AB'S AVONTUREN Een man verdween... DINSDAG 1 OCTOBER 1940 HA'ARE EM'S DAGBEAP A De duinen. Het grootste deel is eigendom van den Staat en de waterleidingen. De totale oppervlakte der duinen is in Noord- Holland 16.000 HA. en in Zuid-Holland 5.500 H.A., tezamen dus 21.500 H.A. Daarvan behooren: aan den staat 5700 H.A.. aan waterleidingen 8270 H.A., aan de gemeenten en polders 550 H.A., aan bouw maatschappijen 2700 H_A. en aan particulieren 4280 H.A. Dat Wil dus zeggen dat 67.5% der duinen in deze beide provincies in het bezit van het rijk, de waterleidingen, de gemeenten en polders is. De bouwmaatschappijen hebben 12.5% in eigen dom. terwijl dan nog 20% op naam staat van particulieren. De grootste particuliere duinbezitters worden ge vonden in Noord-Holland, hun bezit beslaat 4130 H.A., tegen slechts 150 H.A. in Zuid-Holland. Deze gegevens ontleenen wij aan het rapport der Staatscommissie voor de drinkwatervoorziening in het Westen des lands. De commissie maakt de volgende opmerkingen: De Staat heeft uitgebreide duinterreinen gebracht onder het Staatsboschbeheer. Deze terreinen worden voor een belangrijk gedeelte als natuurmonumenten In stand gehouden; op het overige gedeelte vindt op groote schaal boschaanplant plaats. Daardoor blij ven deze gebieden niet alleen voor de Nederland- sche gemeenschap behouden, maar zij zijn nog steeds in waarde en schoonheid vooruit. De overige Staatsduinen zijn in beheer bij verschillende depar tementen die er verschillende bestemmingen aan geven, die in sommige gevallen het behoud van het natuurschoon en van den waterrijkdom niet ten goede komen, hetgeen o.a. geldt voor de vaak op groote schaal toegelaten afzanding. Ook de beheerswijze van de waterleidingbedrijven loopt zeer uiteen. Over het algemeen kan gezegd worden, dat de bedrijven er steeds zooveel mogelijk voor zorgdragen hun terreinen in goeden staat te houden, hetgeen meestal gepaard gaat met een stre ven een ongecontroleerden toeloop van het publiek zooveel mogelijk tegen te gaan. Het Provinciaal Waterleidingbedrijf in Noord- Holland voert het beheer over ruim 4000 H.A. duin gebied dat aan deze provincie toebehoort. Een ge deelte dezer terreinen is thans voor waterwinning in gebruik; het overige is voor uitbreiding der wa terwinning bestemd. Dit gebied is gedeeltelijk in cul tuur gebracht. Met het aanleggen van nieuwe be plantingen wordt nog steeds voortgegaan, terwijl onlangs een 3.9 H.A. groot duinmeer is voltooid. Toe gang wordt verleend aan houders van kaarten, die tegen een kleine geldelijke vergoeding verkrijgbaar gesteld worden. Dit geheele gebied blijft dus als een aan natuurschoon rijk recreatieoord voor de ge meenschap behouden. Ook de waterleidingbedrijven van Amsterdam en 's-Gravenhage hebben uitgebreide duingebieden (respectievelijk 3000 en 1300 H.A.) onder hun be heer, waar eveneens bebossehing plaats vindt. Ook tot deze terreinen wordt toegang verleend aan hou ders van kaarten. De waterleiding van Haarlem heeft slechts de be schikking over een klein duinterrein, ter grootte van ongeveer 50 H.A., dat in erfpacht verkregen is. „De nadeelige invloed van de wateronttrekking heeft zich echter sterk over de omliggende duinterreirien doen gelden." Het particuliere duinbezit is, vooral in Noord- Holland, zeer belangrijk. In totaal zijn ruim 5200 H.A. duinterrein in particuliere handen (4130 H.A. in Noord-Holland, 150 H.A. in Zuid-Holland). „Het lot van deze terreinen zoo schrijft de commissie grootendeels gelegen in het dichtbevolkte gedeelte van ons land, baart veel zorg. Ongeacht het tegen woordige beheer dreigt steeds het gevaar, dat na overlijden van den eigenaar tot verkoop moet wor den overgegaan waarna verkaveling soms het eind is. Ook noodzaken de hooge lasten, die aan het bezit van landgoederen zijn verbonden, den eigenaar soms tot verkoop, waardoor de kans groot is, dat de ter reinen in ongewenschte handen overgaan. De aan bouwmaatschappijen en diverse N.V. met uiteenloopende exploitatiedoeleinden, behoorende duinterreinen (tezamen 3330 H.A. of 8% van het totale duinbezit) worden maar al te vaak bedreigd door een exploitatievorm, die ernstig nadeel voor de schoonheid van het landschap inhoudt. Gelukkig zijn er onder deze categorie ondernemingen onder welker beheer tot heden een ongestoord voortbestaan van het duinlandschap gehandhaafd werd, waarbij o.a. gedacht wordt aan het Zwanewater. VAKOPLEIDING IN DEN TEXTIELHANDEL. Donderdagavond a.s. zal in de katechismus- kamer van de kerk van het H. Hart aan den Kle verparkweg te Haarlem de cursus tot opleiding voor het manufacturenbrevet officieel geopend worden. Deze cursus gaat uit van de Katholieke Stichting voor de vakopleiding in den textiel- detailhandel. KAPPERSVAKSCHOOL. De lessen van de Centrale Vakschool voor Kap pers te Haarlem nemen weder een aanvang. Donderdag 3 October a.s. wordt de cursus 1940—'41 geopend. Zoolang de bepalingen voor verduistering en het verbod om na tien uur op straat te mogen zijn gelden, wordt de cursus niet des avonds, maar op de Donderdagmiddagen gehouden. De reddingshaken aan de bruggen. Zijn reeds wit geschilderd. In ons nummer van Zaterdag hebben we. mede op verzoek van den heer A. J. Meijerink, de aandacht gevestigd op de wenschelijkheid. de reddingshaken aan de brugleuningen te Haar lem wit te laten schilderen, opdat ze 's avonds in de duisternis gemakkelijker gevonden kun nen worden. Ir. M. H. Maas. directeur van Openbare Werken, verklaarde genegen te zijn. de haken wit te laten schilderen. De heer Meijerink kwam ons vanmorgen mededeelen dat de heer Maas niet alleen woord heeft gehouden maar ook zeer snel heeft ge handeld, want er waren reeds eenige haken van een witte kleur voorzien. In hetzelfde stukje van Zaterdag werd mede gedeeld, dat we geen bevestiging van het ge rucht hadden kunnen krijgen, dat er Donderdag avond iemand in de Leidschevaart gevallen zou zijn. Dit bleek ons nu juist te zijn. Donderdagavond negen uur geraakte een zestigjarige man met zijn fiets ter hoogte van de Emmabrug te water. Een paar jongens maakten zich verdienstelijk om den reddingshaak van de brug te halen, maar inmiddels was mevrouw B. Hoeken-Baas, wo nende aan de Leidschevaart bij het Emmaplein. op het hulpgeroep reeds toegesneld. Het red dingswerk was wegens den hoogen walkant niet gemakkelijk, vooral niet in de duisternis. Me vrouw Hoeben stelde echter alles in het werk op hulp te bieden. Plat op haar buik liggend boog zij zich ver over den walkant heen en na een paar minuten mocht het haar gelukken, den pols van den drenkeling- te grijpen. Een jongeman lichtte met een zaklantaarn bij, waarna de man met vereende krachten op den wal werd getrok ken. Ook eenige leden van den Ongevallen- dienst waren intusschen gekomen, zoodat de drenkeling op de gebruikelijke wijze ver-zorgd kon worden; in eenige dekens van mevrouw Hoe ken gewikkeld werd hij naar de woning van fa milieleden in de Schreveliusstraat gebracht. Hulde aan mevrouw Hoeben en bovengehoem- den onbekenden jongeman, die op deze kordate wijze een menschenleven gered hebben. AANBESTEDING HAARLEM Maandag. Hedenmorgen heeft de directeur van openbare werken te Haarlem ten Stadhuize in het openbaar aanbesteed het maken van rioleeringen in de Presi dent Steynstraat e. o., uit te voeren in werkver schaffing. Er werd ingeschreven als volgt; Fa. A. Schorel, Haarlem f 52682 (f 50), A. J. De Later Oegstgeest f 43.500 (f 50); H. C. Heemskerk. Leiden f 57.600 (f 45); L. P. v. d. Geer, Leiden f 58.100 (f 50); De Moei en Hermes N.V. te Alk maar f 63.800 (f 125). De tusschen haakjes geplaatste bedragen vormen de voorgeschreven vergoeding. Collecle Exe iir; ie- en Sl. Nicoïaas- B. en W. van Haarlem hebben goedgevonden, dat de Onderafdeeling „Excursie" van de Excursie- en Sint Nicolaas vereeniging „Haarlem" langs de hui den collecteert ten bate van het kind. De opbrengst van deze collecte is speciaal be stemd om de kinderen een genotvolle cn leerzame excursie tc verschaffen. Deze collecte wordt gehouden van heden af tot 31 December 1940. WEINIG BELOVENDE JONGEN. Een vijftienjarige jongen, die Vrijdag uit de ouderlijke woning te Haarlem was weggeloopen, werd door de politie aangehouden. Hij bekende Zaterdagavond van de Botermarkt hoek Gier straat een rijwiel gestolen en daarna verstopt te hebben. De politie heeft het opgespoord en in beslag genomen. De politie stelt een nader on derzoek in, want de jongen heeft waarschijnlijk nog meer op zijn geweten. ONZE VOEDING IN TIJDEN VAN SCII.4ARSCHTE. Over dit onderwerp hield de arts Y. Hettema op 29 Sept. jJL een voordracht voor de afd. Haar lem e.o. van de Nederlandsche Vereeniging voor Natuurgeneeswijze in het gebouw „De Nijver heid" aan den Jansweg. De zaal was goed bezet met circa 60 leden en genoodigden. Spreker wees er op, hoezeer de omstandigheden van dezen tijd er meer dan ooit toe nopen, dat men zich reken schap geeft van de samenstelling en bereiding van zijn voedsel. Doet men dit in den zin, als voorgestaan door moderne voedingkundigen, dan blijkt dat voor onvoldoende voeding als gevolg van rantsoeneering geen vrees behoeft te bestaan. Alle publicaties van tegenwoordig gaan vrijwel in de richting welke in de kringen der Ned. Ver een. voor Natuurgeneeswijze reeds een 12-tal jaren werd verkondigd en volgt men die richting, dan blijkt dat de rantsoenen der verschillende voedingsmiddelen ruimschoots voldoende zijn. Spr. toonde dit met voorbeelden duidelijk aan en wees in dit verband op de vorderingen, welke de wetenschap der menschelijke voeding in de laatste 25 jaren heeft gemaakt, vooral dank zij de kennis welke verkregen werd ten aanzien van de beteekenis der vitaminen. Houdt men zich aan den stelregel van Ragnard Berg, om aan aard appelen zesmaal zooveel aan gewicht te nuttigen als aan al het andere voedsel tezamen, en worden de voedingsmiddelen op de juiste wijze bereid, dan zal men zich daarbij zeer wel bevinden. Wat onder juiste bereiding is te verstaan werd door spr. uitvoerig toegelicht. Ook over de methoden van conserveering. de voor- en nadeelen daar van, werden nuttige en behartigingswaardige mededeelingen gedaan. Dat e.e.a. met veel belangstelling werd gevolgd bleek wel uit de na afloop van de voordracht ge stelde vragen. Bij de beantwoording daarvan had spr. gelegenheid op enkele punten nog eens dieper in te gaan. POSTZEGELS KOOPEN IN HET DONKER. Ten behoeve van het publiek hebben de Posterijen te Arnhem den practischen maatregel getroffen, om de plaats der postzegel-automaten met witte merkteekens aan te geven. (Foto Pax Holland.) De Haarlemsche Volksuniversiteit. We ontvingen het programma van de Haar lemsche Volksuniversiteit voor den cursus 1940/41 (vóór de Kerstvacantie). Door de omstandigheden is het programma beperkt. De cursussen zijn zoo veel mogelijk op Zaterdagmiddag geplaatst. Indien mocht blijken, dat dit voor de leden en de com missies op onoverkomelijke moeilijkheden stuit en de omstandigheden mochten verbeteren, zullen na de Kerstvacantie weer meer avondcursussen ge houden worden. Er zullen vóór de Kerstvacantie zes luister cursussen gehouden worden n.L: Belangrijke momenten uit de ontwikkeling der beeldhouwkunst. (Met lichtbeelden en excursie naar de Academie van Beeldende Kunsten te 's Gravenhage) door dr. A. van der Boom, te Haarlem. Wijsgeerige problemen, door dr. H. J. Pos, te Haarlem. Hoofdmomenten uit de geschiedenis der wereld letterkunde (Grieksche tragedie, Dante, Goethe). Godsdienstige vragen, nu, door ds. G. J. Waar denburg, te Haarlem. De schatten van de Stadsbibliotheek en hoe ze te gebruiken, door den heer P. V. de Witt, te Haar lem. Oud-Haarlem (Met lichtbeelden en excursie naar VOOR DE KINDEREN Hij maakte een prachtige salto, die hem de beste acrobaat niet beter had kunnen nadoen. „O!" dacht de arme Ab, „als ïk nu maar niet te hard neerkom! MiSr schien kom ik wel weer in het water terecht ofmisschien kom ik weer aan mijn luchtvisch te hangen." Maar Ab kon niet weten, dat dit alles niet zou gebeuren. Op datzelfde oogenblik vloog hij met een hevig gekraak door het rie ten dak van een schildwachthuisje. De twee soldaten, die hier rustig op post stonden, zagen tot hun verwon dering twee zwarte beenen boven het dakje van hun huisje uitsteken. Zij begrepen er eerst niets van, maar veel minder begrepen zij waar dit per soontje vandaan kwam. Tot hun groote ergernis zagen zij dat dit kleine kereltje het dak van hun huisje op een ernstige manier had beschadigd. Spoedig hadden zij hem te pakken. Maar op al hun vra gen kan Ab natuurlijk geen ant woord geven, want de Chineesche taal had hij op school nog niet ge leerd. „Hij is zeer gevaarlijk." zeiden de twee mannen tegen elkaar, „en hij moet mee naar den mandarijn. Zoo stapte Ab met even groote stappen tusschen de twee Chineesche soldaten in. het Stadsarchief, Jansstraat) door dr. C. Spoelder, te Haarlem. Wat de Werlccursussen betreft: bij genoegzame deelneming zal op Zaterdagmidddag nog een ver volgcursus Engelsche taal worden georganiseerd. Op Donderdagavond 24 October van 7.309 uur (op 23 October is het lichte maan) zal in de Aula van de H.B.S. A voor de leden en hun introdusés een lezing met filmvertooning worden gehouden: „Perpetuum mobile"). NED. KATH. VAKBOND VOOR DEN TEXTIEL-DET AIL HANDEL. De jaarvergadering van St. Willibrordus, den Ned Katholieken Vakbond voor den Textiel-detail- handel werd dezer dagen te Haarlem gehouden in een der zalen van het Gemeentelijk Concertge bouw. De Bondsvoorzitter, de heer Kempkes gaf een duidelijk overzicht over het afgeloopen jaar. Felle slagen beroerden ons land in al zijn geledingen. Nochtans waren wij, zeide spr., hierdoor niet ter neergeslagen, maar beseften ten volle de moei lijkheden, die ons nog zouden wachten. Alles kwam, zoo sprak hij, niet geheel onvoor bereid. Moeilijke jaren van harden arbeid met ver deeld succes, liggen achter ons en thans wacht ons een groote taak n.l. mede te werken als een onderdeel in het groote geheel, belichaamd in de corporatieve gedachte. Sociaal gevoel, gemeenschapszin en saamhoorig- heid moeten onze groote drijfveeren zijn naar een nieuwe en betere orde. Samenwerking met onze twee zuster-organisa- ties in federatief verband, is reeds een feit ge worden. In het raam der F.M.T.O. is plaats voor allen, waartoe dan ook onze bond „St. Willibror dus" behoort, met behoud van eigen zelfstandig heid. Van horizontale organisaties zullen wij moeten komen tot een verticale, waarin allen van hoog tot laag, van klein tot groot, zijn ondergebracht. Dit ideaal geve ons kracht om te bouwen aan een nieuwe toekomst, waarin voor allen die werken willen plaats zal zijn. Loonende arbeid voor ieder onzer, zoowel voor werkgever als werknemer, geve ons de zoo hoog- noodige rust en vrede. Hierna werden de verschillende agendapunten afgewerkt. Na de lunch bij Brinkmann aan de Groote Markt werd de vergadering vortgezet: Hierbij waren aanwezig, enkele bestuurderen van Zuster-organisaties, Middenstandsbond alsmede de heer Kamerbeek, chef van den inlichting en voor lichtingsdienst van het Rijksbureau voor Textiel. Laatstgenoemde had de vergadering eenige be langrijke mededeelingen te doen en gaf antwoord op vele vragen. Om half vijf sloot de bondsvoorzitter de ver gadering. Hierna vereenigden de deelnemers zich aan een diner in Café-restaurant Brinkmann. EXAMENS. Academische opleiding. Voor het cand.ex. geneeskunde (tweede gedeelte) geslaagd aan de Gem. universiteit te Amsterdam, de dames C. H. Ubbens, C. L. Klimp. C. V. Tan en de heeren: J. F. Nijman. K. C. Korff. W. J. P. Wijer mans, E. J. Elzinga, H. van den Hombergh, J. H. M. Egberts. Geslaagd voor het cand.ex. rechten: mej. A. Potma en de heeren R. F. Zoetmulder, A. M. Lubbers en J. L. van Aoeldoorn. door LESLIE FORD. 17) „Hoor eens beste", zei mijn vriendin, terwijl ze zich op haar gemak in de kussens nestelde, „ik hoop maar dat je niet een van die vreeselijke menschen bent, die altijd overal willen uitstappen om over rotsen en watervallen te klauteren. Ik weet zeker dat we van den weg af alles even goed kun nen zien. Veel zal er trouwens wel niet te zien zijn.. Behalve Natuur, bedoel ik". En zoo ratelde ze door, over alles en nog wat. over menschen die ik kende en niet kende: en toen we tegen donker bij het Meerhotel terug kwamen, liep mijn hoofd om en viel ik volkomen uitgeput in den salon neer. Na een poosje kwam de chasseur, met wien ik klaarblijkelijk op bui tengewoon goeden voet moest staan, met een ge heimzinnig lachje op mij toe. Hij boog zich over me heen en fluisterde: „Ze zyn in aantocht". „Wie?" vroeg ik. „U weet wel!" Hij gaf me geen vriendschappelijk duwtje, maar het scheelde niet veel. „O, lieve hemel!" dacht ik en sprong snel op. Door de deuren heen zag ik de groote roode auto in een stofwolk de binnenplaats oprijden. Ik greep mijn tasch en haastte mij naar mijn kamer; ik kon niet, zelfs niet afgescheiden van wat er ge beurd was. de eerste zijn, die hen feliciteerde. Ik draaide het licht niet aan. Het halfduister en de stilte waren een weldaad, na alles wat ik dien middag ondergaan had; ik ging in een stoel zitten en sloot de oogen. Plotseling schrok ik op. Ik hoorde vlugge stap pen in de gang die snel luider werden tot ze bij Cecily's deur naast de mijne stilhielden Ik hoorde de deur openen en hard dichtslaan en het jammerende gepiep van veeren, toen zc zichzelf op het bed liet vallen, ik stond op en liep naar de deur tusschen onze kamers, waarachter ik een zwak geluid hoorde van hevig gesmoord snikken. Aarzelend bleef ik staan met de hand aan den knop. Toen kon ik het niet langer aanhooren het was al te hartver scheurend. Ik ging de donkere kamer binnen; bij het flauwe licht van buiten zag ik haar op bed liggen met het hoofd in de kussens,, een zielig hoopje ellende. Ik legde een hand op haar trillenden, schokken- den schouder. „Cecily, lieverd; wat is er?" Ze schudde stormachtig het hoofd. „Niets!" Haar stem klonk zeker niet wanhopig of innig verdrietig; wel verstikt door snikken, maar het was eer woede en verslagenheid. „Ik wou met George trouwen, maar ze ze hebben ons niet uit dat dat vervloekte park willen laten!" Ze hief het hoofd niet op en ik was er blij om. want ik stond te grinniken als een idioot. Wat zou ik graag de gezichten van George en van den beminnelijken zelfbewusten Ridley gezien hebben! Die zouden nu vast druk bezig zijn met telegrafeeren aan invloedrijke kennissen in Wash ington om het halve personeel van Yellowstone te doen ontslaan. Ik keek vlug op: de tusschendeur naar de zit kamer was opengegaan en in de verlichte opening zag ik een oude dame staan in een onmogelijk rose en groen gebloemd negligé. „Bedoel je dus dat het huwelijk niet doorge gaan is?" vroeg ik. Cecily schudde opnieuw het hoofd. „Neen! Ze wilden ons niet door den uitgang laten!" Mevrouw Chapman sloot onhoorbaar de deur en ik hoorde den rieten stoel kraken, toen zij er in neerviel. En ik begreep dat zij hetzelfde, bijna verlammende gevoel van opluchting moest gevoe len, als ik den vorigen dag gehad had, toen we aan wal gestapt waren en ik achterom gezien had over het meer naar de nevelige blauwe bergen in de richting van Doorlaat. En met even weinig profetisch inzicht als ik! Want juist twee uur later struikelde mevrouw Ridley over het doode lichaam van George Pel- ham, dat met een schot in het voorhoofd in het dennebosch lag, geen vijftig meter verwijderd van het woonwagenkamp. X. Maar' toen ik daar bij Cecily in de onverlichte kamer zat, had George nog twee uur te leven. Hij werd gedood om tien minuten voor half elf. Zijn zuster vond hem om half twaalf. Het uur van zijn dood stond duidelijk vast. De houtvester zelf had in zijn woning het schot gehoord, en her innerde zich dat hij daarna naar de klok op zijn schrijftafel gekeken had. Ook menschen in de woonwagens hadden het gehoord, maar hadden gemeend dat het een onwillige auto was. De hout vester had het wel als een schot herkend, maar had gemeend dat het bestemd was voor een beer die al eenige dagen door het kamp stroopte en die dien morgen ter dood veroordeeld was, omdat hij gevaarlijk geworden was en een vrouw vrijwel den arm van het lichaam gescheurd had. Maar die beer was al een uur eerder doodge schoten achter de gouvernements-eetzaal, toen de houtvester naar den Oostelijken ingang geweest was om een heerschap over te nemen, dat met bijna vierhonderd forellen achter in zijn auto was aangehouden, op weg naar de vischmavkt van Cody. En wat George betreft, niemand scheen te weten waar hij geweest was, nadat hij met Ridley en Cecily van hun vergeefsche reis was terugge keerd, en voordat mevrouw Ridley hem vond. Toen mevrouw Chapman de deur achter Cecily en mij gesloten had, was het tegen achten ge weest. Cecily ging rechtop zitten, trok de voeten onder zich op en streek de natte krullen uit haar oogen. Haar woede was gemakkelijk genoeg te begrijpen. Ik veronderstel dat niets in staat is een vrouw, hetzij jong of oud. woedender te ma ken dan het feit dat zij verhinderd wordt, iets te doen waarvan zij in haar hart weet dat het dwaas is. maar dat zij met geweld wil doorzetten, omdat zij trotsch is en omdat haar trots ondragelijk ge kwetst is. Cecily moest in haar hart wel gevoeld hebben dat zij heethoofdig en al te impulsief ge weest was. ondanks haar uiterlijke kalmte toen zij de zitkamer van haar grootmoeder had ver laten. Misschien had ze zelfs niet welbewust terug willen slaan en de menschen wonden die haar het meest gekwetst hadden; Steve In de eerste plaats natuurlijk, maar ook haar groot moeder, voor wat zij meende haar lage ver raad, daaruit bestaande, dat zij hem alsof er niets gebeurd was, begroet had. Zij zat met brandende oogen en een beleedigd gezicht aan het voeteneind van haar bed. „Groot moeder denkt zeker dat ze George en mij kan blijven beletten, te trouwen, maar dat kan ze niet!" zei ze stormachtig. „Ik heb hem altijd slecht behandeld, omdat ik nooit had kunnen ge- looven dat dat Steve zoo kon zijn. Hij is altijd aardig voor me geweest en hij heeft me vroeger nog niet de helft gezegd van wat hij vermoedde, omdat hij me niet nog ongelukkiger wilde maken dan ik al was. Ik ben gèk geweest; gèk dat ik me heb opgegeten van verdriet over een man die genoeg van me had en die niet eens den moed had. me dat te vertellen!" „Maar lieveling!" zei ik. ,Weet je dat wel zeker?" „Zeker?" herhaalde ze. „Hoe zou ik niet zeker zijn, na alles wat er gebeurd is? Grootmoeder weet het alleen maar niet. Luister. Al een paar maanden te voren had Steve telkens allerzonder lingst gedaan. Hij was ongelukkig en moedeloos. Hij zei steeds maar. dat ik niet moest meenen. dat ik met hem moest trouwen alleen maar om dat ik dat nu beloofd had: en meer zulke dingen. Ik moest niet denken dat het zou zijn alsof ik hem in den steek liet. enzoPvoort. Ik dacht dat hij bedoelde: omdat hij zoo ziek geweest was. en dat hij daar gevoelig over 'was want ik was dol op hem! O, O, Grace, je hebt er geen idee van!" Haar lippen trilden: ze perste ze op elkaar als een boos kind dat vast besloten is. niet te gaan huilen. „En toen dien Zondag dat hij naar ons toe ge komen was. Ik had hem in geen week gezien. George was tweemaal geweest: hij had gezegd dat Steve niet meer heelemaal normaal was. En toen kwam hij en zei och, hij zei al die dingen opnieuw. Ik probeerde hem te doen inzien dat ik hem niet alleen maar wilde trouwen omdat ik medelijden met hem had. en toen werd ik werd ik nijdig. Ik zei dat als hij er dan zoo over dacht, och, je weet wel wat je dan allemaal zegt, zonder dat je het meent!" Ze draaide haar hoofd weg en knipperde met haar lange wimpers om haar tranen terug te houden. „Hij ging weg. En den volgenden morgen dacht ik dat dat hij opzettelijk tegen dien paal ge reden was, omdat -wel, allereerst omdat ik zoo zeker wist dat ik gelijk gehad had; en dat het dom geweest was, mijn geduld te verliezen en dat het dus allemaal miin schuld geweest was". „Zou ie niet denken, dat ie misschien tóch ge lijk gehad had en dat dan de reden was, waar om hij het beter vond. stilletjes te verdwijnen?" vroeg ik vriendelijk. „Nee", zei ze botweg. Bij tijden was ze toch wel een echte afstammelinge van de oude onverzette lijke oude dame uit de kamer naast ons. Haar onpen schoten alweer vuur door haar tranen heen. ..Nee. vast niet. Niet als dat John Brice geweest is die verbrand is. En als hij on de beurs gokte met geld van een klant en probeerde het te doen voorkomen of Brice het deed. Mijnheer Ridley zegt, dat het er uitziet of het een gemeene vooraf beraamde moord was, en ik ben bang dat hll gelijk heeft". ..Onzin!", zei ik ronduit. Ze sloeg haar slanke beenen over den rand van het bed. Het treurende hunkerende meisje, de Ce cily die zoo innig van Stêve gehouden had, begon weer te voorschijn te komen: maar nog verborgen onder het koele uiterlijk van een Cecily die aan niemand wilde toonen, hoe gekwetst zij was. „Je bent nrecies grootmoeder", zei ze effen. Ze stond op. stak het licht aan en begon haar neus te poe deren. „Ik zou anders meenen dat je eerder naar mij kunt luisteren dan naar Ridley ik zou zoo zeggen dat die in dit geval wel heel erg een pleiter voor eigen zaak is". „Daar vergis je je in. Grace", zei ze. „Hij trachtte ons nog over te halen, vandaag niet naar Gardiner te gaan". (Wordt vervolgd)»

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6