Uit de Pers. Spact en Spet j Achillea, WOENSDAG 25 'SEPTEMBER 1940 TT AA R E E M7S D A' GBE A D '6 Lever Bros en Unilever maakten meer winst. De netto winst met inbegrip van het aandeel der Lever Bros en Unilever N.V. in de winsten van alle onderhoorige maatschappijen ten deele geschat), beloopt over 1939 f 31.755.204 tegen f 28.949.247 over 1938, De winst is berekend on der aftrek van afschrijvingen, interest op obli gaties en reserveering voor belastingen. Het aandeel in de winsten van alle dochter maatschappijen is (ten deele geschat) onder het winstcijfer van f 31.755.204 begrepen. Met inbe grip van het saldo van het vorig jaar is voor ver deeling f 34.1 millioen beschikbaar. Er is op de gewone aandeelen reeds een divi dend van 3 procent uitgekeerd; er zal geen slot- d:vidend beschikbaar worden gesteld. De raad van bestuur was aanvankelijk van plan een slot- dividend van 3Yz pet. uit te keeren. In verband met de gewijzigde omstandigheden acht zij dit niet, gewenscht. Om dezelfde reden heeft de raad van bestuur op 1 Juli j.l. het gebruikelijke half jaar! ;jksche interim-dividend op de preferente eanaeelen der vennootschap over het jaar 1940 niet gedeclareerd en het ligt voorshands ook niet in zijn voornemen daartoe alsnog over te gaan. De winst van de N.V. Van den Bergh's en Jur- gens' fabrieken bedraagt f 7,6 millioen (v.j. f 6.8 millioen), waarvan houders van gewone aandee len A een onveranderd dividend van 15 pet. en van aandeelen B een uitkeering van 10 pet. (v.j. 8 pet.) ontvangen. Bondssecretaris van verduistering verdacht. Vier jaar gevangenisstraf geëischt. Dinsdag stond voor de Rotterdamsche Recht bank terecht de 34-jarige gewezen secretaris-ad ministrateur van den Alg. Bond van arbeiders bij straten en wegenbouw. Hij werd er van verdacht eenige jaren verduisteringen te hebben gepleegd ten nadeele van dezen bond, in totaal tot 'n bedrag van eenige duizenden guldens. De vader van den secretaris-administrateur, die een aantal jaren voorzitter was geweest, trad in Juli van het vorig jaar af, waarna de penning meester C., tot voorzitter werd benoemd. De nieuwe voorzitter liet een onderzoek instellen naar het beheer van verdachte. De uitslag was van dien aard, dat de politie in de zaak werd gemengd en verd. gearresteerd. Er waren door verd. declaraties ingediend, die ver moedelijk niet juist waren, terwijl verd. voorts na 't periodieke kasonderzoek lijstjes indiende van uitgaven, die eveneens vermoedelijk onjuist waren Ook zou verd. zelf in het kasboek niet gedane uitgaven hebben geboekt. Verd. ontkende het ten- lastegelegde. De accountant W„ die een onderzoek nar verd's beheer had ingesteld, verklaarde, dat verd. verscheidene posten dubbel heeft geboekt. Uit het getuigenverhoor bleek dat verd. zich vermoedelijk aan niet toelaatbare handelingen heeft schuldig gemaakt. De officier van justitie eischte vier jaar gevange nisstraf. „DE GETROUWDE VROUW" IN DEN STADSSCHOUWBURG. Zaterdagavond 28 September geeft Het Neder- landsch Tooneel directeur Cor van der Lugt Mel- sert, in den Stadsschouwburg te Haarlem de eerste voorstelling van „De getrouwde vrouw", comedie in 3 bedrijven van Johann von Bokay. De hoofdrollen worden vervuld door Annie Van der Lugt MelsertVan Ees, Joséphine van Gaste ren, Henri Eerens, Jan van Ees en de kleinere rollen door Nel Snel, Pine Klumper en Miesje Van der Haak. De regie is van Cor Van der Lugt Melsert. „De getrouwde vrouw" beleefde meer dan twee honderd achtereenvolgende opvoeringen te Buda pest en de reeds door Het Nederlandsch Tooneel gegeve vertooningen te 's Gravenhage oogstten groot succes en werden door publiek en pers hoog gewaardeerd. De voorstelling op Zaterdagavond 28 September begint om zeven uur precies en is om bij negenen geëindigd, zoodat alle bbzoekers tijdig huiswaarts kunnen keeren. FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam). Surseance van betal'ng: 19 September 1940 is aan de Comm. Venn. J. van den Berg and Sons, bloembollenkweekerij en handel, te Breezand, gemeente Anna Paulowna, en haar beheerende vennooten Cornells van den Berg en Johannes Cornelis van den Berg, beiden bloembollenkweeker te Breezand, gem. Anna Pau lowna, verleend verlenging voor den tijd van 1 jaar van de aan dezen bij beschikking der Arrondisse- ments-Rechtbank te Alkmaar d.d. 14 Maart 1940 verleende surséance van betaling, welke termijn geacht wordt te zijn ingegaan op 28 Juli 1940. Uitgesproken: 23 September: D. van Gurp, Den Haag, van der Heimstraat 52. R.-C. Mr. A. Hilbingh, Prins. Cur. Mr. J. M. A. Vollaers, Den Haag. 23 September. Th. P. Buytendijk, Wassenaar, Buurtweg 10, R.C. Mr. G. H. B. van den Boom. Cur. Mr. C. J. de Vries, Den Haag. 23 September: Leunis Maas, timmerman en aan nemer, Domburg. R.C. Mr. J. H. F. Bloemers. Cur. Mr. H. L. van Zanten, Vlissingen. Vernietigd bij arrest van hel Gerechtshof te Am sterdam: 10 September: I. Gazan, Amsterdam. Uitgespro ken 28 Augustus 1940. Curator Mr. A. J. Herz- berg). Opgeheven wegens gebrek aan actief: G. van Deuren, Alphen. 18 September N.V. Bouman en Co.'s Handel en Scheepvaart Maatschappij, Rotterdam. 18 September W. A. Kemper, Schiedam. 18 September W. B. Bergman, handelsreiziger Utredht. 18 September M. M. C. M. de Morie, echtgenoote van W. B, Bergman, Utrecht. 19 September L. H. A. Lock, bouwkundige, Den Haag. 19 September G. C. Bol, Valkenburg, kweeker. 19 September H. Lantink, landbouwer, Raalte. 19 September J. Stauder, schilder, wonende te Nieuwstadt. 20 September. Tj. Bos, caféhouder, Groningen. 23 September. C. J. van der Pluin, Amsterdam Gedeponeerde uitdeelingslijsten: 7 September. P. Groenhuizen, banketbakker, Amersfoort. Geëindigd dor het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk. 1,938 pet. 9 September. A. J. E. Ravesteijn, gewoond heb bende te Zuilen, thans te Utrecht. Idem Uitk. 100 pet. 14 September G. Davelaar Tzn., veehouder, Har- melen. Idem. Uitk. nihil aan conc. crediteuren. 16 September. J. A. P. Eykens, grossier in wol- lenstoffen. Tilburg. Geëindigd door het verbin dend worden der uitdeelingslijst. 16 Sept. C. A. Pay mans, Tilburg. Idem. Uitk, nihil aan conc. cred. 17 Sept. A. van der Schaaf, zonder beroep, Leeuwarden. Geëindigd door het verbindend wor den der eenige uitdeelingslijst. Uitk. nihil aan conc. crediteuren. 19 Sept. H. Meijerhof, paardenhandelaar, Ooster- wolde. Idem. Uitk. nihil aan conc. crediteuren. 21 Sept. W. H. van Eek, Horssen. Idem. Uitk. nihil aan conc. cred. EXAMENS. Academische opleidhig. Bevorderd aan de Gem. Universiteit van Amster dam tot doctor in de letteren en wijsbegeerte, op proefschrift, getiteld: „Urk, sociografie van een eilandbevoiking". de heer Chr. Plomp. geb. te Alme lo, en op proefschrift getiteld: ..De Brabantsche Biesbosch en zijn bewoners", de heer H. A. Schön- hage, geb. te Amsterdam. VOORDRACHTMIDDAG CHARLOTTE KöHLER Wegens het succes van Zaterdagavond zal me vrouw Charlotte Kohier haar voordracht van Ne- derlandsche gedichten herhalen op Zaterdagmid dag 3 uur in den Stadsschouwburg te Haarlem, om op deze manier ook bezoekers van buiten Haarlem in de gelegenheid te stellen haar voor. dracht te hooren ARBEIDERSML ZIEKVEREENIGINGEN ZETTEN HAAR WERK VOORT. In een te Utrecht gehouden buitengewone leden vergadering van den Bond van Arbeidersmuziek- vereenigingen is besloten het werk voort te zet ten. Burgemeestersbenoemmjjen. „Het Nationale Dagblad" schrijft: „De Neerlandia-pers uitte dezer dagen haar be zorgdheid over de benoeming van verschillende N. S.B.'ers op belangrijke plaatsen en verbond daar aan den wensch, dat ook katholieken (zij bedoelde R.K.S.P.-ers) zouden worder. aangewezen ter be zetting van zoogenaamde sleutelposities. De man, die dit schreef, heeft daarmede nog eens wel zeer duidelijk aangetoond niets, maar dan ook niets, te begrijpen van den geest, waaruit en waar door het nieuwe Nederland zal worden gevormd. Hij houdt nog vast aan het verderfelijke stelsel, waarin de mogelijkheid eener benoeming allereerst afhankelijk werd gesteld van de vraag: tot welke kerk of partij behoort ge, en in de tweede plaats van: waar stond uw wieg, van welke afkomst zijt ge? Deze democratische maatstaven gelden niet meer. Nu luidt de vraag: zijt ge bereid u ten volle in te zetten voor de gemeenschap? Van belang is enkel de persoonlijkheid en niet de groep, waar toe men behoort. De jongste burgemeestersbenoemingen bewijzen dat opnieuw, al zullen velen, wier denkvermogen is vastgeroest in verouderde begrippen, juist het tegendeel beweren. Zij zullen er b.v. op wijzen, dat een 3-tal „jonkheeren", dus uit de „betere klasse" op het kussen werden gebracht, Het is waar, maar ons, nationaal-socialisten, vervult het met vreugde, te weten, dat zij hun adel niet misbruikten om te leven ten koste van het volk. Zij zijn volksmen- schen in den waren zin des woords. De Von Bön- m'nghausens hebben zich van vader op zoon in gezet voor hun Twentsche volksgenooten, zij leef den in en met het volk. Zij tooncen te weten dat adel verplicht. En de derde „jonkheer", de jonge Van Karne- beek, toonde zich in de-3 jaren, dat hij magistraat was in het Drentsche dorp Zuidlaren, eveneens eer man, die wist door te dringen in leven en werken zijner gemeentenaren, al was hem die taak moei lijker als zoon van een Hollandsch regentenge slacht temidden van het Saksische boerenvolk". BEGINSEL EN WERKELIJKHEID. De N. Rot. C r t. merkt op, dat in deze dagen vele menschen het met hun beginsel te kwaad heb ben, omdat beginsel en werkelijkheid in strijd lij ken te zijn. Naar het oordeel van het blad moet het beginsel aan de werkelijkheid worden getoetst „Het beginsel is geen weelde, welke men voor de werkelijkheid van vandaag verwerpt. Zulk soort realisme is valsch. Maar ook met het beginsel, dat dwingt de werkelijkheid van vandaag te verloo chenen, is er iets niet in den haak. Goed, deze wer kelijkheid heeft ons verrast, we hadden gaarne, gerust op ons beginsel, in de toch ook maar be trekkelijk rustige werkelijkheid van gisteren voort geleefd. Zij is ons in veel ongewend, ja zelfs bepaald hinderlijk, deze werkelijkheid van vandaag. Dat kan allemaal wel zoo zijn. Maar het is de werke lijkheid, zoo goed als de werkelijkheid van gister de werkelijkheid was. En wij leven in deze werkelijkheid. Wij willen leven. Er zijn er maar enkelen onder ons geweest, die in deze werkelijkheid bepaald niet wilden le ven en zij zijn van ons heengegaan. Maar wij leven en we willen leven. De kracht daartoe zullen we ook nu in ons beginsel vinden. Als het een vurig en levenskrachtig beginsel was, dan is het beginsel, dat ons gisteren staande hield, ook vandaag nog goed. Misschien was het een conventioneel en af gesleten beginsel, dan moet het in de ruwe aanra king met de werkelijkheid van heden worden ver nieuwd en verjongd. Maar wie leven wil en blijven leven, hij moet zijn beginsel aan de werkelijkheid wagen: hij moet met vertrouwen op zijn beginsel de werkelijkheid doorstaan en haar bestaan. Ja waarlijk, hij moet haar bestaan, hij moet een le vende kracht in haar worden, zooals hij een le vende kracht in de werkelijkheid van gister heeft willen zijn, nu meer dan ooit, omdat het een zoo veel bewogener werkelijkheid is. De werkelijkheid verandert ons en wij veranderen de werkelijkheid. P. de Gruyter Zoon verhoogt liet dividend. Door P. de Gruyter en Zn. N.V. is over 1939/1940 inclusief het saldo vai het vorig boekjaar een netto winst behaald van f 2.555.853 (v.j. f 1.704.257), waaruit op de gewone aandelen 12 pet. (v.j. 9 pet-), op de preferente aandeelen 6 pet. (onv.) op de preferente winstdeelende aan deelen 7.2 pet. (v.j. 6)4 pet.) en op de prioriteits- aandeelen 6 pet. (onv.) dividend wordt uitge keerd. 0 Behalve de uitkeering van bovengenoemde dividenden wordt voorgesteld een bedrag van f 300.000 (v.j. reserve belastingen f 250.000) af te zonderen als reserve voor de ten laste van het boekjaar 19391940 komende winstbelasting, f 600.000 (v.j. reserve bijz. voorz. f 121.960) te reserveex-en voor diverse mogelijke risico's in ver band met den abnormalen toestand en een bedrag van f 320.661 (v.j. f 300.366) over te brengen naar nieuwe rekening. DE HAVENGELDEN TE HAARLEM. Het doorvaartgeld is verlaagd. In het begin van dit jaar besloot de gemeente raad tot verlaging van het, doorvaartgeld voor schepen die slechts de gemeente doorvaren en niet laden of lossen. Die wijziging op de heffing van havengelden is thans ingevoerd, nadat de goedkeuring daarop uit Den Haag was verkregen. Voor schepen, die alleen de gemeente doorvaren, is nu een tarief van 3 cent per ton ingevoerd. Wanneer schepen hier lossen of laden is het oude tarief van 4 cent per ton nog van kracht. De tarieven welke golden voor havengeld bij abonne ment zijn eveneens gewijzigd en zelfs zeer be langrijk. Voorheen golden tarieven, waarvan de bedragen per ton afhankelijk waren van het aan tal malen, dat de gemeente werd doi'gevaren of gelost of geladen werd. Thans geldt slechts één tarief, loopende over het geheele jaar. Schippers die hier doorvaren en beurtsohippex's, die havengeld bij abonnement betalen, hebben hiervan voordeel. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Sme- destraat uitsluitend tusschen li en 13 uur. Voetbal: Bureau van Politie, Smedestraat. Kerkboekje: Slinger, Fiihrhopstraat 20. Badpak en handdoek: Doing, Middenweg 112. Bril: Bu reau van Politie, Smedestraat. Gewicht: Otten- bros, Trompstraat 89. 2 honden: Asyl, Ridder straat 11. Jasje: Dekker, Berkenstraat 2. Num merplaat: Bureau van Politie Smedestraat. Por- temonnaie m. i.: Breuker, Atjehstraat 52, Ketel pak: Budding, Theemsplein 21. Schilderspak: Frank, Kennemerplein 1. Pakje inh. kleeding- stukken: Bureau van Politie Smedestraat. Roei boot: J. Pieters, Emballage Centrale. Houtmarkt. Rijwielplaatje: Muider. Reguliersgracht 95 Am sterdam. Gymnastiekschoenen: Klingers. van Nesstraat 38. Shawl: Lieren, v. Oosten de Bruyn- straat 99. Sokken: Buschken, Wouwermanstraat 7. Sleutels: Lijnzaad, Teylerplein 57. Vulpen: Krug, Planetenplein 17. Rugzak: Simens, Ein- denhoutstraat 26. Autoped, v. d. Voorn, v. Wickevoort Cromme- linstraat 53; Armbandje, v. Rijsbergen, Zijl straat 87; Bril, Bureau van Politie, Smede straat; Etui met vulpen, Vorstjens, Brouwers kade 33; Schooletui met inhoud, v. Huis, Oran jestraat 135; Hond, Horeman, Tugelastraat; Gereedschap, v. d. Voort, Barendsestraat 26 zwart; Regenjas, Alde,rs, Kleverparkweg 23; Jongensjasje, Kantoor Hout en Plantsoenen, Kleverlaan; Regenmantel. Nicolet, Berkenstraat 2: Regenmantel, v. Lemel, Jansstraat 11; Regen muts. Bureau van Politie. Smedestraat; Muts. v. d. Wevden. Graafschapstraat 11; Overall, Grol, Jacobijnestraat 11 rood; Portemonnaie met inhoud, Bureau van Politie, Smedestraat; Rijwielplaatje, de Munk, Zijlweg 54; Sleutels, de Ruiter, Roerdompstraat 14. Ruiterspoor. Bruin, De Ruyterweg 44; Sleutels, Jolink, Wa genweg 220; Kinderschoen, brugwachter Lange brug; Taschje met inhoud; v. Hiemstra, Kenau park' 9. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCIIE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 26 SEPTEMBER. Progr. I: Jaarsveld. Van 9.00 n.m.11.00 n.m. gramofoonplatenconcert voor de Radio Centrales. Progr. II. Kootwijk. Van 9.00 nun.11.00 n.m. gramofoonplatenconcert voor de Radio Centrales. Progr. III: Duitsch station. Progr. V: Idem. 7.008.00 Eigen gramafoonplateneoncert. Italiaansche en Russische zang: 1. La Sampagne disan Giusto, Chor Belmont; 2. Non ti scordar di me, B. Gigli; 3. Song of the Wolga Boatmen, Don Kozakkenkoor; 4. Tiritomba, JoSeph Schmidt; 5. Faust - Salve Dimora, Luigi Fort; 6. Avondklokken, Kozakkenkoor; 7. I Barbiere di S- viglia v. Rossini, L. Fort en L. Piccioli; 8. Notte a Venezia, B. Gigli; 9. Russische potpourri, Oeral Ko zakkenkoor; 10. Amor di Pastoi'ello, Chor Belmont; 11. Mille Chei'ubini in coro, B. Gigli; 12. Cossack Marching Song - Gipsy Song, Don Kozakkenkoor; 13. Lolita, Wladislow Ladis; 14. Lemento di Fede- rico - Arlesiana, Luigi Fort; 15. Legende von 12 Raubern, Kozakkenkoor; 16. O sole mio, Jan Kie- pui'a. Bommen op Afrika. Een luchtopname tij dens een Italiaanschen aanval op een Engel- sche wagencolonne na bij Solium in Egypte. (Foto Weltbild Onderscheiding voor korvetkapitein Christiansen. De Führer heeft aan den commissaris voor de zee- en binnenvaart in Nederland, koi'vet-kapitein Karl Christiansen, voor bijzondere verdiensten in de oorlogseconomie als leider van het Hamburger kantoor voor de walvischvangst, het oorlogskruis van verdienste verleend, dat hem toegezonden is met een eigenhandig schrijven van den Rijksmaar schalk. DE DOODSLAG OP DEN GOUDSCHESINGEL TE ROTTERDAM. Verdachte vrijgesproken. De 29-jarige R. S. te Rotterdam, die terecht had gestaan vei-dacht van doodslag op den 37- jarigen C. Visser op den Goudschesingel aldaar, werd door de Rotterdamsche Rechtbank vrijgespro ken. Er was tegen S. een gevangenisstraf van 6 jaar geëischt. ONBEWOONBAARVERKLARING VAN WONINGEN. B, en W. van Haarlem maken bekend, dat Dins dag, 1 October a.s. des namiddags om 2 uur, in het gebouw der Provinciale Griffie, Dreef no. 3, alhier, een openbare zitting zal worden gehouden ter be handeling van de door ver-schillende personen in gediende bezwaarschriften tegen de bij besluiten van den Raad der gemeente Haarlem van 3 April 1940 uitgesproken onbewoonbaarvei'klaring van woningen. In bedoelde openbare zitting zullen reclamanten in de gelegenheid worden gesteld hun standpunt in persoon of bij gemachtigde nader toe te lichten. BRIDGECLUB „ROSEHAGHE". Zondag jl. hield de Bridgeclub „Rosehaghe" een drive voor leden en genoodigden. Er was groote belangstelling, mede in verband met het verspelen van den Rosehaghe-wisselcup. Wai'en hier vorig jaar 4 deelnemende vereeni- gingen dit jaar was het aantal verdubbeld. Er werd in 4 groepen gespeeld en het resultaat voor den cup was: 1 Br. Cl. Ons Genoegen 176.5 matchpunten, 2 Br. CP Rosehaghe 173.5 matchpunten, 3 R.K. Br. Cl. Haarlem 169.5 matchpunten, 4 Br. Cl. 1940 169 matchpunten; 5 Br. Cl., Haai-lem-Noord 168 match punten, 6 Br. Cl. Santpoort 167.5'matchpunten, 7 Haarlem Br. Cl. 162.5 matchpunten, 8 Bloemen- daalsche Br. Cl. 143.5 matchpunten. WIJK AAN ZEE INTREDE. Cand. A. J. Bronshorst, laatstelijk hulpprediker te Utrecht, die het beroep naar Ned. Herv. ge meente alhier in de vacature ontstaan door het emeritaat van ds. J. A. L. Hovy heeft aangenomen is voornemens Zondag 6 October a.s. 's middags om 3 uur aldaar zijn intrede te doen na vooraf te zijn bevestigd door prof. dr. S. F. H. J. Berkel- bach v. d. Sprenkel van Utrecht. ^'''iiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii* Achbent U Stuck De Duitsche „Sport-Schau" bevat een artikel over dubbbelgangers in de sport waarbij ook een avontuur verteld woi'dt van den bekenden auto coureur Hans Stuck, die ook voi'ig jaar zomei op het circuit in Zandvoort een demonstratie heeft gegeven. „Hans Stuck vertoefde om wat op z'n verhaal te komen, eenigen tijd in het wintersportparadijs St. Moritz. Werkelijke grootheden uit de spon zijn meestal veel bescheidener dan menschen, die zich inbeelden een grootheid te zijn. Zoo kon hei dan ook gebeuren, dat hij in kennis kwam mei iemand, die zich liet vooi-stellen als Hans Stuck met de uitdrukkelijke verklaring, dat dit de be roemde Hans Stuck was, die zulke fabelachtige overwinningen had weten te behalen en de ver schrikkelijkste ongelukken had oveiieefd. Dat laatste boezemde" de dames in het gevolg van den z.g. Hans Stuck blijkbaar meer belang in dan m razend tempo gereden ronden of het wisselen van banden in recordtijd. Hans Stuck was, toen hij met dezen dubbel ganger kennis maakte, zoo verbaasd, dat hij slechts stamelend uit kon brengen: „Ach bent u Stuck", waarop de andere, die overigens heele- maal geen gelijkenis had met den echten Stuck slechts met een genadig glimlachje antwoordde De werkelijke Stuck herstelde zich echter spoe dig van de verrassing en vertelde, dat hij er al lang naar had gesnakt, kennis te maken met zoo'n beroemden automobilist, daar hij voor autorennen alles wat daaraan vast zat, buitengewoon groot? belangstelling had". Hoe Stuck zijn dubbelganger ontmaskerd heeft vermeldt de historie niet, al zal het voor de be wonderende dames wel een pijnlijk oogenblik zijn geweest. duizendblad. Wielrijden Het clubkampioenschap van Nederland op den weg. „Excelsior" uit Haarlem zal deelnemen. De volgende vereenigingen hebben ingeschre ven voor deelneming aan het clubkampioenschap van Nederland op den weg 1940, hetwelk is uit geschreven door de Nederlandsche Wielrcn Unie H.Rc. „Excelsior", Haai'lem: W.C1. „Merwede". Hai'dinxveld A.R. en T.C. „Le Champion". Amster dam; „Swift-combinatie", Leiden; A.S.C. „Olym- aia". Amsterdam: W.C1. „Het Zuiden", Eindhoven: A.S.V. „Germania", Amsterdam; E.N R.K.W.V „Amsterdam", Amsterdam: A.R.C. „Excelsior", Amsterdam: Z.W.C1. „D.T.S.", Zaandam: H.R.C. ..Hollandia", Den Haag; H.S.V. „De Spartaan", Den Haag, en R.R.C. „Feijenoord", Rotterdam. De start vindt plaats voor hotel „De Beurs" te Hoofddorp (Haarlemmermeer) op Zondag 29 September des namiddags 1 uur. Hier zal tevens de aarkomst worden opgenomen. Ook de wielerbanen te Alkmaar en Apeldoorn worden gesloopt. Schale troost voor de Haarlemsche wielersportliefhebbers De Alkmaarsche Wielerbaan heeft, zooals in een bericht uit het „Hbld." blijkt, evenals de Heem- steedsche baan de schokken des tijds niet kunnen weerstaan en zal thans worden gesloopt. Ook hier was het ongunstige exploitatie resultaat de oorzaak van dit voor de wielersport in Noord-Holland te betreuren, besluit. Hetzelfde blad deelt mede, dat Een vroolijke gast is Achillea in onzen najaars border, waar ze met gele of roode bloemschermen, in groote groepen bijeen, voor prachtige vlammen de najaarstinten zorgt. Daar is allereerst Achillea filipendulina Parker, met mooie goudgele bloemschei'men, die een meter boven den grond haar kleurenschat draagt. Even eens met gele bloemen, maar meer citroengeel, bloeit de ongeveer een halve meter hooge Achillea taygetea. Prachtig karmijnrood zijn de bloemen van Achil lea millefolium Kelwayi en iets donkerder kar mijnrood die van Achillea millefolium Crimson Beauty die beide ruim een halven meter hoog wor den. Hoewel de bloemschermen eigenlijk vrij stijf zijn, vormen ze ter variatie tusschen lossere zomer en najaarsbloemen toch juist een zeer geliefde ver siering. De beide geelbloemige soorten zijn iets eerder uitgebloeid, de bloei duui"t ongeveer van Juli tot Augustus. De roode variëteiten bloeien tot ver in den herfst tot eind October. Ze groeien het best op lichten zandgrond en op een zonnig plaatsje. Behalve voor den border heeft Achillea ook vele vertegenwoordigers, die het uitstekend doen in den rotstuin. Ook deze verlangen een lichten zandigen bodem en een zonnige standplaats. Ze blijven over het algemeen lager en hun bloemkleur is meest wit of geel. Zooals de Hollandsche naam al aanduidt, dui zendblad. hebben zoowel de border- als de rots- tuinsoorten alle veerspletige bladex-en met lancet- vormige ingesneden slippen. Voor den rotstuin geschikt is onder andere Achil lea tomentosa, met mooie varenachtige donker groene bladen en goudgele bloemhoofdjes. Deze plant wordt ongeveer een kwart meter hoog en bloeit van Juli tot September. 2eer mooi is ook Achillea Clavennae, met viltig behaarde blaadjes en witte bloemen, en haast nog mooier Achillea Clavennae argentea, die zilverwitte getande blaadjes heeft en eveneens witte bloemen. Beide worder niet veel hooger dan vijftien centi meter, (Achillea Clavennae zelf soms wel een kwart meter hoog), en vormen een prachtig wit plekje in den rotstuin. Met groote witte bloemschermen bloeit Achillea Kelleri, die grijsgroen geveerde blaadjes heeft en van Juni tot October bloeit. Er zijn nog veel andere variëteiten geschikt voor den rotstuin. de één is al vroolijker dan de andere en alle groeien ze gemakkelijk en hebben niet heel veel verzorging noodig. Ze kunnen het zelfs wel stellen op vrij armen zandgrond, dan is het echter toch wel aan te bevelen af en toe eens goede mest toe te voegen. Maar dat ze veeleischend zijn kan niemand toch van ze zeggen. En de vroolijke fleurigheid, die Achillea zoowel aan den rotstuin als aan den border kan geven, maakt deze plant dan ook tot een geliefden bewo ner van onze tuinen. A. J. D. ook de wielerbaan te Apeldoorn, die reeds lang een kwijnend bestaan leidde onder sloopershanden een roemloos einde zal vinden. Zoodat het voor de Haarlemsche wielersportlief hebbers een troost kan zijn, zij het dan een zeer schrale, dat zij niet alleen het verlies van een baan te betreuren hebben. Biljarten Kampioenschap van Nederland 3e kl. klein biljart kader. De inschrijving voor bovengenoemd tournool, dat doo» de Amsterdamsche club „Wilhelmina" zal georganiseerd worden op 25, 26 en 27 Oct. e.k., is thans opengesteld voor spelers met een gemid delde van 3 tot 5 en sluit op 25 Sept. De eventueele voorwedstrijden moeten op 10 Oct. geëindigd zijn. Wij verwachten, dat ook enkele Haarlemsche spe lers zich zullen aanmelden. BILJARTFONDS 1940. De oproep aan de bij den Nederlandschen Bil— iartbond aangesloten vereenigingen en hare leden o meen bijdrage voor dit sympathieke doel heeft blijkbaar ingeslagen. Behalve dat reeds ruim f 511 is irgekomen, heeft een bekende ivoor-expert een 24-tal kwaliteitsqueuen beschikbaar gesteld, ter wijl ook de „Friesche B. C." te Leeuwarden 15 queues voor hetzelfde doel heeft toegezegd. Voetbal Ook in het Noorden een normale competitie. Naar de Tel. verneemt heeft het bestuur van den N.V.B. besloten in tegenstelling met net advies van het afdeelingsbestuur ook in afd. V een gewone competitie te spelen. H engelclubs. Zondag hield de H. V. „Nooit Gedacht" haar 3en wedstrijd om het D. C. R. rijv/iel, geschonken door den heer F. Verhoeven. Winnaar was J. Abswoude 2e J. d. Winter; 3e A. Weijers.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8