Bonnen die thans geldig zijn: Zangconcours Engelsch ultimatum aan Madagascar 18 Rijksstraatweg GEHEEL GEBIT vanaf f 35.- TE KOOP MAINZER ZUURKOOL Haagsche Leeskring MAANDAG 30 SEPTEMBER 1940 HAART;EM'S DA GBEAD MUZIEK R.K. Bond van Zangvereenigingen in N. en Z. Holland. De tweede en laatste wedstrijddag van den Bond is evenals de eerste in de beste orde verloo- pen. En evenals dc vorige week kwam ook nu geen koor zonder uitstekende voorbereiding op het po dium. Ook nu was weer het grootste deel der koren afkomstig uit het Noorden onzer provincie, maar thans was er ook een aantal uit Haarlem, Hille- gom, Lisse, Leiden, Voorburg. Men zong Palestrina (o.a. uit de mis „Iste Confessor", miet le, zooals 't programma zei), dan Lud. de Vittoria, Sweelinck, Diepenbrock, den Nederlandschen Middeleeuwer Lupus Hellinc, ook weer diens tijdgenoot Wintel- roy, en voor 't overige een (niet altijd gelukkige) keuze uit de menschen uit dezep tijd. Hierover ter plaatse het een en ander. Heel gelukkig werd de wedstrijd ingeleid met een koor uit de 4e afd. dameskoren. „Zanglust" uit Hoogkarspel, dat voor het eerst op het wedstrijd- podium stond, gaf een zang te hooren, gezond en frisch als een pas geplukte perzik, en ook technisch viel er veel te prijzen. Het volgende koor (een der twee uit Voorburg) was in 't verplicht werk iets te langzaam, en 't vrije werk liet weinig indruk na. Dan was „Cantabile" uit Hillegom heel wat gelukkiger: 't verplichte werk juist aangevoeld en in mooi los bewegen gedirigeerd, het vrije werk stralend-zuïver. (Ol. Koop's Dag in de Lente). In de vierde en ook in de derde afd. gemengde koren viel niets bijzonders te beleven hier was de verplichte opgaaf een nieuw werk van Theo v. d. Bijl, „Bondslied". De spontancteit in de uitvoering ontbrak, al was bij het koor uit Warmenhuizen de stevige klank een goed tegenwicht tegen de ook nu nog minder juiste opvatting. Op verzoek van het uitv. comité voegden de drie deelnemers dezer derde afd. zich samen tot een groot gemengd koor, en thans werd v. d. Bijl aangezocht, het geheel te dirigeeren. Als gerotuineerd koorleider kostte het hem niet de minste moeite, overal de juiste accen tueering, de juiste dynamiek, de vereischte klank kleur te verkrijgen. Nadat nog een mannenkoor uit Wormer, dat de vorige week had moeten zingen, zich niet onver dienstelijk had doen hooren. kwam de tweede afd. gemengde koren met „Sint Caecilia" uit Goorn (ten W. van Hoorn). Het verplicht koor van Wierts was bijzonder goed afgewerkt en ook Mendelssohn's „Beati Mortui" werd uitstekend vertolkt. De eerste afdeeling was alleszins voortreffelijk bezet, en zij had tot taak, de zeer veeleischende muziek van Wintelroy (Al is den tijd nu doloreus). en het koste lijke werk van zijn tijdgenoot Lupus Hellinc (1572) te vertolken. „Sint Theiesia" uit Blokker had daar bij nog een Kyrie van Palestrina en schonk mo menten van zuiver genieten; Sursum Corda uit Wormer onderscheidde zich door zeer mooie en duidelijke uitspraak van den Middel-Nederland- sohen tekst, en zong het vrije werk (van Wierts) met een gloed en een verve, een betere zaak waar dig. Het derde koor in deze afd. „Eendracht" uit Ursum, had ook de juiste opvatting van het ver plichte werk, maar de directie was iets te gereser veerd en daardoor verliep het slot bij Wintelroy. Bovendien was de klank der tenoren niet van vreemde smetten vrij. Voorts was de uitspraak niet duidelijk en bij de tenoren was een keelgeluid te constateeren. Gelukkig maar, dat onder de nu volgende man nenkoren niets van dit geforceerd keelgeluid was te merken. „Sint Caecilia" uit Den Haag had de aanzegging gekregen, zijn beste krachten (die, ge zien de voortreffelijke vertolking van Hendrik An- driessen's „Christus stervende", niet gering wa ren) te verspillen aan het aarts-onbenullige Mei liedje van Olman. Bij Andriessen was het boven al de zoo moeilijk te verkrijgen klankkleur, die in dit werk inhaerent is aan de juiste opvatting. Het pleit voor de luisteraars, dat zij de vertolking van dit kuische en blanke werk zoo zeer op prijs stel den. Het koor zong in de eerste afd., waarna de afd. uitnemendheid een drietal vertegenwoordigers kreeg, nl. uit Haarlem, Voorburg en Grootebroek. Verplicht koor was „De Zee" van Theo v. d. Byl, een werk, dat mogelijkheden biedt voor groote klank-ontplooiing, maar ook voor fijne, teere dé tails. In beide opzichten slaagde „Sint Caecilia" Haarlem, dat voor deze gelegenheid met een vijftal ■welklinkende stemmen was versterkt. Ook Hooger- werf's „O Heilgen" zat goed in de kleur. Het thans volgende „Semper Crescerfdo" uit Voorburg, dat de partituur van Van der Bijl weergaf in ongeëven aarde klaarheid en zonder ook maar een zweem van effectbejag, werd gedirigeerd door den ex-lei der van het eertijds zoo roemruchte koor „Die Ha- gesanghers", Frans Haring. Welk een grootsdie uit werking bereikte deze dirigent met uitsluitend zui ver muzikale middelen in het Dies irae van Ant. B. Verhey. In deze juiste registreering der stem men verraadt zich de organist pur-sang. Prima was ook het „Streeker Mannenkoor" uit Grootebroek. Doorzichtig was de partituur van 't verplicht koor, maar Da Vittoria was niet blank ge noeg, hetgeen verwondering baart tegenover het eerst gezongen werk. Een gezamenlijke uitvoering van 't verplicht werk onder v. d. Bijl bracht wel verlenging van het programma, maar geen nieuwe aspecten. Deze massa-uitvoeringen zijn uit den tijd, en in deze bewogen dagen is men er hier min der dan ooit op belust. De dag werd geëindigd met het optreden van twee gemengde koren, resp. in de afd. uitmuntendheid en in de eere-afdeeling. De koren uit Leiden en uit Lisse werden geleid door denzelfden dirigent, 't Eer ste „Alma Mater" zong Diepenbrock's onvolprezen „Caelestis urbs Jerusalem", maar toch als weergave bevredigde me Palestrina's „Laudate Dominum" méér. Het Lisser koor „St. Gregorïus" zou beter werk hebben mogen verwachten dan het stuk van Den Hertog, dat hei echter in technisch opzicht vlek keloos voordroeg. Volgde nog Sweelinck's overschoone „Hodie Chris tus natas est." Prachtig blank was de uitvoering, maar het deed ons de vertolking door Wervershoof, den vorigen Zondag, geenszins vergeten. Na nog een reprise van Gounod's „Super flumina Babylonis" door „St. Caecilia" uit Haarlem volgde de uitspraak, na zes uren van ingespannen luisteren. De bondvoorzitter de heer J. A. Spigt, die ook het concours had ingeleid, besloot zeer terecht met een dankwoord aan het Uitvoerend Comité, dat door durf en werkelijkheidszin in staat was gesteld, al de moeilijkheden te overwinnen. De jury maakte om 7 uur den uitslag bekend. In de thans volgende getal len geeft het laatste den behaalden prijs, het eerste het puntental aan. 4e afd. vrouwenkoren: „Zanglust", Hoogkarspel 3872, „Cantare est bis orare", Voorburg 1702, „Cantabile", Hillegom 2151. 4e afd. gem. koren „St. Ambrosius" Nibbixwoud 192—2. 3e afd. gem. koren: „Alles door inspanning" II- pendam 1812, „Zingen is leven", Warmenhuizen 216—1, „Ego Flos", Schoorl 193—2. 2e afd. gem. koren: „St. Caecilia", Goorn 2151. 2e afd. mannenkoren: „Kunstgenot", Wormer 196—2. le afd. mannenkoren: „St, Caecilia", Den Haag 219—1. le afd. gem. koren: „St. Theresia", Blokker 2161 „Eendracht maakt Macht", Ursum 1982. Afd. uitm. Mannenk.: „St. Caecilia", Haarlem 254—1. „Semper crescendo" Voorburg 2441, „Streeker Mannenkoor", Grootebroek 2321. Afd. uitm. gem. koren: „Alma Mater", Leiden 278—1 (met bijz. lof der jury). Eere-afd. geni. koren: „St. Gregorius" 2671 (met «xtra compl. der jury). G. J. KALT. HET NEDERLANDSCH TOONEEL De getrouwde vrouw. Na het eerste bedrijf dacht ik, dat de comedie van Johann von Bokay. die hier Zaterdagavond voor het eerst in onzen Stadsschouwburg werd gespeeld, ook evenals het bekende blijspel van Scribe „Bataille de Dames" had kunnen heeten, maar bij den voortgang van dit Hongaarsche stuk voelde ik, dat de titel ..De Getrouwde Vrouw" volkomen juist is. Want niet om den strijd tusschen Anna, de vrouw van Peter, en Hélène, diens vriendin, gaat in hoofdzaak deze comedie, maar om Anna, die haar rechten van getrouwde vrouw verdedigt niet alleen tegenover haar rivale, maar ook vooral tegenover haar man, en meer zooals in het zeer gevoelige derde bedrijf blijkt tegenover de mannen. Anna wordt telefonisch gewaarschuwd, dat haar man plotseling ongesteld is geworden op een kamer van een haar onbekend adres. Het blijkt de kamer van Hélène, die al maanden lang de vriendin van Peter is, te zijn. De dokter Walter die tegelijk de huisvriend is van Peter en Anna, redt de pijnlijke situatie door te zeggen, dat Hélène zijn vriendin is. Anna doorziet den waren toestand on middellijk. maar speelt de komedie mee en gaat zelfs zoo ver Hélène bij zich thuis op de thee te vragen. Of een vrouw als Anna dit ooit zou doen, is zeer twijfelachtig: Het doet dan ook geforceerd aan, even als de visite in II van Hélène, die op de uitnoodiging is ingegaan. Maar wanneer wij dat eenmaal hebben geaccepteerd, moeten wij erkennen, dat Johann v. Bokay zijn gegevens verder heel knap en fijn heeft uitgewerkt. Een andere schrijver zou op dit stramien allicht een zeer licht, min of meer frivool blijspel hebben gebouwd. De Hongaar daarentegen schreef een co medie met, ernstigen ondertoon. Healène wordt ge heel verslagen, doordat Peter zijn vrouw nog al tijd lief heeft. Deze liefde wordt hem pas goed klaar, als hij tot de ontdekking komt, dat ook Walter van zijn vrouw houdt. Maar Walter, die zijn liefde altijd verzwegen heeft, spreekt haar eerst uit, wanneer hij ziet, hoe Peter Anna behandelt en zij daaronder lijdt. Deze ontwikkeling is heel na tuurlijk en wordt door den schrijver met groote be kwaamheid uitgewerkt. Ik vroeg mij na het tweede bedrijf af, wat er nu nog volgen moest. De derde acte geeft enkel de verzoening tusschen Peter en Anna en het is Anna, die hier geheel de overwinning behaalt. Of eigen lijk nog meer de getrouwde vrouw. Want het is een zeer gevoelig pleidooi, dat de schrijver door Anna hier houdt voor de eerlijke, oprecht liefhebbende getrouwde vrouw. Prachtig wist mevrouw Van der Lugt Melsert- van Ees in dat gesprek den zuiveren toon te tref fen. Er klonk diepe ernst en weemoed in haar stem. Er was iets bij deze vrouw gebroken en haar. ver wijt ging niet alleen tegen Peter, maar tegen alle mannen, die meenen, dat zij het recht hebben hun vrouw te bedriegen. Ontroerend en toch met lichte ironie was dit eenvoudig pleidooi. Wat ons zoo trof in dat gesprek was de intieme toon, waaruit alle pathos of zelfs mooidoenerij, was gebannen. Hier sprak tot haar man een vrouw, die wel is waar ver gaf, maar hem op dit voor hen beiden zoo beslis send moment, ook de waarheid durfde zeggen. Ook voor de pauze heeft mevrouw Van der Lugt Melsert de rol van Anna zeer mooi gespeeld. In het moeilijke eerste bedrijf speelde zij haar „komedie" knap en beheerscht en in de tweede acte trof zij herhaaldelijk door haar geestig zeggen. Het was een reugde deze actrice eindelijk weer eens in een be langrijke nieuwe rol te zien, een rol, die zij met volkomen meesterschap heeft gespeeld. De vrij goed bezette zaal heeft dit voorrecht op hoogen prijs ge steld en de actrice aan het slot zeer enthousiast en langdurig toegejuicht. Josephine van Gasteren heeft haar als Helène knap tegenspel gegeven. Uiterlijk dame. liet zij in de oogenblikken, dat zij „los" kwam, dikwijls be merken, dat Helène dat au fond toch niet was. Zij stond in dit stuk precies op de plaats, die haar was toegemeten en Josephine van Gasteren toonde zich een actrice met speelkracht en temperament. De dames wonnen het dit keer van de heeren. Henri Eerens die wij hartelijk welkom heeten weer op het tooneel had in zijn spel iets hoekigs, dat hem antipathieker maakte dan noodig was. Eenige warmte en wat meer charme mochten wij wel van hem verlangen. Jan van Ees speelde de rol van Walter wat te gereserveerd, te glad. Bij hem vooral zouden wij wat meer innigheid hebben ge- wenscht. Stuk en opvoering hadden van het begin af een doorslaand succes. Een mooi begin dus van het eigenlijke tooneelseizoen. J. B. SCHUIL. Teekeningen door kinderen. Leerlingen van Alb. Loots. De schilder Alb. Loots heeft aan een aantal kinderen van de Schoolvereeniging Aerdenhout- Bentveld, gedurende het vorige schooljaar vrije lessen in teekenen gegeven en nu in het gebouw der school aan den Mr. Enschedéweg een ver zameling werkstukjes uitgelegd, die de resultaten van de werkwijze, zoowel van den leeraar als van de leerlingen, kunnen laten zien, en die voor ouders en belangstellenden dagelijks tot 12 Octo ber a.s. te bezichtigen zijn. Leeraar is. bij de methode van Loots toegepast het juiste woord niet. De methode zelf mag niet geheel nieuw zijn, Loots' persoonlijkheid zal aan de leiding die hij aan de kinderen geeft, ook wel weer een apart tintje toevoegen. Maar van straffe dressuur staat zijn methode al zeer ver verwij derd. Ze staat er zelfs diametraal tegenover. Hij llui aan ^/tieUS MET ZEISS-CLAZEN GIERSTRAAT 27 TEL. 16764 (Adv, Ingez. Med.) laat zijn leerlingen, met papier en kleurkrijt ge wapend. maar eens rustig aan den slag gaan. Ze mogen alles teekenen, waar ze plezier in hebben. zegt Loots; „dieren, landschappen, bloemen, vruchten en ook wel herinneringen aan eigen belevenissen". Aan de hand van wat daaruit te voorschijn komt, begint Loots' leiding om te be reiken wat hij zich voorstelt: „de kinderen zelf te laten ontdekken, ze gevoelig te maken voor het schoone en dit te leeren zien, ook in het meest eenvoudige in hun naaste omgeving." Wanneer men de zaak zoo beziet en in de bezigheid der kinderen geen artistenkweek wil vinden hetgeen ook in de verste verte Loots' bedoeling niet is dan worden arbeid en leiding wel zeer sympathiek. Loots is er ook wel de man voor. met dat werk succes te hebben; hij is ai even enthousast als de kinderen zelf: hij begrijpt hen en zij begrijpen hem. En juist door die onge dwongenheid in den omgang zal het den artist Loots niet moeilijk vallen, bij kinderen die daar eenigen aanleg voor hebben niet alleen gevoel voor schoonheid van het bestaande te ontwikke len, maar te bereiken dat zij zich van die ge voelens ook rekenschap kunnen geven. Hetgeen het genot over die gevoelens belangrijk doet toenemen. GevoeLsquaesties meer dan die van het in tellect, zijn het, die bij zulk absoluut vrij onder wijs het meest aan de orde zijn. Men bemerkt dit natuurlijk ook aan het geëxposeerde werk. Van eenige vormbeheersching kan nog geen spra ke zijn. daar juist daarvoor een strenger tucht tevoren gewenscht is, maar waar een kind in volle vrijheid met kleur mag werken, komen soms zijn natuurlijke gevoelsmogelijkheden voor den dag, verrassend dan zelfs den meest nuchteren beschouwer. Het is dan voor iemand als Loots zelfs een vreugde zulke uitingen waar te nemen en voor zichtig die gevoeligheden, zonder ze te schaden, tot iets van bewustheid bij het kind te ontwik kelen en het daardoor voor zijn later leven iets mee te geven, waaraan het geluk beleven kan. Zoo zijn er duidelijk in deze kleine verzame ling werken van Aerdenhoutsche „Onafhanke- lijken" al sporen van geschiktheid voor pictu rale emoties aanwezig. Namen doen hier niets ter zake. maar de belangstellende bezoeker ont dekt ze zelf gemakkelijk. Daar zijn schetsen van kippen en vogels, waarin met het pastel soms uiterst fijne nuances van grijzen en blauwen gevonden werden. Een schaaltje met fruit blijft in de gedachte door de wonderlijk lijne samenklank der geplaatste kleurtjes. Wannneer vooral de ouders en familie die bezig heden blijven bezien met de genegenheid die ze verdienen, zonder er pretenties of toekomst- droomen van artistencarrière aan te verbin den, blijft de zaak gezond en sympathiek en kunnen de kleine leerlingen spelend een bron voor later geluk aanboren. J. H. DE BOES. UITVOERING OP KAREOL. Zaterdagavond verzorgde het Kruisvaartcohort „de Jonge Spaarnewacht" een ontspanningsavond voor de verpleegden van Huize Kareol in Aerden- hout. De Kruisvaarders, die met lied, spel en dans een blijde stemming wisten te scheppen, oogstten groot succes. Hun gedramatiseerde liedjes en vertel lingen werden met aandacht gevolgd. De versierde Goudsche pijpen, die zij ronddeelden, werden en thousiast ontvangen. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door de band van de St. Josephsgezellen van Haarlem III. Ritmeester Pahud de Mortanges dankte aan het slot de jongens en hun leiders. De patiënten en ook de Kruisvaarders zelf hadden een prettigen avond gehad. Teraardebestelling Mr. J. Luden. Hedenmiddag één uur werd op de Algemeene Begraafplaats aan den Bergweg te Bloemendaal ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Mr. J. Luden, oud-raadslid van Bloemendaal, die in den leeftijd van 83 jaar op zijn landgoed „Ko ningshof" te Overveen is overleden. Te voren had in het sterfhuis voor familieleden en genoodigden een rouwdienst plaats, die geleid werd door Ds. J. C. van Dijk, Ned. Herv. predi kant te Bloemendaal. De belangstelling op de begraafplaats was zeer groot. Het gemeentebestuur van Bloemendaal was vertegenwoordigd door de heeren J. Ouwe hand en A. Cassée, wethouders, en G. J. van Abs, hoofdcommies en waarnemend gemeentesecreta ris (de burgemeester Jhr. Mi'. C. J. A. den Tex \ertoeft buiten de gemeente en de heer C. J. de Groot, gemeente-secretaris, was wegens onge steldheid verhinderd aanwezig te zijn). Verder werden opgemerkt Mevrouw de wed. O. C. A. BurdetVan der Vliet; generaal-majoor E. Luden te Hilversum; N. van Wijk, adj-dir. en prof. J. Klopper, commissaris van de Kon. Ned. Petroleum Mij.; mr. dr. A. baron Röell, commis saris in de provincie Noord-Holland; baron K. v. Har denbroek, burgemeester van Bennebroek; jhr. A. v. d. Poll, wethouder te Heemstede; de heer A. Hiemstra, commissaris van politie te Bloemen- BROOD Bon 8 v. 30 Sept. t.m. 6 Oct. 2000 gr. brood of 2500 gr. roggebrood. Bon 7 geldig t.m. 1 Oct. Bon 8 t.m. 8 Oct. KOFFIE EN THEE Bon 114 Algem. Distributie bonboekje van 28 Sept. tfm 8 November 1/2 pond kof fie of 3/4 ons thee. SUIKER BON 109 AlgemDistributie- boekje. Van 28 Sept.-25 Oct. 1 K.G. Suiker. MEELWAREN BON 71 Algem. Distributie boekje. Tot 4 Oct. 1/2 pond tarwebloem of tar wemeel of boekweitmeel of roggebloem of rogge meel of zelfrijzend bak meel. VIEESCH EN VIEESCHWAREN BON 01 vleesch van de Vleeschkaart, Van 23-29 Sept. 100 gr. rund-, kalfs- of varkensvleesch of on- gesmolten vet. BON 01 „worst of vleesch- waren" 75-150 gr. vleesch- waren. ZEEP BON 104 Tot 18 Oct. 150 gr. toiletzeep of 120 gr. huishoudzeep of 200 gr. zachte zeep of 250 gr. zeeppoeder of 125 gr. zeep vlokken of 250 gr. zelf werkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. SCHEERZEEP BON 116 Tot 31 Dec. 50 gr. scheerzeep of 1 tube scheercrême of 1 pot scheerzeep. GRUTTERSWAREN BON 41 Algem. Distributie boekje. Tot 4 Oct. 250 gr. rijst of rijstemeel of rijstebloem. BÓN 54 Algem. Distributie- boekje. Tot 4 Oct. 250 gr. havermout of havervlok ken of gort of grutten. BON 28 Algem. Distributie boekje. Van 9 Sept.-l Nov. 100 gr. maïzena of griesmeel of pudding poeder. BON 15 Algem. Distributie boekje. Van 9 Sept.-l Nov. 100 gr. macaroni of vermicelli of spaghetti. BOTER EN VETTEN BON 05 tot 12 Boterkaart Tot 18 Oct. 1/2 pond boter. BON 05-06-07 Vetkaart. Tot 18 Oct. 1/2 pond marga rine of boter. BON 08 Vetkaart. Tot 18 Oct. 1/2 pond boter of 1/2 pond gesmolten spijsvet. BON 09-10-11-12 Vetkaart 1/2 pond boter met reduc tie van 10 Cent p. 1/2 pond. PETROLEUM ZEGEL PERIODE 6 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken). Tot 3 Nov. 2 Ltr. HONDENBROOD BON 5 Tot 1 Oct. Groep 1 en 2: 10 K.G. Gr. 3: 8 K.G. Gr. 4: 5 K.G. Gr. 5: 4 K.G. Gr. 6: 3 K.G. Hon denbrood wordt alleen verstrekt voor groote ras honden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD BON 5 Tot 1 Oct. 1 1/2 K.G. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. daal; C. A._Dorser, directeur Associatie Cassa te Amsterdam; ir. G. A. graaf Bentinck; jhr. D. W. Sickinghe, Den Haag; ds. Ch. de Beus en de hee ren C. Bierens de Haan en jhr. J. F. Th. van Val kenburg. Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk te Overveen; de heer J. Brouwer, oud-directeur der Ned. Ind. Landbouw Mij.: jhr. de Beaufort, na mens de Ned. Bank; C. D. v. d. Vliet, directeur der Holl. Hyp. Bank te Amsterdam; prof. dr. G. W. J. Bruins, commissaris ex art. 29 Bankwet Amster dam; de heer E. A. W. van Nederhasselt, oud wethouder van Bloemendaal; ir. A. A. Mussert, mr. A. J. van Vessem; S. Plekker en W. Kruys- hoop. Verder: raadsleden van Bloemendaal, vele vertegenwoordigers van bankinstellingen en het voltallig personeel van de buitenplaatsen Els- wout en Koningshof. Ds. J. C. van Dijk. Ned. Herv. predikant, zeide dat op den wensch van de familie geen toespraken zouden worden gehouden. Wij zijn hier gekomen om de laatste eer te bewijzen aan den heer Luden, van wien wij elk een verschillend beeld in ons hart mededragen, omdat ieder op zijn eigen wijze met hem in contact is getreden. Spreker schetste den heer Luden, zooals deze hem in vier beelden voor den geest kwam: in zijn uiterlijk, in zijn groote eerlijkheid, zijn bijzondere hoffelijkheid en zijn markante persoonlijkheid. Twee zware slagen, die hem in zijn familiekring overkwamen, hebben hem nooit meer zijn oude energie teruggegeven, doch hij heeft deze gehoor zaam uit God's hand aanvaard. Hij had zich wel gebogen, maar was niet verbitterd. Spreker ein digde met het koninklijke woord uit den Bijbel: Hetzij dat wij leven, hetzij dat wij éterven, wij zijn des Heeren. Nadat het stoffelijk overschot aan de aarde was toevertrouwd bad ds. v. Dijk het Onze Vader. De heer W. Luden, zoon van den overledene, dankte voor de aan zijn vader betoonde eer. IAAT/TE BtKICUTIN Besprekingen in Berlijn. 's GRAVENHAGE 30 September. Naar het A. N P. verneemt, heeft de Führer de vorige week den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijksminister Seyss-Inquart, in wiens ge zelschap zich commissaris-generaal Schmidt, als mede de heeren Mussert, Van Geelkerken en Rost van Tonningen bevonden, in de nieuwe rijkskanse larij voor een langdurig onderhoud ontvangen. GENèVE, 30 September (D.N.B.) Uit een be richt uit Vichy blijkt, dat de Engelschen aanstal ten maken om het eiland Madagascar te blok- keeren. De Fransche staatssecretaris voor- de kolo niën, admiraal Platon, heeft gisteren van den gouverneur-generaal van Madagaskar, Cayla, een radiogram ontvangen, waarin deze de Fransche regeering op de hoogte brengt van deze Engelsche vooi'nemens. Volgens dit draadlooze bericht heeft een Britsch telegram uit Londen den gouverneur-generaal er van in kennis gesteld, dat zoolang de instructies van de Fransche regeering te Vichy op het gebied van Madagaskar worden uitgevoerd, de zeerverbindin- gen tusschen het eiland en de overige wereld door Groot-Brittannië worden afgesneden. Een verbe- ring van den toestand op het eiland is er van afhankelijk, of het lokale bestuur bereid is met Groot-Brittannië samen te werken. De Fransche gouverneur-generaal van Madagascar heeft Vichy medegedeeld, dat hij deze eischen van. Londen met de diepste verachting beschouwt. AMERIKAANSCHE TORPEDOJAGERS IN ENGELSCHE HAVEN AANGEKOMEN. LONDEN, 30 September. De eerste flot- tilje Amerikaanshe torpedojagers, die aan de Britsche regeering verkocht is. is in een En gelsche haven aangekomen. (United Press.) AANTAL SLACHTOFFERS TE AMSTERDAM GESTEGEN. Het A.N.P. deelde ons hedenmiddag mede dat het aantal slachtoffers van de bomaanvallen te Amster dam tot zes was gestegen. Leon. A. Springer, "j" In den ouderdom van 85 jaar is hier ter stede overleden de heer Leonard A. Springer, die als tuinarchitect een groote bekendheid had verwor ven. De heer Springer werd te Amsterdam geboren waar hy ook zijn jeugd doorbracht. Zijn opleiding ontving hij aan de tuinbouwschool „Linnaeus" te Watergraafsmeer. Daarna ging hij in het buitenland reizen, om zijn vakkennis te verrijken. In 1891 ves tigde de heer Springer zich te Haarlem als tuin architect. Al dien tijd is hij hier blijven wonen, al leen uitgezonderd de jaren 18971900 toen hij Wa- geningen als woonplaats had in verband met zijn leeraarschap aan de toenmalige Hoogere Tuin bouwschool. In 1900 werd de heer Springer benoemd tot advi seur van den Hout en de Plantsoenen te Haarlem. Zijn reorganisatie van den Hout heeft destijds veel pennen en monden van voor- en tegenstanders in beweging gebracht, maar achteraf vond zijn werk vrijwel algemeene waardeering. Vele bezitters van buitenplaatsen gaven aan den heer Springer belangrijke opdrachten. Van zijn hand verschenen belangrijke publica ties over tuinarchitectuur. De dendrologische nomenclatuur en de geschie denis der tuinkunst hadden altijd zijn bijzondere belangstelling en leidden tot het aanleggen van een belangrijk en uitgebreid dendrologisch herba rium, dat hij in 1936 ten behoeve van het onderwijs aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen aan het Rijk afstond, een schenking. waarvoor hem de bijzondere dank der Regeering betuigd werd. De nestor der Nederlandsche tuinarchitecten bleef, ook bij het klimmen van de jaren, nog actief werk zaam. De datum van de begrafenis, die in alle stilte zal plaats vinden, wordt niet van te voren bekend ge maakt. BLOEMENDAAL PASTOOR L. J. WÏLLENBORG BUITEN GEWOON GEHEIM KAMERHEER VAN DEN PAUS. Pastoor L. J. Willenborg, pastoor te Bloemendaal, is ter gelegenheid van zijn veertigjarig priesterfeest op 15 Augustus j.l. wegens zijn verdiensten voor het Ziekenapostolaat, door Paus Pius XII benoemd tot buitengewoon geheim kamerheer. De bisschop van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers, heeft Zaterdag persoonlijk pastoor Willenborg van deze benoeming mededeeling gedaan. HEEMSTEDE F. H. Jonker, f Zondag j.l. ontsliep in den leeftijd van ruim 60 jaar, na een ernstige ongesteldheid, in de inrich ting „Meer en Bosch" te Heemstede, waar hij de laatste weken verpleegd werd. de heer F. H. Jonker, bij velen in den lande meer bekend als „Broeder Jonker". Meer dan 25 jaar heeft hij op genoemde in richting den post van besturende broeder be kleed. Nadat hij als jonge man werkzaam was geweest bij de ad ministratie der Nederl. Spoorwegen kwam Br. Jonker in December 1897 op Meer en Bosch, voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte. Onder leiding van den heer Zegers, die toen directeur der inrichting voor toeval lijders was. kwamen zijn goede hoedanig heden van den arbeid onder de patiënten spoedig aan het licht. Zijn kennis van ad ministratie leidde zijn weg naar het kantoor. Voor zijn opleiding in de verpleging arbeidde hij een jaar in de Luthersche Diacones- seninrichting te Am sterdam, waarna hij het diploma Ziekenverpleging verwierf. Mede be haalde hij nog de acte voor godsdienstonderwijs. In Mei 1905 werd hij met eenige andere broe ders ingezegend tot diakoon. Spoedig daarna werd hij geroepen de opengevallen plaats van bestu- renden broeder in te nemen. In deze functie heeft hij zich als een echte broeder voor de patiënten en voor zijn medebroeders doen kennen. Met groote toewijding heeft hij tot 1 Februari 1936 dezen moeilijken post bekleed, temeer moeilijk, omdat geruimen tijd de plaats van directeur va cant was. Ziekte noodzaakte hem tenslott'e zijn verantwoordelijken post neer te leggen. Gedurende de periode van zijn arbeid op Meer en Bosch heeft Br. Jonker zich vele vrienden verworven, zoowel onder de patiënten en broeders alsook bij de familie van de patiënten en bij velen die de inrichtingen voor toevallijders te Haarlem en Heemstede steunen. Zijn beminnelijkheid en de gave om in zijn medemenschen het goede te ontdekken en naar waarde te schatten, was het geheim van zijn kracht. Zoo wordt zijn heengaan door allen die hem kennen als een groot verlies beschouwd, zoowel voor zijn uitgebreiden vriendenkring als voor da broederschap van Diakonen, waarvan hij vele jaren secretaris en later bestuurslid was. Broeder Jonker was ridder in de Orde van Oran je Nassau. De rouwdienst zal plaats hebben Donderdag 3 October des middags 1 uur in de kapel Irene op Meer en Bosch, waarna om 2 uur de begrafenis volgt op de Algemeene Begraafplaats te Heem stede. Broeder F. II. Jonker. (Foto-archief H.D.) Tandbeelk. Instituut Haarlem-N. Telef. 16726 Spreekuren: lederen morgen van 912, Behalve Donderd. Dinsdag- en Donderdagavond van 78'/ï Pijnloos trekken inbegrepen. Zelfstandig Keukenmeisje gevr. perfect kunn. koken, ook de fijne keuken. Tevens huish. bezigh. Hoog salaris. Br. ond. opg. van leeft, en voll. inl. ond. No. 2542 Wensing's Adv. Bur. Haarlem Gevraagd: voor 1 November in klein gezin met 2 kinderen, dat zich hier komt vestigen flink keuken-werkmeisje en 2e meisje goed k. verstelllen en strijken, beiden v. g. g. v. Aanmelding vanaf 1 October 's av. tuss. 7 en 9 u. Frans Schubertlaan 71. of na afspraak overdag. Telef. 21130. CORRECT GEKLEED!! Abonnement f 10 p. m. Vraagt in zage stalencolL Br. No. 3949 bur van dit blad. Op de montage-afdeeling der Fa. KEUR SNELTJES kan geplaatst worden een flinke longen van circa 15 jaar, welke tevens in de verfspuitafdeeling kan medewerken. Voor tijdelijk wordt gevraagd een kundig electricien-tiankwerker-monteur leeftijd circa 20 jaar Aanbie dingen bij KEUR SNELTJES, Harmenjansweg 21, Haarlem. Voor direct gevraagd nette loopjongen boven 16 jaar. Loon f 5 per week. Zich aanm. firma HART, KI. Houtstraat 49. Chef-Colporteurs Handels Bur. vr. eenige nette chefs-colporteurs voor Haarlem om colporteurs en -trices op te kunnen leiden voor een geheel nieuw succes artikel, waarborg f 25 verplicht. Brieven Handels Bur. H. KALKHOVEN, Muider- weg 145, H'sum. 't OPKLAPBEDDENPALEIS Opklapbedden l en 2 pers. ook vert, l en 2 pers., 40 modellen ombouwen met boven- en zij- kasten, divanbedden, staal- draadmatr Wij hebben opklap bedden in elke lengte en breedte voorradig.Monsterkamers Orion- weg 8 H.N. (Gesloten huis). Tel. 23932. Hansa 4 o. d. kap. 1930 4 cy. zeer zuinig. Telef. 28693. EEN HEERLIJK KOSTJE DE ECHTE van VAN REIJSEN Mevrouw probeert U ze ook eens Delicatessenhandel ,u ™<- <0087 3N 09 HOUT5TR 99 verzoekt de dame, die jl. Vrijdag 27 September bespreking ge voerd heeft in Café-Restaurant Brinkmann, en wonende Gr. Houtstraat, nummer onbekend, zich in verbinding te willen stellen met de Haagsche Lees kring. VONDELSTRAAT 93 Den Haag. Telef. 395630

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2