auto het land in. Een liefelijk landschap; over zacht glooiende heuvels, langs groene velden en door schilderachtige dorpjes ging de reis. Moeizaam klom de autobus de Pöstlingberg op. Een onvergetelijk uitzicht over een deel van de Oostmark wachtte ons. En daar na een sma kelijke en gezellige lunch ontmoetten wij een groep Nederlandsche kinderen. Een vroolijk troepje was het, waar wij kennis mee maakten. „En hoe hebben jullie het gehad" was natuurlijk onze eer ste vraag. Prachtig heerlijk.... dat waren

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5