Bommen op de Royal Albert Docks. MAANDAG 23 SEPTEMBER 1940 HAARLEM'S DAGB CSC 5 Duitsch legerbericht van Zaterdag: Italiaansch legerbericht van Zaterdag BERLIJN, 21 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Het luchtwapen heeft zijn aanvallen op Enge land voortgezet. De vergeldingsaanvallen waren in de eerste plaats gericht tegen Londen. Vooral in het centrum van. de stad, ten westen van de bocht in de Theems zijn verscheidene militair belangrijke doelen beschadigd. Boven Zuid-Engeland is het hierbij tot eenige voor ons succesvolle luchtge vechten gekomen. De nachtelijke aanvallen waren bovenal gericht tegen de havenwerken te Londen, o.a. konden op de Roya Albert Docks talrijke tref fers worden geplaatst. Verder deden kleinere af- deelingen in den loop van den nacht aanvallen op de Royal Albert Docks. Talrijke treffers werden geplaatst. Boven Zuid-Engeland is het hierbij tot eenige voor ons succesvolle luchtgevechten geko men. De nachtelijke aanvallen waren bovenal ge richt tegen de havenwerken te Londen, o.a. konden op de Royal Albert Docks talrijke treffers wor den geplaatst. Verder deden kleinere afdeelingen in den loop van den nacht aanvallen op voor den oor log belangrijke ravitailleerings-industrieën in het zuidelijk en oostelijk deel van Londen en op vlieg velden en andere voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Zuid- en Midden-Engeland. Bij de oude, al sedert dagen aangroeiende brandhaarden ont stonden nieuwe branden. Bij de nachtelijke aanvallen van enkel Britsche vliegtuigen op plaatsen in West-Duitschland zijn verschillende woningen verwoest, terwijl een kerk en een begraafplaats werden getroffen. De verlie zen van de burgerbevolking bedragen 13 dooden en talrijke gewonden. Gisteren zijn 14 Britsche vliegtuigen door jachtvliegers en door het luchtaf weergeschut neergeschoten. Een eigen vliegtuig is niet teruggekeerd. Een duikboot, onder bevel van kapitein-luitenant Bleichrodt heeft 9 stoomsche pen tot zinken gebracht, een andere duikboot heeft 3 vijandelijke stoomschepen met 'n tonnage van 15000 b.r.t. tot zinken gebracht en een derde duikboot twee schepen met 12.000 br. reg. ton". Duitsch legerbericht van Zondag: Militaire doelen langs de Theems bestookt. BERLIJN, 22 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Een duikboot onder bevel van luitenant ter zee lste klasse Schepke heeft acht vijandelijke koop vaardijschepen van in totaal 61.300 b.r.t. tot zin ken gebracht. Tegelijkertijd melden andere duik- booten dat nog acht vijandelijke koopvaardij schepen van 37.700 b.r.t. in totaal tot zinken zijn gebracht, Inclusief de vijandelijke koopvaardij schepen, waarvan gisteren gemeld werd dat zij tot zinken gebracht zijn, zijn daarmede in twee dagen 176.000 b.r.t. scheepsruimte van de vijandelijke koopvaardijvloot door onderzeebooten tot zinken gebracht, een record-prestatie, die voor de eerste maal in dezen oorlog geleverd is en bovendien in gebieden, waar de tegenstander over overvloedi ge middelen tot bestrijding van onderzeeërs be schikt. De vergeldingsaanvallen op Engeland gingen ook gisteren voort. Londen was weer het hoofddoel voor de aanvallen. Overdag en des nachts werden in het centrum en langs de Theems talrijke mili taire en voor den oorlog belangrijke doelen suc cesvol met bommen bestookt. In de nabijheid van het Royal Albert en het West-India Doek ontston den nieuwe, zware branden. In de groote bocht van de Theems kon geconstateerd worden dat nog talrijke oude branden woeden. Andere aanvallen richtten zich op verscheidene vliegvelden en troe penkampen, alsmede op enkele havenplaatsen aan de Zuid- en Oostkust van Engeland. Op een bij zonder hevig bestookt vliegveld in de nabijheid van Londen' werden treffers op hangars en onder komens geplaatst. Hernieuwde pogingen van vijandelijke lucht strijdkrachten om het Rijksgebied binnen te drin gen mislukten met uitzondering van enkele vluch ten boven de Fransch-Belgische kust. De hier uit geworpen bommen richtten in het geheel geen mi litaire schade aan. De vijand verloor twee vlieg tuigen. Twee Duitsche vliegtuigen worden ver- mist." FRONTBERICHT. Het Zaterdag uitgegeven frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: „Naar uit het weermachtsbericht van vandaag blijkt, duurt de tegenwoordige luchtslag in afwis selende sterkte, steeds in den gevoeligsten vorm voor Engeland, onvermoeid voort. Duitsche ver kenningsvliegtuigen hebben gisteren den geheelen dag hun bedrijvigheid voortgezet en nog steeds gloeiende of smeulende brandhaarden in de Brit sche hoofdstad waargenomen. Bij him gisteren uit gevoerde vergeldingsvluchten wierpen Duitsche gevechtsvliegers wederom boven het stadsgebied van Londen bommen van alle soorten kaliber en veroorzaakten zij in de city, in de haven-installa ties in de Royal Albert en West-India Docks, nieu we branden. Behalve een spoorwegstation wer den ook industrieele bedrijven aan beide oevers van de Theems doeltreffend met bommen bestookt, andere aanvallen waren gericht op troepenkam pen en vliegvelden. Zoo werd een in de buurt van de Britsche hoofdstad gelegen vliegveld bijzon der gevoelig getroffen. Van de ongeveer honderd vliegtuigen, die in hangars en op het vliegveld stonden, werd een aanzienlijk gedeelte met zeker heid vernield. Onderkomens en hangars werdén zwaar beschadigd. Ook verscheidene havenplaatsen aan de Zuid- en Oostkust van Engeland zijn gisteren met bommen aangevallen. Scheepsverliezen en andere zware materieele schade vielen waar te nemen. Zooals reeds in het weermachtbei'icht van van daag met bijzondere nadruk wordt vermeld, heeft het Duitsche duikbootwapen wederom een maxi mum-prestatie volbracht. Hoewel het hier gedeel telijk zeegebieden betreft, waarin Engeland over voldoende middelen voor den afweer van duikboo- ten moet beschikken, heeft een duikboot onder commando van kapitein-luitenant Schepke het tot zinken brengen gemeld van acht vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken in houd van 61.300 b.r.t. Tegelijkertijd hebben eenige andere duikbooten tzamen 35.700 b.r.t. tot zinken gebracht. Bijgevolg is door de marine binnen een tijdsverloop van twee dagen het tot zinken bren gen gemeld van een totale tonnage van 176.000 b.r.t. vijandelijke handelsscheepsruimte". Veerpont gekanteld op de Rhone. 17 passagiers omgekomen. GENèVE, 23 September (D.N.B.) Bij een ongeluk met een veerpont op de Rhone bij Monté- limar zijn 17 personen om het leven gekomen. Er konden 23 passagiers gered worden. Het onge luk geschiedde doordat een staaldraad, waarlangs de pont liep, onder het vaartuig schoot. De draad brak, waardoor de pont kenterde. Onder de ver dronkenen bevinden zich talrijke kinderen. Slachtoffers bij Britsch bombar dement op Benghazi. Italiaansche luchtaanval op Mersa-Mafroeh. ERGENS IN ITALIë, 21 September. (Stefani). Het weermachtsbericht no. 106 van het Ita liaansche hoofdkwai'tier luidt: „De vijand, die gedurende de afgeloopen dagen de hospitalen te Bardia, Tobroek en Derna had ge bombardeerd, heeft in den afgeloopen nacht een bomaanval gedaan op de stad Benghazi, zonder ook een doel van militaire beteekenis te treffen.. Schade van beteekenis werd aangericht in woningen van burgers, vooral in de inlandsche Mohammedaan- sche wijk. Er zijn 3 dooden en 25 gewonden. Als on. middellijke vergeldingsmaatregelen heeft 'n talrijke formatie van onze luchtmacht een bomaanval, die uren duurde, gedaan op de spoorweginsta'llaties, depóts en fabrieken te Mersa Matroeh. De resul taten hiervan konden duidelijk worden vastge steld. Men heeft gezien dat op groote schaal ver woestingen zijn aangericht en dat branden uit braken. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. In Oost-Afrika heeft de vijand, bij een voor ons gunstig afloopend gevecht in de vallei van de Akoba, aan de grens van boven-Soedan, 31 dooden op het slagveld achtergelaten; aan onze zijde waren drie gewonden. Onze vliegtuigen hebben het vliegveld van Aden gebombardeerd, evenals twee convooien, die onder escorte van ooidogsschepen door straat Bab.el-Mandeb voeren. De vijand maakte zooals gebruikelijk vluchten boven Assab, Tessenei, Goera, Harrar en Diredaoea, zonder dat dit slachtoffers eischte. De materieelee schade is gering. Italiaansch legerbericht van Zondag: Talrijke branden bij bom bardement op Mersa Matroeh. Vliegtuigbasis van Alexandrië gebombardeerd. ERGENS IN ITALIë, 22 September. (Stefani). Het 107e Italiaansche legei'bericht luidt als volgt: ,Het bombardement van de militaire doelen van Mersa Matroeh, uitgevoerd door .onze luchtmacht, heeft resultaten opgeleverd, die indruk maken door de nauwkeurigheid en de hevigheid van het vuur. De talrijke branden, die waargenomen werden, de doelen, die ondanks het hevige vuur van het lucht- afweerschut getroffen en vernield werden en de afwezigheid van vijandelijke jagers, die onze for maties niet durfden aanvallen, getuigen van het volledige succes der operaties en van de paniek van den tegenstander. Onze vliegtuigformaties bombardeerden ten oos ten van Mersa Matroeh de vliegvelden van Maaten Boegoesj en El Daba, het station en tentenkampen in laatstgenoemde plaats. De vijandelijke luchtmacht wierp den afgeloopen nacht bommen op Sidi el Barrani, Tobroek en Derna, waardoor enkele personen gewond werden. Er is geen schade van beteekenis aangericht. Een vijandelijk vliegtuig is waarschijnlijk neer geschoten door luchtafweergeschut. De luchtbasis van Alexandrië is hevig gebom bardeerd door onze Juchtafdeelingen. Een schip heeft een voltreffer gVpkregen van een bom van groot kaliber. Een andere vliegtuigformatie viel de installaties van het petroleumcentrum Haifa aan, waarbij een benzineopslagplaats en een nieuwe raffinaderij getroffen werden, hetgeen aanzienlijke branden deed ontstaan. De vliegtuigen, die bij deze operaties betrokken werden, keerden alle op hun basis terug. In de Roode Zee werd een vijandelijke convooi, geëscorteerd door kruisers en torpedo jagers, door onze luchtmacht aangevallen. Twee transport schepen werden getroffen en zwaar beschadigd. Een onzer luchtpatrouilles heeft een aanval op Isiolo (Kenya) gedaan. Na een gevecht met vijandelijke jagers aangegaan te hebben, is de patrouille, die een vijandelijk toestel getroffen had, onverlet te ruggekeerd. De vijand heeft verscheiden luchtaan vallen in Somaliland ondernomen, waar herhaal delijk het dorp Boergavo ten zuidwesten van Kisimaoi gebombardeerd is, waar men twee ge wonden betreurt en bommen geworpen zijn op landingsterreinen ten Zuidwesten van Bardera. Te Massaoea zijn bij een luchtaanval geen personen gewond en is ook geen schade aangericht. Een vijandelijk toestel is neergeschoten door luchtaf weergeschut en de bemanning is gevangen ge nomen. Een ander vliegtuig is vermoedelijk neer geschoten". LUCHTAANVAL OP MALTA. De luchtvaartcorrespondent van Stefani meldt dat de installaties van het vliegveld Micabba op Malta, die bij de laatste actie der duikbommen werpers niet waren aangevallen, Zondag hevig ge bombardeerd zijn door een afdeeling snelle bom- menwerpers, die door jagers begeleid werd. De werkplaatsen, waar de motoren hersteld wor den, de onderaardsche opslagplaatsen en een vlieg- loods werden met bommen bestookt. Een der op slagplaatsen werd door een zwaren bom vernield. Er brak een zware brand uit, die op 50 kilometer afstand te zien was. Drie Britsche jagers, die in de lucht waren, vermeden een gevecht. Twee Glou- cester-toestellen werden herhaaldelijk met mitrail- leurvuur bestookt. Het afweei-geschut vuurde heftig, doch zonder resultaat. De bommenwerpers keerden op hun basis terug zonder een enkel ver lies te hebben geleden. Vijfjarenplan voor den wederopbouw van Frankrijk. 150.000 tot 200.000 arbeiders aan het werk. Het D.N.B. verneemt uit Bern: De Fransche ministerraad heeft volgens een bericht uit Vichy toegestemd in een plan tot uitvoering van open bare werken voor de eerstvolgende jaren, welke 25 milliard francs zullen kosten. Het program omvat werken van den wederopbouw en wel den bouw van 2500 bruggen en kunstwerken en het weer in orde brengen van waterwegen. De kosten voor het herstel van spoorlijnen en telefoon- en telegraafverbindingen zullen 5 milliard francs bedragen. Verder ligt het in ht voornemen de spoorwegen meer te electrificeeren, o.a. het groote traject ParijsLyon met de electrische centrale van Genissat. Het traject BriveMontauban en dat van Bordeaux naar Nimes zullen worden ver lengd. Voor de opruiming van overwegen zijn 600 millioen francs voor 3 jaar uitgetrokken. Voor groote wegen 1,6 milliard francs voor 2 jaar, en voor uitbreiding van de telefoon- en telegraaf verbindingen 500 millioen voor 2 jaar. Met toe stemming der regeering zijn voor het begin van dergelijke groote werken reeds 9 milliard francs ter beschikking gesteld. De uitvoering van alle werken zal 5 jaar duren. Daarbij zullen 150.000 tot 200.000 arbeiders werk vinden. Gouwleider Biirckel aanvaardt de leiding van Lotharingen. Bevolkingsuitwisseling noodzakelijk geacht. Het D.N.B. meldt uit Metz: „Nooit hebben de menschen in Lotharingen en in den Elzas Franschen kunnen worden", verklaarde heden de leider van het burgerlijk bestuur voor Lotharingen, gouwleider Biirckel, in een rede ter gelegenheid van de plechtige aanvaarding van zijn ambt, welke tot een geweldige betoo ging der bevolking van Metz werd in de hal van de gemeentelijke electriciteitscentrale. De rede werd steeds door luid applaus onder broken. Gouwleider Bürckel wees er eerst op dat de Franschen na 1918 in Elzas Lotharingen on verbiddelijk alles bestreden wat van Duitsche ge zindheid was. Alleen in 1918 en 1919 zijn er 142.000 menschen uit het land gezet. Het geringe percen tage van Fransch sprekende Duitschers is in het Duitsche rijk met alle rechten en plichten thuis zooals iedere andere burger. Hun eenige offer bestaat daarin dat zij een bijdrage leveren tot het wegnemen van de taalgrens. Een uitwisseling van bevolking zal daarom onvermijdelijk zijn. Bij de uitwisseling zal bedrijfsschade ten sterkste ver meden worden. De gouwleider wees op de oorlogsschade in zijn gouw en betoogde dat het terstond begonnen her stel onder verstrekking van de noodige middelen door het rijken met hulp van de Duitsche soldaten onvermoeid wordt voortgezet. Voor de winter maanden zullen er voldoende steenkolen zijn. Tegen uitbuiting en winstbejag zal streng wor den opgetreden. Sprekende over het onderwijs zeide Bürckel dat in de toekomstige gemeen schapsschool te kinderen ook godsdienstonder richt zullen krijgen. De geestelijken van beide confessies zullen hun onderwijs zoo geven dat de jeugd eerbied krijgt voor de wederzijdsche gods diensten en gesterkt in het voornemen om „het geheel te dienen" weer op de gemeenschappelijke schoolbank bijeenkomt. De priester behoort even zeer tot de volksgemeenschap als ieder ander, doch overeenkomstig zijn waardigheid moet hij de politiek mijden. Dan wordt hij ook door den staat beschermd. Tenslotte betoogde Bürckel dat hij onder het geheele verleden een streep wilde zetten en elkeen de hand wilde reiken, die zich loyaal bij Duitschland plaatst. BOMMEN OP DE OORLOGShAVEN PORTSMOUTH. Rookontwikkeling duidt de plaatsen aan, waar de projectielen hun vernielend werk verrichtten. .(Foto Holland-Scherl.X MOEILIJK WERK. Een Duitsche telefoonsectie brengt een verbinding tot stand over een der Fransche rivieren. Met welke moeilijkheden deze arbeid gepaard gaat, laat zich uit deze foto begrijpen. (Foto Weltbild.) Groot-Duitschland telt 97 millioen inwoners. Na de Sovjet Unie de staat met de grootste bevolking in Europa. Het D.N.B. meldt: Na de Sovjet Uixie is het Duitsche rijk thans de staat met de grootste bevolking van Europa. Het gezamenlijke aantal inwoners van het Groot-Duit- sche rijk, dus na de gebiedsvergrooting door de de herziening met de Oostmark, het Sudetenland, het Memelgebied, Dantzig, de nieuwe gebieden in het vroegere Polen, Eupen-Malmédy, en met inbe grip van het protectoraat Bohemen en Moravië, be draagt n.l. bijna 97 millioen. Op verren afstand komen Groot-Brittannië met 47.5, Italië met 44.4, Frankrijk met 42 en Spanje met 25 millioen zielen. BEVOLKINGSCIJFER DER VER. STATEN. WASHINGTON, 22 September (D.N.B.) Het aantal inwoners der Vereenigde Staten bedroeg op den len April 1940, den dag waarop de eens in de tien jaren gebruikelijke volkstelling is ge houden, in totaal 131.409.881. De toeneming sedert 1930 bedraagt 7 procent. Intocht van generaal Popoff in liet nieuwe Bulgaarsche gebied. Enthousiaste betooging in Baltsjik. Het A.N.P. verneemt uit Baltsjik, 22 Sept.: De Bulgaai'sche gouverneur-generaal voor de zuidelijke Dobroedsja, generaal Popoff, heeft Zaterdagmiddag zijn feestelijken intocht ge houden, onder groote geestdrift van de bevol king, die de straten en pleinen van het mooie havenstadje aan de Zwarte Zee vulde. De nieuwe Bulgaarsche burgemeester van Baltsjik verwelkomde den generaal bij het betreden der stad volgens oud-Bulgaarsche zede met zout en brood, dat door een jong meisje werd overhan digd. De generaal trok te voet aan het hoofd van zijn staf, terwijl een muziekcorps speelde, de stad binnen. Kort voor het betreden van de stad werd hij door de geestdriftige bevolking op de schou ders genomen en de stad binnengedragen. Achter den staf volgden de militaire attachés van Duitsch land, Italië en Hongarije en de buitenlandsche pers vertegenwoordigers. Op het met vlaggen en bloe men versierde marktplein vond voor den generaal, die door de duizenden menschen van deze en gene zijde van de oude grens luide werd toegejuicht, een parade plaats. Voor het raadhuis werd generaal Popoff door den burgemeester met een toespraak verwelkomd. De burgemeester gewaagde hierbij ook van de diepe dankbaarheid, die het Bulgaarsche volk jegens den Führer en den Duce vervult voor de door hen verleende hulp bij de hereeniging van de zuidelijke Dobroedsja met het moederland. In den loop van den dag, kort na de aankomst van generaal Popoff, kwam in de haven van Baltsjik een Bulgaarsche vlootafdeeling aan, geleid door di-ie torpedobooten en twee motortorpedo- booten, die van Varna waren aangekomen. Zondag kwam te Baltsjik een eskader van de Bulgaarsche luchtmacht aan. Officieel wordt medegedeeld dat de ontruiming van de eerste zóne der zuidelijke Dobroedsja door de Roemeensche troepen stelselmatig en zonder in cidenten verloopen is. REDE VAN DEN PREMIER FILOFF. Uit Sofia meldt het D.N.B.: In een feestelijke bijeenkomst van het Bulgaarsche parlement, welke Zaterdag is gehouden in verband met het oprukken van de Bulgaarsche troepen in den zuidelijken Dobroedsja, heeft minister-president, prof. Filoff, een rede uitgesproken,, waarin hij vaststelde: Zon der Salzburg zou Krajova niet mogelijk zijn ge weest. In zijn uiteenzetting sprak hij over de be teekenis van de bemiddeling en den steun, die Bulgarije en het vraagstuk van de Dobroedsja van de zijde van Duitschland en Italië ten deel was gevallen. Toen hij de namen van den Führer en den Duce noemde stonden alle afgevaardigden op en brak er een bijval los, waaraan geen einde scheen te komen. Minister-president Filoff heeft voorts be toogd dat Bulgarije door het vreedzame accoord met Roemenië wezenlijk heeft bijgedagen tot het verzekeren van den vrede op den Balkan. Het ver drag van Krajova is tot stand gekomen door wederzijdsche concessies en dank zij den wil, die aan beide zijden aanwezig was, om tot overeen stemming te geraken. Dit feit garandeert de duur zaamheid van de regeling. Het is te hopen dat tus- tusschen Bulgarije en Roemenië, welke betrek kingen tot het jaar 1913 door geen enkel punt van geschil, waren vertroebeld weer een verhouding van goede nabuurschap zal ontstaan. Na de rede van prof. Filoff, die herhaaldelijk werd ondei-broken door stormachtige betuigingen van instemming werd het verdrag van Krajova door de Kamer bij acclamatie aangenomen. Deze retificatie van het verdrag van Krajova door het Bulgaarsche parlement droeg het karakter van een demonstratie, daar zij staats rechtelijk niet noodig was. Toen de feestelijke bij eenkomst was gesloten zongen de afgevaardigden en het publiek het Bulgaarsche volkslied en de Dobroedsjahymne, terwijl de in de diplomatenloge aanwezige gezanten van het Duitsche rijk, Freiherr von Richthofen en van Italië, graaf Magistratti het middelpunt waren van geestdriftige huldebetui gingen. Toen de beide vertegenwoordigers van de asmogendheden het parlementsgebouw verlieten werden zij door een voor het parlement samenge stroomde menigte van vele duizenden met luid ge jubel begroet. Wordt Singapore vlootsteunpunt der Ver. Staten Kwestie werd besproken op de Britsch-Amerikaansche conferentie te Washington. Japansche pers in het geweer. Het D.N.B. meldt uit Washington: Ten aanzien van de in de Amerikaansche dag bladen uitgesproken vermoedens betreffende voortdurende besprekingen tusschen Cordell Huil, den Engelschen ambassadeur. Lothian, en den Australischen gezant, heeft de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Huil. ver klaard, dat men bij deze besprekingen alle inter nationale problemen behandelde voor zoover de drie landen daarbij zijn betrokken. Hij legde er den nadruk op. dat men tot dus verre nog niet was overgegaan tot formeele onderhandelingen. Huil gaf toe dat de kwestie van het gebruik van het vlootsteunpunt Singapore door de Ameri kaansche vloot bij de besprekingen te berde is gebracht. „Japan moet voorbereid zijn op Britsch-Amerikaanschen druk". TOKIO, 22 September (Domei)Naar aanlei ding van de besprekingen te Washington tus schen Hull, Lothian en Casey in verband met het streven naar nauwere Britsch-Amerikaansche samenwerking in het Zuidzeegebied, laat de „Asahi Sjimboen" in een hoofdartikel de waar schuwing hooren dat Japan voorbereid moet zijn op Britsch-Amerikaanschen druk. Het blad con stateert dat de Britsch-Amerikaansche samen werking concrete vormen aanneemt en betoogt dat Japan op militair en diplomatiek terrein voorbereidingen moet treffen om op elke gebeur lijkheid bedacht te zijn. De „Asahi" ziet in den Britsch-Amerikaanschen stap een demonstratie met het doel de houding van Japan ten aanzien van Indo China te beteugelen en maant de re geering en de natie ten volle voorbereid te zijn op toenemenden Britsch-Amerikaanschen druk, die waarschijnlijk in militairen of economlschen vorm zal worden uitgeoefend om de pogingen van Japan tot het bevorderen van den voorspoed en onderlinge samenwerking in Oost-Azië te be lemmeren. De „Hotsji Sjimboen" vraagt of het nog moge lijk is den vrede in de Stille Zuidzee in stand te houden. Voor eventueele gebeurtenissen in dit gebied dragen Engeland en Amerika de volle ver antwoordelijkheid, omdat zij hier de atmosfeer opzettelijk vergiftigd hebben. Het blad neemt aan dat nauwkeurige Engelsch-Amerikaansche af spraken omtrent Singapore bestaan en is van meening dat de tot dusver goede betrekkingen van Japan tot Nederlandsch-Indië en Fransch Indo China verstoord en de uitvoering van de taak van Japan in het Verre Oosten doorkruist worden, indien de vloot van de V. S. maar een maal dit steunpunt bezet houdt. Van het vraagstuk Singapore hangt het ver dere lot van Japan af. Daarom moet Japan alles doen om Amerika dit opdringen te beletten. De „Yomioeri Sjimboen" verwijt de V. S. als neutrale natie, dat zij reeds bedekt aan den oor log deelnemen. Japan zou door de Engelsch- Amerikaansche samenwerking in den Stillen Oceaan langzaam geworgd moeten worden. Ook dit blad eischt evenals de „Asahi Sjimboen" ener gieke maatregelen van de regeering. RADIOPROGRA MM A DINSDAG 24 SEPTEMBER 1940. JAARSVELD 414.4 M. AVRO-uitzending. 8.Nieuwsberichten A.N.P., gramofoonmuziek. 10.Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Ensemble Jan van Dinteren. 11.Wenken voor de huishouding. 11.20 Ensemble van Dinteren. (Om 12.berichten). 12.13 El- zard's Cepheiden en solisten (opn.) 12.45 Nieuws- en economische berichten A.N.P.. gramofoonmuziek I.Puszta-orkest, 1.30 Gramofoonmuziek. 2. Causerie Nuttig en noodig. 2.10 A.V.R.O. Aeolian- orkest. 3.Cyclus „In de schijnwerper". 3.15 Zang, accordeon en pianoduetten. 4.Reportage. 4.15 Concertgebouw-orkest en solisten(opn.) 5.15 Nieuws- en economische berichten A.N.P. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 Amabilc-kwintet. 6.30 V.P.R.O. Jeugduitzending. 6.45 Berichten. Hierna: AVRO-Amusementsorkest. 7.Vragen van den dag (A..N.P.). 7.15 A.V.R.O.-Amusementsorkest. 7.40 Causerie „De ballonvaart". 8.Nieuwsberich ten A.N.P., 8.10 Omroeporkest en solist. 8.559.00 Nieuwsberichten A.N.P., sluiting. KOOTWIJK 1875 M. K.R.O.-uitzending. 7.Berichten (Duitsch), 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Wij beginnen den dag. 8. Nieuwsberichten A.N.P. 8.15 Gramofoonmuziek. II.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Gramofoonmu ziek. 12.Rococo-octet. 12.30 Berichten (Duitsch) 12.45 Nieuws- en economische berichten A.N.P. 1.Gramofoonmuziek. 1.15 K.R.O.-orkest. 2. Berichten (Duitsch). 2.15 KRO-orkest. 3.Gra mofoonmuziek. 3.30 Berichten (Engelsch). 3.45 Gramofoonmuziek. 5.Berichten (Duitsch). 5.15 Nieuws- en economische berichten A.N.P. 5.30 R.V.U.: Cyclus „Omgang met dieren". 6.KRO- Melodisten en solist. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Veiwolg van 6.7.Vragen van den dag (A.N.P.) 7.15 K.RO.-Melodisten en solist. 7.40 Mu- siquette. 8.— Berichten (Duitsch). 8.15 Nieuwsbe richten A.N.P., gramofoonmuziek. 8.30 Nieuwsbe richten (Engelsch). 8.45 Gramofoonmuziek. 8.50 Wij sluiten den dag. 8.55—9.00 Nieuwsberichten A.N.P.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9