OORLOGSSCHADE IAAT/IEJBIRICMIN De bommen op Haarlem Reorganisatie van het kabinet Churchill De reorganisatie van de politie Dierendag. Moiest-Qnderllnge voor Nederland Verzekering tegen DONDERDAG 3 OCTOBER 1940 HAARLEM'S DAGBEAB 2 Nadere bijzonderheden Op pag 1 plaatsen wij het communiqué van hel A.N.P. over de uitwerking der bommen die heden nacht door Engelsche vliegers op Haarlem gewor pen zijn. Het aantal slachtoffers dat daarbij te be treuren viel is groot: 17 dooden en 20 gewonden. Ter aanvulling is nog het volgende mede te deeleru Het is voor de bewoners van Haarlem en omge ving een angstige nacht geweest. Ongeveer kwart voor twee werden de menschen uit hun slaap op geschrikt door het dreunen van vallende bom men, wat kort daarop gevolgd werd door het loeien der sirenes voor luchtgevaar. Betrekkelijk spoedig werd het signaal: veilig gegeven, doch on geveer een kwartier later loeiden de sirenes op nieuw en thans duurde het alarm ongeveer een uur. Het spreekt vanzelf, dat luchtbeschermingsdienst, brandweer enz. onmiddellijk op volle kracht aan het werk togen, de laatste om groote en kleine branden te blusschen, de luchtbescherming tot het verleenen van hulp, die op diverse plaatsen drin gend noodig bleek. Toen de morgen aan brak bleek, welke verwoes tingen de nachtelijk aanval had veroorzaakt. In de' stad vertoonde allereerst de Leid- sche Vaart in de buurt van. de Rijkskweekschool een ware ravage. Van genoemd gebouw was vrij wel geen ruit heel gebleven en ook de huizen in de omgeving vertoonden zoo goed als alle ernstige be schadiging. In de Eiirdenhoutstraat viel een bom op een woning en verwoestte deze, waarbij huizen in de omgeving eveneens ernstige schade opliepen. We hebben vanmorgen een tocht dooi4 de nauwe straten van het Rozenprieel gemaakt. Overal ston den groepjes menschen met ontsteld gezicht bij elkaar, om de ervaringen van den schrikwekkenden nacht te bespreken. En weldra kwamen vele ingeze tenen een kijkje nemen, maar ze werden door de politie, die door de mannen van den Opbouwdienst geassisteerd werd, ver van de ingestorte woninkjes gehouden. In het perceel Camphuysstraat 14, dat bijna met den grond gelijk gemaakt was, woonde een echtpaar met vier kinderen. Ons werd door een der buren medegedeeld dat de vrouw en een zoontje van vijf jaar om het leven waren gekomen; de man en drie zoons werden ge wond naar het Ziekenhuis gebracht. „Het was hier een ontzettende toestand", zei onze zegsman. „Vele menschen liepen jammerend en om hulp roe pend door de straat; overal sprongen de ruiten, zoo dat hooren en zien vergingen. Luid schreiend liep een vrouw met een zwaar gewonden arm heen en weer, totdat leden van den Luchtbeschermingsdienst zich over haar ontfermden. De straat lag bezaaid met glasscherven en velen brachten het huisraad naar buiten." Het was niet gemakkelijk, in de Voortingstraat door te dringen. We spraken een bewoonster, van wier huisje de ramen zoowel aan de voor_ als aan de achterzijde gebroken waren. „Toen het luchtalami kwam, wis ten we geen raad van angst, want ik heb hier een heel stel kinderen en waar moet je er mee naar toe in den nacht. Je mag de straat niet op en waar moet je naar toe vluchten". We liepen door de Voortingstraat, waar met man en macht gewerkt wordt om het puin van een in gestort huisje op te ruimer, want het gerucht guu. ging, dat er nog een man onder bedolven lag. Er werd niemand, die er niets mee te maken had, door de politie toegelaten. De Rozenprieelstraat en de Kamperstraat zijn on beschadigd gebleven. Maar in de Bakkerstraat was het weer heel erg gesteld. Het echtpaar Van Norden, dat daar alge meen bekend is, heeft ook bij dezen luchtaanval den dood gevonden. Eerst hedenmorgen kwart over ne gen konden deze bloemist en zijn vrouw uit de puinhoopen te voorschijn worden gehaald. In een ander perceel aan die straat werd even eens een echtpaar gedood en in het perceel er naast, dat ook voor het-grootste gedeelte vernield werd, werden vrouw, man en twee kinderen onder het puin bedolven, maar gelukkig gered. Het aantal dakpannen en ruiten, dat in dit groote stadsgedeelte vernield werd, is niet te tellen. En ook hier heeft het toeval weer een groote rol gespeeld. Tusschen eenige huizen, waarvan alle ruiten tot in de kleinste scherven verbrijzeld waren (hierbij wa ren ook ruiten, die met beschermend papier beplakt waren) stond een huisje, dat totaal onbeschadigd is gebleven en hier wgs geen papier op de ruiten ge plakt. Wij betuigen onze innige deelneming met de fa milies der slachtoffers, die op zoo treurige wijze den dood vonden. Ongetwijfeld zal alles gedaan worden om de geleden stoffelijke schade te vergoe den. want het medegevoel in onze stad is algemeen. Het groote belang van Alexandrië. Strijd aan de Egyptische kust beslissend voor het verloop van den oorlog. Drie slachtoffers te Rijswijk. Gisteravond om ongeveer elf uur is Rijswijk (Z.-H.) het slachtoffer geworden van een bom aanval, zoo meldt het A.N.P. Op dat tijdstip liet een Engelsch vliegtuig een drietal bommen val len, welke neerkwamen in een dichtbevolkt ge deelte, met het gevolg dat drie vrouwen werden gedood. Een der bommen kwam terecht in het perceel Kerklaan 138/140, dat werd bewoond door de fa milies Hellingman en van def Kley. De gevolgen waren ontzettend. Het huis werd vrijwel tot een puinhoop, alleen de buitenmuren aan de zijde van de Olmlaan bleven staan. In dit huis vielen twee slachtoffers, n.l. mevrouw Hellingman, moe- der van drie kinderen, en een bejaarde dame me vrouw Van der Kley. Wonder boven wonder kwa men de overige bewoners zoo goed als ongedeerd uit de puinhoopen te voorschijn. Een tweede bom kwam neer in de Kerklaan, juist voor het getroffen perceel, waarbij een groot gat in het plaveisel werd geslagen. Ver schillende leidingen, o.a. die voor electriciteit en telefoon, werden hierbij beschadigd. Ook de om liggende huizen kregen zware schade, terwijl over een afstand van tientallen meters ruiten werden vernield. Hier werd echter alleen mate- rieele schade aangericht, zoowel aan de huizen als aan de inboedels. Erger was het in de Valkrustlaan, waar de derde bom is neergekomen. Het huis Valkrustlaan 2/4, op den hoek van Valkrust, kreeg een voltreffer en werd gedeeltelijk vernield. Hier viel het derde slachtoffer, een bejaarde dame, mevrouw Vis- bach. Ook in deze omgeving was de materieele schade aanzienlijk. Ruiten en dakbedekkingen liepen zware schade op. LONDEN, 3 October (D.N.B.) - Officieel wordt bekend gemaakt, dat Chamberlain is afgetreden als lord president of the council in het kabinet van Churchill. De koning heeft zijn ontslag aanvaard. Churchill heeft den minister van Financiën, Kingsley Wood, ontboden en hem, evenals den mi nister van arbeid Bevin, uitgenoodigd zitting te nemen in het oorlogskabinet. Chamberlain wordt vervangen door Sir John Anderson, die minister voor de Binnenlandsche Veiligheid was. In zijn plaats wordt Herbert Mor rison, tot dusver minister voor de Voorziening, minister voor de Binnenlandsche Veiligheid. Viscount Cranborne, tot dusver controleur der betalingen, wordt staatssecretaris der dominions ter vervanging van Viscount Caldecote. Sir Andres W. Duncan is benoemd tot minister voor de voorziening hij was tot dusverre minister van handel, in welke functie thans capt. Olliver Lyttleton is benoemd. Sir John Reith, tot dusverre minister voor het transportwezen, wordt belast met de portefeuille van Openbare Werken. In zijn vorige functie is be noemd kol. Brabazon. Het oorlogskabinet zal met de benoeming van Bevin en sir Kingsley Wood bestaan uit zeven leden. Behalve deze twee hebben nog zitting Churchill, Halifax, Greenwood, Attlee en Lord Beaverbrook. Geen bommen op Berlijn. Britsche vliegtuigen verdreven. BERLIJN, 3 Oct. (D.N.B.) Vannacht zijn weer eenige Britsche vliegtuigen naar Berlijn ge vlogen. Zij werden echter door afweervuur weg gedreven. Slechts enkele machines kwamen aan den rand van het stadsgebied. Er werden geen bommen geworpen. Boterprijs maximum 1.85 per K.G. Het rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat tot nader order voor de levering van boter aan verbruikers een maxi mumprijs van f 1,85 per K.G., en een minimum prijs van f 1,75 per K.G. geldt. Voor levering van boter op z.g. „toewijzingen" ingevolge de boter en vetdistributie geldt deze minimumprijs niet. Nog maals wordt er uitdrukkelijk op gewezen, dat afle vering van boter aan den consument slechts tegen afgifte van bonnen van de boter- of vetkaart mag geschieden. Afleveringen van-boter aan een bepaalde catego rie van verbruikers zooals bakkerijen, restaurants, hotels en dergelijke grootverbruikers mogen slechts geschieden op z.g. toewijzingen. AUTO-REPARATIE-INRICHTINGEN. Dinsdag namiddag is te 's Gravenhage een ver gadering van eigenaars en exploitanten van Neder- landsche auto-reparatiewerkplaatsen gehouden, in welke bijeenkomst de kommandeur der H. K. P.'s (Heeres Kraftwagen Parken) hier te lande, Haupt- mann Boedeker, mededeelingen heeft gedaan over de samenwerking met de auto-herstelinrichtingen. Hierbij kwam naar voren, dat deze samenwer king geen moeilijkheden oplevert en dat de werk plaatsen behoorlijk werk hebben verkregen. Men sprak zich in gunstigen zin hierover uit. Het ligt in de bedoeling ook in andere steden der gelijke samenkomsten te houden. (A.N.P.) BERLIJN, 3 October (D.N.B.) In de Ber liner Börsenzeitung vergelijkt schout bij nacht Gadow de Italiaansche operaties aan de Egyp tische Middellandsche Zeekust met den op- marsch der Romeinsche legioenen onder Sci- pio Africanus naar Carthago. Het einddoel van den Italiaanschen opmarsch, Alexandrië, is stellig nog ver weg en de weg daarheen niet gemakkelijk begaanbaar, maar is dan ook een van de punten, die beslissend zijn voor den oorlog. Hier immers ligt het zwaartepunt van de Engelsche macht ter zee in het Oosten en midden der Middellandsche Zee. Uitgaande van deze overweging houdt de des kundige schrijver zich bezig met de rol, die ge speeld wordt van de daar liggende deelen der Britsche vloot. De strategische rol, zoo schrijft hij, welke de Britsche vloot in Egypte en in het Oosten der Middellandsche Zee heeft ge speeld, moet armzalig genoemd worden. Een zeemacht, die haar aanvalskracht niet beslis send voor den oorlog in den strijd kan brengen en die ook de hoop niet heeft om door de zwij gende blokkade de'n tegenstander te overwinnen, is problematisch en nergens meer dan daar, waar bij is blootgesteld aan dagelijksche aan vallen en verliezen, zonder tot tegenprestaties in staat te zijn. Wanneer Alexandrië van de landzijde wordt bereikt, zooals Port Arthur in 1905 door de Ja panners, blijft deze vloot alleen over een door braak te ondernemen naar de eerstvolgende vei lige haven. Die is er echter niet in de Middel landsche Zee. want de open reede van Port Said, van Haifa en Famagusta op Cyprus kan men daartoe niet rekenen en alle andere toe- vluchtsmogelijkheden liggen binnen het bereik der Italiaansche bombardementsvliegtuigen uit Apule of van de Dodekanesus. Bovendien zijn ruim 100 duikbooten en vele motortorpedoboo t-en op zee. De val van Alexandrië zou de in eenstorting betlekenen van de Engelsche macht ter zee in het oosten van de Middellandsche Zee en alle terugtochtswegen van het leger van generaal Wavell. behalve den zeer problema- tischen naar heb Zuiden, afsnijden. Tatekawa heeft uitgebreide volmachten. TOKIO 3 October (D. N. B.) De Yomioeri Sjimboen deelt mede, dat de nieuwe Japansche ambassadeur in Moskou, lt. generaal Tatekawa, van de Japansche regeering uitgebreide volmachten heeft gekregen, zoodat hij in staat is hangende pro blemen tot een oplossing te brengen. Roeien De Wedstrijden van den Westelijken Itoeibond. A.s. Zondag op het Zuider Buitcn-Spaarne. Het programma is thans bekend gemaakt voor de wedstrijden van den Westelijken Roei- bond. die zooals wij hebben medegedeeld, a.s. Zondag, 6 October, op het Zuider Buiten Spaar- ne zullen worden gehouden en waarbij de R. Z. V. Het Spaarne als ontvangende ver- eeniging optreedt. De wedstrijden vangen te 9 uur 50 aan; het laatste nummer zal worden geroeid om 5 uur 5. Niet minder dan 28 „heats" staan op het pro gramma. De negen finales zullen, aanvangend om 3 uur, de wedstrijden besluiten. Het Spaar ne neemt aan alle negen wedstrijdnummers deel en komt dus met zeven ploegen, een skiffeur en een skiffeuse uit. Er is den laatsten tijd dan ook wel zeer druk geoefend bij de vereeniging. Als kamprechters treden bij deze wedstrij den op de heeren Dr. B. J. C. te Hennepe, Mr. Th. C. van Gelder en C. W. Kok, als jury leden de dames mevr. R. HerfstNieuwenhuis eit mevr. H. M. dc MeyereHuizinga en de heer W. Jongejan. Wedstrijdleider is de secretaris van Het Spaarne, de heer W. B. van den Berg. Farinaeci uit Berlijn vertrokken. BERLIJN, 3 Oct. (D.N.B.) De Italiaansche minister Farinaeci is Woensdagavond met zijn gevolg in een specialen trein uit Berlijn vertrok ken. Op het station waren minister Goebbels en dr. Dietrich verschenen. Farinaeci maakt op uit- noodiging van den rijksperschef met zijn gevolg een reis naar de gevechtsgebieden in het Westen. Marechaussee krijgt een belangrijke taak Van bevoegde zijde wordt het A.N.P. het na volgenden medegedeeld: Naar menigeen zal hebben gemerkt, zijn sinds eenigen tijd enkele maatregelen in een stadium van uitvoering gekomen, welke liggen op het gebied van reorganisatie der politie in Nederland. Enkele benoemingen, welke ongetwijfeld in breeden kring aanio'acht hebben getrokken, houden hiermede ver band. Het schijnt nuttig over een en ander iets na ders mede te deelen. In de eerste plaats werd, gezien de dringende behoefte aan versterking van de centrale leiding van het departement van justitie over de politie en tevens met het oog op verdere concentratie van bepaalde dienstèn het reeds lang bestaanlde plan om aan dat departement een directeur-generaal van politie te verbinden op voorstel van den se cretaris-generaal van dat departement tot uitvoe ring gebracht. Tot deze hooge leidende functie werd mr. A. Brants, tot dusver procureur-generaal, fungeerend directeur van politie, te 's-Gravenhage, geroepen. Van groot gewicht zijn voorts eenige maatrege len op het gebied van de samenstelling en de or ganisatie der politiecorpsen. Onder de vraagstukken, welke zich in den nieu wen toestand, waarin ons land zich na de bezet ting bevond, voordeden, was een der eerste welk het lot moest zijn van het wapen der marechaussee, een korps, dat weliswaar bestemd was voor politie dienst, doch militair was georganiseerd en d'eel uit maakt van de Nederlandsche landmacht. Door de bezettingsoverheid werd al aanstonds ingezien, dat ontbinding van de marechaussee slechts schade zou berokkenen aan de handhaving van orde en rust hier te lande en dat haar instandhouding dan ook geacht moest worden in hooge mate te zijn in het belang van overheid en volk; geheel in overeen stemming met de houding van het Duitsche mi litaire gezag, dat reeds had goed gevonden, dat de marechaussee haar politiaire werkzaamheden voortzette, werd door de burgerlijke bezettings overheid beslist, dat het corps geheel in tact zou worden gelaten en zijn politiediensten zou voort zetten. Slechts werd het wapen gelicht uit het ver band der Nederlandsche weermacht en verkreeg het 't karakter van een burgerlijk rijkspolitiecorps, dat niet meer gelijk vroeger, mede ressorteerde onder het departement van Defensie, doch thans alleen onder het departement van Justitie. Bij deze beslissing bleef het niet. Geleid door het inzicht, dat in het algemeen in Nederland de po litie numeriek te zwak was, zeker voor een land in omstandigheden als waarin Nederland was ko men te verkeeren, besloot de hoogere SS en politie leider bij den rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied, in pauw overleg met den se cretaris-generaal van het Departement van Justitie, dat zou worden overgegaan tot een zeer aanmerke lijke versterking van de Nederlandsche Rijks- en Gemeentepolitie, waarbij de organieke sterkte van de marechaussee zou worden gebracht op 4000, die van de rijksveldwacht op 2200 man. Tevens deed zich hiermede de gelegenheid voor om uitvoering te geven aan den wensch der Duitsche autoriteiten om het beroepspersoneel der ontbonden Nederland sche weermacht in andere betrekkingen onder te brengen. Voor de uitbreiding der politie zouden derhalve in de eerste plaats de daarvoor geschikte demobiliseerende beroepsmilitairen in aanmerking komen. DISLOCATIE DER BEIDE RIJKSPOLITIECORPSEN. Deze nieuwe regeling kwam uit den aard der zaak het oude vraagstuk van de dislocatie der beide rijkspolitiecorpsen opnieuw aan de orde. Dit vraagstuk is thans in beginsel in dezen zin opge lost, dat het grondgebied des rijks verdeeld is in een gedeelte, waarin als rijkspolitie uitsluitend marechaussee wordt ingezet, en een gedeelte, dat behoudens in het geval dat bijstand van grooter omvang noodig is, bij uitsluiting voor de rijksveld wacht bestemd is. Het marechausseegebied omvat: Noordwestelijk en Noordelijk Friesland, het over- groote deel van Groningen, Drente en Overijsel, de Geldersche Achterhoek, de Overbetuwe, het grens gebied nabij Arnhem en Nijmegen, geheel Limburg, Noord-Brabant met uitzondering van het noord westelijk gedeelte, Oostelijk Zuid-Beveland, de ge meente Vlissïngen en Zeeuwsch-Vlaanderen en ten slotte eenige gebieden in het binnenland, t.w. de vier grootste steden met hun omstreken. Dit laatste vormt een afwijking van de reeds vroeger tot stand gebrachte dislocatieplannen. Het is gedaan op dezen grond, dat de marechaussee bij uitstek geschikt geacht moet worden voor optreden in groot verband ter voorkoming en beteugeling van roerigheden. Het aantal divisies wordt gebracht van 4 op 8, de hoofdplaatsen zullen zijn Amsterdam, 's-Gra venhage, Bergen op Zoom, s-Hertogenbosch, Maas tricht, Arnhem, Zwolle en Groningen. Ook bij de rijksveldwacht worden thans divisies ingevoerd en wel ten getale van 4, t.w. 's-Graven hage, Amsterdam, Arnhem en Leeuwarden Deze 4 divisies vormen tezamen 10 districten. Het zal duidelijk zijn, dat deze reorganisatie een groote hoeveelheid arbeid vergt en eenigen tijd zal kosten. Mede ter bevordering van een vlotte afwik keling van dezen arbeid zijn de beide rijkspolitie corpsen geplaatst onder een gemeenschappelijken chef, den inspecteur-generaal der Nederlandsche politie, voor de uitoefening van welke functie de kolonel A. W. de Koningh, tot dusver inspecteur der marechaussee werd aangewezen. DE REKENINGEN VAN HET WEGENFONDS. Ged. Staten van Noord-Holland bieden Prov. Staten ter vaststelling aan de rekening van het Wegenfonds over 1939, sluitende met een bedrag van f 2.210.786.81 wat de baten en lasten en van f 1.858.270.90 wat de kapitaalinkomsten en kapi taalsuitgaven betreft. De balans per 31 December 1939 geeft aan mid delen en kapitaal een bedrag aan van f 13.901.044.83. PROV. ZIEKENHUIS TE MEDEMBLIK. Ged. Staten bieden Prov.Staten ter vaststelling Staten ter vaststelling aan de eerste suppl. be grooting van baten en lasten van he Prov. Zieken huis te Medemblik, sluitende met een geraamd bedrag van f 5.143.63. BENOEMD TOT HULPPREDIKER. Benoemd tot hulpprediker bij de Ned. Herv Kerk te Haarlem de heer H. Wijngen te Overveen. Hedenavond wordt in het Wijkgebouw in Haarlem- Oost 'een kennismakings bijeenkomst gehouden. Vier October Dierendag, 'k Maak er even van gewag, Opdat u dien nog kunt vieren Met uw huiselijke dieren. Met den hond en met de kat, Geef ze ieder extra wat. Extra zaad in 't pietenkooitje, 't Goudvischje een watervlooitje, Wortelloof voor het konijn, Zelfs de muis een kaasfestijn. Laat die goede trouwe vrinden Weer eens extra ondervinden, Hoe ze welkom zijn in huis (Uitgezonderd dan 'de muis) Hoe die groote sterke menschen, Hun niet slechts het goede wenschen, Maar bereid zijn toe te zien Op hun welzijn, bovendien. Niet alleen in voorspoedstijden, Maar ook als men zorg moet lijden. Het is vanzelfsprekend waar, Eiken dag van heel het jaar, Moeten wij het dier goed voeden, Goed verzorgen en behoeden, Uitgezonderd weer de muis (Dit ter mijding van abuis) Maar op een dag, een specialen, Past het ons eens uit te halen, Vier dus dezen Vrijdag vier Als specialen dag voor 't dier. P GASUS. Expositie van ikonen in de R.-K. Leeszaal te Haarlem. De belangrijke tentoonstelling van ikonen in het voormalig schuilkerkje 't Haantje, tegen woordig museum Amstelkring O.Z. Voorburgwal 40 te Amsterdam, is thans gesloten. Ze werd door ruim drieduizend belangstellenden bezocht van medio Juli tot einde September. Alle museumstukken, welke tijdelijk opgebor gen waren, zijn nu weer tentoongesteld, zoodat alles in den ouden toestand is teruggebracht. Een deel der geëxposeerde ikonen n.l. die uit de col lectie van den heer Bouvy te Overveen, is voor belangstellenden thans nog te bezichtigen in de Openbare R.K. Leeszaal te Haarlem. Directie O. W. 3. Schiencker - Amsterdam-C. Singel 202—208 - Telef. 49611 (6 lijnen) Geheel andere basis dan alle andere Molest- onderlingen Directe contante storting op naam van de leden. Door krachtige fonds-vorming, grootst mogelijke zekerheid. Vertegenwoordiger voor Haarlem A. FABER, Kopsstraat 10. (Adv. Ingez Med.) Distributie van Textielproducten. Nadere verklaringen en wijzigingen. Het Persbureau van de Directie van Handel en Nijverheid zendt ons uitvoerige mededeelingen welke verschillende nadere verklaringen en wijzi gingen bevatten, die in de textieldistributieregeiing noodzakelijk zijn gebleken. Dit boekje van 16 pagina's hier in zijn geheel weer -te geven is niet mogelijk en daarenboven niet noodzakelijk. Een groot deel immers wordt ingenomen door mede deelingen bestemd voor ingeschrevenen, die zelf een exemplaar zullen hebben ontvangen. Aan de zeer lange reeks gegevens voor het publiek van belang, ontleenen wij de onderwerpen, die het meest alge meen van nut kunnen zijn. Tapijten en karpetten en afgepaste kleeden mogen niet langer vrij verkocht worden en zullen voortaan, evenals tapijtstoffen en loopers, alleen op speciale vergunningen kunnen worden verkocht. De plaatselijke distributiediensten zijn gemachtigd om bij de toewijzing van deze speciale vergunningen iets soepeler te werk te gaan, wanneer aanschaffing noodzakelijk blijkt. Naar aanleiding van vragen, gericht tot het Rijks bureau voor de Distributie van Textielproducten door den Handel worden dan o.a. de volgende ant woorden gegeven, ter verduidelijking van de hand leiding van 5 Augustus 1940: De artikelen Crêpe Georgette, Crêpe Mousseline, zijn alleen vrijgesteld voorzoover zij vervaardigd zijn uit kunstzijde of echte zijde (dus niet de kwa liteiten van wol). Deux-Pièces kunnen niet als zoodanig verkocht worden, daar de verkoop van mantels zonder spe ciale vergunning verboden is. Een Japon met Bolero moet worden gewaardeerd op het puntenaantal voor japon, verhoogd met de punten voor vest, niet gebreid, zonder mouwen. Slipover valt onder pullover zonder mouwen. Jongensblouse of kiel moet gelijk gesteld worden met overhemd. Jongens korte broek is gelijk te stellen met turnbroek. Onder Verduisteringsstof wordt verstaan tot dit doel speciaal geprepareerde stof, dus geen zware voering, als sanella bijv. De punten voor Katoenen en Wollen Garens zijn, gezien de grondstoffenpositie, gelijk gewaardeerd. Pantoffels en Schoenen, voorzoover uit textiel ver vaardigd, zijn niet onder eenige textielregeling be grepen. Regenkleeding uit kunstzijde wordt beschouwd als transparant regenjas of mantel. Overgooiers worden beschouwd-als rok. 3/4 Dameskousen (kunstzijde) zijn vrij. De pun ten waard'eering heeft alleen betrekking op de lange kunstzijden dameskousen. Stoffen voor winter- en zomerjassen, resp. man tels en demi-saisons, evenals deze artikelen zelf, zijn alleen op speciale vergunningen verkrijgbaar. Zgn. Abonnementskleeding, waaronder hel spe ciale geval wordt verstaan, dat kleeding alleen voor een bepaalden tijd' wordt verhuurd, kan door de betrokken onderneming alleen op speicale vergun ning worden betrokken. Shawls uit wol of halfwol vallen onder de pun- tenwaardeering van halsdoek. Wiegedekens, Matrassen e. d. zijn vrijgestelde artikelen. Teen- en Pantalonbeschermers, Panaanvatters, Velvetsponzen en Kunstzijden Sponzen, Sponzeu- zakjes van oilsilk, Weekendtaschjes van stof en linnen e. d„ avondtaschjes, voeringwalten zijn vrij gestelde artikelen. Rijggarcn moet worden beschouwd als naaigaren Onderkousen zijn gelijk te stellen met kousen. 100 pet. kunstzijden Handbreigarens vallen onder No. 18 van de vrijgestelde artikelenlijst. Uitknoopbare Regenjasvoering kan alleen worden geleverd op speciale vergunning. Smyrnawol, in elke opmaak, is vrij. De beperking, dat zephyrwol enz. .alleen, in speciale, kleine hand werk verpakking vrij is, blijft van kracht. Het is technisch niet mogelijk een onderscheid tc maken tusschen Babywol en sommige andere wol soorten. Daarom is het niet mogelijk baby wol voor Inlichtingen INCASSOBANK, HAARLEM, KRUISWEG 59, Telef. 13842 (Adv. Ingez. Med.) kinderen beneden 3 jaar op de één of andere wijze vrij te geven of hiervoor extra punten ter beschik king te stellen. Vrijgesteld kunnen nog worden geacht: Kook- en kokmutsen, lijfjes in eiken vorm, dus ook corsel- lijfjes. Irnitatiebont, voorzoover gebruikt als gar neering. Kastranden .schoorsteenvallen, nachtzak ken, kamerschermen, Gordijnkoord, touw, vloerzeil, vocaleum, rubbergaren, panlappen, zadeldekjes. Dienslbodeiïjaponncn worden verstrekt op speciale vergunning. Gebreide borstrok voor vrouwen is te waardeeren als camisole. Slabbetjes ook voor kinderen van 36 jaar mogen zender punten wordenvverkocht. Aangezien gebleken is, dat onder Poetsdoeken, ook stofdoeken en andere schoonmaakdoeken wor den verstaan, wordt er uitdrukkelijk op gewezen, dat alleen speciaal voor dit doel geprepareerde poetsdoeken onder de vrijstelling vallen. Alle Stoffen, die met één of ander doel niet aan particulieren afgeleverd mogen worden, kunnen echter wel in hoeveelheden van hoogstens 1 M2 tegen punten worden afgegeven aan particulieren. Angorawol is als garneer- en handwerkartikel vrij. Onder Dekens vallen zoowel wollen als katoenen en al of niet met kunstzijde overtrokken dekens en worden dus gewaardeerd op 10 punten per M2. Gegummeerde of gummi Regenpijpen vallen onder de vrijgestelde artikelen. Een Kinder-Overall voor kinderen beneden den leeftijd van 15 jaar kan gelijk gesteld worden met een speelpakje. Teneinde de moeilijkheden te ondervangen die ver-<f bonden zijn aan het betrekken van Handbreigarens per 50 gram, kan in het vervolg een hoeveelheid van 50 gram handbreigarens worden verkocht tegen 3 punten. De waardeering per 100 gram blijft 5 punten. Heerenpyjama's kunnen in het vervolg gewaar deerd worden als damespyjama's, dus op 20 punten voor zoover vervaardigd uit kunstzijde en op 30 punten voor zoover vervaardigd uit andere stoffen. Overhemden zullen vanaf heden kunnen worden gewaardeerd op 16 punten voor mannen en 14 pun ten voor jongens, voorzoover zij niet uit kunstzijde zijn vervaardigd. Polohemden, ongeacht de grondstof waaruit zij gemaakt zijn, kunnen gewaardeerd op 8 punten voor mannen en jongens. Het gezinshoofd, dat een inkomen heeft van f 3000,of minder en dat niet in het bezit is van een toeslagkaart, kan voor ieder kind, dat op 5 Augustus 1940 den leeftijd van drie jaar nog niet had bereikt, van den plaatselijken distributiedienst een soeciale vergunning ontvangen voor maximaal 1 K.G. wollen of halfwollen Breigarens voor het zelf breien van kinderkleertjes. Onder.Verduisteringsstof welke vrij mag worden verkocht wordt alleen verstaan de speciale zwarte stof welke voor dit doel door sommige fabrikanten wordt gemaakt. Thans is van katoenafval een nieuw product ge maakt dat alleen als verduisteringsstof kan worden verkocht wanneer de fabrikant dit artikel duidelijk als zoodanig heeft gemerkt met vermelding van de goedkeuring van het Rijkstextielbureau te Arnhem. Daar gebleken is dat misbruik wordt gemaakt van de gelegenheid om Geimpregneerde Tweedjassen en -Mantels als regenjassen te verkoopen, zullen vanaf heden alleen als regenjassen en -mantels kunnen worden beschouwd de gabardine en dergelijke zuiver voor regenkleeding bestemde artikelen. De verkoop van tweedjassen en -mantels en jassen en mantels vervaardigd van flausch, flauschachtige en teddy- beerstoffen, gewaardeerd als regenjassen, is mits dien verboden. BEGROOTING WEGENFONDS. Ged. Staten van Noord-Holland stellen Prov. Staten voor, vast te stellen de begrooting van ba ten en lasten van het Wegenfonds, dienst 1941, sluitende met een geraamd bedrag van f 2.788.103. BLOEMENDAAL De heer H. F. Tillema. Dr. Hon. causa der Groningsche Universiteit. Naar wij vernemen heeft de Senaat der Gronin- sche Universiteit in zijn vergadering van 28 Sep tember jl. besloten, den heer H, F. Tillema te Bloe- mendaal, die zoo groote verdiensten heeft voor do verbetering der hygiënische toestanden in Ned.- Indië, het eere-doctoraat in de geneeskunde aan te bieden. Als promotor zal prof. G. Kapsenberg optreden. Wanneer de plechtigheid zal plaats hebben is nog niet vastgesteld. HEEMSTEDE OPVOERING VAN EEN SCHIMMENSPEL. Donderdagmiddag hebben talrijke moeders en kinderen genoten bij de vertooning van een schim menspel door de afdeeling Heemstede van den Volksbond tegen drankmisbruik, mede door dg prettige wijze van voordragen van mevrouw Weij- gers, declamatrice en spraakleerares, die zich hier»' voor belangeloos beschikbaar had gesteld. Mevr. De VoogdDe Vogel, presidente der ver eeniging gaf voor het begin een kort overzicht van wat op het doek vertoohd werd. Vooral naar den biuidstoet ging aller bewondering uit; dit moest nog eens herhaald worden. Een dankbaar applaus beloonde de vervaardig- ster en haar helpsters en helpers en mevr. Emmelot voor de uitstekende verzorging van het muzikale gedeelte. Ten slotte was er nog een „zangwedstrijd" voor de meisjes. Een wedstrijd in trommelen voor de jongens ging minder vlot, maar de besten kregen toch een prijsje,, evenals de meisjes voor hun aardige zangnum mertjes. JUiiGERLIJKE STAND HAARLEM 3 October 1940. Ondertrouwd: 3 Oct. M. J. H. Giesbers en M. G. Peil. Getrouwd: 5 Oct., A. Adema en C. Kobus; J. A. Hessels en J. R. Reg'terschot; F. de Vries en J. F. J. Cassa; A. J. Bink en H. M. Peschar; J ,C. Last en A. v. d. Vecht; P. L. v. d. Munnik en M. H. Hoog roef; A. C. Korving en C. C. Weeren; J. J. Mölman 'en M. Klaassen. Bevallen: 30 Sept., R. CostimaWolf, d.; 1 Oct., A. C. M. ErbSchreurs, z.; 2 Oct., H. Nowak Lühr, z.; M. M. SchotteSchotte, z.; W. E. Zonder landScheffer, d.; F. AdemaTeitsma, z.; M. Wes terRoest, z. Overleden: 1 Oct., W. J. Verbooij, 65 j.. Jan Nieuwenhuyzenstraat; IJ. Koopmans, 88 j., Leidsche- plein; M. Winkel, 69 j., KI. Houtstraat; 2. Oct., E. F, Goedhartv. d. Born, 63 j., Voorhelmstraat.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2