„Hef Concert". Buffeljacht in Arizona. De verduistering Gedipl. Verpleegster W. SWAAP KUNSTGEBITTEN 10 October a.s. H. O. V. POPULAIR CONCERT h. w. VROLIJK J. KITS 3INSDAG 24 SEPTEMBER 1940 HffARtE M'S D 'A 'GBEA D HET CENTRAAL TOONEEL. speelt Hermann Bahr's Waarlijk goede tooneelstukken verouderen niet. Vij zien dit thans weer bij de opvoering van Her- nann Bahr's Het Concert door het gezelschap van. lees Laseur. Hoe opmerkelijk jong, frisch en pringlevend is nog dit werk, dat toch al ongeveer 5 jaar oud is. Wanneer het nu pas geschreven vare, zouden wij het roemen om zijn sprankelen^ en Weenschen geest, zijn lichten, onovertreffelij- en dialoog, zijn levenswijsheid en zelfs om zijn noderne levensopvattingen. Gustav Heink, de 'dele kunstenaar, en vooral Marie, zijn verstandige actvolle vrouw, die zoo precies weet, wat de lief deshistories in het leven van haar man beteeke- len, zijn figuren van alle tijden en de geestige eekening van den philosophischen, maar toch ook oo heerlijk naieven, zachtaardigen geleerde Dr. 'ranz Jura heeft nog niets van haar kracht ver- oren. Hermann Bahr heeft in zijn verder oeuvre Het loncert nooit meer overtroffen. Dit' blijspel mogen vij welhaast klassiek noemen en het is werkelijk een wonder, dat het telkens weer ook in ons and -op het repertoire verschijnt. Zelden ech- er heeft het zoo'n. brillanten indruk op ons ge naakt als in de opvoering van Het Centraal Too- leel, wat wel voornamelijk komt door het spel van le twee mannelijke hoofdpersonen, Joan Remmelts in Cees Laseur, zij beiden als Dr. Franz Jura en ustav Heink. Het is opmerkelijk, hoe het accent van dit stuk visselt, al naar het spel der hoofdpersonen. Zoo ierinn.er ik mij nog altijd een opvoering met Agnes iorma in de rol van Marie Heink, de vrouw van en door zijn vrouwelijke leerlingen aangebeden rtist. Die opvoering zal voor mij onvergetelijk blijven loor het spel van de Duitsche actrice. Marie Heink, le vrouw, die geleerd heeft, dat kunstenaars dik- vijls zijn als kinderen, zwak in hun goedheid en ïulpeloos in den maalstroom des levens, maar die le groote troost heeft, dat haar „groote kind" altijd veer ook na zijn „geheime concerten" bij taar terugkomt, omdat hij van haar alleen houdt n op de anderen alleen maar „verliefd" is, werd n die opvoering het middelpunt. Dat was zij in ie voorstelling van Het Centraal. Tooneel niet, al werd zij ook door Rie Gilhuys, uitstekend met ichte ironie en vrouwelijke zachtheid gespeeld. De twee mannen echter overspeelden haar door hun evendigheid en diTikke actie. Joan Remmelts vooral was prachtig als Dr. 'ranz Jurra. Deze zonderlinge geleerde acht ik :en van Remmelts' beste rollen, ooit door hem ge peeld, doch hij domineerde in het groote tooneel net Marie Heink in I door zijn bruyant optreden dat Marie wat te veel op den achtergrond aakte. Maar het gaf een groote vreugde dit evendige,' sterk typeerende spel te volgen, dat ïooit over dé grens der caricatuur ging. Een blij- pelcreatie, die Remmelts alle eer aandoet. En ook Cees Laseur speelde als de goede pianist, lie maar een heel klein stootje van een vrouw ïoodig heeft om te vallen, weer een van zijn terke rollen. Meer virtuoos dan kunstenaar is deze nooie ijdeltuit, een wel erg leeg en sterk egocen trisch, egoistisch mensch, zooals Hermann Bahr ïem teekent. Laseur wist het komische in deze iguur sterk te belichten, ook al weer evenals temmelts steeds binnen de grenzen van het nenschelijke. Geen woord van den geestigen tekst ging er bij ïem verloren, zoodat het publiek vooral tijdens ijn gesprek met Marie in III herhaaldelijk scha- erde van dén lach. Trouwens zelden hebben wij )ij een opvoering van Het Concert het publiek zoo ;ien meeleven als gisteren. Het werd dan ook een iclatant succes voor Het Centraal Tooneel. Mary Dresselhuis accentueerde in Delfina Jura het vrouwtje, dat met den „maëstro" naar de tergen trekt vooral het hyperromantische en nog cinderlijke in dit vrouwtje. Men twijfelde er niet lan, of dit, haar eerste avontuur, zou tegelijk haar laatste zijn, omdat zij alle slagen moest opvangen. ~len wat geëxalteerd poppetje, het minst mensche- ijlce van de vier. Aan exaltatie leden ook alle andere leerlingen n dit stuk. Hierin maar hierin ook alleen lijkt dit blijspel wat verouderd. De vrouwen en jonge meisjes in dezen zakelijken tijd zijn minder ■omantisch dan de „dwepende" balcvisschen, die ien „meester" omringen en de regie zou met wat tempering in de uitbeelding o.a. van Elly Weller en Sara Heyblom den schrijver hier te hulp runnen komen. Arend Hauer maakte iets aardigs van den hut- lewaarder in de bergen en werd daarbij niet on verdienstelijk ter zijde gestaan door Teunke Orré als Pollinger's vrouw. Het geheel werd gespeeld in frissche decors en ïad zooals ik reeds schreef een zeer groot succes. Een goed en veel belovend begin dus van het seizoen van Het Centraal Tooneel. J. B. SCHUIL. PHOENIX (Arizona)September. Einde lijk, na vele jaren, kunnen de Amerikanen weer op buffels jagen in de prairiën van Ari zona. Weliswaar niet meer op de wijze, waar op men ten tijde van Buffalo Bill jaagde, gezeten op den rug van een wilden mustang, en ook niet meer dan, wanneer men maar wil of wanneer de buffelkudden hun jaarlijkschen trek van de Noordelijke streken naar de gra zige prairiën van het Westen ondernemen. De jacht op buffels is slechts dan geopend, wanneer de Wildbeschermingsraad van den staat Arizona dat bepaalt. De honderdduizenden buffels, die nog in de Jaren omstreeks '60 van de vorige eeuw de prai riën bevolkten, zijn reeds sinds lang naar de eeuwige jachtvelden verhuisd. De buffelstand van, Arizona bestaat thans nog uit vele honderden exemplaren. Hiervan worden er ieder jaar onge veer 20 geschoten: oude stieren, bejaarde koeien en pinto's, een kruising tusschen den buffel en het Herfordrund, dat ook in deze prairiën graast. Dit jaar, nu de buffelkudden van Arizona zich Sterk hebben uitgebreid, zullen 50 jagers het zeld zame genoegen kunnen smaken aan een echte buffeljacht deel te nemen. Jagers uit de oude school, die nog buffels gejaagd hebben, toen het Amerikaansche Westen nog wild was en toen buffels en Indianen zijn prairiën bevolkten, zul len den neus ophalen voor deze moderne jacht partij. Zij vergelijken die met het doodschieten Van een oude koe, die men te voren aan een schuurdeur heeft vastgebonden. Maar deze ver achting kan niet wegnemen dat de Amerikaan sche jagers er om vechten aan deze moderne buffeljacht te mogen deelnemen. Daar er zelfs in de beste jaren niet genoeg buffels zijn om al deze jachthartstochten te bevredigen, is de Wild beschermingsraad van Arizona op het orginineele idee gekomen om een loting tusschen de adspi- rant-jagers te laten beslissen. De gelukkige jager, die er in slaagt, een buffel neer te leggen, mag den kop, de huid en een vierde van het>vleesch houden. De rest van het vleesch niet zoo heel weinig, want een buffel Weegt 18 centenaren— wordt door den staat Arizona verkocht, die de opbrengst voor de in Standhouding van de buffelkudden gebruikt. De jachtpartij zelf vindt, plaats in een deel van de prairie, waar zich slechts de voor de jacht Vrijgegeven buffels bevinden. (United Press). OPWEKKINGSSAMKNKOMSTEN. Het Comité dat bovengenoemde bijeenkomsten, welke iederen Donderdagavond in het gebouw aan de Zuiderstraat noa 15 te Haarlem worden gehouden, organiseert, deelt mede, dat het pro gramma voor de eerstvolgende weken als volgt is vastgesteld: Donderdag 26 September de heer J. Kits, lei der van de „Openlucht-Evangelisatie" te Zeist; 3 October: de heer J. Sevensma, Evangelist te Amsterdam; 10 October Ds. A. M. Berkhoff, Vrij Evangelisch predikant te Groningen met het on derwerp: „Een globe zonder grenzen". Officiëele valutakoersen der Nederlandsche Bank. Officieele, valutakoersen der Ner Ned Bank, 24 September. Valuta's (schriftelijke en tel. trans acties). New York 1.88 3/16—1.88 9/16. Berlijn 75.28—75.43! Brussel 30.11—30.17. Helsinki 3.81—3.82. Stockholm 44.81—44.90. Ziirich 42.91—43.00. Bankpapier: New York 1.86V2—L90J4 Brussel 30.0830.20 Stockholm 44.76—44.94 Zürich 42.87—43.04. De behandeling der Duitscliers in Indie. Het A.N.P. meldt nog de volgende bijzonder heden omtrent de behandeling der Duitschers in Ned.-Indië, welke bijzonderheden ontleend zijn aan een brief d.d. 9 Augustus uit Kobe. VROUWEN. Duitsche vrouwen, van wie bekend was, dat zij actief hebben deelgenomen aan partijacties, zijn zonder uitzondering tezamen met haar kinderen geïnterneerd, o.a. in Banjoe Biroe bij Salatiga. Zij krijgen dezelfde soldatenkost als de mannen!! en aanvankelijk ook alle kinderen. Het Soerabayasche Handelsblad schrijft hierover op 16 Juli: In het interneeringskamp te Banjoe Biroe voor vrouwen wordt voor kinderen beneden de 7 jaar ten deele! afzonderlijke voeding verstrekt, aange zien gebleken is, dat normale soldatenvoeding voor hen te zwaar is. Aan moeders met zuigelingen is toegestaan zoo noodig zelf de geëigende kinder voeding te bereidenkon zich nauwelijks goed houden bij deze berichten. Niet geïnterneerde Duitsche vrouwen zijn veelal bijeengebracht. Vrouwen met eigen vermogen kunnen maximaal 150 gulden opnemen. Waar dit niet mogelijk is, wordt een ondersteuning gegeven van 36 gld. per maand. Er zijn echter vele gevallen, waarin slechts 15 tot 19 gld. wordt betaald. Als kindertoeslag is toegestaan 5 gld. voor kinderen tot 5 jaar, en 9 gld. voor kinderen tot 18 jaar. (Melk hiervoor kost reeds 10 gld.) Dit is een korte samenvatting der algemeene wederwaardigheden, die echter voortdurend on derbroken werden door berichten over de af schuwelijkste persoonlijke chicanes en vernede ringen. Bij de algemeene interneering waren niet voldoende militairen aanwezig om huiszoekingen te verrichten. Er werden particulieren, hoofdzake lijk jonge Nederlanders, aangewezen om in de huizen alle correspondenties, voorwerpen van waarde, documenten enz. weg te nemen. Na onder zoek zouden deze zaken teruggeven worden, maar er zijn vele gevallen bekend, waarin deze dingen verloren zijn gegaan en bovendien bij de huiszoe kingen groote ravage werd aangericht. De weerlooze vrouwen geraakten binnen korten tijd in een zoo ze nuwachtige stemmine dat velen symptomen van in eenstorting vertoonden, vooral tengevolge van de voortdurende verhooren betreffende vele, op een of andere wijze, ook vaak slechts door domme buur praatjes ontstane verdenkingen. Deze gevallen zijn legio, maar voor ons zijn slechts onze- ware vrienden van zeer bijzondere beteekenis en ik heb nauwkeurige informaties ingewonnen. Consul baron van Plessen heeft zes weken in Ngawi gezeten en is 10 jaar ouder geworden. Consul-generaal Timann en echtgenoote in Ba tavia hebben eveneens huisarrest. Het consulaire personeel is ingesloten. Van mevrouw is bekend, dat zij, aange zien zij zich niet wel gevoelde, een Nederlandschen dokter raadpleegde, die weigerde haar te helpen. Deze gevallen loopen in de honderden. verzoekt u persoonlijk den heerer opmerkzaam op te maken, dat mevrouw in Soerabaya gezond is, en met andere dames samenwoont. Het is niet zeker, of niet nog alle Duitsche vrouwen, die overigens alleen vergezeld door agenten van politie mogen uitgaan, in een z.g. beschermingskamp komen. Voor Batavia had men daarvoor het veel te kleine badhotel Trianon in Tjidabak tusschen Soekaboemi en Buitenzorg uit gekozen. Er is verder gemeld, dat de Duitsche vrouwen zich niet ophouden aan den voorkant van het huis, aangezien zij uit angst voor molestaties, en scheldwoorden liever achter zitten. Het is Neder landers verboden met Duitschers te spreken, en de kranten geven zich aan een wilde ophitsing over. Ter kennisgeving nog voor dat beide fa brieken onder Nederlandsche leiding met jammer lijke prestaties verder werken.. Samenvattend is helaas ondubbelzinnig bewezen, dat de haat der daar wonende Nederlanders alle pei'ken te buiten gaat. De geïnterneerden worden als strafgevangenen behandeld (zij krijgen ook gevangeniskleeding en uniform), en de weerlooze vrouwen zijn uitgeleverd aan de willekeur van den ernstigsten aard der Nedèrlandsche autoriteiten. verzoektterstond naar Tokio te ver trekken om al deze dingen te rapporteeren in de hoop een beter lot te kunnen verkrijgen. Excuseer den stijl, maar de brief moet vandaag nog weg. Het geciteerde dagblad haal ik in Duitsche vertaling aan. Het blad volgt zoo snel mogelijk. Met hartelijke groeten, uw Duitsche tegenspraak van Engelsch bericht. Gemeld was dat een onderzeeër een vluchtelingenschip getorpedeerd had. Het D.N.B. meldt: Omtrent de Engelsche berichten over de zoogenaamde torpedeering van een Britsch evacuatieschip wordt in be voegde Duitsche kringen verklaard dat op het tijdstip van de catastrofe noch in, noch buiten de blokkadezone een Duitsche onder zeeër een als passagiersboot kenbaar Britsch schip getorpedeerd heeft. Bovendien is vast gesteld dat die Duitsche vlootstrijdkrachten op het aangegeven tijdstip in het geheel geen vijandelijke scheepsruime tot zinken gebracht hebben. Dezelfde bevoegde instanties constateeren het opvallende feit dat noch de naam van het schip, noch zijn afmetingen, noch zijn nauwkeurige positie in de Engelsche berichten opgegeven worden, waardoor de geloofwaardigheid van de Britsche voorstelling van zaken op zijn minst zeer twijfel achtig wordt. Anderzijds acht men het zeer wel mogelijk dat een mijn van Britschen oorsprong de oorzaak van de catastrofe is geweest. Nader bericht het D.N.B.In Berlijn is men al gemeen van overtuiging dat het uit Engelsche bron afkomstige en door de New Yorksche bladen Zon onder 19.35 uur Zon op 7.30 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. overgenomen bericht over de z.g. torpedeering van een ongenoemd Engelsch schip met kinderen aan boord, een zuivere propagandatruc is. Van bevoegde Duitsche zijde is er, zooals bekend, reeds op gewezen dat, in aanmerking genomen de door de Engelschen opgegeven plaats en tijd van torpe deering (17 September) een tot zinken brengen door een Duitsch oorlogsschip niet mogelijk kan zijn. Klaarblijkelijk gaat het er hier slechts om, naai men hier opmerkt en in welke meening men door het opzien, dat men van Engelsche zijde uit deze aangelegenheid tracht te wekken, slechts nog versterkt kan worden de Amerikaansche open bare meening tegen Duitschland in het harnas te jagen, zooals reeds getracht werd bij het begin van den oorlog met de „Athenia". De toentertijd door Churchill verspreide bewering, dat de „Athenia" door een Duitsche duikboot was getor pedeerd, kon, zooals men zich zal herinneren door de onder eede bevestigde getuigenverklaringen van vooraanstaande Amerikaansche burgers als pro pagandistische zwendel, evenals de ontelbare Engelsche valsche berichten tijdens den wereld oorlog, worden ontzenuwd. De aanwijzingen dwon gen zelfs tot de conclusie, dat het tot zinken bren gen van de „Athenia" door Churchill zelf, n; veelomvattende voorbereidingen, is bevolen. Intusschen volgden, zooals steeds gemeld, soort gelijke gevallen. Steeds opnieuw doken z.g. S.O.S.- seinen van Amerikaansche schepen op, die door Duitsche duikbooten zouden zijn aangevallen en getorpedeerd. Iederen keer bleek dat de betreffende schepen of heelemaal niet om hulp hadden gevraagd, of zich in het geheel niet in de betreffende wateren bevonden. De propaganda met de z.g.n. torpe deering van schepen met geëvacueerde kinderen werd vor den eersten keer door den Engelschen minister voor de voorlichting, Duff Cooper, begin Augustus gelanceerd. Hij liet toen door den Lon- denschen berichtendienst het bericht verspreiden dat een Duitsche duikboot een schip had getorpe deerd. Eerst nadat Amerikaansche persagenschap. pen en de New Yorksche zender dit bericht had den overgenomen, sprak Duff Cooper het tegen. Hetgeen bij het huidige geval bijzonder opvalt is dat de Engelschen tot op dit oogenblik nog niet in staat zijn den naam van het z.g. tot zinken gebrachte schip of dien van den kapitein te noe men, ofschoon het tot zinken brengen reeds zes dagen geleden zou hebben plaats gehad. Overigens is men hier van meening dat de verantwoordelijk heid voor het verlies van menschenlevens in een geval, zooals dit thans door de Engelsche propa ganda is gecontrueerd, uitsluitend berust bij de Engelsche regeering, want Duitschland heeft ten einde den hem opgedrongen oorlog spoedig tot een zegevierend einde te brengen, mededeeling gedaan van de totale blokkade van de Engelsche kusten. Een schip, date, naar de „Times" met betrekking tot het z.g.n. tot zinken gebrachte schip mede deelt, in .een convooi vaart en bovendien, zooals alle Brische schepen bewapend is, en daarenboven nog oorlogsgebied bevaart, moet er op rekenen in oorlogshandelingen verwikkeld te worden. Van Duitsche zijde is herhaaldeLijk verklaard dat kin dertransporten aan een dergelijk gevaar bloot te stellen, gelijk te stellen is met onveranwoordelijke lichtzinnigheid. Diegene, die kinderen bewust in een operatiegebied voert, en hen dardoor aan de gevolgen van den oorlog blootstelt, bewijst dat hem het leven van de kinderen minder waard is dan een geschikt propagandaobject. zag zich gaarne geplaatst in Rusthuis of bij Particulier. P. G. Br. onder no. 4338 bur. v. d. bl. Gevraagd door echtpaar z. k. gem. of ongem. KAMER slaapk. en keuken omg. Zijlweg. Br. m. prijsopgaaf onder no. 4340 bur. van dit blad. Vermist lief grijs-zwart Cypersch Poesje om. Koninginneweg. Adres: Ior- densstraat 2. is onze zaak niet vreemd.. 1S70, 1S77, 1S99, 1904. 1914 en 1939, het zijn alien jaren, welke vol waren van oorlogsru moer, doch waarin ooize zaak bleef staan. Door alle tijden vormden Uw stadgenooten een kring van trouwe en enthou siaste cliënten. Ullilultend: KruUilraal 7, Haarlem Telefoon 10730 INKOOP VAN f - oud goud kiti^cUcMTiant ENZ. JAN FORTGENS V GR; HOUTSTRAAT 109 NAAST CINEMA PALACÉ TELEF. 13700 Schriftverbetering Methode voor Volwassenen. Dag- en avondlessen. Privé- en Clublessen. - Attesten en resul taten vrijblijvend ter inzage. Inlicht, en aanmelden dagelijks. INST. REIBER-NAN Ao 1899 Kl.Houtweg 8 Tel. 17655 Tandheelkundige GROOTE HOUTSTRAAT 99 Haarlem. Telefoon 13728 Spreekuren iederen middag van 1.304 behalve Maandag Woensdag- en Vrijdagavond Pijnloos trekken inbegrepen (Ook ziekenfondstarief) Goudkroon en Brugwerk BEKENDE LAGE TARIEVEN. AMSTERDAM: Nieuwendiik. UTRECHT: Oude Gracht. ALGEMEENE KENNISGEVING. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze lieve zorg zame Man, Broeder en Behuwd-Broeder EVERWIJN LEVERT in den ouderdom van 74 jaar. Haarlem, E. L. LEVERT—WARWICK Aerdenhout, J. E. LEVERT Haarlem, H. G. LEVERT. E. LEVERT—RIEM ANN. Apeldoorn H. KUYPERLEVERT. J. KUYPER. Overveen J. PH. LEVERT. S. LEVERT—LEVERT. Nijmegen E. LEVERT—STEUERWALD Haarlem, 23 September 1940. Kenaustraat 4. Liever geen bezoek. De teraardebestelling zal plaats hebben Donderdag 26 September a.s. om 12 uur op de Algemeene Begraafplaats te Haarlem aan den Schoterweg (ingang Kleverlaanï. W.C.VAN DER LAAN Chirurg - Uroloog VERHUISD NAAR DREEF 36. Spreekuur 1-2 (beh. Wo.). A. PRINS Pianoleeraar. Dipl. A'damsch Conserv. Lessen aan beginnenden, ge vorderden en vakstudee- renden. Vljverweg 4 Bloemendaal, Telef. 24208. HUWELIJK Ernst. gem. Rijksambt. 37 jr. P.G. jeugd, voork. met 2 zoons resp. 5 en 9 j. z. huish. (meisje, weduwe) 1. m. eenig ink. of ver- m. z. kar. en lief v. kind. (voor direct). Br. m. foto (worden te- ruggez.) opder no. 4339 bur. van dit blad. TE KOOP Gevraagd meubelen en net gedragen kleeding. O VERBEEK, Jansweg 59, Telefoon 13256. Noord-Zuid Hollandsclie Tramweg Maatschappij N.V. Gevestigd te Haarlem. Ingevolge de „Wet op de Ver gadering van Houders van Schuldbrieven aan Toonder" roept de Noord-Zuid-Hoiland- sche Tramweg Mij. N.V., daartoe gemachtigd door den E. A. Heer President van de Arrondisse- ments-Rechtbank te Haarlem, op de houders van schuldbrie ven aan toonder, deel uitma kende van een in 1909 uitgege ven leening tot bijwoning eener TWEEDE VERGADERING inge volge voormelde wet op Donder dag, 10 October 1940, des namid dags om twee uur in een der zalen van het Café-Restaurant BRINKMANN, Groote Markt te Haarlem, ter behandeling mn het volgende voorstel; Inkoop van alle loopende obligaties voor een bedrag van f 500.— vermeerderd met 4'/i pet. rente over de periode van 1 Juni 1940 af tot aan den eersten dag, dat de obligaties kunnen worden aangeboden, voor iedere obligatie van f 1000 voorzien van alle na 1 Juni 1940 vervallende cou pons en van den bijbehooretn- den talon, met bepaling dat na aanneming en bij in kracht van gewijsde gegaan zijn van de bekrachtiging van het des betreffende besluit voor obli gatiehouders allle andere dan de in het voorstel vernielde rechten uit de obligaties zijn vervallen. Obligatiehouders hebben recht van toegang tot de verga dering en stemrecht op vertoon van een bewijs, waaruit blijkt, dat hun stukken uiterlijk drie dagen voor den dag der'verga dering zijn gedeponeerd bij één der volgende kantoren: ASSO- CLA.TIE-CASSA te Amsterdam, Heerengracht 179 èn Mr. J. DEENXK, te Haarlem, Kenau park no. 30, op welke kantoren het volledige voorstel met toe lichting voor obTigatiefioudors ter inzage ligt. Het bestuur: W. J. BURGERSDIJK. Noord Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij Uit bovenstaande adverten tie blijkt, dat de daarbij bedoel de vergadering wordt gehou den op en NIET op 3 October. Fam. met 2 schoolg. kind. vr. gestoff. étage m. keuken of kl. huis op ko. term. Omtr. Julianalaan Over veen. Br. m. pr. no. 4341 bur. van dit blad. ZATERDAG 28 SEPT. 3 uur nog een enkele middag van Nederlandsche Gedichten Charlotte Kohier „Het Onvergankelijke" Prijzen: f 0.70 tot f 2.05 (alles inbegr.) Pl.bespr. vanaf 26 Sept. 10 uur. ZATERD. 28 SEPT. 7 u. pree. einde 5 min. vóór 9 N.V. Het Nederl. Tooneel „DE GETROUWDE VROUW" met Annie v. d. Lugt Melsert- van Ees, Jos. van Gasteren, Henri Eerens, Jan v. Ees, e.a. Normale prijzen. Pl.bespr. vanaf 26 Sept. 10 uur. Gemeente Concertgebouw DONDERDAG 26 SEPT. 7.30 u.: Dirigent: Marnus Adam. Soliste: Greet Koeman, sopraan Entrée: 25 cent. Te koop gevraagd enkele perceelen voor geldbelegging te Haarlem of randgemeen ten in prijzen van f 5000.- tot f 10000.-. Aanbieding aan Makelaar-Taxateur HEUSSENSSTRAAT 16 TELEF. 23693, H'LEM spreekt DONDERD. 26 SEPT. 7 UUR in gebouw ZUIDERSTR. 15 OFFICIEELE PUBLICATIE Van het departement van Landbouw en Visscherij. TEELTREGELING RUNDVEE Het rijksbureau voor de voed selvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat de krachtens het Crisis-rundveebesluit 1934 1 bestaande teeltregeling voor rundvee grootendeels is inge trokken, aangezien de motieven welke destijds tot het invoeren van deze regeling hebben geleid, onder de tegenwoordige om standigheden niet meer gelden. De daarvoor hl de plaats tre dende bepalingen zijn in hoofd zaak de volgende: Het voorhanden en in voor raad hebben van rundvee blijft verboden voor hen. die niet als georganiseerden zijn toegelaten tot een provinciale landbouw-crisis-organisatie, dan wel als slager of rundvee- nandelaar erkend zijn door de Nederlandsche Veehouderij - Centrale. Het voorhanden en in voor raad hebben van vrouwelijk en gecastreerd mannelijk rundvee behoeft thans niet meer gedekt te zijn door een geldig identi teitsbewijs, terwijl voor manne lijk niet-gecastreerd rundvee wel een identiteitsbewijs is ver- eischt indien het gewicht valt binnen de daartoe gestelde ge- wichtsgrenzen, te weten ten minste 250 en ten hoogste 1000 kilogram? Het identiteitsbewijs wordt door dé betreffende crisis-or ganisatie op schriftelijke aan vrage aan den georganiseerde uitgereikt tegen betaling van f 0.75. indien ten behoeve van die organisatie is aangetoond, dat ten aanzien van het betref fende stierkalf is voldaan aan de door den directeur-generaal voor den landbouw gestelde vereischten. Omtrent deze vereischten wordt het volgende medege deeld: ten aanzien van geregis treerde stierkalveren stam- boekstierkalveren en fokver- eenigingsstierkalveren worden dezelfde vereischten gesteld als tot dusverre krachtens art. 9 van het reglement rundveeteelt- regeling 1940 golden voor de uit reiking van identiteitsbewijzen voor genoemde stierkalveren; b. ten aanzien van andere dan onder a genoemde stierkalveren zijn als voorwaarden gesteld: 1. dat de betrokken georgani seerde gedurende een nader te bepalen aantal jaren, hetwelk op twee zal worden vastgesteld, telkens ten minsten één stierkalf heeft laten schetsen op zijn toe wijzing van vaarskalveren en niet-geregistreerde stierkalve ren; 2. dat het stierkalf aan rede lijke eischen van exterieur vol doet. Of dit het geval is zal wor den vastgesteld door den rijks veeteelt-consulent, die daartoe een onderzoek zal instellen. Het verzoek om een onderzoek in te stellen dient te worden gericht tot de provinciale Landbouw crisis-Organisatie. Ter dekking van de kosten verbonden aan het. onderzoek dient vooraf aan de Landbouw-Crisis-Organisatie een bedrag van f 5 te zijn vol daan. Afgezien van het voorgaande bestaat in nader aan te geven gevallen nog de mogelijkheid, dat zonder bovengenoemd on derzoek identiteitsbewijzen te gen f 0.75 worden uitgereikt voor niet geregistreerde stieren. Deze stieren dienen dan niet voor de fokkerij, doch voor de mesterij te zijn bestemd. Zooals van zelf spreekt behoeven deze dieren niet aan de hiervoor ge noemde eischen te voldoen, waartegenover echter aange toond moet kunnen worden, dat de betreffende veehouders ook vroeger regelmatig stieren bo ven 250 kg. voor de mesterij hebben aangehouden en hier voor identiteitsbewijzen inge volge hun toewijzing van vaars kalveren en niet geregistreerde stierkalveren hebben gebruikt.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 3