Haarlem s Dagblad Deiede van den Riscommissaris. Verduisteringsoplichting. Tailandsche troepen op Ido-Chineesch gebied? VADEMECUM Haarlem's Dagblad De rij. ActiAeCen- 58e URGANG No. 17573 UHgavorens Coster, Maatschappij voor Courant- Ultgavrn Algem Drukkerij NV Bureaux; Groote Houtst»93. bijkantoor Soendaplein 37 Postgiro- dienst 10. Drukkerij Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoöirectie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10600. kkerlj 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 idapleln 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen DirectieP. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DinsSag 1 October 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15 Groentjes zie rubriek. Belangrijke passages. En een nadere toelichting inzake de besprekingen te Berlijn. In chri Studio in Den Haag heeft de Neder lands Kuituurkring een bijeenkomst gehouden, waarbok de hoogste Duitsche civiele bezettings- autosen, de Rijkscommissaris en de commissa- risseperaal, aanwezig waren. Een rede van den voorr van den Kring, prof. dr. C. A. S. Snijder, werciiit gezelschap van ruim driehonderd, waar- ondelen uit de kringen van kunst en wetenschap en v3e pers, door Rijkscommissaris dr. Seyss- Inqu beantwoord. Terugkomend op deze rede- voern, waarvan wij in ons vorige nummer een uitvverslag hebben gegeven, herinneren wij er aan de Rijkscommissaris opnieuw belangrijke ver klarh heeft afgelegd ten aanzien van de positie van erland. Zijn standpunt kwam o.a. tot uiting in eerzekering dat het Duitsche volk ten aanzien van Nederlandsche tot kameraadschap bereid is. Roerde opnieuw de quaestie der Nederland- sche&fhankelijkheid in een onder Duitsche lei- dingand Europa aan door te verklaren: „Zonder mij bij deze gelegenheid met politiek te willen bezijuden zoo dient u toch te weten, dat onder alle itandigheden de gansche uitgestrektheid van het omslig gebied, waarover de invloed van het Duit» rijk en het nieuwe Europa zich uitstrekt, te u beschikking zal staan en wel ter beschik- kingp vrije Nederlanders, onze kameraden. Het gaats niet om vrijheid, zelfstandigheid en onaf- hanijkheid." Intwoord op de rede van prof. Snijder zeide hij l|: „U verzocht mij, u of wel het Nederland- schejk tijd te laten. Wij haasten u niet. Want de besligen vallen hier niet voor ons. Onze beslis- slinj die bevechten wij in de overige wereld. Maaiist voor deze beslissing is het van het aller hoog belang, dat het Duitsche volk het Neder - lande als zijn kameraad beschouwt. De richting vanii weg moet bij het begin van den marsch won gekozen. De bouw van den weg kan dan meterste zorgvuldigheid en overleg geschieden.'' Dökscommissaris heeft in zijn rede ook gespro ken o de Nederlandsche mannen, die voor het Nedlndsche volk een weg aan de zijde van het Duite volk zoeken en hen vrijgepleit van „ieder ver\ van heulen met den tegenstander of zelfs verii", daarbij verklaard dat juist die Neder land bij de opperste leiding van het Rijk heel goecn waardige vertegenwoordigers van de Ne- derlische zaak en de Nederlandsche vrijheid ■war'over welk laatste punt door het Rijk nooit eenstwijfel was gelaten. Vbevoegde zijde vernamen wij thans nog ter toelfing: Di laatste zin, waarin iets programmatisch ligt, betent dat vooraanstaande mannen juist van die bewng metterdaad de mannen zijn geweest, die bij zier sterk zich voor het behoud der vrijheid \-ansderland hebben ingespannen. En in deze conitie werd de mededeeling geplaatst die wij gistn in een deel onzer oplaag onder Laatste Nies reeds publiceerden: „Naar wij vernemen heeie Fiihrer de vorige week den Rijkscommis- sarioor het bezette Nederlandsche gebied Seyss- Inqit, in wiens gezelschap de commissaris-gene- raalchmidt alsmede de heeren Mussert, van Geerken en Rost van Tonningen zich bevonden, in (nieuwe Rijkskanselarij te Berlijn voor een langrig onderhoud ontvangen". Vrts vernamen wij van dezelfde bevoegde zijdi.dat mededeelingen over den inhoud vam dit gesjk niet gedaan konden worden maar dat in zakten werkelijken inhoud der besprekingen de Rijlömmissaris een en ander onder de opmerk- zaaieid heeft gebracht toen hij zeide: „Ik kan u verreren dat juist die Nederlandsche mannen, die meioosaardig of onnadenkend verraders noemde, bij opperste leiding van het Rijk heel goede en waage vertegenwoordigers van de Nederlandsche zaaïn Nederlandsche vrijheid waren". Hieraan weitoegevoegd, dat zij met dit pleit bij de leiding vanet Rijk de meest volkomen instemming ge- vonb hebben en dat men ook deze gedachten nog in z overwegingen moge opnemen: dat in het be lander Nederlandsche zaak juist diegenen in Ben iets bereiken kunnen, die toentertijd een koehebben aangegeven die niet in Westelijke, maan Oostelijke richting ging. „Slechts zoodanige mam zijn im staat iets te bereiken, die reeds toeirtijd voor een engere vriendschap en een naiere samenwerking met Duitschland zijn op- gekiein en niet zulke menschen, die altijd naar Lonn en Parijs hebben gekeken en voor de Ooste- lijkoabuur slechts afkeer, kritiek en minachting hebn over gehad". (In ons land is een geval van oplich ting met verduisteringslampen aan het licht gebracht.) In deze dagen heeft een man Iets onbezonnen nieuws verzonnen, Hij is, als u me volgen kan, Verduistring in 't kwadraat begonnen. Dat leek blijkbaar een prachtig ding Voor een met duistere practijken Vertrouwd, want als verduistering Moest dit toch wel volkomen lijken. Verduistring in verduistering, Dat moest wel in het duister blijven, Maar dat dit ook zoo licht niet ging. Voelt hij nu duchtig aan den lijve. Het dubbel werk der duisternis Was nog maar nauwlijks ondernomen, Of 't liep, naar zijn gezichtspunt, mis, Want het is aan het licht gekomen. Wiskuftstig zeker was aldus Zijn lot bij voorbaat al geteekend, Een min in het kwadraat is plus, En daarin had hij zich verrekend. De man zag zelf niet waar hij ging Dat feit moet hij nu duur bekoopen, Hij is in zijn verduistering Tegen zijn eigen lamp geloopen. P. GASUS. DKIO, 30 September. Troepen van Thai- lal (Siaml zouden, naar de „Tsjoegai Sjogyo S.ipo" uit Hongkong meldt, gisteren op niet ner aangeduide plaats 65 kilometer diep op h«ebied van Fransch Indo China zijn doorge- dngen. (D.N.B.) Veieteriiig in de Franscli-Japansche betrekkingen. GlèVE 30 September. In bevoegde Fransche krinn hecht men waarde aan de waarneming, dat de iansch-Fransche betrekkingen na het sluiten van militaire overeenkomst van Hanoi merkbaar verberd zijn. Men wijst er in het bijzonder op dat de riansche regeering volkomen correct de be- palien van de militaire overeenkomst voert. Ver- scheme detailkwesties, die met betrekking tot de techsche uitvoering van de militaire overeenkomst nog iopgelost gebleven waren, zijn van weerskan ten naa.r men in bevoegde kringen betoogt loya; behandeld, zoodat van een wezenlijke ont- epanng gesproken kan worden. (D.N.B.) Serino Stmer te Rome aangekomen. t een versierd station door graaf Ciano begroet. ROE, 1 October (Stefani). De Spaansche minter van binnenlandsche zaken, Serrano Sune is vanmorgen uit München in Rome aan gekoen. Op het met de Spanasche en Italiana- sche aggen getooide station werd de gast harte lijk ctvangen door graaf Ciano. Ook werd de minisr verwelkomd door de ambassadeurs van Span: en van Duitschland en vooraanstaande Italisnsche personen. Vergezeld van graaf Ciano reed e minister naar de Villa Madame, waar hij tijdei zijn verblijf in Rome zal logeeren. De bevoSng juichte den Spaanschen gast geest drift! toe. (Men zie ook pag. 5.) U kent het van nu wel uit onze beschrijvingen. Maar hebt U het ook al gezien? Loop eens ons kantoor binnen en bekijk het. Dat verplicht U tot niets. Maar tientallen hebben het naar aanleiding van deze kennis making „van aangezicht tot aan gezicht" reeds besteld. KNIKKERTIJD IN SPAKENBURG. Het spel heeft de onverdeelde belang stelling van de jeugd in dit typisch visschersdorp. (Foto Pax Holland.) Duitsche aanvallen op Londen en Zuid-Engeland Bommen van het zwaarste kaliber op de beoogde doelen BERLIJN. 1 October. (D.N.B.) In den loop van Maandag hebben Duitsche gevechts formaties systematisch de aanvallen op Lon den en op voor den oorlog belangrijke doelen in het zuiden van Engeland voortgezet. Alle gevechtshandelingen verliepen met veel succes voor de Duitsche wapens. Alle opgegeven doe len werden bereikt en met bommen van zwaar kaliber en van het zwaarste kaliber bestookt. In den loop van den dag ontwikkelden zich talrijke luchtgevechten, die eveneens de su perioriteit van de Duitsche jagers ondubbel zinnig bevestigden. De gevechtshandelingen duurden voort tot in de avonduren van den 30en September. De aanvallen op Londen waren voornamelijk gericht tegen de „dock"-mstallaties ten zuiden van de Theems. In het verloop van de luchtge vechten werden, naar tot dusverre bekend is, 38 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. 14 eigen vliegtuigen worden vermist Gisterochtend kreeg een voor gewapende verken ning gestart Duitsoh vliegtuig van het type DO 17 voor de monding van de Theems een Britsch koop vaardijschip van 4000 br. t. in het oog. Nadat het op groote hoogte in de nabijheid was gekomen, maak te het een duikvlucht en wierp verscheidene bom men naar het schip. Een der projectielen raakte midscheeps, de andere kwamen dicht bij de wan den van het schip neer. Een sterke ontwikkeling van witte en zwarte rookwolken toonde, dat de voltreffer de ketelinstallatie had vernield. Het schip werd zoo zwaar beschadigd, dat het zonk. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUTTSCH GEBIED Britsche vliegtuigen hebben in den nacht van 30 September op 1 October vluchten gemaakt naar Noord- en West-Duitschland. Een deel hunner kwam reeds in het westen voor een versperring van nachtjagers. Na een kort gevecht werden twee Hampton-Hereford en een Vickers-Wellington bom menwerper neergeschoten. Uit een brandend neer stortend vliegtuig sprongen twee inzittenden met valschermen. Zij werden gevangen genomen. Het waren Nieuw-Zeelanders, die eerst sedert 4 weken dienst deden en hun eerste vlucht naar vijandelijk gebied maakten. Zij verklaarden dat hun toestellen alleen brandplaatjes en lichtkogels aan boord had den. Eenige bommenwerpers drongen door tot Ber lijn en vlogen op groote hoogte boven de rijks hoofdstad. Het luchtafweergeschut opende spoedig een systematisch vuur, zoodat de vijand verhin derd werd gerichte bommen uit te werpen. Beschermende maatregelen voor slachtvee. 's GRAVENHAGE, 1 October (A.N.P.) De commissie a.i.-vervoerbelangen van de Neder landsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren, deelt het volgende mede, in verband met de vleeschdistributie, welke dor den secretaris-gene raal van het departement van landbouw en vis- scherij is opgedragen aan de Nederlandsche Vee houderij Centrale (N.V.C.) te 's Gravenhage: De N.V.C. heeft overname-plaatsen in ons land aangewezen. Zoodra de dieren op de verschillende overname-plaatsen (mestal veemarkten) wor den aangeboden, worden zij door de N.V.C. geklas- sificeerd, heirna worden de dieren op stal gezet tot den volgenden morgen, om dan gewogen te worden. In dien tussschentijd mogen de dieren niet gevoederd, doch moeten ze gedrenkt worden. Den volgenden morgen, na de weging, worden de dieren door de N.V.C. overgedragen, via een com- misie van toewijzing aan slagers en grossiers in vleesch, die ten spoedigte voor de slachting moeten zorgen. Onzerzijds kan hierbij worden verlangd en dient derhalve er xoor te worden zorggedragen: le. Dat de dieren op een behoorlijken stal wor den geplaatst, voorzien van stroo, turfmolm of dergelijke; 2e. Dat de dieren voor het ingaan van den nacht gedreknt worden: 3e. Dat de dieren den volgenden morgen na de weging ten spoedigste worden geslacht; 4e. Dat de dieren, die niet den volgenden dag direct na de weging worden geslacht, voldoende gevoederd en gedrenkt worden. Klachten of opmerkingen zende men ten spoe digste aan het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren, Prinses Mariestraat 40 te 's Gravenhage. De overn'ameplaatsen zijn in de provincies Noord en Zuid-Holland: Amsterdam, Alkmaar, Pur- merend, Hoorn, Schagen, Gorinchem, Rotterdam, Den Haag, Middeharnis, Delft, Gouda en Leiden. Mopperende Haarlemmers. ER WORDT IN VOORZIEN Er wordt te Haarlem in den laatsten tijd door velen gemopperd dat zij zoo lang in de rij moeten staan. Verleden week voor het afhalen van de legi- timatïekaarten en nu weer voor de brandstoffen- bonnen. Nu is het een niet te ontkennen feit, dat de in woners van de omliggende gemeenten, Heemstede en Bloemendaal, wat de identiteitskaarten betreft vlugger geholpen zijn dan de Haarlemmers. (Het is nog niet te zeggen hoe het in de omstreken met de brandstoffenkaartem gaat, want die uitreiking moet nog komen). Nu kan men natuurlijk zeggen dat Haarlem een veel grootere gemeente is, zoodat daar veel meer kaarten uitgereikt moeten worden, maar daartegenover heeft Haarlem veel meer amb tenaren. De heer Smit, de chef van de afdeelïng Burger lijken Stand en Bevolking te Haarlem, vond de klachten over het wachten bij de uitreiking der identiteitskaarten overdreven. Alle menschen die op de aangewezen dagen gekomen zijn hebben als regel niet langer dan 10 minuten of een kwartier moeten wachten. Anders was het met de „achter blijvers", de menschen dus die verzuimd hadden tijdig hun foto te laten maken. Alle ambtenaren die beschikbaar waren zijn aan het werk gezet. Op een dag moesten in de Statenzaal niet minder dan 5000 achterblijvers geholpen worden. Op het druk ste van den dag werkten daar niet minder dan 16 ambtenaren, zoodat het feitelijk was of de men schen op 16 plaatsen tegelijk geholpen werden. Maandag is te Haarlem begonnen met de uitrei king der brandstoffenbornen. Daarvoor waren 4 bureaux geopend, één in Haarlem-Noord, één in het Centrum, één in Zuid en één in Spaarndam. Den eersten dag is het niet vlot verloopen. Wij hoorden van enkele menschen die 4 uur in de rij hadden moeten staan, veel grooter was het aantal dat er met 2 uur is afgekomen. De uitreiking der kaarten is voor de A-biljetten over 5 dagen verdeeld. Een lezer schrijft ons o.a.: „Een ieder kan toch van te voren uitrekenen, dat het practisch tot de onmogelijkheid behoort om op één dag op slechts 3 kantoren (Spaarndam kan men gevoegelijk buiten beschouwing laten), 15000 of misschien wel meer personen, op een vlugge wijze aan boniren te helpen. Weet het hoofd van het distributiekantoor wel, wat 't zeggen wil, als de vrouw 2 of 3 uren (en dit was vandaag de gewoonste zaak ter wereld!) uit het huishouden moet gaan om haar bonnen te gaan halen? Waarom niet meer kantoren beschikbaar ge steld, als op één dag zoo velen moeten worden ge holpen. Is er niets vrij, dam moet er wat vrij ge maakt worden. Is er geen voldoende personeel be schikbaar, dan moet er maar een andere categorie gezocht worden die dit wel kan doen. Men zie voor dit laatste maar eens naar Rotterdam, waar hon derden onderwijzers, desnoods met sluiting der scholen, eenige dagen beschikbaar werden gesteld, om in het Feijenoord-Stadion en elders mede te helpen". De directeur van het Distributiekantoor meende, dat 4 uur wachten wel niet zal zijn voorgekomen. Maar het kan niet ontkend worden dat Maandaf velen lang in de rij hebbem moeten staan. Het ge tal der wachtenden is evenwel op de drukste mo menten niet meer geweest dan een goede twee hon. derd. Het is niet juist, dat op eiken dag 15000 men schen geholpen moeten worden, want alleen de houders van stamkaarten met de bijvoeging hoofd van een gezin komen voor brandstoffenbonnen in aanmerking. Het aantal is dus veel kleiner. Men moet bovendien bedenken dat het Maandag de eerste dag was, zoodat ook het personeel in de behandeling van deze aangelegenheid routine moest krijgen, want niet a'.leen moeten de opgaven van het publiek gecontroleerd worden, maar ook moet de opgegeven voorraad brandstoffen in eenheden omgerekend worden, opdat het juiste aantal bonnen van de kaart geknipt kan wor den. Maandag was in Centrum (het Distributie kantoor in de Zijlstraat) door 7 ambtenaren aan de uitreiking gewerkt en iei Haarlem-Noord zelfs met 10. Dit aantal is grooter dan den vorigen keer bij de textiel, en de vleeschkaarten. De ervaring is dat het na den eersten dag altijd vlotter verloopt Om het wachten van het publiek zooveel mo gelijk te beperken zal het personeel op de bu reaux voor de uitreiking der brandstoffenbon nen verdubbeld worden. Tot dezen maatregel is overgegaan omdat ten slotte gebleken is dat het uitreiken der brandstof fenbonnen, waaraan nogal wat administratief werk zit, meer tijd vereischt dan eerst gedacht was. Alle personen die komen moeten voorzien zijn van een stamkaart waarop HOOFD staat. Als hun kaart niet aldus gestempeld is. terwijl zij toch het hoofd van een gezin zijn. moeten zij eerst naar het Bevolkingsbureau (Stadhuis, ingang Pandpoort) gaan om hun stamkaart te laten aanvullen. Voorts moeten deze week alleen komen de men schen die indertijd slechts A-formulieren hebben ingevuld. Zij die B. C en D.-formulieren hebben ingeleverd, of die behalve hun A-formulier nóg een B C of D-formulier hebben ingezonden, komen pas de volgende week aan de beurt. Op de Amsterdamsche Beurs. AMSTERDAM. 1 October. De afgeloopen week gaven de koersen op dc New Yorksche beurs niet veel verandering te aanschouwen. Ook in de Ver. Staten wordt in de eerste plaats aandacht besteed aan de politieke gebeurtenissen in de wereld. Voor al de verhoudingen in het Verre Oosten zijn voor de economische positie van Amerika van eminent be lang, zoodat men derhalve geneigd is de politieke factoren die voor de koersbeweging in Wallstreet in aanmerking komen, hooger aan te slaan, dan de gunstige berichten, die uit het bedrijfsleven bij voortduring binnenkomen. Gezien de constant hooge bedrijvigheid in de staalindustrie is het begrijpelijk, wanneer er van tijd tot tijd een belangstelling voor staalwaarden in Walstree! naar voren komt. de Jongste taxatie om trent den stand der productie van het Amerikaan- sche ijzer- en staalinstituut is met 92.6 pet. der capa citeit wederom een fractie hooger dan in de vorige week. Binnen afzienbaren tijd kan men de laatste kwartaalcijfers der groote staalmaatschappijen tege moet zien. Ongetwijfeld zal het hooge percentage, waarop gedurende de laatste maanden werd ge werkt, zich sterk weerspiegelen in de behaalde fi- nancieele resultaten. Voor aandeelhouders die be lang hebben bij deze fondsen, zijn gunstige perspec tieven aanwezig, indien de bedrijvigheid in dezen tak van nijverheid zich kan blijven handhaven. Voor Nederlandsche houders van deze fondsen is het wel iswaar op dit oogenblik niet mogelijk de revenuen van hun bezit te toucheeren. maar op den duur zal men hiervoor wel een bevredigende oplossing mogen erwachten, alhoewel dit vermoedelijk pas na de beëndiging van den oorlog het geval zal zijn. Goede belangstelling blijft nog steeds voor shares van vliegtuigmaatschappijen bestaan. De omvang rijke bewapeningsorders zijn van bijzonder belang voor de vier der grootste ondernemingen, die als re presentatief kunnen worden geacht voor dezen tak van nijverheid. Dit zijn de Curtiss-Wright Corp., United Aircraft Corp.. Douglas Aircraft Corp. en Glenn Martin Comp., die ruim de helft der produc tiecapaciteit der geheele vliegtuignijverheid bezit ten. Nog steeds zijn de fabrieken die op volle kracht werken met de productie zeer sterk ten achter, ten aanzien van de loopende verstrekte orders. (A.N.P.) Du itseli legerberich t Verwoestingen aangericht in de havengebieden van Londen en Liverpool. Verscheidene Schotsche steden gebombardeerd. BERLIJN. 30 Sept. (D.N.B.) Het opperbe vel van de weermacht maakt bekend: „De vergeldingsaanvallen op Londen en op voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Engeland en Schotland zijn zonder onderbre king voortgezet. De voornaamste doelen van den aanval waren weer Londen en Liverpool. Zij werden door gesloten formaties en talrijke afzonderlijke vliegtuigen gebombardeerd, Zware verwoestingen en groote branden ver toonden de uitwerking op belangrijke doelen in de havengebieden der beide steden. Andere aan vallen golden verscheidene havens in Zuid-En geland. Voorts bestookten gevechtsvliegtuigen des nachts de Schotsche steden Aberdeen, Edinburgh en Leith met bommen van zwaar kaliber. In de Midlands werd een bijzonder be langrijke wapenfabriek in een duikvlucht aan gevallen Een voltreffer van het zwaarste ka liber richtte in de fabriek groote vernielingen aan. Voor de Engelsche Oostkust gelukte het twee convooien uiteen te drijven. Bij nachtelijke vluchten van gisteren naar het gebied van het Duitsche rijk drong de vijand met afzonderlijke vliegtuigen tot de mark Brandenburg door, zonder echter de rijks hoofdstad te kunnen bereiken. Op eenige plaat sen in het westen werden bommen geworpen Er werd geen militaire schade aangericht. De aan gerichte materieele schade aan objecten der bur gerbevolking is niet van beteekenis. Daarente gen werden onder de bevolking weer talrijke personen gewond. In de luchtgevechten van 29 September wer den 17 Britsche jagers en een gevechtsvlieg tuig neergeschoten. Vier Duitsche vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. De vermelde aanval op een wapenfabriek in de Midlands werd door een gevechtsvliegtuig onder bevel van den eersten luitenant Von Butlar uitgevoerd". NATIONALE TEEKENWEDSTRIJD Ter gelegenheid van het zestigjarig be staan der Ned. Vereeniging voor teekenonderwijs is een nationale teekenwedstrijd uitgeschreven, waaraan door leerlingen van openbare en bij zondere scholen, t.w. L.O.. U.L.O., M. O., V.H.O., Kweekscholen, N. O., Kunstscholen, en Techni sche Hoogeschool kan worden deelgenomen. Een groot aantal prijzen wordt beschikbaar ge steld. DR. J. S. FREDERIKS t Heden overleed te Heeemstede in den leeftijd van 71 jaar dr. J. S. Frederiks, oud-dir. officier van ge zondheid 2de klasse. De crematie zal plaats hebben ou Vrijdag 4 October te Driehuis Westerveld, na aankomst trein 14.15 uur. HEDEN: 10 PAGINA'S. STORM OVER ITALIË. Schade aan beroemde basiliek SOLDATEN IN HET CANAL GRANDE GEBLAZEN. Het D. N B. meldt uit Milaan: Te Triest heeft een ijskoude storm, die vergezeld ging van regen en een sterke temperatuurdaling, aanzienlijke scha de aangericht Zoo werd o.a. het dak beschadigd van de beroemde basiliek van San Giusto, waaraan herstellingswerkzaamheden verricht worden. In het Canal Grande werden twee soldaten door de kracht van den storm in het water geblazen Een van hen verdronk. Bij een door den storm veroorzaakte botsing tusschen een tramwagen en een taxi wer den drie personen gekwetst. Ook te Venetië heeft de storm aanzienlijke schade aan gebouwen veroorzaakt. Verscheidene booten in de Laqune kapseisden, doch alle opvarenden konden gered worden. In de Karnische Alpen is sneeuw gevallen. De rede van den Rijkscommissaris pag. 1 J. S.: Ruilverkaveling in Bunschoten pag. 2 Een klaagzang der eenzamen, pag. 3 De eigenaars der duinen. pag. 4 Over het voetballeven in de Spaar- nestad een kwart eeuw terug. pag. 6 Schaakrubriek. pag. 6 De verrichtingen van de derde klas- sers. pag. 6 Voor lange avonden. pag. 5 Flitsen: Pyjama's. pag. 3 Laatste Berichten. pag. 8

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1