Laaide* J^e^cvelvie^* Zal Spanje Gibraltar terugnemen? BURGERLIJKE STAND DINSDAG 1 OCTOBER 1940 H A A R L E M'S DAGBÏAD 8 Rusland en het drielandenpact. BERLIJN, 1 October. (D.N.B.) De duidelijkheid, waarmede de officieuse „Pravda" in een commen taar op het drielandenpact van Berlijn den bodem insloeg aan Engelsehe wenschen en droombeelden, welke ondanks alle tot dusver- mislukte pogingen in Moskou een voor de Britsche politiek van oorlogs uitbreiding niet ongunstige reactie op het drielan denpact verwachtten, kan door de Berlijnsche och tendbladen nauwelijks sterker onderstreept worden dan dit in de „Pravda" zelf gebeurd is. Inzake de opmerking van het Russische blad dat de Sovjet Unie als ..vertegenwoordiger van den vrede en de neutraliteit slechts kan bevestigen, dat zij deze poli tiek getrouw was en getrouw zal blijven", schrijft de „Berliner Börsen-Zeitung": Het valt niet aan te nemen, dat deze houding met de verwachtingen, die men in Londen en in bepaalde andere streken ge koesterd had, overeenkomt. Art. 5 van het pact van Berlijn is een consequente voortzetting van de lijn, welke Molotof, tot teleurstelling van dezelfde oor- logsuitbreiders, reeds in zijn groote rede van 1 Augustus heeft bepaald. Het blad wijst er speciaal op dat in dit artikel ook van „zich nog baanbrekende betrekkingen met de Sovjet-Unie" sprake is om dan te constateeren, dat „de drie groote ordenende mo gendheden overeenokmstig hun eigen opvatting van recht op de natuurlijke levensruimte van anderen, zonder voorbehoud ook de levensruimte, welke de volken der Sovjet Unie innemen, en 't recht op lei ding dat Moskou in dit groote Europeesch-Aziatische gebied stelt, kunnen erkennen". Uit bijzondere wel overwogen belangen, zoo constateert het blad ten slotte, komt de Sovjet-Unie dus tegenover de poli tiek van oorlogsuitbreiding tot dezelfde houding als de onderteekenaars van het drielandenpact. Dezelfde strekking heeft ook de conclusie van de „Völkischer Beobachter". Het blad schrijft: De in het artikel van de „Pravda" omschreven opvatting van de Sovjet-Unie werd volkomen gedekt door de opvatting van de mogendheden van het drielanden pact, welke hiet alleen in Duitsche en Italiaansche-, maar ook in Japansche stemmen tot uiting is geko men. De „Lokal Anzeiger" betwijfelt of de Engel- schen, die de betrekkingen tusschen Duitschland en Sovjet-Rusland wat haar doel en grondslag betreft nog altijd niet begrepen hebben, de opvatting van de „Pravda" zullen bekend maken. Ondanks de duide lijke formuleering van art. V van het drielandenpact over de betrekkingen tot Sovjet-Rusland, zoo schrijft het blad, zullen de oorlogsophitsers voort gaan met aan het verdrag van Berlijn een beteeke- nis te geven, welke past in hun program van oor logsuitbreiding. Evenwel stuit deze houding thans op liet harde feit van den paraten driehoek Berlijn RomeTokio bij gelijktijdige, neutrale en rustige positie van de geweldige Sovjet-Unie, die geen lust aan den dag legt zich door de plutocratieën voor haar doeleinden te laten inspannen. HET STANDPUNT VAN DE „ISVESTIA". MOSKOU, 1 October. (D.N.B.) Ook de o£- ficieele „Isvestia" publiceert thans over het Duitsch-Italia-ansch-Japansch pact een hoofdartikel, dat zich ten nauwste aansluit bij den gedachtengang van de „Pravda". Het blad wijst er op, dat het driemogendhedenpact van Berlijn, dat voor de Sovjet-Unie geenszins een verrassing vormde, een nieuwe phase in den huidigen oorlog met zich mede zal brengen. Voor de Sovjet-Unie is paragraph 5 van het verdrag van het grootste be lang. Dit artikel beteekent „een nieuwe bevestiging van de nietaonvalsverdragen tusschen de Sovjet- Unie en Duitschland en De Sovjet-Unie en Italië". Bovendien toont het dat de mogend heden, die het Berlijnsche verdrag hebben ge- teekend, hun achting hebben betoond voor de neu traliteitspolitiek, die de Sovjet-Unie sedert den aanvang van den oorlog voert. Uitgaansverbod geldt ook voor Rijks Duitschers. Slechts op grond van dienst of beroep is uitzondering gewettigd. 's-GRAVENHAGE, 1 October (A.N.P.) -De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied maakt bekend: De door' den algemeenen oorlogstoestand ont stane verhoudingen hebben mij onlangs aanleiding gegeven voor de niet-Rijks Duitschers, die in het kustgebied en in een deel van het achterland wonen een uitgaansverbod gedurende den tijd tusschen 22 uur 's avonds en 4 uur 's morgens uit te vaar digen. Ik verwacht ook van alle in bovengenoemd ge bied wonende of vertoevende Rijks Duitschers, dat zij zich eveneens tusschen 22 en 4 uur niet in de open lucht ophouden. Slechts op grond van dienst of beroep is een uitzondering hierop gerechtvaar digd. Aardschokken in Italië. FAENZA 1 October. Maandag werd de bevol king van de Romagna door aardschokken opge schrikt. De schokken werden o.a. waargenomen in de plaatsen Marradi, Polazuole en Castina, onge veer 35 K.M. van Faenza gelegen. De bewoners vluchtten uit hun huizen en brachten, ondanks het ongunstige weer, den nacht onder den blooten hemel door. Er zijn geen slachtoffers gevallen. (United Press). Officiëele valutakoersen der Nederlandsche Bank. Officieele valutakoersen der Nederlandsche Bank 1 October. Valuta's (schriftelijke en tel. trans acties.) New York 1.88 3/16—1.88 9/16. Berlijn 75.28—75.43. Brussel 30.11—30.17. Helsinki 3.81—3.82. Stockholm 44.81—44.90. Zurich 43.1443.22. Bankpapier: New York 1.86%1.90J4 Brussel 30.0830.20. Stockholm 44.76—44.94. Zurich 43.10—43.26. Besprekingen tusschen Gandhi en den onderkoning mislukt. BOMBAY, 1 October. Na het tweede onderhoud tusschen Gandhi en den onderkoning is bekend ge worden, dat de besprekingen, die betrekking had den op den status van Britsch Indië, als mislukt beschouwd moeten worden. (United Press.) Llovd George eischt nieuwe schuilkelders. NEW YORK, 1 October. (D.N.B.) In het New Yorksche blad „American" stelt Lloyd George aan de Engelsehe regeering den eisch de Londensche be volking terstond van schuilkelders te voorzien die zoo diep liggen, dat ontploffende bommen niet ge hoord kunnen worden. De Britsche ex-premier noemt daarvoor als reden dat de zenuwen der be volking door de voortdurende bombardementen en door de aanhoudende slapeloosheid het niet langer dreigen vol te houden. Alleen schuilplaatsen, die aan de bevolking de zekerheid geven dat zij veilig is en waarin zij ongestoord kan slapen, zal het land ervoor behoeden, dat het moreel der bevolking in eenstort. HAARLEM, 1 October. Getrouwd 27 September: J. Kok en J. Corver. Bevallen 27 September: J. van der Schans Heijblom, d.; M. J. C. SmitsMallens, z.; H. A. Veenstrade Meijere, z.: E. F. BluhmDahm, z.; 28 September: E. KonijnenbergHogerman, d.; J. Th. BruschkeWillepise, d.; G. de Groot-Schol- lens. d.; W. GuldemondHurkmans, d. en z.; G. A. E. van RooijUitterhoeve, z.; W. van EekVer- kruissen, d.; M. A. van SchieBurgmeijer, z.; J. A. Maas—van Oostrum, d.; 29 September: C. J. van der PuttenBastiaanse, d.; H. GröosDelis, d.; W, C. van der PuttenUilenbroek, d.; A. W. Ruiten beekBorgstijn, d.; M. H. Mathotde Graaff, z.; G. van Wort—Rabbets, d.; W. C. Hoogerbeets— Graaff, z.; C. J. Chabotv. d. Beek, d.; 30 Septem ber: A. MootiLucas, z.; A. Treffers—Mink, z.; E. F. van de StcegeDitzel, d.; M. A. Watertor- van de Pol, z.;.I October: A. M. AssendelftHoen derdos, z. Overleden 27 September: M. A. WinelerNico- lai, 58 j„ Reigerstraat; H. J. HijmansOolders, 58 j., Zomerstraat; G. J. van Kilsdonk, 6 m„ z. v. H. G. van Kilsdonk, Reigerstraat; H. J. Brouwers, 68 j., Kleverparkweg; H. E. B. Keiler, 76 j., Haze- paterslaan: T. Th. A. J. v. d. Brink—Toorenent, 32 j., Plataanstraat; 28 September: A. A. van Vlijmen, 68 j., Gasthuisvest; T. v. d. Berg, 32 j., Amsterdam- schevaart; L. A. Springer, 85 j., Alexanderstraat; P. van Gijn, 61 j., Frederikspark; A. J. P. Drozvalk, 77 j., Saenredamstraat; 29 September: J. W. Akker man, 55 j., Coltermanstraat; J. van Waveren, 69 j., Teijlershofjestraat: H. L. Dingemans, 74 j., Bosch en Vaartstraat; W. P. Westrik. 50 j., v. Loostraat; A. E. HarwijnePinksterboer, 65 j.. Slachthuis straat; P. J. J- Klein, 72 j., Hofdijkstraat; 30 Sep tember: B. L. Peuschgens, 70 j., Brederodestraat; J. Iloogervorstv. d. Hoek, 77 j., Tugelastraat; P. Raadsvcld, 79 j., Pijntorenstraat. Laatste groep kinderen terug uit de Oostmark. Verwelkomd door den rijkscommissaris. Het A. N. P. meldt: ROTTERDAM, 1 October. Gistermiddag om vijf uur is de laatste trein met 750 Rotter- damsche kinderen, die een heerlijke vacantie in de schoone Oostmark hebben genoten, aan het station Maas te Rotterdam aangekomen. En de rijkscommissaris zelf, door wiens toe doen zooveel duizenden Nederlandsche kinde ren in een mooie omgeving konden vertoeven, was aanwezig om de laatste kleinen, die uit zijn eigen geboorteland terugkeerden, te verwel komen. Om zes uur arriveerde de rijkscommissaris op het station, waar de vroolijke en uitgelaten kinder schare hem reeds wachtte. Met zichtbaar genoegen monsterde de rijkscommissaris de opgeruimde kin deren. Vervolgens stapte het jongetje Louis Brug man naar voren om voor den rijkscommissaris een gedicht op te zeggen, waarin tot uiting kwam hoe de Rotterdammertjes het in de Oostmark naar den zin hebben gehad. Hiei'na ging rijkscommissaris Seyss-Inquart de rij eens langs om den kinderen persoonlijk te kun nen vragen wat zij zooal hadden beleefd en wat hun uit de schoone Oostmark wel het meeste was bijgebleven. Voor de microfoon hield hij vervolgens een toespraak, waarin hij dank bracht aan gouw leider Eigruber en de andere Oostmarksche func tionarissen, die zoo veel werk voor de Kinder- aktion hebben verricht en aan wie de Nederland sche kinderen zeer veel dank verschuldigd zijn. Tenslotte sprak hij er zijn vreugde over uit dat de vacantiegangertjes in de "Oostmark gemiddeld vier kilo zijn aangekomen, hetgeen een bewijs te meer is, dat zij het er uitstekend hebben gehad. Hiermede was de officieele ontvangst, welke een zeer ongedwongen karakter had, ten einde en ver trok de rijkscommissaris naar Den Haag. De lange stroom kinderen begon het perron te verlaten en het zoeken was nu naar de respectieve lijke ouders. Doordat deze zich in twee rijen voor het station hadden opgesteld, hadden de kinderen hun verwanten spoedig gevonden en blij was het weerzien van de oude gezichten. Reeds op het per ron begonnen de lange, opgetogen verhalene, welke, men kan het zich voorstellen, ondanks de ver moeienis van de reis, zich des avonds in de huis kamer voortzetten. Verhalen over de mooie gast vrije Oostmark, over de lange reis erheen en daarbij was menig dankbaar woord voor rijkscommissaris rijksminister Seyss-Inquart, die op zulk een tref fende en hartelijke wijze duizenden Nederlandsche kinderen een paar schoone maanden heeft bezorgd. Er is voldoende voorraad kool. Inslaan kan geen noemenswaardig voordeel geven. De besturen van Groot- en kleinhandelsorganisa- tiën in Groenten, Fruit en Aardappelen schrijven ons: Op het oogenblik worden er veel kleine vaatjes en blikken gevuld met zuurkool in den handel ge bracht, welke voor winterprovisie aan het publiek worden verkocht. Ter voorkoming van onnoodig verloren gaan van levensmiddelen vestigen wij er de aandacht op, dat deze zuurkool thans nog niet geschikt is om lang bewaard te blijven, om dat hiervoor nog vroege koolsoorten zijn gebruikt. Wanneer deze zuurkool dus niet spoedig wordt genuttigd zou bederf het gevolg kunnen zijn. De zuurkool, welke uit latere koolsoorten wordt gefabriceerd, kan in dat fust niet langer dan 5 of 6 weken worden gegarandeerd. Vermeld kan worden dat er meer dan voldoende voorraad kool in ons land is. zoodat het publiek met het inslaan van dit artikel geen noemenswaardig voordeel kan hebben. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Zware versterkingen op de Zuidpunt van het land (Van den V.P.B.-coi'respondent). MADRID, September 1940. Met den dag wordt de roep sterker, dat Gibraltar weder Spaansch moet worden. Of dit ook zal beteekenen, dat Spanje voornemens is om zich bij de spilmogendheden te voegen, is een andere vraag, hoewel het er niet naar uitziet, dat het zonder vreemde hulp Gibraltar zal kunnen veroveren, evenmin als het den burgeroor log zonder hulp van buiten kon winnen. Het Spaansche vasteland loopt in het zuiden bij Gibraltar uit in een rotspunt, die een lengte heeft van vier en een halven en een breedte van drie kwartkilometer en waarvan de hoogste top 425 meter boven het oppervlak van de zee uit steekt. De rots van Gibraltar heeft aan de Oost zijde bijna loodrechte, gespleten wanden. En ook in het noorden eindigt hij in een steil afvallende steenbarriëre. Alleen In het Westen loopt hij lang zaam glooiend af. Hier is de stad Gibraltar gebouwd De aldus van alles afgesloten rots is van het Spaansche vasteland gescheiden door een twee kilometer langen en anderhalven kilometer breeden gordel van drijfzand. Dat is de zoogenaamde neutrale zóne, welker grens in het noorden wordt afgeteekend door een lagen, aarden wal, die den naam draagt van La Linea. Zoo heet ook de stad. die vlak achter den aarden heuvel begint en on geveer 30.000 inwoners telt. Bij de laatste vlieger aanvallen op Gibraltar daalde een ware regen van granaatsplinters van het luchtafweergeschut neer op het Spaansche gebied van La Linea en op het ten westen van Gibraltar liggende Algeciras. De Engelsehen hebben zooals reeds voor enkele weken bekend werd, heele bataljons van arbeiders aan gesteld om de zandzöne tusschen Gibraltar en La Linea door te graven en de vesting op die wijze door een diep kanaal geheel van het vasteland te scheiden. HOE GIBRALTAR VERSTERKT IS. De rots van Gibraltar eindigt in het zuiden in een tongvormig plateau. Op het steil afvallende uit einde, de „Punta de Europa", verheft zich een vuurtoren. Onmidddellijk achter ezen vuurtoren be- ;innen reeds de vestingswerken. De steil omhoog stijgende oostkust is door de natuur voldoende be- eiligd tegen eiken aanval. Daarom liggen de mo derne fortificaties langs de Westkust en eindigen eerst in het noorden met de „galerijen". Dit zijn batterijen, die zoo diep in de rots zijn uitgehouwen, dat zij naar opvatting der Britten, onneembaar zijn. Intusschen moet hierbij worden opgemerkt dat de opvattingen der Engelschen zoo vaak verkeerd zijn gebleken, dat ook hun opvattingen ten aan zien van de „onneembaarheid" van Gibraltar niet ten volle kunnen worden aanvaard. Wanneer men de rots van Gibraltar van het zuiden naar het noorden meet, liggen 600 meter achter den vuurtoren de enorm versterkte „wind- milT'-heuvels. Duizend meter verder verheft zich Highest Point, d.w.z. het hoogste punt van de rots massa. Nog drie honderd meter verder voert een tunnel van de westelijke oorlogshaven door de ots naar een bunker aan de oostkust. Nog vijf honderd meter verder is op een hoogte ran 295 meter het scinstation van Gibraltar aan gelegd en in de onmiddellijke nabijheid daarvan liggen de z.g. „watercatchments" of waterreservoirs. Deze bestaan uit acht diepe reservoirs, die ongeveer 40.000 ton regenwater kunnen bevatten. IS DE ROTS WERKELIJK ONNEEMBAAR? Op weg naar de „Rockgun"-stellingen treft men dan de Engelsehe rótsversterkingen aan, met het front naar Spanje, bij Morrïsh Castle. De oorlogshaven van Gibraltar ligt op de be schermde westzijde van het schiereiland. Deze haven heeft een wateroppervlak van bijna twee vierkante kilometer en wordt omringd door drie pieren, namelijk de zuid-, middel- en de noorder- pier, die met het volste recht aanspraak kunnen maken op den naam van „geweldig". De havens en dokken, de kolen opslagplaatsen, petroleum- depóts en de inrichtingen voor laden en lossen zijn in hoofdzaak opeengehoopt achter de zuidpier. Zij zijn zoo omvangrijk en talrijk, dat men daaruit alleen reeds de groote beteekenis kan zien die de Engelschen toekennen aan dit machtige steunpunt, dat den toegang tot de Middellandsche Zee be- heerscht. In het noorden sluit zich daarbij aan de handels haven, eveneens beveiligd door de inrichtingen aan de oorlogshaven. In vredestijd bereikte het scheepvaartverkeer hier een hoogte van ongeveer zeven millioen bruto registerton. De woonstad van Gibraltar verheft zich theater- vormig op den achtergrond van de oorlogshaven, op de glooiing van de rots. In normale tijden hiel den hier ongeveer 20.000 Spanjaarden, Italianen, Marokkanen en Indiërs, verblijf, die thans evenwel voor het grootste deel zijn geëvacueerd. denvoor van de thuisclub de leiding te veroveren (10). Kort daarna moest deze goede schutter wegens een beenblessure het veld verlaten. Zijn opvolger bleek in dezen snel gespeelden wedstrijd telkens iets te laat te komen en voor een goed deel was het daaraan te wijten dat Zeemeeuwen geen enkel doelpunt meer maakte. De middenvoor van D.E.M. maakte spoedig ge lijk door den bal juist voor de handen van den uitloopenden keeper weg te tikken en in het net te deponeeren (11). Na een corner ontstaat er een scrimmage voor het doel en tergend langzaam rolt de bal tenslotte voor de tweede maal in 't Meeuwendoel (12). Door uitstekend werk van den keeper worden meerdere doelpunten voor de rust voorkomen. Na de rust komt Zeemeeuwen flink opzetten. Meerdere malen naderen zij het vijandelijk doel, doch de keeper wendt telkens het gevaar af. Onver- acht scoort dan de middenvoor van D.E.M. het derde doelpunt. Een penalty op het D.E.M.-doel wordt naastgeschoten. De druk op het Zeemeeuwen- doel wordt daarna steeds sterker. Wel stompt de keeper een hard schot van den linksbuiten van D.E.M. schitterend uit zijn doel en probeert hij door uit te loopen nog te redden wat te redden valt, doch hij kan niet voorkomen, dat de score geleidelijk wordt opgevoerd tot 16. TEEKENCURSUSSEN. De heer Rauerda, die den vorigen winter zooveel succes oogstte met zijn teekencursussen alhier, gaat a.s. Maandag weer beginnen. De moeilijkheden, die er waren, werden met medewerking van het gemeentebestuur en het bestuur van stichting Ons Gebouw, opgelost. Er worden twee cursussen ge geven. Een voor houtbewerking en aanverwante vakken op Donderdag- en Vrijdagavond en een voor metaalbewerkers, schilders enz. op Maandag en Dinsdagavond. SCHOOLBIOSCOOP. Maandag werden door de Ned. Schoolbioscoop in Ons Huis verschillende voorstellingen gegeven voor de leerlingen van de hoogere klassen der la gere scholen. Vertoond werd de mooie film van de zoutwinning te Boekelo, waarvan het laatste deel is gekleurd en de Spoorwegfilm, die de kinderen een duidelijk beeld gaf van de ontwikkeling van het Nederlandsche Spoorwegbedrijf van 1839 tot heden. in kleuren, wat het geheel voor de kinderen nog aantrekkelijker maakt. Een goede gelegenheid om de jeugd eens 'n prettigen middag te bezorgen. Be halve dit schimmenspel zijn er nog verschillende attracties, als wedstrijden voor jongens en voor meisjes om aardige prijzen. GEVONDEN DIEBEN EN VOORWERPEN. Terug te verkrijgen bij: M. S. Burger, Iepen laan 28, bril; Lieven de Keylaan 4, broche; M. Verdonschot, Bankastraat 54. foto's; K. Eisen, Oude Posthuisstraat 43, fluit; Meden- blik, Kerklaan 9, drie foto's; W. Schmidt, Azalealaan 16, hond; Kruisweg 1571, te Haar lemmermeer, hond. L. v. d. Wiel, Glipperweg 116. hond; G. Horsman, Binnenweg 132, paar witte handschoenen; Herriksen, Heerenweg 122, handschoen; H. Booms, Balistraat 3, honden- riem; Stam, Javalaan 15, bruine overjas; Rein- tjes, Zandvoorter Allee 5, kaplaars; Bureau van politie 3., portemönnaie met inhoud; A. Booms, Balistraat 3, uortemonnaie met inhoud; Emous, Torenlaan 6, gummi regenkapje; Janmaat, Bin nenweg 25, zilveren ring met steentjes; Davelaar Rijnstraat gummi regenjas: J. Bakker. Zand- voortschelaan 133, rijwielbelastingmerk; Van Wijk, Talmastraat 6, rijksbelastingmerk; Otter Amarillyslaan 7, schaaf; v. Iersel, Eikenlaan 35, sielbinder; R. Snoeks, J. van Kampenstraat 37, rijwielslot, Broederhuis, Heerenweg 103, schoen tje. HILLECOM GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: P. van Dijk, Meerstraat 110, Rijwielbelastingmerk in étui; F. de Vries, Hoofdstraat 98, zwarte paraplui; J. v. d. Velde, Molenstraat 25, kinder portemonnaie; Raamsveldt, Treslongdwarsstraat 13, verchroomd damspols- horloge. Siecker, Krochtstraat 17, beige mantel ceintuur. J. de Haan, Oosteinderlaan 30, zakje met tennisballen: A. v. Roode, Venneperweg 1131, don kere bril; W. Klinkenberg, Molenbuurt 9, bruin grijze ceintuur: T. v. d. Westen, Havenstraat 39, een sleutel; van Dijk, Leidschestraat '109, 12 rollen toffee's in papier. Bij de politie: 2 sleutels, 2 jongenspetten, blauw gestippelde ceintuur, een zweep, kinderportemon- naie. bon voor foto's no. 1731, haarspeld, kinder schoentje, 2 zakmessen, beertje, vulpotlood, hand schoen. ZANDVOORT ONZE GEZELLEN—ZANDVOORT 1—4. Zandvoort komt direct goed opzetten, doch Onze Gezellen weet den eersten druk te door staan. Enkele goede aanvallen op de Zandvoort- veste volgen en reeds spoedig gelukt het aan van der Pol den Zandvoortdoelman Visser te pas- seeren (10). „Onze Gezellen" blijft goed aanvallen doch verdere successen blijven uit. Zandvoort onder neemt dan een serie zeer gevaarlijke aanvallen en uit een daarvan weet de Muinck op zeer fraaie wijze den gelijkmaker te scoren (11). Zandvoort neemt nu het spel meer in hander, en reeds spoedig neemt zij door Schut de leiding Onze Gezellen houdt moedig vol, doch een penalty vergroot den achterstand (13). Vlak voor de rust ontstaat een scrimmage voor het Onze Gezellen-doel en Kuiper speelt in eigen doel (1—4). Na de rust pakt Onze Gezellen de zaken ener giek aan, doch het schieten van de voorhoede is zeer slecht, zoodat succes uitblijft. ZEEMEEUWEN—D.E.M. (1—6). Hoewel D.E.M., zoowel wat samenspel, als de baltechniek en het plaatsen betreft ver de meerdere was van Zeemeeuwen, gelukte het toch den mid- SANTPOORT ONTHULLING GEDENKSTEEN DS. BREUKELAAR. Zaterdagmiddag werd in tegenwordigheid van velen op de begraafplaats „De Biezen" een gedenksteen onthuld op het graf van Ds. W. Breukelaar. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op Ds. Harrenstein, Ds. Boerkoel uit Amster dam, Ds. Pol uit Rijsoord, Ds. P. v. Dijk uit Zaan dam, Ds. Groenewegen uit Halfweg, Ds. De Bruin uit Apeldoorn en het raadslid, den heer Eike lenboom. Nadat de familieleden en belangstellenden zich om de groeve hadden geschaard, trad Ds. Pol als voorzitter van het qomité, dat het bijeenbren gen der benoodigde gelden op zich genomen had. naaf voren. „Het is" aldus spr. „nog maar 2 maanden geleden, dat wij het stoffelijk over schot van Ds. Beukelaar hier hebben neergelegd. Toen is daarna dit graf gesloten, maar wat er nog aan ontbrak, om, nu menschelijk gesproken Ds. Breukelaar de laatste eer te bewijzen, was, dat dit graf ook nog gedekt moest worden. Op den dag van de begrafenis zoo vervolgde spr. heb ik met Ds. Harrenstein een bespre king gehad, om op het graf een zerk te plaatsen en aan hem komt de eer toe, dat de zaak goed is aangepakt en dat hij in den geest van den overledene de grafzerk heeft doen bewerken. En zoo wordt dit dan het laatste, dat wij, menschen aan eer betoonen kunnen. Dit stemt ons tot wee moed, maar in dien weemoed gedenken wij ook hoeveel God u, familie, en ons, in den ovexdedene heeft willen schenken. Wij zeggen wel eens. ::Ds. Breukelaar is niel meer", maar wij weten: „Ds. Breukelaar is er nog wel". Hij heeft echter veel beter taak ont vangen. En op dit graf, dat nu gedekt is, willen wij een belijdenis doen van ons geloof en onze hoop in de opstanding des vleesches, want geen aarde en geen steen zullen kunnen tegenhouden, dat ook dit stoffelijk overschot zal opstijgen in heerlijkheid. Mogen wij elkander met deze woorden ver troosten!" Hierna richtte Ds. Hai-renstein zich tot de fa milie. Deze spreker zeide o.m.: „Toen aan mij de taak werd opgedragen de zorg van de uitvoering op me te nemen, heb ik mij geschikt naar uw wensch, soberheid, die altijd het kenmerk van uw man was. te betrachten. Ik onderwierp mij aan uw wensch ten opzichte van wat er te lezen zou zijn: „Uw Koninkrijk kome" en „Maranatha Jezus komt", doch in één opzicht heb ik eigen initiatief laten voorgaan. Aan het hoofd van de zerk heb ik nog een kleinen, halfronden steen laten aanbrengen en daarin laten uitkomen, de ge heel eigen plaats en getuigenis, die Ds. Breuke laar heeft gehad voor Holland en Indië: „Een zaaier ging uit om te zaaien". Want dat heeft hij zijn geheele leven gedaan met groote blijd schap, opdat de naam van zijn Koning groote heerlijkheid ontvangen zou. Tenslotte deelde Ds. Harrenstein nog mede, dat de gevers de eerste 25 jaar ook het onderhoud op zich wenschten te nemen. Een zoon van Ds. Breukelaar aanvaardde hierop namens de familie, den steen. Hij dankte voor den eerbied en dankbaarheid, die daaruit tegen over den overledene spraken. „Wij hopen", zoo eindigde spr., „dat het ge schreven woord een getuigenis moge zijn voor velen. Daarin toch lag vader's levensdoel. Dan zal deze steen nog vruchten afwex-pen tevens" HEEMSTEDE VERTOONING VAN EEN SCHIMMENSPEL. De afd. Heemstede van den Volksbond tegen drankmisbruik is, zooals algemeen bekend, reeds jaren lang bezig niettegenstaande alle tegenslagen tot het bezit van een eigen gebouw te komen. Toen het vorige jaar het leger gemobiliseerd was. besloot zij teneinde den militairen een tehuis aan te bieden waarin zij zich op gepaste wijze konden ontspannen, een noodgebouw te stichten aan de Heemsteedsche Dreef nabij de Haven. Nu de mobilisatie is opgehe ven, besloot de vereeniging het aardige gebouwtje te handhaven, temeer omdat in dezen tijd van ge brek aan zalenruimte voor vergaderingen en bijeen komsten dit gebouwtje uitstekende diensten kan bewijzen. Maar onbekend maakt onbemind, en om nu wat meer bekendheid aan dit gebouw te geven, zal er Woensdagmiddag 2 uur voor kinderen en dan na tuurlijk liefst onder geleide van ouders een schim menspel vertoond worden dat getiteld is „Prins Vroolijk", een oorspronkelijk verhaal, vei-vaardigd door iemand die al eens meer aardige sprookjes gemaakt en op het doek gebracht heeft. Het is de geschiedenis van een prinsje uit Zon neland, steeds vx-oolijk en met een blijde lach, die tenslotte in het bosch door dwaallichtjes gelokt wordt naar het slot „Somberland", waar alle be woners en ook Prinses Seviera geen lach kent. De Prins bi-engt daarin verandering. Nog verschillende andere beelden komen op het witte doek met goede muzikale begeleiding. De beeldengroepen zijn fraai van uitvoering, vele, OVERVEEN AANRIJDING OP DEN MILITAIRE WEG. Zaterdagmiddag te ongeveer één uur had op den Militaireweg hoek Lonbar Petrilaan een aanrijding plaats tusschen een driewielige bak fiets. bestuurd door een knecht van een melkin richting uit Hillegom, en een wielrijder ge naamd mr. van S M., wonende alhier. Laatst genoemde werd bij deze aanrijding vrij ernstig gewond. Hij werd per draagbaar naar- zijn wo ning vervoerd. De politie stelt een onderzoek in. BLOEMENDAAL UITVOERING ST. GENESEOS. De Gemengde R.K. Tooneelvereeniging „St. Genesius" gaf Zondag een voorstelling in Vree burg. In verband met de bijzondere omstandigheden begon de uitvoering om 4 uur, maar dit bleek geen bezwaar te zijn voor den kring van trouwe bezoekers, want de zaal was tot de laatste plaats bezet. Was het vorige seizoen de heer De Goede de waarnemende voorzitter, nu, na de demobilisatie, was de heer Gé van Kessel weer trouw op zijn post. Hij werd met een hartelijk applaus begroet bij zijn terugkomst. De heer Van Kessel uitte zijn voldoening over de groote opkomsten zeide, dat St. Genesius vol goeden moed haar taak weer zal opvatten en de moeilijkheden, die zich zeker zullen voordoen het hoofd zal bieden. Mits voegde hij er bij allen medewerken. Het aantal donateurs is sterk teruggeloopen en daarvoor deed hij een beroep op de oude ge trouwen om in eigen kring leden te werven. Ons stuk van heden, ging hij voort, is een luch tig niemendalletje van onzen regisseur Willy de Maaré, bedoeld om eens heerlijk te lachen, wat in onzen tijd zoo dubbel noodig is. Nu, deze bedoeling is bewaarheid. Er is harte lijk gelachen om de vele dwaze situaties in dit inderdaad wat oppervlakkige niemendalletje. Het heele geval is geconcentreerd om de grap van den verliefden deurwaarder, die in zijn domme slimmigheid niet alleen beslag legt op den inboedel, maar ook op de door hem aangebeden dochter des huizes. Piet Bogaars en zijn vrouw en Karei Bogaars speel den hun rol in dit burgerlijk milieu goed. Een dankbare rol was die van den dwarskijker Peter Morits. De rol van den deurwaarder moest op het laatste moment vervuld worden door den heer Elferink, die er zich verdienstelijk doorheen sloeg. Aan Henk, (den verloofde), was de dankbare rol toebedeeld, om financieele hulp te verleenen en voor een happy end te zorgen. Aan het einde der voorstelling werd de heer Maaré gehuldigd voor zijn stuk. De Jolly Jokers zorgden voor opgewekte muziek en een gezellig samenzijn met een dansje onder leiding van den heer Th. Vreeswijk besloot deze uitstekend geslaagde uitvoering. IJMUIDEN De heer W. F. Fournier verlaat het Stoomwezen. Wordt opgevolgd door den heer S. Jansma. Naar wij verlemen heeft de heer W. F. Four nier, technisch ambtenaar bij het stoomwezen alhier, met ingang van heden den dienst met pensioen verlaten. Na eerst in Amsterdam werkzaam te zijn ge weest. kwam de heer Fournier l September 1919 naar IJmuiden, waar voordien het Stoomwezen nog geen vasten ambtenaar had. De ontwikke ling van visscherij en industrie vroeg echter naar meer toezicht, in verband waarmee de heer Fournier naar IJmuiden werd overge plaatst. De heer Fournier heeft zich door zijn optre den zeer gezien gemaakt. Van reederszijde is de wensch te kennen gegeven, officieel afscheid van den heer Fournier te nemen. Dit afscheid zal a.s Woensdag ten kantore van de Reedërs- vereeniging geschieden. Voorts zijn ook in de kringen der groot-industrie stemmen opgegaan, om den heer Fournier niet „zoo maar" te laten vertrekken. Zijn opvolger. De heer Fournier. die voorloopig nog iri IJmuiden blijft wonen, hetgeen velen ongetwij feld zal verheugen, wordt opgevolgd door den heer S. Jansma, die in IJmuiden geen onbe kende meer is. want hij heeft steeds wanneer dit (door vacantie enz.i noodig was, den heer Fournier vervangen De heer Jansma is reeds 26 jaar in dienst van het Stoomwezen, zoodat de heer Fournier een opvolger krijgt, die evenals hij in het vak doorkneed is. De heer Jansma is steeds in Amsterdam werkzaam geweest. Vlarktberichten en besommingen. Aangevoerd door Deensche consignatiezendingen. Kleine schol f 42.50—f 46.25. Bot f 19.25—f 18.50. Schar f 28f 17. Groote haring f 28f 14. Kleine haring f 12.50. Groote schelviseh f 47. Middel schelviseh f 41. Kleinmiddelschelvisch f 46f32. Kleine schelviseh f 38f28. Kabeljauw f 48f 30. Groote Gul f 35—f 21. Kleine gul f 23.75—f 18. Kleine gul f23.75—f 18 Wijting f 13.50f 10.25. Alles per 50 kilo. Zoetwatervisch: Snoekbaars f 0.70f 0.68. Snoek f 0.50—f 0.42. Zeelt f 0.34. Voorn f 0.16—f 0.8. Blei f 0.21—f 0.18. Alles per K.G.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8