"B N.V. „G RAN ITO" Jladia Malta van Gibraltar afgesneden AGENDA. Inkrimping van den Opbouwdienst BURGERLIJKE STAND WOENSDAG 2 OCTOBER 1940 HAARLEM'S DAGBLAD Roosevelt over liet voorstel van senator King. WASHINGTON, 2 October. (DNB) Ten aanzien van het voorstel van senator King ten gunste van een onbeperkten financieelen steun voor Engeland, heeft president Roosevelt in de pers-conferentie zeer beslist verklaard dat het voorstel noch van hem, noch van iemand anders in de regeering afkomstig Was. Hij zal ten aanzien van het voorstel geenerlei standpunt bepalen. Het moet geenszins worden be schouwd als een antwoord op het driemogendheden- pact van Berlijn, maar als een zuiver toeval, dat de vorige week Vrijdag na het bekend worden van het pact eerst de Britsche inkoopcommissie en daar na de commissie voor ondersteuning van Engeland bij hem waren verschenen en dat tenslotte de ge bruikelijke Vrijdagsche zitting van het kabinet ge houden werd. Roosevelt ontkende dat hij met den Franschen ambassadeur in Washington de verster king van de haven van Martinique zou hebben be sproken. Hij legde er den nadruk op dat noch hij, noch het staatsdepartement, eenigerlei mededeeling dienaangaande van Fransche regeering' heeft ont vangen. Japansche pers wenscht verbetering in de betrekkingen met Sovjet- Rusland. Op diplomatieke onderhandelingen aangedrongen. TOKIO 2 October (D. N. B.) Het driemogend- hedenpact van Berlijn en zijn mogelijke gevolgen vormen nog steeds het voornaamste thema van de Japansche pers. Op den voorgrond staan thans Japan's betrekkingen met de Sovjet Unie. Algemeen wordt de wensch naar een ver-strekkende verbete ring tot uitdrukking gebracht. De „Hotsji Sjimboem" meent dat het sluiten van een pact tussc'nen Japan en Sovjet Rusland niet slechts voor geheel Oost-Azië, maar ook in het alge meen voor de verdere betrekkingen tusschen de mogendheden van het Berlijnsche pact en de Sovjet Unie dienstig zou zijn. Voorwaarde is de normali seering van de bertekkingen van Japan met Rusland. Volgens de „Tokio Asahi Sjimboen" gaat het bij het Berlijnsche pact, niet slechts om de bevestiging van de nauwe Duïtsch-Sovjet-Russische betrekkin gen, maar tevens om een tot uitdrukking brengen van de bereidheid tot de regeling van de Sovjet- Russische-Japansche betrekkingen. Een oplossing van alle tusschen Japan en Rusland hangende kwes ties is mogelijk. Rusland moet echter zijn neutraliteit ook uitbreiden tot Tsjang Kai Sjek. Ook de „Yomioeri Sjimboen" wijst op de noodza kelijkheid van diplomatieke onderhandelingen tus schen Rusland en Japan. Engeland en Amerika trachten deze toenadering door tendentieuze be richten te verhinderen. De benoeming van Tatekawa tot ambassadeur in Moskou wijst ondubbelzinnig op den wil van Japan tot verbetering van de tegen woordige betrekkingen. Er bestaat thans een vol komen nieuwe wereldsituatie, zoodat het verleden bij de vorming van nieuwe betrekkingen buiten be schouwing moet worden gelaten. De aanvallen op Londen. STOCKHOLM 2 October (D. N. B.) Over den aanval op Londen in den nacht van Maandag op Dinsdag meldt „Stockholm's Tidningen" dat deze zoo vroeg begonnen is dat de correspondent van het blad op straat erdoor verrast werd. Een groot deel der Londenaars bevond zich reeds in de schuilkel ders. In een Amerikaansch radiobericht wordt op gegeven dat volgens oppervlakkige ramingen dc Duitsche aanvallen op militaire en voor de oorlog voering belangrijke doelen in Londen tot dusver 13.000 dooden en gewonden hebben gemaakt. Het zelfde radiobericht meldt dat Woensdagmorgen bommen geworpen zijn op negen Londensche wijken en dat acht steden in Zuid-Oost Engeland zijn aan gevallen. N. BOERKOEl Aeibertsbergstraat 80 Telef. 14028 - Zaak Ged. Oude Gracht 46 Alle GR AN ITO- en TEGELWERKEN „Strak van lijnsoepel van prijs." (Adv. Ingez. Med.) Vorst, sneeiiw en liagel in Spanje. MADRID, 2 Oct. (DNB) Op het geheele Iberische schiereiland is het weer omgeslagen. De hoogste temperaturen komen nog voor in Murcia, met 27 graden. In Avila echter vriest het 1 graad, in Dava- cerada vijf graden. Bovendien heeft het in het Gua- darrama-gebergte zwaar gesneeuwd. Dinsdagochtend is boven Cartagena en omgeving een zwaar noodweer losgebarsten, waarbij hagel viel. Gezien den enormen aandrang van het water vreesde men, dat de dijk van Cartagena zou bezwij ken. De versterking die verleden jaar werd aange legd, hield echter stand. Toch zijn in eenige buurten der stad vrij ernstige overstroomingen ontstaan, waardoor de lager gelegen verdiepingen van vele huizen overstroomden. BOVESSE IN STAAT VAN BESCHULDIGING. NAMEN, 2 Oct. (Belgapress). De heer Frangois Bovesse is onlangs teruggekeerd uit Frankrijk, waar hij in de regeering Pierlot te Sète het ambt waarnam van hoogen commissaris. Deze voormalige gouverneur der provincie Namen wordt als de hoofd schuldige beschouwd van de paniek, waarvan de stad Namen op Pinksteren j.l. het tooneel was. Bo vendien vergeeft men hem niet, dat hij bij zijn vlucht de veertig vrachtauto's heeft medegenomen, welke bestemd waren voor het vervoer der ge- evacueerde ouden van dagen en zieken. Ook ligt nog versch in ieders geheugen de taal en de houding door hem aangenomen bij de overgave van het Bel gische leger. Onbekend gebleven personen hebben met steenen geworpen naar de ruiten van zijn wo ning. Bezetting der Zuidelijke Dobroedsja voltooid. SOFIA, 2 Oct. (DNB) Met de bezetting van de Donaustad Silistria op Dinsdagmiddag is de inlijving van het zuiden der Dobroedsja bij Bulgarije voltrokken. Aan het hoofd van de in Silistria binnenrukkende troepen trok de gou verneur-generaal, generaal Popoff, onder ge juich der bevolking, de stad binnen. Kobavasji niet uit Ned.-Indië teruggeroepen. Onderhandelingen feitelijk nog niet begonnen, aldus een Japansche woordvoerder. TOKIO, 2 October (D.N.B.) De woordvoerder van het departement van Buitenlandsche Zaken heeft in de dagelijksche persconferentie medege deeld dat hem niets bekend is van het aan de Ja pansche regeering toegeschreven voornemen Ko bayasji uit Nederlandsch-Indië terug te roepen. Feitelijk, aldus betoogde de woordvoerder, is Ko- bayasji met zijn onderhandelingen nog.niet begon nen. De besprekingen, welke tot dusver tusschen ide leden van zijn delegatie en de autoriteiten van Nederlandsch-Indië gevoerd zijn, waren slechts van inleidenden aard. De Japansche regeering volgt het verloop dei- missie van Kobayasji met de grootste belangstel' ling. Het blad „Hotsji Sjimboen'' had in verband met de (nieuwe ordening in het Verre Oosten den eisch gesteld den minister van handel, Kobayasji, uit Batavia terug te roepen, daar verdere onder handelingen met de autoriteiten van Nederlandsch- Indië zonder succes moester: blijven,- zoolang Ne derlandsch-Indië zich evenals tot dusver in het En- gelsch-Amerikaansche vaarwater blijft bewegen. De onderhandelingen zouden naar de meening van het blad pas hervat moeten worden, wanneer Ne derlandsch-Indië het standpunt van Japan en de bedoelingen van Japan ten aanzien van het schep pen eec.er nieuwe orde in het Verre Oosten inziet en de samenwerking voor dit doeleinde niet meer van do hand wyst. LID DER JAPANSCHE DELEGATIE OVERLEDEN. BANDOENG. Hier is overleden overste Ishooto, een der leden van de missie Kobayasji. Hij is be zweken aan pemicieuse anemie. (United Press). Middellandsche Zee-kabel door de Italianen vernield (Van den V.F.B.-correspondent.) Rome. Volge'ns'de laatste berichten 'zijn dc Italianen er opnieuw in geslaagd den telegraafkabel tusschen Malta en Gi braltar onbruikbaar te maken. Toen nu een eeuw geleden het eerste telegram langs electromagnetischen weg verzonden was, maakte zich spoedig de wensch kenbaar om Europa en Amerika door een zeekabel te ver binden. Het duurde echter nog wel 20 jaar voo- dat deze wensch werd vervuld. De kabel, waar van men zich destijds bediende, bestond uit een koperdraad van 3 4 millimeter dikte: om dezen hoofddraad slingerden zich spiraalsge wijs nog zes soortgelijke koperdraden. Hierom heen kwam nog een omhulsel van rubber, in teer gedrenkte jute ep ijzerdraad. De kabelleg ging geschiedde door twee schepen, die elkaar halverwege ontmoetten; nu werden de beide einden aan |lkaar verbonden en kon het tele gram verkeer ongestoord plaats vinden. Dat duurde evenwel slechts drie weken; toen brak de kabel en het gelukte niet meer dien te her stellen. Het bewijs was echter geleverd dat de telegrafie tusschen twee werelddeelen moge lijk is, ook al zijn zij gescheiden door een Oceaan. Eerst toen de onderzeekabels met looden mantel waren uitgevonden kon het werk in veel grooteren stijl worden hervat. In 1891 kwam de eerste kabel tusschen Franrijk en Enge land tot stand; en nu volgde in snel tempo de eene kabel op den andere. Bij het Verdrag van Versailles werden alle Duitsche kabels ont eigend. De Engelschen hebben het meeste geprofi teerd van de nieuwe vinding. Reeds voor het uit breken van den wereldoorlog was dit het geval, daar alle onderzeesche kabels over Londen liepen. Op deze wijze was het mogelijk dat de Engelschen de meeste telegrammen konden on derscheppen. die in Augustus 1914 uit de Zuid- Amerikaansche staten naar Duit-schland gin gen. In de jaren na den wereldoorlog heeft Engeland er groote waarde aan gehecht, zijn steunpunten over de geheele wereld door tele graafkabels met elkaar te verbinden. Zoo zijn ook in de Middellandsche Zee de Engelsche vlootbases met elkaar verbenden door onderzee sche kabels. Thans is het den Italianen gelukt een der voornaamste verbindingen tusschen Malta en Gribraltar te verbreken. (Nadruk verboden.) Weer bommen op ons land. AMSCTERDAM 2 October. HET A. N. P. meldt: De Engelsche. vliegers zetten ook hedennacht hun verraderlijke aanvallen op de Nederlandsche bur gerbevolking voort. In den al'geloopen nacht verschenen wederom vijandeijlke vliegtuigen boven de hoofdstad. Zij trachten huizen in het Noordelijk stadsdeel te tref fen. De bommen kwamen echter terecht aan den binnenkant van een dijk. De dijk werd licht be schadigd, terwijl ruiten van woningen in de om geving sprongen. Bovendien is vannacht een uitgebrande lichtkogel in dent uin van het perceel derde Helmerstraat 8f gevallen. Het projectiel, dat geen schade veroor zaakt heeft, is vanmorgen door deskundigen ver wijderd. Het A. N. P. meldt verder: OUDDORP, 2 Oct. In het West Nieuwland alhier zijn gisteren 3 bommen gevallen, welke eenige scha de aan de gewassen veroorzaakten. Persoonlijke on- [elukken zijn niet voorgekomen. NIJMEGEN, 2 October. In den afgeloopen nacht werden in Nijmegen eenige zware bominslagen ge hoord, Naar wij vernemen is te middernacht een achttal bommen neergekomen in het open veld te Ewijk tusschen Nijmegen en Druten. Er zou geen ernstige schade zijn aangericht. ROZENBURG. 2 October. In den afgeloopen nacht is de vijftigste Engelsche bom sedert den aan vang van de bombardementen op het eiland Rozen burg neergekomen. Hij behoorde tot een serie var zeven brisantbommen. Twee projectielen ontploften niet. De bommen, die wel tot ontploffing kwamen brachten groote schade toe aan een villa in het cen trum. Verder werden verscheidene woonhuizen be schadigd, terwijl het electrsch net en het telefoon net werden gestoord. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. OOK IN AALTEN VIELEN BOMMEN. AALTEN 2 October (A. N. P.) Gisteravond zijn in deze gemeente een aantal bommen neerge komen. Een drietal kwam terecht in een boschje tegenover de woning van den heer Stroncks op de haard. Alle ruiten aan de voorzijde werden vernield. Een andere bom sloeg een trechter van ongeveer vijf meter doorsnede juist voor het huis van den heer De Vries, hoofd der Christelijke Nationale School te De Haard. Ook hier sloegen alle ruiten stuk, terwijl de voordeur werd vernield. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. PHILIPS EN ERRES OOK IN HUURKOOP HAGEMAN - Ged. Oude Gracht 52 (Adv. Ingez. Meci.j Heden WOENSDAG 2 OCTOBER. Frans Hals Theater: Circusreizigers, 2.30 en 7 uur. Cinema Palace: De 3 Codona's, 2, 4.45 en 7 uur. Luxor Theater: Zoölogica, 2.30 en 6.309 uur doorloopende voorstelling. Rembrandt Theater: Mijn zoon de minister, 2.30, 4.45 en 7 uur DONDERDAG 3 OCTOBER. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Teraardebestelling J. van ¥averen. Op de Noorderbegraafplaats te Haarlem Noord is hedenmiddag het stoffelijk overschot ter aarde be steld van den heer J. van Waveren, oud-amanuensis- instrumentmaker aan het laboratorium van de Teylerstichting. Velen waren aanwezig om den over ledene een laatste groet te brengen. Namens de Teylerstichting woonden de heer H. van Borssum Buisman en prof. dr. A. D. Fokker c^e plechtigheid bij. Aan de groeve heeft prof. Fokker een afscheids woord gesproken. Dit afscheidswoord, zoo zei spre ker, kan niet anders zijn dan een woord van dank baarheid en enkentelijkheid voor de vele diensten die de overledene het laboratorium van de Teyler stichting en hen die boven hem gesteld waren, heeft bewezen. Hij -was steeds een voorbeeld van plichts betrachting en voor de instandhouding van de ver zameling van de Teylerstichting heeft hij zeer veel gedaan. Met weemoed denken wij aan den tijd toen wij hem in zijn dagelijksche arbeid leerden kennen en waardeeren. Ds. J. IJntema sprak hierna eenige gevoelvolle woorden van troost tot de nabe staanden waarin hij erop wees, dat hun niet alles ontvallen was daar de herinnering aan den over ledene blijft. Zoo paart zich de weemoed van het afscheid aan de dankbaarheid voor het vele, dat hij ons geschonken heeft. Een familielid dankte ten slotte voor de eer den overledene bewezen. Op de Amsterdamsche Beurs. AMSTERDAM 2 October (A. N. P.) Kon men lot korten tijd geleden op de Amsterdamsche beurs van een krachtig koersherstel ten aanzien van vele fondsen spreken, die gedurende de afgeloopen maanden in sommige gevallen zelfs de laatste jaren aanzienlijk waren gedaald, thans is hier in menig geval nauwelijks meer sprake van. De gang van zaken op de Effectenbeurs geeft de laatste dagen een duidelijk zichtbare opwaartscho beweging te aanschouwen, waarbij men ten aanzien van som mige waarden beslist van een hausse kan spreken. Bij een vergelijking van het koersniveau van Maandag 2 September tot en met Dinsdag 1 Octo ber kan men vooral ten opzichte van de waardee ring van binnenlandsehe industrieele aandeelen, alsmede op de obligatiemarkt, eenige opmerkelijke veranderingen constateeren. Aandeelen A. K. U. bijv. wisten in de genoemde periode een koerswinst van 40 pet. te behalen, ste gen van 80 pet. tot even boven de 120 pet. welk niveau bijna een verdriedubbeling van den onder- pandkoers van 42V> pet. beteekent. Unilever ver beterden van 88 pet. tot 125 pet. Philips van 150 tot even beneden de 190 pet. De minder courante aan deelen in deze rubriek stegen eveneens aanzienlijk. Zoo liepen aandeelen Heemaf op van 88 pet. tot 110 pet., Ned. Hoogovens van 77 pet. tot 110 pet., Nijma van 160 pet. tot 180 pet., Smits transformatoren fabrieken van 170 pet. tot even onder de 200 pet. Om maar enkele willekeurig gekozen voorbeelden uit deze groep te memoreeren. Zeer opmerkelijk was eveneens het verloop op de obligatiemarkt. In het centrum der belangstelling stonden vooral Ned. Staatsfondsen. De 4 pet. staats- leening met belastingfaciliteit wist met 100 1/16 zelfs de parigrens te overschrijden, terwijl dc tweede leening zonder bel. fac. v. 92 pet. verbeterde tot 97 pet. De gestaffelde leening steeg met bijna 8 punten tot omstreeks de 90 pet. grens, waarbij Maandag j.l. zelfs een omzet van f 1.135.000 werd bereikt. Ook de oude schuld wist aanzienlijk in koers te stijken. Ned. Werk. Schuld steeg van 62 pet. tot 70 pc.. Groot boekobligaties van 76 pet tot 81 pet. Opmerkelijk waren verder Indische staatsfondsen, waarvan de conversieleening 1937 van 78 pet. ver beterde tot 86 pet. Flinke veranderingen naar boven gaven ten slotte gemeenteleeningen en pandbrieven te zien, waarbij voor tal van 3Vó pet. obligaties stijgingen van 5 pet. tot 10 pet. in de verslagperiode konden worden ge boekt. Enkele 4 pet. rente gevende pandbrieven van goede en op solide wijze beheerde hypotheekban ken zijn zelfs niet ver meer van de parigrens ver wijderd. NEDERLANDSCHE ARBEIDSDIENST IN VOORBEREIDING 's-GRAVENHAGE. 2 October. (A.NT.P.l In dc komende dagen zal een reorganisatie van den opbouwdienst ten uitvoer w orden gelegd, welke een aanzienlijke vermindering van de personeelsterkte zal medebrengen. In de periode van 8 tot 15 October zullen gelei delijk uit der. op'oouwrienst ontslagen worden alle korporaals en manschappen ouder dan 25 jaar en onderofficieren ouder dan 35 jaar. In overeenstemming met deze vermindering van de sterkte zal ook een 2antal officieren den op bouwdienst verlaten. Van het ontslagen personeel zal ruim de helft werkzaam gesteld kunnen worden bij de luchtbe scherming, en wel op een arbeidscontract in een normale burgerlijke verhouding. Voorts zullen nog ongeveer 1500 man, hoofdza kelijk onderofficieren, plaatsing kunnen vinden bij politie en brandweer. De aanmelding voor werk in Duitschland blijft verder onbeperkt opengesteld. Bij de z.g. organisa- tie-Todt voor den aanleg van wegen kunnen onge veer 5000 man in den leeftijd van 2535 jaar werk vinden. Bij genoegzame animo hiervoor bestaat het plan allen samen te brengen in Nederlandsche korpsen onder Nederlandsche officieren en onderofficieren. Werkkrachten in den landbouw zullen in aan merking kunnen komen voor kolonisatie in Frank rijk onder leiding van Nederlandsche deskundigen. Het resteerende deel van den opbouwdienst, dat in 18 korpsen zal worden ingedeeld, elk ter sterkte van circa 1000 man. zal tevens de en- cadreering en de kern van vast personeel vor men voor een Nederlandsehen Arbeidsdienst, waarvan de instelling door den commandant van den Opbouwdienst, majoor J. N. Breunese, in ons land zal worden voorbereid. AANWIJZINGEN TEN BEHOEVE VAN DE ZELFBESCHERMING. De Rijksinspectie Luchtbescherming heeft een practisch boekje het licht doen zien: „Aan wijzingen ten behoeve van de zelfbescherming" Het boekje bevat voorbeelden van lichtafscher- ming ter voorkoming van lichtuitstraling uit ge bouwen. Het geeft aan, aan welke eischen de te treffen voorzieningen moeten voldoen, waarna een serie zeer duidelijke teekenigen aanwijst, hoe men op eenvoudige wijze een kamer, woning, winkel of gebouw afdoende kan verduisteren. Exemplaren van deze nuttige uitgave zijn voor ieder belangstellende tegen betaling van 5 cent verkrijgbaar bij het Bureau van de Ne derlandsche Vereeniging voor Luchtbescher ming, Nassau Ouwerkerkstraat, Den Haag. A.R. KIESVEREENIGING TE HAARLEM. De uitgestelde vergadering van de A.R. Kiesver- eeniging, waar dr. C. Veenhof zou spreken over „Groen van Prinsterer's strijd tegen de revolutie" zal thans gehouden worden op Zaterdag 5 October U.S. Tot de vergadering hebben alleen leden toegang, daar voor genoodigden de zaal geen ruimte genoeg biedt. GOEDEREN ZONDER PUNTEN VERKOCHT. De Haarlemsche politie heeft proces-verbaal •pgemaakt tegen een 32-jarigen koopman uit Amsterdam, die op de Botermarkt te Haarlem textielgoederen zonder punten had vex-kocht. Ook de vrouw die ze gekocht had, kreeg een bekeuring. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 39 scha pen f 30 a f 60 per stuk, 39 lammeren f 30 a f 60 per stuk. Schapen zeer matige aanvoer, vlugge han del, vaste prijzen. HAARLEM 2 October. Ondertrouwd: 2 October: G. A. Hartog en A. J. Spielings, M. Haseth en J. C. Jansen, P. Koek en F. Smit, H. F. Holzapfel en J. M. Kenter, H. v. d. Woetsijne en G. M. Nijveld, C. Stïjnman en M. G. Bouman, A. J. v. d. Hoeven en H. M. Balm, W Knol en A. H. M. Tieskens, P. v. Geest en A. M. I. Gericke, J. Steenstra en A. J. D. Slot, F. Bakker en C. J. Hoven, G. v. Loenen en T. J. v. d. Werff J. H. Bourgonje en E. Methorst, D. Hogenbirk en J. F. Barthel, C. E. de Rek en G. C. de Groot, II. G. Veis en M. Snoeks, W. L. Groenewoud en A. M. Hoogenes, S. J. Bol en J. A. Lippus, B. Pout en C. M. Schaap, W. Pruin en A. J. Huls- kemper, H. J. Cramer en E. Fischer, J. Baartse en H. P. Scheffer, J. Leen en J. M. 'Hommels, W. de Vries en J. A. Brander, H. Rposen en C. Th. van Zwol, G. J. Wurkum en H. M. Hartgerink. W. J. K. Sehönlau en H. Max, W. P. Piepers en E. Altema, M. Pluer en J. Reinders. Getrouwd: 2 Oct.: M. J. Blom en P. M. Monde. M. Lan- geveld en D. M. vara Bergen en Henegouwen. M. Vroone cn J. M. v. Star. C. Nat en A. C. Masee L. Pieters en E. Bos. W. A Cliteur en M. Ruiter. W. Smit H. J. C. van Hengel. W. v. Buuren en J. Scholder. A. Willems en M. C. van Drunen. H. v. d. Meij en C. A. Leujes. H. U. Leuwener en A. Ie Noble. F. J. v. Steijn en J. Otte. F. A. Dekker en J. N. Beekman. J. v. Oudenaaren en M. Schutter. G. J. J. van Ginkel en P. A. J. Kramer. Bevallen: 30 Sept.: A. H. M. Smit-Gerritsen, d. A. F. Gevers Deynoot-v. Beecb Vollenhoven, z. A. A. M. Bur,gez'-de Looze, z. 1 Oct.: G. J. Sernee- Koster, 2 z. M. Mos-v. d. Bos, d. M. M. Alke- made-Berginski, z. M. A. Vogels-Horsten, z. H. Snial-Duivenvoorden, z. G. Ellens-de Groot, dochter. Overleden: 1 Oct.: A. Servaas-Blankendaal. 64 j., Klopper- singel. E. H. J. v. d. Bunt-Meijer, 61 j., Kam perlaan. A. Mooyekand-v. d. Berg, 63 j. Kam- perlaan. Over de laatste drie schooljaren bedroegen de percentages leerlingen, die naar den huisarts ver wezen moesten word n, resp. 24.2, 24.5 en 28.7. Deze cijfers geven dus een duidelijke stijging te zien, die vooral in het laatste jaar aanzienlijk was. Over de laatste drie schooljaren bleven de controleerende artsen dezelfde. Zouden zij door andere vervangen zijn, dan kon de stijging van bovenstaande percen tages wellicht mede beïnvloed zijn doordat later strengere noi-men werden aangelegd dan eerst; nu kan de stijging alleen tot de conclusie leiden, dat het aantal behandeling vereischende aandoeningen relatief is toegenomen en zelfs in vrij sterke mate is toegenomen. Wat het laatste jaar betreft is dit ook het ge val met. het aantal leerlingen, wier algemeene lichamelijke toestand als onvoldoende moest worden aangemerkt. Over de laatste drie schooljaren be droeg het percentage van zulke leerlingen n.l. resp. 2,5. 2.2 en 3.3. Behalve constitutie-eigenschappen kunnen vooral hierbij maatschappelijke invloeden in het spel zijn. Zonder dat nog bepaaldelijk van ondervoeding gesproken behoeft te worden, kan vooral werkloosheid e.d. aanleiding geven tot min der krachtige of minder doelmatige voeding, waar door de algemeene lichamelijke toestand geschaad kan worden. Opmerkelijk zijn ook de cijfers betreffende het vóórkomen van zenuwaandoeningen. Voor werke lijke zenuwziekten waren de percentages over de laatste drie schooljaren 0.5, 1.6 en 1.3. Voor stot teren, dat zeer vaak op nerveuze oorzaken steunt, bedroegen zij 0.9, 0.9 en 1.4. In totaal komt men hierbij dus tot 1.4. 2.3 en 2.7 en ook hier valt dus weer een duidelijke stijging vast te stellen. In nog sterkere mate is hetzelfde hetg eval bij de ge constateerde achterlijkheid. Ernstige gevallen van achterlijkheid komen natuurlijk bij het gewoon lager onderwijs niet voor, daar zulke kinderen reeds bij voorbaat naar een school voor buitengewoon onderwijs verwezen worden. Hier betreft het dus kinderen van wie men aanvankelijk althans kon hopen, dat zij voor het gewone onderwijs geschikt zouden blijken, maar bij wie later het tegendeel moest worden vastgesteld. De percentages hiervan bedroegen resp. 0.25, 1.6 en 2, hetgeen een zéér be langrijke toeneming is. Behalve al deze aandoeningen en afwijkingen, waarbij maatschappelijke factoren een rol gespeeld künnen hebben, geven ook de cijfers over de ge- zichts- en oogziekten en die óver de neus-, mond en keelziekten en duidelijke stijging te zien. De percentages leerlingen, bij wie gezichts- of oog ziekten geconstateerd werden, bedroegen over de laatste drie schooljaren 12.9, 12 en 18.6! Voor de neus-, mond- en keelaandoeningen waren zij 8.9, 9 en 10.3. Tegenover al deze stijgingen staat, dat rachitis- verschijnselen belangrijk in aantal afnamen. De percentages over de laatste drie schooljaren be droegen n.l. 7.8, 6.3 en 5.6. De verbeterde inzichten omtrent de voedingsleer en de leiding bij de toe passing daarvan, die de plaatselijke consultatie- bureaux voor zuigelingen en kleuters in de achter liggende jaren gegeven hebben, zullen aan deze verbetering wel niet vreemd zijn. De cijfers betreffende bloedarmoede en die over het vóórkomen van ruggegraatsverkrommingen geven over de laatste drie schooljaren zoodanige fluctuaties te zien, dat uit het verloop geenerlei gevolgtrekkingen te maken zijn. Voor bloedarmoede bedroegen de percentages 4.7. 3.2 en 4 terwijl rug gegraatsverkrommingen geconstateerd werden bij 4.5, 6.2 en 5.2 pCt. der leerlingen. Vooral de hoogte van deze laatste percentages zal menigeen verwon deren. Tuberculose en andere longafwijkingen kwa men de laatste jaren zéér weinig voor. HAARLEMMERMEER AUTOBUSDIENST GEWIJZIGD. De autobusdiensten van de N.V. Maarse en Kroon zijn wederom gewijzigd. Uit Hoofddorp ver trekken de laatste bussen naar Amsterdam en Haarlem om half acht. Deze bussen keeren dan om negen uur terug. De zeven uur dienst is ver vallen. HEEMSTEDE De gezondheidstoestand op de scholen. Opmerkelijke cijfers. De zeer gedetailleerde verslagen, die de beide gemeentelijke schoolartsen jaarlijks over hun be vindingen uitbrengen, stellen niet alleen in staat, een inzicht te krijgen in den gezondheidstoestand van de schoolbevolking over een bepaald school jaar,-maar zij maken het bij raadpleging van een aantal opeenvolgende verslagen tevens mogelijk na te gaan, welke aandoeningen in toenemende en welke in afnemende mate voorkomen en daardoor tot op zekere hoogte tevens óf, en zoo ja in welke mate. maatschappelijke invloeden op den gezond heidstoestand van de schooljeugd ter plaatse in werkten. Na een zoo lange periode van crisis ei werkloosheid als de achter ons liggende jaren ge bracht hebben, verdienen deze verslagen daarom nog meer de aandacht dan anders. Uit het verslag over het laatste schooljaar, dat dezer dagen gepubliceerd is, blijkt, dat 28.7 pCt van de leerlingen naar den huisarts verwezen moesten worden. Dit waren alle leerlingen, die noch op school, noch thuis, voor ziek golden, maar waar van bij onderzoek toch bleek, dat zij in een of ander opzicht geneeskundige behandeling van noode hadden. Op zich zelf volgt hieruit reeds, dat de geneeskundige schoolcontrole van groot nut is doordat zij tot een tijdige doktersbehandeling leidt, waardoor in tal van gevallen grooter onheil voor- komen wordt. Niet velen zullen vermoed hebben, 1' dat dit bij een zóó groot deel der leerlingen het geval was. AERDENHOUT Mr. H. J. D. D. Enschedé. Wordt 8 October a.s. 80 jaar. (Foto Archief H.D.) Op 8 October a.s. zal mr. H. J. D. D. Enschedé, te Aerdenhout, oud-firmant der N.V. Grafische Inrich ting Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem, den 80- jarigen leeftijd bereiken. Mr. Enschedé bezocht de H.B.S. te Haarlem en het gymnasium te Amsterdam. Vervolgens studeerde hij aldaar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amster dam en promoveerde op 16 April 1886. Den 29en Januari 1887 kwam hij in dienst der firma Enschedé, v/aar hem aanvankelijk de behartiging der belangen van de Opr. Haarl. Crt. toegewezen werd. In ver band daarmede was hij eenigen tijd hoofd redacteur van dat blad. Later kreeg hij de af deeling geldswaardig papier onder zijn leiding. In 1896 volgde hij zijn vader als firmant op; zijn mede-firmanten waren toen mr. Joh. Enschedé en mr. Charles Enschedé. Mr. Enschedé heeft in den loop der jaren nog lal van andere functies bekleed. Hij was plaatsvervan gend kantonrechter cn van 19011906 hoofdbe stuurslid van den Ned. Journalistenkring (van 19021906 vice-voorzitter). Verder is hij vice-voor- zitter van het hoofdbestuur van de Federatie van Werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbedrijf en voorzitter van den Bond van Handelaren in Grafische Artikelen geweest. Gedurende een aantal jaren was hij lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken en hoofd bestuurslid der Vereeniging tot Oprichting en Ex ploitatie van volkssanatoria voor borstlijders in Ne derland. Na ruim een halve eeuw zijn krachten aan de firma gewijd te hebben, heeft mr. Enschedé zich op 29 September 1938 teruggetrokken. Mr. Enschedé is altijd een groot liefhebber van reizen geweest. Met uitzondering van Rusland heeft hij geheel Europa bereisd. Én voorts had de letterkunde altijd zijn liefde. De verdiensten van mr. Enschedé werden door de Nederlandsche regeering erkend door zijn benoe ming tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Verder ontving hij de onderscheidingen van de Kroonorde van België en van het Nerl. Roode Kruis en werd hij ook door de Pei-zische en de Fransche regeering onderscheiden. Daar de heer Enschedé reeds geruimen tijd ern stig ongesteld is, zal van een officieele viering van zijn 80en verjaardag geen sprake zijn.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2