BERICHT Uu> (tan Sjiens BURGERLIJKE STAND MAANDAG 23 SEPTEMBER 194Ö HAAREEM'S DAGBEAD 2 KINDERROOVERS GEVAT. Het kindeen driejarig niillionnairs zoontjeongedeerd LOSGELD VAN 100.000 DOLLAR WAS NOG NIET BETAALD. HILLSBOROUGH (Californië), 23 Sept. D.N.B. De sensationeele ontvoering: van het driejarige millionnairszoontje Mare de Tristan is Zondag op verrassende wijze ge ëindigd. In de bergen van de Sierra Nevada in de nabijheid van Placerville hebben Zon dag n.l. twee jagers de kinderroovers weten te overweldigen. De ontvoerders waren in een gestolen auto op een boschweg de route kwijtgeraakt. Het kind zelf is ongedeerd. Het geëischte losgeld van 100.000 dollars was nog niet betaald. De kleine Mare de Tristan, afstammeling van twee rijke families en erfgename van de koper koningen Cate, was eenige dagen geleden op den openbaren weg ontvoerd. Per advertentie in de te San Francisco verschijnende bladen had de grafelijke familie De Tristan laten weten dat zij bereid was het losgeld te betalen en dat zij ook met de verdere voorwaarden accoord ging. Men hoorde echter niets van de ontvoerders. Op ver zoek van de familie had de politie het onderzoek gestaakt om deze in de gelegenheid te stellen met de „kidnappers" in verbinding te komen. De ontvoering was volgens United Press door drie onbekend gebleven mannen gepleegd. Het jongetje speelde, onder de hoede van de kin derjuffrouw, voor het huis van den graaf.. De eenige ooggetuige van de ontvoering heeft ver teld hoe hij zag dat een man met zwart haar op de kinderjuffrouw toestapte, haar opzij duwde en neersloeg en vervolgens het kind opnam en in den auto droeg, die razend snel wegreed. Het kin dermeisje, dat overeind was gestrompeld, had nog getracht te doen wat zij kon om het wegrijden van den wagen te verhinderen, maar zij werd ander maal op den grond geduwd. Williams, de oogge tuige, zette onmiddellijk in een auto de achter volging in. Toen hij de roover-s had ingehaald, stopten deze plotseling op den weg en bedreigden Williams met een revolver, die daardoor genood zaakt was de achtervolging op te geven. Het complot is echter, naar hierboven reeds ge meld is. op niets uitgeloopen, daar de roovers gisteren bij verrassing gevat zijn. Maatregelen op het gebied der sociale verzekering. In het Verordeningenblad is opgenomen een besluit van den Secretaris-Generaal van het de partement van Sociale Zaken, houdende wijzi gingen en aanvullingen van bestaande wettelijke bepalingen op het gebied der sociale verzekering. In de eerste plaats wordt artikel 23 lid 3 der ziektewet, dat thans luidt: „met ziekte worden zwangerschap en bevalling van een gehuwde vrouw gelijkgesteld enz." gelezen als volgt: „met ziekte worden zwangerschap en bevalling gelijk gesteld". In verband hiermede vervalt ook in andere artikelen het woord gehuwde. Verder wordt in artikel 53 bepaald, dat de Raad van Arbeid ook bevoegd is de uitkeering van ziekengeld en eventueel het verleenen van ver loskundige hulp geheel of ten deele te weigeren, indien de ongeschiktheid tot werken het gevolg is van een ziekte, welke haar oorzaak vindt in een vecht- of kloppartij, waaraan de verzekerde uit eigen beweging heeft deelgenomen. Voorts wordt voor den duur van een jaar bui ten werking gesteld de bepaling van artikel 1 onder primo en secundo van het koninklijk be sluit van 10 Juli 1929 tot uitvoering van artikel 101 derde lid der ziektewet. Deze bepaling luidt: „De bedrijfsvereniging is bevoegd de toelating van een werkgever als lid te weigeren of het lid maatschap aan een reeds toegetreden werkgever op te zeggen: 1. Indien de werkgever bij in kracht van ge wijsde gegaan vonnis in staat van faillissement is verklaard of hem bij zoodanig vonnis voorloopige of definitieve surseance van betaling is ver leend; 2. Indien de werkgever, nadat hij deswege in gebreke is gesteld, nalatig blijft om eenige gelde lijke verplichtingen jegens de bedrijfsvereniging, waarvan hij lid is of geweest is, na te komen". Vervolgens wordt bepaald dat de leider en de leden van een orkest als* werknemers in dienst van den exploitant, in wiens bedrijf of in wiens naam het orkest optreedt, onder de verplichte verzekering overeenkomstig de bepalingen van de ziektewet en de invaliditeitswet vallen, alles voor zoover het bestuur der Rijksverzekeringsbank niet beslist heeft, dat het orkest ovéreenkomstig de bepalingen der Ongevallenwet 1921 als een zelf standig bedrijf moet worden beschouwd. Hetgeen voor de verrichting van werkzaam heden. als bovenbedoeld wordt genoten, wordt als loon in den zin van de ziektewet en van de in validiteitswet beschouwd. Hetgeen voor den ge zamenlijk verrichten arbeid wordt genoten, wordt, voor zoover niet blijkt van een andere Verdeeling, geacht door ieder dergenen, die den arbeid hebben verricht voor een gelijk deel te Zijn genoten. Tenslotte is bepaald, dat onder leerling in den zin van het tweede lid, onder le. van artikel 2 der Ongevallenwet 1921 mede wordt verstaan hij, die tegen betaling van leergeld in een onderne ming werkzaam is. hij, die al of niet tegen be taling van leergeld als leerling eener instelling van technisch onderwijs in een onderneming ten behoeve van zijn practische vakopleiding werk zaam is gesteld, alsmede hij, die aan een onder neming verbonden vakschool opleiding ontvangt. In de vorenbedoelde gevallen wordt degene, in wiens onderneming de leerling werkzaam is, of aan wiens onderneming de vakschool, aan welke de leerling opleiding ontvangt, is verbonden, als de werkgever van den leerling beschouwd. Daartoe is niet vereischt, dat door of voor den leerling met den werkgever een arbeidsovereen komst is gesloten.A. N. P.). Engelsehe vliegtuigen boven Duitsch gebied. BERLIJN. 23 September (D.N.B.) In den nacht van 22 op 23 September zijn Britsche ge vechtsvliegtuigen in drie golven via Nederland naar Noord-Duitschland gevlogen. Eenige vlieg tuigen drongen door tot de mark Brandenburg. Bij Potsdam en Oradienburg stieten zij op het spervuur van het afweergeschut van Groot- Berlijn. Op eenige plaatsen ontmoetten zij nacht- Jagers, die boven Berlijn een beveiligingsvlucht maakten. Door het levendige en welgerichte af- weervuur dorsten de Engelschen den afweer- gordel niet te passeeren. Zij keerden, na eenige lichtbommen te hebben uitgeworpen, terug, zon der een bom te hebben neergeworpen ZIJ, die zich mei Ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de In September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Meeningsverschil in de Egyptische regeering. Vier ministers afgetreden. Reuter meldt uit Kaïro: Verschil van meening naar aanleiding van den Italiaanschen inval in Egypte heeft Zaterdag geleid tot een kabinetscrisis met het gevolg, dat vier vooraanstaande leden der Saadistische partij als minister zijn afgetreden. Deze partij wil, dat Egypte onmiddellijk den oorlog ver klaart. Bij koninklijk decreet zijn vier nieuwe ministers benoemd. Uit betrouwbare bron wordt vernomen dat het nieuwe kabinet niet tot overijlde besluiten gedwongen wil worden. Het wil de verdere ontwik keling afwachten, alvorens het een definitieve be slissing' neemt. De afgetreden ministers zijn Nokrachy (finan ciën), Mahmoed Ghaleb (verkeer), Abd el Hadi (han del en nijverheid) en Ali Ajoeb (minister zonder portefeuille, wordt minister voor de voedselvoor- portefeuille). Abd el Hamid Soliman, vroeger mi nister zonder portefeuille, wordt minister var financiën, Meguid Ibrahim, vroeger minister zonder ziening. Salit Samy die voorheen de portefeuille van voedselvoorziening hield, is minister van handel en nijverheid geworden, terwijl Joessein Siray, mi nister van openbare werken, tevens de portefeuille van verkeer overneemt. OPEN BRIEF AAN KONING FAROEK. Het Italïaansche blad „Messaggero" publiceert een open brief aan koning Faroek van de hand van Robert Cantellupo voormalig Italiaansch gezant te Kaïro, die destijds het vertrouwen genoot van koning Foead, aldus Stefani. Na betoogd te hebben dat Egypte slechts één vijand heeft: Engeland, zegt de schrijver: Waar om, zou Egypte de verantwoordelijkheid deelen voor een oorlog tegen een natie, die het vriendschappelijk gezind is, en die dit ook bewijst? Om het belang van zijn eenigen vijand te verdedigen? Sire, leidt uw jonge land naar het doel, dat uw Doorluchte vader gesteld heeft. Mussolini heeft het mogelijke gedaan om Egypte buiten den oorlog te houden en de Italianen hebben niet de fout begaan Egypte in hun vijandelijke actie tegen Engeland te betrekken Het gaat er voor Egypte om van het historisch oogenblik gebruik te maken om een natie te wor den en niet een kolonie. Hebt moed, jeugdige Sire, want het jonge Italië is bereid u te helpen, doch maakt een gebaar, het gaat om uw verantwoorde lijkheid. LUT/TE BERICIITIN Behandeling van geïnterneerde Duitschers in Ned.-Indië. 's-GRAVENHAGE, 23 September (A.N.P) Omtrent de behandeling der Duitsche geïnterneer den in Nederlandsch-Indïë zijn bijzonderheden vernomen, welke vervat zijn in een schrijven van 9 Augustus uit Kobe. Het A.N.P. laat den tekst van dit schrijven in zijn geheel in vertaling volgen: Kobe 9/8 1940. Ik heb u het laatst op 5/8 geschreven. Vandaag ,nu zijnenop mijn kantoor gekomen orp mij een nauwkeurige beschrijving te geven van den toestand op Java. Ik had hen gisteren van deMaroe afgehaald en hun hier allen noodigen steun doen geven. 1) Volgens het ,Soerabajasch Handelsblad" van 16/7 zijn geïnterneerd: 2396 Duitsche heeren, 3 In Nederlandsch-Indïë geboren en dus Neder- landsche Duitschers, 147 Duitsche vrouwen/. Dit aantal zou intusschen tot 270 zijn gestegen. 137 staatloozen. 24 tot Nederlander genaturaliseerde Duitschers. 340 Nederlanders (staatsgevaarlijk, waarschijn lijk uitsluitend N.S.B.'ers). 32 Nederlandsche vrouwen. Totaal 3079. 2) Huisvesting: Nadat op 10 Mei in Soerabaja de Duitschers op het jaarmarktterrein en in Batavia in Priok bijeengebracht waren, werden zij naar de beide u bekende kampen in Ngawi en Onrust lebracht. In de barakken van Ngawi zijn in vertrekken voor ongeveer 30/40 menschen ongeveer honderd Duitschers gehuisvest. In de vertrekken waren geen meubels aanwezig. De eerste nachten moest op den grond geslapen worden, men zat op den grond aangezien geen stoelen aanwezig waren. De Duitschers mochten niets in het kamp meenemen, geld en het weinige dat zij bij het zoo meedoogen- looze onmiddellijke wegvoeren nog in hun zakken hadden, werd afgenomen. In Ngawi zijn ongeveer duizend Duitschers. De poorten en deuren der af zonderlijke barakken werden streng bewaakt, uit gaan was verboden! De natuurlijke behoeften werden verricht in een in de vertrekken opgestelde ton, welke 's morgens en 's avonds werd gereinigd. Na eenige dagen mochten zij op het platte betonnen dak der ba rakken des ochtends en des avonds wandelen, even als op een binnenplaats tusschen de* zeer sterke prikkeldraadversperring. Eerst na enkele dagen kregen zij toiletvoorwerpen, welke door de Duit sche vrouwen waren overhandigd, in het kamp uit geleverd. Wasschen des ochtends geschiedde om half zes en werd gedurende 5 tot 10 minuten voor iedere ploeg in de waschlokalen toegestaan. Tegelijkertijd moest in dien tijd het lijfgoed wor den gewasschen. Aangezien ieder niet meer bij zich had dan de kleeren waarin zij geïnterneerd werd, zijn de toestanden zeer onverkwikkelijk. Scheer messen werden niet toegestaan, de verzorging is beneden iedere critiek. De Nederlandsche regeering publiceert in het „Soerabajaasch Handelsblad" de bijzonderheden, in werkelijkheid ziet dit eten er anders uit. Des ochtends voor het ontbijt een kop slechte koffie en een stuk brood zoo groot als twee vuisten, aan een kant met zeer dunne margarine en slechte rrfarme- lade gesmeerd. Aangezien het bezit van messen van iederen aard verboden was, moest dit brood zoo goed als het ging, „verslonden" worden. Des middags moest worden aangetreden en met twee emaille borden en een lepel werd een dikke slechte soep en inderdaad rijst in iedere hoeveelheid met specerijen (sambal) uitgereikt. Des middags niets en des avonds een herhaling van het ontbijt. Na ongeveer 14 dagen werden stroo en zakken uitgeleverd, waarvan de geïnterneerden zelf hun stroozakken moesten vervaardigen. Na ongeveer 4 weken werd verlof gegeven tot uitreiking aan de geïnterneerden van matrassen en klamboes, die door Duitsche vrouwen waren verstrekt. Voorzichtigheids halve moest den geheelen nacht het licht in de ver trekken branden. Stoelen waren tot het vertrek der verslaggevers niet verstrekt, evenmin tafels zoodat de maaltijd op den grond moest worden genuttigd. Dc geïnterneerden moesten hun eten zelf koken, maar er waren voldoende koks onder de gevangenen. Na ongeveer drie weken werd een kleine cantine ingericht (met meubels van den Deutschen Verein in Soerabaja), waarin de geïnterneerden voor hun 10 centen, welke hun dagelijks werden uitgekeerd, iets konden koopen. Koffie kost 2 cent, en een reep chocolade 8 cent. Deze toestand was toen de defini tieve, waarover.tot zijn vertrek van Java op 16 Juli rapport heeft gekregen. De heer...., die op Onrust was geïnterneerd en later in Ngawi ge ïnterneerd werd, deelde daar mede dat Ngawi beter was dan Onrust. Het is te betreuren dat van Onrust tot dusverre hier in Japan geen rapport ofitvangen is over de laatste weken, aangezien daar immers ook de heer Frühsttick vermoord (doodgeschoten) is. Er is helaas geen twijfel mogelijk aan den dood, HET BESTE GIERSTRAAT 27 TEL. 16764 (Adv. Ingez. Med.) van den heer Friihstüek, aangezien beschrijvingen van de teraardebestelling bekend zijn. Dc toestand zou zoo zijn, dat de gevangenen zonder uitzonde ring sterk zijn afgevallen, zoowel door dc gebrek kige verzorging als ook door de afschuwelijke be handeling. Omtrent heroverbrengen van alle geïnterneerden naar Atjeh wistalleen nog te melden dat reeds eenige transporten daarheen geschied waren en de mededeeling dat de Duitschers daar op niet bekend geworden plaats zelf hun berakken moesten bc-uwen. Het is niet mogelijk hun post toe te zen den. De brieven worden den gevangenen voorge houden, zoodat zij dan, wanneer zij dichtbij geko men zijn, mogen lezen. Overhandigd worden zij echter niet. Omgekeerd is het den gevangenen ver oorloofd tweemaal per maand een levensteeken te geven. Zondag 16 maal luchtalarm in Londen. STOCKHOLM 23 September (D. N. B.) De Londcnsche radio maakt bekend dat de lucht- sirenes Zondag zestien maal in werking ge treden zijn. EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam voor het candidaats geneeskunde le gedeelte: B. Bekker, M. J. A. Bik, N. Th. Böhm, H. Bolle, D. Boorte. mej. A. Boomsma, J. A. H. Bult, J. Dekker, A. van Dongen, A. G. Drukker, R. Düstei-beck, V. A. M. va-n Dijk, mej. S. Elzas. W. H. de Fraiture, S. Franken, H. W. A. Frans- sen, A. Fuldauer, F. Gaarenstroom, mej. G. de Haan. H. M. Hagemeyer, mej. A. S. Hüverda, F. G. A. Huber. D. Hütter, J. v. d. Hulst, mej. S. Janssen, H. Jaspar, H. A. W. Klinkhamer. J. W. Koch, B. Koopman, mej. B. Krot, H. Kylstra, F. Lankhof, Ligterink, C. J. Magry. A. Mees, F. Dedemêyer, D. O. Nielander, J. C. Noordzij, J. Pellicaan, H. Poortermans. mej. H. C. Rudels- heim, mej. B. Santcroos, H. C. Schaaf, mej. M. A. Sieger, mej. A. Speetjens, E. M. v. d. Stel, J. Stevens, mej. H. van Trotsenburg. J. J. v. d. Vel de, W. R. Vermeer, J. H. Vierdag, G. J. Vos, J. F. de Vos. E. J. E. F. Willems, W. J. V. H. Wol- ters, E. W. Zietse. Doctoraal geneeskunde mej. G. A. C. Gelder en de heeren A. L. Lans de Jonge en C. V. de Koek. OVERTREDING DISTRIBUTIEBEPALINGEN. De politie te Haarlem heeft Zaterdag proces verbaal opgemaakt tegen eenige Haarlemsche koop lieden, die zich hadden schuldig gemaakt aan overtreding van de distributiebepalingen ten aan zien van den verkoop van suiker, boter kaas en vet. Er werden 421 kazen in blik in bezit genomen. H. van Riet. Onze stadgenoot de kunstschilder H. van Riet wordt Woensdag 25 September 70 jaar. Bij zijn werk toonde hij een bijzondere voorliefde voor bloemen, zoodat hij zich op" het schilderen daar van specialiseerde. Hij heeft in den loop der jaren meermalen met voldoening geëxposeerd. Langen tijd was de heer van Riet lid van het Haarlemsche teekencollege „Kunst zij ons doel". Het is te verwachten dat deze kunstenaar, die steeds bescheiden zijn eigen weg gegaan is, a.s. Woensdag zal ondervinden dat velen zijn werk waardeeren. HAARLEM. 23 Sept. 1940. Ondertrouwd: 23 Sept.: J. E. F. Schiffer en W. van Duyn. Bevallen: 19 Sept.: R. C. EkeringEeftlnck fjehattenkerk, z. C. KokKaagman, d. 20 Sept.: A. C. ZwaanswijkHuijboom, z. C. L. VisSan ders, z. J. Chr. de MonTerstal, z. 21 Sept. M. v. Loon—Snoeks, z. A. Schrijverv. Raaphorst, d. A. Meirmans—Nijssen, z. 21 Sept. A. M. v. Hoorik Ruijgvoorn, d. J. C. v. d. Erf—Bottelier, z. M. S. LoppersumGeerdes. d. H. RustmanElzinga, d. 22 Sept.: J. v. d. KleiKöpp, z. G. F. Moolenaar Groeneveld,z. E. M. Ophemde Graaff, z. I. PelsmaBouwhuis, d. J. A. Böhm—Lemmers, d. 23 Sept.: W. TuzeeRiemersma, z. Overleden: 19 Sept.: E. 2 md„ dochter van H. H. Maas. Lorentzkade. A. M. A. Leising-Engelman, 80 j., Schoterweg. 20 Sept.: K. v. d. Veen, 47 j., Obistraat. F. K. SteemanFuncke, 74 j., Timor- straat. G. A. M. HeekJongeneel, 66 j., Koningin neweg. E. Th. Bourgonje, 30 j. Padangstraat. L. J. v. Dijk. 53 j., de Witstraat. M. D. J. C. Klunhaar— Peek, 51 j. Verspronckweg. E. M. 5 md. dochter van E. Meijer, Hazepaterslaan. A. M, de Ridder. 60 j„ Hazepaterslaan. L. A. Roelink, 22 j„ Gast- huisvest. 21 Sept. J. v. RijswijkOuwerkerk, 60 j.. Lange Heerenvest. W. v. d. Linden, 68 j., Pres. steijnstraat. 22 Sept.: C. J. Regenbogen, 91 j., Raadhuisplein. Het echtpaar J. van TongerenVerhoeven, dat op 7 October a.s. den dag zal herdenken, waarop het 55 jaar geleden in het huwelijk werd verbonden. Dc bedrijven der Provincie Noord-Holland. Groote winsten. De financieele resultaten van de bedrijven der Provincie Noord-Holland (electriciteit en wa ter) zijn zeer gunstig. In vroeger jaren wer den wel verliezen geleden die door de provin ciale kas gedekt werden, maar die nu geleidelijk terugbetaald worden. Uit de winst- en verliesrekening van het Waterleidingbedrijf over 1939 blijkt, dat aan de provincie over 1921-1931 f 49.700 nagevorderde rente is betaald. Verder is f 146.610 besteed aan bijzondere afschrijvingen, f 15.000 werd toege voegd aan de reserve voor pensioenen, f 60.000 aan reserve voor bijzondere afschrijvingen en f 261.562.92 aan de exploitatie-reserve. Het Electriciteitsbedrijf besteedde f 600.000 aan bijzondere afschrijvingen en f 640.931 werd toegevoegd aan de reserve voor extra afschrij vingen en vernieuwingen. BLOEMENDAAL TENTOONSTELLING FLORALLA-PLANTEN. Zaterdagmiddag waren in het Slöjdlokaal van de Bornwaterschool de planten tentoongesteld, die dezen zomer door de jeugd voor Floralia zijn opge kweekt. Er was voor een aardige aankleeding gezorgd en den heelen middag was er druk bezoek. Terug gekomen waren 210 planten. Door de keuringscommissie uit de Ver. Floralia werden de volgende prijzen toegekend: Begonia's. le prijs: Aad Donker, Klazien Wouda, Willy El- Iing, Greetje Vlaanderen, Anneke Soesdorp, Hans Germeraad, Johnny Cassee, Willy Harinck. 2e prijs: Eckhard' Hillebrand, Corrian Westra, Chrisje de Nooyer, Kees Wouda, Elly Heeres, Max Herz, Rietje Damstra, Henny Sundermeyer, Elly Kruyt. 3e prijs: Piet Zeven, Joop Tjaden, Jopie Cassee, Truus Roos, Anneke v. Balen Blanken, Wim Klein, Poelhuis, Niki Blankevoort. Geraniums. le prijs: Met lof der jury:Miep Kluit, Anneke Soesdorp. Verder: Elly Sanders, Jan Jansen, Willy Boot, Clara Kampman. 2e prijs: Egbert Nieuwenhuis, Greetje Schaank, Cia Vlaandejen, Lea Wilderom, Emile Wolff. 3e prijs: Leni Geutskens, Jantsje Schilstra, Dicky Tibbert, Kees Komen, Marius Schutte, Mies de Lange, Willy van Abs. Fuchsia's. le prijs: met lof der jury: Jopy van der Wol. Verder: Jan van Dijk. Willy Harinck, Herman Zeven, Hiske Meppelink, Clara Kampman, Peter Zeven, Annie Moen, Arnold Boeldagen. 2e prijs: Netty Bakhuis, Selma Thomas, Kees Komen, Jopeke Heytman, Loeki Bleeker, Wim de Nijs, Wim Duvalois, Jeantje Baljet, Annie Weyen- berg, Gerard Prent. 3e prijs: Harry Suyk, Margriet Tjaden, Lousje Seyffardt. Bertie Tot, Corrie Kluit, Bob Tuning, Jelle Hoekstra, Leo van Damme, Max Herz, Truus Roos, Willy Langhorst, Willy Elling, Greetje Vlaan deren, Coby Menet, Betsy Heskes, Betty Muhlhaus. GEREF. KERK. Naar we vernemen heeft de commissaris voor den wederopbouw aan de Geref. Kerk van Bloe- mendaal geweigerd vergunning te verleenen tot den bouw van een nieuwe hulpkerk. De kerkeraad besloot alsnog pogingen aan te wenden om toe stemming te verkrijgen voor het gebruik van an dere materialen. HEEMSTEDE NOG VIER E. H. B. O.-KASTEN GEPLAATST. Verleden jaar werd bij wijze van proef een kast met verplegingsmateriaal van E. H. B. O. ge plaatst aan den Heerenweg tegenover de Kerk- laan. Eén zoo'n kast was evenwel niet voldoende, daarom werd een bloempjesdag gehouden, die een flink bedrag opleverde. Zoo konden nog vier der gelijke kasten worden aangeschaft. Zij kregen een plaats aan de Molenwerfslaan, den Glipperweg (bij de Glipperbrug)den Heerenweg tegenover de Manpadslaan en de Kerklaan en op het Roe mer Visscherplein bij den spoorwegovergang aan de Zandvoortschelaan. Zaterdagmiddag had de officieele Ingebruik neming plaats. In Heemstede zijn Zaterdagmiddag door het gemeentebestuur eenige kastjes geopend van E. II. B. O., welke op verschillende punten in de gemeente zijn geplaatst. Jhy. A. v. d. Poll, waarnemend burgemeester van Heemstede, opent het kastje op het Roemer Visscherplein. Allereerst werd een tochtje gemaakt langs de kasten. Aan dit tochtje namen deel de locobur gemeester jhr. A. van de Poll, de beide wethouders de heeren C. A. M. Jonckbloedt en H. M, van Unen, de doctoren D. Hubert en J. J. van Luin, Hoofdinspecteur van politie A. Berentsen, en de Inspecteur van politie B. Hagen en eenige be stuursleden en instructeurs der vereeniging. Na deze rondrit werd halt gehouden voor de kast aan het Roemer Visscherplein, die de loco burgemeester ontsloot, waarna mej. D. Kroons- berg, instructrice der E.H.B.O., een overzicht gaf van den inhoud, die bestaat uit een brancard van een afmeting die in elke ziekenauto past. een plank voor eventueele gewonden die niet op den brancard vervoerd kunnen worden, een lijn voor het afzetten van een klein terrein, deken, laken, complete verbandtrommel. spalken in alle ma ten. driekante doeken, zelfs een kom voor koude compressen en een drinkbeker Na deze uiteenzetting sprak de voorzitter, de heer L. C. Band woorden van dank voor de mede werking van B. en W. en den Raad en de burgerij. Jhr. A. van de Poll. sprekende namens B. en W. dankte op zijn beurt het bestuur. Het zal nu. zeide spr. nog gemakkelijker vallen een subsidie aan een instelling als deze te verdedigen. Vervolgens werd in café-restaurant Boekenrode thee aangeboden, waarbij nog enkele woorden werden gesproken. Hoofdinspecteur Berentsen zeide o.a. het altijd zijn plicht te achten voor E.H.B.O. klaar te staan, omdat zij zoo geheel be langeloos zooveel doet, bij dag en nacht. Zij levert ook een overgroot deel der leden van de lucht bescherming. Het werk van die instelling wordt hierdoor vergemakkelijkt. Moge de jeugd de kasten ontzien, en er aan denken dat de politie een oogje in het zeil houdt. Ouders en onderwijzers kunnen in dit opzicht ook medewerken. De gezondheidstoestand te Heemstede. Bevolkingsstructuur en sterftecijfers. De eigenaardige bevolkïngs-structuur van deze gemeente leidt er toe, dat de sterftecijfers in het algemeen en meer in het bijzonder die, welke met bepaalde ziekten in verband staan, grootere aan dacht verdienen dan in de meeste andere ge meenten het geval is. Een vrij groot deel van de bevolking immers wordt gevormd door gerepatrieerden, gepension. neerden e.d., kortom door betrekkelijk oudere men schen wier sterftekansen natuurlijk grooter zijn dan die van jeugdigen. Het zou daarom eigenlijk volstrekt niet vreemd zijn, indien de sterftecijfers van Heemstede hooger waren dan het rijksgemiddelde. Dit is echter geenszins het geval. In de officieele verslagen over den gezondheidstoestand van de plaatselijke be volking, die jaarlijks door de daartoe aangewezen artsen worden uitgebracht, wordt dit gunstige ver schijnsel in hoofdzaak toegeschreven aan geogra fische oorzaken. De ligging aan den binnenkant der duinen, voornamelijk op geestgrond, wordt als bij zonder gunstig voor den algemeenen gezondheids toestand van de bevolking beschouwd. Anderen weer meenen, dat de grootere gemiddel de welstand, die ter plaatse bestaat, hierbij een rol van beteekenis vervult. Waarschijnlijk zal zoowel het een als het ander van invloed zijn. In verband met de hierboven aangegeven eigen aardigheden van de bevolkingsstructuur vragen vooral die ziekten de aandacht, die pas op ouderen leeftijd plegen op te treden, dat zijn dus hart ziekten, kanker, beroerte en ouderdomszwakte. Zooals bekend is, neemt in ons land de beteekenis van kanker als doodsoorzaak toe. Dat behoeft in tusschen nog niet te beteekenen, dat deze ziekte inderdaad veelvuldiger of in ernstiger vorm voor komt dan voorheen. De sterke ontwikkeling van de medische wetenschap en de verbetering van de sociale omstandigheden hebben de sterfte door tal rijke andere oorzaken doen afnemen. Vooral de zuigelingensterfte is veel verminderd en ook de tuberculose is door een tijdiger herkenning en een doeltreffender behandeling als belager van de volksgezondheid teruggedrongen. Ook voordiphthe- rïtis geldt dit. Het ligt voor de hand, dat dienten- volge een hooger percentage menschen aan de over blijvende ziekten en aan ouderdomszwakte moet overlijden. In Heemstede was de sterfte aan kanker in het laatste jaar iets hooger dan in de voorafgaande jaren, n.l. 13.5 per tienduizend inwoners, hetgeen juist overeenkomt met het rijksgemiddelde. In aan merking genomen de samenstelling der bevolking is dat dus zeker niet ongunstig. Daar op een be trekkelijk klein getal menschen zooals de be volking van Heemstede toevallige omstandigheden dikwijls een onevenredigen invloed op statistische cijfers kunnen hebben, verdient het aanbeveling, geen oordeel te baseeren op de cijfers van één enkel jaar; beter is het 't gemidddele van de laatste drie jaren te bezien. Over deze periode bedroeg in Heemstede de sterfte aan kanker 11.4 per tien duizend tegenover een rijksgemiddelde van 13.5. Ondanks de vele oudere inwoners was b Heem- scheedsche cijfer dus gunstiger dan het Rijksge middelde. Met de hartziekten is het anders gesteld. Over de laatste drie jaren afzonderlijk bedroeg de sterfte aan deze ziekten in Heemstede resp. 23, 21,7 en 20 per tienduizend inwoners. Deze cijfers vertoonen dus wel een daling, maar zij geven toch een ge middelde van 21.5, terwijl het gemiddelde voor het geheele land slechts 13.8 per tienduizend be droeg. Ook voor hersenbloeding (beroerte) ligt het Heemsteedsche sterftecijfer iets boven het Neder landsche, maar bij deze doodsoorzaak is het ver schil toch veel geringer dan bij de hartziekten. Het gemiddelde over de laatste drie jaren was n.l. 6.9 per tienduizend tegenover 6.4 voor het geheele land. Ook hier was het verschil dus geringer dan de bevolkings-samenstelling zou doen verwach ten. Aan ouderdom kwamen in Heemstede over de laatstverloopen drie jaren gemiddeld 5.3 sterfge vallen per tienduizend inwoners voor, hetgeen juist met het Nederlandsche gemiddelde overeenkwam. Bijzonder gunstig zijn de cijfers betreffende de sterfte aan tuberculose. Per tiendu md inwoners bedroeg deze over de laatste drie jaar gemiddeld 2.6, in het laatste jaar was ze zelfs niet meer dan 1.5. Voor het geheele land was het gemiddelde over de laatste drie jaren nog 4 per tienduizend. Ook voor de overige longaandoeningen waren de plaatselijke cijfers niet ongunstig. Het gemiddelde hiervan bedroeg n.l. 7.1 tegenover 'n Nederlandsch gemiddedle van 7.6. Opmerkelijk is het, dat de sterfte door ongeluk ken in Heemstede hooger is geweest dan in ons land gemiddeld het geval was. Aan deze doods oorzaak moesten in de laatste drie jaar n.l. gemid deld 3.2 sterfgevallen per tienduizend inwoners worden toegeschreven tegenover een rijksgemid delde van 2.6. Hierbij dient evenwel bedacht te worden, dat deze ongelukken niet alle in de ge meente zelve plaats vonden en bovendien houden zij geen verband met de bevolkings-strictuur. Alle doodsoorzaken tezamen resulteerden in een sterftecijfer over de laatste drie jaar van 7.7 per tienduizend voor Heehstede en van 8.6 voor geheel Nederland, waaruit dus te concludeeren valt, dat de sterfte in Heemstede geringer is ge weest dan de samenstelling der bevolking had doen verwachten. PERSONALIA. Aan de Doopsgezinde kweekschool te Amster dam slaagde voor het proponentsexamen le ge deelte onze plaatsgenoot de heer J. Knot.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2