Voetbal in de Spaarnestad werd beheerscht door H.F.C. en Haarlem r De oefenmeesters door de amateurs verslagen Haarlem tegen V.S.V. SCHAAKRUBRIEK. Tafeltennis. DïNSDA'G T OCTOBER' 1915 HS'AREEM'S DA'GBL'A'W 6 Andere clubs sukkelden met slechte terreinen en primitieve kleedkamers E tijden veranderen en met hen de voetbalzeden. Toen Willem Muiier in de tachtiger jaren het spel in ons land introdu ceerde. kreeg hij van den toenmaligen burge meester van Haarlem toestemming om de „Koekamp" als „worstelperk" te mogen ge bruiken, m. a. w. de jongelui mochten daar voetbal spelen. Destijds waren er ook toeschouwers, al was hun aantal zeer beperkt en zij moesten hun „eigen" planken meebrengen, teneinde zich voor natte voeten te vrijwaren. Sindsdien zijn ruim zestig jaren verloopen en er is in die periode zoo het een en ander in de voetbal wereld veranderd. De felle strijd om de punten en daarmede om het bestaan, de onderlinge concur rentie der vereenigingen, de modern geaccomodeerde terreinen en kostbare stadions hebben er toe bijge dragen, dat de gemoedelijkheid en de onbezorgde sportieve sfeer van weleer grootendeels zijn verdwe nen. Competitie-voetbal is thans vóór alles een zake lijk object geworden en het is begrijpelijk, dat de ouderen onder ons met weemoed aan vroeger dagen terug denken. Die groote ommekeer is feitelijk pas na den we reldoorlog gekomen en daarom lijkt het ons wel eens interessant, hier na te speuren, hoe er omstreeks vijf en twintig jaar geleden in en om Haarlem voet bal werd gespeeld. H. F. C. en „Haarlem" gaven toen den toon aan, de twee jaarlijksche competitie-wedstrijden, die deze oude rivalen tegen elkaar speelden, waren de evenementen van 't seizoen. Weken te voren werden de kansen reeds besproken, op muren en schuttin gen zag men overal de met krijt geschreven leuze: „Hup Haarlem" of „Hup H. F .C." en op den dag van den strijd was het terrein reeds uren voor den aanvang omgeven door een dichte haag van toe schouwers, die strikt in twee kampen waren ver deeld, want neutraal was bij zulke gelegenheden niemand. Zelfs de laatkomers, wier staanplaatsen langs het lijntje hen slechts in staat stelden den bal te zien, wanneer deze de lucht in werd getrapt, juichten even hard, wanneer „hun" elftal een doel punt maakte als hun meer fortuinlijke collega's, die het geval tot in finesses hadden aanschouwd. STERKE TEAMS. Beide clubs hadden in die dagen formidabel sterke teams; H. F. C. beschikte over de gebroeders Francken, Jan Laan, de Verwey's, de Sijpestein's, Cees ten Cate, Steup, Jan Oei en later de Bouvy's en Breda Kolff, terwijl Haarlem steunde op Jur en Albert Haak, Sim Veen, Martien Houtkooper, Jan Bakker, Healey, de Wolf en Serné, Arnold Maas, Karei Koster en Manus Visser. Menige titanenstrijd is aan den Schoterweg en aan de Spanjaardslaan in die jaren geleverd; de be roemde 84 op eerstgenoemd terrein toen H. F. C. een aanvankelijken 30 achterstand ophaalde om tenslotte met bovengenoemde cijfers te verliezen, werd pas gewroken, toen de blauwwitten op eigen veld de Roodbroeken met 50 klopten. 1 m m Haarlem had ook toen reeds de WfV' eigenaardige gewoonte de sterk ste clubs te verslaan en van de zwakste te verliezen, waardoor Jan van den Berg het tot nu toe I nog nooit heeft mogen meemaken, RU1" Bra kei dat zijn vereeniSing kampioen '/pwerd. We herinneren ons een sei- d»t het elftal na zes wed- Fotoarchief H D slriJden no2 ongeslagen aan den fotoarchief H. u-kop van de ranglijst stond, maar de zevende match op eigen veld tegen H. F. C. leverde een verrassende 21 nederlaag op. Wel gaf Brakel na zes minuten zijn team de leiding, maar de snelle Johny Wiechert stelde Marius Sandberge in staat om twee fraaie doelpunten te maken en daar mede was de zaak bekeken. Dat waren dan de tijden, waarin deze beide clubs de voetbalsituatie in onze stad vrijwel be- heerschten, want E. D. O. en R. C. H., respec tievelijk opgericht in 1897 en in 1911, speelden toen nog geenszins de belangrijke rol van thans om van de andere clubs, zooals Bloemendaal en Schoten, nog maar te zwijgen. Toch behoorden juist die vereenigingen, alsmede V. S. V., Stormvogels, Concordia, V. V. H., Kinheim en Volksweerbaarheid (later opgegaan in Bloemen daal) tot de steunpilaren van den Haarlem- schen Bond. Terreinen en kleedgelegenheid boden weliswaar niet het comfort dat men ten huidigen dagen als welhaast natuurlijk beschouwt, maar de wedstrijden en de onder linge verstandhouding waren er met enkele uitzonderingen daarom niet minder prettig om. UITWEDSTRIJDEN Laat ons den lezer eens meevoeren naar een reeks uitwedstrijden gedurende een H. V. B.-sei zoen uit die periode. Allereerst gaan we dan naar he: R. C. H.-terrein teVelsen. Dit was, behalve op de fiets, op twee manieren te bereiken, per stoomlocaaltreintje, waarvan er slechts twee op een Zondagochtend gingen of met de stoomtram, die echter volkomen onberekenbaar was, omdat de loco motief de grootste moeite met de bruggen en met de gevallen bladeren had en bovendien moest men van de pont af nog een heel eind loopen. Want het veld der blauwzwarten lag dicht bij het station Velsen vlak aan de spoorlijn en feitelijk kon men het het beste bereiken door tusschen de rails te loopen. wat dan ook steeds door bezoekende elftal len werd gedaan. Het terrein, op duingrond gelegen, was ten allen tijde kurkdroog, wat niet gezegd kon worden van de kleedkamer in den vorm van een boerenschuur, waar het zoo af en toe nog wel eens Wilde lekken. MET KIPPEN EN EENDEN. Deze kleedgelegenheid was echter een paradijs vergeleken bij die van V. V. H. en Volksweerbaar heid. Deze vereenigingen bespeelden om beurten een terrein aan de Zandvoortschelaan, even voorbij de halte Bentveld. De „kleedkamer" lag echter een halve kilometer verder en de spelers deelden deze duistere spelonk met een aantal luidruchtige kippen en eenden, alsmede met een philosofisch aangelegde geit, die een paar sokken, een slap boordje en een das en hoogste genot een stuk van een rieten voetbalkoffertje allerminst versmaadde. Het minimum aan comfort vond men echter te Hillegom, waar een club van dien naam gevestigd was. die bijna elk seizoen een ander veld met grep pel? als speelterrein gebruikte, doch steeds een oude karnmolen als kleedgelegenheid in eere hield. Tegen deze vereeniging werd in die dagen alleen vriend schappelijk gespeeld en dat wil wat zeggen, als men jveet, dat die karnmolen het kan ook een koren molen zijn geweest behalve de gebruikelijke draaibare houten boom een keur aan insecten be vatte. Er waren muggen, vliegen, spinnen, mieren, mitsgaders muizen en zoo. die zich te goed deden aan wat er van het bedrijf was blijven liggen en wat het paard had „vergeten". Desondanks behoorde die jaarlijks terugkeerende .propaganda-wedstrijd" tot de prettigste van het seizoen; men was er overigens bijna een geheelen winterdag zoet mee, want Hillegom was toen niet zoo gemakkelijk te bereiken als thans. Een derge lijke „propaganda-match" werd ook eens tegen een éénjaarsclubje te Woestduin gespeeld op een ter rein in zakformaat, dat aan den eenen kant door een rij boomen en aan de andere lengte-zijde door enkele onplezierig scherpe struiken werd begrensd. Men trapte gemakkelijk van het eene doel in het andere, reden waarom men de afmetingen van het houtwerk in proportie tot het veld had gebracht. De kleedgelegenheid was uniek, maar donker, want ze bestond uit een der stallen van de paarden, die vroe ger op Woestduin hun races draafden. Deed men de deur dicht en dat was toch wel noodzakelijk dan was er slechts een getraliede opening, waardoor licht binnenkwam en de kleeren van het geheele elftal werden in de yzeren ruif gedeponeerd. PRIMITIEF MAAR GEZELLIG. Tenslotte is het wellicht niet algemeen bekend, dat E. D. O. vroeger de club was, die het meest ver huisde. De roodzwarten hadden eerst een veld aan den Schoterweg gelegen, waar nu ongeveer de Spaarnhovenstraat is. Daarna speelden ze op een terrein, waarover thans de Marnixstraat loopt, ver volgens in Heemstede, in de buurt van het Oude Slot bij het hedendaagsche Sportpark en eerst daarna keerden ze naar Haarlem-Noord terug. Dat zijn dan zoo eenige herinneringen van vroeger uit tijden, waaraan men dikwijls met genoegen, maar ook met lichten weemoed terugdenkt. Want het was primitief, maar.gezellig. Paardensport Pasman burgerruiter kampioen. Op het concours hippique, dat de burger ruiter- sportvereeniging in samenwerking met de sociëteit, gevestigd in de Rotterdamsche manége vandaag in Rotterdam heeft georganiseerd, heeft de heer D. H. Pasman uit Den Haag het burger ruiterkampioen- schap voor Nederland, dat hij in 1938 aan mevrouw Schammer moest afstaan, heroverd. Kampioenschaps-springen voor burgerruiters in Nederland: 1 D. H. Pasman met St. George, 8 fou ten, 2.50 min. 2 K. Hensen met Piccolo d'Amore, 14.5 fouten 2.71 min. 3 C. Diterich met White Bear. 17.5 fouten. 2.68 min. Hengelen De vereeniging Tusschen het Riet hield Zondag haar 3den kaswedstrijd op bovenmaatsche baars, tusschen Hillegom en Lisse (Ringvaart). Ongeveer 90 leden namen hieraan deel. De vangst was door het mooie weer niet groot, veel ondermaatsche baars werd gevangen welke ter plaatse te water werden gelaten. De uitreiking dei' prijzen zal ge schieden op Dinsdag 1. October a.s. in het gebouw St. Bavo, Smedestraat. Laivntennis Zoowel Hughan als van Swol winnen VAN SWOL (officieus algemeen tenniskampioen van Nederland.) (Foto archief H. D.). Hughan en Van Swol hebben Zondag de beide enkelspelen tegen de oefenmeesters ge wonnen. Vooral de strijd tus schen Hughan en Waas dorp was van een goed gehalte. Nadat Hughan twee sets gewonnen had kwam Waasdorp steeds beter in vorm. De 3de set won hij dan ook met 7—5„ terwijl vierde eveneens in zijn voordeel beslist werd. In de vijfde set herstelde Hughan zich echter en toen kreeg Waasdorp geen kans meer. De Nederlandsche amateur-kampioen Van Swol leverde een schit terenden strijd tegen den kampioen der oefen meesters Hemmes. Van Swol werd hierdoor dus officieus algemeen kam pioen van Nederland. De lange, blonde ama teur toonde meer initia tief en wist aan het net beter af te maken. Dat «Hemmes echter ook zeer sterk kan spelen, be wees hij in de tweede set die hij met 60 won De upitslagen luiden Van Swol slaat Hem mes 119, 0 6—4. 6—4 Voetbal D.E.M. zorgt voor verrassing bij de derde-klassers. Beverwijk gaat op den goeden weg voort. Schoten te stjrk voor T.Y.B.B. Een club, die Zondag voor de eerste maal in den N.V.B. een competitie-wedstrijd speelde, heeft voor de verrassing van den dag gezorgd. De R.-K. vereeniging D.E.M. uit Beverwijk im mers bracht de Zeemeeuwen in de badplaats zonder blikken of blozen een 61 nederlaag toe en het ziet er dus naar uit, alsof dit jonge krachtige elftal over de capaciteiten beschikt om zich in deze afdeeling geducht te doer, gel den. Slotemaker en Aresz scoorden beiden drie goals, waardoor de thuisclub voor de tweede achtereenvolgende maal zes doelpunten tegen zich zag gemaakt, want ook Beverwijk vol bracht een week tevoren dit stoute stukje. Zijn de Zeemeeuwen dus blijkbaar voorbestemd om een der onderste plaatsen op de ranglijst te be zetten, het omgekeerde is dan met Beverwijk het geval. De roodwitten toch zegevierden in den moeilijken uitwedstrijd tegen Bloemendaal met 31 en dit re sultaat was alleszins verdiend. Weliswaar ging er van de thuisclub lang niet meer ce kracht uit van eenige seizoenen geleden, toen tweemaal achter een het afdeelingskampioenschap werd veroverd, maar het elftal behoort toch altijd nog tot de ;terkste derde klassers en daarom mag men de prestatie der Wijkers niet te licht aanslaan. Het ploegverband viel zeer te loven en al had de voor hoede in de eerste helft geen succes, toch waren de bezoekers in deze periode geruimen tijd in de meerderheid. Dit overwicht werd na de hervatting in een goal van Kuyer uitgedrukt, maar Bloemen daal diende door middel van den invaller-midden- 'oor Hessel van repliek, toen deze jongeling een oorzet van Hartman met een prachtigen kopbal benutte. Beverwijk had daarna weer het beste van het spel en twee doelpunten, door Holman en Markx gescoord, waren daarvan het gevolg. Het geheele elftal kan op een goeden wedstrijd terug zier, speciaal Maenhout, die een solide backpartij vertolkte. Ook Kinheim behaalde haar tweede overwin ning, maar deze heeft gedurende een gedeelte van de tweede helft aan een zijden draadje gehangen. De Velsenaren verschenen tegen Rippenda met twee invallers in het veld, voor doelman Druyven en den middenspeler Prinsen. Toen bovendien kort na den aanvang de linksachter Stals wegens een knie blessure moest uitvallen, moest geruimen tijd met tien man worden gespeeld, aleer Raaymakers de ploeg completeerde. Desondanks was Kinheim re gelmatig in der aanval, doch de sterke Ripperda- verdediging handhaafde zich tot kort voor de pau ze, toen Verhoofdstad uit een afgemeten pass van Michel wist te doelpunten. Twaalf minuten na de hervatting was het Michel, die een voorzet van den linksbuiten ineens inschoot en het zag er naar uit, alsof daarmede de wedstrijd was beslist. Maar toen kwam plotseling de sensatie en tegelijkertijd de spanning. Wegens ongeoorloofd aanvallen kreeg Ripperda een strafschop toegewezen, die door een achterspeler werd benut en toen even later een Kinheim-back den bal met de handen op de doel lijn stopte, werd dit tooneeltje hefhaald, zoodat de stand 22 gelijk was. In het laatste kwartier werd fel om de overwinning gestreden en tenslotte was "net wederom Michel, die met een goed schot de thuisclub in veilige haven bracht. Uit het bovenstaande kan men dus opmaken, dat de drie clubs van „boven het Kanaal", D.E.M. Beverwijk en Kinheim. zeer goed voor den dag kwamen en als de voorteekenen niet bedriegen, zal dit drietal een hartig woordje meespreken in den strijd om de bovenste plaats. Zandvoort herstelde zich van de vorige week op eigen terrein tegen Kinheim geleden nederlaag door den uitwedstrijd tegen Onze Gezellen met 41 te winnen. Het debuut van de R.-K. vereeniging in den N.V.B. was overigens beter dan de cijfers doen vermoeden, maar gebrek aan zelfvér|roi"»'e- deed den aanvankelijk veroverden voorsprong teloor gaan. De thuisclub begon goed en opende de score met een mooi doelpunt van Van der Pol. Zandvoort bleek echter over meer routine te beschikken en was vooral doortastender voor doel, waardoor De Muinck op fraaie wijze kon gelijk maken. De moed ging er toen ten onrechte ietwat bij Qr.ze Gezellen uit en vele goede kansen oyi de leiding te herove ren, werden door te haastig schieten, o.a. door Van Eekeren, gemist. De bezoekers deden het beter en zij verhoogden hun totaal door Schut en uit een strafschop van De Muinck tot drie, waarna links half Kuiper van de thuisclub in eigen doel trapte. De eindstand 41 was bij de rust reeds verkregen, want in de tweede helft werd niet meer gescoord. Schoten zette het seizoen met een 31 overwin ning in, maar dit resultaat is geen goede, graad meter van de capaciteiten der geelzwarten, omdat de tegenpartij TYBB in dit treffen voortdurend de mindere was. Vooral in de eerste helft was het krachtsverschil zeer groot en dit kwam door het in die periode gescoorde eene doelpunt van de thuisclub onvoldoende tot uiting. Na de rust gaf T.Y.B.B. iets beter partij, maar Schoten wist nog tweemaal het net te vinden, terwijl Vessies ten slotte de eer kon redden. (31). E. D. O. naar Wa tergraafsm eer. Het programma van de Haarlemsche voetbalclubs i'oor Zondag 6 October is als volgt: StormvogelsSparta. Haarlem—V. S. V. WatergraafsmeerE. D. O. HerculesDe Kennemers De SpartaanH. F. C. HilversumR. C. H. H. V. C.—H. B. C. SantpoortSchoten RipperdaOnze Gezellen ZandvoortDe Zeemeeuwen D. E. M.Bloemendaal BeverwijkT. Y. B. B. Hughan slaat Waasdorp 63, 63, 57, 26. 6—3. De uitslagen van Zaterdag luiden: Borren (ter vervanging van Teschmacher) tegen 1 de Mos gewonnen door Borren met 63, 62 Karsten tegen J Goedraad gewonnen door J cdraad met 36, 62, 64. Hughan en Van Swol tegen W. Hemmes en J. Goedraad gewonnen door Hughan en Van Swol met 6—3, 6—8, 6—2, 6—1. Zwemmen NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN ZWEMONDERWIJZERS. Op Zondag 6 October a.s. zal de algemeene le denvergadering van deze vereeniging worden ge houden te Amersfoort in hotel Monopole, Stations plein 5. aanvang 13 uur. Door den heer R. IJzer uit Heemstede zal op deze vergadering een lezirg worden gehouden over „de psychologische effecten van het zwemmen". Zij die deze vergadering willen bezoeken kunnen een uitnoodigingskaart bekomen, bij: G. Froet, Iepenstraat 13, Haarlem. NEDERLAND WERKT AAN ZIJN WEDEROPBOUW. Tusschen Ede en Maan bergen worden namens de commissie tot wederopbouw der boerderijen in het gevechtsgebied, noodstallen vervaardigd, waarvoor hout wordt gebruikt, dat afkomstig is van de loopgraven en stellingen. (Foto Pax Holland.) Oplossingen bijdragen, vragen, enz. te zenden aan den Sehaakredacteur van Haarlem's Dagblad Groote Houtstraat 93, Haarlem. PROBLEEM No. 1044 B. G. Laws (1861—1931). Mat in drie zetten. Stand der stukken: Wit: Kd7, Df3, Le4, Pe5, g3. Zwart: Kd4. Een moeilijk miniatuurtje. „Het schaakspel is als een verdoovingsmiddel: in kleine hoeveelheden weldadig, in overvloedige verderfelijk." Dr. L. LANDAU. PARTIJ No. 964. Gespeeld in de hoofdklasse van de groote bonds wedstrijden te Hilversum, gehouden van 1923 Augustus 1940. Wit: Zwart: S. Landau. L. Prins. GRUNFELD-INDISCHE VERDEDIGING. 1. d2d4 Pg8—f6 18. Pb5—c7 Ta8—c8 2. c2c4 g7—g6 19. Pf3—g5! Pe8xc7 3. Pblc3 d7d5 20. Tclxc7? k) Lg7—c3t 4. Lel—f4 a) Lf8g7 21. Kei—dl 1) Ld3—c2f! 5. e2e3 0—0 22. Lb3xc2 Tc8xc7 6. Talcl b) c7c5! c) 23. Kdle2 Tc7-d7? m) 7. d4xc5 Dd8a5 24. Lc2—b3 h7—h6 8. c4xd5 Tf8d8 d) 25. Pg5e4 Lc3—g7 9. Lflc4 e) Lc8e6 f 26. Pe4c5 Td7xd6 10. b2b4! g) Da5xb4 27. Lf4xd6 Td8xd6 11. Ddl—b3 Db4xb3 h) 28. Pc5xb7 Td6d3 12. Lc4xb3 i) Le6—f5 29. Thl—bl Lg7c3 13. d5d6! e7xd6 30. Pb7—c5 Td3d? 14. Pc3b5 Pf6e8 31. Ke2—f3 Kg8g7? 'n 15. c5xd6 Pb8a6 32. Pc5e4 Td2dS 16. Pgl—f3 Lf5d3 j) 33. Lb3—c4 Opgegeven. 17. a2a4 Pa6b4 a) Een van de sterkste voortzettingen, omdat de Looper ontwikkeld wordt, voordat e2e3 zulks zou verhinderen. b) Meer consequent is 6. Ddlb3, maar ook de tekstzet geeft een bevredigend spel tegen den nu volgenden zet van Zwart. In een partij Capa'olanca Reshevsky Avro-tournooi, 1938) speelde Capa- blanca 6. Talcl voor het eerst. Ook 6. Pglf3 is speelbaar. c) Twee pionoffers om verwikkelingen te maken. d) Dreigt 9.Pf6xd5. e) In bovengenoemde partij speelde Capablanca 9. Ddla4, met remisekansen. Wit ontwikkelt zijn spel verder en de spanning in het centrum blijft voorloopig. f) Na 9.Pf6xd5; 10. Lc4xd5, e7e6 volgt 11. Lf4d6!. En op 9.Da5xc5 volgt 10. Lc4b3. g) Een theoretisch nieuwtje, ook een offer, waar Zwart inliep. h) Gedwongen ruiL i) En nu faalt 12.Pf6xd5 na 13. Pc3xd5. Le6xd5; 14. Tel—dl! j) Om de rochade te verhinderen. k) Hier moest eerst Lb3xf7f geschieden en het spel" is uit. 1) Niet 21. Tc7xc3, Tc8xc3; 22. Pg5xf7, wegens 22.Tc3xb3 met de dreiging Tb3blf- m) Sterker was 23.Tc7co Thans wint Wit de verloren kwaliteit terug. n) Een blunder, welke ten slotte een officier kost. Een interessante party, misschien juist door de vele fouten! HAARLEMSCHE SCHAAKVEREENIGING. Deze vereeniging houdt hare bijeenkomsten, ten gevolge van de bezwaren, welke aan het spelen des avonds zijn verbonden, op de Zaterdagmiddagen van 26 in de „Sociëteit Vereeniging", Zijlweg, alhier. Belangstellenden zijn welkom. OPLOSSING PROBLEEM No. 1033. (R. Sahlbcrg, Stockholm). Stand der stukken: Wit: Ka7, Db4, Td7. Te6. Lc2, Lg7, Pf3, Ph3, d3. Zwart: Kf5, Th6, Pc5, Pe2. 1. Lc2dl, enz. Goed opgelost door: E. J. Akkerboom. J. Hillebrand, F. W. Hooger- beets, J. ten Hove, H. Jonkers, mevr. N. A. Jonkers —Meijer, Joh. Kok Jr. en J. v. Lunenburg, allen te Haarlem: C. de Vries, te Heemstede: K. Siegerist, te Santpoort. OPLOSSING PROBLEEM No. 1034. (Alain C. White, Litchfield). Stand der stukken: Wit: Ka6, Dd7, Te4, Th2, Lc6, Pa3, d2. Zwart: Kd3, Dd6, Lg7, c7, e6. 1. Te4b4, enz. Goed opgelost door: E. J Akkerboom. J. Hillebrand, F. W Hooger- beets, J. ten Hove, H. Jonkers, mevr. N. A. Jonkers Meijer, en J. van Lunenburg, allen te Haarlem; C. de Vries, te Heemstede; K. Siegerist, te Sant poort, Vrienden laat me even zeggen: Als ge zoekt naar wintersport, Weet ik er een voor te leggen, Die u vast tot vreugde wordt. Noodig is een vriend of kennis En een tafel en een net, En dan speelt u tafeltennis, Met een bal en met een bat. 't Is een prachtig spel voor binnen, Als het regent of het vriest, Want u kunt er slechts bij winnen, Ook wanneer u steeds verliest. Is de waarde, zoudt u meenen, Strict sportief gezien niet hoog, Ha! 't eischt snelheid van je been èn Van je arm èn van je oog. Dan, de bal is vaak verdwenen Onder meubels in een hoek, Dat 's een feit dat zich kan leenen Tot een zeer sportief gezoek. Diepe kniebuiging is 't minste, Languit rekken komt veel voor, En na die sportieve winsten, Speel je weder vurig door. Heusch, dit zij u aanbevolen, Waar u nog bij reeknen moet, Er is, bij gebrek aan Rolen, Niets dat u zoo gloeien doet. P. GASUS. CORRESPONDENTIE. Haarlem. S. L. In uw probleem ontneemt de sleu- telzet den Koning een vluchtveld (e7) zonder aequivalent, integendeel, want dekt het andere Paard (e5), dat „en prise" staat en den Koning nog een vluchtveld (e5) ontneemt. Geen variantenspel, want steeds dezelfde matdreiging op d3 of d8. H. J. V. In uw tweezettig probleem kan Zwart in één zet worden matgezet door 1. Ph6f7. Voordat u verder gaat met componeeren, raden wij u aan het door ons op 10 Juli j.l. aanbevolen werkje te bestudeeren. C. F. W. 1. Dd7xd6f faalt na 1.c7xd6. Roeien Wedstrijden van den Westelijken Roeibond. A.S. ZONDAG TE HAARLEM. De jaarlijksche wedstrijden van den Westelijken 'oeibond zullen ditmaal op Zondag 6 October ï.s. weer eens te Haarlem gehouden worden. Eigen lijk te Haarlem-Heemstede. Het clubgebouw van de R. Z. V. Het Spaarne ligt op Heemsteedsch grondgebied maar de start van de races nabij Spaar en Hout is op Haarlemsch terrein, zoodat iedere deelnemende ploeg van Haarlem naar Heem stede roeit. Het programma is dit jaar groot, wat de deelne ming aan het extra-nummer achtriemsgieken be treft zelfs ongekend groot, want er zijn zes aóhten ingeschreven, zoodat er vijf races in dit nummer, dat zeker een bijzondere attractie voor het publiek zal zijn. moeten worden beslist. Behalve Het Spaar ne komen De Laak, De Amstel, Willem III, D. D. S., en Njord er in uit. Voor den wisselbeker van den Westelijken Roei bond tellen weer alleen vier beginnelingen-num mers mee, nl. twee in overnaadsche vieren en de twee overnaadsche skiffs (race- en stijlroeien). De bedoeline deze voorkeur is, bij de vereenigin- ger van Ar>- W.R.B. de voorbereiding van jonge race-n^f»;ers en stijlroeiers voor het volgende na- tio^ajp wedririjdseizoen te bevorderen. Fet nrovramma bevat evenwel, behalve de acht, ook nog als altijd nummers voor gladde vieren, waarin de heeren-seniores elkaar in snelheid en de dames-seniores elkaar in stijl bekampen zullen. Verder komen voor het eerst een nummer snel- stijlroeien voor dames (in quadruple-seull) waarin De Vliet (Leiden) en Het Spaarre elkaar ontmoe ten zullen en het nummer Veteranen-vier voor heeren, waaraan Het Spaarne. De Amstel en Z.Z.V. deelnemen, op het programma van den W.R.B. voor. Het Veteranen-nummer bewijst dat men lang van de roeisport kan blijven genieten en zelfs (met geregelde oefening) blijven raceroeien. Deelnemende vereenigingen van den W.R.B. aan deze wedstrijden zijn Het Spaame. De Laak. Die Leythe. De Delftsche Sport en Z.Z.V. (Zaandam), De Schie kan ditmaal niet uitkomen. Alle races worden geroeid op een baan van 1000 M., het stijlroeien op 2 maal 500 M. (met een keer punt). Het belooft eer interessanter W.R.B.-dag te wor den dan ooit \e ~>-en door de veelzijdigheid van het programm het groote aantal deelnemers. Wie een goeden indruk van de roeisport wil krijgen zal dien a.s. Zondag kunnen opdoen in eigen om geving. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smede straat te Haarlem, uitsh-'^nd tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen b- reau van Politie, Sme destraat. broche: envèïo: m. i.; Pieterman. Die- penbrockstraat 63, beurs: Korsevaar, Dorreboom straat 18, bril; Brouwer, Bantamstraat 42, hondje; Bergsma, Delftstraat 37 zw., hond; Heckhuiven, Leidschevaart 126, regenjas; Koelemeijer, Houtman pad 12, kano; Rijskamp, Archipelstraat 71, distri butiekaart; Kuijpers. Welgelegenstraat 25, distribu tiekaart; v. d. Werf. Duinoordstraat 51, zakmes; Pannekeet, Schreveliusstraat 70, portemonnaie m. i.; v. Breda, Tetterodestraat 38 rd., rijwielplaatje; v. Leeuwen, Ted. v. Berkhoutstraat i07, rozen krans; Berling,, Amstelveenscheweg 27, Amsterdam, tasch inh. thermosfL enz.; Filippo, Klein Heiligland 45 rd., tasch m. L

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10