Haarlem's Dagblad Een scherpe critiek. Zeep op bon 104. BERICHT V ervoeder verbod voor aardappelen. Britten beschieten Dakar. Geschil-punt. Amerikaansche Pacific- vloot naar Singapore? Aciikeieu^ VJ 58e JAARGANG No. 17567 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 24 September 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. De rector-magnificus van de Technische Hooge- school, prof. dr. ir. C. J. van Nieuwenburg, heeft gisteren 'in een buitengewone senaatszitting te Delft een rede gehouden waarin scherpe critiek op de geschiktheid-voór-academische-vorming van een groot deel der studenten tot uiting kwam. Ten aan zien van vele tegen de Delftsche opleiding geuite bezwaren, waarvan hij de juistheid niet ontkende, was hij van meening dat zij eigenlijk alleen te wij ten zijn aan de omstandigheid dat noch de studen ten, noch de professoren, noch de werkgevers ideale menschen zijn. Maar hij stelde daarna vast dat de Technische Hoogeschool „in stijgende mate overstroomd wordt door studenten, van wie een be denkelijk hoog percentage ten eenenmale onge schikt is voor academische vorming, die een onder scheiding behoort te zijn. Hij verklaarde dat men zou moeten breken met den meestal verzwegen maar toch gevolgden stelregel dat ieder jongmensch, dat met hooge cijfers het einddiploma van het M.O. behaalt, op grond daarvan alleen al deugt voor de Academ ie. De rector-magnificus kwam terug op indertijd in Den Haag gemaakte plannen,, die o.a. beoogden vast te stellen 'k. onderwijs wèl en welk onder wijs niet opleidt voor academische studie. Met zulk een vaststelling zou de academie zeker gebaat zijn maar maatschappelijk nog veel belangrijker zou een ander voordeel zijn. Namelijk dit: dat zij die het hooger onderwijs niet nastreven, om welke re den ook, verschoond zullen blijven van allerlei wijsheid en geleerd-doenerij, die voor hen nutteloos is en slechts hun leven vergalt. Voor hen echter, die om de onderscheiding vragen van een academi sche opleiding, behoeft weinig clementie te worden ingeroepen. Zoo sprak gisteren de Delftsche rector en men ziet er uit dat de drang naar herziening van het Middelbaar en Voorbereidend Hooger onderwijs, Sie zich al sinds jaren in toenemende mate doet gelden, in dezen tijd evenmin verdwenen is als de critiek op de geschiktheid van een groot deel der studenten. Die laatste klacht is immers ook al veel eerder tot uiting gekomen en niet alleen op de T. H. In een onderhoud dat ik eenige jaren ge leden had met een Leidschen hoogleeraar, den Neerlandicus prof. dr. Jan de Vries, kwam deze met dergelijke bedenkingen. En ik moest aan dat interview, toenmaals hier weergegeven, nog wel sterker denken toen ik las wat de Delftsche rector gezegd heeft over het gebrek aan kennis van onze eigen taal. Hij heeft zich daarover aldus onomwon den uitgedrukt: „Een aanzienlijk deel van de he- dendaagsche studenten geeft blijk van een ontstel lend gemis aan beheersching van de Nederlandsche taal. Dit uit zich niet alleen ip ergerlijke taalfou ten maar vooral door onverschilligheid voor wat zij zeggen of schrijven, nog daargelaten hoe zij dat doen. Zij kunnen noch schrijven, noch spreken De aangelegenheid vraagt ernstige behandeling. Het aankweeken van een behoorlijken betoogtrant is een typisch academische onderwijstaak". Prof. van Nieuwenburg heeft zidh ook op dit punt niet bepaald zacht uitgedrukt. En men zou zich kunnen afvragen of hij misschien te hooge eischen stelt, als men denkt aan het bekende verschil tus- schen aanleg voor talen en aanleg voor wiskunde. Er zijn maar weinig leerlingen op de Middelbare scholen en gymnasia die op beide chapiters begaafd zijn, zooals de meesten onzer zich uit eigen school tijd herinneren. De aanleg voor talen gaat vaak ge paard met gebrek aan aanleg en belangstelling voor wiskunde. En omgekeerd. Naar de Teohnische Hoogeschool gaan natuurlijk alleen jongelui met den wiskunde-knobbel en dus is dit geen goed adres om er een hoog gemiddelde van taal-begaafd7 heid te zoeken. Maar de Delftsche rector drukt zich in zoo scherpe bewoordingen uit, dat men moet aannemen dat het bij velen wel erg treurig gesteld is met de taal. en dan nog wel met onze eigen taal. Hij roert bovendien niet alleen het gebrek aan technische taalkennis maar ook het gemis aan be hoorlijk uitdrukkingsvermogen aan. Zij kunnen spreken noch schrijven, zegt hij ten aanzien van velen. Het zijn krasser termen dan indertijd prof. de Vries bezigde, die trouwens met taai-studenten en niet met technici te maken had. Maar er zijn al zooveel klachten, gerechtvaardigde klachten, geuit over de stiefmoederlijke behandeling van het on derwijs in de Nederlandsche taal dat men ook wel moét aannemen dat het den rector-in-Delft hoog zit. En laat ik er aan herinneren dat die klachten zich geenszins tot de hoogescholen bepaald hebben maar ook uit het bedrijfsleven in overvloed naar voren zijn gekomen. Laat ik er tevens aan herinne ren hoe vaak er al geijverd is voor onderwijs in 't be hoorlijk spreken, en hoeveel stuntelige „redevoe ringen" in tallooze vergaderingen de behoefte daaraan getoond hebben. Ook weten we allemaal tot welk een verwarring de spelling-strijd, die ont stond uit een wensch tot vereenvoudiging en den toestand veel ingewikkelder heeft gemaakt dan tevoren, heeft geleid. Het is geen wonder dat deze verwarring veel jonge menschen tot onverschillig heid heeft gebracht omtrent de taal, die aan zulk een toestand werd prijsgegeven. Ik heb er vaak over geschreven want het ging mij aan het hart en het doet dat nog. Gij zult zeggen dat dit geen won der is bij iemand, wiens beroep inhoudt dat hij „het instrument" dagelijks hanteert, zood'at hij er bijzondere liefde en eerbied voor moet bezitten. Die heb ik ook. Maar die moeten wij tooh ook allen bezitten en zeker ten sterkste helpen bevorderen in een tijd, waarin onze volkseenheid aller krach ten en toewijding vergt. Het oude woord „de taal is gansch het volk" moge dan overdreven zijn, het is toch zeker dat de taal een zeer machtige bindende en beeldende kracht in de volkseenheid en het volkseigen is. En dat de onze zwaar geleden heeft ook door haar veel te talrijke vreemde insluipsels en „ismen" van verschillende buitenlandsche her komst. De Vlamingen hebben haar beter bewaard dan wij. Al deze overwegingen doen mij de hoop uiten dat prof. Van Nieuwenburg niet vergeefs gesproken heeft. En dat anderen zullen volgen om het vuur tje warm te houden. Want verbetering zal moeten komen; er zijn teveel menschen die er om roepen. R. P. Twaalf dooden door bommen op Vlissingen. DEN HAAG, 23 Sept. Het A.N.P. meldt: Zondagmorgen hebben Britsche vliegers bommen boven Vlissingen uitgeworpen. Vele huizen zijn volkomen verwoest en andere huizen belangrijk beschadigd. Door dezen aanval zijn helaas twaalf dooden te betreuren en is een groot aantal perso nen gewond. ZAANDAM, 24 September. (A.N.P.) Vannacht zijn in Koog aan de Zaan drie bommen gevallen, uitgeworpen door Engelsche vliegers. Het waren bommen van 150 kg. Zij hebben uitsluitend mate- rieele schade aangericht. In een weg werd een gat geslagen van 1.50 meter diepte en vijf meter mid dellijn. De twee andere bommen kwamen bij een sloot en op een rijwielpad terecht. 's-GRAVENHAGE, 24 September. De Secre taris-generaal, waarnemend hoofd van het de partement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt het volgende bekend. Gedurende het tijdvak van 25 September tot en met 18 October a.s. geeft de met „104" ge nummerde bon van het algemeen distributie bonboekje recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) óf 120 gram huishoudzeep, óf 200 gram zachte zeep, óf 250 gram zeeppoeder, óf voor zoover voorradig 125 gram zeepvlokken, óf 250 gram zelfwer kende waschmiddelen, óf 200 gram vloeibare zeep. Voor zoover de verpakking dit toelaat kan de verbruiker desgewenscht gedeelten van bovenstaan de hoeveelheden in combinatie op een bon koopen. Men zal dus b.v. op ejn bon 60 gram huishoudzeep plus 100 gram zachte zeep kunnen verkrijgen. Wasscherijen zullen voor de behandeling van de gezinswasch gedurende bovengenoemd tijdvak de met „104" genummerde bon van het algemeen dis tributiebonboekje van hun cliëntèle in ontvangst kunnen nemen voor het koopen van waschpoeder, en wel een bon per acht kilogram droog wasch- goed. De wasscherij zal per bon 600 gram wasch poeder kunnen betrekken. Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. 's GRAVENHAGE, 23 September. Ten einde te voorkomen, dat voor menschelijke consumptie geschikte aardappelen van den oogst 1940 voor voederdoeleinden worden aan gewend, is het wenschelijk gebleken, nu reeds over te gaan tot een vervoederverbod voor deze aardappelen. Met ingang van Dinsdag 24 September is het verboden, aardappelen van den oogst 1940 aan het vee te vervoederen, met bestemmming tot veevoeder, af te leveren of te verwerken. Hironder valt dus niet alleen het recht streeks vervoederen, maar eveneens het stoomen, ensileeren, e.d. van aardappelen. Deze verbodsbepalingen gelden niet voor aard appelen van den ooogst 1939. Ontheffing van dit verbod kan worden ver leend door de provinciale voedselcommissaris- sen. Voor ontheffing komen alleen in aanmerking partijen, welke voor menschelijke consumptie ongeschikt zijn. (AN.P.) Ontplofbare stof geen kinder speelgoed! Twee tienjarige jongens van de families Don en Van der Kraats, beiden woonachtig te Ede, vonden op de heide een hoeveelheid ont plofbare stof. Zij namen hun vondst mee naar huis, waar zij een hoeveelheid er van in een patroonhuls deden. Midden op den weg brach ten zij dit tot ontploffing door er met een ha mer en een spijker op te slaan. Met een hevi- gen knal ontplofte het projectiel, tengevolge waarvan de tienjarige jongen Don ernstig aan de linkerhand gewond werd. Een vinger en een gedeelte van den duim werden afgerukt. Nadat hij door een dokter verbonden was is hij voor operatief ingrijpen naar Wageningen overge bracht. Het andere ventje bekwam geen letsel. Weekeindretours vier dagen geldig. Met ingang van Vrijdag a.s. UTRECHT, 24 September (A.N.P.) De directie van de Nederlandsche Spoorwegen is met ingang van Vrijdag a.s. tot een belangrijke verruiming van de weekeindretours overge gaan. De geldigheidsduur van deze reisbiljetten is n.l. met een vollen dag verlengd. Men kan dus van een week-e#idretour in den vervolge vier volle dagen gebruik maken, t.w. van Vrij dagmorgen eersten trein af tot Maandagavond laatsten trein. De weekeindretours hebben hun oorsprong te danken aan het feit, dat met Pinksteren 1939 de wilde busdiensten van hoogerhand werden opge heven. Toen besloot de directie van de Nederland sche Spoorwegen als compensatie tot invoering van gewone weekeindretours. Deze mochten in enkele weken tijds op zulk een populariteit bogen, dat op 3 Juni 1939 werd besloten tot constante invoe ring van de bij het publiek zoo zeer gewilde retours. En thans zijn deze retourbiljetten vier volle dagen geldig, ongetwijfeld een maatregel, welke bij het reizend publiek met vreugde zal worden begroet. PRAMS CH WEST- A> RI R.A Tombouotou Lr- V» Ultimatum van gpneraal de Gaulle door Franschen gouverneur afgewezen. Vuur door de Franschen beantwoord. GENèVE, 23 Sept. (D.N.B.) Naar uit Vichy gemeld wordt hebben Engelsche oorlogssche pen Maandagmiddag het vuur geopend op de Fransche haven Dakar in West-Afrika en de daar liggende Fransche oorlogsschepen. Op een der Engelsche schepen bevond zich, aldus dit bericht, de vroegere generaal de Gaulle, die van den gouverneur-generaal van Fransch West-Afrika overgave der kolonie eischte. De gouverneur wees het ultimatum af, waarna de Engelschen het vuur openden, dat door de Franschen beantwoord werd. Des avonds heeft de Fransche regeering zich met deze gebeurtenis bezig gehouden. In een door haar uitgegeven communiqué wordt ge constateerd dat de vroegere generaal de Gaulle thans aan het hoofd van buitenlandsche strijd krachten den aanval tegen Franschen leidt. Dengene, die nog geaarzeld had zich tegen de zen „verrader" te keeren zullen nu de oogen zijn opengegaan. In welingelichte Fransche kringen te Vichy legt men er den nadruk op, dat de afschei dingspogingen van de Gaulle in Togo, Dahome op Réunion, de Antillen, de Hebriden en Ma dagascar, zonder resultaat zijn gebleven. Daar entegen staan van de Fransche bezittingen in Voor-Indië, vijf steden onder Engelsche con trole. „KEERPUNT IN DE FRANSCH- ENGELSCHE BETREKKINGEN" GENèVE, 24 September. (D.N.B.) Uit Vichy wordt verder gemeld dat de Fransche minister van Bui tenlandsche Zaken tijdens een ontvang,st der bui tenlandsche persvertegenwoordigers den aanval der Engelsche vloot op Dakar en de beschieting van de stad en de haven een schandaal heeft ge noemd. Hij zeide dat deze aanval veel ernstiger was, dan de beschieting der Fransche vloot voor Oran. Toen had Engeland een voorwendsel ge vonden. Ditmaal ging het om een directen aanval op hecht Fransch bezit, op een Fransche haven en een Fransche kolonie. Deze aanval en de beschie ting van Dakar kan door niets worden gerecht vaardigd. Maarschalk Pétain heeft terstond na de ontvangst van de eerste berichten uit Dakar, den vice-president Laval, den minister van Buiten- landsche Zaken, Baudoin, den minister van oorlog generaal, Huntziger, den minister van Marine ad miraal, Darlan, en den minister van Koloniën, Platen, bijeengeroepen om besluiten te nemen over de noodige maatregelen. Men is overeengekomen Dakar uit alle kracht te verdedigen en op dezen aanval te antwoorden met dezelfde slagen. De toe stand is buitengewoon ernstig. Men staat voor een keerpunt in de Fransch-Engelsche betrekkingen. Frankrijk's kracht is nog niet zoozeer gebroken, dat het op den Engelschen aanval niet doeltreffend kan antwoorden. DE VLOOTSTERKTE DER BEIDE PARTIJEN. GENèVE 24 September (D. N. B.) Het Britsche eskader, dat gisteren het vuur op Dakar geopend heeft, bestond blijkens berichten uit Vichy uit twee pantserschepen, vier kruisers, een reeks tor pedojagers, alsmede zes transportvaartuigen en hulpkruisers. In de haven van Dakar bevinden zich aan Fransche zijde de onlangs derwaarts vertrokken zes oorlogsschepen, waaronder de kruisers „Mont Calme", „Georges Leygues" en „Gloire". (De Voedingsraad, adviseert om aardappelen, ter verkrijging van de volle voedingswaarde, in de schil te kokend Het is nuttig om te weten, Als men piepers goed wil eten, Er het grootst profijt van wil, Spaar dan alle vitaminen, Die ons corpus zoo goed dienen, Eet patatters in de schil. Dagelijksche eerpelschilsters, Moeizame patattenvilsters, Juichen dit volmondig toe; Zij zien tijd en krachtverspillen In dit dagelijksche schillen, Een onnoodig saai gedoe Het mag niet zoo prettig toonen In de schaal, het zal zich loonen In een welgevulde maag; En wanneer zij, die 't niet kennen Er maar eventjes aan wennen, Eten zij ze even graag. Hebt u er nu nog wat tegen, Dan is nog iets tf overwegen, waarop ik u wijzen wil; Zijn het soms niet deze woorden, Die wij allen 't liefste hoorden: Er 's een eind aan hetgeschil? TOKIO, 24 September. (D.N.B.) De vloot van de Vereenigde Staten in den Stillen Oceaan zou, naar de „Yomioeri Sjimboen" uit welinge lichte kringen te Washington vernomen heeft, naar Singapore vertrokken zijn om voor het geval er fundamenteele wijzigingen in het Verre Oosten ontstaan, gereed te zijn. „Mochten de Vereenigde Staten zich nestelen in Singapore, dan zal Japan daartegen optreden met alle ter beschikking staande middelen", zoo schrijft de „Kokoemin Sjimboen". „De Vereenigde Staten en Engeland moeten dat wel bedenken. De handhaving der heerschappij ter zee in het Weste lijk deel van den Stillen Oceaan is voor Japan een levenskwestie." De Tsjoegai Sjogio Sjimpo merkt op „dat met Japan's actie in Fransch Indo China de mogelijkheid is verkregen ook op Singapore druk uit te oefenen. De waarde van Singapore als steunpunt is daardoor verminderd en zal op een goeden dag nog geheel verdwijnen." Bommen in de buitenwijken van Berlijn. BERLIJN 24 September (D. N. B.) In den nacht van 23 op 24 September is het eenigen Engelschen vliegtuigen gelukt" ondanks het heftige afweervuur boven de buitenwijken in het noorden en oosten van Berlijn te komen en daar bommen neer te werpen. De plaats waar de bommen vielen ver van alle militaire of voor den oorlog belangrijke installaties, vormt er opnieuw een bewijs voor dat de Britsche vlie gers volkomen opzettelijk woonwijken aan vallen. Er is daarbij eenige materieele schade aan woonhuizen aangericht. Verscheidene bur gers werden gedood of gewond. Militaire schade is niet ontstaan. „Grand Theatre" te Gent onder Vlaamsch beheer. „Volk en Staat" bepleit benoeming van Lieven Duvosel tot dirigent der Gentsche Opera. BRUSSEL, 24 September (A.N.P.) „Volk en Staat" meldt dat de bekende Gentenaar Hendrik Caspeele, regisseur aan de Koninklijke Vlaamsche Opera te Antwerpen, die o.m. in samenwerking met Emiel Hullebroeck een paar geslaagde zang spelen schreef, tot bestuurder van den Lyrischen Stadsschouwburg te Gent benoemd is. Dit be- teekent meteen het einde van het vermaarde „Grand Theatre" aldaar, waar, zoo vervolgt het blad, onze verfranschte „cultuürmenschen" ge durende een eeuw den scepter gezwaaid hebben en waar de Vlaamsche kunst nu en dan langs een achterdeurtje beschroomd mocht binnensluipen. Wij zullen voortaan te Gent onzen Vlaamschen lyrischen schouwburg bezitten, waar nog uitslui tend Vlaamsche kunst hoogtij mag vieren. Na erop gewezen te hebben dat Vlaanderen thans twee Nederlandsche opera's bezit, n.l. een te Ant werpen en een te Gent, dringt het blad namens alle kunstminnende Vlamingen erop aan thans ook den grooten Gentenaar Lieven Duvosel tot dirigent van het orkest der Vlaamsche Opera van Gent te benoemen, die in Nederland bewezen heeft een orkestleider van de bovenste plank te zijn. DE DUITSCHE MINISTER VAN OPVOEDING BEZOEKT ROME. ROME, 24 September (Stefani). De rijks minister van opvoeding, Rust, is vanmorgen om acht uur in Rome aangekomen. Op het station werd hij verwelkomd door den Italiaanschen minister van opvoeding, bottai, die met een vroegeren trein uit Florence was aangekomen. Voorts waren aanwezig de Duitsche ambassadeur te Rome, Von Mackensen, met alle ambtenaren der ambassade en alle ambtenaren van het Italiaansche ministerie van opvoeding, Op het Stationsplein stonden leer lingen der scholen van Rome opgesteld. Minister Rust liep langs hun rijen. Jhr. Mr. M. P. M. van Karnebeek, burgemeester van Zuidlaren (Drenthe), is benoemd tot burge meester van Zwolle. De aardappel. Het inslaan gaat voort. De stadgenoot die een belangrijk aandeel heeft in de regeling der aardappel-voorziening in Neder land en die ons de gegevens verstrekte voor het artikel dat Zaterdag in ons blad werd opgenomen, deelde ons nader mede, dat hem gebleken was, dat vele ingezetenen van Haarlem en omstreken nog voortgaan met het opdoen van aardappelen als wintervoorraad. Het is zoo zei hij, blijk baar een rage om wintervoorraad op te doen, terwijl dit toch van aardappelen niet noodig is, daar er geen distributie te verwachten is. Er wordt door de menschen bij de aardappeltelers in onze omgeving maar raak gekocht. Dit is in strijd met de maatregelen die genomen zijn door de in stanties die de aardappelvoorziening regelen. Het is namelijk de bedoeling dat eerst de aardappelen uit de afgelegen gebieden aangevoerd en verkocht worden, terwijl de aardappelen die in de nabij heid der groote steden geteeld worden door de boeren bewaard moeten blijven als reserve. Er is nu veel kans dat menschen aardappelen, koopen die voor het bewaren minder geschikt zijn. Bovendien is aan te nemen dat veel aardappelen gekocht worden door stedelingen die over geen goeden kelder beschikken, waax-door ongetwijfeld een deel der aardappelen zal bederven. De deskundige gaf den raad: Laat het publiek dat persé een wintervoorraad aardappelen wil hebben, koopen bij den kleinhandelaar ter stede, die kunnen ook raad geven voor het bewaren. HET BEWAREN VAN GEZOUTEN GROENTE. Dezelfde deskundige deelde ons mede: Er worden thans vaatjes gezouten groente verkocht. Voor de huismoeders is dit een gemak, want nu behoeft zij zelf niet in te maken. Maar zij zou onverstandig zijn als zij die vaatjes stil liet staan tot den tijd dat zij de groente gaat gebruiken. Het gevolg zou zijn, dat in sommige gevallen de pekel verdroogde en de groente ging bederven. Beter is de vaatjes open te maken en er zich geregeld van te over tuigen dat er voldoende pekel op de groente staat. Staat van beleg in Egypte. KAïRO. 23 September. In geheel Egypte is vandaag de staat van beleg afgekondigd. Deze treedt in de plaats van den uitzonderingstoestand, die men hier sedert den eersten September ken de. (United Press.) De Duitsclie luchtaanvallen op Engeland. Na Londen heeft Liverpool het meest geleden. NEW YORK, 24 September. (D. N. B.) De mili taire medewerker van het dagblad P. M. meldt dat de dokwerken van verscheidene groote Engelsche zeehavens bij de recente Duitsche luchtaanvallen zwaar beschadigd zijn. Na Londen heeft Liverpool het meest geleden. Verdediging van de groote in dustriesteden en havens buiten Londen wordt niet vergemakkelijkt door de omstandigheid, dat pilo ten, vliegtuigen en luchtafweergeschut uit andere streken van Engeland thans in het gebied van Lon den zijn geplaatst. Toen vijf weken geleden de grootsch opgezette Duitsche luchtaanvallen begon nen, waren de Britsche jachtvliegtuigen reeds over het Kanaal den tegenstander tegemoet gevlogen. Thans is het tooneel der eerste botsingen naar het binnenland verplaatst. Het Britsche luchtwapen kan zich naar het schijnt niet meer veroorloven voortdurend in de lucht te patrouilleeren. Voorts zijn de vliegvelden aan de Engelsche Zuidoostkust onbruikbaar gemaakt en hun reparatiewerkplaat- sen en tankinstallaties zijn vernield. De jagers, die Londen verdedigden, zijn lhans grootendeels ten Noorden van Londen gestationneerd. Vele Britsche eskaders zijn reeds gedwongen op zoo grooten af stand te werken, dat zij door gebrek aan benzine slechts korten tijd in het gevechtsgebied kunnen blijven. HEDEN: 10 PAGINA'S. R. P.: Een scherpe critiek. pag. 1 g§ Voor lange avonden. pag. 5 a J. B. Schuil: Het concert. pag. 9 Flitsen: Warm bad. pag. 3 B Laatste Berichten op pagina 7 I

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1