MAANDAG 30 SEPTEMBER 1940 HÏAEIEM'S D A G BEAD S Duitsch legerbericht van Zaterdag: Wapenfabriek in Midden-Engeland ernstig getroffen. Dover opnieuw onder vuur genomen. BERLIJN, 28 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „De gisteren weer met sterke strijdkrachten ge dane aanvallen van het luchtwapen richtten zich in hoofdzaak op haveninstallaties, docks, fabrieken, gróote electrische centrales en gasfabrieken in Lon den en Zuid'-Enge]and, alsmede op troepenkampen. Bijzonder'krachtig werden de haveninstallaties te Londen en Bristol gebombardeerd. Zeer uitgestrekte branden en ontploffingen maakten het succes over al waarneembaar. In Midden-Engeland slaagde men er in een wa penfabriek door bommen vaü het zwaarste kaliber vernietigend te treffen. Verdragende batterijen namen Dover opnieuw onder vuur en beschadigden drie bewapende koop vaardijschepen in de haven zwaar. Volgens latere waarnemingen zijn twee schepen gezonken. Op zee ten Noorden van Ierland vielen gevechts vliegers een sterk beveiligd convooi aan en brachten door voltreffers een koopvaardijschip van 5000 b.r.t. tot zinken. Enkele vijandelijke vliegtuigen, weinig in getal, lieten 's nachts in het West-Duitsche grensgebied lukraak bommen in het open veld vallen. Schade werd niet aangericht. Krachtige nachtelijke vergeldingsaanvallen trof fen doelen te Londen en Liverpool, die voor den oorlog belangrijk zijn. In den loop van den 27sten September kwam het tot talrijke hevige luchtge vechten. In het verloop daarvan werden 101 Brit- sche vliegtuigen neergeschoten. 38 eigen vliegtuigen keerden niet terug. Mijnenvegers hebben een Briischen onderzeeër met dieptebommen aangevallen. Zijn vernietiging is waarschijnlijk. Bij den aanval op Midden-Engeland onderscheidde zich een vliegtuïgbemanning onder leiding van eer sten luitenant Lëonhard in bijzondere mate. On danks krachtige afweer schoot zij in een onver schrokken duikaanval op een wapenfabriek af en liet van zeer geringe hoogte haar bommen midden op het doel vallen." FRONTBERICHT. Het Zaterdag uitgegeven frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: „De actie van het Duitsche luchtwapen tegen Engeland is in de laatste dagen bij gunstiger weers omstandigheden aanmerkelijk intensiever geworden. De omvang en de hardheid van deze gevechtshan delingen blijken uit de verliescijfers van het weer- machtbericht van vandaag. Bij den aanval op een belangrijke wapenfabriek in Midden-Engeland heeft zich opnieuw de beman ning van een gevechtsvliegtuig door bijzondere dap perheid en beleid onderscheiden. Zij begon, ondanks het hevig vuren der luchtdoelartillerie, haar actie in duikvlucht en kon op 'een hoogte van honderd meter de bommen zoo goed gericht neerwerpen, dat de gebombardeerde montagehallen als kaartenhuis jes ineenstortten. De op 27 September en in den nacht van 27 op 28 September alleen op Londen neergeworpen bom men hadden in totaal een gewicht van meer dan 500.000 kg. Hoezeer het Kanaal thans door Duitschland wordt beheerscht, blijkt uit de mededeeling, dat de eer- gisteren hervatte beschieting van Dover door het Vèrdragend geschut van de marine ook gisteren met groot succes werd voortgezet. Met deze beschieting werd in de haven van Dover het grootste resultaat behaald. Hier werden n.l. twee bewapende koopvaardijschepen door voltreffers tot zinken gebracht en een derde schip zwaar bescha digd." Duitsch legerbericht van Zondag Luchtmacht brengt Britsche havens ernstige schade toe. BERLIJN, 29 September (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: De vergeldingsaanvallen van het Duitsche lucht wapen gisteren en in den nacht van 28 op 29 Sep tember met het zwaartepunt tegen Londen en bo vendien tegen Liverpool en andere havendoelen in het zuiden van Engeland gericht. Ernstige schade werd in Londen aan de Silverton-docks, in Graves- end, bij de Tilbury-docks, alsmede in de Boc.ht van Theems en bij East-India-docks aangericht. Voor de oostkust van Schotland gelukte het door aanval len uit de lucht uit een krachtig beveiligd convooi twee koopvaardijschepen van elk ongeveer 6.000 br. t. door voltreffers tot zinken te brengen. In het verloop van de aanvallen overdag onwikkelden zich boven Londen op eenige plaatsen heftige voor Duitschland zeer succesvolle luchtgevechten. Het, Britsche luchtwapen ondernam nachtelijke aanvallen, vooral op het westelijke en zuidwestelijke Duitsche grensgebied. Eenige Britsche bommen werpers, die tot dicht bij Berlijn doordrongen, werden door het afweergeschut van de luchtdoel artillerie gedwongen een andere richting te kie zen, zonder tot de kern van de rijkshoofdstad te zijn doorgedrongen. In West- en Zuidwest-Duitsch- land wierp de vijand verscheidene bommen, zonder schade van beteekenis aan te richten. In een west-Duitsche stad werden opnieuw woonwijken aangevallen en verscheidene personen, die zich niet in schuilgelegenheden bevonden, gedood of ge wond. De vijand verloor gisteren bij elkaar 28 vlieg tuigen, waarvan drie door luchtdoelartillerie. Slechts een Duitsch vliegtuig wordt vermist. [taliaansch legerbericht van Zaterdag In de schaduw van hun gecamoufleerde vliegtuig bespreken de leden van een Duitsch gevechtsvliegtuig hun avonturen tijdens de vluchten boven vijandelijk gebied. (Foto Weltbild.) vijandelijke verdedigingswerken gebombardeerd. Een vijandelijke luchtaanval op Assab maakte geen slachtoffers en veroorzaakte evenmin schade. Een Engelsch vliegtuig landde te Lampedoesa Sebrisani. De bemanning, die uit een officier en twee onder officieren bestond, werd gevangen genomen. Italiaansch legerbericht van Zondag: Botsingen tusschen patrouilles aan de grens van Kenya. ROME, 29 September (Stefani) Het hoofd kwartier van de Italiaansche weermacht maakt bekend: „In Noord-Afrika is bij de gebruikelijke verken ningsvluchten een bestuurder van een der vlieg tuigen, die in het weermachtbericht vair Zaterdag als neergeschoten vermeld waren, gevonden en gevangen genomen. De vijand heeft zijn luchtaanvallen op Bardia, Derna en op het gebied van Solloem en Dzjiara- Boeb zonder succes hervat. De verliezen bleven be perkt tot een gewonden persoon en een beschadigde auto. In Oost-Afrika zijn eenige botsingen tusschen patrouilles aan de grens van Kenya (bij Gherilli ten oosten van Wajir en bij Todignac in liet gebied van het Rudolfmeer) voor ons gunstig verloopen. De vijand is overal op de vlucht geslagen en heeft bij elkaar zes dooden, onder wie een onderofficier, als mede talrijke gewonden op het slagveld achterge laten. Aan onze zijde werden vier koloniale soldaten gewond. Onze lucht heeft het radiostation van Uadi Jusuf (ten noordwesten vari Gallabat) gebombardeerd, een autocolonne en afdeelingen luchtdoelgeschut met machinegeweren van geringe hoogte beschoten en uiteen gedreven, en is daarna tot haar steunpunten teruggekeerd. Het vijandelijke luchtwapen heeft Assab, Dossie en Combolcia zonder schade aan te richten ge bombardeerd. Voorts werd Uesca, ten zuiden van Magi, zónder verliezen of noemenswaardige schade aan te richten, gebombardeerd". Vliegvelden op Malta gebombardeerd. ERGENS IN ITALIë, 28 September (Stefani) Hier volgt het 113de Italiaansche weermachtbe- jricht: „Onze vliegtuigformaties, begeleid door jagers, hebben den aanval op het eiland Malta hernieuw en de vliegvelden van Micabba en Halfar gebom bardeerd. Nadat de formaties deze actie ongestoord hadden volbracht, deden vijandelijke jagers een tegenaanval op haar. Twee vijandelijke vliegtuigen werden .zwaar beschadigd en vermoedelijk neer geschoten. Al onze vliegtuigen keerden terug. In Noord-Afrika zijn zuïverings- en verkennings werkzaamheden verricht. De vijandelijke luchtmacht deed aanvallen op Garn Oei Grein en Dzjiara-Boeb, waarbij twee Libiërs gedood en vijf Italianen gewond werden. Onze jagers, die zich terstond in den strijd mengden, schoten twee vijandelijke vliegtuigen neer. Drie andere vijandelijke toestellen werden waarschijn lijk neergeschoten. In Oost-Afrika trachtten Engelsehe afdeelingen met gemotoriseerde vervoermiddelen in het gebied van Kassala twee aanvallen te ondernemen, maar na een gevecht met onze patrouilles maakten zij met zware verliezen rechtsomkeert. Onze luchtmacht heeft in den Midden-Soedan TELEGRAMWISSELING TER GELEGENHEID DER ONDERTEEKENING VAN HET DRIE- MOGENDHEDENPACT Het DNB deelt mede: De Japansche premier, prins Konoye, heeft aan den Führer het volgende telegram gericht: „Naar aanleiding van den historischen dag waar op Japan, Duitschland en Italië ter bereiking van het verheven gemeenschappelijk doel, de vestiging van de nieuwe \vereldorde, tot een zeer vaste en zeer actieve vereeniging gebracht zijn, heb ik de eer tegenover Uwe Excellentie mijn zeer hartelijke gq- lukwenschen te uiten en tegelijkertijd onzen vurig- sten wensch tot uitdrukking te brengen, dat zoo spoedig mogelijk de dag moge komen, waarop het groote Duitsche volk onder uw leiding de reeds thans veroverde schitterende overwinning in de toe komst vergroot en het einddoel van den strijd be reikt". De Führer heeft hierop telegrafisch als volgt ge antwoord: „Voor de mij naar aanleiding van het tusschen Japan, Duitschland en Italië gesloten pact. telegrafisch gezonden vriendelijke groeten, breng ik u mijn grooten dank. In de overtuiging, dat dit driemogendhedenpact alle plannen tot uitbreiding van den oorlog verijdelt en aan onze volken de vervulling van hun gerecht vaardigde eischen waarborgt, verbind ik daarmede mijn oprechte wenschen voor een gelukkige toe komst van Japan". Prins Konoye heeft op het telegram van Musso lini als volgt geantwoord: „Op den historischen dag, waarop Japan, Italië en Duitschland zich door een vasten en nauwen band hebben vereenigd om hun gemeenschappelijke taak, het opi-ichten van een nieuwe wereldorde, te verwezenlijken, breng ik Uwe Excellentie mijn grooten dank en spreek daarbij tevens den wenseh uit, dat de hooge zending, waaraan het Italiaan sche volk zich met warme vaderlandsliefde wijdt, spoedig vervuld moge worden". De koning-keizer van Italië heeft den Führer een telegram gezonden van den volgenden inhoud: Ik dank u zeer voor de hoffelijke woorden, die gij zoo vriendelijk zijt geweest tot mij te richten, ter wijl Duitschland, Japan en Italië met het driemo- gendhedenverdrag een nieuwe bevestiging geven van hun onverbrekelijk bondgenootschap. Alle met mij vereenïgde Italianen wisselen met even groote hartelijkheid de vurigste wenschen uit voor u, Ex cellentie, en voor het dappere volk van Duitschland. w.g. Victor Emanuel. De Duce richtte aan den Führer een telegram van den volgenden inhoud: ..Führer. Ik dank u voor het telegram, dat u mij naar aanleiding van het onderteekenen van het driemogendhedenpact gezonden hebt. Het Italiaansche volk begroet dit resultaat als een belangrijke factor in den strijd, die wij be gonnen zijn en dien wij gemeenschappelijk met uiterste vastbeslotenheid tot aan de overwinning zullen voeren. Met kameraadschappelijken groet", w.g. Mussolini. De keizer van Japan zond aan den Führer het volgende telegram: „Het is mij zeer aangenaam Uwe Excellentie mijn dank te kunnen betuigen voor het sluiten van een duurzaam pact, dat door Japan, Duitsch land en Italië is onderteekend en dat ten doel heeft een nieuwe orde te verkrijgen op meer rechtvaardigen grondslag. Het is mij een behoefte bij deze gelegenheid te verzekeren dat wij voor het verkrijgen van den wereldvrede geen moeite zullen sparen". w.g. Hirohito. IN HET BUITENLAND. Het tusschen Duïtschand, Italië en Japan gesloten verdrag heeft in de Amerikaansche openbare mee ning veel opschudding teweeggebracht. De eerste berichten uit New York maakten mel ding van reusachtige opschriften als „Japan, Duitschland en Italië onderteekenen een tegen de V.S. gericht pact", waaronder de tekst gepubliceerd werd, en later ontvangen perscommentaren spreken openlijk als hun meening uit dat de toestand critiek voor Amerika geacht moet worden. De „New York Herald Tribune" voorspelt het is de meening van goedingelichte waarnemers zegt het blad, dat de Ver. Staten zich in het aanstaand voorjaar, zoo niet vroeger, in oorlog zullen bevinden, indien En geland althans weet door te zetten. In Congreskrin gen zijn soortgelijke opvattingen tot uiting gekomen, ofschoon er ook parlementsleden zijn, die mèt Cor- dell Hull van meening zijn dat er in den toestand in feite weinig veranderd is. De laatste officieele ver klaring uit de Ver. Staten doet veronderstellen dat men in regeeringskringen ten aanzien van het Verre Oosten, waar de gespannen verhouding Amerika Japan de casus belli zou worden, niet zoo pessimis tisch is als elders wel aangegeven wordt. „Elke kwes tie betreffende het Verre Oosten kan op vreedzame wijze door onderhandelingen worden opgelost", zeide Sumner Welles n.l. in een te Cleveland gehouden rede. Hij voegde er aan toe dat Amerika, verwach tende dat de internationale verdragen zullen worden nagekomen, bereid is in de inzake het Verre Oosten bestaande ovei-eenkomsten eventueele wijzigingen te overwegen, indien dit naar de meening der betrok ken landen noodig is. In Italië zinspeelt men op de toetreding van Span je tot het driemogendhedenpact, hetgeen trouwens geheel in de lijn der verwachting ligt, nu de politiek van Spanje zich zoo nauw aan die van de asmogend- heden aanpast. De „Popoio dTtalia" herinnert er aan dat Serrano Suner, de Spaansche minister, bij de plechtige ontvangst in de rijkskanselarij aanwezig was, dat na een onderhoud tusschen hem, Von Rib- bentrop en Ciano „volkomen opheldering" tusschen de as en Spanje bereikt is en dat Suner thans een bezoek aan Rome gaat brengen. „Het drielandenpact is voor uitbreiding vatbaar", constateert het blad veelbeteekenend. Niet onmogelijk is dat een der komende dagen in de Italiaansche hoofdstad een belangrijke beslis sing zal vallen. Oud-ministers en -generaals in Roemenië geïnterneerd. Justitie onderzoekt hun vroegere activiteit. Het D.N.B. meldt uit Boekarest: Officieel wordt meegedeeld dat vijf gepensio neerde generaals en negen politieke personen van het oude systeem zich een gedwongen verblijf plaats hebben zien toegewezen. Deze personen zijn verscheidene malen gewaarschuwd. Des ondanks hebben zij hun houding niet willen wij zigen. De justitieele autoriteiten, die het onder zoek naar het vroegere doen en laten van deze pgrsonen voeren, hebben een borgstelling ge- eischt. liet betreft de generaals Argeschanu en Zlousch, beiden vroeger van het ministerie van oorlog, den commandant der gendarmerie gene raal Marinescu, generaal Bengliu en den vroege- ren chef van den generalen staf generaal Tzenescu. Onder de politici bevinden zich de commandant van de jeugdbeweging ten tijde van ex-koning Carol, Sidorovici, de vroegere minister van bin- nenlandsche zaken Gelmegeanu, de vroegere mi nisters var) binnenlandsohe zaken Jamandi en Mirto, de vroegere minister van propaganda, Te- leanu, de redacteur en directeur van het verboden blad „Romania", Caesar Petrescu, de kabinets chef Calinescu—Lobei en de officier van justitie kolonel Leciu, die o.a. Codrea-nu in staat van be schuldiging gesteld heeft. Huil over het bondgenootschap. Toestand weinig veranderd geacht. Het D.N.B. deelt mede: In de Zaterdag te Washington gehouden pers conferentie heeft de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken. Huil, de volgende for- meele verklaring afgelegd: Het driemogendhedenpact tusschen Duitsch land. Italië en Japan brengt, naar de meening der Amerikaansche regeering, niet veel veran dering in een toestand, die reeds sedert ver scheidene jaren heeft bestaan. De aankondiging van het bondgenootschap maakt alleen de ge- heele wereld een betrekking duidelijk, die de factor sedert vrij langen tijd bestond. Dat een dergelijke overeenkomst in voorbereiding was, was hier sedert eenigen tijd zeer goed be kend. De Amerikaansche regeering heeft bij het be palen van haar buitenlandsche politiek met dit feit ten volle rekening gehouden. Huil weigerde verdere mededeelingen te doen en verklaarde dat hij zich over dit soort vragen niet aan een kruisverhoor wilde onderwerpen. „ALLE KWESTIES IN 1IET VERRE OOSTEN KUNNEN VREEDZAAM WORDEN OP GELOST". De vice-minister van Buitenlandsche Zaken, Sumner Welles, heeft te Cleveland het woord gevoerd en verklaard dat de Ver. Staten zullen voortgaan met Engeland alle hulp in den vorm van leveringen van allerlei aard tc verleenen, zoo meldt het D.N.B. uit New-York. Wat het vraagstuk van het Verre Oosten betreft, elke desbetreffende kwestie kan door onderhande lingen vreedzaam worden opgelost. De Ver. Staten wenschen dat aldaar de rechter, van Amerika en van de Amerikaansche burgers door alle mogendheden overeenkomstig de be staande verdragen of overeenkomstig het vol kenrecht zullen worden geëerbiedigd. Alle handeldrijvende landen dienen aldaar gelijk gerechtigde mogelijkheden te hebben. De Ver. Staten verwachten ook dat de interna tionale verdragen zullen worden nagekomen. De Ver. Staten zijn bereid eventueele wijzigingen in deze overeenkomsten of verdragen, welke naar de meening van dë betrokken landen noodig zijn, te overwegen. Japan heeft het voornemen te kennen gegeven alleen te willen beslissen in hoeverre met de belangen van de Ver. Staten en met de ver dragsrechten van de Amerikaansche burgers reke ning gehouden moet worden. Als lichtpunt noemde Welles de toenemende -samenwerking der Ameri kaansche republieken. Tenslotte legde hij den na druk op de noodzakelijkheid voor de Ver. Staten met alle kracht en snelheid te gaan bewapenen. De weerklank van het bondgenootschapsverdrag van Berlijn zoo meldt het D.N.B. verder uit zich in Congreskringen deels in eischen tot ver snelde bewapening, deels in nadrukkelijke onver- schiligheid, ten deele echter ook in de aansporing dat -de Vereenigde Staten er goed aan doen voor de eigen aangelegenheden te zorgen en zich van alle inmenging te onthouden. De democratische fractieleider, senatoi- Barkley, was van oordeel dat reeds sinds eenigen tijd bekend is dat de verdragsluitende partijen trachten de wereldzaken te beheerschen. Het: verdrag moet die nen als waarschuwing aan de Vereenigde Staten. De leidende democratische senator Austin ver klaarde dat het bondgenootschap aan de Vereenig de Staten de verplichting oplegt zich voor een tc gen-revolutie te versterken of andere afweermid delen te zoeken, die toegepast moesten worden, voor ...het geval de Vereenigde Staten het "tegenwoordige regeermgsstelsel wilden redden. De democratische senator Minton gaf als com mentaar dat de Vereenigde Staten als demo cratie in het nauw gedreven schijnen te zijn. Des te meer reden is er voor bespoediging der bewa pening. De isolationistische senator Clark ziet in het pact niet de geringste reden voor een wijziging van de buitenlandsche politiek, want deze politiek moet daarin bestaan, dat de Vereenigde Staten verre van den oorlog gehouden worden. De mede-ontwerper van de dienstplichtwet, de republikeinsche afgevaardigde Wadsworth, gelooft niet dat het pact voor de Vereenigde Staten een nieuwe situatie schept, daar ongetwijfeld sedert ge- ruimen tijd een overeenkomst van dezen aard tus schen de deelnemers aan het pact bestaat. De Joodsche voorzitter van de commissie voor buitenlandsche zaken van het huis van afgevaar digden. Bloom, maakte de opmerking dat de Ver eenigde Staten voorzichtig moeten optreden en zich met de eigen zaken moeten bemoeien. Het A.N.P. verneemt uit Chicago dat de vorige week een boven de partijen staande organisatie op gericht is, die „American First" heet en ten doel heeft de oorlogspolitiek der regeering-Roosevelt en de verschillende comités, die de Vereen. Staten ii den oorlog willen brengen, te bestrijden. Invloed rijke kringen hebben de organisatie gesticht. Henry Ford was een der eerste leden. Talrijke Amerikaansche bladen aldus meldt het D.N.B. voorts beschouwen den toestand na het sluiten van het driemogendhedenpact van Berlijn als kritiek, de New-York Herald Tribune' geeft de opvatting van goedingelichte waarnemers weer met de aanduiding dat de Vereenigde Staten zich in het a.s. voorjaar, indien niet vroeger, in oorlog zullen bevinden, waarbij natuurlijk afhangt van het doorzetten van Engeland. Hetzelfde blad zou het feit, dat de Engelsehe vloot niet overwon nen is en het vlootbouwprogramma van de Ver eenigde Staten als lichtpunten willen zien. Zoolang beide vloten niet bedwongen zijn behoeft Amerika niets te vreezen. Terwijl Engeland zich verbitterd te weer stelt, kan Amerika zich met de nieuw ver Een Canadeesch vliegtuig, dat een aanval deed op Duitsch gebied, werd door Duitsch luchtafweergeschut omlaag gehaald. De resten van het toestel. (Foto Weltbild.) won-en steunpunten in den Atlantischen Oceaan onaantastbaar maken. De toestand in den Stiller. Oceaan daarentegen is ongunstiger en zou kritiek kunnen worden in het geval van een Engelsehe nederlaag. Ir> ieder geval moeten Amerika en Engeland met de Britsche do minions ook in den Stillen Oceaan hun militaire oosities versterker). De New-York Daily News" spreekt in een be richt uit Washington van de z.g. algemeen ver spreide meening dat de Vereenigde Staten een uit stapje maken met den oorlog als einddoel en dat de beslissende crisis nog voor de verkiezingen in November zou kunnen komen. Vrijdag heeft in de ministeries een groote spanning geheerscht. De .New-York Times" is van meening dat de toestand voor -cie Vereenigde Staten duidelijk is: Amerika heeft noch den wensch, noch de vereisch- te middelen om tegen Japan oorlog te voeren. Wat Engeland betreft is het Amerikaansche volk van de noodzakelijkheid overtuigd dat Engeland ook in het belang van de veiligheid der Vereenigde Staten alle hulp verdient. De Führer ontvangt Ciano. Langdurig onderhoud in de rijkskanselarij. Het volgende officieele communiqué is Za terdag te Berlijn uitgegeven: De Führer heeft hedenmiddag in de nieuwe Rijkskanselarij den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano. ont vangen, in tegenwoordigheid van den Rijks minister van buitenlandsche zaken, von Rib- bentrop, voor een langdurige gedachtenwisse- ling. Serrano Suner op weg naar Rome. De Spaansche minister arriveerde Zondagavond te München. Het D.N.B. deelt mede: De Spaansche minister van binnenlandsche zaken, Serrano Suner, is Zondagavond met verscheidene leden van zijn gezelschap en den Spaanschen am bassadeur te Berlijn uit de rijkshoofdstad in Mün chen aangekomen. De Spaansche gasten werden op het perron hartelijk verwelkomd door den rijks stadhouder in Beieren, generaal Ridder von Epp, den Beierschen minister-president, Siebert, gouw leider Adolf Wagner, den eersten burgemeester van München, Fiehler, en den generaal der artillerie, Von Wachenfeld. DE EERSTE SNEEUWVAL IN EUROPA. MOSKOU. 29 Sept. (D.N.B.). In het hooge Noorden van het Europeesohe deel der Sovjet-Unie, aan de monding van de Petsjora, is bij eqn temperatuur van 1 tot 2 graad onder nul de eerste sneeuw ge vallen. De aankomst van een Engelsch kindertransport in Amerika. De jeugdige passagiers na hun behouden overtocht, (Foto Weltbild.) {A i AÏA. féi PROGRAMMA DINSDAG 1 OCTOBER 1940. JAARSVELD 414.4 M. N.C.R.V.-uitzending. 8„Nieuwsberichten A.N.P. 8.10 Schriftlezing, Meditatie. 8.25 Gewijde muziek (opn.) 8.35 Gramo- foonmuziek. 9.Celesta-ensemble en gr'amofoon- muziek. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Cello, piano en gramofoonmuziek. 12.Berichten. 12.15 Gramo foonmuziek. 12.45 Nieuws- en economische berich ten A.N.P. 1.Molto Cantabile en gramofoonmu ziek. 2.30 Voor tuinliefhebbers. 3.Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 3.45 Gra mofoonmuziek. 4.Bijbellezing. 4.30 Gramofoon muziek. 5.15 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 5.30 Orgelspel en gramofoonmuziek. 6.30 V. P. R. O.: Jeugduitzending. 6.45 Berichten 7.Vra gen van den dag (A.N.P.) 7.15 „Onze woning", causerie. 7 40 Orgelconcert (opn.) 8.Nieuwsbe richten A.N.P. 8.10 Utrechtsch stedelijk orkest. Hierna Schriftlezing, (pl.m. 8.308.35 „Beeldhouwt de Kapitelen", (causerie) 8.559.00 Nieuwsberich ten A.N.P. en sluiting. KOOTWIJK 1875 M. K.R.O.-uitzending, 7.Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7..30 Wij beginnen den dag. 8. Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Schiedamsch mannenkoor „Orpheus" en het Rotterdamsch Philharmonisch orkest (opn.) 10. Gramofoonmuziek. (11.1511.30 Ber. Engelsch). 12.— Rococo-octet. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische berichten A.N.P. en gra mofoonmuziek. 1.15 KRO-orkest (2.002.15 Be richten Duitsch). 3.Gramofoonmuziek. 3.303.45 Berichten (Engelsch) 5.Berichten (Duitsch). 5.15 Nieuws en economische berichten A.N.P. 5.30 R.V.U.: Cyclus „Omgang met dieren". 6.Gramo foonmuziek. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Musi- quette. 7.— Vragen van den dag. (A.N.P.) 7.15 K.R.O.-Melodisten en solist. (7.307.45 Berichten (Engelsch) 8.Berichten (Duitsch). 8.15 Nieuws berichten A.N.P., gramofoonmuziek. 8.30 Berichten (Engelsclj). 8.45 Gramofoonmuziek. 8.50 Wij slui ten den dag. 8.559.00 Nieuwsberichten A.N.P,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9