KORT EN BONDIG. Uit de Pers. "ee?Akkertje DINSDAG OCTOBER 194(5 H X A R E E M'S D A "G B E A D I)c vleeschdistributie. De moeilijkheden voor de slagers. De slagers in Nederland verkeeren op het oogen- blik in groote moeilijkheden. Zooals bekend is Maandag pas vleesch verdeeld in Amsterdam. Het daar door de slagers ontvangen vleesch moet eerst nog „besterven" en zoo heeft het publiek in de hoofdstad het zonder vleesch moeten doen. In Haarlem is het vleesch Vrijdagmiddag ontvan gen en de slagers zijn toen, om het. publiek niet te leur te stellen, gaan verkoopen, ofschoon ook zij eigenlijk liever niet verkocht hadden. De moeilijkheden voor de slagerijen zijn groot en namens den Haarlemschen Slagersbond is ons ver zocht, hier eens de aandacht op te vestigen en het publiek te vragen, wat geduld met de slagers te hebben. De slagers toch krijgen vleesch tegen een veel hoogeren inkoopsprijs dan waarop zij hadden gere kend. Maximum v e r k o o p prijzen zijn vastgesteld, maar geen grenzen zijn gesteld aan de inkoops prijzen. In „De Vee- en VJeesehhandeF', algemeen vakblad voor het slagersbedrijf en den handel in vee en vleesch wordt berekend, dat een slager bij de thans vastgestelde maximumprijzen op een rund van le kwaliteit de somma vanf 0.36 verdient. Daarbij was uitgegaan van een kostprijs van f 1.05 per K.G., maar Vrijdag bleek aan de Haarlemsche slagers dat de prijs f 1.15 was! En hierbij is dan nog gerekend met slechts 15% exploitatie-onkosten, wat absoluut te weinig is, zoodat er eigenlijk geen sprake is van eenige winst, al is die ook klein, maar van verlies. Er is een groot verschil tusschen de distributie van vleesch en die van andere goederen. D i e goe deren z ij n er, maar bij de vleeschdistributie moe ten de „goederen" eerst nog van den boer komen. Dat is de groote moeilijkheid. Naar het oordeel van onzen zegsman (die hierbij niet sprak namens den Slagersbond) zou het goed zijn en zou er althans een matige winst door de sla gers gemaakt kunnen worden, indien de maximum prijs berekend mocht worden van vleesch inclusief been. Thans wordt bij aankoop van 5 bonnen (5 ons) vleesch, 4 ons vleesch geleverd. Indien de regeling zoo gewijzigd worden dat bij het vleesch één ons beenen mocht worden geleverd tegen den prijs van het vleesch, dan zou dit een tegemoetkoming aan de slagers beteekenen van 15 a 20 pet, waarvoor zij dankbaar zouden zijn. Ontspanning voor de Jantjes. Beroep op de Haarlemsche burgerij. Bewoners van het Leidsche kwartier te Haarlem Schrijven ons dat zij nog steeds berichten ontvan gen van militairen, die tijdens de mobilisatie in dit kwartier gelegerd waren, en die thans in de maatschappij zijn teruggekeerd. Uit al deze brie ven blijkt dankbaarheid voor de van de zijde der Haarlemmers genoten gastvrijheid; herinneringen worden opgehaald over de ontspanningsavonden, welke door het wijkcomité werden aangeboden. De bewoners van het Leidsdhekwartier zouden nu ook voor ontspanning willen zorgen van de ma rinemannen, die in het Krelagehuis zijn onderge bracht, en die bij den Oubouwdienst zijn ingedeeld. Zij hebben een cantine, doch ontberen overigens huiselijkheid en elk vermaak. Dit is ter oore geko men van de leden van het voormalige wijkcomité, en nu hebben zij zich de vraag gesteld of het niet mogelijk is de neergelegde taak weer ter hand te memen. De volle medewerking van de geheele bur gerij is daartoe natuurlijk noodig. "Vorige maal begon men met te trachten een huiselijke sfeer te scheppen. Ook thans ligt dit in de bedoeling. Daarom wordt wederom een beroep op de burgerij gedaan om dam-,, domino-, en schaakspelen af te staan, en overigens alle spelen en voorwerpen, die kunnen bijdragen tot de vor ming van een gezellig „home". Ook worden maan- Öelijksche en wekelijksche bijdragen verwacht, welke het comité in staat kunnen stellen om ont spanningsavonden te organiseeren. Onderstaande personen zijn gaarne bereid om de gewenschte inlichtingen te verschaffen en om goe deren in ontvangst te emen. Ook op de Jantjes van den Opbouwdienst is het refrein, van toepassing: Geef ons een kopje koffie En een vriendelijk woord Een sigaartje zal ook smaken Een sigaretje enzoovoort Gaarne wat ontspanning In den vrijen tijd Want ook de Jantjes Missen de huiselijkheid. A. C. van Eckhout, Leidschevaart 62. H. A. Mul der, Oost-Indiëstraat 73, A. Folkerts, Oost-Indië- straat 116, W. J. Erdsieck, Brouwersplein 40, P. Maljaars, Brouwerskade 17, telefoon 15884, H. J. Kooy, Rollandstraat 68. Zaaizaad en kunstmest niet meer gratis. Bedrijfscredieten van den landbouw alleen voor defensieschade. Het Rijksbureau voor de voedselvoorziening .n oorlogstijd maakt het volgende bekend: Zooals bekend werden voor en tijdens de oor logsdagen groote oppervlakten land geïnundeerd, waardoor aan honderden bedrijven zware scha de werd toegebracht, Voor zoover mogelijk, is en wordt de schade aan landerijen in natura ver goed, in dien zin, dat getracht wordt deze lan derijen weder te herstellen. Er werd echter ook groote schade geleden, doordat de landgebrui- kers hun bedrijf niet of niet naar behooren konden uitoefenen en de normale bedrijfsinkom- sten verminderden of zelfs geheel ophielden. Aangezien de vaststelling der schadevergoe dingen, hoewel met kracht ter hand genomen, door het zeer groote aantal, vaak zeer ingewik- kende gevallen, nog geruïmen tijd zal vor deren, is in overleg tusschen de betreffende amb telijke instanties besloten, de mogelijkheid te openen, in noodzakelijke gevallen, bij wijze van voorschot op de geleden bedrijfsschade, cre- dieten toe te staan. Deze bedrijfscredieten zullen worden gead ministreerd door de boerenleenbanken en dienen te worden aangevraagd bij den provincialen voedselcommissaris. Bij gebleken noodzaak kunnen voor een cre- diet in aanmerking komen de boerenbedrijven, welke tengevolge van defensiemaatregelen be drijfsschade hebben geleden, waarbij de wet in schadeloosstelling voorziet (inundatiewet, wet op den staat van oorlog en beleg). Geen gratis kunstmest en zaaizaad meer. Tevens wordt ter algemeene kennis gebracht, dat de gratis verstrekking van kunstmest, zaai zaad en pootgoed aan de beschadigde bedrij ven, welke op bonnen geschiedde, afgegeven door den land- of tuinbouwconsulent, wordt be ëindigd. Het motief hiervoor, in het belang van de vaedselvoorziening des lands van de' beschadigde landerijen nog een zoo hoog mogelijke op brengst te verkrijgen, is door de vordering van het seizoen komen te vervallen, terwijl boven dien de bedoelde credietregeling hiervoor in de plaats kan treden. (A.N.P.) De druivenaanvoer in het Westland bereikte in de afgeloopen dagen zijn hoogte punt. Honderden schuiten met kistjes werden te Poeldijk verhanderd. (Foto Schimmelpennïngh.) Noord-Zuid-Hollandsclie Tramweg Maatschappij N.V. AMSTERDAM, 30 Sept. Naar aanleiding van de tegen 10 October a.s. opgeroepen tweede vergadering van obligatiehouders der Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij N.V. vestigt de Vereeniging voor den Effectenhandel er de aandacht op dat eeni- gen tijd geleden een door haar benoemde commissie advies heeft uitgebracht over de financieele reorga nisatie dezer maatschappij en over de voorstellen, welke aan obligatiehouders zouden moeten worden Dit advies kwam hierop neer dat de commissie na zorgvuldige overweging van de situatie een ver mindering van de hoofdsom der obligatiën met 50 procent noodzakelijk achtte. De commissie sprak als haar oordeel uit dat de voorstellen, welke de Noorri- Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij en de Ne derlandsche Spoorwegen bereid bleken aan obliga tiehouders te doen, volgens welke voorstellen voor elke obligatie van f 1000 een bedrag van f 500 in contanten zou worden aangeboden onder garantie van de Nederlandsche Spoorwegen, de voor de obli gatiehouders gunstige regeling vormen, welke in de gegeven omstandigheden kon worden bereikt. De commissie kwam tot deze conclusie o.a. op grond van de overweging dat een rationeele spoorwegexploi tatie in de toekomst de opheffing van bepaalde tramlijnen of andere ingrijpende maatregelen nood zakelijk zou kunnen maken,*'waarbij niet altijd reke ning gehouden zou kunnen worden met het belang van de obligatiehouders der tramweg-Maatschappij De aangeboden koopprijs ten bedrage van 50 pro cent van het nominale bedrag kwam der commissie, in aanmerking genomen de liquidatiewaarde van het bedrijf, zeer gunstig voor. De commissie van advies heeft dan ook thans op nieuw aan de Vereeniging voor den Effectenhandel verklaard den obligatiehouders ernstig in overwe ging te geven de voorstellen, welke in de vergade ring van 10 October a.s. aan de orde zullen komen, te aanvaarden. TOONEELGROEP „DE VOORTREKKERS" GEVORMD. Maandag is te Amsterdam opgericht een nieuwe tooneelgroep genaamd „De Voortrekkers", onder de zakelijke leiding van Jan Mulder. Deze tooneelgroep zal reeds in de nabije toe komst enkele gezonde volksstukken, die een opti mistisch karakter dragen, op de planken brengen. Vertrouwd wordt, dat juist aan dit genre tfhans bij zondere behoefte bestaat. Nadere mededeelingen omtrent definitieve samenstelling van repertoire en gezelschap zullen binnenkort volgen. Te Delft is een man aangehouden, die zich uit gaf voor inspecteur van den'Duitsehen luchtbescher mingsdienst, doch zich in werkelijkheid waarschijn lijk aan oplichting schuldig maakte. In den nacht van Zaterdag op Zondag en van Zondag op Maandag zijn in den Haag in totaal 40 personen aangehouden, die zich tusschen 22 uur en 4 uur zonder verlof op straat bevonden. In September heeft de Haagsche verkeersbri- gade wegens verkeersovertredingen 1830 processen- verbaal opgemaakt. De 22-jarige mej. J. Rijsdijk wordt sinds Vrij dag te Alphen a. d. Rijn vermist. Zij is vermoedelijk door de duisternis te water geraakt en verdronken. Het 10-jarig zoontje van den heer Dusseldorp te Alphen a. d. Rijn is tusschen de buffers van 2 spoorwagons terecht gekomen en bijna op slag ge dood. De Hooge Raad heeft bepaald, dat een man ge rechtigd is bij gebreke van voldoende middelen het voor zijn levensonderhoud noodige van zijn vrouw te vorderen. Dit recht kan volgens den Hoogen Raad gedurende den loop van een echtscheidingsproces niet vervallen. Deze uitspraak is het gevolg van het feit, dat een man, die op huwelijksche voorwaarden was gehuwd maar van zijn vrouw wilde scheiden, van deze een uitkeering van f 200 per maand had gevraagd voor zijn levensonderhoud, hetgeen zij had afgewezen. HET DIACONESSENHUIS IN 1939. Aan het 51e verslag van het Diaconessenhuis te Haarlem over het tijdvak 1 Januari tot en met 31 December 1939 is het volgende ontleend. Waardeerende woorden worden gewijd aan des nagedachtenis van den oud-zendeling, den heer F. J. F. van Hasselt, in leven geestelijk verzorger iin het Diaconessenhuis. De emeritus-predikant ds. M. G. Blauw heeft tijdelijk zijn taaie overgenomen. Op de poliklinieken der huisdoktoren van het Diaconessenhuis werden 631 kleine operaties ver richt en wend 19577 maal hulp verleend. In de operatiezalen hadden 1604 operaties plaats. Hoogte zonbehandeling had 2683 maal plaats en diathermiebehamdeling 3369 maal. In de Röntgen-afdeeling werden 2253 onder zoekingen verricht en werden 2452 therapeutische bestralingen gegeven, benevens 1391 behandelin gen met ultrakorte golf. In 1939 werden 3386 patiënten opgenomen. Het aantal betaalde verpleegdagen, zonder de in het Huis geboren kinderen, bedroeg 71926. Niettegenstaande de bezetting van het ziekenhuis grooter was dan in 1938. sluit de resultatenreke ning van Ziekenhuis en Wijken met een nadeelig saldo van f 578,24. In 1939 werd een legaat van f 1100 ontvangen. EEN TWEETAL AARDIGE EXCURSIES. De afd. Haarlem van de Ned. Natuurh. Vereeni ging heeft juist van de droge perioden in het af geloopen weekend kunnen profiteeren voor het' maken van twee excursies. Zaterdagmiddag werd een bezoek gebracht aan de fruitkweekerij De Olmenhorst te Abbencs en Zondagmorgen werd een paddestoelen-excursie ge maakt in de Heereduinen te Velsen. Voor beide tochten bestond veel belangstelling. Op de kweekerij namen wij allereerst een kijkje in de opslagplaats en in de pak-afdeeling, waar een paar kistjes voor verzending gereed stonden, die er zeer aanlokkelijk uitzagen. Elke soort wprdt van een naamkaartje voorzien, zoodat men de vruchtsoorten kan leeren kennen. Voorts werden de sorteermachines en de poetsmachine voor appels in werking gezien, waarna een wandeling gemaakt werd door een gedeelte van de kweekerij. Vooral de zwaar beladen goudreinetboomen waren een lust voor de oogen. Uit hetgeen de opzichter vertelde, kregen de deel nemers eenigszins een indruk van de groote zorg. die een dergelijke kweekerij vereischt en van de vele moeilijkheden, die in een zoozeer van de na tuur afhankelijk bedrijf zich kunnen voordoen. Ook de paddenstoelen-liefhebbers troffen goed weer, toen ze Zondagmorgen het terrein van de Heereduinen doorzochten. De oogst was vrij groot: pl.m. 70 soorten kon de heer G. L. van Eyndhoven noteeren, hierbij terzijde gestaan door mej. Akke de Vries. Natuurlijk waren er vele bekende soorten, als gele knolzwam, panther-amaniet, hermei ij nz wam, geel-okerzwammetje, honingzwam, witte en grijze ridderzwam, narciszwam, nevelzwam. valsche hane- kam. Ook vele Mycena's werden aangetroffen: de heer Van Eyndhoven besprak het verschil tusschen M. pelianthrina en de rose Mycena. Vrij zeldzaam is echter de op de excursie ge vonden Acanthocystis etaloides, een laag houtzwam- metje. Bij de melkzwammen wees de heer Van Eynd hoven op het verschil tusschen Lactaria Theiogalus en L. chrysorpheus, waarvan eerstgenoemde een weinig melk afscheid, welke langzaam geel wordt, terwijl de laatste veel jnelk geeft die spoedig ver kleurt. Aardige vondsten waren voorts een mooie roode gordijnzwam (Cortinarius bolaris), oorlepelzwam- metje, roestkleurige stekelzwam, gekraagde en ge- wimperde aardster en gladde aardtong. AMUSEMENTSVEREENIGING „EENSGEZINDHEID". De Overijselsch-Geldersch-Drentsche Amuse- mentsvereeniging „Eensgezindheid" geeft haar ope ningsavond in dit seizoen op Zaterdag 5 October a.s. in de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw te Haarlem met een gevarieerd programma met mede werking van den Twentschen humorist W. J. Le- verink en dansmuziek vain „The Jolly Jokers", on der leiding van den heer A. J. Grootegoed. Begonnen wordt te 9 uur; het bal duurt tot 4 u. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE Or WOENSDAG 2 OCTOBER 1940. Programma I: Jaarsveld. Van 9.0011.00 n.m. Gram.platenconcert voor de Radio Cen trales. Programma II: Kootwijk. Van 9.0011.00 Zie Jaarsveld. Programma III: Duitsch station. Programma V: Idem. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Dansmuziek. 1. I get alongwithout you very well, Lew Stone. 2. Sing a song of sumbeans, Bob Crosby. 3. Weekend, Will Glahe; 4. The lady's in love with you, Benny Goodman; 5. Well Allright, Nat Gonella; 6. Warum hat die Adelheid, Eugen Wolff; 7. Sha Sha, Adrew Sisters; 8. Says my heart, Tommy Dorsey; 9. Sensation, Will Glahe; 10. Way down yonder in New Orleans, Nat Go nella; 11. There's something wrong with the weather, Lew Stone; 12. Hang your heart on a hickory Limb, Bob Crosby; 13. Jede Stunde ohne dich, Will Glahe; 14. Undecided! Benny Good man; 15. Shoot the likker to me John Boy, Nat Gonella; 16. Ein kleines weisses Haus. Eugen Wolff; 17. When a prince of a fella, Andrew Sisters; 18. You couldn't be cuter. Tommy Dor sey; 19. The man from the South, Nat Go nella BOUVY^^^ tpecety-vti/took PIKANT; tOiooi&i 2Qd - (Adv. Xngez. Med.) De rede van den Rijkscommissaris. De rede, welke de Rijkscommissaris Zaterdag heeft gehouden op de bijeenkomst van een Neder- landschen Cultuurkring is voor velen bladen aan leiding geweest tot het geven van beschouwingen. In HetVolk meent G„ dat met dezen stap (d.i. de bijeenkomst in Pulchri Studio) de werkelijke vernieuwing van ons cultuurleven nog geen feit is geworden. „Die bereikt men niet met bespreken en organi seeren alleen. Zij moet opbloeien van binnen uit, uit de geestkracht waarover ons volk in het verle den altijd getoond heeft te kunnen beschikken en uit den nood des harten. Maar aan de eerste voor waarde: opheffing van de ban waarin ons cultuur leven gevangen was. is thans voldaan. Dat is de groote beteekenis van de historische zitting van Zaterdag en daarin ligt ook de grond voor de groote erkentelijkheid waartoe wij ver plicht zijn jegens prof. Snijder, die den voorberei denden arbeid tegen voortdurend misverstaan in heeft doorgezet en niet het minst jegens den Rijkscommissaris voor de open wijze en de breed heid van geest, waarin hij ons in onzen geestelijken nood tegemoet is getreden. De weg is thans vrij het woord is aan het Ne derlandsche volk". Het Ale Handelsblad vindt in de woorden van den Rijkscommissaris, „Wij haasten u niet", „een welwillend blijk van verstandig begrip voor de moeilijke positie waarin ons volk zich thans be vindt. Dat juiste begrip bleek ook uit zijn bekende rede van 26 Juli, toen hij verklaarde dat wat de Duitsche overheid van ors verlangt een „behoor lijke en beheerschte houding" is jegens de bezet tende macht, maar „zeker niet onderworpenheid of onoprechte beminnelijkheid". Een volk als het Duit sche dat thans in trouw aan de waardon waarin het gelooft ontzaglijke offers brengt voor wat het be schouwt als de vestiging van zijn noodzakelijke le- venswaarborgen. zal niet van ons verlangen dat wij onze eigen vaderlandsche trouw vergeten, of de offers die onze eigen soldaten op het veld van eer met hun leven hebben geheiligd. Die trouw zal ons niet blind maken voor mogelijkheden van vruchtbare samenwerking die zich volledig voor ons kunnen openen wanneer wij wederom als zelf- standige, vrije en verantwoordelijke Nederlanders in een wereld waar de oorlog zal zijn uitgeraasd over ons lot zullen kimren beschikken. Ons volk zal den dag zegenen waarop de ipenschheid zich weer in vrede en levenslust zal kunnen wijden aan een nobelen wedijver van opbouwende krachten, in het versterkte sociale besef van een waarlijk nieuwen tijd". Het Nat. Dagblad schrijft: „Onze vrijheid en zelfstandigheid zijn dus niet in het geding. Dit stelde de Rijkscommissaris nog eens nadrukkelijk vast en hij keerde het verwijt van heulen met de tegenstanders, ja zelfs verraad om, in de beschuldiging, dat ieder die volksvreem de of zelfs voor het volk schadelijke biologische geestelijke en moreele invloeden toelaat, de eigen lijke verrader is. Zoo werd de bijeenkomst van Zaterdag een mach tige betooging van Nederlandsch-Duitsche vriend schap. Het Duitsche volk heeft in ruim zeven jaar van zijn volksche wedergeboorte reeds zulke machtige cultuuruitingen voortgebracht, dat het ons jaren vooruit is. Doch voor iederem Nederlander die zijn volk lief heeft, zal dit slechts een aansporing temeer zijn alle krachten in te spannen, teneinde ons cultuur leven weer de leidende plaats te doen innemen, die het zoo vaak in de geschiedenis heeft gehad. Als de Rijkscommissaris in zijn rede tenslotte verklaarde dat Nederlandsche mannen, die men boosaardig of onnadenkend verraders noemen wil bij de opperste leiding van het Rijk heel goede en waardige vertegenwoordigers van de Nederland sche zaak en de Nederlandsche vrijheid waren, over welk laatste punt door het Rijk nooit eenige twijfel was gelaten, dan ligt hierin een opzienbarende ver klaring waarover weldra misschien meer zal ver luiden". „DE NEDERLANDER" EN DE NED. UNIE. „De Nederlander" schrijft, dat de gedachten om te komen tot samenbundeling van alle waarlijk nationaal voelende krachten van het begin af en ook thans nog zijn volledige instemming heeft. De Unie heeft fouten gemaakt, maar het blad is van oordeel, „dat het in het waarachtig belang van het volk is, dat van onzen kant alles wordt gedaan om met De Ned. Unie tot overeenstemming te komen". „Wij zeggen dit niet, omdat wij illusies koesteren ten aanzien van resultaten, die met een versterking van De Nederlandsche Unie zouden kunnen worden bereikt. Maar wat er ook over ons volk komen moge, het is van belang, dat het eigene van onzen volksaard zich zoo indrukwekkend mogelijk open bare, opdat duidelijk blijke, wat men aan ons volk heeft en waar het staan wil. Daarvoor kan De Ne derlandsche Unie dienen en daarom hopen wij, dat de weg gevongen kan worden om het den Protes- tantsch-christelyke groepen mogelijk te maken elite terughoudendheid te laten varen. Dan zal voor haar vast moeten staan, dat zy het genoodzaakt worden haar geloofsovertuiging en alles wat daarmede ten nauwste verbonden is, te verloochenen. Dit is de eenige voorwaarde, die zij stellen en wanneer zij dat doen, dan doen zij d^t niet alleen om haai- eigen geestelijke levensruimte zeker te stellen maar ook, omdat voor haar het volksbelang daarmede is gemoeid. Het schijnt ons toe, dat de tijd voor nader overleg thans rijp is. De leiding van De Nederlandsche Unie heeft zich in haar taak kunnen inwerken en heeft zich vollediger begrip kunnen verwerven van wat er in het volk leeft, zoodat zij niet meer uitsluitend behoeft af te gaan op eigen- inzicht, maar ook reke ning kan houden met wat anderen beweegt. En degenen, die thans nog afzijdig staan, hebben zich kunnen overtuigen van de goede bedoelingen van hen, die in De Nederlandsche Unie leiding geven. In dezen geest achten wij verder contact met De Nederlandsche Unie ten zeerste gewenscht." DE BESPREKINGEN IN BERLIJN. Op het bericht, dat Hitler in den loop der vorige week den rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied, Seyss-Inquart tezamen met den commissaris-generaal Schmidt en de heeren Mus- sert, Van Geelkerken en Rost van Tonningen heeft ontvangen, geeft de „Deutsche Zeitung in den Nie- derlanden" het volgende commentaar: In zijn rede ter vergadering van den Neder- landschen Kuituurkring heeft de Rijkscommissaris gesproken over de Nederlandsche mannen, die bij de opperste Rijksleiding opgetreden waren als goede en waardige vertegenwoordigers van de Nederland sche zaak en de Nederlandsche vrijheid. Wie hy daarmee op het oog had, blijkt thans uit het officieele bericht. Het ging over de kopstukken der N. S. B. De N. S. B. was de groep, die in Nederland een duidelijke koers gevolgd heeft zonder compromis sen en die tijdig gewaar werd welk een noodlottige richting de toenmalige machthebbers in Nederland ingeslagen hadden. Als deze mannen thans op de bres staan voor het heil van hun volk, terwijl de regeering er de voorkeur aan gaf zichzelf in veilig- heid te brengen, dan zou het toch wel onverant woordelijk zijn hun te verwyten, dat zij het op een accoordje hebben willen gooien of zelfs, dat zij verraad gepleegd zouden hebben. Niemand zal zich toch in het hoofd halen, te beweren, dat zij, die vroeger heil zochten bij de westersche democra tieën, thans de aangewezen vertegenwoordigers zou den zijn om de belangen van het land in Berlijn voor te staan Het Nederlandsche volk mag zich gelukkig prijzen, dat het over mannen beschikt, die het vertrouwen van de le:ding van het Duitsche rijk genieten, doch echter tevens, zooals hierboven reeds met nadruk verklaard werd, goede en waardige vertegenwoordi gers zijn van hun eigen land. i Hoofdpijn 'n (Adv. lngez. MecL) De luchtaanval op de hoofdstad. AMSTERDAM. 30 Sept. Het A.N.P. meldt: De luohtaanval, welke in de vroege morgenuren door Engelsche vliegtuigen op de hoofdstad is onder nomen, scheen aanvankelijk drie slachtoffers ge- eischt te hebben, terwijl drie mensdien, de familie Theurnissen, vermist werden. In den loop van den dag is het totaal aantal slachtoffers echter tot ze ven gestegen, daar de drie vermisten in de puin- hoopen van het perceel Rechtboomsloot 99 zijn aan., getroffen, terwijl bovendien het zwaar gewonde dochtertje va.n de familie Zeilmaker, wonende op den Hoogte Kadijk, vanmorgen in het Binnengast huis aan haar verwondingen is overleden. DROSTE'S TOONEELYEREENIGING „NA ARBEID ONTSPANNING Droste's Tooneelvereeniging „Na Arbeid Ont spanning" voert 5 October a.s. in den Stadsschouw burg te Haarlem „De Distel" op, blijspel in drie bedrijven. De voorstelling begint te 6.30 uur. VEERTIGJARIG JUBILEUM. Heden is het 40 jaar geleden dat de heer A. van Genni-., als zadelmaker bij de firma Bey- nes. Kon. Fabriek van Spoorwagens en Rij tuigen te Haarlem in dienst trad. De jubilaris werd hedenmorgen ten kantore door de directie ontvangen en ontving de ge bruikelijke enveloppe benevens een vereerend getuigschrift van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel, waarbij gevoegd werd de gouden draagpenning dier Maatschappij Zijn collega's vereerden hem een plant in sierpot en een fruit mand. De heer Van Gennip had verder den dag vrij. FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. <L Graaf en Co., N.V. Amsterdam). Mutatie: 25 September 1940 is in de op 23 December 1935 uitgesproken faillissementen van de firma Van Gerve en Boshuizen en W. F. van Gerve en J. C. Boshuizen, te Amsterdam, in de plaats van mr. Van Westen tot curator benoemd: mr. Th. P. J. Mast- hoff, Heerengracht 286, te Amsterdam. Uitgesproken: 26 September: Carel Cornelis Borsten, kantoor bediende, Arnhem, Dotterlaan 28. R.-c. F. M. Pleijte, cur. mr. H. Meekhof, te Arnhem, Stations plein 13. 26 September: Barend Reinier Maassen, fotograaf Arnhem, St. Peterlaan 109, R.-c. mr. F. M. Pleijte, cur. mr. J. S. G. van Brummen, Arnhem, Steen straat 9. 26 September: H. Winters, timmerman aannemer, Leeuwarden, Roodborststraat 12. R.-c. mr. H. J. van Maanen, cur. mr. K. B. van Diemen, te Leeuwarden. 26 September: W. Lahaij. hotelhouder, wonende te Valkenburg. L„ Emmalaan 12. R.-c. mr. Th. van Doorninck, cur. Ch. Evers, Maastricht. 27 September: Willem Lauer, parapluie-handelaar wonende te Hilversum, Bussummerstraat 30. R.-c. mr. C. J. Heemskerk, cur. mr. R. Meurs, Kerkstraat 87, Hilversum. 27 September: W. van Gulik, kleermaker, Tilburg, Palmstraat 2. R.-c. mr. H. W. W. Andreae, curatrice mej. mr. T. Passtoors, Tilburg, Willem II straat 38. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 11 September: H. M. van den Berg, Amsterdam. 25 September: J. Diesveld, Amsterdam. 25 September: A. J. Prudon, Amsterdam. 26 September: C. Jongert, vischhandelaar, Mon nikendam. 26 September: S. de Kromme, Amsterdam. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: 17 September: E. Kooi, Eindhoven. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelings- lijst. Uitk. 13.49%. 21 September: C. J. Fischer, Tiel. Idem. Uitk. 3.65%. 22 September: W. Jungslager, Amsterdam. Idem. Uitk. nihil (pref. 2820.25). 23 September: J. F. A. Bos, Amsterdam. Idem. Üitk. 100 pref. en nihil conc. crediteuren. 23 September: W. D var. den Bos, Amsterdam. Idem. Uitk. nihil (pref. 177.59). 23 September: F. Bersee, bloembollenhandelaar, Beverwijk. Idem. Uitk. 9.8574%. 24 September: R. J. van Doggenaar, Nijlcerk. Idem. Uitk. 2.8668%.. J. Dantuma, muziekhandelaar, Leeuwarden. Idem. Uitk. nihil aan conc. crediteuren. J. D. Westenberg, Amsterdam. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelïngslijst. A. H. Peeters, Brunssum. Idem. M. v. d. Minnen, Amsterdam, banketbakker. Idem. B. te Pass, Amsterdam. Idem. J. Tesink, steenhouwer, Apeldoorn. Idem. INGEZOGEN /TUKKEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactl* zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet ge plaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven Gooi wat in mijn schoentje. UWïi/lA VAn Ifenk.a ■fv/aof (W WiHaaz, Het Comité „Gooi wat in mijn schoentje* hoopt dit jaar wederom vele kinderen gelukkig te maken door het plaatsen van een schoentje onder den schoorsteen van kindervrienden in Haarlem en omstreken. Ouders, die meenen, dat hun kinderen van 4 tot en met 7 jaar hier voor in aanmerking komen, kunnen dit vóór 8 October schriftelijk opgeven aan het secretariaat: Hooimarkt 30. Haarlem. Namens het Comité: A. BOLLEURS—BOCAGE, secretaresse.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7