Ckamêedaiu aak afaetceden ah teidec dec Cousecvatieve Hactif Churchill wordt als zijn opvolger genoemd. KORT NIEUWS. V R 1J D *A G 4 OCTOBER 1940 HXAREEM'S DA'GBEAD De reorganisatie van het Engelsche kabinet. Oorlogskabinet van acht ministers. Over de reorganisatie van het Engelsche kabinet waar het belangrijkste feit het aftre den van Chamberlain is, meldt het D. N. B.: Eerst thans wordt bekend d^t Chamberlain ook zqn ambt als leider van de Conservatieve Partij ter beschikking gesteld heeft. Men neemt alge meen aan dat Churchill zijn opvolger als zoo danig zal worden. Naai Reuter nog meldt zal ook Sir John Anderson, de opvolger van Chamberlain als Lord-President, een zetel krijgen in het oorlogs kabinet. Daardoor stijgt het aantal leden van het oorlogskabinet van zes op acht. Daar de nieuwe minister van handel, Lyttelton, geen lid van het Lagerhuis is, moet hij probeeren bij een tusschentijdsche verkiezing een zetel in het Lagerhuis te verkrijgen. BERLIJN VERWACHT GEEN KOERS WIJZIGING TE LONDEN. BERLIJN 3 October. Van semi-officieele zijde wordt medegedeeld: In Duitsche politieke kringen verwacht men als gevolg van de reorganisatie van het Engelsche kabi net, die hier in het geheel geen verrassing heeft gewekt, geen enkele verandering hoe dan ook van den aard van de huidige Engelsche regeeringspoli- tiek. In ieder geval niet op het gebied van de bui- tenlandsche politiek. Men herinnert er in Berlijn aan dat het hier een reeds lang verwachte conse quentie van een feitelijken toestand betreft, dit tot uiting is gekomen in de in den laatsten tijd steeds meer toegenomen critiek van de Engelsche bevol king op de ontoereikènde maatregelen en op de Engelsche oorlogsvoering, vooral na het fiasco van de jongste Engelsche actie tegen Dakar, tegen de vroegere Fransche bondgenooten. Duitschland heeft, zoo verklaart men in deze Berlijnsche kringen, voor de reorganisatie der Engelsche regeering nauwelijks eenige belangstelling. Plet Duitsche standpunt tegenover Engeland is bij vroegere gelegenheden duidelijk genoeg uiteen gezet. Het beteekent: strijden tot de overwinning. Van dit standpunt uit ontmoet de nieuwe situatie in Londen in zooverre eenige belangstelling, omdat Churchill klaarblijkelijk heeft moeten toegeven aan den druk van de openbare meening. Churchill heeft heel klaarblijkelijk een nieuwe zondenbok gebruikt, en heeft door het ontslag van Chamberlain een: geste willen verrichten. Chamberlain, die den oorlog van 1939 heeft verklaard, scheen Churchill als ge volg van zijn hoogen ouderdom en als gevolg van het feit, dat hij bij de meeste Engelsche bevolkings lagen steeds minder in den smaak viel, de meest geschikte persoon toe om aan den kant te zetten en is thans als ballast definitief over boord geworpen. Men herinnert in Berlijn aan het oude spreekwoord: „Der Mohr hèt seine Schuldigkeit getan, der Mohr kann gehen". Tevens herinnert men zich in Berlijn bij deze gelegenheid de woorden van Chamberlain bij het begin van dezen oorlog, waarmede hij den dood van Adolf Hitler verlangde, en minstens zijn politieleen dood. Dat is thans hem, Chamberlain, naar men hier opmerkt, zelf overkomen. Ook diegenen, die den ouden man, die den oorlog verklaarde, thans geheel uit de regeering hebben verwijderd, zullen, volgens de overtuiging in Berlijn, nog eens zijn lot deelen. Het oordeel der Duitsche pers. Het D. N. B. meldt voorts: Met opschriften als „Chamberlain over boord gezet", „Beklagenswaardig vertrek van een mario net van Churchill", „Churchill neemt een versch paard midden in den wedren", neemt de Duitsche pers notitie van de nieuwste veranderingen in het Engelsche kabinet. De bladen zijn van meening dat aan het aftreden van Chamberlain geen bijzondere politieke beteekenis kan worden gehecht. De „Deut sche Allgemeine Zeitung" schrijft: Op hem is het woord van toepassing, dat Talleyrand bij den dood van Napoleon zeide, nJ. „Dit is, zes jaar na den val van Bonaparte, op politiek gebied, geen gebeurte nis meer, doch slechts een bericht". Chamberlain was reeds sedert den tienden Mei, toen hij de functie van minister-president aan Churchill overdroeg, po litiek een gestorven man. Het blad vestigt er voorts de aandacht op da't Chamberlain de historie is bin nen gegaan als schuldige aan dezen oorlog. De his torische schuld aan Europa, dezen tweeden oorlog tegen Duitschland te hebben veroorzaakt, aldus schrijft het blad verder, is onmetelijk. Zij is ook een schuld aan het Britsche volk zelve. Ook wat betreft de militaire en politieke leiding van den ooidog is hij volledig mislukt. Ook de andere bla den leggen den nadruk op Chamberlain's schuld aan den oorlog. De „Lokal Anzeiger" constateert in dit verband dat Chamberlain niet afgezet is als gevolg van zijn schuld aan den oorlog zoover is men in Engeland nog niet doch als gevolg van zijn tot dusver ge leden nederlagen en door de toenemende verwar ring van het leven in Engeland door de Duitsche offensieven in de lucht. Het verwijderen van Cham berlain èn het opnemen van links georiënteerde lie den. zooals de vakvereenigingsman Bevin, in het oorlogskabinet, zoo schrijft het blad verder, vormt een zeer duidelijk teeken voor den binnenlandschen toestand in Groot-Brittannië. De plutocratie is van meening, dat het goed zou zijn, de massa door schijnbare concessies te bezweren. Daar men in Engeland over het algemeen zeer langzaam is met het nemen van dergelijke maatregelen, moet de toe stand reeds zeer kritiek zijn. dat men juist midden in den slag tot een dergelijken maatregel overgaat. Ook de „Börsenzeitung" is van meening dat een dergelijk verwisselen van paarden midden onder de wedren", in geen geval een teeken van sterkte is. Het blad maakt met de volgende woorden de balans op: Zoo gaat de roem van de plutocratische wereld ten onder: Chamberlain verdwijnt, Daladier zit als gevangene in arrest. Frankrijk is verslagen. Onder de slagen van het Duitsche luchtwapen, van de marine en van den Italiaanschen bondgenoot stort het Imperium ineen. Terwijl de spïlmogendheden handelen en het initiatief bezitten, is Churchill be zig met wanhopige experimenten. De „Deutsche Diplomatisch-politische Korrespon- denz" schrijft: Het heengaan van Chamberlain is een symptoom voor de verwarde toestanden in Engeland. Het bewijst dat de fouten der regeerïng- Churchill op militair terrein en op het gebied der buitenlandsche politiek de Britsche openbare mee ning aanleiding tot aanzienlijke critiek en ontevre denheid hebben gegeven. De mislukking van Dakar, het pact van drie en niet in de laatste plaats de uitwerking der Duitsche luchtaanvallen hebben in Engeland een stemming teweeg gebracht, die veranderingen op het gebied der binnenlandsche politiek noodzakelijk deden schijnen. Daar hc' in hoofdzaak van belang is dat de arbeiders blijven medewerken en willen volhou den, heeft men den vakvereenigingsman Bevin in het oorlogskabinet opgenomen. En verder leek het ook zeer practisch de verantwoordelijkheid voor de binnenlandsche rust, welke dus een onpopulair in grijpen noodzakelijk kan maken, aan een lid van de arbeiderspartij, in dit geval Herbert Morrison, op te dragen. Churchill gelooft weer tijd gewonnen te hebben door de verantwoordelijkheid op de schou ders van nieuwe mannen te leggen. Het is echter een kwestie van tijd, dat ook voor hen de ineenstor ting komt. Italiaansche persstemmen. Het Italiaansche persbureau Stefani meldt: Chamberlain, die leider was van de regeering, welke den oorlog verklaarde en zich na de nederlaag van Frankrijk terugtrok om benoemd te worden tot Lord Privy Seal, heeft zoojuist ontslag genomen, zoogenaamd om gezondheidsredenen, maar aldus merkt de „Giornale d'Italia" op het is duidelijk dat dit ontslag een gevolg is van de steeds ernstiger situatie in Engeland. De Italiaansche bladen sommen in het kort de reeks nederlagen op die Groot Brittannië het laat ste jaar geleden heeft om dan tot den huidigen toe stand te komen. Engeland zoo schrijft de „Lavoro Fascista" moet na een jaar oorlog een kabinets crisis overwinnen en dat op zichzelf zou al voldoen de zijn om te bewijzen dat de zaken vrij slecht gaan voor de vijanden van de as. Niemand zoo voegt het blad hieraan toe denkt dat hiermede de oor log tegen Engeland geëindigd is of op het punt staat te eindigen, want de Engelschen zijn hardnekkig en beschikken nog over reserves. De crisis wordt door de „Tribuna" als een symp toom beschouwd, waartegen de stevigheid en de macht van de as-naties afsteken. Naast kunstzinnigen aanleg moeten de Duitsche oorlogsberichtgevers ook be schikken over eenige technische kennis en volkomen op de hoogte zijn van alle vliegtuigtypen. Een pers illustrator bij zijn model (Foto Weltbild) Waarom de Duitsche luchtaanvallen steeds op Londen worden gericht. Havenwerken en oorlogsindustrieën zijn steeds het doelwit. BERLIJN, 2 October. Een woordvoerder van de economische afdeeling van het opperbevel der Duitsche weermacht heeft aan United Press ver klaard dat Duitschland bij zijn luchtaanvallen op Engeland in hoofdzaak drie doelen heeft:' 1. Londen, het centrum van het Britsche empire en van de Britsche eilanden. 2. In Londen bevinden zich vele fabrieken der wapenindustrie en andere industrieën, die van be lang zijn voor den oorlog. 3. Londen en Liverpool vormen door hun groote havenwerken de „mond" van het Engelsche volk. De voortdurende wijzigingen in de Duitsche tac tiek hebben veel bijgedragen tot het bereiken van resultaten. De Engelsche regeering heeft te zor gen dat de bevolking voorzien wordt van levens- midddelen, branstof enz. en dat zij een onderdak heeft. Voorts moet de productie in de oorlogs industrie op peil gehouden worden en tenslotte moet de Engelsche regeering verhinderen dat de invoer vermindert. Als voorbeeld van de uitwerking der Duitsche luchtaanvallen op de levensmiddelenvoorzïenjng in Engeland wees de woordvoerder erop dat in Lon den groentenschaarschte heerscht, het vee wegens gebrek aan veevoeder afgeslacht moet worden, het boterrantsoen verminderd werd en dat moeilijk heden met betrekking tot het bewaren van levens middelen gerezen zijn. Wat de bewapeningsindustrie betreft citeerde de woordvoerder de van Engelsche zijde gegeven mededeeling dat de productie met acht procent verminderd is. Hij voegde hieraan toe dat 't werkelijke cijfer waarschijnlijk minstens 16 procent bedraagt. Wat de invoer betreft, de woord- voei-der vermelde dat door voortdurende aanvallen op de havens van Londen en Liverpool en op spoor wegknooppunten de invoer en het transport ge hinderd wordt. Duitschland daarentegen bevindt zich voor den komenden winter in een gunstige levensmiddelen positie en ook het continent zal geen honger lijden. Gouverneur-generaal van Dakar onderscheiden. Fransche torpedojager in den strijd vergaan. BERN. 3 Oct. (D.N.B.) Uit Vichy wordt ge meld. dat het Fransche ministerie van marine mededeelt, dat de Fransche tordepobootjager Audacieux bij de gevechten voor Dakar zwaar be schadigd is en is vergaan. Maarschalk Pétain heeft den Franschen gou verneur-generaal en hoogen commissaris in Da kar. Boisson, voor zijn moedige houding tijdens den Engelschen overval op Fransch West Afrika" het oorlogskruis met den palmtak verleend, een der hoogste Fransche onderscheidingen. Een kijkje in den kelder van het instituut van prof. Sprenger in de Landbouw- Hoogeschool te Wageningen, waar als gevolg van interessante onderzoekingen diverse dranken worden gefabriceerd. De vaten worden uilgezwavcld. (Foto Pax Holland.! Engelsche hommen vielen op Zweedsch gebied. Protest te Londen. Het D.N.B. verneemt uit Stockholm: De staf van de Zweedsche defensie deelt mede dat in den nacht van Woensdag op Donderdag een onbekend vliegtuig komende van het westen, gevlogen heeft boven Schonen by Höllviken. Het vliegtuig vloog verder in noordelijke richting, draaide toen naar het westen en liet om 2.30 uur een bom op Malmö vallen, welke in het slotpark terecht kwam. De bom maakte een krater van een meter dieD. doch richtte geen verdere schade aan. In Zuid-Weste lijke richting vloog de machine verder en wierp nog verscheidene bommen boven de Zweedsche territoriale wateren. De Zweedsche luchtafweer trad in werking. Het Zweedsche persbureau T.T. merkt op dat het een Engelsch vliegtuig geweest moet zijn. Een nader D.N.B. bericht uit Stockholm meldt: De bommen, die te Malmö terecht zijn gekomen, zijn thans door de bevoegde Zweed sche instanties onomstootelijk als Engelsche herkend. Naar het Zweedsche ministerie van buiten landsche zaken mededeelt, heeft de gezant te Londen opdracht gekregen een krachtig pro test bij de Britsche regeering in te dienen. Hij zal verder doeltreffende maatregelen ter voor koming van een herhaling, alsmede vergoe ding van de aangerichte schade verlangen. Italiaansch legerbericht: De inter neeringen in Frankrijk. Het D.N.B. deelt mede: In verband met de ar restatie van oud-minister Pomaret heeft de Fran sche regeering thans een communiqué uitgegeven van den volgenden inhoud: „De regeering is overeenkomstig de wet van 3 September 1940 tot een reeks interneeringen over gegaan. Om elke verkeerde uitlegging van dezen maatregel voor de landsverdediging te vermijden, verklaart de regeering dat dit politieke optreden noch met het optreden van het opperste gerechts hof te Riom, noch met het optreden van het on langs gevormde militaire gerechtshof in verband staat. Nu de ri?geering onder tragische omstandig heden poogt de handhaving van de Fransche souve- reiniteit en van de openbare orde te waarborgen, welke juist door hen bedreigd worden, die ertoe bijdroegen Frankrijk in den afgrond te storten, zal elkeen het als de essentieele plicht van de over heid beschouwen alle noodige voorzorgsmaatrege len te nemen tegen hen, die niet begrepen hebben of niet begrijpen willen en openlijk of achterbaks in woord en daad de oude tegenstellingen weer willen laten opleven, waaraan Frankrijk ten gronde dreigde te gaan". - De vrouw van den beroemden vlieger overste Lindbergh heeft naar United Press verneemt het leven geschonken aan een dochter. - Naar het Zweedsche tijdschrift „Var Flotta" mededeelt zijn er sedert het uitbreken van den oorlog omstreeks zestig lichte vaartuigen, be halve de van Italië gekochte torpedojagers,' bij de vloot gekomen of in aanbouw. (D.N.B.). Officieel wordt te Kopenhagen medegedeeld dat de minister van handel, Christmas Möller. om ontheffing van zijn ambt verzocht heeft. De premier, Stauning, heeft den conservatieven afge vaardigde in het Landsting, Halfdan Hendrikson. als opvolger van Möller voorgedragen als minister van handel, nijverheid en scheepvaart aldus het D.N.B. De luchtvaartmaatschappij „Panamerican Airways" heeft bekend gemaakt dat groothertogin Charlotte van Luxemburg heden, volgens United Press, per Clipper in New York zal aankomen. President Roosevelt zal op 12 October in Dayton (Ohio) spreken over de Amerikaansche bewapening. De rede zal op de korte golf ook naar alle Latijnsch-Amerikaansche landen wor den uitgezonden, aldus verneemt het D.N.B. uit Washington. De Britsche Admiraliteit deelt mede, dat het marinejacht „Sappho" gezonken is. Waarschijnlijk het op een vijandelijke mijn geloopen. De „Sappho" mat 327 ton en is eenige jaren voor het uitbreken van den oorlog van stapel gelooDen (D.N.B.) Het Amerikaansche ministerie van oorlog heeft blijkens een D.N.B.-bericht gisteren medege deeld dat het eerste bataljon parachutisten is ge vormd. Het bestaat uit ongeveer 500 vrijwilligers en heeft zijn standplaats te Fort Benning in Georgië. Uit Toledo verneemt het D.N.B. dat in Parijs een zilveren schaal is teruggevonden, deel uit makende van de kerkschatten der kathedraal van van Toledo. De schaal is een werkstuk van den beroemden Vlaamschen meester Matthias Mem- ling, voorstellende „De Sabijnschen Maagdenroof" Tijdens den Spaanschen burgeroorlog was hei kunstvoorwerp geroofd. Er bestaat gegronde hoop ook de andere ontbrekende schatten der kathe draal van Toledo terug te vinden. Britten verliezen twee vlieg tuigen bij aanval op Coera. ROME, 3 October (Stefani). Het hoofdkwar tier van de Italiaansche weermacht maakt be kend: „In Oost-Afrika werden bij een vijandelijken luchtaanval op Goera, welke noch slachtoffers maakte, noch schade aanrichtte, twee vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Bij andere luchtaan vallen op El Oeak en Boena (Kenia), alsmede op Assab, werden drie personen gedood en negen ge wond. De materieele schade is onbeteekenend". Duitsch legerbericht Bommen op spoorwegwerken in het centrum van Londen. Branden in havens van Zuid-Engeland BERLIJN, 3 October. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Aanvallen van het luchtwapen waren gisteren weer gericht tegen Londen en talrijke voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Zuid- en Mid- den-Engeland. In Londen richtten bommen overdag aan spoorwegwerken in het centrum der stad als mede aan de docks en havenwerken in de Bocht van de Theems groote schade aan. In verscheidene havens van Zuid. en Midden-Engeland gelukte het om -door voltreffers hangers en schuilplaatsen te ver nielen en een reeks vliegtuigen te vernietigen. In eenige havens van Zuid-Engeland, bijv. Swansea, Newquay en Weymouth werden zware branden verwekt door treffers van zwaar kaliber op fa- brieksinstallaties, pakhuizen en olie-opslagplaatsen. Voor- de zuidwest puint van Ierland deed een ge vechtsvliegtuig een aanval op een Britsch vracht schip, dat met voltreffers in de machine-installa tie en een brandende deklading bleef liggen. Een duikboot onder bevel van den tweeden luite nant-ter-zee Jenisch heeft op een onderneming bij elkaar acht bewapende vijandelijke koopvaardij schepen met 42.644 b.r.t. tot zinken gebracht Daar mee heeft de tweede luitenant-ter-zee Jenisch al leen op twee reizen naar den vijand 82.644 b.r.t. vijandelijke koopvaardijscheepsruimte vernietigd. Een andere duikboot heeft het bewapende Brit sche koopvaardijschip „Highland Patriot" van 14.172 b.r.t. tot zinken gebracht. Eenige vijandelijke vliegtuigen vlogen het noor delijke en westelijke grensgebied van het Duitsche rijk alsmede de bezette gebieden binnen. Zij wier pen bommen, maar raakten geen militaire of voor de oorlogvoering belangrijke doelen. Op een plaats werd een niet meer werkende fabrieksinstallatie getroffen. Eerige naar Berlijn vliegende toestellen werden door het vuur van de luchtdoelartillerie uit him oorspronkelijke aanvalsrichting verdreven. Ten noorden van de rijkshoofdstad schoot de lucht doelartillerie een Britsch bombardementstoestel neer, dat brandend omlaag stortte. De gezamenlijke verliezen, welke de vijand giste ren geleden heeft bedragen zes vliegtuigen. Zeven eigen toestellen worden vermist. Een formatie van een gevechtseskader onder be vel van majoor Peter, welke zich reeds in den veldtocht in Noorwegen bijzonder heeft onderschei den, heeft in de laatste zes weken op lange vluch ten naar den vijand, welke bij elke weersgesteld heid werden ondernomen en vaak tot ver in den At- lantischen Oceaan gingen, rond 90.000 b.r.t. vijan delijke koopvaardijscheepsruimte tot zinken ge bracht en ruim 40.000 b.r.t. scheepsruimte zwaar beschadigd. Dikwijls geschiedde dit optrede.-, in aanvallen op krachtige beschermde convooien". FRONTBERICHT BERLIJN, 3 October (D.N.B.) Het frontbe- richt van het D.N.B. luidt als volgt: „Voor de 25e maai sedert het begin van de ver- geldingsvluchten van net Duitsche luchtwapen kan het weermachtbericht de doeltreffende voortzetting van de aanvallen op Engeland melden, die sinds dien met sterke strijdkrachten ononderbroken on dernomen zijn. Het weermachtbericht van heden wijst in het bijzonder op de koppeling van reeksen aanvallen op vliegvelden en haveninstallaties Blijkbaar heeft de groote schade aan de vlieg velden voor de Duitsche aanvallen op Engelsche havens een merkbare ontlasting teweeggebracht In ieder geval bleek de afweer van jagers op merkelijk zwak, zoodat onze vliegtuigen bijna on gestoord naar de havens aan de west- en Zuidkus' konden vliegen. Een vliegveld werd in een stoutmoedigen duik- aanval van slechts honderd meter hoogte met tal rijke bommen bestookt. Ook slaagde men er in een reeks vliegtuigen door voltreffers op hangars te vernietigen en de toestellen, diq op de startbanei stonden, van het vliegtuig uit doeltreffend onde mitrilleurvuur te nemen. Niet geringer waren de successen bij het bom bardeeren van Engelsche havens. Swansea is de belangrijkste havenstad aan de noordzijde van di vlakke Swansea-baai aan het Bristol-kanaal er bezit een van de raffinaderijen met de grootst' capaciteit van geheel Egeland, alsmede ijzer- er staalfabrieken. In deze voor de wapenindustrie zeei belangrijke stad kregen fabrieksinstallaties, pak- IN HET BUITENLAND. Churchill heeft zijn kabinet gewijzigd en hefi opmerkelijkste feit is bij deze reorganisatie onge twijfeld de verdwijning van Neville Chamberlain. Niet alleen vertrekt Chamberlain als minister, hij heeft ook zijn functie van leider der Conservatieve Partij neergelegd, zoodat men kan aannemen dat deze veelbesproken 71-jarige staatsman die in Sep tember van het vorige jaar als toenmalig minister president Duitschland den oorlog verklaarde, voor goed uit het politieke leven van Groot-Brittannië verdwenen is. De vraag doet zich onmiddellijk voor welke de gevolgen zijn van deze „verwisseling van paarden midden onder den wedren", zooals de Berliner Börsen Kurier het uitdrukt. In Engelsche politieke kringen overheerscht de meening dat de positie van Churchill door dezereorganisatie aanzienlijk ver sterkt is en dat dientengevolge een intensievere oor logvoering van de zijde van Engeland te wachten is. In ieder geval heeft Churchill een poging gedaan zijn kabinet op breeder basis te schoeien door de oppositie een ruimere vertegenwoordiging in het oorlogskabinet toe te kennen. Dit bestaat thans uit acht man, waarvan er drie tot de Arbeiderspartij behooren. Tevens is men te Londen blijkbaar de meening toegedaan dat er thans een nieuwe mogelijkheid geschapen is de betrekkingen met de Sovjet Unie te verbeteren. Chamberlain immers, tijdens wiens minister-presidium de Britsch-Russische verstand houding na mislukte besprekingen steeds verder achteruit ging, was wegens zijn gevoerde politiek te Moskou allerminst persona grata en met het wegsturen van dezen man hoopt men datgene te bereiken, wat voordien nimmer gelukt is. Ook met het opnemen van den vakvereenigingsleider Bevin schijnt men o.a. te willen bereiken dat de Sovjet Unie wat gunstiger tegenover de Britsche zaak zal komen te staan. Of dit doel te bereiken is moet ernstig betwijfeld worden, nu men weet op welke wijze te Moskou op het onlangs afgesloten pact van drie geageerd is. In Duitsche politieke kringen trekt de Britsche kabinetswijziging overigens weinig belangstelling. Men verwacht hier geen verandering in de Engel sche regeeringspolitiek en het heengaan van Cham berlain wordt beschouwd als een klaarblijkelijk toegeven aan den druk van de openbare meening. Men merkt hierbij op dat Chamberlain sedert 10 Mei den dag van zijn aftreden feitelijk een „gestorven man" was. Een der Berlijnsche bladen schrijft dat het opne men van Bevin in het oorlogskabinet een duidelijk beeld geeft van den binnenlandschen politieken toe stand in Engeland. „De plutocratie", zegt het blad, „is van meening dat het goed zou zijn de massa door schijnbare concessies te bezwex-en". kaliber met groote branden als gevolg. Niet beter verging het de Zuid-Engelsche havensteden New quay en Weymouth met zijn groote olie-opslag plaatsen en benzinetanks. Enkele reservoirs ont ploften nog tijdens den aanval met reusachtige steekvlammen. De stad Weymouth, niet ver van Portland gelegen, is ook vlootbasis". WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Regelmatig verlaten nieuwe machines de werkplaatsen der Duitsche vliegtuig fabrieken. - Een arbeidster geelt de schroei van een der machtige motoren van een He 115 een laatste streekje (Foto Weltbild) PROGRAMMA huizen en olie-opslagplaatsen voltreffers van zwaar 1 Nieuwsberichten A. N. P. en sluiting. ZATERDAG 5 OCTOBER 1940. JAARSVELD. 414.4 AL NCRV-uitzendtng. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.10 Schriftlezing, Meditatie. 8.25 Gewijde muziek (opn.). 8.35 Gra- mofoonmuziek. 9 35 Viool, piano en gramofoonmu- ziek (opn.). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoon- muziek. 12.00 Berichten. 12.15 Zang en piano. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Jac. Stoffer's sextet en gramofoonmuziek. 2.15 Orgelconcert. 3.00 Christ, lectuuur. 3.30 Trioconcert er. gramofoonmuziek. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.45 Paaschbergmeisjeskoor en gramofoonmuziek. 5-15 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 5.30 Voor de jeugd. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.30 VPRO: Bijbelvertellingen. 6 45 Berichten. 7.00 Vragen van den dag (A.N.P.) 7.15 Pianovoordracht. 7.40 Repor tage of muziek. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.10 „Wat de Bijbel zelf zegt", causerie. 8.30 Arnhem- sche Orkestvereeniging, koren en solisten (gr.pl.). Hierna: Schriftlezing. 8.55—9.00 Nieuwsberichten A N. P en sluiting. KOOTWIJK.1875 M. VARA-nltzendlng. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. (Om 8.00 Nieuwsberichten A. N. P.). 10.30 Orgelspél. 11.15 Berichten (En gelsch). 11.30 Pianovoordracht. 12.00 VARA-orkest. 12.3012.45 Berichten (Duitsch) 12.45—1.00 Nieuws- en economische berichten A. N P 2 00 Berichten (Duitsch). 2.15 Esmeralda en solist. 3^00 Stichtsch strijkkwartet. 3.30—3.45 Berichten (En gelsch). 4.15 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten Duitsch. 5.15 Nieuws- en economische berichten A. N P. 5.30 VARA-orkest. 6.15—6.30 Berichten (En gelsch). 7.00 Vragen van den dag (A. N. P.). 7.15 Esmeralda. 7.30 Berichten (Engelsch). 7.45 Repor tage. 8.0 Berichten (Duitsch). 8.15 Nieuwsberichten A N. P. 8.25 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Gramofoonmuziek. 8.559.Q(J

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7