Dansschool „Sxhcödec" De drinkwater-voorziening in West-Nederland Scholier ontvreemdde schijnwerper Zondag een volledig voetbalprogramma Nogmaals: de fusie-plannen der Haarlemsche wielerclubs DONDERDAG 26 SEPTEMBER 194Ö HAARDEM'S DAGBEAB 6 Duinen van weinig beteekenis, de groote rivieren en het IJselmeer kunnen in de behoefte aan water evenwel ruim schoots voorzien. Thans is uitgekomen het verslag van de Staten commissie voor de Drinkwatervoorziening in het Westen van ons land, in welke commissie o.a. wijlen de heer J. v. Oldenborgh te Bloemendaal, directeur van het Provinciaal Waterleidingbedrijf in Noord- Holland. en de heer C. M. Reinders Folmer, land bouwkundige te Heemstede en Dr. Jac. P. Thijsse, natuurbeschermer, te Bloemendaal. zitting hadden. Het verslag is een boekwerk van niet minder dan 160 bladzijden, aangevuld met uitvoerige bijlagen. In de conclusies wordt aangenomen dat de bevolking van Nederland in het jaar 2000 op 12 millioen zielen is te ramen, waarvan de helft gevestigd is in het Westen des lands (dit gebied omvat Noord-Holland tot het Marsdiep, Zuid- Holland tot het Hollandseh Diep en het Ha ringvliet en Utrecht tot de Eem. Van deze veronderstelling uitgaande dat de ge heele bevolking in het Westen van het land op de drinkwatervoorziening is aangesloten, kan geraamd worden dat in het jaar 1970 pl.m. 272.000.000 M3. water woi-dt verbruikt en in het jaar 2000 385.000.000 M3. Het maximale verbruik per dag zal in het jaar 2000 zijn te taxeeren op 1.050.000 tot 1.470.000 M3. per etmaal DE DUINEN LEVEREN NIET VOLDOENDE. De duinen van de Noord- en Zuid-Holland- sehe en Zeeuwsche eilanden hebben, evenmin als die van Zeeuwsch-Vlaanderen, voor de drink- watervoorzienng van het vasteland van Noord- en Zuid-Holland beteekenis. Bij een rationeele exploi tatie van alle daartoe in aanmerking komende duin terreinen op het vasteland dezer beide provincies, zal blijvend een hoeveelheid water van ten hoogste 50 millioen M3 per jaar worden gewonnen. Daarbij zullen sommige bedrijven hun duinwaterwinning moeten inperken, terwijl andere bedrijven, die daartoe zonder bezwaar in staat zijn, hun winning zullen kunnen verhoogen. De genoemde hoeveel heid is vrijwel gelijk aan de huidige productie van de terwinplaatsen op het vasteland der beide provincies. WATER UIT DE GROOTE RIVIEREN. Zonder op al te groote bezwaren te stuiten kan ten behoeve van het westen des lands per jaar 155 millioen M3. grondwater worden gewonnen. Deze hoeveelheid kan worden verhoogd tot 225 millioen M3., doch dan zullen moeilijkheden van allerlei aard moeten worden overwonnen. Uitgaande van een beschikbare hoeveelheid grondwater van 150 millioen M3 per jaar, zal in de jaren 1970 en 2000 over een hoeveelheid oppervlaktewater moeten worden beschikt van resp. 120 millioen en 235 millioen M3. De tegenwoordige productie van de waterleidingbedrijven in het be schouwde gebied, die oppervlaktewater gebruiken, bedraagt bijna 58 millioen M3. per jaar. Voor het onttrekken van rivierwater ten be hoeve van de drinkwatervoorziening van het westen des land komt in de eerste plaats in aanmerking de Lek, eri wel in het bijzonder het traject van Schoonhoven tot Krimpen a d Lek, in de tweede plaats de Waal tusschen Zaltbommel en Sliedrecht en in de derde plaats de Maas. Aangezien onder de ongunstige omstandigheden, dat de kanalisatie van den Gelderschen IJsel niet tot stand komt, aan de Lek bij Schoonhoven toch nog een hoeveelheid water van 180 millioen M3. en beneden Krimpen van 900 millioen M3 per jaar kan worden onttrokken, is deze rivier ruimschoots in staat de vereischte hoeveelheid oppervlakte water voor de jaren 1970 en 2000 op resp. 120 millioen en 235 millioen M3 zijn geraamd, te leve ren. Een zelfde conclusie geldt voor het geval de wateronttrekking aan de Waal of aan de Maas zou moeten geschieden. De voor de drinkwatervoorziening van het Wes ten des lands bevredigende conclusie voor wat be treft de voorhanden hoeveelheden water zal alleen practisch waarde kunnen hebben, indien gezorgd wordt, dat de hoedanigheid van het te winnen water aan zoodanige eischen voldoet, dat het met binnen oeconomisch bereik vallende middelen voor het ge bruik geschikt gemaakt kan worden. Daartoe zal het noodig zijn van overheidswege maatregelen te tref fen ter bescherming van de gelegenheden tot water winning. Deze maatregelen zullen in hoofdzaak moe ten omvatten de bescherming van de voor de water winning in aanmerking komende terreinen en wa teren. Bovendien moeten regelen worden getroffen om te bevorderen dat de beschikbare hoeveelheden water in de toekomst zoo rationèel mogelijk worden gebruikt. Aangezien de provinciale grenzen bij deze materie geen essentieelen factor kunnen en mogen vormen en de bestaande wettelijke bepalingen on toereikend zijn, kan alleen een Rijksregeling tot het beoogde doel leiden. De door de Commissie ontwor pen wettelijke regeling heeft de bedoeling voor het geheele land geldig te zijn, al hebben de belangen van het Westen des lands het uitgangspunt gevormd. Behalve door wettelijke maatregelen kan een ra tioneel gebruik van de bestaande bronnen van drinkwatervoorziening worden bevorderd door een doeltreffende samenwerking van de belanghebben den. In dit opzicht zal voor de provinciale besturen een belangrijke taak zijn weggelegd. Ons land is voor de toekomstige drinkwater voorziening in hooge mate afhankelijk van het buitenland. Daardoor kan een op den duur' bevre digende toestand alleen worden verkregen door internationaal overleg ter bescherming van onze groote rivieren, in de eerste plaats van den Rijn. WATER UIT HET IJSELMEER. Het water van het IJselmeer zal bruikbaar zijn als grondstof voor leidingwater, mits er met alle mogelijke middelen naar gestreefd wordt het chloor- gehalte van het water zoo laag mogelijk te doen blijven. Uitvoerige en zorgvuldige berekeningen wettigen de verwachting, dat zelfs onder ongunstige omstandigheden het chloox-gehalte een redelijke grens niet zal overschrijden. Daarbij is er echter van uitgegaan, dat bij het vaststellen van de plannen tot kanalisatie van den Gelderschen IJsel en voor de zuidelijke inpoldering met de belangen van de drink watervoorziening ten volle rekening zal worden ge houden. Een opgestelde waterbalans heeft geleerd, dat het onttrekken van een hoeveelheid water van 200 mil lioen m3 per jaar aan het IJselmeer ten behoeve van de drinkwatervoorziening in verhouding tot de andere in het spel gijnde factoren van betrekke lijk weinig beteekenis is. zoodat uit dien hoofde tegen deze wateronttrekking geen bezwaar bestaat. De in de Noord- en Zuid-Hollandsche en Utrechtsche meren en plassen aanwezige hoeveel heden water zijn op zichzelf van geen belang voor de voorziening van het Westen des lands. Het is echter niet uitgesloten, dat het boezem water op den duur door wateraanvoer van elders geschikt zal kunnen worden als grondstof voor drinkwater. Vooraf zullen dan echter nog tal van vraagstukken moeten worden opgelost. Door het verblijf van het van elders aangevoerde water in de uitgestrekte meren en plassen, die als spaarvijvers dienst doen, zou de kwaliteit van het water in verschillende opzichten belangrijk kunnen worden verbeterd i Een en ander geldt in de eerste plaats voor de meren en plassen, die deel uitmaken van de boe zems, doch in beginsel ook voor meren en plassen, die tot het polderwater behooren, omdat de daaraan te onttrekken hoeveelheden water door het inlaten van boezemwater zouden kunnen worden aangevuld. Tenslotte is het wellicht uitvoerbaar het zoo dicht mogelijk bij den duinvoet eventueel voorhanden boezemwater met een laag chloorgehalte te gebrul ken voor het irrigeeren van de duinen. Rabbijn De Vries op 4 October 70 jaar. Op Vrijdag 4 October a-s. zal de heer S. Ph. de Vries Mzn., rabbijn bij de Israëlietische Ge meente te Haarlem, den 70-jarigen leeftijd be reiken Rabbijn de Vries werd geboren te Neede op 4 October 1870. Hij ontving daar lager onderwijs en godsdienstonderwijs te Bor- culo, waarna hij in 1883 verder ging studeeren aan het Ned. Isr. Seminarium te Amsterdam. In 1890 deed hij eindexamen en in 1891 slaagde hij voor het examen voor godsdienstonderwijzer (hoogsten rang). Rabbijn S. Ph. de Vries Mzn. Intusschen had hij ook aan de Gem. Universi teit van Amsterdam in de klassieken gestudeerd. In Mei 1892 werd hij leeraar van de Isr. Ge meente te Haarlem en in Augustus van hetzelfde jaar slaagde hij nog voor het theologisch exa men voor maggeid (px-ediker) en toen werd hem ook de titel van rabbijn toegekend. Sindsdien is de Rabbijn De Vries de Joodsche Gemeente te Haarlem trouw gebleven. Bij zijn 40- jarig jubileum werd hem honoris causa de hoog ste kerkelijke rang van moré verleend. Tot zijn 65e jaar was hij tevens leeraar in het Hebreeuwsch aan het Stedelijk Gymnasium, het Kennemer Lyceum en het R. K. Lyceum. Verschillende werken zijn van zijn hand ver schenen, waarvan wij noemen: „Joodsche rythen en symbolen", „Joodsch Palestina" en een Leerboek der Hebreeuwsche Taal. Rabbijn de Vries gaf ook den stoot aan de Zionistische beweging in Nederland. Ter gele genheid van zijn 60 sten verjaardag viel hem een hartelijke huldiging ten deel. Als feestgave werd hem toen een belangrijk bedrag aangeboden ter bestrijding van de kosten van een studiereis naar Palestina. Hierdoor kon de heer De Vries aan een reeds lang door hem gekoesterden wensch vol doen. Uitgaansverbod geldt voor grooter gebied. Nieuwe verordening treedt heden in werking. 's-GRAVENHAGE, 26 September (A.N.P.) Het heden verschenen verordeningenblad bevat een ver ordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende uitbreiding der verkeersbeperkingen. Hierin is o.m. bepaald, dat artikel 1, lid 1, van de verordening no. 128/1940 van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied als volgt moet luiden: „Het is tot nader order aan hen, die niet de Duit- sche nationaliteit bezitten, verboden zich tusschen 22 uur en 4 uur in de openlucht op te houden in de navolgende gebieden: op de Waddeneilanden, als mede in de kuststrook van het bezette Nederland sche gebied, die zich uitstrekt tot aan de lijn, loopende van Den Helder langs het Noord-Hol- landsch kanaal, en vervolgens over Alkmaar, Uit geest, Beverwijk, Velsen, Santpoort, Haarlem, Heemstede, Bennebroek, dangs de oostelijke grens van de provincie Zuid-Holland, tot waar deze de grens van de provincie Noord-Brabant ontmoet, langs de noordelijke grens van de provincie Noord- Brabant tot aan de spoorbaan van Hedel naar 's-Hertogenbosch, vervolgens langs deze spoorbaan over 's-Hertogenbosch-Boxtel-Eindhoven-Valkens- waard tot aan de Nederlandsch-Belgische grens, en vervolgens langs de Nederlandsch-Belgische grens tot aan de zee". Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. De Bachconcertcn. Zullen op Zondagmiddagen gegeven worden. Zooals bekend bestonden er plannen, in ver band met de verduistering de Bachconcerten te Haarlem op Zondagmiddagen te geven. Naar wij thans vernemen is er hiervoor onder de leden veel belangstelling, zoodat de deel neming in ieder geval voldoende zal zijn. De plannen gaan dus door, naar het bestuur ons mededeelt. I RAAMSINGEL 16, TEL. 11045 Op onze POPULAIRE CURSUSSEN, welke a.s. ZONDAG en WOENSDAG aanvangen, kunnen wij alleen nog slechts ENKELE DAMES inschrijven. Aangifte dagelijks aan de school. (Adv. Ingez. Med.) HAARLEMSCHE GEMEENTERAAD De vuilnis-auto's op lichtgas. De Haarlemsche gemeenteraad kwam Woensdag middag in een spoedeischende vergadering bijeen. Er stond alleen op de agenda het voorstel van B. en W., een crediet van f 30.000 beschikbaar te stellen ten einde, in verband met de benzine- sehaarschte, een installatie voor lichtgas voor auto's aan te schaffen en voorloopig de motoren van 12 vuilnis-auto's voor die stookmethode te verbouwen. De Voorzitter, burgemeester Dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, vroeg verontschuldiging voor den korten termijn, waarop de raad bijeen was ge roepen. Dit was echter noodig wegens den spoed, die bij deze zaak betracht moest worden. Spreker kon mededeelen, dat de betrokken commissie van bij stand nog gehoord was kunnen worden en dat deze zich met de indiening van dit voorstel accoord had verklaard. De heer H a p p (V.D.) vroeg of de mogelijkheid bestond, dat in tijd van nood dit gecomprimeerde gas in voldoende mate voorradig zou kunnen zijn voor andere doeleinden, zooals voor den Gezond heidsdienst, ziekenvervoer, brandweer enz. Spreker vend het jammer, dat door B. en W. nog niet meer cijfers konden worden gegeven om aan te toonen dat er inderdaad een voordeel van f 2400 per jaar in zit. Hij meende dat dit voordeel niet te hoog moest worden aangeslagen, maar verklaarde toch vóór het voorstel te zullen stemmen, al zag hij gaarne nog eenige nadere mededeelingen tegemoet. De heer H o o y (R.K.), die voor een groot gedeel te de bedenkingen van den heer Happé onder schreef, was van meening, dat eerst van voordeel gesproken zal kunnen worden, als van dit gas gerui- men tijd gebruik zou worden gemaakt. Deze spreker vroeg of ook het bedrijfsleven er eventueel gebruik van zou kunnen maken. Wethouder Van Liemt (R.K.) merkte op dat spoed gewenscht was, omdat het benzineverbruik al tot een derde gerantsoeneerd was. „De gemeente kan niet het risico loopen", zei spreker, „dat over een paar maanden de wagens wel eens niet meer zouden kunnen loopen. En dan zou het te laat zijn. Denk eens aan, welk een geweldige stagnatie en ellende daardoor veroorzaakt zouden kunnen wor den; er zouden moeilijkheden ontstaan bij het pom pen zuigen, het vervoer van tonnen enz." Aan den heer Happé antwoordde spreker, dat het natuurlijk was dat het nieuwe apparaat ook voor het zieken vervoer enz. ten dienste gemaakt kan worden. Dan zou er echter een uitbreiding van de installatie plaats moeten hebben. De heer Van Liemt kon de verzekering geven, dat de twaalf wagens van de Reiniging den geheelen dag kunnen loopen op de hoeveelheid gas, die in de flesschen wordt meege voerd. Ook meende hij veilig te kunnen aannemen, dat men met het geraamde bedrag van f 2400 be sparing aan den lagen kant is en bij uitbreiding wordt de besparing nog grooter. De vraag, of de installatie ook voor later van waarde is, kon spreker thans moeilijk beantwoorden. „Wie kan bijvoorbeeld zeggen", zei hij, „dat de prijs van de benzine in de toekomst weer op zes of zeven cent per liter ge bracht zal zijn? In dat geval zou het gebruik van benzine natuurlijk goedkooper zijn. B. en W. spelen echter geen roekeloos spel en meenen er goed aan gedaan te hebben, dit voorstel in het belang van de gemeente in te dienen." De heer H o o y dankte voor deze toelichting, maar vroeg alsnog antwoord op zijn vraag ten aanzien van het bedrijfsleven. „De heer Hooy zal het mij ten goede moeten houden", zei wethouder Van Liemt, ,dat ik op deze vraag' op dit oogenblik moeilijk een positief antwoord kan geven. Dat hangt immers van te veel factoren af. Wie kan mij bijvoorbeeld met zekerheid zeggen, hoe de positie van het gasbedrijf in de toe komst zal zijn? Die staat heelemaal niet vast." Het voorstel van B. en W. werd daarna zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. f 350 aan de vereeniging Voor de Kunst". Wethouder Wester veld (S.D.A.P.) las een ingekomen brief van het bestuur der Vereeniging „Voor de Kunst" voor, waarin het de aandacht vestigt op het mooie cultureele werk, dat door deze vereeniging verricht wordt en op de goede pro gramma's, die worden samengesteld. De kosten daarvan kunnen echter niet meer door de 250 leden uit eigen middelen betaald worden; daarom vraagt het bestuur, een bedrag uit het Fonds voor Kunsten en Wetenschappen beschikbaar te willen stellen. Met een bedrag van f 350 a f 400 zou men al een heel eind komen. De aandacht werd er voorts in dezen brief op gevestigd, dat de financieele toestand van de vereeniging gezond is en dat zij geen schuld heeft. De heer Westerveld deelde mede, dat B. en W. sympathiek tegenover dit verzoek staan; daarom stelde hel college voor, een bedrag van f 350 uit ge noemd fonds beschikbaar te stellen. De raad vereenigde zich hiermede zonder dis cussie en hoofdelijke stemming. Toen werd deze zitting, die slechts twintig minu ten geduurd had, gesloten. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 27 SEPTEMBER Progr. 1: Jaarsveld. Van 9.0011.00 n.m. Gram. platenconcert voor de Radio Centrales. Progr. II. Kootwijk. Van 9.0011.00 n.m. Gram. platenconcert voor de Radio Centrale. Progr. III: Duitsch station. Progr. V: Idem. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. „Rozengeur en Maneschijn". 1. Rosen aus dem Süden, Lea Pillti; 2. Moonligt, Victor Silvester: 3. Prenez mes roses, L. Boyer; 4. Moonbura, Maurice Winnick; 5. Ditte Rozen, Willy Derby; 6. Campus Moon, L. P. Acc. Band; 7. Robins and roses, Syd Lipton; 8. I wished on the moon, Henyr Allen; 9. Roosje op de heide, Ab de Booy; 10. Southern Moon, Linn Milford; 11. Come le rose, Hé- lène Cals; 12. Sail along silvery moon, Vera Lynn; 13. I send my love with these roses. Is. P. Acc. Band; 14. Georgia's gat a moon, Six Swingers; 15. Roses in December. Dick Powell; 16. Shadows on the moon, Henry Hall; 17. Last rose of summer, Deanna Durbin; 18. Moon over Miami, L. P. Acc. Band. VERDUISTERING TE HAARLEM NOG ONVOLDOENDE. De politie te Haarlem heeft Woensdag weer tegen 21 ingezetenen proces-verbaal opgemaakt omdat er 's avonds licht uit hun huizen straalde Ook elf wielrijders kregen een bekeuring omdat hun lantaarn niet voldoende afgeschermd was. Twee meisjes kozen de zwervers- loopbaaii. In een week tijds vele misdrijven gepleegd. Op 16 September hebben twee meisjes van 16 en 19 jaar Utrecht verlaten en sindsdien thuis niets meer van zich doen hooren. Enkele dagen ge leden trof de politie op Wieringen het tweetal aan. slapende op een weiland nabij den Afsluitdijk. Uit het verhoor bleek, dat zij sinds 16 September rond hebben gezworven. Zij waren allereerst naar Am sterdam gegaan en tenslotte beland in een leegstaan de woning bij het vliegveld de Kooy. De politie stelde hiernaar een onderzoek in en spoedig kwam vast te staan, dat de meisjes zich aan talrijke dief stallen hadden schuldig gemaakt, o.a. werden le vensmiddelen, geld en een gestolen rijwiel aange troffen. Bovendien hadden zij in de gemeente Wie- ringen een paard uit een weiland gehaald, waarop een hunner weg is gereden. Later trof men het dier onbeheerd op den Afsluitdijk aan, waarna het aan den rechtmatigen eigenaar terug werd gegeven. Ook in Alkmaar hebben de avonturiersters zich aan kleine diefstallen, o.a. van koek en andere lek kernijen, schuldig gemaakt. De H. O. V. Gaf in 1939/1940 67 concerten. Het concert dat hedenavond onder leiding van Marinus' Adam in de Gemeentelijke Concert zaal te Haarlem door de H. O. V. zal worden gegeven, zal het laatste zijn in het seizoen 1939—1940. De H. O. V. gaf in dit seizoen niet minder dan 44 volks-concerten, 18 leden-concerten, 2 opera concerten en een Beethoven-Cyclus van 3 con certen, tezamen 67 concerten. Op het concert dat hedenavond zal worden uitgevoerd, wordt op veelvuldig verzoek een po pulair programma uitgevoerd, waaraan Greet Koeman, sopraan, haar medewerking zal ver- leenen. Na dit concert gaat het orkest zich voorberei den op het seizoen 19401941 waarvan het eerste leden-concert op Zondag 13 October zal plaats hebben, onder leiding van Toon Verhey. met als solist Cor de Groot, piano. Het eerste volksconcert in het nieuwe concert seizoen zal op Zondag 27 October worden gegeven. HAARLEMSCHE RECHTBANK. UITSPRAKEN. De rechercheur, die ervan verdacht werd een oudschoolhoofd te Haarlem, de beleediging „landverader" te hebben toegevoegd, werd heden morgen bij uitspraak van de Arr. Rechtbank ver oordeeld tot een boete van f 25 subs 10 dagen. De Officier van Justitie had een boete van f 25 subs 25 d. geëischt. De verdediger Mr. Bruch had vrijspraak ge vraagd, aangezien hij het ten laste gelegde niet bewezen achtte. Hedenmorgen heeft de Arr. Rechtbank ook de vonnissen uitgesproken in de zaak van den diefstal van ongeveer 200 wollen dekens. De sergeant-fourier, die den diefstal beraamde, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar, met aftrek van de prev. hechtenis. De officier had 1 jaar en 6 maanden gevange nisstraf geëischt. De verdediger Mr. Pliester vroeg een gecombi neerde straf, dus een gedeeltelijk voorwaardelijke veroordeeling. Omtrent den broodbezorger, die zijn medewer king bij den diefstal had verleend en die voor die gelegenheid zijn militaire pak weer had aan getrokken, zal nog een reclasseeringsrappor! worden ingewonnen, alvorens het vonnis wordt geveld. De Officier had 9 maanden gevangenisstraf ge- eischt, terwijl door den verdediger Mr. L. G. van Dam op clementie was aangedrongen. De kellner, die de dekens gekocht en in ont vangst genomen, doch niet betaald had, werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden met aftrek van prev. hechtenis. De Officier had tegen hem 1 jaar en 6 maan den gevangenisstraf geëischt. Mr. B. W. Stomps had een onderzoek naar de toerekeningsvatbaarheid gevraagd. „Orde van Geneesheeren" opgericht Aan het A.N.P. wordt medegedeeld: Na overleg met een belangrijk aantal beroeps- genooten in den lande is opgericht de „orde van geneesheeren". Het doel van deze orde is het propageeren van een corporatieve ordening van de gezondheids zorg onder de geneesheeren. Van deze orde kunnen alle Nederlandsche me dici lid worden. Het is niet de bedoeling de be staande organisaties te bestrijden of te vervan gen, doch door propaganda in woord en daad binnen de bestaande organisaties te bevorderen, dat de Nederlandsche Maatschappij ter bevor dering der geneeskunst, die reeds in groote mate een voorlooper is van wat een corporatie van ge zondheidszorg behoort te zijn, zich geheel in de zen zin ontwikkelt. Het is tevens de bedoeling van de initiatiefne mers naast deze orde van geneesheeren de tot standkoming van overeenkomstige organen voor andere groepen, die zich met de bevordering der volksgezondheid bezighouden, te stimuleeren. Een der initiatiefnemers, arts H. A. M. Ruhe te Hilvarenbeek, heeft de gedachten die aan deze orde ten grondslag liggen neergelegd in een be toog, dat oorspronkelijk zou worden uitgespro ken op de. op bevel van hoogerhand opgeschor te. vergadering van de Vereeniging van Huis artsen. Dit betoog wordt thans als artikel gepubliceerd in het orgaan van deze vereeniging. Door Duitsch krijgsgerecht tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld ARNHEM 25 September (A. N. P.) Voor hei Duitsche Krijgsgerecht heeft terecht gestaan de 19- jarige scholier C. K. uit Nijmegen, wegens diefstal van een schijnwerper ten nadeele van de Duitsch» weermacht In Augustus kampeerde K. op de Hooge Veluwe Tijdens een voettocht, dien hij door een heideveld maakte, vond hij een schijnwerper met toebehooren Volgens zijn verklaring, dacht hij, dat het apparaat tijdens den oorlog door de Nederlandsche troepen achtergelaten was. Hij verborg den schijnwerper in een dennebosch, met de bedoeling, deze na den oorlog te gebruiken voor het beschijnen van wild Uit het getuigenverhoor bleek, dat verd. met den parkwachter W. over zijn vondst gesproken had De parkwachter had hem gewezen op de mogelijk heid, dat de schijnwerper weliswaar van Nederland- schen oorsprong, doch bij de Duitsche weermacht in gebruik kon zijn. Verd. had zich hieraan evenwel niet gestoord. De president van het gerecht wees den verdachte er op, dat hij zich behalve aan diefstal ook aan overtreding van een verordening van den Rijks commissaris had schuldig gemaakt, aangezien hij gevonden militaire voorwerpen te allen tijde bij de autoriteiten had in moeten leveren. De openbare aanklager eischte wegens beide delicten een gevangenisstraf van tezamen drie jaar. Het krijgsgerecht veroordeelde den jongenman tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van vier weken voor-arrest. Voor de eerste maal in dit seizoen zal Zon dag a.s. in de competitie van den Nederland- schen Voetbalbond een volledig programma worden afgewerkt. Nu het bestuur van den N.V.B. bepaald heeft, dat ook in afdeeling V een gewone competitie zal worden gespeeld, zal ook in het Noorden de voetbal kunnen gaan rollen. Voor de eerste klasse zijn de volgende drie wedstrijden vastgesteld: Veendam: VeendamBe Quick. Winschoten: W.V.V.Velocitas. Heerenveen: HeerenveenLeeuwarden. Plannen voor de stichting van een groot Sportpark. Bij B. en W. reeds lang in studie. De behoefte aan een sïntelbaan te Haarlem wordt reeds lang gevoeld en deze kwestie is door het gemeentebestuur al terdege en van alle kanten on der de oogen gezien. Zoo is het niet te verwonde ren, dat de brief die de Nederlandsche Athletiek Unie ook aan B. en W. van Haarlem richtte, geen nieuwe aspecten opende. Men kende echter ook de moeilijkheden, die de oplossing van deze voor de Haarlemsche sportwereld, zoo nijpende vraag met zich meebracht. Wethouder M. A. Reinalda, met wien wij een kort onderhoud over deze aangelegenheid hadden, wees er zeer terecht op, dat ook bij de begroo- tingsdebatten, die in het begin van dit jaar in den Raad zijn gehouden, de stichting van een groot sportpark uivoerig ter sprake is gebracht. Men moet het niet zóó voorstellen alsof het alleen maar gaat. om het aanleggen van een sintelbaan zonder meer. Bij dezen aanleg komt nog veel meer kijken. In de eerste plaats moet een terrein gevonden worden waarvan de bodem geschikt is, terwijl verder ook den aanleg van voetbalvelden en het bouwen van groote tribunes mogelijk moeten zijn. De plannen daartoe worden door B. en W. reeds geruimen tijd er is zelfs een commissie naar Zweden geweest om de sintelbanen aldaar te be- studeeren gekoesterd en het is te begrijpen, dat een dergelijk werkobject vooral in dezen tijd van zeer groot belang is. Maar als men eenmaal begint dan moet men ook goed beginnen en iets tot stand brengen waarmee geheel sportlievend Haarlem en niet alleen de athletiek gediend is. Bij de begrooting heeft wethouder Reinalda medegedeeld, dat de gronden ten zuiden van de Jan Gijzenvaart het eerst voor den bouw van een dergelijk sportcomplex in aanmerking zou komen. De voetbalvereeniging „Haarlem", die om moet zien naar een andere en '■een betere accomodatie zou dan meteen geholpen kunnen worden. De denkbeelden van de stichting van een wielerbaan, een sintelbaan, kortom van een groot Haarlemsch Stadion houden B. en W. reeds lang bezig. Men kan er van verzekerd zijn, zoo besloot de wethouder, dat B. en W„ wanneer het juiste oogenblik daar is, ook de daad bij het woord zullen voegen. Dat dit echter maar zoo 1, twee, drie kan gebeuren naar aanleiding van een schrijven van de N.A.U. zal niemand kunnen verwachten, temeer niet daar aan dit geheele vraagstuk meer vast zit dan men in bepaalde althletieklcringen soms denkt. Wielrijden De fusie-plannen der Haarlemsche wielerclubs houden nog steeds de gemoederen bezig. De voor zitter van „Excelsior" de heer J. Westbroek zendt ons een langen brief waarin hij nogmaals de be zwaren. die „Excelsior" tegen deze fusie heeft, uiteenzet. Wij hebben den heer Walgier in ons blad reeds het standpunt van „Excelsior" nader laten toelichten, zoodat we kunnen volstaan met de mededeeling, dat de heer Westbroek de eenige oplossing ziet in een overgaan der renners naar „Excelsior". Dat de fusie ook thans geen succes zou worden meent de „Excelisor"-voorzitter te kunnen afleiden uit de mislukking van de fede ratie van Haarlemsche wielerclubs, die eenige jaren geleden op voorstel van „De Kampioen" tot stand kwam. Tenslotte wijst de heer Westbroek er nog op, dat „Excelsior" 45 werkende leden heeft en dé andere drie clubs tezamen slechts 40. Men kent ons standpunt: Wij zouden het in het belang der Haarlemsche wielersport toe juichen indien de vier Haarlemsche wielerclubs tezamen één vereeniging zouden stichten. De be zwaren, die „Excelsior" daartegen naar voren brengt zijn onze lezers nu ook wel bekend, zoodat wij verder de discussie over deze aangelegenheid sluiten. Het ware echter te hopen, dat er alsnog een oplossing zou kunnen worden gevonden, die aan de verdeeldheid in de Haarlemsche wieler sport definitief een einde zou maken. (Sportred. H. DJj

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8