Haarlem's Dagblad J Operaties voor Dakar gestaakt. Vademecum Dansacademie MARTIN 15 October Ned. Roode Kruisschip beschoten. Ciano naar Berlijn Men fietst. Hoogere prijzen Het drinkwater-probleem. Actikeleiv- 58e JAARGANG No. 17569 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 26 September 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. NEW YORK, 26 September (DèN.B.) Naar hier wordt gemeld heeft de Engelsche 1 regeering zich volgens een officieele mede- deeling gedwongen gezien de aanvallen op Dakar te staken en de troepen terug te trek ken. De Engelsche regeering zou hebben in gezien dat de val van Dakar niet te bereiken is zonder „groote gevechtshandelingen". Volgens de laatste te Genève uit Vichy I ontvangen berichten zijn bij den Dinsdag op Dakar ondernomen aanval de Britsche gepant serde kruisers „Barham" en „Resolution" en een kruiser van het type „Kent" ernstig door het Fransche vuur beschadigd. Een dezer ge pantserde kruisers is bij de gevechten, toen deze gisterochtend weer opleefden, door een Fransche torpedo zoo zwaar getroffen, dat hij met zware slagzij zich moest terugtrekken. Volgens nog niet bevestigde berichten, zou den er bij den Engelschen overval 185 per sonen om het leven zijn gekomen en 363 per sonen gewond zijn. Tot de dooden zouden behooren 65 burgers en 126 soldaten. Het Fransche blad „Moniteur" bevat een buiten gewoon scherp commentaar tegen Engeland en tegen generaal de Gaulle, waarin gezegd wordt dat het woord „verraad" het eenige is dat de onderneming van De Gaulle karakteriseert. Men moet zich groote moeite geven om zich het af schuwelijke beeld van een mensch voor te stellen, die Fransch officier was en die zich thans aan het hoofd van een buitenlandsch eskader voor een Fransche haven vertoonde om een ultimatum aan zijn eigen landslieden te stellen en na weige ring daarvan een bevel tot bombardeeren te geven. Onder den generaal de Gaulle, vervolgt het blad, heeft Engeland gehoopt, revoluties te ontketenen. De aanhankelijkheid van de Fransche kolonisten en van de inlanders heeft deze hoop ver ijdeld. Om die reden hebben de Engelschen, nadat zij het masker geheel hadden afgelegd, thans ge. poogd, met geweld datgene te bereiken wat zij door list en verraad niet konden bereiken. De Temps noemt den Engelschen aanval een niet-uitgelokten aanval en een misdadige poging om de eenheid van het Fransche imperium stuk te slaan en belangrijke deelen van dit imperium ten voordeele van Engeland in den oorlog te sleepen. Wanneer Frankrijk bevel heeft gegeven tot de verdediging van Dakar, is dat niet meer dan natuurlijk. Door voor de tweede maal zijn vroegeren bondgenoot aan te vallen, heeft Enge- lang zijn verplichtingen verbroken en zijn eer op nieuw op het spel gezet. In Italiaansche politieke kringen verklaart men aldus een D.N.B.-bericht uit Rome dat Italië dergelijke dagen van geweld als die van Dakar ten scherpste moet veroordeelen. De ge beurtenissen van Dakar vormen evenwel tegelij kertijd een veelzeggende waarschuwing voor allen, die zich nog in den ban van Engeland bevinden. Indien nog commentaar op de besprekingen te Rome over de reorganisatie in Europa noodig ge- waest was, dan heeft de Engelsche overval op Dakar dien geleverd. DUITSCHE PERSSTEMMEN. BERLIJN, 26 September (D.N.B.) De overval op Dakar wordt door de Berlijnsche ochtendbladen gekenmerkt als een typisch Engelsche poging om zich zelfs met verraad jegens den vroegeren bondgenoot op zijn kosten in het bezit te stellen van vreemd gebied, waarbij de afvallige oud- generaal De Gaulle nog slechts bij wijze van alibi naar voren wordt geschoven. De „Berliner Börsenzeitung" stelt in het licht dat het Britsche oorlogsschepen waren, die na de afwijzing van een aanmatigend ultimatum het vuur op Dakar en de daar liggende Fransche oorlogsschepen openden. Na twee mislukte lan dingspogingen van De Gaulle, meldt Reuter, dat „thans operaties in Dakar aan den gang zijn" Het is dus duidelijk, zoo concludeert het blad, dat het Engeland zelf is, dat met alle middelen pro beert zich in het bezit te stellen van het Fransche steunpunt aan de West-Afrikaansche kust. Onder het opschrift: „De weg van het verraad' schrijft de „Deutsche Allgemeine Zeitung": Het Britsche verraad jegens Frankrijk heeft zijn wor tels in het bevel tot den terugtocht van Duin kerken. Zooals Churchill het Fransche leger voor de ineenstorting eenvoudig als instrument der Engelsche bewapeningsindustrie doelwit der Duitsche luchtaanvallen. Het D.N.B meldt: Eenheden van het Duitsche luchtwapen zijn Woensdag vroeg in den middag opgestegen en hebben de vliegtuigenmotoren- fabriek Filton bij Bristol met talrijke bommen bestookt. De aanval geschiedde in verscheidene golven. De bommenwerpers, die begeleid werden door jagers, wisten voltreffers in het hoofdge bouw te plaatsen. Bij den aanval kwam het tot verscheidene luchtgevechten. Het nauwkeurige aantal der neergeschoten vijandelijke vliegtuigen is nog niet bekend. De vliegtuigen van de laat ste afdeeling konden onomstootelijk de vernie lende uitwerking van de Duitsche bommen vast stellen. Bij hun terugtocht lagen dichte rook wolken over deze belangrijke Engelsche bewape ningsindustrie. Te New-York ontvangen berichten uit Londen melden dat de Duitsche vliegtuigen de militaire doelen der Engelsche hoofdstad in den nacht op Woensdag zonder ophouden hebben gebombar deerd. Golf na golf Duitsche machines viel tot kort voor zonsopgang met brand- en brisant bommen aan. Het spervuur van het Engelsche afweergeschut kon de verrassende doorbraken der Duitsche bommenwerpers niet stuiten. Zelfs na zonsopgang woedden nog vele branden, die den hemel met rookwolken overdekten. De al- gemeene opvatting is dat Londen nog grootere verschrikkingen te wachten heeft. Duitsche bommen zijn ook in andere deelen van Engeland neergekomen. Drie groote branden zijn ontstaan in een Noordwestelijke kuststad. Tijdens een aan val bij daglicht, gisteren uitgevoerd op de Zuid westkust, is de water- en electriciteitsvoorziening van een stad vernield. Bommen op buitenwijken van Berlijn. BERLIJN 26 Sept. (D.N.B.). In den afgeloo- pen nacht hebben wederom Britsche vliegtuigen de rijkshoofdstad aangevallen, Op eenige plaat sen wierpen zij lukraak hun bommen op wonin gen en buitenwijken neer. Eenige woonhuizen en prieelen werden vernield, andere beschadigd. Britsche belangen beschouwde, dat men mis bruikt en wegwerpt wanneer het niet meer deugt, zoo springt hij thans om met het binnen het Engelsche bereik liggende Fransche bezit. De weg van het verraad jegens Frankrijk is de weg van het verraad jegens Europa, de weg van den on. stuitbaren Britschen ondergang. BOODSCHAP TOT DE FRANSCHE INBOORLINGEN. GENèVE, 25 September (D.N.B.) De Fran sche staatssecretaris voor koloniën, admiraal Platon heeft een boodschap gericht tot de inboorlingen van de Fransche koloniën in Afrika. Hierin wordt gezegd, dat de loyale" en vastbesloten houding van de inboorlingen de eerste poging tot het „avontuur" heeft doen mislukken. Zoo zal het ook met nieuwe pogingen vergaan. De drijfveren van een regeering, die eens de bondgenoot van Frankrijk was en die zich bedient van een in strument, waartoe een eerzuchtige afvallige zich heeft opgeworpen, zijn thans bekend. heeft veroorzaakt. Vooral ernstig heeft het arsenaal geleden, dat door drie bommen werd getroffen. De archiefafdeeling van het arsenaal is geheel ver nield. Voorts is de ingenieurskazerne een puinhoop geworden waarbij talrijke slachtoffers vielen onder de militairen. Een totaal aantal der verliezen staat nog niet vast. In de haven zijn een stoomschip van de Admiraliteit en twee hulpschepen in brand ge stoken. Een hulpschip zonk. Het totale aantal der bommen, die op het land vielen, wordt opgegeven als 70, terwijl er 40 in zee zouden zijn gevallen. Ook het gevangenenkamp Windmill Hill werd volgens de berichten door twee bómmen getroffen. Een bom van 100 kg. viel naast het regeeringsgebouw, een tweede in de nabijheid van het Trafalgar-kerkhof, waar een diep gat in den grond werd geslagen, zoodat het verkeer gestremd werd. Voorts kwamen bommen neer op pieren, dok installaties en goederendepóts. Een vliegtuig be schoot de batterijen afweergeschut met machinege weren en maakte slachtoffers onder de bedienende manschappen. Drie bommen vielen in het stadscen trum in de Koningsstraat en vernielden verscheidene gebouwen. Men spreekt van acht of tien dooden onder de burgerbevolking. Het schijnt echter dat de slahtoffers bij de militairen veel talrijker zijn. Twee leden der bemanning van een neergeschoten vlieg tuig verdronken, een werd gevangen genomen en naar Gibraltar gebracht. N.V. Aanvang Seizoen 1940/41 Haarlem Uren voor Inschrijving en Besprekingen: dagelijks van 1112, 25 en van 7—9 uur. SCHAGCHELSTRAAT 29 TE HAARLEM TELEFOON 10806 Amsterdam Bussum Hilversum (Adv Ingez Med Het A. N. P. meldt nader omtrent het beschieten van het Ned. Roode Kruisschip: „De slachtoffers, die bij den laffen overval van een Engelsch oorlogsschip op het Nederlandsche Roode Kruisvaartuig, dat naar wij vernemen de LAZ 11 is zjjn te betreuren, zijn de volgende: Door het kapseizen van de reddingsboot worden vermist: tweede-machinist J. Maarseveen, oud 42 jaar, wonende te IJmuiden; matroos D. Rood, 21 jaar, wonende te Scheve- ningen; matroos M. L. Grutterswyk, 22 jaar, wonende in Den Haag; matroos W. van Leeuwen, wonende te Haarlem; matroos J. W. Koster, 24 jaar, wonende te Haar lem; matroos A. Sweers, 23 jaar, eveneens wonende te Haarlem. Door de ketelontploffing is gedood: de trimmer C. Hermsen, wonende te Haarlem, oud 29 jaar. Door de ketelontploffing zijn gewond: 2e machinist W A. Cassee, 32 jaar, wonende te IJmuiden, hij kreeg brandwonden aan gezicht en bovenlichaam; 2e stuurman M van Duyn, 20 jaar, wonende te Katwijk, hij heeft lichte brandwonden aan het ge zicht en aan de rechterhand gekregen; de trimmer C. W. L. Cornet, 29 jaar, wonende te Haarlem, die een rib-fractuur heeft gekregen. De gewonden zijn overgebracht naar het ge meenteziekenhuis aan den Zuidwal te 's-Graven- hage. Het lijk van den trimmer Hermsen is Woens dagmiddag van Hoek van Holland naar Haarlem overgebracht. De LAZ 11 is de vroegere „Indus", een zee-sleeper van de firma Smit en Co. De tonnage van het vaar tuig is ca. 800 ton. De bemanning bestond uit 18 man. De LAZ 11, die na den overval werd opgepikt door een ander Nederlandsch hospitaalschip, is naar Rotterdam gesleept, waar het vaartuig op de wer ven van de Rott. Droogdok Maatschappij zal worden gerepareerd." (Zie ook elders in dit nummer). Voorschot op kostwinnersvergoeding voor het aanschaffen van brandstof. 'S-GRAVENHAGE. 26 September. (A.N.P.) In verband met de kolendistributieregeling is bepaald dat men vóór 1 October 1940 20 pet. van de hoeveelheid kolen, waarover men den vo- rigen winter heeft beschikt, kan inkoopen. In afwachting van een nader te ontwerpen regeling inzake de verstrekking van een brand- stoffenbijslag in de komende wintermaanden, heeft het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van defensie aan de burge meesters medegedeeld dat voor kostwinners bij zondere voorzieningen moeten worden getrof fen. Deze voorzieningen houden in dat de verwan ten van de dienstplichtigen, ook voor zoover deze bij den opbouwdienst zijn geplaatst, te wier aanzien kostwinnersvergoeding wordt toe gekend en die ten tijde van hun opkomst steun genoten of in werkverruiming geplaatst waren, in de gelegenheid worden gesteld om 20 pet. van hun kolen verbruik in den winter 1939- 1940 in te slaan. Te dien einde kan aan de verwanten van de bovenbedoelde dienstplichtigen voor zoover deze als gezinshoofd worden aangemerkt, een voor schot op de kostwinnersvergoeding worden ver strekt ten bedrage van f 5.75. Dit bedrag beloopt ongeveer het 1/5 gedeelte van het totaalbedrag, waarmede gedurende den winter 1939-1940, terzake van het gemis van brandstoffenbijslag, de kostwinnersvergoeding is verhoogd. Gibraltar opnieuw door de Franschen gebombardeerd. 'VLGECIRAS, 25 September (D.N.B.) Heden middag om 14.45 uur is Gibraltar opnieuw door eenige afdeelin°-en Fransche vliegtuigen aange vallen. die talrijke bommen van groot kaliber op de vesting en haveninstallaties neerwierpen De aanval, die in opeenvolgende golven ge schiedde, duurde om 16.00 uur Spaansche tijd (d.i. 17.00 uur Duitsche tijd) nog voort. Een Fransch vliegtuig is door de Engelsche luchtdoel artillerie neergeschoten. De bemanning wist zich 'loor een parachutesprong te redden. Uit Madrid meldt het D.N.B.: Hier ontvangen be richten bevestigen dat het bombardement van Gi braltar door Fransche vliegtuigen zware schade ons kantoor ligt ook een a an 3iaaxtem'& Qaqklad op/ UW bestelling te wachten. Komt U maken? er even mee kennis Aanzien doet gedenken, maar in dit gevah bestellen. Velen zijn U reeds voorgegaan. Volg in hun voetspoor. ROME, 26 Sept. (Stefani). De mirfister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, is naar Duitschland vertrokken voor een kort bezoek. (Aangekondigd wordt een nieuwe ordening voor het wegverkeer in ons land. Voor het jietsverkeer worden nu reeds dringende maat regelen genomen, aan het reeds geldende Nederlandsche recht ontleend.) Nogeens wordt erop gewezen, Nogeens klim ik in mijn pen, Hopend dat het wordt gelezen Door en in 't belang van „men". Als men op de fiets gaat rijden, Doe men dat zooals het hoort, Men moet er steeds zorg aan wijden, Dat men anderen niet stoort. Men moet rechts en goed rechts blijven, Men moet gaan in rechte lijn, Dat kan men niet overdrijven, Als men in zijn recht wil zijn Men moet tijdig seinen geven, Als men in een bocht wil gaan, Men riskeert ook eigen leven. Als men lukraak af wil slaan. Men rij slechts twee naast elkander, Maar mits men de ruimte heeft, Men verlate even d' ander, Als men wordt voorbijgestreefd. Als men andren wil passeeren, Doe men dat niet als een paar, Men moet hoffelijk verkeeren, Anders hindert men elkaar. Treft men goede rijwielpaden, Dan moet men daar ook op gaan, Als men deze wil versmaden, Rijdt men er nog tegenaan. Vroeger kon men vrijer rijden, Als men fietste in 't verkeer, Men beleeft nu andre tijden, Men is nu met heel wat meer. Men moet goed elk voorschrift kennen, Anders wordt men licht beboet, Als men 't stalen ros wil mennen, Men men het zooals het moet. P. GASUS. door hoogere omzetbelasfing. Verkoopsprijzen mogen niet meer stijgen dan de verhooging der belasting bedraagt. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van het departement van Land bouw en Visscherij, deelt in verband met de toe passing van de prijzenbeschikking 1940 no. 1 naar aanleiding van de wijzigingen in de omzet belasting en in het bijzonder invoerrecht, welke met ingang van 1 October in werking treden, mede, dat de verkoopsprijzen met het tengevolge dezer wijzigingen meer aan belasting te betalen bedrag mogen worden verhoogd, voor zoover niet op grond van de bepalingen der wet op de om zetbelasting de verplichting bestaat de belasting afzonderlijk in rekening te brengen. Zij, die goederen met verhoogde belasting in koopen, mogen het in verband hiermede door hen meer betaalde bedrag, hetzij afzonderlijk, hetzij in hun verkoopsprijzen doorberekenen. Bij het in rekening brengen der verhoogde be lasting mogen naar regelen van goed koopmans- gebruik. noodzakelijke afrondingen worden toe gepast en gemiddelden worden aangenomen mits aannemelijk kan worden gemaakt, dat het totaal bedrag der in.rekening gebrachte belas ting de betaalde belasting niet te boven gaat. Tegen hen, die van de hierboven verleende fa ciliteiten op eenigerlei wijze misbruik maken, zal ten strengste worden opgetreden. IN DE RIJ VOOR ACHTERSTALLIGE IDENTITEITSKAARTEN Zooals bekend, is op verschillende plaatsen in Haarlem de gelegenheid gegeven, zich aan te mel den voor het in ontvangst nemen van identiteits kaarten. Zeer velen hebben zich toen echter niet aange meld, vermoedelijk in hoofdzaak doordat zij hun pasfoto niet op tijd hebben kunnen krijgen. Deze Haarlemmers (alleen die wier namen be ginnen met de letters a. b, en c. (de andere letters krijgen nog een beurt) kregen vandaag aan het stadhuis gelegenheid, zich alsnog van een identi teitskaart te voorzien. En dat waren er niet weinigen. „Hoe lang staat u hier al?" vroegen wij aan iemand, die bijna zijn doel bereikt had. Dat wil zeggenhij stond op de Groote Markt op den hoek van de Koningstraat, met aan de overzijde van de straat vóór zich de nieuwe ingang van het stadhuis. „Nou", zei hij en hij haalde zijn horloge voor den dag „Ik kwam op de Markt om vijf minuten voor half tien. Toen dacht ik: „ik ga even het stadhuis binnen en haal mijn kaart. Maar mis hoor: ik moest aansluiten aan een lange rij die langs de huizen van den Zuidkant van de Markt tot in de Groote Houtstraat stond. En nu is het half 12 en nou sta ik hier. Als ik nou om 12 uur achter mijn kopje koffie zit mag ik blij zijn". Minstens 2 uur moeten de menschen dus in de rij wachten. Zij verkortten zich den tijd met onderlinge gesprekken; er waren er die vroolijk en anderen die kwaad keken, zooals het bij zulke gelegenheden altijd gaat. Sommigen trachtten op slinksche wijze zich midden in de rij te dringen, zoodat hun wachttijd belangrijk minder zou zijn dan die van de anderen, maar dit lukte niet: ..Gaat u maar achter in de rij staan!" zei een der wachters op verontwaardigden toon. Trouwens: de politie hield een wakend oog en zorgde voor de goede orde. Met regelmatige tusschenpoozen werd het ver keer op den hoek van de Groote Houtstraat en de Koningstraat opgehouden en dan mocht een groep de straat oversteken en werd in het stad huis toegelaten. Met ouden en gebrekkigen werd eenige consi deratie gebruikt. Zoo zagen wij, dat een oud moe dertje. wie het wachten toch wel erg lang begon te vallen, aan den arm van een agent de rij mocht verlaten en naar het stadhuis werd geleid. De rijwielstalling op de Groote Markt had het druk; ook stonden vele fietsen tegen den gevel van het nieuwe gedeelte van het stadhuis aan. Elders in dit nummer geven wij een overzicht van de conclusies waartoe de Commissie voor de drinkwatervoorziening in het westen des lands is gekomen. Natuurlijk staan in dit uitgebreide rapport (160 pagina's druks, aangevuld door 10 bijna even groo te bijlagen) nog belangrijke gegevens over de wa tervoorziening in de duinen en wel in het bijzonder in onze omgeving. Er is een afzonderlijk hoofdstuk gewijd aan de wateronttrekking aan de duinen. Vastgesteld wordt dat de duinen hebben geleden tengevolge van de ontwatering, veroorzaakt door tal van facto ren en wel versnelden afvloei door de open kanalen der afzandingen, verbetering van de polderbemaling langs den duinrand, de droog- maling van het Haarlemmermeer en den aanleg van andere droogmakerijen, het graven van het Noordzeekanaal en de waterwinning voor de waterleidingen en andere bedrijven. In het Westen des lands werd in 1938 146 mil- lioen M3. opgepompt door de waterleidingen, waar van 57 millioer M3. of 39 pCt. duinwater was. Uit deze cijfers jjlijkt duidelijk de beteekenis van de duinen voor de drinkwatervoorziening. Verder wordt door eenige langs het Noordzee kanaal gelegen industrieën nog ongeveer 10 mil- lioen M3. water opgepompt voor de eigen bedrij ven Over den graad van den invloed van deze water- onttrekking bestaan nog weinig gegevens, wel is zeker dat in de laatste eeuw de grondwaterstand belangrijk gedaald is. Voorts is te zeggen dat door de wateronttrekking in een deel van het duinge bied een schoone en belangwekkende flora is ver dwenen. Door den achteruitgang van de vegetatie is op sommige plaatsen een toestand ontstaan die bij het achterwege laten van bijzondere maatregelen tot verstuiving aanleiding kan geven. Bouw- en grasland, bloembollenvelden en andere cultuur gronden in de duinen kunnen door de wateront trekking worden geschaad. Tegenover de nadeelen die de waterbedrijven voor de duinen hebben staan belangrijke voor deden. Zeer groote terreinen worden op die manier voor bebouwing gespaard, waardoor zij als duinlandschap behouden blijven. De belangen van de waterleidingbedrijven en van de natuurbescherming loopen in zooverre pa rallel dat beide er naar moeten streven de terrei nen zooveel mogelijk in ongeschonden toestand te behouden. Verder merkt de commissie op: Het zal in een betrekkelijk nabije toekomst nood zakelijk zijn, dat verschillende waterleidingbedrij ven hun wateronttrekking aan de duinen vermin deren, waardoor niet alleen het gevaar van ver zouting der winplaats zal worden verkleind of opge heven, maar bovendien de bovenwaterstanden zul len rijzen, hetgeen aan de vegetatie in de duinen ten goede kan komen en in sommige gevallen den waterafvoer naar de aangrenzende cultuur- en boschgronden kan vergrooten. Daarnaast kunnen enkele waterleidingen, zonder dat de hierboven bedoelde bezwaren optreden of verergeren, de duinwaterwinning nog uitbreiden, terwijl er voorts eenige nog niet in exploitatie geno men duinterreinen zijn, waaraan in de toekomst be langrijke hoeveelheden water zullen kunnen worden onttrokken". Bij een rationeele exploitatie van alle daartoe in aanmerking komende terreinen kan in de toekomst uit de duinen in Noord- en Zuid-Holland 50.000.000 M3. water per jaar onttrokken worden. Zooals verder uit de conclusies van het rapport blijkt beveelt de commissie aan de hoeveelheid wa ter voor de waterleidingen aan te vullen met water uit de groote rivieren en het IJselmeer. Verder dan de wenschelijkheid uitspreken gaat de commissie niet. Wij herinneren er aan dat eenigen tijd geleden een bericht in de pers verscheen, dat het de bedoe ling van de commissie was aan de regeering voor te stellen de waterleidingen te verplichten hun wa terreserve in de duinen te vergrooten door water uit de groote rivieren of uit het IJselmeer aan te voeen. In verband met die aangelegenheid hadden wij toen een onderhoud met den directeur van de Haarlemsche waterleiding, waarin die mededeelde, dat hij van meening was dat het onnoodig is dat Haarlem zulke maatregelen neemt, omdat de wa tervoorraad in het wingebied der Haarlemsche dui nen meer dan voldoende is. Dit komt aldus be toogde de directeur omdat Haarlem, in verhou ding van andere waterleidingen, weinig water aan de duinen onttrekt. Dit is op zijn beurt een gevolg van de omstandigheid dat de Haarlemmers veel minder water gebruiken. Haarlem heeft namelijk een stelsel van watermeters ingevoerd, waardoor de Haarlemmers voor eiken M3. water die zij ge bruiken, betalen moeten. Het gemiddelde verbruik in gemeenten waar men geen meters heeft is veel grooter. Toen Haarlem in 1938 137.600 inwoners had ge bruikte het 2.074.500 M3. water, terwijl 486.000 Amsterdammers die in een bepaald voorzienings- gebied woonden, niet minder dan 22.012.000 M3. door de kraan lieten loopen. Wy hadden nog over déze aangelegenheid een kort onderhoud met Dr. Jac. P. Thijsse, een der commissieleden. Deze onderstreepte nog eens het feit dat de commissie niet verder gegaan is dan het uitspreken der wenschelijkheid de waterhoe- veelheid in de duinen op te voeren door gebruik te maken van het water der rivieren en van het IJselmeer. Wat het speciale geval Haarlem betreft is ook aan de commissie gebleken dat het waterge bruik te Haarlem bijzonder laag is dank zij het ge bruik van de watermeters. Maar zoo voegde hij or aan toe al onttrekt Haarlem in verhouding niet veel water aan zyn waterwinplaats, het is toch een feit dat in de duinen der Haarlemsche water leiding de waterstand gedaald is en dat er nu een massa mooie planten niet meer gevonden worden die er vroeger wel werden aangetroffen. HEDEN: 8 PAGINA'S Van onzen Berlynschen correspon dent: Het nachtelijk luchtalarm in Berlyn pag. 5 Flitsen: Overschoenen. pap. 3 Laatste Berichten op pagina 2

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1