Haarlem s Dagblad Brood bon 7 De Stadssecretaris. Gas en electriciteit Dansacademie MARTIN 15 October Haarlem Buiten donker - binnen licht. Zomerafscheid. DANSLES! BERICHT Agenda AMERICAN CLUB ActikeCevu- 58e JAARGANG No. 17564 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 20 September 1940j Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meet ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Op den eersten October zal de secretaris der ge meente Haarlem, mr. Th. A. Wesstra, vijf-en-twin tig jaar in gemeentedienst zijn. Een kwarteeuw zal hij dan de stad hebben gediend, waarvan de eerste vijf jaar als commies-redacteur ten Stadhuize. Op 2 Juni 1920 volgde hij mr. dr. J. Wytema op, die toen tot burgemeester van Dordrecht werd be noemd. Zoodat hij al twintig jaar stadssecretaris is. Dit moge dan een on-officieele aanduiding van zijn beroep zijn en misschien zal zij menig ambte naar, als hij haar boven dit stuk leest, als zoodanig even pijnlijk beroeren. Men is officieel of men is het niet en de Gemeentewet kent geen zoodanige term. Maar de schrik zal kort zijn en de aanstaan de jubilaris zal hem niet ondervinden en de be doeling van de aanduiding begrijpen. Want ge meentesecretarissen en gemeentesecretarissen zijn twee, waarmee ik maar zeggen wil dat het een ge- ducht onderscheid maakt of iemand deze functie uitoefent in een of ander rustig dorp of in de vijfde stad des lands, tellende tegenwoordig, na een pro ces van versnelden groei, meer dan 141.000 inwo ners. In de kwarteeuw van mr. Wesstra's arbeid ten Stadhuize moet het aantal zoo ongeveer ver dubbeld zijn. En daarmee is, zooals ieder begrijpen kan, een aanzienlijke uitbreiding van gemeente lijke zorgen, bemoeiingen, organisatie, personeel gepaard gegaan en dus ook de taak van den stads secretaris veel uitgebreider en vooral ingewikkelder geworden. Die taak nauwkeurig te omschrijven is, vrees ik, een te moeilijke opgaaf. Iedereen begrijpt wel dat de secretaris als rechterhand des burgemeesters met hem in de eerste plaats in de nauwste samen werking moet staan. Iedereen ziet in, dat aange zien hij de chef van het personeel ter gemeente secretarie is, de draden van 't ambtelijk net der af- deelingen hun khooppunt vinden in zijn kamer. En schier even algemeen bekend moet zijn dat hij qualitate qua deel uitmaakt van het college van Burgemeester en Wethouders, B. en W., maar daar in evenmin stemrecht heeft als in de vergaderingen van den gemeenteraad, dewelke hij even trouw bijwoont als die van het college. Maar in de Raads zittingen is hij niet alleen van stemrecht maar ook van het woord verstoken. Hij zwijgt daar im mer, evenals bij allerlei officieele gemeentelijke functies, waarbij de burgemeester of een der wet houders of verscheidene vertegenwoordigers der gemeente him oratorische gaven doen gelden. Ook bij die gelegenheden ziet men onveranderlijk den stadssecretaris. Hij is er altijd. Maar in het openbaar zwijgt hij. En niettemin is hij van alles op de hoogte, heeft hij in het meeste direct de hand ge had moet hij een grondige kennis van het over heidsbeleid en van de gemeente-administratie in het algemeen en natuurlijk van zijn. éigen stad in het bijzonder hebben en is hij een onmisbare en zeer belangrijke factor in het gansche gemeente lijke apparaat, met al wat daar aan diensten en bedrijven, elk met hun eigen leider en personeel, aan vast zit. Hij werkt in het verborgene voor het groote publiek, voor de 141.000 leden van zijn ver eeniging, die de belangrijkste, de „alles-overkoe- pelende", in de stad is. Hij komt niet voor het voetlicht, terwijl de vereeniging voortdurend met voetlicht moet werken. Het kleinste clubje in de stad heeft een secretaris, die zich tenminste eenmaal per jaar, in de algemeene vergadering voor de le den kan doen gelden als hij zijn notulen voorleest en zijn jaarverslag uitbrengt, dewelke stukken ho pelijk zijn begaafdheden in publico zullen toonen. Niet alzoo de stadssecretaris. Maar de burgemeester, de wethouders, de raads leden, de hoofden van diensten, de ambtenaren kennen hem des te beter en weten hoe belangrijk zijn taak is. Op zijn kennis, zijn advies, zijn beleid verlaten zij zich telkens weer. En als het een man als mr. Wesstra geldt doen zij dat met een ver trouwen, dat in den loop der jaren vast geworteld is. Zij weten dat zij met een scherpzinnig en kun dig man te maken hebben, zij kennen zijn loyali teit en zijn toewijding aan het Haarlemsche belang, zij beseffen dat het hem niet zwaar valt zich op zijn bijzondere post in het openbaar te moeten effacee- ren omdat zijn werk hem lief is en hij er mét reden groote voldoening in vindt. Met moeilijkheden, met zorgen, met kwesties gaan velen gi aag naar hem toe omdat hij er met begrip en belangstelling naar luistert en omdat zijn beroep hem met een groote en dat moet er bij gezegd worden vriendelijke menschenkennis verrijkt heeft. Zoo is onze stads secretaris. En daarom weet ik zeker dat allen die hem in zijn arbeid of anderszins van nabij kennen den eersten October zullen noteeren. Hij heeft heel veel voor Haarlem gedaan, hij zal er zeker nog veel voor kunnen doen en wij mogen hem allen dank baar zijn voor zijn werk. R. P. Ook rantsoeneering te verwachten Naar wij vernemen worden voorbereidingen getroffen in ons land, ter aansluiting aan de brandstoffen-distributie, ook een rantsoeneering van gas en electriciteit in te voeren. Dit wordt noodig geacht om te voorkomen dat goed ge situeerden hun tekort aan brandstof tengevolge van de kolendistributie zouden aanvullen door extra gas en electriciteit voor verwarming te gaan ge bruiken. Er worden rantsoenen vastgesteld voor electri citeit en gas wat verlichting en koken betreft. Wie gas of electriciteit ook voor verwarming ver bruikt krijgt daarvoor een toeslag maar in min dering van zijn brandstoffenrantsoen. N.V. Aanvang Seizoen 1940/41 Uren voor Inschrijving en Besprekingen: dagelijks van 1112, 2—5 en van 79 uur SCHAGCHELSTRAAT 29 TE HAARLEM TELEFOON 10806 Amsterdam Bussum Hilversum (Adv. Ingez. Med.) Maak uw huis licht en gezellig. Het kan, ook al komt er rantsoeneering voor electriciteit. De Vereeniging van directeuren van electrici- teitsbedrijven in Nederland verspreidt een vlug schriftje onder den titel „Buiten donker bin nen licht". Daarin wordt het advies gegeven wel het huis goed te verduisteren, doch dit niet te be reiken door geen of weinig licht te gebruiken, daar het ook verkregen kan worden door een goede afscherming van de ramen. Daartoe worden behartigingswaardige wenken gegeven die wij elders in dit nummer afdrukken. Wij vinden er o.a. den volgenden raad in: „Handhaaf in ieder geval een goede verlichting van alle in gebruik zijnde vertrekken". Verder wordt nog gevraagd: Waarom goed verlichten? En het antwoord is: „In ons land heeft de mensch, na aftrek van de uren dat hij slaapt, 1/5 deel van den tijd kunst licht noodig. In de drie wintermaanden bedraagt dit ongeveer de helft. Daarom is goed verlichten van uw woon- en werkkamer noodzakelijk en van groot belang voor uw oogen, voor uw arbeid, voor uw gezinsleven." Inderdaad een goede raad. Het is ons uit persoonlijke ervaring bekend dat er verschillende menschen zijn die in hun huizen nog zeer weinig voorzorgen genomen hebben voor de verduistering. Nu de avonden zoo lang gewor den zijn, was het wel noodig dat vertrek alsook de keuken af te schermen, maar in de portalen, gang en slaapkamer wordt alles in het donker gelaten. Die menschen verdragen onnoodig veel ongemak. Velen hunner loopen met blauwe plek ken en builen rond, opgedaan bij het rondschar relen in het donker, waardoor zij onzacht met voorwerpen of ongesloten deuren in aanraking kwamen die zij niet zagen. Bovendien zijn er nog gevaren aan die duister nis verbonden. Wat moeten die menschen doen als iemand 's nachts ongesteld wordt? Dan is een kamer niet in eenige oogenblikken verduisterd. Zonder veel kosten is een huis zóó af te scher men dat men in alle kamers die men gebruikt en voorts ook iri gangen portalen en keuken licht kan ontsteken. Natuurlijk zal niemand er aan denken in dezen tijd onnoodig licht te laten bran den. Er bestaat in dezen tijd evenwel misverstand over de vraag in welke mate men electriciteit mag gebruiken. Uit het feit dat de Vereeniging van directeuren van electriciteitsbedrijven in Neder land dat zijn dus de menschen die het kun nen weten! aanraden om „in ieder geval een goede verlichting van alle in gebruik zijnde ver trekken te handhaven" mag afgeleid worden dat men zich niet al te zeer behoeft te bekrimpen. Door den directeur van het Gemeentelijk Elec- triciteitsbedrijf te Haarlem werd ons bovendien medegedeeld: Er is op het oogenblik geen rant soeneering van electriciteit. Verkwisting van energie moet natuurlijk voorkomen worden, maar niemand behoeft zich schuldig te achten aan een on-maatschappelijke daad als hij in zijn woon kamer behoorlijk licht brandt en zelfs een extra schemerlampje aansteekt. Ook in gangen en por talen kan licht ontstoken worden, even zoo in de keuken en op de slaapkamers. Dat maakt de huizen gezellig en daaraan hebben wij in dezen tijd meer dan ooit behoefte. Als er in de toekomst een rantsoeneering van electriciteit mocht komen dan verwacht ik, dat het rantsoen in elk geval zoo groot zal zijn dat ieder aan de hierboven geschetste behoeften toch voldoen kan. Daarop stelden wij een vraag die in dezen tijd vele gemoederen bezig houdt: Velen hadden de gewoonte om in het najaar, als het nog niet ge- wenscht is de kachel of de centrale verwarming aan te maken, voor verwarming enkele uren een electriseh kacheltje aan te steken. Zijn daartegen bezwaren? Het antwoord luidde: Zoo lang de overheid het niet noodig geoordeeld heeft een rantsoeneering van electriciteit in te voeren, is dit geoorloofd. Natuurlijk moet ieder zich de noodige beperking opleggen en verkwisting vermijden. Nu is de zomer dus voorbij, De herfst is weder aangekomen, En 'k voel het als een taak voor mij, Dat even afscheid wordt genomen, Terwijl het scheidend jaargetij Den regen vallen doet in stroomen. Als 't niet op de kalender stond, Dan zou de burger kunnen meenen, Op goeden (en doorweekten) grond: De zomer was al lang verdwenen, De klok draait zoo onstuimig rond, De herfst is al te gauw verschenen. Zoo'n droef seizoen van nattigheid, Van grauwe lucht en zelfs van stormen, Beantwoordt als een zomertijd Zelfs niet aan meest bescheiden normen, Hij heeft alleen het hart verblijd, Van visschen, kikvorschen en wormen. Neen, 't afscheid is niet bijster teer, Je kunt zoo'n zomer van ons krijgen, Als 't nog eens droog was op een keer, Dan was het minstens toch aan 't dreigen, Een weer, en dan alweer een weer, Nou, laten w' er maar over zwijgen. P. GASUS. Mussolini en Von Ribbenfrop confereeren. Overeenstemming op alle besproken punten. Het D. N. B. meldt uit Rome: Omtrent het eerste onderhoud, dat de Duitsche minister van buiten- landsche zaken, Von Ribbentrop, Donderdag als af gezant van den Führer in het Palazzo Venezia met den Duce en Graaf Ciano heeft gehad, wordt i: politieke kringen vernomen, dat deze bespreking gevoerd is in een atmosfeer van bijzondere harte lijkheid. De groote problemen, die thans aan de orde zijn, zoo verklaart men, zijn aan een uitvoerige en diepgaande bespreking onderworpen. Het is bij de as-mogendheden niet gebruikelijk, dat bij bespre kingen, die de groote problemen betreffen, lang over en weer gepraat wordt of dat de wereld tot in bijzonderheden op de hoogte wordt gesteld van het geen besproken is. Een ding is echter zeker: het onderhoud werd gekenmerkt door de vvederzijdsche volkomen overeenstemming op alle besproken punten. Ook is daarbij de groote voldoening over den militairen toestand tot uiting gekomen. De besprekingen met den Duce, zoo betoogt men verder, worden gevoerd op het oogenblik, waarop Duitschland en Italië tot den grooten aanval tegen Engeland zijn overgegaan. Terwijl Duitschland het hart van het Britsche wereldrijk in Europa aanvalt, marcheert Italië op tegen de sleutelstelling van het Engelsche koloniale rijk in Afrika, opdat eindelijk de weg vrij wordt voor de nieuwe orde, waarvoor de as-mogendheden strijden. Het onderhoud duurde twee uur. (Men zie ook elders in dit nummer). Inschrijving 's avonds van 7 tot 9 uur. Lestij den Zondagsmiddags van 24 en 46 uur. Alle werk dagen van V/i9% uur. Vraagt prospectus. Privé-les op elk verlangd uur. DANSSCHOOL KWEKKEBOOM NIEUWE GRACHT 98. (Adv. Ingez. Med.) Door toedoen van de Fok vereeniging „Hoogland" zijn 25 stuks Friesch vee met zeer hooge productie of productie-afstamming naar de landerijen in de omgeving van Amersfoort overgebracht. (Foto Pax Holland) Duitsche luchtmacht weer boven Londen. Ook havens aan Oost- en Westkust aangevallen. BERLIJN, 20 September (D.N.B.) Ook in den afgeloopen nacht zijn de Duitsche luchtaanvallen op Londen voortgezet. Ver scheidene havens aan Oost- en Westkust, alsmede wapen- en andere fabrieken in Midden- en Zuid-Engeland zijn gebombar deerd. Tot middernacht hadden geen Brit sche vliegtuigen boven Duitschland of het bezette gebied gevlogen. Over de Duitsche luchtactie ln den nacht van Woensdag op Donderdag meldt het D.N.B. dat zeer sterke Duitsche gevechtsformaties Londen. Billingham, Liverpool, Newcastle en vele andere voor den oorlog belangrijke doelen met bommen van alle kaliber bestookt hebben. De Engelschen verloren daarbij 35 vliegtuigen. Dertien Duitsche toestellen keerden niet terug. Door de Duitsche vliegers- wordt, naar men volgens United Press te Londen gelooft, een nieuwe aanvalsmethode gebezigd. Tijdens het werpen der bommen in den nacht zag men licht schijnsels, die niet van de gebruikelijke bommen en ook niet van het' afweergeschut afkomstig konden zijn. Ook waren tijdens de ontploffingen geen vliegtuigen te hooren of te zien. Deskundi gen zeggen dat er ook geen sprake kan zijn ge weest van verdragend geschut. Zij uiten de mee- ning dat de Duitsche vliegers waarschijnlijk een nieuw soort bommen gebruiken. In de uitzending van de „Columbia Broadcas ting System", die Woensdagnacht van Londen uit plaats vond. aldus verneemt het A.N.P. uit New York, heeft de omroepster een beeld gegeven van de vernietigende uitwerking van de voort durende Duitsche luchtaanvallen. Toen zij zich voor de uitzending van h^ar hotel naar de studio begaf, had zij niet minder dan vijf maal dekking moeten zoeken. Het gebouw, waarin de Londen- sche kantoren van de Columbia System waren ondergebracht, moest ontruimd worden, nadat de beide bovenste verdiepingen door bominslag vol komen vernield waren. Van acht ondervraagde Amerikaansche correspondenten hadden er zes de laatste week wegens door bommen aangerichte schade van woning moesten wisselen. De bevol king toont duidelijk de sporen van hetgeen zij moet door staan. In de armenwijken, waar de schuilkelders onvoldoende zijn, bieden de mannen vrouwen en kinderen, die tengevolge van de ein- delooze slapelooze nachten oververmoeid zijn, een jammerlijken aanblik. De Londensche correspondent van het Spaan- sche blad „Ya". die eenigen tijd buiten Londen is geweest, meldt dat hij de hoofdstad zeer ver anderd heeft teruggevonden Alle bewoners zijn bevangen door de verschrikkingen der laatste weken. Het verkeer is volkomen in wanorde ge raakt. Het is geen uitzondering, wanneer arbei ders twee of drie uur te laat op hun werk komen. In de arbeiderswijken hebben vele menschen geen ander tehuis meer dan de schuilplaatsen. Deze ontredderde menigte gelijkt op een som beren rouwstoet. Amerikaansche beschouwingen over den toestand in Londen. NEW-YORK, 20 Sept. (D. N. B.) De bladen be vatten weer uitvoerige berichten over de Duitsche vergeldingsactie tegen Londen, zoowel van eigen correspondenten als van persbureaux. In die berich ten wordt o.a. gezegd dat nu ook in het zuid-oosten van Londen aanzienlijke schade is aangericht door explosieve- en brandbommen, terwijl in het Noord westen talrijke objecten in de industriewijken ge heel vernield zijn. Voor de stations van de Onder- grondsche stonden de menschen weer in rijen om den nacht in de tunnel door te brengen, hoewel de autoriteiten het publiek hadden aangemaand, het verkeer in de Ondergrondsche niet te belemmeren. De correspondent van de „New-York Times" zegt dat de censuur niet toelaat dat veel over de schade aan militaire objecten medegedeeld wordt. Het is van belang, aldus'deze correspondent, dat de lezer dit weet, opdat hij zich een duidelijk beeld van den toestand kan maken. Er zijn natuurlijk vele burgers getroffen, doch velen hadden het ongeluk zich op plaatsen te bevinden, waarvan men moest aanne men, dat zij het doel der Duitsche luchtmacht zou den zijn. De Londensche correspondent van de Hearst-pers, Knickerbocker, meldt dat steeds meer teekenen wij zen op een omslaan van de stemming in Londen. De Engelschen beginnen het opgewekte vertrouwen, dat zjj tot dusverre bezaten, te verliezen. Men komt ook steeds meer onder den indruk van de toenemende schade in de hoofdstad. De aandacht is getrokken door een radiorede, waarin een generaal zeide, dat de laatste tien dagen „uit de lucht heftig op Lon den gehamerd" is. De nachten zijn vol lawaai en inspannend voor lichaam en geest. „Twee weken onder vuur." STOCKHOLM, 20 Sept. (D. N. B.) Onder het op schrift „Engeland's kanonnen hebben geen tijd om af te koelen" meldt Stockholms Tidningen uit Lon den „dat de afgeloopen nacht weer door veelom vattende beschadigingen gekenmerkt is. Nog nooit hebben de Duitsche vliegtuigen zoo laag boven de stad gevlogen. De lucht trilde van het aantal ont ploffingen en dreunde van de kanonschoten van 't Engelsche luchtafweergeschut. Londen is een ves ting, die thans al twee weken onder vuur ligt." 's GRAVENHAGE, 20 September. De Secre taris-Generaal, waarnemend hoofd van het Depar tement van Landbouw en Vissscherij maakt be kend, dat gedurende het tijdvak van 23 tot en met 29 September a..s. de met „7" genummerde bonnen van het broodbonboekje tezamen recht geven op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen geeft der halve recht op het koopen van 125 gram roggge- brood of 100 ram ander brood. De bonnen, welke 29 September nog niet ge bruikt zijn, blijven voorts nog tot en me Dinsdag 1 October a.s. geldig. Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. De legitimatiekaarten. Hoe het te Haarlem gaat. Er komen thans wat meer opgeroepenen op de bureaux die te Haarlem zijn ingesteld voor het in orde maken der legitimatiekaarten Op den eer sten dag (Maandag) kwam slechts 50 pet. nu is het meer dan de helft. Donderdag was het in Haar lem-Noord zelfs ongeveer 75 pet. Blijkbaar blijven velen weg omdat hun foto nog niet in orde is. Wij wijzen er bij herhaling op, dat voor het verheffen van de distributiestamkaart tot Iegimatie genoegen genomen wordt met een oude foto, mits de betrokken persoon er nog slechts behoor lijk uit te herkennen is. Deze foto's behoeven dus niet in alle opzichten te voldoen aan de eischen die aan fotos gesteld zullen worden als in de toekomst de officieele legitimatiekaarten worden ingevoerd. Die gunstige bepaling is van stonde af aar te Haar lem toegepast. Thans heeft men in Den Haag dat voorbeeld gevolgd om te bereiken dat de stormloop op de fotografen wat vermindert, in de hoop dat nu alleen de menschen die geen bruikbare foto hebben een nieuwe zullen laten maken. Natuurlijlc moet iemand die genoodzaakt is een nieuwe foto te laten vervaardigen er op letten dat die voldoet aan de eischen die in de toekomst zullen gelden. Van de volgende week Woensdag af tot en met Maandag 30 September wordt te Haarlem (in de oude raadzaal in het Stadhuis) een vierde bureau ingericht voor de legitimatiekaarten. Dat is bedoeld om alle menschen te helpen die op de voorafgaande dagen door overmacht, dus ook omdat zij nog geen foto hadden, niet in staat waren op de andere bureaux te komen voor het in orde maken van hun legitimatie. Het gemeentebestuur doet dus wel alles om derï ingezetenen ter wille te zijn. Als iemand op 30 September nog geen legitima- tiekaart in orde heeft laten maken, kan hij dit als nog laten doen aan het bureau van de Bevolking op het Stadhuis. Hij loopt dan evenwel de kans dat hij in moeilijkheden komt omdat voorgeschreven is, dat alle ingezetenen op 1 October die legitimatie- kaart bij zich moeten dragen. Het zal dan van de beslissing der autoriteiten afhangen of het argu ment dat hij niet tijdig gen foto kon laten maken als verontschuldiging zal worden aangemerkt. Er zijn namelijk photografen die gezegd hebben dat zij niet alle foto's voor 30 September konden ge reedmaken. Het zijn thans zeer drukke dagen voor het Be volkingsbureau te Haarlem. Het personeel is tijde lijk met 60 man van andere afdeelingen versterkt. Woensdag wordt dit aantal nog met 5 a 6 man uit gebreid. Op de Heerengracht te Amsterdam geraakte een paard en wagen te water. De brandweer bracht den drenkeling op het droge. (Foto Pax Holland.) Japansch ultimatum aan Indo-China? SJANGHAI, 20 September. Van betrouwbare zijde wordt vernomen dat Japan een ultimatum aan Indo China heeft gesteld, dat Zaterdag om middernacht afloopt. De Japansche regeering zou verschillende eischen hebben gesteld, o.a. het af staan van bepaalde plaatsen voor het gebruik van lucht- en vlootbases. Japan zou bereid zijn ten aanzien van verschillende kwesties onder handelingen te voeren, doch niet betreffende den afstand der bedoelde bases. (United Press). ZONDAG a.s. Thé dansant in „Dreefzicht" 2.305.30 met de Rhythm Sellers. 69.30 gezellig dansen in de Leeuwerik. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 10 PAGINA'S. R. P.: De Stadssecretaris. pap. H. D. Vertelling: Stof voor een kort verhaal. pag. 8 L. S.: Moederzorg.voor honderd jaar. pag. 8 Sport in 't Kort. pag. 6 K. de Jong: 28ste Volksconcert der H. O. V. pag. 3 Flitsen: Publiek scheren. pag. 3 Voor de Jeugd. pag. 8 I Laatste Berichten op pagina 7 ViMUUIUWIUIiaNBJiïIIWlif

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1