BOSCH Dansschool .Schcödet" tferveusO "AKKERÏÏES. tBawulen. KORT EN BONDIG. FLITSEN FIETSLICHT V R IJ D A G 4 Ö'CT O E E K W4Ü HS'AEEEM'S D''A"GBEAD S RAAMSINGEL 16, TEL. 11045 I Op onze populaire ZONDAGMIDDAG- en WOENSDAGAVONDLESSEN kunnen wij slechts ENKELE NETTE DAMES inschrijven. Cursus prijs ƒ12.50, in termijnen te voldoen. (Adv. Ingez. Med.) Leeraarsbefrekkingen voor jonge officieren. Kans op aanstelling vergroot. Rapport=Elzinga verschenen. De Staatscourant van Donderdag bevat het rapport van de op 15 Juli j.l. ingestelde commissie- Elzinga, aan welke commissie was opgedragen te onderzoeken, welke maatregelen kunnen worden genomen om dè kans op aanstelling in de leeraars betrekking voor jonge officieren te'vergrooten. In haar rapport komt de commissie tot de vol gende conclusies: 1. Bij sollicitatie naar leeraarsbetrekkingen wor den bij persoonlijke geschiktheid met wachtgelders gelijkgesteld de beroepsofficieren van land- en zeemacht, die op 14 Juli 1940 nog in actieven dienst waren en die of op grond van een aan een uni versiteit of hoogeschool afgelegd examen of van een middelbare acte voor die betrekkingen bevoegd zijn, of, voor zoover het betrekkingen van leeraar in de wiskunde en de mechanica betreft, op grond van art. 89 der Middelbaar. Onderwijswet bevoegd zijn en bovendien hetzij door voortgezette studie aan de Technische Hoogeschool te Delft gedurende hun diensttijd een getuigschrift van meer uitgebreide kennis hebben verworven, hetzij in het bezit zijn van het getuigschrift van, na het doorloopen van een specialen wiskundigen cursus van een jaar aan een universiteit, met goed gevolg afgelegd tentamen. 2. Voor officieren, die krachtens art. 89 der Mid delbaar-Onderwijswet bevoegd zijn tot het geven van onderwijs in de wiskunde, wordt aan een of meer universiteiten een speciale cursus van een jaar ingericht ter uitbreiding en verdieping van hun ken nis, in het bijzonder met betrekking tot de grond slagen der wiskundige wetenschap en de beteekenis daarvan voor het schoolonderwijs. Aan het einde van den cursus wordt de gelegenheid gegeven om door tentamen een getuigschrift te verwerven. 3. Officieren van administratie, die aan de Ko ninklijke Militaire Academie of aan het Koninklijk Instituut voor de marine den cursus hebben ten einde gebracht, worden, indien zij dit behoeven, bij het staatsexamen Hoogere Bugerschool A, vrijge steld van ander onderzoek in alle vakken. Andere officieren, die aan de Koninklijke Militaire Aca demie of aan het Koninklijk Instituut voor de marine den cursus hebben ten einde gebracht, wor den bij het staatsexamen Hoogere Burgerschool B. vrijgesteld van nader onderzoek in alle vakken. Het rapport der commissie is door den waarne mend secretaris-generaal van het departement van Onderwijs ongewijzigd aanvaard en overgenomen. Deze heeft ter uitvoering van de conclusies het vol gende bepaald: 1. De op non-activiteit gestelde beroepsofficieren moeten om op de lijst voor wachtgelders geplaatst te kunnen worden, zich aan een Nederlandsche uni versiteit gedurende een jaar als student laten in schrijven voor het volgen van de le jaars colleges in de wiskunde. 2. Deze officieren moeten aan de universiteit, waar zij zijn ingeschreven, tevens de voordrachten volgen in de didactiek van de wiskunde, indien deze voordrachten althans worden gegeven. 3. Zij moeten eveneens de voordrachten volgen van hen, aan wie onder verantwoordelijkheid van de betrokken faculteit een speciaal daarvoor inge stelde leeropdracht is verstrekt. 4. Bij sollicitatie naar leeraarsbetrekkingen wor den tegelijk met de gelijkstelling van de sub. 1 be doelde officieren met wachtgelders, zoo mogelijk met ingang van 1 October 1941, bij persoonlijke ge schiktheid met wachtgelders eveneens gelijkgesteld zij, die het doctoraal examen in de wis- en natuur kundige wetenschappen met hoofdvak wiskunde hebben afgelegd, mits zij een wachttijd van twee jaren hebben. Noorderlicht driemaal te zien geweest. De invloed op het magnetisme. Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: In de avonden van 26 September, 27 September en 1 October werd hier te lande noorderlicht waarge nomen. Aan het Meteorologisch Instituut De Bilt werden over het Poollicht van 26 September zeven berichten ontvangen en wel uit Zeeuwsch-Vlaande- ren, westelijk Noord-Brabant, Rotterdam, Wasse naar en Ede. Over het Poollicht van 27 September kwam een bericht in nl. uit Schiermonnikoog, ter wijl over het Poollicht van 1 October elf berichten ontvangen werden uit de provinciën Friesland, Overïjsel. Utrecht, Zuid-Holland, Noord-Holland en Noord-Brabant. Het magnetisme was in de boven genoemde avonden het sterkst gestoord op 26 Sep tember. toen de grootste afwijking der declinatie in De Bilt 47 minuten bedroeg. In den avond van 27 September was de grootste afwijking 19 minuten en in dien van 1 October 25 minuten. De wijziging der postzegelautomaten Binnen enkele weken alle automaten weer in gebruik. De wijziging der posttarieven op «20 Augustus Jl. maakt herziening der postzegel- en briefkaart automaten noodig. Alleen de automaten, welke na het inwerpen van 3 cent twee zegels var. l'A cent leveren, kunnen ongewijzigd blijven, aangezien hei tarief van drukwerk, waarvoor deze zegels bestemd zijn, niet is gewijzigd. De briefkaartautoraten, welke voortaan, na het inwerpen van een dubbeltje, twee kaarten van 5 cent zullen leveren, zullen het eerst in de groote steden binnen enkele dagen weer in gebruik wor den gesteld. Voor den verkoop van postzegels van iy2 cent is de oplossing gevonden, dat deze, eveneens na het inwerpen van een dubbeltje een postzegel van TA cent en een van 2y2 cent leveren. De wijziging van deze automaten is onder handen en zal ver moedelijk binnen enkele weken haar beslag heb ben gekregen. In ieder geval zal worden getracht den noodzakelijken termijn van buiten gebruik- steïling zoo kort mogelijk te houden. Bommen op een kerkhof. Het A.N.P. meldt: Donderdagmiddag heeft de „Koninklijke" luchtmacht haar dappere aanvallen op niet-militaire doelen in ons land voortgezet. Een Britsch vliegtuig heeft een zestal brisantbommen geworpen op een begraafplaats bij Delft. Gelukkig werden geen levenden getroffen, doch op :en doo- denakker werd schade aangericht en werden gra ven omgewoeld. ZILVER VLOOTVER LOTING TEN BATE VAN BREDERODEDUIN. Zendt mij direkt een lot, want ik wil een kans maken op de prachtige zilveren voorwerpen, die worden verloot en daardoor tevens het nobele doel steunen. Het bedrag is overgemaakt op de postrekening der Ver. t. bestr. der tuberculose, No. 1196(10. Prijs per lot 1.—. 500 prijzen. 10.000 loten. (Adv. Ingez. Med.) Graanteelt in werkverschaffing. Op duincomplex in Noord-Holland zal rogge geteeld worden. Het Provinciaal Waterleidingbedrijf heeft na bekomen machtiging van Ged. Staten be sloten, aldus het verslag van Ged. Staten aan de Provinciale Staten van Noord-Holland, een duincomplex van rond 200 H.A. gelegen on der Egmond-Binnen, Castricum en Heemskerk, in cultuur te brengen en geschikt te maken voor roggeteelt met het oogmerk zoowel de be langen van de werkverschaffing als die van de voedselvoorziening te dienen. De kosten van dit werk zijn geraamd op f 220.000 aan arbeidsloon, welk bedrag ten volle als overheidssubsidie door sociale zaken beschik baar is gesteld en f 80.000 aan andere uit gaven. Laastgenoemd bedrag is door het P. W. N. en de provincie Noord-Holland ter beschikking gesteld. Thans werken bij dit object rond 400 arbei ders uit de gemeenten Heiloo, Uitgeest, Aker sloot, Limmen, Koog aan de Zaan, Krommenie, Castricum, Velsen, Beverwijk, Wormerveer en Zaandijk. Het totaal in 1939 bij de objecten van de ont ginningsmaatschappij Noord-Holland verloonde bedrag was f 516.782.45 .(in 1938 f 443,135.47). Het Kerkblad der Gereformeerde Kerk te Haarlem. Mag voorloopig niet verschijnen. De uitgever van het Kerkblad, het officieele weekblad voor de Gereformeerde Kerken te Haar lem, deelt ons mede dat dit blad op last der Duit- sche autoriteiten voorloopig niet verschijnen mag. Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort. De rekening over 1939. Ged. Staten van Noord-Holland bieden Prov. Staten ter vaststelling aan de balans, exploitatie rekening en rekening van buitengewone ontvang sten en uitgaven van het Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort, over het dienstjaar 1939, zooals deze voorloopig door Ged. Staten zijn vastgesteld. De balans per 31 December 1939 sluit met een bedrag aan activa en passiva van f 2.551.245.31; de exploitatierekening met een bedrag aan baten en lasten van f 1.484.540.21 en de rekening van buitengewone ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f 175.326.52. Ged. Staten maken bij deze stukken o.a. de volgende opmerkingen: De exploitatierekening over 1939 geeft aan, dat de lasten in totaal f 1.484.540.21 hebben bedragen, terwijl een bedrag van f 1.479.391.16 was geraamd. Er werd dus f 5.149.05 meer uitgegeven dan hij het samenstellen van de begrooting werd aangenomen. Deze overschrijding der geraamde lasten is in hoofdzaak het gevolg van de meerdere personeels uitgaven, die in verband met de ingebruikneming van het nieuwe zusterhuis, den groei van het in ternaat en de iets hoogere pensioen- en sociale lasten f 3.485 meer vergden dan het daarvoor uitgetrokken bedrag. Wat de baten betreft kan worden opgemerkt, dat in totaal aan verpleeggelden f 5.930 meer ont vangen werd dan geraamd was, terwijl als gevolg van het grootere aantal inwonende leden van het personeel de geboekte vergoeding voor kost en in woning het ramingscijfer met f 9.245 overtreft. Waar bovendien het exploitatiecijfer der varkens- mesterij door betere prijzen gunstiger is uitgeval len dan vermoed werd, kwamen de baten, de bij drage de provincie uitgezonderd f 19.307.87 boven de raming. PROV. ZIEKENHUIS DUINENBOSCH TE BAKKUM. Ged. Staten van Noord-Holland bieden Prov. Staten ter vaststelling aan de balans, exploitatie rekening en rekening van buitengewone ontvang sten en uitgaven van het Prov. Ziekenhuis Duinen bosch te Bakkum over 1939, onderscheidenlijk sluitend met bedragen van f 2.196.935.07; f 917.610.97 en f 4.204.35. Het beloop der exploitatie kan als volgt worden geresumeerd: De lasten bedroegen, als vermeld, minder dan de raming f 20.709.03. Het bedrag der baten beliep (ongerekend de bij drage van de Provincie) f 692.450.11 tegen een raming van f 698.902, zoodat minder werd ont vangen dan geraamd f 6.451.89, hetgeen beteekent een gunstig verschil van f 14.257.14. Tegen den 50-jarigen schipper A. V., uit den Bosch, die op 29 Juli j.l. zijn vrouw zeer ernstig met een bijl heeft mishandeld, is voor de Bossche rechtbank drie jaar gevangenisstraf geëischt. De recherche van het bureau Adelaarsweg te Amsterdam heeft een fietsendief gearresteerd, die uit een gangetje langs een perceel in de Adolf van Nassaustraat aldaar een rijwiel had gestolen. Ook het rijwiel is achterhaald en aan den eigenaar te ruggegeven PROVINCIAAL ZIEKENHUIS TE MEDEMBLIK. Ged. Staten van Noord-Holland bieden Prov. Staten ter vaststelling aan de balans, exploitatie rekening en rekening van buitengewone ontvang sten ij uitgaven van het Prov. Ziekenhuis te Me- demblik over 1939, onderscheidenlijk sluitend met bedragen van f 203.306,72; f 280.739,63 en f 3650. De lasten op de exploitatierekening over het jaar 1939 beloopen in totaal f 280.739,63, tegenover een geraamd bedrag van f 275.596,Een bedrag van f 5.143,63 werd dus meer uitgegeven dan de begrooting aangaf. Dit is in hoofdzaak het gevolg van meerdere uit gaven op: Pensioen- en Sociale Lasten pl.m. f 4220 en op luchtbescherming pl.m. f 1300. NIEUWE SERIE No 118 1. Broer en zuster grijpen tegelijk naar het laatste koekje. 2. Moeder stelt vast. dat ze er alle bei twee hebben gehad. 3. Maar beiden zijn ook overtuigd, dat de ander er drie heeft gehad. 4. Moeder bepaalt den uitslag op gelijk spel en verdeeld het laatste. 5. Bij vergelijking geeft zuster aar zelend toe, dat haar stuk grooter is. 6. Breekt een stuk af, om de par tijen op gelijken voet te brengen. 7. Breekt per ongeluk een te groot stuk af en broeder moet weer verdeelen. 8. Na deze laatste bewerking wordt het geheel in vrede genoten. Prikkelbaar en opgewonden Neem 'n "AKKERTJE" - het werkl kalmeerend op Uw ge- heele gestel en.... in korten tijd I (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS. Academische opleiding. Bevorderd aan de Gem. Universiteit te Amster dam tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld: „Over de klinische waarde van het be grip degeneratie-psychosen", de heer P. A. F. v. d. Spek, geb. te Delft en op proefschrift getiteld: „The excretion of aneurin in urine and related pro blems", de heer S. de Jong, geb. te Amsterdam. Bevorderd tot apotheker mej. S. de Jong en de heer B. J. Kliphuis; geslaagd voor het cand.-ex. wis- en natuurkunde de heer J. van der Sluis; voor het doct.-ex. scheikunde de heer A. F. Bickei (cum laude) en voor het doct.-ex. wiskunde de heer H. W. Ouweleen. Geslaagd voor het cand. -ex. economie de heer A. E. Wolfsbergen. Apothekersassistents-examen. Geslaagd voor het examen apothekers-assistente: mej. J. H. de Ruiter te O ver veen. GENOOTSCHAP „KUNST ZIJ ONS DOEL" De jaarlijksche algemeene ledenvergadering van het Genootschap „Kust zij ons Doel" te Haarlem had dezer dagen plaats. Aan de beurt van aftreden waren de heeren N. F. Boot, W. A. de Wijn, H. Heiloo Jzn. en Jan Wieg man, respectievelijk voorzitter, 2e secr., le penning meester en commissaris voor de kunstbeschouwingen die allen weder in hun functie herkozen werden, behalve de 2e secretaris, die niet direct herkiesbaar was en in wiens plaats gekozen werd de heer M. v. d. Weiden. Uit het jaarverslag blijkt dat de vereeniging zich in een grooten bloei verheugen mag. Het aantal werkende leden bedraagt thans 117. Van de groepstentoonstellingen, waarvan er reeds 3 gehouden werden, is de 4e in voorbereiding. De teekenavonden beginnen weder op Zaterdag 5 October a.s. In het instituut van prof. A. M. Sprenger te Wageningen vinden geregeld interessante onderzoekingen plaats op het gebied van ver werking van fruit en groente. De door persen van fruit verkregen zoete most wordt in vaten gedaan. (Foto Pax Holland). Een jury-lid aan het werk tijdens de groote tentoonstelling van geregistreerde schapen, welke Donderdag te Schagen werd gehouden. (Foto Pax Holland.) LET OP HET MERK ROTODYN Verkrijgbaar bij den Erkenden Rijwielhandel. (Adv. Ingez. Med.} Een Amsterdamsche blad heeft dezer dagen ver- onderstellenderwijs het spoedige eerherstel van den baard voorspeld, hem betitelend als het grootste sieraad des mans. Het heeft de zaak nog aantrek kelijker trachten te maken door er een reeks af beeldingen van baardsoorten aan toe te voegen. Wij gelooven nog niet aan een terugkeer. Van toeneming van het aantal baarden, dat nog steeds klein is en zioh vermoedelijk vrijwel bepaalt tot een aantal mannen met minder welgevormde kin- men, valt voorshands niets te bespeuren. Zelfs de snorren blijven schaarsch. Waaruit zou men nu moeten opmaken dat een nieuwe zegetocht van de*n baard, gelijkend op dien der negentiende eeuw, op til is? Alleen maar uit een streven naar zuinigheid met scheerzeep? Dat is geen voldoende beweeg reden. Als geen mode-drang den baard steunt zal hij zijn gezag niet kunnen herwinnen. En het moet dan nog een heel sterke drang zijn ook, want man nen zjjn veel minder bereid nieuwe modes te aan vaarden dan vrouwen. Velen van ons zijn pas be reid, er zich mopperend in te schikken, als hand having van het oude hen bepaald zou doen op vallen. Daar hebben wij bijna allen een hekel aan. Is de baard inderdaad een sieraad? Het antwoord moet wel zijn dat hij als zoodanig wel geldt in tijden waarin velen hem dragen en niet in andere perioden. Dat is niet bevredigend. Maar een on bevangen oordeel, geldend voor alle tijden, is ook hier moeilijk te geven. Het baat niet over smaken te twisten en bovendien is het geval nog sterk per soonlijk ook. De eene man knapt op door een baard, de andere vaart er daarentegen slecht bij. Ook is het „materiaal" niet gelijk verdeeld. Er zijn man nen die van nature met zware baarden begiftigd zijn hetgeen hen doet zuchten over den langen tijd, dien het scheren hun kost en er zijn an deren die het niet verder zouden brengen dan een magere, vlassige sik. Tenslotte is er nog het be langrijke probleem van de kleur. De donkerblonde en de bruine baard schijnen het makkelijkst aan vaardbaar, maar wie zal er licht tot het voeren van den witblonden, den pikzwarten of den rooden overgaan1 Wat diengenen betreft, die den middel baren leeftijd bereikt hebben of ouder zijn en tot dusver gladgeschoren door het leven zijn gewan deld kunnen we ons moeilijk voorstellen, dat zij bereid zouden zijn nu nog met een baard te be ginnengrijs.of wit. Werkelijke verschijnselen van een aanstaanden terugkeer zullen zich pas voordoen als men aardi ger over den baard zal hooren praten dan nu het geval is. En dan vooral: door de Vrouw. Zoodra zij zal gaan zeggen dat zij hem eigenlijk toch wel mooi vindt en dat zij mannen kent die er zoo flink en knap mee uitzien zal de koers beginnen te stijgen. Eerder niet. Blijven de meeste vrouwen anti-baard, dan zal geen scheerzeep-schaarschte het sieraad kunnen helpen. Er zijn trouwens al scheerappara- ten die zeeploos werken. En dassen-gebrek zal er nergens wezen zoolang de dassen buiten de distri butie vallen. Dus ook daarom hoeft de baard niet weder te keeren. ZILVEREN JUBILEA BIJ DE CENTRALE WERKPLAATS. Heden is het 25 jaar geleden dat de heeren J. C. Keijzer, bankwerker en M. C. van Wilpen, schilder, bij de Centrale Werkplaats der Ned. Spoorwegen te Haarlem in dienst traden. Zij ontvingen beiden namens de Ned. Spoorwegen dc gebruikelijke gratificatie en een oorkonde en had den den dag vrjj.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5