Haarlem's Dagblad Nederland's Economie. Omzetbelasting. Japanners te Hanoi VERDUISTERING Papierhandel J. MUIJS Nieuwe bonnen. Het bombardement van Haarlem Ontmoeting tusschen Hitier en Mussolini Langdurige bespreking op den Brenner Weer hevige aanvallen op Londen Actikeieit- V 58e JAARGANG No. 17576 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 4 October 1940 Abonnementen per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. De Duitsche commissaris-generaal voor Financiën en Economie bij het Rijkscommissariaat, dr. H. Fischböck, heeft in de Deutsche Zeitung in den Niederlanden een uitvoerige beschouwing gegeven over Nederlands toekomstige economische positie in een onder Duitsche leiding staand Europa. Wij heb ben daar in ons nummer van Dinsdag reeds een uittreksel van gegeven, maar hier worde nog eens de aandacht gevestigd op enkele zeer belangrijke punten in het betoog van den Duitsehen schrijver. Zij gelden zijn inzichten omtrent de grondstoffen, de ontwikkeling van de industrie en de belastingen. Het is belangwekkend dat dr, Fischböck voor de Nederlardsche industrie een belangrijke taak in de toekomst ziet. Nadat hij uitgeweid heeft over de noodzaak, alle productieve krachten te baat te ne men, zooals dat in Duitschland geschiedt, verklaard heeft dat op aanvoer van grondstoffen die niet in het bïnnenlard aanwezig zijn in dezelfde mate en onder gelijke voorwaarden gerekend zal kunnen worden als in Duitschland het. geval is en er de aandacht op heeft gevestigd dat de ondernemer zijn productieprogramma niet alleen naar de vraag van de cliëntèle maar in de eerste plaats volgens de noodzakelijke eischen van den staat zal moeten inrichten (waarbij de verdeeling van de aanwezige hoeveelheid grondstoffen doorslaggevend is) uitte hij zich zeer positief omtrent deze taak. Het plan bestaat, zoo schreef hij, in bijeenkomsten van lei dende industrieelen uit Duitschland en Nederland de belanghebbenden nader tot elkaar te brengen en een duidelijk beeld te krijgen van de bestaande mogelijkheden, in wedei-zijdschen zin. Hij voorziet dat de resultaten van deze bijeenkomsten een voor bereiding zullen vormen voor de principieele in deeling van den arbeid in het kader van de bestaan de productietakken op den grondslag van gelijkge- rechtigheid. Aan deze voorbereiding van een plan, dat wel een zeer kenmerkend beeld geeft van een geleide econo mie, in een reusachtige organisatie, is dr. Fischböck ook in anderen zin al begonnen. Waitt indrit nummer vindt men een communiqué van het A.N.P. over een bezoek dat hij gisteren aan verscheidene fabrieken in Noord-Brabant gebracht heeft, waarbij hij met de directies van gedachten wisselde over produc tie- en afzetmogelijkheden. In zijn gezelschap wa ren vertegenwoordigers van het onlangs in Den Haag gevestigde bureau, dat tot taak heeft voor Duitsche opdrachten aan de Nederlandsche in dustrie te zorgen en die opdrachten aan de Neder landsche fabrieken door te geven voor zoover dat mogelijk is. Een dergelijke voorbereiding opent verdere mo gelijkheden in zijn verklaring in het hierboven ge noemde artikel: „Er wordt geenszins aan gedacht de in Nederland sinds den wereldoorlog bedreven industrialisatie terug te schroeven. Integendeel: de bedoeling is om daar, waar de industrialiseering van geheel Europa de uitbreiding van bestaande of de oprichting van nieuwe industrieele inrichtingen wenschelijk doet schijnen, een dergelijke taak op te dragen aan de Nederlandsche economie en daardoor aan de ondernemers-werkzaamheid ook op in dustrieel gebied overeenkomstige nieuwe mogelijk heden te openen". Wie dus gemeend mochten heb ben dat de Duitsche autoriteiten zich eigenlijk uit sluitend voor de ontwikkeling van den Nederland- schen landbouw interesseeren zien hieruit dat de zaak anders, gesteld is. Omtrent het vraagstuk der belastingen heeft dr. Fischböck zoowel wat de technische regeling als wat den belastingdruk aangaat zijn oordeel geuit. In het eerste opzicht heeft hij het met eenige re serve gedaan door te schrijven: „Wellicht zal ook de mogelijkheid blijken te bestaan de hier bijzonder gecompliceerde financieele betrekkingen tusschen den Staat en de andere openbare lichamen, in het bijzonder de gemeenten, te vereenvoudigen". Er zij aan herinnerd dat de laatste ingrijpende herziening van de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten dateert van 1927, toen het wetsontwerp de Geer-Kan werd aangenomen. Het schiep een nieuwe regeling die toentertijd hoopvolle verwach tingen verwekte omtrent nivelleering van den be lastingdruk, die in verschillende gemeenten zeer ongelijk was. De in 1929 in het buitenland ingezette economische wereldcrisis, die van 1931 af zijn snel- toenemende rampzalige uitwerking ook in ons land deed gevoelen, leidde er evenwel toe dat die ver wachtingen niet bewaarheid werden. En de compli caties in ons belastingstelsel zijn van veel ouder datum dan 1927 ten opzichte van de overvloedige verscheidenheid van onze fiscale verplichtingen. Dr. Fischböck's uitlatingen omtrent toekomstigen belastingdruk zijn niet rooskleurig. Hij verklaart dat de te verwachten achteruitgang van de douane inkomsten en de buitengewone uitgaven, die op de begrooting drukken, menige belastinghervorming noodzakelijk maken die ten doel moet hebben, de belastinginkomsten aanzienlijk te doen stijgen. Bij deze hervorming wordt in de eerste plaats rekening gehouden met de eischen van sociale rechtvaardig heid. „Overigens", schrijft hij, „zal de Nederland sche bevolking zich steeds voor oogen moeten houden dat zij per hoofd van de bevolking ongeveer half sooveel belasting betaalt als de Rijksduitscher". R. P. (Per 1 October is een verhoogde en verder uitgebreide heffing der omzetbelasting ingegaan.) Dit is een tijd waarin we veel Niet (zachtgezegd) steeds leuks beleven, Zoo is ons, 'k noem maar een klein deel, Een nieuwe omzetpil gegeven. Een pil. die zwaar ligt op de maag, Een pil, die grooter is en duurder, Een andre pil gaat naar omlaag, Deze omhoog, dat maakt haar zuutder. Intusschen weten wij ons stil In die ingeving ook te schikken. Een mensch went aan het genus pil, Als hij er vele krijgt te slikken. 't Geeft ook den handelaar geen vreugd, Dat mag ik er wel bij vermelden. Hij houdt er niet van, om de deugd Die koopen is, zoo te ver„gelden". Bij d' opzet zat de opzet voor. Wat meer belastinggeld te innen, Die omzet inzet heeft men door. Maar wat ertegen te beginnen. De allerbeste tegenzet Is om den omzet te verhoogen, In onverdroten arbeid met Het sterkste doorzettingsvermogen. Dat zal het eenig middel zijn Om het niet lijdelijk te dulden, Maar door een sterker medicijn Die omzetpil nog te vergulden. Hoofdstad van Fransch Indo-China gisteren bezet TOKIO. 4 October. (D.N.B.) Naar thans alhier bekend wordt gemaakt zün Japansche troepeneenheden, die op 26 September in Hai- fong zün geland, gisteren de hoofdstad van Fransch Indo-China, Hanoi, binnengerukt. Te gel Ukertüd landden formaties vliegtuigen op het vliegveld van Hanoi, Jiaram. Naar verder gemeld wordt zijn tusschen de mi litaire autoriteiten van Fransch Indo-China en de Japansche troepen onderhandelingen gevoerd over de vrijlating van Fransch Indo-Chineesche gevan genen en over de teruggave van oorlogsmateriaal Nadat deze onderhandelingen met succes waren ge ëindigd, zijn gisteren 2000 man van het Fransch Indo-Chineesche leger, onder wie talrijke Fransche officieren, die bij de incidenten in den aanvang der operaties door de Japanners gevangen waren ge nomen. op vrije voeten gesteld. Tegelijkertijd werd het buitgemaakte oorlogsmateriaal uitgeleverd aan de militaire autoriteiten van Fransch Indo-China. GROOTE PLATEN CARTON, Licht in gewicht en vlak. Iets speciaals voor groote afdekkingen. TELEF. 11723 GED. OUDE GRACHT 103 (Adv. lngez. Med.) Een practisch Amsterdammer kwam op de gedachte zijn rijwiel wit te schilderen, opdat dit tijdens de duisternis beter zichtbaar za zijn (Foto Pax-Holland) overtuigen van de nutteloosheid der nachtelijke Britsche aanvallen op Duitsch gebied. Bij slechts 1.6 procent van alle aanvallen immers werden mi litaire objecten getroffen. Brood no. 9 De Engelsche bomaanvallen op Duitschland. BERLIJN. 4 Oct. (D.N.B.) Volgens een bere kening, door bevoegde Duitsche instanties opge maakt, heeft de Britsche luchtmacht bij de 1471 vluchten, welke zij gedurende de maand Septem- j ber boven Duitschland heeft ondernomen, 7542 bommen laten vallen. Vierentachtig procent der aanvallen had geen resultaat, doordat de bommen in het vrije veld vielen, 50.4 procent der aanval len was gericht op burgerlijke doelen, zooals ar beiderswijken. scholen, kerken, ziekenhuizen enz. en eischten daar talrijke slachtoffers. De vertegenwoordigers der buitenlandse he pers in Duitschland hebben zich te Berlijn, Hamburg, Hannover en in West-Duitschland vaak kunnen 's-GRAVENHAGE, 4 Octobpr. De secretaris generaal, waarnemend hoofd van het departe ment van landbouw en visscherij maakt hekend, dat gedurende het tijdvak van Maandag 7 Octo ber tot en met Zondag 13 October a.s. de met „9" genummerde bonnen van het broodbonboekje te zamen recht geven op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welk^ 13 October nog niet gebruikt zijn. zullen voorts nog geldig zijn tot en met Dinsdag 15 October a.s. met dien verstande, dat zij op 14 en 15 October niet gebruikt zullen mo gen worden voor het betrekken van brood in hotels, restaurants e.d. Bloem en meel no. 78 Gedurende het tijdvak van Zaterdag 5 Octo ber tot en met Vrijdag 1 November a.s. geeft de met „78" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 2VZ ons tarwebloem óf tarwemeel óf roggebloem óf roggemeel óf zelfrijzend bakmeel óf boekweit- meel óf gruttenmeel (z.g. gemengd meel). Grutterswaren nos. 76 en 77 Gedurende het tijdvak van Zaterdag 5 Octo ber tot en met Vrijdag 1 November a.s. geeft de met „76" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 250 gram rijst óf rijstemeel óf rijstebloem. Voorts geeft gedurende bovengenoemd tijdvak de met „77" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 250 gram havermout óf havervlokken óf gort óf grut ten Vleesch en vleeschwaren no. 03 Gedurende het tijdvak van Maandag 7 Oc tober tot en met Zondag 13 October a.s. geeft elk der vier met „03. vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch. been inbegrepen, óf een rantsoen vleeschwaren. De met „03. worst, vleeschwacen" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koo pen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen welke op 13 October a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 20 October a.s., met dien verstande, dat zij gedurende de week van 14 tot en met 20 October a.s. n ie t ge bruikt zullen mogen worden voor het betrekken van vleesch of vleeschwaren in hotels, restau rants e.d. Het rantsoen vleeschwaren. dat per bon kap worden gekocht bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, of kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor ge kookte worstsoorten, rolpens en knakworst. 125 gram voor leverartikelen, tongen worst en nier brood en 150 gram voor bloedworst. Na de Engelsche kabinetswijziging. LONDEN, 3 October. In Engelsche politieke kringen gelooft men dat het uittreden van Cham berlain de vooruitzichten op een verbetering in de Engelsche betrekkingen tot Rusland vergroot heeft, vooral daar het afscheid van Chamberlain gepaard gaat met het opnemen van den vak- vereenigingsleider Bevin in het oorlogskabinet. Weliswaar blijft Halifax in de regeering en deze wordt in Moskou als Sovjet-vijandig beschouwd. De opneming van Kingsley Wood in het oorlogs kabinet is vermoedelijk geschied om de aanhangers van Chambei-lain hiermede te verzoenen. Het mi nisterie voor openbare werken, dat onder leiding is gekomen van Reith, is tegelijk met deze kabinets wijziging in het leven geroepen. Over den omvang der taak van dit nieuwe ministerie zullen nog nadere mededeelingen gedaan worden. Men gelooft dat de positie van Churchill ver sterkt is en dat dientengevolge een intensievere oorlogsvoering van de zijde van Engeland te ver wachten is. In dit verband meent men dat ook het opnemen van Bevin in het oorlogskabinet als een symptoom van deze ontwikkeling is te beschouwen. Het heeft eenige verbazing gewekt dat Kingsley Wood eveneens in het oorlogsministerie is opgeno men. Zijn begrooting werd destijds nogal gecri- tiseerd als te „mild". Hij heeft den post van kanselier van de schatkist behouden. Vermoedelijk heeft men daarmee de orthodoxe conservatieven willen tevreden stellen en de in de Consei-vatieve partij levende oppositie tegen Churchill willen ver zwakken. Het oorlogskabinet is thans van zes op acht leden gebracht en ook dit heeft eenige critiek uitgelokt. Voor juister dan de opneming van Kingsley Wood houdt men de intrede van Bevin en men concludeert daaruit dat de Labourman, hoewel in zekere mate een nieuweling in de poli tiek, zich snel tot tweeden man achter Churchill zal ontwikkelen. Als opmerkenswaard vermeldt men nog dat in het huidige oorlogskabinet drie leden van de Labourparty zitting hebben i tegen twee in het oude kabinet. De vervanging van An derson door Herbert Morrison als minister voor binmnlandsche veiligheid wordt algi.meen goedge keurd. Het betreft hier in de eerste plaats de af weer van de luchtaanvallen op Londen en Mor rison, die oud-voorzitter van de Londensche graaf- schapsraad is, kent de hoofdstad goed. Bovendien heeft hij als minister voor de leveranties goed vol daan. Ook de benoeming van lord Cranborne als minister voor de Dominions wordt goedgekeurd. (United Press). BENOEMINGEN DOOR DEN BISSCHOP VAN HAARLEM. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd tol kapelaan te Castricum dr. B. C. J. Holthuizen en tot districts-directeur van de Katholieke Jongens Centrale in het District Beverwijk, H. J. Bangert te Wijk aan Zee. DE PRIJS VAN EIKELS. In een bericht van het A.NP. in ons nummer van Donderdag is vermeld, dat gewoonlijk voor de eikels, die alle jaren door Staatsboschbeheer worden ingekocht, prijzen van 4 tot 5 cent per K.G. worden gemaakt en dat Staatsboschbeheer 6 cent voor Amerikaansche en 7 cent voor de ge wone inlandsche eikels biedt. Men maakt er ons van de zijde van het Staats boschbeheer opmerkzaam op dat van een prijs van 6 of 7 cent geen sprake is en ook nooit ge weest is. De gewone prijs van de eikels was altijd 2Vz a 3 cent en is thans 4 cent. Zes en twintig dooden en ongeveer zestig gewonden Naar de Haarlemsche politie ons hedenmorgen mededeelde, is het aantal dooden tengevolge van het bombardement van Haarlem in den nacht van Woensdag op Donderdag gestegen van 21 tot 26, omdat nog enkele lijken in de puinhoopen zijn ge vonden en omdat nog eenige zwaargewonden in middels overleden zijn. Het aantal gewonden be draagt nog pl.m. zestig onder wie enkele zwaarge- kwetsten. Tot zoover de mededeelingen van de politie. Over het onheil, dat de bommen in Haarlem heb ben gesticht, meldt het A. N. P. ons nog het vol gende: Behalve de huizen welke door voltreffers werden vernield, hebben nog ongeveer 250 woningen scha de opgeloopen, doordat tengevolge van den lucht druk de ruiten sprongen en de pannen van de da ken werden gerukt. De lijst der dooden en gewonden. Van de Haarlemsche politie ontvingen we een lijst van de dooden en de gewonden. Van de 26 dooden zijn de volgende 23 bekend geworden: In perceel Voortingstraat 8: H. HartmanWest broek 44 jaar, E. Hartman 7 jaar, P. Hartman 12 jaar. In perceel Voortingstraat 7: J. J. Hoogenes Baars 25 jaar, P. A. Hoogenes 4 jaar, H. Hoogenes 2 jaar. In perceel Voortingstraat 6: J. J. Michel 31 jaar, C. H. J. MichelVan Strien 24 jaar, C. H. H. Michel 4 jaar, G. Michel 2 jaar. In perceel Voortingstraat 9: D. A. Arnold usBel 30 jaar. In perceel De Keystraat 22: D. Bosch, 71 jaar, J. H. BoschSchouten 71 jaar. In perceel Van Marumsti-aat 31: J. van Leen, 22 jaar. In perceel Camphuysstraat 14: G. Makkelie Brouwer 45 jaar, F. Makkelie 19 jaar, P. Makkelie 5 jaar. In perceel Bakkerstraat 52: G. van Norden 59 jaar, G. J. van NordenBaltus 53 jaar. In perceel Bakkerstraat 21: H. W. G. van Strien Bötzel 58 jaar. In perceel Byzanthiumstraat 13 zwart: P. W. J. Leising, 36 jaar. In perceel Schalkwijkerstraat 39: A. Oostermeijer 48 jaar. In perceel Eindenhoutstraat 27: C. W. Kuiler 34 jaar. Vermist wordt nog in perceel Bakkerstraat 21: N, van Strien 65 jaar. De lijst van de gewonden, die in ziekenhuizen ver pleegd worden, bevat de volgende 19 namen: In perceel Camphuysstraat 1 B: E. van Poeteren 10 jaar, M. van Poeteren 12 jaar, J. van Poeteren 8 jaar, E. van Poeterenv. d. Putten 36 jaar. In perceel Camphuysstraat 14: H. Makkelie 49 jaai-, H. Makkelie 17 jaar, G. Makkelie 15 jaar. In perceel Camphuysstraat 9: W. SieraadVer meer 31 jaar. In perceel Voortingstraat 10: M. Hartman 33 jaar, H. C. Hartman 74 jaar. In perceel Voortingstraat 11: G. M. Hartman Mentjox 28 jaar. In perceel Voortingstraat 4: A. van Brugge 7 jaar. In perceel Voortingstraat 7: H. Hoogenes 28 jaar, A. Hoogenes, 7 jaar. In perceel De Keystraat 15: R. Ree 11 jaar. In perceel Weverstraat 4: H. Bötzel 20 jaar. In perceel Olieslagerslaan 24 rood: *D. W. Ban- nink 20 jaar, H. Bannink 26 jaar. In percêel Koninginneweg 85: M. W. v. d. Garde 26 jaar. (Men zie ook pag. 2). De U.L.O.-schooI aan de Nassaulaan. Zal meer kosten dan geraamd is. Bij besluiten van 28 Juli 1937 en 14 Juni 1939 werd door den raad van Haarlem voor de ver bouwing en de inrichting van het schoolgebouw aan de Nassaulaan 37 (bijzondere Koningin Wil- helminaschool voor uitgebreid lager onderwijs) ter beschikking gesteld een totaalbedrag van f 110.000 waarin begrepen f 10.000 voor verdere inrichting der school. Laatstbedoeld bedrag was gebaseerd op een voorloopige kostenramiing: blijkens de thans ingekomen bescheiden zullen deze kosten mede door den invloed der buitengewone omstandigheden een bedrag van rond f 18.900 beloopen. Tegen deze nadere raming bestaat bij B. en W. geen bezwaar, zoodat zij den raad voorstellen het bedrag der ver hooging ad f 8.900 alsnog ter beschikking te stel len. Inmidddels is ons gebleken, dat de toege stane som (f 100.000) voor de verbouwing ontoe reikend zal zyn; het ligt in het voornemen hier voor een nader crediet aan te vragen, zoodra de werkelijke uitgaven daarvan bekend zullen zijn. Suner's reis naar Rome en Berlijn. Spaansch blad waarschuwt tegen overdreven verwachtingen. MADRID, 4 October (D.N.B.) Over de reis van den Spaanschen minister van binnen- landsche zaken, Suner, naar Berlijn en Rome schrijft de „Madrid" dat de Spaansche betrek kingen met Duitschland en Italië zoo duidelijk en ondubbelzinnig zijn dat allen, die sensa- tioneele gebeurtenissen van deze reis verwach ten wel eens zeer teleurgesteld konden worden. Niets kan de hechte vriendschap tusschen Ma drid, Berlijn en Rome vertroebelen. Men weet nog te goed hoe zekere Europeesche regeeringen zich jegens Franco hebben gedragen tijdens diens vrijheidsoorlog en hoe Juist na het einde van dien strijd en bij het uitbreken van het Europeesche conflict ook tegen Spanje de blok kade werd afgekondigd, hoewel dit land pas drie moeilijke jaren achter den rug had. Ook nu nog ligt in Argentinië gaan. dat niet naar Spanje gebracht kan worden omdat Engeland dat niet toelaat. Hetzelfde is het geval met petroleum en vele andere producten. De be trekkingen van Spanje volgen dus zeer logisch een lijn, die in het nationale belang is en bij de besprekingen te Berlijn en Rome de richting heeft aangegeven. BRENNER, 4 October. Van semi- officieele zijde wordt gemeld: De Führer en de Duce hebben elkander vanochten om 11 uur op den Brenner ont moet voor een langdurige bespreking. De speciale trein van den Fhürer kwam precies om 11 uur op het'Italiaansche grensstation op den Brenner aan. Terwijl de trein binnenliep in het met Duitsche- en Italiaansche vlagggen feestelijk versierde station, zetten een Italiaansch muziek corps de volksliederen in der beide verbonden mc ^ndheden. öp het perron verwachtte de Duce den Führer, die als eerste uit den trein stapte en den Duce op de hartelijkste wijze begroette. Even hartelijk verliep de begroeting tusschen de beide ministers van buitenlandsche zaken. De Führer en de Duce inspecteerden de eere compagnie Alpenjagers en een eereformatie der fascistische partij, waarop zij zich begaven naar den aan den anderen kant van het perron staanden Italiaanschen specialen trein, waar de bespreking in den salonwagen van den Duce in tegenwoor digheid van de ministers van buitenlandsche zaken van beide landen begon. In een specialen trein van den Führer namen aan de reis naar den Brenner deel: de Italiaansche am bassadeur in Berlijn, Dino Alfieri, de chef van het opperbevel der weermacht, generaal-veldmaar- schalk Keitel, rijksperschef dr. Dietrich, rijksleider Bormann en de persoonlijke en militaire adjudanten van den Führer. De Duitsche ambassadeur te Rome, Von Mackensen, had den Duce begeleid op zijn tocht naar den Brenner. Van Italiaansche zijde zag men den bevelvoerenden generaal Nacci, den kabi netschef van den Duce, exc. Sebastianini, en de chef van het kabinet van den minister van buiten landsche zaken, gezant Anfuso. (A. N. P.) Het D.N.B. deelt mede: Ver over de honderd Duitsche gevechtstoe stellen waren Donderdag weer boven Londen. Bommen met een totaal gewicht van 150.000 kilogram en van ieder kaliber werden neerge worpen. De laatste groep van een afdeeling ge vechtsvliegtuigen kon op negen verschillende plaatsen in de stad geweldige vernielingen en branden van geweldigen omvang waarnemen. In steeds nieuwe golven vielen de Duitsche bommenwerpers militaire doelen aan. Sedert de vroege morgenuren was er in de Engelsche hoofdstad bijna ononderbroken luchtalarm. Enkele Duitsche bommenwerpers van het type DO 17 hebben gistermiddag, bij verrassing een aan val ondernomen op een sterk bezet vliegveld in Midden-Engeland, waarbij zij door het uitwerpen van brisantbommen verscheidene Engelsche jacht vliegtuigen van het type Spitfire op den beganen grond beschadigden en vernielden. TROEPENTREIN GEBOM BARDEERD. BERLIJN. 4 Oct. (D.N.B.) Gisteren is een Brit sche troepentransporttrein in volle vaart ontspoord, doordat vlak voor de locomotief een bom van zwaar kaliber viel. De 25 tot 30 wagons werden tot een ravage. Duitsche gevechtsvliegtuige nhebben gisteren verder verscheidene steden aan de Britsche Zuid oostkust krachtig aangevallen. Installaties, die voor de ravitailleering van beteekenis zijn, werden ge troffen. Van geringe hoogte werden de ontploffin gen duidelijk waargenomen. HEDEN: 8 PAGINA'S R. P.: Neder land's Economie, pag. 1 Sport in 't Kort pag. 2 Baarden. pag. 3 Flitsen: Samen deelen pag. 3 Laatste Berichten op pagina 6

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1