KORT EN BONDIG. Uit de Pers. H.ID.'Vertellini WOENSDAG 2 OCTOBER 194Ö HAAREEM'S D A G READ a De nieuwe distributie-regeling voor de restaurants bracht op den eersten dag van October voor het bedienend personeel dat zich in de situatie moest inwerken, buitengewone drukte Kellners wachtend met de bonnen der gasten aan de kassa. (Foto Pax Holland.) Duitscke oudheidkundigen in ons land. Een gezelschap Duitsche oudheidkundigen maakt thans een reis door Nederland teneinde studie te maken van de oudste bewijzen van Duitsch- Nederlandsche stamverwantschap, inzonderheid uit prae-historischen tijd. De excursie staat onder algemeene leiding van dr. F. S. Bursch uit Leiden en diens medewerker, den heer P. Felix. De Duitsche deelnemers zijn: prof. dr. von Stolzar, van de Keulsche universiteit, dr. A. Steeger, directeur van het Neder-Rijnsche Heimatmuseum te Krefeld, dr. R. van Uslov en dr. Walter Kersten van het Landesmuseum te Bonn en dr. Peutzer, vertegenwoordiger van den Rijkscom missaris in Nederland Na een bezoek aan het rijksmuseum te Enschedé en eenige uit prae-historisch oogpunt belangrijke plaatsen op de Veluwe, kwam het gezelschap Maan dag te Emmen aan, waar men bijzondere belang stelling had voor de hunebedden en het eenige in ons land aanwezige langgraf. Dit langgraf, zoo ver klaarde prof. von Stolzar ons, levert het onweer sprekelijke bewijs, dat 4000 jaren voor onze jaar telling dezelfde Germaansche stammen ons land en Noord-Duitschland bewoonden. Dat in Nederland de overheid reeds een eeuw geleden deze monumenten onder bescherming heeft genomen, veel eerder dan dit in Duitschland gebeurde, prezen de Duitsche deskundigen zeer. Geruimen tijd vertoefden zij ook in de oudheidkamer „De Hondsrug" te Emmen, wel ker inrichting zij, den beperkten omvang in aanmer king nemende, lofwaardig achtten. Dinsdagmorgen heeft prof. dr. A. E. van Giffen van de Groninger Hoogeschool zich bij het gezel schap gevoegd als leider voor den verderen tocht door Drente, waarbij o.m. het Provinciaal Museum te Assen bezichtigd werd, alsmede het Biologisch- Archaeologisch Instituut der Groningsche Hooge school. Voorzoover het Noorden betreft, stond voor heden de provincie Friesland op het programma met als voornaamste doel het Friesche Museum te Leeuwarden. Over den Afsluitdijk, als nieuw Neder- landsch cultuurwerk, begeeft men zich dan naar Holland. (A.N.P.) Heidebranden in de Peel. Turfstapels konden behouden worden. SEVENTJM, 1 October. Het A.N.P. meldt: Door het uitwerpen van vele brandplaatjes heb ben Engelsche vliegtuigen gistermidddag brand ge sticht op talrijke plaatsen in De Peel, tusschen Sevenum en Griendtsveen. Over een oppervlakte van ongeveer 200 H.A., welke grootendeels bestaat uit moeras, veen, heide en bosch, woedde het vuur, dat, aangewakkerd door den straffen wind, groote plekken heeft verwoest. Burgemester Everts uit Sevenum liet de brand weer ui: kken, terwijl ook arbeiders van de werkkampen Amerika en Sevenum naar de bedreig de plaatsen trokken om bij het blusschingswerk behulpzaam te zijn. Het bleek, dat slechts de heide iam had gevat, zoodat nien door het aanleggen van een tegenvuur den brand bij Sevenum kon stuiten. Daar er gevaar bestond, dat het vuur over een kanaal zou overslaan op stapels turf, waarschuwde de burgemester den heer Derksen, opzichter van de Mij. „Helenaveen", die met een aantal arbeiders het gevaar aan (Je Griendtveensche zijde van De Peel wist te bezweren. Omstreeks zeven uur in den avond was men het vuur meester. De schade bleef beperkt tot een groote oppervlakte heide. Militaire doelen zijn uiteraard nergens aanwezig. De ex-burgemeester van Hilversum. Mr. K. baron de Wijkerslooth de Weerdesteyn, die drie maanden geleden aftrad als burgemester van Hilversum en een eigen beweging had gesticht onder den naam „Nationale Eenheid" heeft thans medegedeeld dat hij per I October deze beweging ontbonden heeft en het besluit heeft genomen, toe te treden ot de N.S.B. De secretaris-generaal van het departement van justitie heeft met ingang van 27 September den heer W. J. Gorter, commmissaris van rijkspolitie Hoorn, aangesteld als commissaris van rijkspolitie ter standplaats Hoorn. De Rotterdamsche rechtbank veroordeelde den 43-jarigen chauffeur J. K. te Rotterdam, die zijn zwager U. tijdens een twist met een mes had doodgestoken, tot een gevangenisstraf van 2 jaren met aftrek van de vorloopige hechtenis. De 39-jarige straatmaker J. S. die op 25 Maart j.l. zijn vrouw, die tegen zijn wil was gaan dansen, een revolverkogel in den buik had ge schoten, werd door de Rotterdamsche rechtbank tot een gevangenisstraf van I jaar veroordeeld. Dinsdagmidddag omstreeks 12 uur is te 's Gravenhage op en Parallelweg ter hoogte van de Ossstraat een zevenjarige jongen, C. S. uit de Falckstraat, op het achterbalcon van een motor wagen geklommen. Hij viel van de treeplank en kwam onder den aanhangwagen terecht met het gevolg dat zijn beide beentjes werden verbrijzeld Later op den middag is de knaap overleden. Te Amersfoort zijn twee mannen gearresteerd verdacht van diefstal met braak in een barak te Nunspeet. Te Arnhem zal volgende week weer een nood- beurs. de vijfde, worden gehouden. Op „Zorgvliet" te Amsterdam is Dinsdag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer Edwin vom Rath, die zeer vele jaren de kunst in de hoofdstad bevorderd en gesteund heeft. Diefstallen uit geëvacueerd Wageningen bereebt. Zware straffen geëischt. Voor de Arnhemsche rechtbank hebben vijf inwoners van Ede terecht gestaan wegens dief stal en heling van een groot aantal rijwie len. De 27-jarige glasblazer W. v. M. uit Ede stond het eerst terecht. Hij bleek een groot aantal rijwielen te hebben gestolen, welke hij aan verschillende medeverdachten had verkocht. De diefstallen waren te Wageningen tijdens de oorlogsdagen gepleegd, toen deze plaats geëva cueerd was.. Tijdens de behandeling merkte de president op, dat tijdens den oorlog te Wageningen ont zettend is gestolen. Uit één zaak werden niet minder dan 140 nieuwe rijwielen ontvreemd. Tegen v. M. werd een jaar en zes maanden ge vangenisstraf geëischt. Voorts werden de volgende straffen geëischt: tegen den 41-jarigen autoslooper E. v. G., die zeven gestolen rijwielen had opgekocht, acht maanden gevangenisstraf; tegen den 36-jarige smid H. J., die 5 fietsen had gekocht 6 maan den; tegen den 27-jarigen arbeider P. H., die zelf te Wageningen een rijwiel had gestolen 1 jaar gevangenisstraf en tegen den 28-jarigen houtzager P. H., die een fiets had geheeld. 2 maanden gevangenisstraf, alles met aftrek der preventieve hechtenis. NED- VEREEN. VAN HUISVROUWEN. Programma voor October. Het bestuur der afdeeling Haarlem en Omstreken van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen heeft voor October 1940 het volgende programma opge maakt. Vrijdagmiddag 4 October: lezing van den heer H. G. Cannegieter, te Haarlem, over het onderwerp „Leer verliezen" (ethisch-paedagogische beschou wing in verband met de bijzondere tijdsomstandig heden) in Hotel „De Leeuwerik". Vrijdag 11 October: tooneelmiddag in den Stads schouwburg te Haarlem. Opvoering van „De ge trouwde vrouw", comedie in drie bedrijven van Johann von Bokay. Maandagmiddag 14 October: Lezing door mej. Zr. Diny ten Haaf, te Amsterdam over „De Dieet- keuken". Deze lezing wordt gehouden in de zaal van „Zang en Vriendschap" te Haarlera. De Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool zal drie veel voorkomende diëeten klaarmaken, welke op dien middag zullen worden tentoongesteld. Vrijdag 25 October: filmmiddag in de zaal van den Haarl. Kegelbond, Tempeliersstraat, Haarlem. Ver toond zal worden de film „Het werk der Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Maatschappij". De heer J. Moulyn zal den middag aanvullen met het zingen van een aantal zeemansliedjes. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 3 OCTOBER. Progr. 1: Jaarsveld. Van 9.00 n.m.11.00 n.m. Gram. platen voor de Radio Centrales. Progr. 2: Kootwijk. Van 9.00 n.m.11.00 n.m. Gram. platen voor de Radio Centrales. Progr. Ill: Duitsch station. Progr. 5: Idem. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Uit het Rijk der Chansonnières. Intermezzo: Ivor Morton en Dave Kaye. 1. Parle moi d'autre chose, Luc. Boyer; 2. I've got a feeling you're fooling, Connie Boswell; 3. Kinostar, Zarah Leander; 4. I dream of Jeanie with the light brown hair, Maxine Sullivan; 5. J'aime tes grands yeux, Lys Gauty; 6. Warum hast du mir Weh getan, T. Birkigt; 7. Little girl wat now, Kitty Masters. I. Morton en D. Kaye: 8. Blue skies are round teh corner, They say, Two sleepy people; 9. Kitten on the kys, Russian Rag; 10. I. surrender dear. Yearning, Virginia; 11. Exactly like you, On the synny side of the street, Happy days and lonely nights. Vervolg zang: 12. J5ai laissé mon coeur, Luc. Boyer; 13.You are my lucky star, Connie Boswell; 14. Ich steh im Regen, Zarah Leander; 15. Day dreaming, Vera Lynn; 16. Le chaland quipasse, Lys Gauty; 17. Das ist mein Parfiim, Rosita Ser rano; 18. Drink to me only with thine eyes, Maxine Sullivan; 19. La petite Tonkinoise, Jos. Baker. WINKELDIEVEGGE BETRAPT. Dinsdag werd in het magazijn van de firma Vroom en Dreesmann te Haarlem, door het perso neel een 40-jarige vrouw betrapt op het stelen van artikelen. Zij werd aan de politie overgeleverd. Bij onderzoek bleek, dat zij in het bezit van verschil lende goederen was, die zij behalve in bovengo- noemd magazijn ook in de Hema gestolen had. Ver der bleek, dat zij zich ook vroeger reeds aan dit misdrijf heeft schuldig gemaakt. Tegen haar is pro- ves-verbaal opgemaakt. ORGELBESPELING Programma der Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 3 October a.s. des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert. 1. O Lamm Gottes, unschuldig. J. Pachelbel. 2. Preludium, Fuga und Ciaccona, J. Pachelbel. 3. Passacaglia, J. S. Bach. 4. a. O Welt, ich muss dich lassen. b. Es ist ein' Ros' entsprungen, Joh. Brahms. 5. Sonate I, F. Mendelssohn Bartholdy. Allegro moderato e serioso Adagio Andante Récit. Allegro assai vivace. De Omzetbelasting in hotels. En de grootte van de portie vleesch. 's-GRAVENHAGE. 1 October. (A.N.P.) Nu de verhoogïng van de omzetbelasting is in gegaan, blijkt onder de hotel- en de restaurant houders eenige verwarring te zijn ontstaan in de wijze waarop zij de omzetbelasting op het publiek moeten verhalen. Met name meenen sommige restaurateurs ge rechtigd te zijn een toeslag van 4 pet. ook te heffen op prijzen van drank (koffie, thee, enz.) welke als losse vertering, d.w.z. buiten menu- verband worden genuttigd. Horecaf meldt ons, dat zulks r.iet toelaatbaar is. Met deze wijze van handelen zou men het gevaar loopen in botsing te komen met het verbod tot prijsver- hooging. Wel is thans van hooger hand toegestaan den verkoopsprijs van gedistilleerd met één cent per glas te verhoogen. Voorts bestaat er onder het publiek verwar ring omtrent de portie vleesch, waarop het krachtens zijn vleeschbonnen in een restaurant recht heeft. Het publiek heeft recht op 't volle gewicht aan vleesch (rauw gewogen), dat ver meldt staat op de bonnen, waarvan de restaura teur afschrift verzoekt. Daarom is de restau rateur verplicht op de kaart bij elk gerecht, waarin vleesch wordt verwerkt te vermelden, hoeveel gram vleesch het bevat. Gebruikt men in een restaurant vleeschwa- ren (broodjes met ham, worst enz.), dan kan men op zijn bonnen aldaar dezelfde hoeveel heid verkrijgen als bij zijn slager. CONFERENTIE WESTHILL-ORGANISATIE. Zondag 6 October a.s. zal de Westhill-organisatie der Doopsgezinde gemeente te Alkmaar in de Oude Veiling, Markstraat, aldaar, een gewestelijke confe rentie houden over het Zondagsschoolwerk. Voorbereiding. x Het Alg. Handelsblad schrijft over de nieuwe „continentale" afbakening van ruimten, waarover de Rijkscommissaris Zaterdag heeft ge sproken. Volgens het blad beperkt deze afbakening zich in eerste instantie, en vervolgt dan: „Zal zich in deze beperking een meesterhand openbaren? In elk" geval verandert hierdoor de po litieke en economische constructie, vergeleken met die van den universeel bedoelden volkenbond. Elke ruimte zal als het ware haar Monroe-leer hebben, d.w.z. politieke inmenging van buiten zal (evenals Amerika die voor het Amerikaansche con tinent afwijst) niet worden geduld. Het streven naar machtsevenwicht of machtsoverwicht door of met behulp van staten uit andere r>'mte-eenheden. wordt dus in dezen opzet uitgeschakeld. De ruim te-eenheid als arbeidsgemeenschap krijgt in totaal een economïsch-geographisch bezit aan welvaarts mogelijkheden dat. goed georganiseerd en gecoör dineerd, en beveiligd door de gezamerlijke macht van het geheel, betere kansen zal bieden dan de onderdeelen elk afzonderlijk zouden kunnen be reiken. Dat is de bedoeling en de verwachting. Daarnaast zal economisch contact tusschen de ver schillende „ruimten" mogelijk en zelfs noodig zijn. maar zonder als economische pentratie vermomde politieke expansie. De wereld zal uit vier of vijf groote continentale arbeidsgemeenschappen bestaan die onderling ook weer kunnen samenwerken. Bin nen elk dier arbeidsgemeenschappen zullen de af zonderlijke lamden als onderdeelen in geordend verband hun vrijheid en gelijkgerechtigdheid behou den en in een nieuwe collectiviteit beveiligd weten". Het blad knoopt hieraan beschouwingen vast over de nieuwe vormen, welke ook voor Neder land noodig zijn. Wij moeten ons geestelijk en or ganisatorisch voorbereiden op de taak van het Ne derlandsche volk wanneer straks de normale sa menleving in de wereld door den vrede opnieuw zal wonden ingeleid. Het blad schrijft: „Van het standpunt bezien der nieuwe Europee- sche levensruimte die zich afteekent, en van haar leidende figuren, moet het een reëel belang zijn om in Nederland een organisatie te doen groeien die niet is opgelegd, maar wortelt in de waarachtige overtuiging van het Nederlandsche volk. En dat is mogelijk. Daarvoor is noodig dat de voorbereiding dier organisatie in handen wordt gelegd van per sonen bij wie ons volk zijn fundamenteele levens beginselen, die wij hierboven weergaven (onze geestelijke vrijheid, verdraagzaamheid en verschei, denheid. welke ook haar consequenties moeten hebben in een gezonden volksinvloed op wetgeving en bestuur) maar wier verloochening ons volk van zichzelf zou vervreemden, veilig acht. In de hitte van den poütieken strijd mogen in het verleden over en weer harde woorden gevallen zijn over ambities en bedoelingen, wat thans doorslag moet geven is de toekomst van ons volk. Wie aan die toekomst, gebouwd op onze Nederlandsche trouw en onze geestelijke vrijheid en verdraagzaamheid op onze nationale eer van vrij en zelfstandig volk met een eigen karakter en een eigen historisch verworven levensrecht, wil medewerken, dient niet te worden uitgeschakeld. Groote Nederlandsche groepen, oude en nieuwe, hebben de handen aan den ploeggeslagen. Het moet mogelijk zijn haar krachten gelijk te richten, wanneer zij de Nederlandsche zaak iin waarlijk Nederlandschen zin en Ln nieuw licht gezien, zwaar der laat wegen dan het prestige van hun groep of van hum persoon. Onze trouw behoeft aan het voor bereidende werk dat nu aangepakt moet worden niet in den weg te staan. Want als wij dienen wil len, in den zin dien wij hier hebben aangegeven, dan is dat de dienst aan een zuiver Nederlanidsch belang". Ir. MUSSERT'S BEZOEK BIJ DEN FüHRER. „Het Nat. Dagblad" schrijft over ir. Mus- sert's bezoek bij den Führer: „Wij behoeven wel niet te betoogen, van hoe ontzaglijke beteekenis voor het Nederlandsche volk het feit is, dat hier in Nederland sedert jaren eem vernieuwingsbeweging heeft bestaan, die de machts verhoudingen in het Nieuwe Europa tijdig heeft onderkend en al jaren op een gewijzigdem koers heeft aangedrongen. Terwijl de machthebbers der oude democratische partijen bezig waren ons volk willens en wetens ten ondergamg te brengen door het vast te koppelen aan het ondergaande Europa en ons volk zelf, door pers, radio en „openbare meening" heilloos verblind, zijn verdervers nog als helden vereerde, was er een kleine, waakzame groep, die niet ophield te waarschuwen en den wagen aan den rand vam den afgrond trachtte te remmen. In de verwarring, die op de onvermijdelijke in eenstorting volgde, stond daardoor enkel die klei ne groep overeind, die van het begin af aan den juisten koers voor ons volk had onderkend en aan gewezen. Doordat zij in geen enkel opzicht door het verleden belast is en sedert lang het tafella ken tusschen zich en het oudste stelsel had door gesneden. kan zij thans zoowel het Nederlandsche als het Duitsche volk open en vrij tegemoet tre den en bij den militairen overwinnaar voor hel eigen volk als pleitbezorger optreden." „De tijd is aangebroken, dat de Nationaal-Socia- listische Beweging het loon voor haar opofferingc zal ontvangen in de voldoening, dat haar ver- wenscht bestaan nuttig voor ons volk zal blijken te zijn. Dit is de hoogste voldoening die een Ne derlander kan smaken: zijn volk te mogen dienen". Zwemmen De vierkriiigen competitie. Eerste competitiewedstrijd te Haarlem. Zondag 6 October a.s. zal in het Sportfondsen- bad alhier de eerste wedstrijd van de onlangs ingestelde vierkringen-competitie worden ge houden. Tevens zal hiermede een nieuw zwem- competitie-systeem worden ingeluid dat op een veel breedere basis berust dan de in het vorïgen winterseizoen met zooveel succes gehouden kringcompetitie. Waren het in deze laatste zwem competitie alleen vereenigingen die met een verplicht minimum van 3 zwemmers of zwem sters per nummer moesten uitkomen om een kans in de puntentelling te houden, bij deze vierkringen-competities zijn het uitsluitend krin gen die met een minimum van 5 zwemmers of zwemsters per nummer zullen moeten inschrij ven. De kringen die aan deze vierkringencompeti- tie deelnemen zijn Amsterdam, Utrecht, Den Haag en Haarlem. Voor deze competitie heeft men vier wed strijden vastgesteld op 6 October te Haarlem. 22 December te Amsterdam, 16 Februari te Hil versum, terwijl de laatste wedstrijd in Den Haag zal worden gehouden op een nader te bepalen datum in April a.s. Bij deze competitie zijn de organisatoren van het principe uitgegaan dat de senioren in de kringen die dikwijls weinig gelegenheid hebben om op wedstrijden uit te komen toch in staat gesteld worden in vorm te blijven, terwijl boven dien aan de .beste Junioren die uit de kring- zwemcompetities voortkomen gelegenheid wordt gegeven om verdere wedstrijdervaring op te doen. In den kring Haarlem heeft zich bij de se nioren nl. een geduchte inzinking voorgedaan door het gebrek aan wedstrijden, als gevolg waarvan de Junioren door de zwemcompetitie hen voorbijstreefden. Aan de wedstrijden van 6 Oetober welke de competitie zullen openen zal bovendien het schoonspringen zijn verbonden. Als slot van de wedstrijden zullen de vertegen woordigende kringzeventallen zoowel dames als heeren elkander ontmoeten. Het programma te Haarlem dat afwijkt van de andere wedstrijden zal bestaan uit de 100- meter borstcrawl dames, 400 meter borstcrawl heeren. 100 meter rugslag dames en heeren. 200 meter schoolslag dames en 100 meter schoolslag heeren. Verder zwemmen de dames de 3 x 100 meter wisselslagestafette en de hee ren de 4 x 200 meter borstcrawl-estafette. Nu de inschrijvingen binnen zijn kan ge meld worden dat aan de zwemnummers 117 zwemmers en zwemsters zullen deelnemen. Op de 100 meter borstcrawl dames zullen deel- iemen de dames A. Stijl, B. van Schaik en H. Houtman (Amsterdam), M. Kwak (Haarlem) en A. Wiersma (Utrecht) Een bijzondere attrac tie zal het shierna volgende nummer 400 meter borstcrawl heeren zijn. Tot nu toe werd dit nummer slechts weinig verzwommen. De 100 m.- kampioen J. van Merkensteyn zal nu zijn kracht kunnen toonen. H. Thomas en A. Ruim- schotel (den Haag), W. Geerling (Amsterdam) en A. H. Sipkema (Haarlem), kunnen evenwel tot bijzondere prestaties in staat zijn. De 100 m. rugslag dames is met mevr. Scheffer en Iet van Feggelen en anderen uitstekend bezet. Bij de heeren zijn het vooral de Nederlandsche kam oipen P. Metman en H. v. Schouwen en J. C. Scheffer (Amsterdam) die alle belangstelling zullen opeischen. Op de 200 meter schoolslag dames zal vooral de strijd tusschen de Nederlandsche kampioene mej. Jo Waalberg (Amsterdam) en mej. Coby Koster (Haarlem) interessant zijn. Tenslotte zal H. Smitshuizen op de 100 meter schoolslag heeren als Nederlandsch kampioen moeten aan treden tegen W. Seton (Den Haag) en A. C. de Bruyn (Haarlem), die beiden in goeden vorm zijn. Het schoonspringen zal gaan tusschen T. Knevel (Utrecht), C. de Goede (Amsterdam). J. H. de Haas (Den Haag) en N. v. d. Voort (Haarlem). De wedstrijden zullen te vier uur begin nen. Haarlemsche Wielrenclubs. De H.R.C. „Excelsior" reed Zondag een wedstrijd met de vereeniging A.R.C. de Germaan, R.-K. Am sterdam en Wielervereeniging Uithoorn. Na een zeer spannenden eindsprint wist Ch. Sehelfout. (begin.) Excelsior de eerste plaats te be zetten. 2 v. Tongeren, 3 Boersma allen van Excel sior. Nieuwelingen: 1 Moleman, 2 Without, 3 G. v. Dijk, (Exc.), 4 J. Jas (idem). Amateurs: 1 v. den Bosch, 2 L. Sehelfout (Exc.), 3 Larouix, 4 Wilders. Ch. Sehelfout (Exc.) werd hierdoor winnaar van den Westen-beker. Hengelen „NOOIT GEDACHT". Zondag hield de H. V. „Nooit Gedacht" een wedstrijd om den A. Bakker-wisselbeker op baars, in de Ringvaart. De beker werd gewonnen door M. Ruighaver. 2. P. Lagerwey. 3. J. Abswoude 4. J. de Winter, 5. D. Cremer. 6. Th. Abswoude, 7. J. Warmerdam, 8. R. Monkel, 9. W. v. d. Mei, 10. C. Koelmeyer. De H.H.V. Morgenrood hield j.l. Zondag een onderlingen wedstrijd op witvisch in de Ringvaart. De uitslag was als volgt: 1 H. v. d. Schoot, 2 E. Vooges, 3 G. Vooges, 4 L. Rondema, 5 A. van Doorn, 6 Van Oostrom, 7 A. v. d. Pol, 8 Schouten, 9 F. van Werven, 10 P. Duijn. Zwemmen DRIE II.P.C.'ERS IN DE ESTAFETTEPLOEG. Gisteravond vond in het Sportfondsenbad de se lectiewedstrijd plaats voor de zwemmers, die in aanmerking kwamen voor de estafetteploeg 4 x 200 M. Van den Bogaerde maakte verreweg den besten tijd, door in 2 min. 28 sec. aan te tikken. De overige zwemmers maakten de volgende tijden. H. Smitz (Haarlem) 2.36,8 sec. Murilz (H.P.C.) 2.33,3 sec., de Geest (H.P.C.) 2.34.8 sec., Lohman (D.W.R.) 2.47.6 en Swier (V.Z.V.) 2.45.8 sec. Sipkema behoefde niet te zwemmen, daar zijn plaats in -de ploeg reeds zeker was. De Haarlem sche ploeg zal nu bestaan uit: Van den Bogaerde (D.R.W.), Sipkema, Mauritz en de Geest (H.P.C.). Handbal Twee plaatselijke ontmoetingen. RapiditasConcordia (dames en heeren). Het handbalprogramma vermeldt voor a.s. Zondag eenige plaatselijke ontmoetingen, in Haarlem o.a. RapiditasConcordia dames en heeren. De Rapidi- tasdames zullen wel op de punten beslag leggen Anders is het met de heeren. Hier heeft Concordia de beste papieren, toch zullen het spannende wed strijden worden aan de v. Oosten de Bruynstraat Verder is er ir de damesafdceling Vriendschap— Sïmson. welke wel door Simson gewonnen zal wor den. A.H.C.Zeeburg, dit zijn twee gelijkwaardige De onzichtbare man d o o r J. J. P. TWEE luie stoelen stonden tegenover elkaar. Op den eenen rustte een lichaam, op den anderen strekten zich twee beenen uit. Alle drie behoorden aan mij. Een dikke rookwalm teeken.de zich loom af in het licht van de schemerlamp. In de aschbak lagen half opge rookte sigaretten, wat in gewone tijden al als een tamelijke verkwisting beschouwd werd en je te genwoordig ongeveer gelijk schakelt met iemand die een half jaar geleden een onaangebroken pak je sigaretten in het water'smeet. Maar de spanning had my te zeer te pakken dan dat ik mij nog om dergelijke kleinigheden zou kun nen bekommeren. „Waar bleef Marcia Vanderlo- re?", de detectiveroman die „uit meer dan honderd inzendingen uitverkoren" was en voorin een over tuigend gunstige zin uit de critiek van de New- York Times bevatte, had zijn hoogtepunt bereikt. De voortdurerde climax van griezelige gebeurte nissen zou niet lang meer voort kunnen gaan; de bom moest barsten en wel zeer spoedig, anders zou ik de spanning niet kunnen verdragen. Dan zou ik zelf barsten. Het stond nu zoo: „Met ons elven stonden we daar in de groote eetzaal. Tersluiks keek ik naar Bert. Al zijn spie ren waren gespannen; ik wist wat dat beteekende bij Albert Honeywood, den grooten detective: de oplossing van het raadsel stond ons spoedig te wachten. Hij stond nu naast Dora Gutterstone, die voortdurend zachtjes snikte: niemand zei verder iets. De geheele atmosfeer ademde spanning. Plotseling hoorden wij schuifelende voetstappen in de gang. Dora's snikken verstomde en iedereen keek angstig naar de deur, die half openstond. Hij werd verder opengeduwd en Frank, de butler, liet zijn onverstoorbare gezicht zien. Hij richtte zich met de volgende woorden tot onzen gastheer Peter Gutterstone: „Ik heb zoo juist een vreemde ontdek king gedaan in de. Op dat oogenblik hoorden wij een dreunende knal. die zich over alle gangen voortplantte en da verende echo's veroorzaakte. Albert stormde on middellijk naar boven en ik kwam vlak achter hem aan. Wij renden de trap op en holden toen door de groote bovengang, aan het eind rukte Albert een deur open en Op dat oogenblik drorg er een hevig gebel, ver mengd met een geroep van:: „Héhé" van buiten tot mij door. Het verstoorde op een allerongenaam- ste manier de spanning van het groote oogenblik en ik riep dan ook prompt naar buiten: „Wilt u ophouden met dat belachelijke lawaai!" Deze woorden hadden, echter hoewel op stren gen toon uitgesproken, niet de minste uitwerking. Het gebel bleef doorgaan en tenslotte liep ik naar het raam en zei met een stem vol welgemeende ver on t waa rd iging: „Meneer! Zoudt u niet eens maken dat u thuis kwam! Het is vijf voor tien en inplaats van u te haasten gaat u hier voor mijn huis lawaai schop pen met uw fiets. Schaamt u zich niet, meneer?" Het antwoord bleef niet uit. Terwijl ik met een, achteraf gelukkig onzichtbaar, triomfantelijk ge zicht op nederige woorden van verontschuldiging stond te wachten, begonnen alle huizen in de straat plotseling te trillen van dit, op donderenden toon gegeven antwoord: „Meneer! Ik ben van de lucht bescherming! Zoudt u niet kunnen zorgen dat uw raam behoorlijk verduisterd was?" Verder zei ik niets meer. ploegen. Een gelijk spel is dus niet uitgesloten, A.D.A.—Niloc. A.D.A. één van de sterkste der afdee ling zal zeker in slaat moeten zijn de Niloc-dames te verslaan. Bij de heeren trekt D.O.S. naar de Zaan, om Vriendschap te bekampen. Een kleine overwin ning van D.O.S. ligt het meest in de lijn der ver wachtingen. A.H.C. dat Zondag op het nippertje van Concordia verloor, is zeker in staat op Vooruit da overwinning te behalen. NilocOlympia, zal door Niloc worden gewonnen. Aalsmeer zal wel sterker zijn dan Lijnden. Rapiditas heeft Zondag ondervon den dat met Aalsmeer niet te spotten valt. We hou den het op een overwinning voor Aalsmeer. Het handbalprogramma voor a.s. Zondag 6 Oct, luidt: Dames: 10.80 uur: VriendschapSimson. 11.15 uur: RapiditasConcordia. 15.uur: A.H.C.Zeeburg. 15.15 uur: A.DA-Niloc. Heeren: 10.uur: RapiditasConcordia. 11.30 uur: VriendschapD.O.S. 13.45 uur: A.H.C.Vooruit. 14.uur: NilocOlympia. 14.uur: LijndenAalsmeer. Waterpolo De Haarlemselie zeventallen. De speelsters en spelers, die zullen worden uit- genoodigd om den Kring te vertegenwoordigen op de polowedstrijden tusschen Haarlem en Utrecht die gehouden worden op 6 Oetober, zijn de volgende Dames: L. Schulte (Haarlem). G. Kuyper (DWR), Fr. Kann (HPC) W. Compiet (DWR) G. Zieren (DWR) P. v. Daatselaar (Haarlem) Mevr. v. d. Booren (DWR) Reserves: Mej: C. Kraft (Haarlem), mej. M. Kwak (VZV) Heeren: N. Kollerie (DWR) A. J. Braam (HPC), J. Seubring (DWR) W. v. Groningen (HPC) F. de Geest (HPC), J. Kollerie (DWR) P. Swier (VZV) Reserves: C. Zeeman (Haarlem), A. A. v. d. Bogaerde (DWR) MARKT SM tUUHIV PURMERENDER MARKTBERICHT. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 14 partijen, wegende 55.000 K.G. Handel goed. Hoogste prijs f 33.50. Aanvoer Kaasmarkt: Gewicht 2081, handel vlug. 7 partijen kleine Boerenkaas f 32.25 per 50 kilo. Boter 848 K.G. f 1.61—1.66 ptr kilo. Runderen, totaal 868 stuks. 500 Vette koeien voor de levering 188 Gelde koeien f 160—250 per stuk, matig. 150 Melkkoeien, f 240—340 per stuk, matig. 30 Stieren voor de levering. 35 Paarden f 200—550 per stuk stug. 83 Vette Kalveren voor de levering. 161 Nuchtere kalveren voor de fokkerij voor de levering. 58 Magere varkens f 2045 per stuk, matig. 74 Biggen f 8—16 per stuk. matig. 3879 Schapen voor den handel. 101 Bokken f 4—16 per stuk, matig. Lammeren voor de slacht f 18—36 per stuk, goed. Kipeieren f 6.40—f 7 per 100 st. 400 Noord-Hollandsche Blauwen (Kuikens) f 0.95—1.10 per kilo. Oude kippen en hanen (wit en rood) I 0.500.60 per kilo. Oude kippen en hanen (blauw) f 0.70—0.75 per kilo. Konijnen f 0.50—2.25 per stuk. 4200 oude Eenden f 0.400.55 per stuk. Duiven f 0.40 oer paar. 30 Ganzen f 2.75—4.10 per stuk. 400 Jonge hanen (wit en rood) f 0.95—f 1 per kilo. Coöperatieve Centrale Eierveiling; Purmercnd G.A. Aanvoer 45000 kippeneieren i 6.80—7.15. Kleine kipeieren f 4,25—5.80.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8