Strijd in Indo China gestaakt. ipsa* Fransch—Indo Chineesche troepen geven den tegenstand op. Voor lange avonden. prcebamma U<9 DINSDAG 24 SEPTEMBER 1940 H A A R L E M'S DAGBEAD 5 Het D. N. B. meldt uit Tokio 23 September: Het keizerlijk hoofdkwartier heeft bekend ge maakt dat de Fransch-Indo Chineesche troepen in de omgeving van Dongdang vanmorgen om elf uur definitief den tegenstand opgegeven hebben. Het Japansche leger heeft zijnerzijds ook terstond de gevechtshandelingen gestaakt. Generaal-majoor Issakoe Nisjihara, de leider van de Japansche militaire missie in Indo- China, heeft zoo meldt Domei zijn leed wezen betuigd over den dood van luitenant kolonel Loubet, commandant van de Fransche strijdkrachten in het gebied van Dongdang, die naar verluidt Maandagmorgen bij de botsing tusschen Fransche en Japansche troe pen in den strijd gedood is. De woordvoerder van het leger in het keizerlijke hoofdkwartier, kolonel Matsoemoera, heeft mede gedeeld dat bij de eerste botsing nabij de grens plaats Dongdang de Japansche strijdkrachten een klein aantal dooden en gewonden hadden. De nacht was uiterst duister geweest. De instructies waren blijkbaar niet meer tijdig tot de grenstroepen van Indo-China doorgedrongen, daar de overeenkomst pas betrekkelijk koft tevoren gesloten was. De woordvoerder van de marine, kapitein ter zee Okoemakomoa, wees op de mogelijkheid dat Tsjang Kai Sjelc wegens deze gebeurtenissen allerlei tegen acties zou kunnen ondernemen, terwijl bepaalde derde mogendheden stellig zouden probeeren tegenstelling tot Japan's werkelijke bedoelingen een kwaadaardige propaganda te ontketenen. Voor Japan blijft echter slechts een weg over: zijn optre den in het kader van de ingeslagen politiek onver schrokken uit te voeren. Kapitein Okoema, chef van het persbureau der vlootafdeeling van het keizerlijke hoofdkwartier aldus meldt Domei heeft zijn voldoning tot uit drukking gebracht over het vreedzaam binnentrek ken van Japansche militaire en vloottroepen in Fransch Indo-China in overeenstemming met de overeenkomst, welke met Frankrijk verkregen is. Hij zeide dat de nieuwe regeling een grooten stap vooruit beteekent, zoowel in de richting van een regeling der Chineesche aangelegenheid als van den opbouw van de nieuwe orde in Oost-Azië. Kapitein Okoema drong er bij de natie op aan schouder aan schouder te staan en haar vastberadenheid te her nieuwen om voorwaarts te gaan zonder aarzeling met de uitvoering van de vastgestelde Japansche politiek zonder aandacht te schenken aan de ver schillende bewegingen, waartoe de regeering van Tsjang Kai Sjek haar toevucht zal nemen, of aan de kwaadwillige propaganda, die gericht zal worden tegen Japan door derde mogendheden, die gemak kelijk een verwrongen verklaring kunnen geven van Japan's bedoelingen. Bevoegde waarnemers gelooven niet dat een derde mogendheid of derde mogendheden bezwaren zul len maken tegen het vreedzaam binnenrukken van Japansche strijdkrachten in Fransch Indo-China, dat geschiedt ter uitvoering van de vriendschappe lijke overeenstemming, die tusschen Japan en Frank rijk is bereikt. Dezelfde kringen wijzen er echter op dat de Japansche regeering volkomen voorbereid is op ongevraagde tusschenkomst of druk, welke zou worden uitgeoefend van eenigerlei zijde met betrek king tot de onderhavige overeenkomst. Een telegram van de Japansche strijdkrachten in Zuid-China meldt: Gebruik makende van gifgas hebben de Fransche troepen gisterochtend een ver bitterden strijd aangebonden met de Japansche troepen ,die binnenrukten in Noord Indo-China na een nacht van sporadische gevechten in de omge ving van Dongdang. Er werd op de Japansche troe pen geschoten, toen zij de grens kort na midder nacht overschreden, nadat Zondagmiddag den com mandant der Fransche troepen in Dongdang kennis was gegeven van htm voornemen om volgens de bepalingen van de te Hanoi tot stand gekomen over eenkomst op te rukken. Deze kennisgeving ge schiedde in den vorm van een nota, die den com mandant nabij de grens ten zuiden van Tsjennan- kwan werd overhandigd. De Japansche troepen beantwoordden 't vuur en zetten hun opmarsch naar Dongdang voort, waar zij weer werden uitgedaagd door de Fransche troepen, die van gifgas gebruik maakten. De Japansche troepen braken den weer stand en bezetten de hoogte ten zuiden van Dongdang in den loop van den ochtend. De Japan sche commandant zeide, dat hij „deze houding der Fransche troepen, die de Japanners dwong tot het aanbinden van ongewenschte vijandelijkheden, zeer betreurde". FRANSCH COMMUNIQUé. Het Fransche ministerie van buitenlandsche za ken heeft een communiqué gepubliceerd over de sluiting van de Fransch-Japansche overeenkomst nopens Indo-China. Dit communiqué luidt blijkens een D. N. B.-bericht als volgt: Om tot de instelling van de nieuwe orde in Oost- Azië bij te dragen en de kwestie-China op te lossen zijn de besprekingen over de fundamenteele vraag stukken nopens Fransch-Indo-China in den loop van de laatste weken te Tokio tusschen den Japan- schen minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, en den Fransdien ambassadeur, Henry, in vriend schappelijke sfeer voortgezet. De Japansche regeering heeft de Fransche regeering de verzekering gegeven dat zij voorne mens is de rechten en belangen van Frankrijk in het Verre Oosten, inzonderheid de territoriale onschendbaarheid van Indo-China en de souvereine rechten van Frankrijk op alle deelen van de Indo-Chineesche Unie te eerbiedigen. De Fransche regeering heeft zich anderzijds bereid verklaard aan de Japansche regeering bijzondere faciliteiten in Indo-China te verleenen voor het keizerlijke leger en de vloot ter volvoering van hun operaties. Met het doel de bijzonderheden van deze facili teiten van militairen aard te regelen zijn in Hanoi onderhandelingen gevoerd tusschen de Japansche en Fransche militaire autoriteiten. Deze onderhande lingen hebben gisteren tot een bevredigende over eenkomst geleid. CHINEESCH PROTEST. Uit Tsjoengking verneemt het D. N. B.: Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft vandaag Conferentie tusschen Hitier, Mussolini en Franco? ROME, 23 September. Vernomen wordt dat de besprekingen van Von Ribbentrop waar schijnlijk verstrekkende resultaten zullen heb ben. Een bespreking tusschen Hitler, Mussolini en Franco in de naaste toekomst ligt in de verwachting. (United Press). HITLER VERLEENT ONDERSCHEIDINGEN. Het D.N.B. meldt: De Führer heeft ook den rijks protector Freiherr von Neurath, den rijksverkeers minister Dorpmüller, den rijksminister van econo mische zaken, Funk, den staatssecretarissen Kör- ner en Kleinmann, voorts den rijkscommissaris gouwleider Terboven en den gouwleider Koch als erkenning voor hun bijzondere verdiensten bij de uitvoering van oorlogsopdrachten het oorlogskruis van verdienste eerste klasse verleend. bij de Fransche autoriteiten ten scherpste gepro testeerd tegen de Fransch-Japansche overeenkomst betreffende Indo-China. Het heeft opnieuw ver klaard dat China het recht heeft voor zijn verdedi ging de maatregelen te nemen, die het noodzakelijk acht. De Fransche regeering wordt verantwoordelijk gesteld voor alle gevolgen van de overeenkomst met Japan. Reuter meldt uit Sjanghai, dat de Chineesche autoriteiten den staat van beleg hebben afge kondigd in de aan Indo-China grenzende pro vinciën Joennan en Kwangsi. VER. STATEN ACHTEN HUN BELANGEN BEDREIGD. WASHINGTON 23 September (D. N. B.) De opmarsch van de Japansche troepen in Fransch- Ir.do-China wordt, naar Associated Press te verstaan geeft, in officieele kringen als een bedreiging van de belangen der Vereenigde Staten in het Verre Oosten beschouwd. Het is mogelijk, dat de Vereenig de Staten nieuwe economische maatregelen tegen Ja pan zullen nemen. In welingelichte kringen verklaart men, dat hierbij gedacht wordt aan een nog scher pere controle op den uitvoer van olie, schroot er andere materialen, waarvoor Japan tot dusverre als inkooper in het groot optrad. Duitsch legerbericht Militaire doelen in Londen en Zuid-Engeland gebombardeerd BERLIJN, 23 Sept. (D.NB.) Het opperbe vel van de weermacht maakt bekend: „Een Duitsche torpedoboot heeft aan de En gelsche kust een gewapend vijandelijk koop vaardijschip van 3000 b.r.t. tot zinken gebracht en een patrouillevaartuig buiten gevecht ge steld. Het luchtwapen heeft gisteren bewapende ver kenningsvluchten uitgevoerd, waarbij belang rijke militaire doelen in Londen en in andere plaatsen van Zuid-Engeland gebombardeerd werden. Des nachts werden de vergeldingsaan- vallen op Londen met volle kracht voortgezet. Havencomplexen, havenwerken en andere be langrijke militaire doelen zijn met succes met bommen van allerlei kaliber aangevallen. Britsche vliegtuigen hebben in den nacht van 22 op 23 September in Noord-Duitschland bom men geworpen en verscheidene boerenhoeven verwoest. Afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen drongen tot Berlijn door, zonder hier echter schade aan te richten. Er werd niet waargeno men, dat vijandelijke vliegtuigen werden neer gehaald. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Het jachteskader van majoor Mölders heeft tot dusver ruim 500 luchtoverwinningen be haald. In het weermachtsbericht van 21 September is melding gemaakt van successen door duikboo- ten. De kleine duikboot onder bevel van den luitenant ter zee tweede klasse, Lüth, heeft hieraan deel gehad met het tot zinken bren gen van vier vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 29.000 bruto registerton. Italiaansch legerbericht: Luchtmacht bombardeert Malta en Mersah-Matroeh ERGENS IN ITALIë, 23 September (Stefani) Het Italiaansche weermachtsbericht no. 108 maakt het volgende bekend: „Uit later verkregen inlichtingen blijkt, dat de vijandelijke kruiser, welke door onze lucht macht is getorpedeerd en waarvan melding is gemaakt in het weermachtsbericht no. 104, kort daarop is gezonken. De foto's van het jongste bombardement van 21 September op het centrum van Haifa toonen de prachtige resultaten aan, welke bij dit op treden verkregen zijn, Overal werden hevige en zeer groote branden verwekt. Op Malta werd de luchthaven van Micabba opnieuw gebombardeerd. Een opslagplaats werd getroffen, waarbij een zware brand ontstond. De vijandelijke jagers vermeden den strijd. Al onze vliegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd. In Noord-Afrika heeft de vijand weer de stad Benghazi gebombardeerd en verscheidene woon huizen beschadigd. Dank zij den genomen maatregelen voor de veiligheid en de openbare orde waren er geen slachtoffers te betreuren. Een vijandelijke luchtaanval op Bardia maak te geen slachtoffers en richtte geen schade aan. Aan de kust van Cyrenaica is een viermotorig Engelsch jachtvliegtuig van het type Sunder land door onze vliegtuigen met machinegeweren beschoten en in zee gevallen. Het toestel is met de geheele bemanning spoorloos verdwenen. De militaire doelen van Mersa Matroeh werden op nieuw met positief resultaat gebombardeerd. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. De ha- IN HET BUITENLAND. De algemeen geuite veronderstelling, dat Spanje niet langer afzijdig zal blijven en binnenkort aan de zijde der as-mogendheden aan den Europeeschen oorlog zal deelnemen, heeft vasteren bodem gekre gen door twee gebeurtenissen op het politieke too- neel, 't bezoek van den Duitschen minister van bui tenlandsche zaken aan Rome en de komst van den Spaanschen minister Suner naar Berlijn. Raadplegen wij de jongste commentaren uit Duit sche en Italiaansche bron over de conferentie van Von Ribbentrop met den Duce en Ciano, dan blijkt daaruit dat Spanje een belangrijk punt van bespre king heeft uitgemaakt. Er is sprake van dat te Rome voorbereidingen zijn getroffen voor een aanstaand onderhoud tusschen Hitler, Mussolini en Franco. Mocht dit inderdaad het geval zijn, dan kan men van verzekerd zijn dat belangrijke beslissingen op het spel staan. Het behoeft geen betoog dat de missie van minister Suner met dit alles ten nauwste verband houdt. Deze staatsman, die na Franco wellicht de machtigste man in Spanje is, zal zich na zijn besprekingen in Duitsch land deze week heeft hij vermoedelijk nog een onderhoud met Von Ribbentrop naar algemeen aangenomen wordt, vervolgens naar Rome begeven om daar met de Italiaansche staatslieden in contact te treden. Hoezeer men in Spanje overtuigd is van de groote dingen, die komen gaan, moge blijken uit de taal van het Spaansche blad „Arriba Herraiz". Het schrijft „dat Spanje aan den vooravond van het be langrijkste oogenblik in zijn moderne diplomatie staat, dat de komende uren van sensationeele en his torische beteekenis zullen zijn en dat Serrano Suner niet te Berlijn is om vredesvoorstellen te overhandi gen, maar om mede te helpen bij het ten val bren gen van de oude Europeesche orde." venwerken van Aden werden aan een nachtelijk bombardement onderworpen. Het aantal schepen, dat door onze lucht macht tijdens een aanval op een convooi in de Roode Zee getroffen is, en waarvan in het vo rige weermachtsbericht melding is gemaakt, bedraagt drie. De vijandelijke luchtmacht heeft bommen geworpen op Gura, Kassala en in de omgevint van Asmara, waar twee inlanders werden ge dood en twee gewond. De aangerichte schade is gering. In de Thyrreensche Zee werd een ledig Ita liaansch schip door een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht". „De strijd voor de deur van Engeland". Radiotoespraak van den Engelschen koning. Het D.N.B. deelt mede: Maandag heeft de Engelsche koning een radiotoespraak tot de vol ken van het Britsche rijk gehouden. Hij wees op de veranderingen, die sedert het begin van den oorlog zijn ingetreden en zeide met nadruk dat de strijd thans vlak voor de deur van Engeland staat. De koning sprak herhaaldelijk van „den slag om Engeland met Londen als middelpune" Hij sprak de meening uit dat Engeland in dezen strijd niet alleen staat: in dit verband noemde hij de Vereenigde Staten. Verder zeide de koning dat het Engelsche volk nog steeds een volkomen vertrouwen in de gerechtigheid zijner zaak heeft. Hij gaf echter toe dat de toekomst koud en donker is, zoodat „in deze tijden van eproeving" het volk vertrouwen in God moet hebben en het ge loof aan de Britsche overwinning moet behouden. De koning deelde voorts mede dat hij een nieuwe onderscheiding heeft ingesteld, het George-kruis, dat in rang volgt op het Victoria-lcruis en de George-medaille en verleend wordt ter belooning van verdiensten jegens de verdediging van het vaderland. Engelsche bommen in de Mark Brandenburg. Schade aan bezittingen van boeren en arbeiders. Het D.N.B. meldt d.d. 23 September: Omtrent de Engelsche pogingen om in den afgeloopen nacht het luchtruim boven de rijks hoofdstad binnen te vliegen en omtrent het jongste optreden van de Engelsche luchtmacht, die haar bommen op niet-militaire objecten heeft geworpen, zijn thans nadere bijzónder heden beschikbaar. Hieruit blijkt dat de Brit sche vliegers den afgeloopen nacht door den sterke Duitsche afweer weggedrongen wer den en in het zuidwesten van Berlijn hun bom men boven een landelijk woon-district uitstrooi den, waar mijlen in den omtrek zelfs geen spoor van economische of zelfs militaire doelen te bekennen is. Hier liggen in het landschap van de Mark Brandenburg tusschen wijde velden en weiden -kleine dorpjes met de hoeven en be zittingen van boeren, heereboeren en landarbei ders. Daartusschen ook enkele nederzettingen en de stukjes grond van Berlijnsche werknemers die met oneindige moeite tijdens de vrije uren van hun werkzaam bestaan aan deze heide een tuin met vruchten en groente ontworsteld heb ben. Een huisje of ook slechts een optrekje heb ben zij met sparen en hard werken verkregen, meestal slechts op lateren leeftijd. Dat is hun rijk, hun woning en hun heele trots. Midden hiertusschen zijn de Engelsche bri sant en brandbommen geploft. Een deel der huizen en optrekjes werd door de Engelsche bommen verwoest. In de gouw Maagdenburg-Anhalt en boven Potsdam hebben de Engelschen weer de brand plaatjes uitgeworpen, die alleen op leven en be zit der burgers gemunt zijn. Koning Micliaël van Roemenië en zijn moeder beantwoorden de toejuichingen der menigte bij de ontvangst van prinses Helena te Boekarest. (Foto Weltbild.) ARRESTATIE VAN JAPANNERS IN SINGAPORE. Onder verdenking van spionnage. JAPAN EISCHT ONMIDDELLIJKE INVRIJHEIDSTELLING DER ARRESTANTEN, Het D. N. B. meldt uit Tokio: Volgens het zooeven ontvangen rapport van den Japanschen consul-generaal in Singapore zijn aldaar vier Japanners en twee Japansche vrouwen gearresteerd. Zij zijn door de Britsche autoriteiten gearresteerd onder verdenking van spionhage. Volgens het rapport drongen de Engel schen eerst het consulaat-generaal binnen, waar zij een employé arresteerden onder het voor wendsel, dat hem iets moest worden overhan digd. Vervolgens werd zijn kamer doorzocht en werd van den employé geëischt, dat hij zekere geheime documenten zou uitleveren en een safe zou openen. De consul-generaal protesteerde daartegen, waarop de safe verzegeld werd. De beide gearresteerde Japansche vrouwen zijn bankbedienden. De overige gearresteerden zijn een hotel-eigenaar, een hotelbediende en een bediende van een Japansch scheepvaartbureau De Japansche regeerin-g heeft den consul-ge neraal in Singapore verzocht van de Britsche autoriteiten de onmiddellijke vrijlating der ge arresteerde zes Japanners te eischen. Voorts moet volgens Domei in deze aangele genheid een scherp protest van Japan bij de Britsche regeering verwacht worden. Het feit, dat de Engelschen het ex-territoriale gebouw van den consul-generaal zijn binnengedrongen en zijn safes hebben verzegeld, is, naar Domei voortgaat, volgens de opvatting van kringen, die in nauw contact staan met de regeering, niet slechts een inbreuk op de internationale wetten en gebruiken door de Engelschen. maar tegelij kertijd een ernstig affront van Japan. Zoo staat het ook met de arrestatie van een lid van het Japansche consulaat-generaal. De arrestatie van zes Japanners in Singapore op het oogenblik, waarop hardnekkige geruchten de ronde doen over gebruik van Singapore door de Vereenigde Staten, is volgens de opvatting van de Japansche openbare meening van een aard, welke ernstige consequenties kan hebben. No. 2. - SPIRAAL-PUZZLE. Vermogen van Maurice Rothschild onder staatstoezicht. GENèVE, 23 September (D.N.B.) De presi- dent van het handelsgerechtshof te Gap in het departement Hautes-Alpes heeft, naar het Fransche staatsblad meldt, besloten dat he geheele vermo gen van Maurice Rohschild onder staatstoezicht gesteld zal worden. Dit lid van de bekende Jood- sche bankiersfamilie was na de ineenstorting vai Frankrijk naar New York gevlucht. Op 6 Septem ber werd den leden van de familie Rothschild het Fransche staatsburgerschap ontnomen. De in be slag genomen goederen komen volgens de wet van 23 Juli 1940 in liquidatie en de opbrengst zal in een nationaal ondersteuningsfonds gestort worden. Generaal-veldmaarschalk Von Brauchitsch op een der posten ergens aan het front in Zuid-Frankrijk (Foto Weltbild.) WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1940. JAARSVELD 414,4 M. KRO-uitzending. 8.00 Nieuwsberichten A.N.P. 8.15 Wij begin nen den dag. 8.30 Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig half uur. 12.00 Berichten. 12.05 Gramofoonmuziek. 12 15 Rococo-octet. 12.45 Nieuws economische berichten A.N.P., gramofoonmu ziek. 1.15 Musiquette en gramofoonmuziek. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 KRO-Melodisten en solist. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 KRO-Melodisten en so list. 4.30 Kinderuurtje. 5.15 Nieuws- en econo mische berichten A.N.P. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.05 Cyclus „Uitingen van Nationale Cultuur". 6.20 KRO-orkest (6.45- 6.50 Berichten). 7.00 Vragen van den dag (A.N.P.) Gramofoonmuziek. 7.20 KRO-orkest, 7.45 Repor tage. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmu ziek. 8.15 Radiotooneel met luisterwedstrijd. 8.35 K R O Melodisten. 8.50 Wij sluiten den dag. 8.55- 9.00 Nieuwsberichten ANP. KOOTWIJK, 1875 M. Avro-uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). Berichten (Eng.), 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten A N P, gramofoonmuziek. 9.00 Orgelspel. 9.20 Gra mofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gra mofoonmuziek. 10.30 Omroeporkest. 11.15 Berich ten (Engelsch). 11.30 AVRO-Amusementsorkest. 12.30 Berichten, Duitsch. 12.45 Nieuws- en econo mische berichten A N P, gramofoonmuziek. 1.00 Omroeporkest 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Syl- vestre-trio. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 Berichten (Engelsch). 3.45 Orgelspel. 4.10 Gramofoonmuziek '.28 A V R O-Tango-orkest (opn.). 5.00 Berich ten (Duitsch) 5.15 Nieuws- en economische berich ten ANP. 5.30 Onderwijsfonds voor de Scheep vaart: Causerie „Stoomketels en stoommachines aan boord van schepen". 6.00 A V R O-Amuse mentsorkest. 6.15 Berichten (Eng.), 6.30 AVRO Amusementsorkest. 7.00 Vragen van den dag (A N P). 7.15 Pianovoordracht. 7.35 Kinderkoor .Zanglust" (opn.). 8.00 Berichten (Duitsch), 8.15 Nieuwsberichten ANP 8.25 Gramofoonmuziek. .30 Berichten (Engelsch) 8.45 Gramofoonmuziek. 1.559.00 Nieuwsberichten ANP. Sluiting. fblV sA jz 27 'f8 si Jb 6 2b 6b JV n S V Sb JS JI N IS Hb bS SV J6 Ai b IH VS hi SS /y 2 lb Sb V /s 21 yy 6b V /6 V 6z S/9 it:/ \4 7 1— 2 Lichaamsdeel. 3— 6 Verheven. 4— 1 Oudste advocaat. 8— 5 Stof. 7— 9 Staat in Amerika. 10— 8 Groot bezit. 10—11 Rustteeken. 11—14 Emmertje. 12—10 Voertuig. 15—18 Langwerpig rond. 16—13 Groef. 19—21 Vertegenwoordiger. 20—17 Hoffeest. 21—23 Gewicht. 24—28 Bloem. 25—22 Vaartuig. 26—25 Opening. 27—30 Vrucht. 29—26 Kleedingstuk. 31—29 Plaats. 31—33 Doorgang. 32—35 Goden. 36—38 Stad in Italië. 37—34 Oponthoud. 39—42 Bloedkanaal. 40—38 Kleedingstuk. 43—46 Duitsche stad. 4441 Broeikas. 47—49 Onheil. 48—45 Rivier in Frankrijk. 50—53 Roofdier. 51—49 Bovenste deel. 54—57 Eerste doode. 55—52 Hoofddeksel. 58—61 Wild dier. 59—56 Telwoord. 62—64 Liefdegod. 63—60 Tijding. 65—63 Menigte. 65—66 Spoedig. 67—65 Karakter. Oplossing vorige puzzle No. 1. FIGUUR-PUZZLE. Vele handen maken licht werk. Goede wu'n behoeft geen krans. Blaffende honden bijten niet. Met eens anders kalf ploegen. Er is geen goud zonder schuim. Lente. Tory. Hera. Essen. Non. Stam. Kuch. Das. Camee. Aria. Twee. Falen. Eng. Geel. Drie. Els. Barak. Elbe. Have. Natie. Erg. Delhi. Bern. Zege. Nuf. Hobo. Egel. Dos. Oeros. Unie. Bach. Eli. Oorlogsschade in België wordt vastgesteld. Uit Brussel: In een persconferentie ten bureele van den Commissaris-Generaal voor wederopbouw des lands, heeft de heer Custers, secretaris van den commissarisrgeneraal, de wijze van crediet- erleening en van vaststelling der oorlogsschade besproken. Er is veel, heel veel te herstellen, aldus de heer Custers. De gegevens van 2506 gemeenten van de 2629 gemeenten die België thans telt zijn binnengekomen, zoodat het mogelijk is zich nu een beeld te vormen van het werk, dat ver richt moet worden. Er zijn alleen reeds meer dan 1400 bruggen, watertorens en electrische cen trales door de terugtrekkende troepen vernield voorts werden 352 industriegebouwen volkomen verwoest, 839 zwaar en 1662 licht beschadigd. Bovendien zijn tienduizenden woonhuizen min of meer zwaar gehavendè Aangezien elke gemeente den graad van de beschadiging naar eigen goed dunken heeft bepaald, is het ook niet de bedoe ling van den commissaris-generaal om bepaalde grenzen te stellen aan de credietverleening voor wat de te verleenen som gelds betreft. De grens van 10.000 francs, door sommige bladen als hoogste credietbedrag genoemd voor woningen van burgers, bestaat niet. Omtrent de te verrich ten ramingen van schade bestaan nog heel wat verkeerde begrippen. In ieder geval zullen geen ramingen worden aanvaard van niet door den commissaris-generaal erkende schatters. Aan con trole zal het niet ontbreken. Bij het verrichten der schattingen, het samenstellen der dossiers en het aanvragen van de credieten dient men wel te be denken dat een en ander geheel in den nieuwen geest, n.l. dien van absolute eerlijkheid, dient te geschieden. Men mag immers niet uit het oog ver liezen dat de gevraagde credieten en kosten ten laste komen van de Belgische volksgemeenschap en dat het geheele Belgische volk in de toekomst dezen last zal moeten dragen. (BelgrapressX.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9