Haarlem's Dagblad De Eigen Taal. Dansacademie MARTIN 15 October „a.„em Een sprong Geen trams meer na 's avonds half tien Zomertijd in Duitschland voorloopig gehandhaafd Nieuwe bepalingen voor textieldistributie. Aanvallen op Engeland vanmorgen hervat. DE RIJ 58e JAARGANG No. 17574 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37 Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 2 October 1940 'Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, pet 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15 Groentjes zie rubriek Nadat de rector-magnificus van de Technische Hoogeschool onlangs in een Senaatsrede heeft uit gepakt over de zeer gebrekkige kennis van de Ne- derlandsche taal, die hij bij een groot deel der Delftsche studenten had vastgesteld hij zei zelfs „zij kunnen spreken noch schrijven" en gispte dus hun algemeen uitdrukkingsvermogen is prof. dr. C. A. S. Snijder, voorzitter van den pas-opgerich- tem Nederlandschen Kuituurkring, hem op dezen weg gevolgd. Hij uitte zich in'zijn rede in Pulchrï aldus: „De grondslagen van den Kuituurkring ver onderstellen ir. de eerste plaats een nauwlettende verzorging van de moedertaal. Wie het onderwijs eenigszins kent zal met mij ontzet zijn over de ver- waarloozing van dit gebied. Voor de Nederland- sche taal moet dus in het lager en middelbaar on derwijs veel meer plaats komen dan tot nu toe". Dit is ook alweer een krachtige uitlating over het euvel. De woorden van deze beide hoogleeraren treffen des te meer omdat zij geen van beiden Ne- derlandsche taal onderwijzen, zoodat niemand een verklaring van hun betoog zou kunnen gaan zoeken in mogelijk wat eenzijdige ijver voor het eigen vak.. Trouwens, de toestand is zoo slecht dat alle twijfel wel uitgeschakeld kaïn worden. Men behoeft vol strekt geen professor te zijn om waarnemingen op dit gebied te doen en bewijzen te verzamelen. Op deze plaats is al meer dan eens aangevoerd, dat de chaos in de spelling een heel slechtem in vloed gehad heeft, omdat die wel bij veel jonge en trouwens ook oudere menschen de gedachte moest wekken: met die taal komt het er niet zoo erg op aan; het kan zelfs ide regeering blijkbaar niet veel schelen of er eenige spellingen naast elkaar be staan. Het is dan ook m.i. van groot belang dat de spelling-knoop spoedig wordt doorgehakt en deze oorzaak van verwarring en veronachtzaming daarmee eindelijk wordt weggenomen. Maar be halve uitbreiding van het onderwijs in de eigen taal op lagere en middelbare scholen en vaststel ling van éen enkele in Nederland geldende spelling zal er meer moeten gedaan worden om de beoefe ning van onze schoone moedertaal op een veel hoo- ger plan te brengen. Er zal op allerlei wijzen meer belangstelling, meer liefde voor de taal moeten worden gewekt. In vroeger tijden bestonden daar trouwens middelen voor, die in den haastigen en 'overladen modernen tijd het eene na het andere in onbruik zijn geraakt. Ze weer in eere te herstel len zal niet zoo gemakkelijk zijn en deels wellicht onmogelijk. Dan moeten wij andere vinden, die beter in dezen tijd passen. Aan die oudie middelen ben ik dezer dagen weer eens herinnerd doordat in een vergadering van den Nederlandschen Uitgeversbond de voorzitter ver onderstelde, dat niu wellicht het voorlezen in den familiekring weer in zwang zou komen. Hij dacht natuurlijk aan de lange avonden en het uitgaans verbod na tienen. In de oorlogsomstandigheden zijn wij tot veel oude dingen teruggekeerd'. Waarom niet tot dit? Maar ik vermoed dat de voorzitter der uitgevers hierop niet veel hoop behoeft te koeste ren. Het voorlezen in den familiekring was ge bruikelijk in een tijd toen er veel minder on eindig veel minder boeken aan de markt kwa men dan nu, toen de verschijning van een nieuwen Nederladschen roman een gebeurtenis was en de buitenlarid'sche boeken zoowel als de vertalingen in de boekenkast van den gemiddelden Nederlan der schaarsoh waren, toen de kinderen bovendien veel minder huiswerk en veel minder belangen buiten de school hadden en men zich veel gemak kelijker op éen onderwerp in dit geval dus éen boek, concentreerde. Er was een andere sfeer. Er was veel meer rust en een veel lager tempo. Dat voorlezen in den familiekring herinnert ove rigens aan andere gebruiken uit "Vroeger tijd, die het goede taalgebruik en de taalkennis bevorder den. Daar waren de dagboeken, die vele menschen bijhielden. Tegenwoordig schijnen sommige kinde ren die wel weer te hebben maar ik geloof niet dat ze talrijk zijn. Daar waren die persoonlijke brief wisselingen en die kunst van conversatie in be perkten kling, aan welker vorm en inhoud groote zorg werd besteed en die soms tot hoogten vam let terkundige verfijning reikten. En daar waren de rederijkers-gezelschappen, die zich ongetwijfeld meer op zuivere taal toelegden dan hun opvolgers: de liefhebberij-gezelschappen van het toon eel. Zal al dit oude terug kunnen keeren? Ik geloof het niet, al zal er misschien iets van kunnen herleven. Maar de verdwijning van zooveel duidt wel aan dat men de verwaarloozing van de eigen taal niet alleen in te weinig lesuren en in de ellende met de spelling moet zoeken. •Nieuwe middelen zullen die oude moeten ver vangen en daarbij zal een krachtige propaganda voor zuiver Nederlandsch voorop moeten staan. Het is duidelijk dat de pers die trouwens in haar eigen kolommen ook heel wat zondigt tegen de Nederlairdsche taal hier een groote taak te ver vullen heeft. En men zal dan op elk gebied, zoowel op dat der sollicitatiebrieven als op dat der jaar- i verslagen en rapporten van velerlei aard als op dat der litteratuur vooral met vertaalde boeken is het vaak droevig gesteld veel hooger eischen aan den zuiveren vorm moeten gaan stellen. Als dit» eenmaal gebruik wordt en algemeen doordringt kan men hiervan groote resultaten verwachten. Ik geloof dat ook op alle mogelijke gebieden aanmoe diging gegeven zal moeten worden, niet alleen door litteraire prijsvragen, die te weinig menschen be reiken, maar door bijzondere erkenning of beloo ning te verbinden aan alle mogelijke werk dat zich door taalzuiverheid onderscheidt, ook al is dat niet zijn hoofdddoel. Bovendien zal men m.i. er toch ook toe moeten komen, den kinderen niet alleen schrijven maar ook spreken te leeren (in den zin van het houden van een toespraak in behoorlijk opgebouwden vorm) en het voorlezen hooger moe ten ontwikkelen dan nu op de lagere school het geval is. N.V. Aanvang Seizoen 1940/41 Uren voor Inschrijving en Besprekingen: dagelijks van 11—12, 25 en van 7—9 uur. SCHAGCHELSTRAAT 29 TE HAARLEM TELEFOON 10806 Amsterdam Bussum Hilversum (Een Rus heeft bij een parachute sprong uit een ballon van 8050 nieter hoogte, tot 1600 meter vrij vallende voortdurend zijn valsnelheid gecon troleerd met een hoogtemeter en een chronometer.) Tja, dat zit je zoo te lezen, Veilig in een luien stoel, Zonder angst en zonder vreezen, Met een prettig rustgevoel. Tjonge jonge mag je denken, En dan lees je maar weer voort, Om je aandacht te gaan schenken Aan wat nieuws van ander soort. Maar, tracht u eens voor te stellen, Dat u zelf zooiets bestondt, Om er dan van te vertellen Bij terugkeer op den grond. Ik wil wel ronduit bekennen Met een nuchter zelfbesef. Ik blijf liever rijmpjes pennen, Voor zooiets heb ik geen lef. Bij zoo'n sprong in 't ongewisse, Is een ding althans gewis, Als er ergens iets mocht missen, Is het ook wel „grondig" mis. Ruim zesduizend meter vallen, Pijlsnel vallend naar beneè, Is voor mij (en voor ons allen?) Een te griezelig idee. Daarbij nog je snelheid meten, Zooals deze jonge man, ïk snap niet, en wil het weten, Hoe ter wereld zooiets kan Veel komt onze aandacht vragen, Veel zien wij voorbij en dus Wou 'k hier even van gewagen: Wat 'rl held is deze Rus. Het is geen geringe onderneming. Maar een mooie. En ik zou er een hardnekkige kamp tegen het gebruik van onnoodige vreemde woorden aan willen verbinden. Want die verarmen onze taal, die zoo rijk en veelzijdig is en zulk een prachtig middel tot de zuivere en voor ons volk kenmerkende uiting van onze gedachten en gevoelens. R. P. Een 29-jarige inwoner van Haarlem is dooi de politie geverbaliseerd, omdat hij zonder ver gunning geld inzamelde voor oorlogsinvaliden. Hij deed dit op lijsten, die op onrechtmatige wijze van een officieel stempel voorzien waren. Deze lijsten en een bedrag van vier gulden zijn in beslag ge nomen. Met ingang van heden 's GRAVENHAGE, 2 October. (A.X.P.) De rijksinspectie luchtbescherming maakt op verzoek der Duitsche autoriteiten bekend dat het tramverkeer in het geheele land met in gang van hedenavond 2 October 1940 om 21.3({ wordt geëindigd. Ook voor ons land. BERLIJN, 1 October (D.N.B.) De zo mertijd heeft zoo goed voldaan, dat hij tot nadere aankondiging gehandhaafd blijft. De desbetreffende verordening van den minis terraad voor de rijksverdediging zal in de komende dagen in het staatsblad gepubli ceerd worden. 's-GRAVENHAGE, 2 October (A.N.P.) Naar het A.N.P. verneemt zal, indien in Duitschland de zomertijd behouden blijft dit eveneens in ons land het geval zijn. De bommen in de Kinkerstraat. Bespreking inzake de geleden schade. AMSTERDAM, 2 October (A.N.P.) Op 13 Augustus j.L vielen, men zal het zich nog goed kunnen herinneren, tal van bommen op de hoofd stad, waarvan het grootste deel in de Kinkerbuurt terecht kwam. Vooral de Kinkerstraat heeft hier van ernstig te lijden gehad, niet zoozeer door den inslag zelve als wel door de gedwongen stopzetting van het verkeer gedurencle de periode, dat^de beide bommen, in het wegdek en in het Behangselhuis, onschadelijk gemaakt moesten worden. Het betrof hier een tijdperk van niet minder dan zestien dagen, waarin de winkeliers ernstige schade heb ben opgeloopen. Van de zijde van de getroffen winkeliers kwam kort na de tragische gebeurtenis de wenschelijkheid naar voren door handelend optreden den ergsten nood te lenigen. Ruim tachtig winkeliers zijn hierbij betrokken, niet alleen in de Kinkerstraat, maar ook op de Da Costakade en in de Da Costastraat. Iri de tweede helft van Augustus reeds werd be sloten tot de oprichting van een voorloopige com missie voor de schaderegeling betreffende den bominslag in de Kinkerstraat en omgeving, welke steun wenscht te verleenen aan degenen, die der- vingsschade geleden hebben. Onder voorzitterschap van den heer A. Th. Waalberg is Dinsdagavond ver gaderd, nadat de autoriteiten hiertoe haar toe stemming verleend hadden. De voorzitter zette uit een dat de gedupeerden zich op deze wijze hadden georganiseerd, aangezien de schade enquêtecom missie, welke zich uitsluitend bezig houdt met de geleden oorlogsschade, haar aandacht niet aan dit geval van dervingsschade kon besteden. Spreker duidde er tegelijkertijd op dat uit de achttien inge komen schadeformulieren reeds gebleken was, dat hier sprake was van een bedrag van ruim vijf duizend gulden aan verlorengegane derving door bominslag en zijn gevolgen, zoodat bij tachtig win keliers wel gerekend kon worden op een schade van tienduizenden guldens. Hij sprak zijn vreugde uit over de blijken van saamhoorigheid onder den middenstand, zooals het beschikbaar stellen van gelden tot steun van de getroffenen en de ver strekking met aanzienlijke korting van goederen door leveranciers. De commissie stelt zich thans voor zich tot de overheid te wenden en te trachten eenige gelde lijke vergoeding te verkrijgen voor de getroffen winkeliers en hen zoodoende aan te moedigen hun bedrijf op de oude schaal voor te zetten. Spreker sprak tenslotte de hoop uit dat niet alleen de sloten Kinkerstraat in de volle publieke belangstel ling zal staan, doch dat ook een voor het publiek toegankelijke Kinkerbuurt met epn gezonden win kelstand zich in de belangstelling van den Amster dammer mag verheugen. GROENTJES in HAARLEM S DAG BLAD zijn jaar in jaar uit een groot In dat succes kunt U deelen, door er zelf ter plaatsing op te geven. In het textiel vakblad „De Manufactu- rier" zijn nieuwe voorschriften van het Rijksbureau voor de Distributie van Tex tielproducten door den Handel opgenomen. Vooral van belang is de bepaling, dat tapij ten, karpetten en afgepaste kleeden voortaan niet meer vrij mogen gekocht worden, maar alleen op speciale vergunnning. De punten- waardeering van heerenpyjama's is aanmer kelijk verlaagd. Gezinnen met inkomens van f 3000 en zonder toeslagkaarten kunnen evenals a.s. moeders voortaan op speciale vergunning maximaal 1 K.G. wollen breigarens voor het breien van kinderkleertjes verkrijgen. Avontuurlijke reis van Fransch oud-premier. Camille Chautemps per motorboot van Casablanca naar Lissabon. ROME, 2 October. (D.N.B.) Onder het opschrift „Missie of Vlucht?" maakt de correspondent van de „Popoio di Roma" te Lissabon melding van een avontuurlijke reis van den vroegeren Franschen mi- nister-president Camille Chautemps naar Lissabon, waai* hij na een stormachtigen tocht van zeven da gen met zijn vrouw, den Franschen consul in Casa blanca en nog zestien vluchtelingen, uit Casablanca is aangekomen. De journalisten, die hem in zijn ho tel bezochten, vonden hem volkomen uitgeput. De avontuurlijke vlucht komt ook de Portugeesche po litie uiterst merkwaardig voor. Alvorens zij den negentien vluchtelingen toestemming geeft tot ver der reizen, wil zij een onderzoek instellen. Intusschen heeft men vastgesteld dat zich onder de passagiers van de motorboot vier repatrieerende Portugeezen bevonden, onder wie de vlieger Da Costa Vasquez, die tijdens de revolutionnaire be weging van Augustus 1931 het garnizoen van Alma- da heeft gebombardeerd. De vroegere Fransche mi nister-president heeft den journalisten verklaard dat hij een „semi-officieele missie" had. Hij zou een maand geleden uit Vichy zijn vertrokken om een informatie- en propagandareis naar Zuid-Amerika te ondernemen. Thans was hij naar Lissabon geko men om zich in te schepen op een Oceaanstoomer. Hij verklaarde echter niet waarom hij in verband met zijn missie eerst naar Casablanca was gegaan, terwijl hij evenmin een verklaring kon geven, waar om hij de reis van Casablanca naar Portugal in een kleine motorboot heeft ondernomen, ofschoon hem toch veel gemakkelijker verkeersmiddelen ter be schikking zouden hebben gestaan. Geeu Duitsch vredesoffensief. „Vrede na de overwinning". BERLIJN, 1 October. Duitsche kringen verklaarden op de vraag of een Duitsch vredes offensief op kiit oogenbjik onderweg is: „De oorlog zal zonder compromis worden ten einde gevoerd. Pas na de overwinning zal er vrede zijn". (United Press). Sterke Duitsche vliegtuigformaties boven Engeland in den aanval. Britsche luchtmacht poogde opnieuw Berlijn te bereiken Het D.N.B. meldt: In den loop van den dag hebben gisteren opnieuw sterke afdeelingen gevechtsvliegtuigen de Engelsche Kanaalkust gepasseerd, nadat reeds sedert den vroegen ochtend verkenningsvluchten boven Londen waren ondernomen. De bommenwerpers wer den door talrijke jagers vergezeld. Onophoude lijk werden aanvallen gedaan. Het grootste deel der toestellen zette koers naar Londen. Verschillende kleinere groepen werden in andere richting vliegend waargenomen. Het aantal Engelsche vliegtuigen, dat Dinsdag bij luchtgevechten boven Engelsch gebied werd nergeschoten, was tegen den avond gestegen tot 16. Een Duitsche machine wordt ver mist. In den nacht van 1 op 2 October hebbben wederom Britsche vliegtuigen getracht een aanval op Berlijn te ondernemen; Zij werden echter voor het grootste deel bij het bereiken van de versperringsgrens gedwongen rechts omkeert te maken. Slechts enkele machines slaagden er in te vliegen over eenige buiten wijken der rijkshoofdstad, zonder dat, voor zoover tot dusver werd vastgesteld, groote schade werd aangericht. ZIEKENHUIZEN GETROFFEN. Uit Brussel verneemt het D.N.B.: Britsche vliegers hebben aan de Kanaalkust een groot ziekenhuis, dat gedeeltelijk als Duitsch lazaret ingericht is, met brisantbommen aangevallen. Het Duitsche lazaret werd door een reeks scherfbommmen getroffen, ofschoon in den tuin en op de daken het Roode Kruis in reusachtige afmetingen duidelijk zichtbaar was. Bij deze gelegenheid kon ook het werpen van een kettingbom op het lazaret waargenomen wor den. De kap en de plafonds werden tot de tweede ver dieping verbrijzeld en het bovenste gedeelte van het gebouw werd door de kracht van de ontploffing en den luchtdruk van het dak ontdaan en uiteengereten. De schade als ge volg van scherven is enorm. De volgende bom viel op slechts twintig meter afstand tusschen een barak met veel oude vrouwen en de gestichtswasscherij daarnaast. De scherven van alle bommen richtten aan de omliggende ge bouwen schade aan. In de geheele wijk van de getroffen ziekenhuisafdeeling is geen ruit hel geble ven. Een D.N.B.-bericht uit Hannover meldt: In den nacht van Zondag op Maandag vlogen even over een uur Britsche vliegers, komende uit het Zuiden, over Hannover. Zij wierpen verscheidene brisant- en brandbommen langs de Leine. Twee bommen troffen het groote ziekenhuis Siloah, dat op grooten afstand herkend kan worden door een groot rood kruis; Een bom viel op de binnenplaats zonder schade aan te richten, de tweede drong binnen in de lichtschacht van het groote gebouwencomplex, doch kon dank zij krachtdadig ingrijpen van de luchtbescherming van het huis terstond onscha delijk worden gemaakt. Erger zag het er uit in de omgeving van het ziekenhuis waar in een na burige straat drie huizen verwoest werden. Ver scheidene personen werden min of meer gewond. Een bom viel op een reeks tuinen, waar een klein optrekje in vlammmen opging. Over het ge heel bleek ook hier weer het ware doel der Engel- schen: arbeiders woningen, tuinkoloniën, zieken huizen te treffen. BERLIJN. 2 October. (DNB) Duitsche ge- vechts- en jachtvliegtuigen zijn vanmorgen weer in sterke formaties gestart voor de vlucht naar Engeland. In Londen is reeds weer lucht alarm gemaakt. Het nachtelijke alarm had ge duurd tot de ochtendschemering. Een „schaapachtige" distributie-puzzle. Wol op de bon en vleesch zonder bon. Schapen zijn altijd bijzondere dieren geweest. (Foto Pax Holland.) Onverstandige menschen Nadat het personeel van de bureaux waar de Haarlemmers hun kolenbons kunnen halen, Dins dagmiddag door het aannemen van tijdelijke hulpkrachten verdubbeld was, zijn de lange rijen van wachtenden gaan slinken. Er kwamen toen zelfs momenten voor waarop de ambtenaren naar klanten zaten uit te kijken! 's Middags om half zeven was de laatste persoon geholpen. Maandagavond was dat pas om negen uur. Maar hedenmorgen kwart voor negen begon men op alle bureaux weer met een grooten achterstand, omdat er menschen zijn die zoo onverstandig ge weest zijn reeds om half zeven in de rij te gaan staan. Dat moet men zoo zei de directeur van het Distributiebureau natuurlijk niet doen, want daardoor loopt elke regeling in de war. Nu moest men tot 12 uur werken om door dien achterstand heen te komen, hetgeen natuurlijk ook wachten beteekende voor de menschen die na 9 uur kwamen en zich aan de lange rijen wachtenden moesten aan sluiten. Wij vernamen van menschen in Haarlem-Noord die hedenmorgen nog 3*/s uur in de rij hadden moeten staan. Het lijkt ons de eenige afdoende oplossing dat er voor het uitreiken der distribukaarten meer bu reaux geopend worden en dat alle bureaux door zooveel ambtenaren (desnoods aangevuld met tij delijk personeel) bezet worden, dat het wachten tot een minimum beperkt wordt. Thans is er slechts één lokaal voor Haarlem-Noord, een voor Haarlem Cen trum en een voor Haarlem-Zuid. Dat is absoluut te weinig. Vanmorgen was er ook weer veel gedrang in de gangen van het bureau van den Burgerlijken Stand omdat er nog zeer velen zijn die hun stamkaart moeten laten voorzien van het stempel „hoofd", omdat zij anders de brandstoffenbonnen niet kunnen krijgen. Om 11V2 uur stonden zich zeker 100 men schen voor de loketten te verdringen. Er werd aan zeven loketten door ambtenaren geholpen, maar de rij wachtenden dunde niet veel, daar er steeds weer nieuwe aanwas kwam. Het zal ook noodig zijn om voor dit werk een af zonderlijk lokaal te bestemmen, waar nog meer ambtenaren hulp kunnen verleenen. Het wachten voor deze menschen wordt dubbel onaangenaam want later moeten zij weer voor de bureaux der brandstoffenkaarten in de rij gaan staan. Indertijd zijn alleen de stamkaarten van de men schen die overeenkomstig de bepalingen van het be volkingsregister hoofd van een gezin zijn gestempeld met hoofd. Nu is het noodig voor de verkrijging der brandstoffenbonnen. dat elk alleen-wonende ook het stempel hoofd op zijn kaart krijgt. Wij raden elk aan die zijn kaart nog op deze wijze moet laten stempelen zijn aanslagbljet in de Perso- neele Belasting te nemen, want daarmee is aan te toonen dat men inderdaad „hoofd" is. In de Statenzaal werd heden voort gegaan met de identiteitskaarten uit te reiken aan Haarlemmers die nog niet zoo'n bewijs hebben. Het was er heden morgen vrij kalm. Niemand behoefde in de rij te staan. Deze verstrekking gaat tot en met Zaterdag voort, j Dan neemt men aan dat elke Haarlemmer boven 15 jaar in het bezit is van zoo'n legitimatiebewijs, j Bommen op Eist en omgeving. Woningen beschadigd. ELST 2 October (A. N. P.) In den afgeloopen nacht zijn Engelsche bommen gevallen te Eist (Betuwe). Een brandbom viel op het terrein van de beton- fabriek van den heer Van Dijk aan den Mermsche- weg. Het personeel heeft de bom tijdig onschadelijk gemaakt. Vier bommen vielen nabij de Willems straat. Een trof de woning van den heer G. Peters, welk huis gedeeltelijk werd vernield. De vrouw werd licht gewond. De woning naast die van de familie Peters werd beschadigd. Voorts viel een bom in het nabijgelegen weiland, waar het projectiel een grooten trechter sloeg. Een andere kwam niet tot explosie. Bij De Vork is een bom ontploft, welke geringe schade aanrichtte. In een boomgaard en een weiland achter het huis van den heer Van de Pol is een aantal bommen ontploft, waardoor enkele trechters werden geslagen. Van verscheidene huizen werden de ruiten vernield. HEDEN; 8 PAGINA'S Artikelen^ R. P.: De eigen taal. pag. 1 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daarbuiten. pag. 3 Flitsen: Het laatste stuk. pag. 3 J. B. Schuil: ,,'n Huis vol herrie" pag. 7 H. D. Vertelling: De onzichtbare man. pag. 6 Schaakrubriek. pag. b M Laatste Berichten op pagina 2

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1