Vooral BOSCH Aandacht voor een stevig ontbijt. JCunstr FLITSEN FIETSLICHT 1 HS'AREEM'S DAGBE'AÖ 3 HOUT VOOR DE HOUTGASGENERATOREN. Een ultra-modern bedrijf, dat zich bezig houdt met het produceeren van deze brandstof, is in West-Friesland opgericht. Het gevelde hout wordt gezaagd en gehakt, waarna het gereed is voor den verbruiker. (Foto Pax Holland.) De Voedingsraad schrijft: Zeer velen plegen het met het ontbijt minder nauw te nemen, haastig wordt een slok thee en een onvoldoende hoeveel heid voedsel naar binnen gewerkt. Menigeen gunt zich zelfs de rust niet om hiervoor even te gaan zitten: onder het aankleeden nuttigt men den eer sten maaltijd van den dag. Er is reden om met eenige klem tegen dit verkeerde gebruik te waar schuwen. Waarom niet een kwartier of een half uur eer der opgestaan en zich op zijn gemak voor zijn dagtaak voorbereid? Het jachtige dagbegin brengt een element van onrust met zich mede, dat zijn nawerking nog geruimen tijd laat voelen. Reeds daarom is het van groote beteekenis, dat men er voor zorgt voldoende tijd beschikbaar te hebben voor een rustig ontbijt in den gezinskring. Ter loops mag in dit verband nog wel worden ge wezen op de waarde, die zulk een samenzijn van de gezinsleden, bij het begin van den dag, ook voor de bevordering van een goed familieleven vertegenwoordigt. Uit een oogpunt van doelmatige voeding ver dient een rustig ontbijt uiteraard warme aan beveling. Er bestaat een nauwe samenhang tusschen onze spijs verteering en onze psychische gesteldheid. Wil men van zijn voedsel een zoo hoog mogelijk rendement hebben en zijn spijsverteringsorganen niet onnoodig belasten, dan verdient het aanbe veling, dat men zich voor iederen maaltijd den noodigen tijd gunt en dezen zoo mogelijk in een aangename en gezellige omgeving nuttigt. Bovendien is het van groote beteekenis, dat men zich 's ochtends behoorlijk voedt. Het ontbijt moet dus niet alleen rustig genuttigd worden, maar het moet ook voldoende voedingsstoffen bevatten. Brood en boter vormen de kernbestanddeelen van het Nederlandsclie ontbijt. Hiervoor komen in aan merking een glas melk of wat kaas, ook wel een ei, terwijl rauw fruit een rauwe tomaat enz. een paar plakken komkommer, eventueel radijs of Rammenas een zeer waardevolle aanvulling vormt. Men denke vooral niet, dat melk een kin derachtig voedsel is. Twee flinke glazen melk per dag kunnen den voedingstoestand en daarmede het algemeen welbevinden van volwassenen zeer gun stig beïnvloeden. Een ontbijt ziet er dan bijv. als volgt uit 200 a 250 gr. melk met 15 a 20 gr. vlugkokende havermout tot pap gekookt, 5 a 10 gr. suiker: prijs 4 a 5 cent. 2 sneetjes bruin brood met boter, tomaat, kom kommer of radijs; prijs 4 a 5 cent. Zoodat men per hoofd hiervoor op een uitgave van 8 a 10 cent moet rekenen. Wil men ter afwisseling in plaats van pap eens een ander gerecht probeeren, dan kan men een smakelijke variatie verkrijgen door hangop met geraspten appel te nuttigen. Daartoe legge men reeds den avond van tevoren een doek in een ver giet en giete daarin V2 a 1 L. karnemelk uit. Des ochtens vindt men dan op het doek de ingedikte „hangop", die wanneer men er een geraspten appel doormengd tot 'n vrij dikke zelfstandigheid wordt. De smaak van dit gerecht is bijzonder en er behoeft nauwelijks suiker aan te worden toege voegd. In Zwitserland is de „Müsli" een bijzonder ge waardeerd ontbijtgerecht. Om dit op tafel te kun nen brengen, zette men per persoon den vorigen avond een afgestreken eetlepel havervlokken of havermout te weeken in 3 eetlepels water. Den volgenden morgen mengt men de geweekte haver mout met wat citroensap en met een eetlepel ge suikerde gecondenseerde melk of honing. Nu wordt een groote appel, die van te voren goed gewas- schen en droog gewreven is, met schil en al ge raspt en direct in de pap geroerd. De echte lief hebbers strooien tenslotte een eetlepel gemalen noten over dit gerecht. Hoofdzaak bij deze voorbeelden is, dat men doordrongen wordt van de beteekenis, die het ontbijt voor het gezinsleven en voor het behoud van gezondheid en werkkracht heeft. Inzonderheid zij. die door hun werkzaamheden in het middaguur op een vluchtige of in samenstelling beperkte maaltijd zijn aangewezen, zullen verstandig doen door een dergelijk ontbijt te nuttigen. Gedacht wordt hier o.a. aan kantoor- en aan winkelper soneel. Is dit inzicht eenmaal aanwezig, dan zal het niet moeilijk vallen om ook aan dezen maaltijd de plaats in te ruimen, die hem toekomt. Een lichtgevende verkeersagent. Op het drukke verkeerspunt Bezuidenhout— Eerste v. d. Boschstraat te 's-Gravenhage leek het Dinsdagavond in het duister te spoken, aldus schrijft de Tel. Een witte verschijning met een witten helm op, welke licht scheen uit te stralen, zag men op ge heimzinnige wijze een verkeersapparaat bedienen, terwijl trams, auto's en honderden rijwielen in het donker naast elkaar voortgleden. Het was de eerste proefneming in Den Haag en vermoedelijk in Ne derland met den verlichten verkeersagent. De politieman was gehuld in een lange, witte jas en droeg een witten helm, welke beide kleedingstuk- ken met een lichtgevende stof waren bestreken. De agent bediende een verkeersapparaat, dat met licht gevende lak was uitgerust en beurtelings rood en groen licht te zien gaf. Boven den politieman brandde een verduisterde kwartslamp. Op circa honderd meter kon men reeds een spookachtigen verkeersagent zien met zijn roode en groene bor den. en het was voor de vele rij- en voertuigen, als of deze agent hier reeds lang had gestaan, zoo snel werd het verkeer geregeld. Commissaris voor niet-commercieele vereenigingen benoemd. Niet-normale uitgaven vereischen zijn goedkeuring. Het A.N.P. meldt: Op grond van de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied van 21 September 1940 betreffen de het verkrijgen van een overzicht van vereeni gingen van personen en stichtingen met n iet-uit sluitend commercieel doel, heeft de commissaris- generaal voor bijzondere gevallen een beschikking gegeven, volgens welke od het gebied van organi satie- en stichtingwezen de heer Müller-Lehning wordt benoemd tot commissaris voor de vereeni gingen en stichtingen met een niet uitsluitend commercieel doel. De thairs getroffen maatregel heeft, naast het verkrijgen van een overzicht als bovengenoemd, in hoofdzaak ten doel de verzekering der materieele rechten, die de leden tegenover hun organisaties door hun contributiebetaling hebben verworven. Het brengen van wijziging in den financieelen toe stand van voorheen met betrekking tot deze licha men, voor zoover dit de normale uitgaven te boven gaat, behoeven de goedkeuring van den thans be noemden commissaris. Alle hier bedoelde organisaties, met of zonder rechtspersoonlijkheid, vereenigingen, verbondein, stichtingen, formaties in den vorm van een ver- eeniging, die als een aaneensluiting van menschen te beschouwen zijn, zoo goed als alle inrichtingen en ondernemingen, die verband houden met der gelijke organisaties, staan tot nader order onder toezicht van den thans benoemden functionaris. Van 10 October a.s. af is het kantoor van dezen commissaris gevestigd te 's-Gravenhage, Waals- dorperweg 6874. KABELBALLON NEERGESCHOTEN. EMMEN, 1 October. Maandagmorgen is door Duitsche jachttoestellen een afgedreven kabel ballon, onder Oosterhesselen in brand gescho ten. De ballon bevond zich op groote hoogte en heeft, voor zoover bekend, geen schade aange richt. (A.N.P.) in Haarlem en daarbuiten. HOLLANDSCHE TEEKENAARS VAN HEDEN: JANTJE (FELIX HESS). Op een paar veiling-kijkdagen in Arti op het Rokin was deze week een vijftigtal gekleurde tee- keningen van Felix Hess geëxposeerd, welke schil der onder zijn pseudoniem Jantje geruimen tijd zijn wekelijksche actueele bijdragen aan het Groene weekblad leverde. Het aantal journalistieke teekenaars van eenig belang is nu wel in ons land niet zóó groot, dat ik deze gelegenheid kon laten voorbijgaan eens een reeks werken van Jantje bijeen te zien, en na te gaan, hoe een ensemble den indruk zou kunnen wijzigen, welke reeds bestond door het volgen van Jantje's arbeid voor genoemd weekblad. Dat al dit werk hier nu bovendien de oorspron kelijke teekeningen waren, vermoedelijk na de re productie in de krant met aquarelkleuren ingevuld, maakte het waarschijnlijk dat ze het anders zou den „doen" dan de zwart-en-wit prentjes die wij gewend waren te zien. En dat bleek inderdaad het geval, al kwam er daardoor in den „geest" van het werk weinig verandering. Uit de keus van zijn pseudoriem bleek reeds dat het Hess er om te doen was zijn humoristische, vaak satirische inzichten op actueele feiten en quaesties met de onnoozelheid van een kind, dat op zijn leitje griffelt den lezers voor te leggen. Quasi onschuldig, zoo langs den neus weg men schen en toestanden in het ootje te nemen, zonder felheid, zonder opstandigheid, maar met die mon kelende spotternij, waardoor niemand zich direct beleedigd kan gevoelen, maar die toch bij den be schouwer de dwaasheid van de gehekelde zaak of persoon openlegt. Zoo het waar mocht zijn, dat kinderen en dronken lui de waarheid spreken, dan moet het, zal Hess gedacht hebben, ook mogelijk zij-n de waarheid op een kinderlijke manier te tee kenen. Nu zal het duidelijk wezen, dat men licht eens een enkel maal zich in de teekenmanier van een kind verplaatst, in den habitus van het kind kruipt, maar om dat zoo lang vol te houden als Hess gedaan heeft, moet men wel iets meer in zijn mars voeren, dan zoo op het eerste gezicht lijkt. Hij heeft ook daarin wel voorgangers onder de humoristische teekenaars gehad, doch staat onder hen in ons land, vooral als langen-afstand-looper vrij wel alleen in onzen tijd. Twee bezwaren, die ik al eens vroeger bij dit werk voelde opkomen en tot uiting bracht, staan een duurzaam blijvende bewondering voor zulke ongetwijfeld bestaande capaciteit in den weg. In de eerste plaats verflauwt de verrassing betrekke lijk spoedig, wanneer als regel, het kinderlijk klad schrift dingen gaat behardelen die te ver buiten de werkelijke sfeer van het kind liggen. Politiek, zedenquaesties, groote-menschen-dwaasheid, iedere week met de hersens van een volwassene doch met de teekentrant van een kind te behandelenhet wordt een inspanning waarachter men op den duur den volwassene voelt zitten en het quasi-kind zijn verrassing voelt kwijt raken. Dan begint het ge vaar te komen van alle uiting die tot systeem of schablone werd: ze gaat vervelen. En het tweede gevaarheft die verveling slechts ten deele op: wan- VROUW UIT MINNENIJD DOODGESTOKEN. Drama in de Vijzelstraat voor het Amsterdamsche Hof. VIJFTIEN JAAR GEVORDERD. AMSTERDAM, 1 October. (A.N.P.) Op den vroegenochtend van den 27sten December van het vorige jaar werd de Vijzelstraat nabij het Carlton Hotel in rep en roer gebracht. Een afge wezen minnaar had een 25-jarige dienstbode in den winkel, waar zij werkzaam was, met 'n dolk mes aangevallen en gedood. De dader, een 37-jarige expediteur, kon door de politie op de plaats van het misdrijf worden gearresteerd. De rechtbank veroordeelde hem wegens moord tot een gevangenisstraf van vijftien jaar. De of ficier van Justitie had tien jaar gerequireerd. Het is een tragische geschiedenis, waarvan het meis je het slachtoffer is geworden. Zij had in 1937 kennis met den man gemaakt. Weldra ontstond er een zeer vriendschappelijke verhouding, doch na eenigen tijd vond hij het beter de betrek kingen te verbreken. De man kreeg later be rouw en deed alle moeite om haar over te halen bij hem terug te komen. Herhaaldelijk bedreig de hij haar. doch zij volhardde bij haar weige ring. Op Zaterdag vóór Kerstmis kwam 't meisje, dat in betrekking was bij een gezin in de Vij zelstraat, hoogst ontdaan thuis. Zij had den man ontmoet, die haar een dolkmes liet zien, dat hij Vrijdag op den Zeedijk had gekocht. .Als je niets van me wilt weten, ga je d'r aan" had hij gedreigd. Zij had hem beloofd des avonds te komen, doch zij kwam niet. Op 27 December begaf hij zich vroeg naar het huis in de Vijzelstraat, waar hij het meisje op wachtte. Zij was bezig de vuilnisemmers buiten te zetten, toen zij de tweede haalde verzuimde zij de deur achter zich te sluiten. Van dit oogenblik maakte de teleurgestelde minnaar gebruik om naar binnen te gaan. Het dolkmes droeg hij open in den zak. Hij stak haar in den hals. Hevig bloedende rende het slachtoffer naar buiten. Op het trottoir zakte zij in elkaar. Juist waren twee werklieden van den reinigingsdienst in de buurt bezig de vuilnisemmers te ledigen. De chauffeur ving "net bewustelooze meisje in zijn armen op. De dader liet zich gewillig grijpen. Vandaag stond hij terecht voor het gerechtshof, gepresideerd door mr. Joh. M. Jolles. De procureur-generaal mr. A. A. L. F. van Dullemen sloot zich in bijn requisitoir aan bij de qualificatie, die de rechtbank aan het gepleeg de feit heeft gegeven. Ook naar zijn oordeel is hier een moord gepleegd. Spreker vorderde bevestiging van het vonnis: vijftien jaar gevangenisstraf wegens moord. Te laat op straat. Vijf en zeventig personen te Rotterdam veroordeeld. Voor het Rotterdamsche kantongerecht stonden gisteren ongeveer 75 personen terecht, die zich na tienen op straat hadden bevonden, zonder daarvoor een geldige reden te kunnen opgeven. Zij werden veroordeeld tot straffen, varieerende tusschen f 25 tot f 50 subs. 10 tot 20 dagen hech tenis, benevens een week hechtenis voorwaarde lijk met 1 jaar proeftijd. De kantonrechter deelde mede. dat in den ver volge nog zwaarder straffen zullen worden opge legd. voorkome men: verstopping, slechte ontlasting, overmatig vet, die de oorzaak zijn van aambeien, vale onreine huid, hoofdpijnen, enz. door grondige zuivering van bloed en Inge» wanden met Dr. Schieffer's Stofwisselingszout Een weldaad voor het organisme! Flacon f 1.05. Dubbele flacon.f 1.7S bij apotheker® en vakdrogisten. NIEUWE SERIE No. 116 Het laatste stuk 1. Is te eten bij tante Truus. Eet zijn stuk cake op en kijkt naar de schaal, waar nog een stuk op ligt. 2. Wacht in span ning. of niet iemand het hem zal aan bieden. 3. Tracht aandacht op de situatie te vestigen door ver langend naar het eenzame stuk te kijken. 4. Vervalt door het gebrek aan attentie tot somberheid. 5. Klaart op, als tante Truus op merkt. dat iemand dat laatste stuk cake moet opeten. 6. Wacht angstig terwijl tante het den een na den ander aanbiedt, maar iedereen weigert. 7. Juist als zij aan hem zal toekomen gaat de telefoon en tante spoedt zich de kamer uit. 8. Volgt de anderen met een laatsten treurigen blik naar het stuk cake. Duizend distributiekaarten gestolen. Uit distributiekantoor te Dieren. In den nacht van 30 September op 1 October is in het distributiekantoor, dat gevestigd was in het gebouw van de openbare lagere school te Dieren, ingebroken. De daders hebben zich via een raam toegang kunnen verschaffen tot de school en vervolgens tot de kast, die eenvoudig geforceerd is, waar de dis tributiekaarten opgeborgen waren. Er worden ongeveer duizend kaarten vermist, waarvan plus minus vijfhonderd textielkaarten en plus minus vijfhonderd böter- en vleeschkaarten. De politie heeft ter plaatse een onderzoek inge steld en beschikt over nauwkeurige gegevens be treffende de kaarten. (Adv. Ingez. Med.) Een bus vol brandplaatjes. EMMEN, 1 October. Het A.N.P. meldt: Te Klazienaveen (gem. Emmen) werd een dezer dagen door kinderen een blikken bus ge vonden, die bij opening gevuld bleek te zijn met Engelsche brandplaatjes, die blijkbaar door een vlieger waren uitgeworpen. De bus werd bij de marechaussee ingeleverd en onschadelijk ge maakt. In de omgeving vond men ook eenige losse plaatjes. EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amsterdam voor het doet. ex. economie de heer F. C. Herinckx. neer de teekeningen hun actualiteit vaak na kor ten tijd reeds gaan verliezen, dan verdwijnt door de eenzijdigheid van hun wezen de artistieke waarde ervam om plaats te maken voor de historische be langstelling misschien en blijven ze interes sant als documenten voor de historie van een tijd perk. De pose, de vermomming van een kind aam te nemen, mag niet te lang duren, of men raakt, artis tiek gesproken, uitgepraat, voor men er zióh zelf van bewust werd. Zoo ben ik. na den eersten tijd van opvroolijkende verrassing Jantje's teekeningen in de krant niet meer met eenzelfde genoegen blij ven bekijken. Nu zagen we er een groot aantal in origineel en tot kleine aquarellen opgevoerd. Daardoor is onte genzeggelijk het artistieke element weer belangrij ker geworden dan de actualiteit er van. Men kan een aantal er van weer genieten, zonder zelfs te weten op wat-soort gebeurtenissen ze betrekking hebben. Als Hess zijn teekeningen gaat inkleuren speelt hij niet meer voor kind, maar is alleen Felix Hess, die met den eigen geest zijn kleurtjes zet. juist waar ze staan moeten, zoodat de kinderachtig heid van het geforceerd systeem wordt opgeheven en een zeer varieerende reeks zelfstandige klein kunst ontstaat, waarin men. stuk voor stuk. quali- teiten kan vinden. Hierbij wordt een kleine aquarel gereproduceerd, die naar ik meen, geheel vrij, dus niet voor een krant, ontstaan is. De qualiteiten van den schilder- teekenaar zijn daarin volledig te vinden „De Spoor weg kwam" noemde hij haar en in de amusante verbinding van spot en ernst steekt nu de kunste naar zelf, zonder vermomming. Geestig is het stads gezicht op den achtergrond, de combinatie van stad en buitenleven, de op historische waarheid berustende costumeering der figuren, die het ech ter toch weer niet zonder een tikje dwaasheid kun nen stellen en formidabel is de heer met de ge- kleede jas en de hooge hoed, die achter dem ma chinist op de locomotief staat, en die den geheelen toestand schijnt te dirigeeren. Dat is Felix Hess op z'n best! J. H. DE BOIS. LET OP HET MERK ROTODYN Verkrijgbaar bij den Erkenden Rijwielhandel. (Adv. Ingez. Med.) De Nederlandsclie kinderen uit de Oostmark. Gemiddelde gewichtstoeneming 3.92 K.G. 's-GRAVENHAGE, 1 October. Het A.N.P. meldt: dat het den Nederlandsclie kinderen, die gedurende geruimen tijd in de Oostmark hebben vertoefd, aan niets heeft ontbroken en dat zij al len gezond en wel in het vaderland zijn terugge keerd, is niet alleen geconstateerd door hen. die deze jeugd bij aankomst hier te lande hebben verwelkomd, doch wordt ook geïllustreerd door eenige cijfers, die wij hieronder laten volgen en die even interessant als merkwaardig zijn. De gemiddelde gewichtstoename van naar de Oost mark gezonden kinderen zoo wordt ons van bevoegde zijde medegedeeld is precies 3.92 K.G., dat is dus 7.84 pond. Naar de Oostmark zijn geweest 6735 kinderena De gewichtstoene ming van al deze kinderen te zamen is dus 6735 x 3.92 K.G. 26.401.20 K.G.. dat is 52.802.40 pond. De kinderen hebben verscheidene kleeren en an dere lijfgoederen uit de Oostmark naar huis meegenomen. In totaal zijn hun daar uitgereikt: 906 nieuwe jongenspakken. 1000 meisjesjurken, 3000 paar kinderkousen. 1000 stuks ondergoed en 3000 paar schoenen. Hierbij moeten nog gere kend worden de talrijke persoonlijke geschenken, die de kinderen van hun pleegouders hebben ont vangen. Dat het noodig was een zoo groote hoel veelheid kleedingstukken aan de kinderen uit te reiken, houdt vooral verband met het feit. dat deze Nederlandsche kinderen, toen zij aankwa men. niet beschikten over kleeren. welke men in het Berglandschap beslist noodig heeft. (Foto Veilingcatalogus Fa. Bon, Amsterdam.) Uit eigen beweging uit Diiitscliland teruggekeerde arbeiders. Worden beschouwd als vrijwillig werkloos geworden. De N.R.Crt. meldt: Vanwege het departement van sociale zaken is aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat ten aanzien van personen, die hun arbeid in Duitsch- land hebben verlaten en naar Nederland terugkee- keeren. in het algemeen moet worden aangenomen, dat zij vrijwillig werkloos zijn geworden en des wege niet voor ondersteuning als werkloozen of plaatsing bij een werkverruimingsobject in aan merking komen terwijl zij evenmin in aanmerking komen voor uitkeering uit de werkloozenkas of voor ondersteuning door burgerlijke organen van armenzorg. Arbeiders, die terugkeeren om gezondheidsrede nen. heimwee e.d., kunnen slechts dan „in zorg" worden genomen, indien uit een verklaring van een door de gemeente aangewezen arts blijkt, dat zij voor plaatsing in Duitschland ongeschikt moeten worden geacht. Overwogen moet daarbij worden, of deze personen nog als valide werkloozen te beschou- men zijn. Vooral met de klacht omtrent heimwee moet voorzichtigheid worden betracht. In dezen tijd van groote werkloosheid, die aan de overheid groote zorg baart en haar al wat mogelijk is doet aangrij pen om tot opheffing of vermindering van dit maatschappelijk euvel te komen, moet van de ar beiders onvoorwaardelijk steun bij dit streven ge vraagd worden en moet van hen een groote mate van doorzettingsvermogen geëischt worden. Het zal hun, die vroeger niet gewoon waren ver van huis te werken, aanvankelijk stellig zwaar vallen langen tijd van huis te gaan, doch zulks is in de gegeven omstandigheden als onvermijdelijk te be schouwen. In het algemeen zullen de terugkeerenden dus niet voor eenigerlei ondersteuning van overheids wege in aanmerking komen, tenzij vanwege het departement van- sociale zaken op grond van de ingekomen rapporten anders beslist wordt.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5