FLITSEN AGENDA. DINSDAG 1 OCTOBER 1940 HXXREEM'S DAGBEAD 3 NIEUWE SERIE No. 115 Pyjama 's 1. Roept naar moe der, die gasten heeft, dat hij alleen het jasje van zijn py jama kan vinden. 2. Hoort, dat de broek in de kast moet zijn en dat hij niet zonder iets aan mag rondloopen. 3. Trekt hemd uit en jasje aan en rap porteert tien minu ten later dat hij het nog niet kan vinden. 4. Ontvangt het ad vies een schoone te nemen en vlug in bed te kruipen. 5. Neemt een schoo ne en trekt die aan. 6. Ontdekt, als hij juist in bed wil stappen, de vermis te broek onder het ledikant. 7. Trekt liet schoo ne paar weer uit, en de broek aan. 8. Rapporteert dat hij de broek gevon den heeft, maar nu het jasje niet meer ziet en moeder komt zuchtend de trap op. De toekomst van NederlancTs economie. Dr. H. Fischböck geeft een uiteenzetting Dr. Hans Fischböck, commissaris-generaal voor Financiën en Econnmische Zaken bij het Rijks commissariaat heeft in de „Deutsche Zeitung in der Niederlanden" geschreven over de toekomstige taak van het Nederlandsche economische leven. Wij ontleenen er het volgende aan: De activiteit in de Nederlandsche industrie is in het algemeen wel boter dan in vele jaren voor den oorlog, maar nog geenszins bevredigend. Het doel dient hier dus te zijn het algeheele benutten van alle productieve krachten te be naderen zooals dat in Duitschland ge schiedt. Voor zoover voor de uitvoering van deze taak de beschikking over grondstoffen, die m het binnenland niet aanwezig zijn, noodig is, kan er op gerekend worden dat deze grondstoffen in dezelfde mate en onder de gelijke voorwaarden verworven en aangevoerd kunnen worden als in Duitschland. Het Nederlandsche economische leven zal zich hierbij met het feit moeten verzoenen, dat de door de beperking noodzakelijk geworden zui nige verdeeling (Bewirtschaftung) aan de inkoopers andere problemen stelt dan die, welke op de vrije wereldmarkt opgelost moesten worden. Voor den ondernemer zelf volgt hieruit verder de taak om zijn productieprogramma niet alleen in te deelen naar de vraag van de clientèle, maar dit in de eerste plaats te richten naar de noodzakelijke eischen van den staat, waarbij de verdeeling van de aanwezige hoeveelheden grondstoffen doorslag gevend is. Tot de problemen, welke zich voor de Duitsche economie hebben voorgedaan, behoort naast het verschaffen van de noodzakelijke grondstoffen in vele gevallen ook het beschikbaar stellen van de noodige arbeidskrachten en van de vrije industrieele capaciteit. Zoowel het een als 't ander is in vele bedrijftakken in Nederland nog rijkelijk en vaak aï te rijkelijk aanwezig en de taak bestaat nu hierin, de in het Duitsche Rijk bestaande behoefte in Ne derland te dekken. Ten einde de belanghebbenden nader tot elkaar te brengen en een duidelijker beeld te krijgen van de bestaande mogelijkheden, bestaat het plan, in bijeenkomsten van leidende industrieelen uit Duitschland en uit Nederland'tot resultaten te ge raken, welke een voorbereiding zullen zijn voor de principes van de indeeling van den arbeid in het kader van de bestaande productietakken op den grondslag van de gelijkberechtigdheid Daarbij wordt er geenszins aan gedacht de in Nederland sedert den wereldoorlog bedre ven industrialisatie terug te schroeven, inte gendeel de bedoeling is daar. waar de industria liseer in gspositie van bet gclieele Europa de uitbreiding of de oprichting van nieuwe in dustrieele inrichtingen wcnsclielijk laat schij nen, een dergelijke taak op te dragen aan de Nederlandsche economie en daardoor aan de ondernemerswerkzaamheid ook op industrieel gebied de overeenkomstige nieuwe mogelijkhe den te openen. Bij de verwezenlijking van deze of dergelijke taken zal het ook dikwijls nuttig blijken nauwere economische betrekkingen tusschen Nederlandsche en Duitsche belanghebbenden te vestigen, maar le vendig zal ook worden begroet, dat Nederlandsche ondernemers en kapitalisten meer dan tot dusver reeds het geval was belangen in het Duitsche Rijk zoeken. Moeilijkheden op het gebied van het beta lingsverkeer zullen dergelijke transacties niet in den weg staan. Het in Nederland bestaande prijsniveau schijnt voorloppTg door den wettelijk verordenden prijs- stop vastgelegd. Uitzonderingen zullen geenszins worden toegelaten, indien daardoor het Duitsche prijsniveau zal worden overschreden. Inzooverre hierdoor een aanpassing van de Nederlandsche prijzen een die van het Duitsche Rijk zou volgen zal moeten worden overgegaan, tot een herziening van de bestaande invoerrechten ten aanzien van het Duitsche Rijk. Deze herziening wordt overi gens reeds daardoor vereisoht, dat er niet meer ge rekend kan worden, dat de tot dusver geldende Duitsche maatregelen ter bevordering van leve ranties naar Nederland zullen worden gehandhaafd. Ook de Duitsche invoerrechten uit Nederland zul len dienoveree-komstig behandeld moeten worden, wanneer den Nederlandschen producenten voor hun leveranties aan het Rijk de Duitsche binnen- lan'dsche prijzen verzekerd zullen worden. BELASTINGHERVORMING. De te verwachten achteruitgang van de douane- inkomsten van den staat en de buitengewone uit gaven, welke op de begrooting drukken, maken menige belastinghervorming noodzakelijk, welke tot doel moet hebben de belastinginkomsten aan zienlijk te doen stijgen. Bij deze hervorming wordt in de eerste plaats rekening gehouden met de eisohen van sociale rechtvaardigheid. Overigens zal de Nederlandsche bevolking steeds voor oogen moeten houden, dat zij per hoofd van de bevol king ongeveer half zooveel belasting betaalt, als de Rijksduitsdher. Wellicht zal bij deze gelegen heid ook de mogelijkheid blijken te bestaan hier bijzonder gecompliceerde financieele betrekkingen tusschen den staat en de andere openbare licha men. in het bijzonder de gemeenten, te vereen- vouid igen. De handel, zoowel de groot- als de kleinhandel, schijnt in vele takken overvoerd te zijn. Voor zoo- ver dat het geval is, moet daardoor de chronische werkloosheid aansprakelijk worden gesteld, die talrijke werkzoekenden genoodzaakt heeft bezig heid in den handel te zoeken. Overwogen zal kun nen worden, of en in welken vorm hier geholpen ka-- worden door vermindering van het aantal be drijven, waardoor de omzetten van den afzonder lijken ondernemer grooter worden en het mogelijk wordt de hier veelal buitengewoon hooge handels marge in de prijzen te verminderen. De daaruit voortvloeienoe besparing zou dan, hetzij den pro ducenten. hetzij den consumenten ten goede kim men komen. Omtrent de bouwbedrijvigheid zegt dr. Fischböck, dat deze zich tot dusver niet op de gewenschte wijze heeft ontwikkeld. Wat de autowegen betreft, moet er voor gezorgd worden, dat de aanleg van den autoweg in aansluiting aan de reohts van dem Rijn uit het Roergebied komende verbinding over Emmerik woi-dt voortgezet, tot waar deze zijn aan sluiting vindt aar den Nederlandschen stedendrie hoek. Verder moet ook meer naar 'het Noorden een West-Oostelijke autoweg tot stand worden gebracht om een kortere verbinding te scheppen met de pro vincie Overijsel en verder naar het Oosten met aarsluiting naar Berlijn. Ter behartiging van de vérstrekkende taken van het economische leven zullen organisatorische maatregelen van principieelen aard op het gebied van het bedrijfsleven noodzakelijk en onvermijde lijk zijn. Op den grondslag van eigen beheer en branche-organisatie zal een unificatie van de be staande organisaties onder centrale, op de open bare belangen gerichte leiding moeten wonden na gestreefd. AFSCHEID MR. P. A. RUTGERS VAN DER LOEFF. AMSTERDAM, 30 September. Maandag ^heeft mr. P. A. Rutgers van der Loeff. vice-pre sident van het gerechtshof te Amsterdam we gens het bereiken van de leeftijdsgrens, af scheid gi-nomen. De buitengewone zitting van de Tweede Ka mer van het -erechtshof. welke gepresideerd werd door den scheidenden functionaris, werd door zeer vele belangstellenden bijgewoond. Verkoop zonder textielkaart is verboden. De politie van het bureau Marnixstraat te Amsterdam heeft Maandagmiddag omstreeks halfvier twee vrouwen gearresteerd, die schul dig bevonden werden aan overtreding van de textieldistributiebeschikking. De schuldigen waren een marktvrouw en een kooplustige in de Westerstraat aldaar. In dit geval was sprake van handel in flanellen hem den en andere goederen van deze stof zonder overlegging van de daartoe benoodigde bonnen. Aangezien zoowel de verkoop als de aankoop op onrechtmatige wijze geschiedde, is tegen beide vrouwen proces-verbaal opgemaakt. De goederen zijn in beslag genomen. Hoe Iaat licht op? De A.N.W.B. meldt ons: Gebleken is dat het voorschrift, volgens het welk alle verlichting tusschen zonsondergang en zonsopgang verduisterd moet zijn, aanleiding heeft gegeven tot de opvatting, dat de automo bilisten en wielrijders verplicht zouden zijn de verlichting in genoemd tijdvak te ontsteken. De ze zienswijze, die wij aantroffen zoowel in een aantal bladen als ook bij sommige politie-in- stanties, is echter niet juist. Zooals algemeen bekend is, schrijft het motor en rijwiel reglement voor, dat de rijwiel- en autoverlichting moet branden van een half uur na zonsondergang tot een half uur voor zons opkomst. Deze bepalingen zijn niet buiten wer king gesteld. Naar het oordeel van den A.N.W.B. moet men dus het nieuwe verduisteringsvoorschrift aldus opvatten, dat automobilisten en wielrijders ook thans nog hun lichten alleen behoeven aan te hebben in juistgenoemd tijdvak. Ontsteekt men echter de lichten reeds binnen het half uur resp. na zonsondergang of voor zonsopkomst, dan moet die verlichting afgeschermd zijn. Het departement van waterstaat deelde den A.N.W.B. mede, dat deze opvatting juist is. IN HOOGER SFEREN. De monteur, die de bovengr'ondsche leidingen van het Utrechtsch Electrisch Net te Hoogland controleerde, had een „breeden kijk" op zijn werk. (Foto Pax Holland.) Openstellen ontvangkantoren voor betaling van directe belastingen. De secretax-is-generaal, van het departement van Financiën heeft bepaald: A. De ontvangkantoren zijn niet voor de betaling van directe belastingen opengesteld: 1. Gedurende de maanden December en Januari: a. op de eerste vijf werkdagen der week voor 9 uur en na 15 uur; b. Des Zaterdags voor 9 uur en na 12 uur; 2. Gedurende de maanden November en Fe bruari: a. Op ide eerste vijf werkdagen der week voor 9 uur en na 15.30 uur. b. Des Zaterdags voor 9 uur en na 12 uur. B, Voor het overige blijven de voor de betaling van directe belastingen thans aangewezen dagen en uren gehandhaafd, behoudens de wijzigingen, welke, met inachtneming van het onder A voor- geschrevene, voor bepaalde ontvangkantoren door de daartoe bevoegde autoriteiten mochten wonden vastgesteld. De zonnepitten zijn in deze dagen van kippen- voerdistributie een dankbare aanvulling van de etenswaar voor het pluimvee. (Foto Pax Holland.) Maatregelen in verband met den aardappelhandel. Voor oorlogsprijzen hoeft men niet bang te zijn De directeur-generaal voor de voedselvoor ziening, ir. S. L. Louwes, heeft in een gister te 's Gravenhage gehouden persconferentie enkele mededeelingen gedaan in verband met de maat regelen, die getroffen zijn en nog getroffen zullen worden met betrekking tot den aardappelhandel. Het doel van deze maatregelen zoo zeide hij is er voor te zorgen, dat er voldoende aardappe len voor de bevolking beschikbaar blijven en te voorkomen, dat er aardappeldistributie komt. De reden, dat wij rantsoeneering willen voorkomen is deze, dat de aardappel een aanvullingsvoedsel is, vooral voor hen, die het niet zoo goed kunnen betalen. Men denkt wel eens, dat maatregelen ten aanzien van den aardappelhandel niet noodig zijn, omdat er geen aanleiding toe is. In normale jaren immers bedraagt de uitvoer 250 millioen kilogram en de hoeveelheid, die tot veevoeder wordt verwerkt, is normaal ongeveer 500 millioen kilo gram. Toch is er wel degelijk aanleiding om tot maatregelen over te gaan. We zien, dat wanneer verschillende artikelen worden gedistribueerd, het gebruik van een bepaald, nog niet gedistribueerd artikel sterk toeneemt. Zoo is het ook in dit ge val. Gedurende den wereldoorlog zag men het zelfde gebeuren en kon het gebeuren, dat maar één kilogram aardappelen per persoon en per week kon worden verstrekt. Bij normaal verbruik is dat drie kilogram. Er is dus een heele ruimte in deze aardappelen, een ruimte, die zeker boven de 50 pet. gaat, mits we er voor zorgen, dat de aardappe len een goede bestemming krijgen. Om daarvoor te zorgen zijn diverse maatregelen genomen. In de eer ste plaats een serie maatregelen, die den verbouwer aangaan. Voorkomen moet worden, dat de voor menschelijke consumptie geschikte aardappelen aan het vee gevoerd worden. Derhalve is afgekondigd een voerverbod van voor menschelijke consumptie geschikte aardappelen. Voor veervoer mogen ge bruikt worden aardappelen, die te klein zijn, die rotte plekken vertoonen en die door hun slechte kwaliteit niet voor menschelijke consumptie ge schikt zijn. De beoordeeling is niet aan den boer overgelaten. Om haar goed in de hand te houden is een afleveringsverbod afgekondigd, waardoor de aardappelhandel langs bepaalde kanalen wordt ge leid. Voorts komt er een prijsregeling. De aard appel, een volksvoedsel bij uitnemendheid, mag niet te duur worden en aan den anderen kant moet den producent een goeden prijs worden gewaar borgd. De aardappelen zullen in de toekomst ge geten worden in de volgorde van hun houdbaar heid. Voor aardappelen, die heel goed tot het vroege voorjaar bewaard kunnen blijven is een afleve ringsverbod afgekondigd, zooals bijv. voor de Beve landers en voor de gekleurde soorten. Vooral in verband met vervoermoeilijkheden, die in de win termaanden te verwachten zijn, is tevens een afleve ringsverbod afgekondigd voor aardappelen, die ge teeld zijn in de gebieden rond de groote steden. zAfgeleverd mogen thans worden de soorten, die het meest geschikt zijn om in den herfst en in den vroegen winter geconsumeerd te worden. De aardappelproducenten ontvangen een garantie prijs, die ook rekening houdt met bewaarloon, vergeleken bij vorige jaren is deze prijs zeer goed. Ir. Louwes besloot zijn uiteenzetting met er met nadruk op te wijzen, dat de bevolking voor oorlogs prijzen van aardappelen niet bang behoeft te zijn. (A.N.P.) Roode Kruis-ambulance uit Zuid-Frankrijk teruggekeerd. 's-GRAVENHAGE, 30 September. Zater dagavond 28 September is de Nederlandsche Roode Kruis-ambulance van haar tweede reis nlaar Zuid-Frankrijk teruggekeerd met 48 zie ke Nederlandsche vluchtelingen, waaronder 26 vrouwen. Een twintigtal werden naar hun woon plaatsen in België teruggebracht, de overigen naar diverse plaatsen in Nederland. Onder hen waren eenige oude vrouwtjes van over de zeven tig jaren, terwijl de jongste vluchteling een baby van zes weken was, op de vlucht geboren Hoe dankbaar de Nederlandsche zieke vluchte lingen waren, toen de dokters en verpleegsters van het Nederlandsche. Roode Kruis hen kwa men afhalen laat zich wel denken. Zooals bekend, had de ambulance ook een groote hoeveelheid geneesmiddelen, kinine, antidysen- terie en antityphussera meeggenomen voor de kampen St.- Cyprien en Le Vernet. Vooral de kinine.kwam zeer goed van pas aangezien juist een malaria-epidemie was uitgebroken. Bij aankomst te Vichy werd aan de Santé publique een lijst van deze geneesmiddelen overhandigd. De Fransche autoriteiten waren daarmee zoozeer ingenomen, dat zij als tegen prestatie de 16 nog in het kamp Le Vernet ver blijvende Nederlanders in vrijheid stelden en aan de ambulance meegaven. Een klaagzang der eenzamen. Er klinkt een klaagzang der eenzamen. Uit he overkropt gemoed van vele duizenden stijgt zij op, met een traan in het oog en een snik in de stem. En al die solisten zingen eenzelfde treur lied, als zij bij elkaar gingen staan zou het een harmonieerend koor zijn dat het wel zonder diri gent kan stellen. Die klaagzangen worden aangeheven in de der alleenwonenden. Dat zijn in den regel vrouwen, Want het getal der verstokte vrijgezellen is klein. Men vindt ze op de vriendelijke hofjes, maar ook in de gewone huizen: bedaagde maagden en eer zame weduwen. Ook vrouwen die haar eigen brood verdienen, maar zoo karig, dat zij zich niet de weelde kunnen veroorloven van „en pension" te wonen en gedwongen zijn op een kamer een mi niatuur huishouding te drijven. Die eenzamen klagen: De volksmond zegt meedoogeloos „een is geen". Zóó erg hebben de hèeren die het distributiestelsel in elkaar gezet hebben het niet gemaakt, maar toch worden zij heel stiefmoederlijk bedeeld. In theorie dragen alle Nederlanders dezelfde distri- buitielasten, maar de practijk klopt daartoe niet, omdat zij die in een gezinsverband leven, het ge makkelijker hebben dan wij, eenzamen. Een gezin van een man, een vrouw en twee kin deren krijgt vier maal 2000 gram brood in de week. De huisvrouw kan haar bonnen zoo ver- verdeelen dat er eiken dag versch brood op tafel komt. Maar dat is niet mogelijk als men slechts 285 gram brood per dag mag eten, want het kleinste broodje weegt 400 gram. Enfin, de des kundigen zeggen dat oud-bakken brood gezond is. De vleeschkaart baart ons nog meer zorg! Vier ons vleesch en beenen in een week, plus 75150 gram vleeschwaren. Wat moeten wij beginnen met een ons beenen, daarvan is zelfs geen soep voor één persoon te koken? Als wij ons portie beenen van elke week bewaren tot wij er genoeg hebben om het op het vuur te zetten, spelen wij met onze ge zondheid, want dan zijn de oudste gewis al be dorven! Elke week kunnen wij één keer ons zelf onthalen op wat hartige boterhammen, maar dien smaak moeten wij dan ook die heele week in onzen mond houden, daar het van den slager niet te ver gen is, dat hij onze zucht tot variatie tegemoet komt en ons 25 gram rookworst, 25 gram ham en 25 gram rookvleesch levert. Daarvoor zou hij de weegschaal van een apotheker moeten leenen. In drie weken krijgen wij 100 gram pudding poeder; voor wij het koopen moeten wij onze knoopen tellen om te beslissen wat het voor de komende periode zijn zal: chocolade-vla, vanille-, frambozen- of citroenpudding? Zoo lijdt ons menu wel sterk aan eentonigheid! Maar het ergst zitten wij met koffie en thee. Eigenlijk zitten wij er juist niet mee, althans niet gedurende het grootste deel van de distributie periode! Voor de gezinnen is het rantsoen ook wel niet groot, maar zij kunnen de bonnen verdeelen voor koffie en thee. Wij eenzamen moeten het allereerst met ons zelf uitvechten of het koffie of thee zal zijn. Als onze keus valt op thee. dan wil 't zeggen dat wij eiken dag ons daaraan kun nen verlustigen, want 75 gram in de 6 weken be- teekent1>£ gram per dag! Daarvan is im mers geen thee te zetten, zelfs in een eenspersoons- trekpotje vindt men het niet terug. Een huis moeder kan wel voor 4 personen thee zetten van 4 x l'i gram. Met koffie is het niet anders, want waar is de vrouw die het klaar speelt, al is het dan slechts één kopje koffie te zetten van6 gram? Neen, wij eenzamen hebben het in dezen distri butietij d erg hard. Op hulp van anderen behoeven wij ook meestal niet te rekenen, want als wij een paar dagen ergens gaan logeeren, durft men ons te vragen of wij onze koffie- en theebon meegenomen hebben! Beseffen die hardvochtigen niet wat zij van ons eischen? Het distributiestelsel drijft sommige eenzamen op een hoop. Niet om zich vereenigd te verzetten, maar wel om de leemten der regeling te onder vangen. Op verschillende hofjes wordt al gezamen lijk koffie en thee gezet en gedronken. Dat verhoogt de gezelligheid. Dit middel is evenwel door de overige alleen-wonenden minder gemakkelijk toe te passen. Donderdag 3 October a.s. zal in ae Zuiderkapel aan de Zuiderstraat no. 15 te Haarlem spreken de Evangelist J. Sevensma uit Amsterdam, hiertoe uitgenoodigd door het Comité voor Opwekkings samenkomsten. Den lOden October zal ds. A. M. Berkhoff, Vrij Evangelisch predikant te Groningen spreken over „Een globe zonder grenzen". Vermogen der Vrijmetselaars loges in beslag genomen. De commissaris-generaal voor bijzondere aan gelegenheden heeft in opdracht var. den Rijkscom missaris voor de bezette Nederlandsche gebieden de volgende beschikking genomen over de inbe slagneming van de vermogens der ontbonden Vrij metselaarsloges en gelijksoortige vereenigingen: 1. Het bij beschikking van den bevelhebber van de Sicherheitspolizei en van den Sicherheitsdienst va/n 3 September 1940 voorloopig in beslag geno men vermogen der ontbonden Vrijmetselaarsloges en soortgelijke vereenigingen, met inbegrip van. haar onder- en nevenorganisaties en order haar invloed staande privaatrechtelijke rechtspersonen, stichtingen en inrichtingen, wordt op grond van. art. 1 der verordening nr. 33/1940 van den Rijks commissaris voor de bezette Nederlandsche gebie den, voor doeleinden van algemeen nut overeen- kometig art. 4 van de verordening nr. 33/1940 in beslag genomen. 2. Als beheerder van het in beslag genomen ver mogen is aangewezen de advocaat mr. Joan Muller, Bentinckstraat 6, Den Haag. Hij is gemachtigd om tot liquidatie over te gaan. Den Haag, 30 September 1940. De commissaris- generaal voor bijzondere aangelegenheden, (w.g.) Schmidt. Alle vragen, deze beschikking betreffend, moeten worden gericht tot genoemden advocaat mr. Muller. BOMMEN OP PORTLAND. Het oogenblik waarop zes bommen door een Duitsch vliegtuig eskader op de kadewerken van deze Engelsche havenstad worden uitgeworpen. (Foto Weltbild.) MEDELEVEN MET HET LEED VAN EEN ANDER. Men schrijft ons: Door de duisternis had op Zaterdag 21 Sept. j.L een gecompliceerde aanrijding plaats, waardoor de echtgenoote van den heer M. v. Kordelaar met fiets en al in de Houtvaart te Haarlem raakte. Hoewel slachtoffer en fiets gelukkig spoedig op 't droge wa ren geholpen, werd na urenlang vruchteloos dreggen van een taschje met een inhoud van circa f 25 niets meer teruggevonden. Dank zij 't initiatief van den heer Sipkes, (blokhoofd Houtmankade) werd door de bewoners van dit blok een bedrag van ruim elf gulden bijeengebracht, welk bedrag aan de gedu peerde ter hand werd gesteld, waarvoor de heer van Kordelaar zijn hartelijken dank betuigt. Voorwaar een mooi staaltje van medeleven met het leed van een ander. Heden DINSDAG 1 OCTOBER. Gemeentelijk Concertgebouw; Johan Kaart in ,,'n Huis vol herrie!", 7 uur. Frans Hals Theater: Circusreizigers, 2.30 en 7 uur. Cinema Palace: De 3 Codona's, 2, 4.45 en 7 uur. Luxor Theater: Zoölogica, 2.30 en 6.30—9 uur doorloopende voorstelling. Rembrandt Theater: Mijn zoon de minister, 2.30. 4.45 en 7 uur. WOENSDAG 2 OCTOBER. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avond»

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5