BOSCH Vleeschbon no. 2 FLITSEN min Ook brood- en v'eeschdistributie voor hotels Been kost niet evenveel als vleesch Aspirin Bommen vielen op ons land. FIETSLICHT MAANDAG 30 SEPTEMBER '1940 HS ARE EM'S DA'GB'E'AD 8 Met ingang van 1 October Wisselbonnen worden uitgereikt - De Secretaris-Generaal, waarnemend hoofd ran het departement van Landbouw en Visscherij ieelt het volgende mede: Sedert den aanvang van de distributie van irood en van vleesch en vleeschwaren was het ;oopen van deze goederen bij hotels, restaurants, :afés, broodjeswinkels e.d. toegestaan, zonder dat iervoor een bon afgegeven behoefde te worden. Het is noodzakelijk gebleken met ingang 1 October a.s. hieraan een einde te maken. Van dien dag af zullen voor maaltijden, welke van genoemde instellingen worden betrokken en waarbij brood dan wel vleesch of vleesch waren worden verstrekt, bonnen dienen te worden afgegeven. De instellingen moeten deze bonnen op hun beurt bij hun leveranciers inleveren ter ver- i krijging van brood, vleesch of vleeschwaren. Zooals bekend, zijn in het algemeen de voor pen bepaalde week aangewezen broodbonnen ook hog op den Maandag en Dinsdag van de daarop [polgende week geldig, terwijl de voor een bepaalde week aangewezen vleeschbonnen ook nog gedu rende de geheeie daarop volgende week geldig Deze verlenging van den geldigheidsduur geldt echter niet voor zoover de bonnen bij de hotels, restaurants, cafés e.d. worden ingeleverd, aangezien deze instellingen de bonnen nog moeten gebruiken om zelf brood en vleesch te koopen. De distributiediensten zullen op aanvraag aan le hotels, restaurants, cafés, broodjeswinkels e.d. welke hiervoor in aanmerking komen, met „een ialf rantsoen brood" en „een kwart rantsoen vleesch" gemerkte wisselbonnen uitreiken. De met „een half rantsoen brood" gemerkte bonnen ge ven recht op ongeveer 50 gram brood, de met „een kwart rantsoen vleesch" gemerkte bonnen op ongeveer 25 gram vleesch (rauw gewogen) of vleeschwaren. Deze wisselbonnen dienen aan bezoekers, die hun bonnen inleveren, te worden afgegeven, voor het geval de aan hen verstrekte hoeveelheden brood of vleesch niet overeenkomen met 't op de bonnen van de broodkaart of de vleeschkaart verkrijgbare rantsoen. Zoo zal b.v. aan een be zoeker, die een broodje van ongeveer 50 gram be stelt en daarvoor één broodbon inlevert een bon voor „een half rantsoen brood" moeten worden teruggegeven. De bezoekers kunnen de door hen ontvangen bonnen voor „een half rantsoen brood" of „een kwart rantsoen vleesch" bij een volgend bezoek aan een hotel, restaurant of dergelijke instelling inleveren. In verband hiermede hebben deze bonnen een onbeperkten geldigheidsduur. Met nadruk wordt er echter de aandacht op gevestigd, dat bonnen voor „een half rant soen brood" of „een kwart rantsoen vleesch" niet mogen worden gebruikt voor het koopen van brood of vleesch en vleeschwaren bij bakkers of slagers en andere leveranciers. Dit geldt zoowel voor de bezoekers van meer genoemde instellingen, als voor die instellingen zelf. De instellingen kunnen zoo noodig de door hen ontvangen wisselbonnen bij den distributie- dienst omruilen voor „heele" bonnen. Omgekeerd bestaat ten allen tijde voor de instellingen de mogelijkheid om de van de bezoekers ontvangen „heele" bonnen om te ruilen voor wisselbonnen. De wisselbonnen zijn voor de bakkers, slagers en andere leveranciers waardeloos, aangezien zij deze niet bij den distributiedienst mogen in leveren De Secretaris-Generaal, wnd. hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij deelt mede Gedurende het tijdvak van Maandag 30 Sep tember tot en met Zondag 6 October a.s. geeft elke der met „02 vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, beenen inbegrepen, öf een rantsoen vleeschwaren. De met „02 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koo pen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 6 October a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 13 October a.s. met dien verstande, dat zij gedurende de week Nauwe samenwerking tussehen Opbouwdienst en Rijksdienst voor werkverruiming. In aansluiting op de persberichten, waarin melding werd gemaakt van de nieuwe samenwer king tussehen den Opbouwdienst en den Rijksdienst voor de werkverruiming, kan thans worden ge meld, dat het in het voornemen ligt, om ten bureele van de hoofden van de inspecties van den rijks dienst voor de werkverruiming in de provincies voor onbepaalden tijd een officier te werk te stellen. De taak van dezen officier zal o.a. zijn volgens aanwijzing van het hoofd van de inspectie een actief aandeel te nemen in de voorbereidingen, enz. van werkobjecten, welke voor den opbouwdienst in aan merking komen en door het verstrekken van ge gevens en het houden van voordrachten, de be langstelling van het personeel van den Opbouw dienst te wekken voor de groote belangen van een intensieve beoefening van landbouw, boschbouw, tuinbouw, landaanwinning, ontwatering, kortom allen arbeid, welke erop is gericht om de baten van den grond zoo hoog mogelijk op te voeren. (A.N.P.) Benzine voor vervoer van suikerbieten. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat de rijksverkeersin spectie de fabrieken van beetwortelsuiker onder ze kere voorwaarden in staat heeft gesteld, te beschik ken over de benzine, welke noodig is voor den aan voer van suikerbieten naar de fabriek. Deze maatregel is genomen, aangezien de be zwaren. die deze industrie reeds ondervindt, aan merkelijk zouden toenemen en de suikervoorziening des lands nog meer gevaar zou loopen, indien niet het bietenvervoer per vrachtauto werd mogelijk ge maakt voorzoover dit niet op andere wijze kan ge schieden. De benzinevoorraden laten echter geen gebruik Van benzine toe voor bietenvervoer, dat op andere Wijze kan gebeuren, zonder dat de geregelde gang van de suikerproductie nadeel ondervindt. Daarom is aan de suikerfabrieken opgedragen, daarop scherp toe le zien en geen benzinebons aan telers te ver strekken voor vervoed van suikerbieten, indien dit op andere wijze mogelijk is zonder stoornis voor de Verwerking. (A.N.P.) van 7 tot en met 13 October a.s. niet gebruikt zullen mogen worden voor .het betrekken van vleesch of vleeschwaren in hotels, restau rants e.d. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, of kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor ge kookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nier brood en 150 gram bloedworst. Maximum prijzen voor het vleesch vastgesteld Aangezien gebleken is, dat ten aanzien van de vleeschdistributie op enkele punten misverstand is ontstaan, vestigt het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in oorlogstijd de aandacht van be langhebbenden op het volgende: In de perspublicatie terzake werden de grenzen gepubliceerd van de prijzen van rund- en kalfsvleesch, boven welke dat vleesch niet mag worden verkocht. Hoewel hieruit ten duidelijkste blijkt, dat de maxi- mumprijsgrens voor het vleesch werd vastgesteld, komt het voor, dat voor het to tale gewicht van vleesch en been, de vleesch- prijs in rekening wordt gebracht. Dit is geheel onjuist. De slager mag slechts voor het gewicht van het vleesch den prijs berekenen, zooals die voor dat arti kel staat vermeld op de in zijn winkel aan gebrachte prijslijst. Bovendien is het hem toe gestaan voor het gewicht van het been, dat hij bij het vleesch aflevert, een billijken prijs te berekenen. Aan den kooper blijft evenwel de keuze of hij 't vleesch met dan wel zonder het been wenscht te koopen. Indien hij het vleesch zonder het been wenscht af te nemen is het eenige gevolg daar van voor hem, dat hij niet verlangen kan een hoe veelheid vleesch te ontvangen, gelijk aan de no minale hoeveelheid op het koopen waarvan de door hem afgegeven bonnen recht geven, doch dat hij zich een zekeren aftrek moeten laten wel gevallen. EEN NIEUWE POSTZEGEL. Een afbeelding van de post zegel met guilloche- en waarde-opdruk, welk zegel dezer dagen in omloop wordt gebracht. (Foto Pax Holland.) De nieuwe postzegels. 's GRAVENHAGE 27 September (A. N. P) Zoo als reeds is medegedeeld zullen de postzegels in de waarden van 5 cent en hooger, met uitzondering van het 15 cents zegel, dat vervalt, door nieuwe worden vervangen. Hiertoe wordt het bestaande zegel van 3 cent (groen) voorzien van een guilloche opdruk en de waarde-aanduiding, beide in zwarten druk. De frankeerzegels van 1V2 en van 12'/: cent krijgen echter, in verband met de bestaande inter nationale bepalingen, een rooden, resp. een blauwen ondergrond. Tevens zal in deze reeks een zegel van 17% cent verschijnen. De formulieren me't zegelopdruk van 5 cent en hooger zullen eveneens in het nieuwe type verschij nen, met uitzondering van de briefkaarten met zegel- opdruk van 10 cent (AmsterdamBandoeng), die vervallen. Ook zullen postzegelrollen met zegels van het nieuwe type worden uitgegeven. De postzegelboekjes met zegels van 3 cent zullen niet meer worden aangemaakt. Nieuwe postzegel boekjes zullen worden uitgegeven, met zegels van 71/2 cent, alsmede gemengde boekjes met zegels van IV2, 25 en 7 1/2 cent. De boekjes met zegels van 5 en 12 V2 cent zullen met zegels van de nieuwe uit gifte verschijnen. De verkoop der nieuwe postzegels en postwaarden zal, voor zoover mogelijk, op 1 October a.s. aanvan gen. De verkoop der overeenkomstige zegels en waarden van het oude type wordt dan gestaakt. De 15 cents postzegels en de briefkaarten met zegel- opdruk van 10 cent zullen in ieder geval na 30 September niet meer verkrijgbaar zijn. De postzegels enz. van het oude type blijven voor frankeering geldig. Inruiling tegen zegels van het nieuwe type vindt niet plaats. Zegels met opdruk „cour permanente de justice internationale" zullen in het nieuwe type niet worden uitgegeven. Bond van Nederlandsche architecten. Zooals reeds werd medegedeeld, is het dage- lijksch bestuur van den B. N. A. met zeer groote bevoegdheden bekleed. Behalve het besturen der architectenvereeniging, heeft dit dagelijksch bestuur tot taak de organisatie, die uit de samensmelting der drie oude architectenvakvereenigingen is ont staan, hecht en sterk op te bouwen, opdat zij straks haar taak in het corporatief geordende bouwvak zal kunnen vervullen. Om naar buiten op regelmatige wijze van dien ar beid te doen blijken en om omgekeerd het dage lijksch bestuud op de hoogte te houden van de reac ties in die buitenwereld ten aanzien van alles wat het bouwvak raakt, heeft het dagelijksch bestuur als commissaris voor pers en propaganda benoemd de heer Ir. H. van Vreeswijk b. i„ architect tg Zeist. Op bescherming van den architecten-titel aangedrongen. Het bestuur van den Bond van Ned. Architecten heeft een brief gezonden aan den waarn. secr. gen. van het departement van O. K. en W„ waarin wordt aangedrongen op wettelijke bescherming van den titel „architect". 1 Beter dan een hoop zakdoeken te verslijten is het. n opkomende kou den kop in le drukken Dat bereikt U door tijdig Aspir 4ootfUt,/tuiS! (Adv. Ingez. Med.) Het ANP meldt: Zondagmorgen vroeg om half ze ven wierp een Engelsch toestel, dat geruimen tijd boven de omgeving van den Helder had gecirkeld, twee bommen op het Tuindorp, welke explodeer den en een aantal huizen vernielden. Wonder boven wonder zijn geen slachtoffers te betreuren. Het be jaarde echtpaar Ram sliep zelfs nog, toen zijn huis instortte en ontwaakte eerst toen de buren in het puin en het gehavende gedeelte gingen zoeken. Er zijn geen militaire doelen in de omgeving. ST. JACOBI-PAROCHIE, 29 Sept. In den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks half drie zijn tussehen Oude- en Nieuwe Bildtdijk te St. Jaco- biparochie door Engelsche vliegtuigen voorzoover bekend zeven brisantbommen uitgeworpen, waar van twee nog niet zijn geëxplodeerd. Daar deze bommen midden in het veld zijn terecht gekomen, werd gelukkig geen schade van beteekenis aange richt; evenmin deden zich persoonlijke ongelukken voor. Zondagmorgen omstreeks half vijf zijn op de grens van de gemeente Dalfsen en Heino, in de buurtschap Stolvenghe, een drietal bommen gewor pen, die tot ontploffing kwamen in een weiland. Vermoedelijk ligt er ook nog een tijdbom. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor, evenmin is veel schade aangericht. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn te Oostelbeers, vijf brisantbommen in een weiland neergeworpen. Vier kwamen tot ontploffing, de vijf de is een tijdbom. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor en er werd geen materieele schade aangericht. Een Engelsch vliegtuig heeft bij Rijsbergen in de omgeving van het landgoed Bichtelaar 4 bommen afgeworpen. Zij kwamen niet tot explosie en richt ten dus geen schade aan. Maatregelen op liet gebied van fotografeeren. Het Zaterdag verschenen Verordeningenblad be vat een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied ter aanvulling van de verordening no. 25/1940 van den Rijkscommis saris betreffende maatregelen op het gebied van be richtgeving en fotografeeren. Hierbij wordt bepaald, dat par. 9 van genoemde verordening als volgt moet worden gelezen: „(1) Hij die niet tot de Duitsche weermacht, „Waffen-SS" of „Ordnungspolizei" behoort, mag geen fotografieën of films maken van inrichtingen en materieel van de Duitsche weermacht, „Waffen- SS" of „Ordnungspolizei", alsmede van leden van de Duitsche weermacht, „Waffen-SS" of „Ordnungs polizei", tenzij hij in het bezit is van een door den Duitschen weermachtsbevelhebber afgegeven be wijs, dat hij daartoe gerechtigd is. Op portretopna men van leden van de Duitsche weermacht, „Waf fen-SS" of „Ordnungspolizei", welke met hun toe stemming gemaakt zijn, heeft dit verbod geen be trekking. (2) Iedere andere uitbeelding, in het bijzonder het maken van teekeningen of schilderingen wordt met het maken van fotografieën of films gelijkge steld." Bovendien wordt een nieuwe paragraaf ingevoegd, luidende: „Hij die niet tot de Duitsche weermacht, „Waffen- SS" of „Ordnungspolizei" behoort, mag in terreinen die door den weermachtsbevelhebber in Nederland tot beveiligingsgebied verklaard en door waarschu- woingsborden als zoodanig kenbaar gemaakt zijn, geen fotografie- of filmgerei bij zich dragen, tenzij hij in hét bezit is van een door den Duitschen weei*- machtsbevelhebber in Nederland afgegeven bewijs, dat hij daartoe gerechtigd is". Deze verordening is in werking getreden op den dag harer afkondiging. NIEUWE SERIE Nq. 114 Verhaaltje lezen 1. Belooft, Jantje voor 't slapen gaan een verhaaltje voor te lezen en begint hoopvol. 2. Wenschte, dat hij een minder lang had uitgezocht en kijkt tersluiks of Jan nog niet wegdoezelt. 3. Stem uit het hed rapporteert vroolijk, dat hij nog lang niet slaapt. 4. Inspecteert zuch tend hoeveel blad zijden er nog komen. 5. Probeert een stuk 6. Komt na eenigen 7. Sluit zachtjes het 8. Hoort, als hij de over te slaan, maar tijd tot de conclusie, boek. staat ge- deurknop in de Jan, die het verhaal al uit zijn hoofd kent. laat zich niet bedotten. dat hij nu heusch in slaap gesukkeld is. ruischloos op gaat op de teenen naar de deur. hand heeft, Jantje klaar wakker vragen waarom pappie op houdt. Keert terug en voltooit de zaak. Maatregelen inzake autobanden afgekondigd. Het Verordeningenblad bevat de volgende be schikking van den secretaris-generaal van het de partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart betreffende het beheer van banden. Deze beschikking luidt als volgt: Artikel 1. Deze beschikking verstaat onder banden: motorrijwiel- en autobanden, tractorban den (zoowel binnen- als buitenbanden). Artikel 2. Alle houders van banden zijn ver plicht op vordering van den directeur van het rijks bureau voor rubber aan dezen binnen 21 dagen na ■het in werking treden van deze beschikking en over eenkomstig de daartoe door dezen vast te stellen voorschriften opgave te doen van de in hun bezit zijnde banden. Artikel 3. (1) Het is verboden zonder vergun ning van den directeur van het rijksbureau voor rubber feitelijke of rechtshandelingen ten aanzien van banden te verrichten. (2) Dit verbod geldt niet: 1) Ten aanzien van het gebruiken van op rij en voertuigen of onderdeelen daarvan gemonteerde banden, voor zoover deze rij- en voertuigen worden gebruikt voor het doel, waarvoor zij zijn bestemd; 2) Voor het verrichten van handelingen, die op grond van een ingevolge de rubberbeschikking 1939 no. 2 (Nederlandsche staatscourant 1939, no. 253) verleende vergunningen geschieden. Artikel 4. Een ieder is verplicht op vordering van den directeur van het rijksbureau voor rubber de hem toebehoorende banden te verkoopen aan daartoe door dien directeur aan te wijzen personen of instanties, de directeur stelt hiervoor telkens de prijzen vast. Artikel 5. 1Hij die niet of niet ten volle voldoet aan een verplichting, als bedoeld in de artikelen 2, 3 en 4, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. (2) De volgens het eerste lid strafbaar gestelde feiten worden beschouwd als overtredingen. (3) Met het opsporen van de in dit artikel straf baar gesteld feiten zijn belast de bij of krachtens de distributiewet 1939 aangewezen opsporingsambte naren. Artikel 6. De directeur van het rijksbureau voor rubber is bevoegd nadere regelen te stellen ter bevordering van een goede uitvoering van deze beschikking. Artikel 7. Deze beschikking treedt in .werking op den dag harer afkondiging. m D LET pp HET MERK ROTODYN Verkrijgbaar bij den Erkenden Rijwielhandel. m (Adv. Ingez. Med.) D D D. It een heldere vloei- Hol, die diep ln de porlén doordringt en de ziekte kiemen doodt. Flacom 6 75 ct.. I. I SO en t. 2.50. (Adv. Ingez. Med.) Een sympathieke daad. Voor de herten en reeën in de herten kamp te Arnhem ver zamelt de jeugd van Gelderland's hoofdstad eikels en kastanjes, die aan het gemeente- personeel worden over handigd. (Foto Pax Holland.) Verstrekking van bedrijfseredieten. Hoe de „Stichting Noordholland 1940" werkt. Sinds eenigen tijd is in de provincie Noord- Holland evenals in de meeste andere provin cies een stichting werkzaam onder den naain „Stichting Noord-Holland 1940", welke zich voornamelijk tot taak gesteld heeft door middel van de verstrekking van bedrijfseredieten tege moet te komen in de behoeften van personen, wier bedrijven als gevolg van oorlogsmolest of van maatregelen ingevolge de Inundatiewet. de Wet op den staat van oorlog en beleg of de Vor- deringswetten ernstige schade hebben geleden, ten einde deze bedrijven, in afwachting van de uitkeering eener van Rijkswege te verstrekken tegemoetkoming of schadeloosstelling, voorloo- pig weder op gang te brengen. Een belangrijk deel van deze bedrijfsere dieten zal naar verwachting gevormd worden door de credieten, te verstrekken aan landbouw-, veeteelt- en tuindersbedrijven, welke tengevolge van iundatiemaatregelen of ook wel van vorde ringen of inbezitnemingen krachtens de Wet op den Staat van Oorlog en Beleg of de Vorde- ringswetten schade hebben opgeloopen en uit dien hoofde tegenover den staat weliswaar een wettelijk geregelde aanspraak of schadeloos stelling kunnen doen gelden, doch als gevolg van het feit, dat de uitbetaling daarvan nog wel eenigen tijd op zich zal laten wachten, thans in financieele moeilijkheden dreigen te komen. Voor laatstbedoelde categorie van gedupeer den is een speciale procedure voorzien, die een zoo snel mogelijke verstrekking aan hen van de hoogst noodige bedrijfsgelden beoogt te be vorderen. Daarbij kan worden volstaan met de invulling van een formulier, verkrijgbaar bij den Provincialen Voedselcommissaris of een van diens vertegenwoordigers in de provincie. De overige aanvragen om credict moeten wor den ingediend bij het bureau van de Stichting, pa. Provinciehuis, Dreef 3, Haarlem. Dit laatste geldt ook voor aanvragen om een bouwcrediet, een anderen vorm van credietver- strekking, waarmede de stichting zich heeft belast. Deze bouwcredieten kunnen onder ze kere voorwaarden worden verleend voor herstel of herbouw van door oorlogsmolest getroffen gebouwde eigendommen, met uitzondering echter zoowel van boerderijen, als van woningen met een inhoud van minder dan 450 M3. bedrijfs ruimte niet medegerekend. Voor herstel of herbouw van de laatstbedoel de categorie van woningen dienen belang hebbenden zich door bemiddeling van het ge meentebestuur te wenden tot den regeeringscom- missaris voor den wederopbouw, terwijl met het herstel of den herbouw van boerderijen, onder toezicht van den Rijkscommissaris voor den weropbouw, het bureau Opbouw Boerderijen te Utrecht is belast. De rente van te verstrekken credieten be draagt 2 pet. voor het eerste en 5 pet. voor de volgende, jaren. Bij de gemeentebesturen zijn nadere inlichtingen omtrent een en ander te verkrijgen, evenals bij het bureau der Stich ting. Het bestuur der Stichting wordt gevormd door het college van Ged. Staten onder voor-' zitterschap van den Commissaris der Provin cie. Voorzitter van het bureau der Stichting is mr. M. A. Stufkens, griffier der Staten en secretaris, mr. M. A. van Manen, referendari* ter Provinciale Griffie.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5