£aahte> BwMe*t Bonnen die thans geldig zijn: Bommen op Beverwijk v r ij d a G 4 october '194ö ha"ari:em's dagbead Aanvallen op Londen overdag nemen toe in hevigheid. STOCKHOLM. 4 October (D.N.B.) - De in een semi-officieele Engelsche publicatie vervatte mede deeling, dat in het oosten van Londen de afweer- batterijen gisteren even intensief hebben gevuurd als bij de nachtelijke aanvallen van het Duitsche luchtwapen, bevestigt hier den indruk, d.at de ge vechten om Londen Donderdag een buitengewonen graad van felheid hebben bereikt. Het feit, dat de Engelsche luchtafweer bij dag even fel gevuurd heeft als anders des nachts, wanneer alle afweer- batterijen in actie plegen te komen, wordt be schouwd als een teeken, dat de aanvallen bij dag licht van het Duitsche luchtwapen steeds meer in hevigheid toenemen. Het is hier ook opgevallen dat de Duitsche mede- deeling, volgens welke gisteren in negen stads wijken van Londen bommen werden geworpen, van Engelsche zijde is bevestigd, evenals de Duit sche mededeeling, dat het een Duitschen vlieger is gelukt een troepen transporttrein met een bom van het zwaarste kaliber te treffen. Men heeft hier geen Engelsche opgaven omtrent den duur van den aanval op Londen in den af- geloopen nacht. Ook ontbreken verdere bijzonder heden omtrent de gevechten van gisteren, zoowel overdag als des nachts. Voor de buitenlandsche cor respondenten is weer 'n censuur voor bijna 100 pet. op alle berichten omtrent luchtaanvallen. Amerikaansclie garnizoenen op de Philippijnen niet versterkt. Mededeeling van minister Knox. Het D.N.B. deelt mede: De Amerikaanschè minister van marine, Knox, deelde gisteren mede dat de Ver. Staten niet voornemens zijn de eskaders in het Verre Oosten, de patrouil les op de Yangtze of de garnizoenen op de Philippijnen wegens de jongste ontwikkeling in den Stillen Oceaan te versterken. De kwes tie of het ministerie van marine met Engeland over het gebruik van Singapore onderhan delt beantwoordde Knox ontkennend. Voorts verklaarde hij dat nog geen besluit genomen is in zake een vriendschapsreis van Ameri- kaansche vlooteenheden naar Australië en Nieuw-Zeeland. Generaal Soegiyama clief van den Japanschen geiieralen staf. TOKIO. 3 October (D.N.B.) Hedenochtend is generaal. Soegiyama tijdens een ontvangst van den Keizer in aanwezigheid van den minister-president, Konoye, benoemd tot chef van den generalen staf. Soegiyama is 60 jaar. Hij is o.m. plaatsvervan gend minister van Oorlog geweest, commandant van de 12e divisie, chef van het luchtwapen, plaats vervangend chef van den generalen staf. directeur van de militaire academie en inspecteur-generaal van de afdeeling voor militaire opleiding. In 1937 werd hij minister van oorlog en voorzitter van het kabinetsbureau voor Mandsjoerijsche aangelegen heden. Eind 1937 nam hij het opperbevel op zich van de Japansche strijdkrachten in Noord-ChLna. Deze functie bekleedde hij, tot hij nog hetzelfde jaar lid van den hoogen krijgsraad werd. Verder is Soegiyama militair attaché geweest in Parijs en lid van de Japansche volkenbondsdelegatie. Inlevering van militaire rijks goederen. 's-GRAVENHAGE, 4 October. (A.N.P.) Het volgende geldt alleen voor dienstplichtigen, die wonen of verblijven in de gebieden, waar niet de verkeersbeperkingen gelden, inhoudende het ver bod om zich tusschen 22 en 4 uur in het openbaar op te houden. Aan de verlofgangers beneden den rang van adjudant,-onderofficier wonende of verblijvende in bovenbedoelde gebieden, die, om welke reden ook, nog niet aan hun verplichting hebben voldaan om de onder hun berusting zijnde militaire rijksgoede- ren in te leveren, wordt alsnog opgedragen die' verplichtingen na te komen. Zij behooren zich vóór 10 October e.k. te melden ter gemeente-secretarie (bureau voor militaire zaken) van hun woon- of tijdelijke verblijfplaats, ten einde te weten te komen, waar en wanneer voor hen de gelegenheid openstaat om bij den in- deelings-districtscommandant de rijksgoederen in te leveren. De verplichting om zich te melden bij den burgemees'er en daarna bij den indeelingsdistricts- commandant bestaat eveneens voor hen, die, hoewel geen militaire rijksgoederen onder hun berusting hebbende nog niet de verklaring hebben ondertee kend, dat zij geen rïjksgoederen meer in. hun bezit hebben. Indien de tot inlevering of aanmelding verplichte verlofganger wegens bijzondere omstandigheden riet in de gelegenheid is persoonlijk de goederen in te leveren kan een en ander geschieden door een familielid of huisgenoot. Voor de inlevering in de gebieden, waar de bo venbedoelde verkeersbeperkingen wel bestaan, zul len te zijner tijd nader gegevens worden verstrekt. Weer Engelsche bommen op ons land. 's GRAVENHAGE, 4 October. (A.N.P.) Van nacht zijn weer op verschillende plaatsen van ons land Engelsche bommen gevallen. Gelukkig zijn niet zooveel dooden te betreuren als gisternacht. In Hellevoetsluis werden vier brisantbommen en ver scheidene brandbommen geworpen, waardoor een pei-soon werd gedood en een gewond. Ook is vrij veel schade aan woonhuizen toegebracht. Referendum van den Nederlandschen Journalistenkring. 's GRAVENHAGE 4 October (A. N. P.) De Nederlandsche Journalistenkring heeft onlangs bij zij-n leden een referendum aanhangig gemaakt over een bestuursvoorstel, houdende overgang en bloc naar het Verbond van Nederlandsche Journalisten. Thans is gebleken dat het resultaat van deze stemming is dat ongeveer 3/4 van het aantal leden zich verklaart heeft voor het bestuursvoorstel. Het ligt in die bedoeling op 19 dezer te Utrecht een algemeene vergadering te houden ter verdere af wikkeling van deze aangelegenheid. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 4 October. Bevallen 30 September: A. F. van LeenBötzel, d.; 3 October: J. A. A. Hoesvan Baaren, z.; J. HuijboomDob, z.; A. M. van EsveldWesselman, z.; B. KuitertHarms, d.; G. H. de BoerAtema, z.: 4 October: G. van TolMeijer, z.; W. B. Hal- seraaPolfliet, d.; Overleden 3 October: J. W. Stegeman, 48 j., Noorder Tuindorpslaan; O. Bottinga, 73 j.. Rijks straatweg; I. H. Wiesenfeld, 87 j,, Ged. Schalkbur- gergracht; J. J. Michel, 31 j., Voortingstraat; C. H. J. Michelvan Strien, Voortingstraat: C. H. H. 4 j.. d. v. J. J. Michel, Voortingstraat; G., z. v. J. J Mic'nel, 2 j., Voortingstraat; W. Gerlenbach, 60 j.. Hazepaterslaan; C. W. Kuiler, 34 j., Eindenhout- Btraat Op de Amsterdainsche Beurs. AMSTERDAM, 4 October. Na de zeer krach tige koersstijging gedurende de laatste weken op onze effectenbeurs, behoeft het geen verwondering te baren, dat gisteren een flauwe stemming intrad, gepaard gaande met lagere koersen. De vorige da gen reeds vertoonde de beurs een zekere vermoeid heid, terwijl men zienderoogen een neiging kon waarnemen, tot winstnemingen over te gaan. Dit was vooral ten aanzien van houdex-s van fondsen het geval, die hun stukken op lagere koersen had den gekocht en binnen koxien tijd in staat waren een aanzienlijke winst te realiseeren. De factoi'en die tot deze dalingaanleiding ga ven, kunnen, zonder aanspraak op volledigheid te maken, als volgt worden omschreven: In de eerste plaats heeft men het vermoedelijk te doe nmet een gezonde technische reactie. Herhaal delijk werd ook in deze kolommen de aandacht ge vestigd op het feit, dat de aankoopen ter beurze van den laatsten tijd met eigen middelen zijn ge schied. Op prolongatie zal wel niet veel zijn ge kocht, hetgeen overigens gisteren duidelijk bleek, aangezien op het verlaagde koerspeil sommige fondsen niet verder waren aangeboden, maar eer der eenige kooplust aan den dag begonnen te leg gen. Immers plegen bij een einde van de hausse steeds tal van zwakke posities uit hoofde van pro longaties naar voren te treden. Vervolgens kan de recente daling worden gewe ten aan de omstandigheid, dat ten gevolge van (Je tegenwoordige tijdsomstandigheden tal van kapi taalbezitters vrij aanzienlijke geldsbedragen noo- dig hebben. Menigeen immers is verplicht zijn per soneel aan te houden, terwijl de gang van zaken in handel, nijverheid en scheepvaart een sterk stagneerend verloop te zien geeft. Er woi'dt weinig „verdiend", terwijl daartegenover vaste lasten en hooge onkosten staan, die onmogelijk kunnen wor den vei-minderd. Tot deze categorie kan men ook de groote groep van bezitters rekenen, die, van een groot gedeelte van hun inkomen geen revenuen meer hebben, zoodat zij tot verkoop van daartoe in aanmerking komende waarden moeten ovei'gaan. En tenslotte, hetgeen meer dan eens in den laat sten tijd kon worden geconstateerd, mag worden aangenomen, dat door tal van houders van geblok keerde rekeningen is overgegaan tot" vrijwillige vermindering van hun verplichtingen, gezien de hooge rente die op deze posities aan de geldgevers moest worden betaald. De destijds genomen maat regelen zijn al bijzonder voordeelig gebleken voor deze kringen. Dat hiervan in de practijk ook inder daad profijt is getrokken, moge blijken uit een op gave van een der groote banken, die berichtte, dat de geblokkeerde posities bij deze instantie met de helft zijn verminderd. Dat inderdaad niet onvoor- deelig is geliquideerd kan mede blijken uit de in dexcijfers van aandeelenkoersen berekend door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Op 9 Mei jl. bedroeg deze index 91.7, steeg tot bijna 120 op midden-September, en liep vervolgens op tot 138 op 1 October jl. (AJJ.P.) Bombardement van Nederlandsche steden. Een beschouwing van het A. N. P. Het A.N.P. schi-ijft nog het volgende over het bombardement van Ha'arlem in den nacht van Woensdag op Donderdag: Zoodra het daglicht van den hemel wijkt en met de duisternis rust komt over óns land, zoodra zij, die vermoeid van hun dagtaak huis waarts gekeei-d, zich gereed maken om in hun slaap krachten voor een volgenden dag van werken op te doen, brommen hoog in de lucht de machines der Engelsche vliegers, die als dieven in den nacht den proei zoeken, die zij niet kennen, noch kunnen zien. lederen nacht opnieuw razen zij door de lucht, duiken neer op steden en dorpen en werpen bom- meih die vaok bosschen, landerijen en weilanden ti'effen, doch die minstens even dikwijls worden neergestx-ooid op de woningen van hen, die maar al te graag als „bondgenooten" wox-den voorgesteld. In het begin dezer week vielen de slachtoffers in de hoofdstad des lands en in den nacht van Woens dag op Dondex-dag werd dezelfde misdaad boven Haarlem gepleegd door vliegers, die zich „oorlogs"- vlïegers van de Koninklijke Engelsche Luchtmacht noemen. De iixiwoners van Haarlem hebben dezen nacht niet geslapen. In bange afwachting luïstex-den zij naar de salvo's van het Duitsche afweergeschut en naar de zware slagen van inslaande bommen: „Zouden zij dezen nacht gespaard blijven?" nog onder dekking van de duisternis keerden de En gelsche vliegers huiswaarts, waarschijlijk om daar op hun eiland te verhalen van heldendaden tijdens hun nachtelijke rooftochten. Rooftochten inderdaad, want zij roofden het le ven van vreedzame burgers, die zich van geen kwaad bewust zijn, zich zelfs niet meer in oorlog bevinden. „Zoo zijn nu eenmaal hun manieren", zeïde rei ziger in den trein van Haaxiem naar Amsterdam, die moe dezen dag naar zijn werk ging. En de fo rensen vroegen elkaar dezen ochtend slechts hoe de „nachtrust" was geweest. Wij hebben in dezen trein de scherpste afkeux-ingen hooren uitspx-eken in be woordingen welke niet voor herhaling vatbaar zijn. Maar duidelijk is, dat dit zooveelste bombardement deze nieuwe aanslag op het leven van de burgerbe volking niet vergeten zal worden door hen, die nog niet zoo heel lang geleden ixiet zoete i'-VitVi van „hulp" en „steun" werden overstroomd. De verbetenheid, waarmede werd opgemerkt, dat „ze maar weg moeten blijven, omdat ze in hun eigen land genoeg te doen hebben", kende geen grenzen. Dat is de uitwerking van het bombardement van Haarlem en wanneer straks de stoffelijke ovei'schot- teix van de onschuldige slachtoffers ter aarde zijn besteld, dan zullen de graven monumenten blijven, welke om vergelding roepen. De inwoners van Haax-lem zijn hiei'bij sprekende getuigen. SANTPOORT CULTUREELE FILM. De commissie voor cultureele films heeft voor het komende seizoen beslag weten te leggen op tal van mooie films. o.a. „Op Hoop van Zegen", „Het blauwe licht", „De Spooktrein", „Pareh, de macht van de kris", „Een lied van de aarde", terwijl de film „Robert Koch" is aangevraagd. HET SLACHTVERBOD VAN GEVOGELTE. AMSTERDAM 4 October. (A.N.P.) In de avondbladen van Dinsdag' j.l. is officieel het slachtverbod van gevogelte bekend gemaakt, waarbij is bepaald dat het slachten en afleve ren naar gevogelte zonder machtiging van de centrale te Beekbergen verboden is. Dit heeft bij de poeliers, met name in de hoofdstad, de vraag doen rijzen wat er met den voorraad moest gebeuren. Thans is vanwege de Centrale te Beekbergen na overleg met de poeliers en de politie bekend gemaakt dat de voorraad reeds* geslacht of nog levend gevogelte, dat voor de afkondiging van het verbod reeds in het bezit van den poelier was tot Zaterdag respectievelijk Zondagavond, kan worden uitverkocht. De nieuwe voorraad mag echter noch geslacht, noch afgeleverd worden. Dakloozen in het Doopsgezinde Weeshuis. Barmhartig werk van het K. V. V. In het Doopsgezinde Weeshuis aan den Klei nen Houtweg zijXX thans dank zij de goede zor gen van het K. V. V. 54 personen die door de bommen op Haarlem dakloos zijn geworden ondergebracht. Er zijn aparte slaapplaatsen voor de mannen en voor de vrouwen ingericht. De kinderen slapen voorloopig op de slaapzalen van moeders. Door het voortdurende optreden van het K.V.V. konden reeds gistermorgen om 10 uur de eerste slachtoffers worden geholpen. Het K.V.V. heeft echter nog behoefte aan ldeeren, dekens, linnengoed, enz. Ongetwijfeld zullen velen voor dit sympathieke doel kleeren en huisraad beschikbaar willen stellen. Met na druk werd ons verzekerd dat de geheele regeling in de uitdeeling van kleeren door de betreffende Nederlandsche instanties wordt ver zorgd. Ook met de inlevering van oude winter jassen en oude pakken zal dit het geval zijn. Het is dus zaak dat de Haarlemmers alles in het werk stellen om hun getroffen stadgenooten op deze manier te helpen. Men kan ervan verze kerd zijn dat het K.V.V. voor een juiste uit deeling zal zorgen. KINDERDIEN ST VRIJZ. HERVORMDEN. Zondag 6 October te 12 uur zal in het gebouw der Vrijz. Herv., Vestestraat te Haarlem een kin- derdienst gehouden worden; welke geleid wordt door mej. W. A. Hoog. LEZING JAN P. STRIJBOS. Zaterdag 5 October a.s. te 14.30 uur zal in een der zalen van „Lido", Plein, te Haarlem, voor de afd. Haarlem en omstreken der Ned. Natuurhistori sche Vereeniging de heer Jan P. Strijbos een le zing rpet lichtbeelden en film houden over het on derwerp: „Met camera en kijker onder de vogels". Oorlogsgeweldschade. Een oproeping van den Burgemeester van Haarlem. De burgemeester van Haarlem roept bij deze op de inwoners van Haarlem, die na 15 Mei 1940 oor logsgeweldschade aan huizen, huisraad, bedrijf enz. hebben geleden en mitsdien in aanmex-king meenen te kunnen komen voor een tegemoetkoming, zich, voor het verschaffen van de benoodigde gegevens ten behoeve van de Schade-enquête-commissie Amsterdam, te vervoegen op de 7e Afdeeling der gemeente-secretarie op werkdagen tusschen 9 en 12 uur en tusschen 2 en uur (Zaterdags tusschen 9 en 12 uur). Bij aangifte moeten worden medegebx'acht de aan slagbiljetten in de Inkomstenbelasting voor de jaren 1939/40 en 1940/41. WIELRIJD STER MET TWEE KINDEREN AANGEREDEN. Een 33-jarige dame, die Donderdagmorgen te Haax'lem twee kinderen op haar rijwiel vervoerde, werd op de Groote Markt bij de Koningstraat aan gereden door een onbekend gebleven wielrijder, waardoor zij viel. Haar jongste kind van anderhalf' jaar kreeg een hersenschudding. Na door leden van den Ongevallendienst behandeld te zijn, werd het kind naar huis vervoerd. TENTOONSTELLING KEES VERWET VERLENGD. Om de groote belangstelling, die de tentoonstel ling van werk van Kees Verwey in het Frans Halsmuseum ondervindt, werd besloten haar te verlengen tot en met Zondag, 13 October a.s. De tentoonstelling werd tot heden door 400 personen bezocht. Er werden 7 werken verkocht. Regeling voor winterjassen en wintermantels. Een comité zal spoedig zijn werkzaamheden beginnen. Ongeveer een week geleden publiceerden wij een persbericht, volgens hetwelk iedere houder of houdster van een textielkaart tegen inlevering van een heeren costuum, een wollen deken, een wintermantel of winterjas (dames, heeren of kinder) bij een daarvoor ter plaatse aan te wijzen kleedingcomité onder overgave van bon A der textielkaart een bewijs in ontvangst kan nemen, waarop de winkelier gerechtigd is een winterjas, wintermantel of de stof daarvoor bestemd, af te leveren, terwijl de winkelier bij deze leve ring behalve het ontvangstbewijs, tevens de bonn AA van de textielkaart in ontvangst moet nemen. Ter uitvoering hiervan heeft naar wij verne men, de leider vaxi den Distributiedienst alhier, enkele organisaties verzocht een vertegenwoor diger te willen aanwijzen in het kleedingcomité voor Haarlem zoodat dit comité binnen enkele dagen zal zijn samengesteld en zijn "werkzaam heden zal kunnen beginnen. Tijd en plaats v/aar de goederen kunnen wor den ingeleverd zullen nader bekend worden gemaakt. Zoodra de inlevering zal hebben plaats ge vonden, zal het comité de beschikbare kleeding gratis uitreiken aan dat deel der bevolking van deze stad, dat hieraan de meeste behoefte heeft. Ook hieromtrent worden te zijner tijd xxa- dere mededeelingen gedaan. Men wachte de officïeele publicaties van een en ander rustig af en kome thans nog niet aan dragen met het kleedingstuk, hetwelk men wenscht in te leveren en ook zij. die in aan merking wenschen te komen voor de gratis uit reiking, wachten met de aanvrage hiervoor, tot dat daarvoor de gelegenheid wordt opengesteld. Wij twijfelen niet of vele stadgenooten, die een nieuwe winterjas of wintermantel wenschen te koopen, zullen gaarne de gelegenheid gebruiken om voor dat deel der bevolking dat niet over de middelen beschikt voor den aankoop van kleeding een nog goed bruikbaar kleedingstuk of een deken af te staan. Op deze wijze kunnen de burgers elkaar helpen in de koude winterdagen. BROOD Bon 8 v. 30 Sept. t.m. 6 Oct 2000 gr. brood of 2500 gr roggebrood. Bon 7 geldig t.m. 1 Oct. Bon 8 t.m. 8 Oct KOFFIE EN THEE Bon 114 Algem. Distribulie- bonboekje van 28 Sept. t/m 8 November 1/2 pond kof fie of 3/4 ons thee. SUIKER BON 109 Algem.Distributie boekje Van 28 Sept.-25 Oct. 1 K.G. Suiker. MEELWAREN BON 71 Algem. Distributie- boekje. Tot 4 Oct. 1/2 pond tarwebloem of tar wemeel of boekweitmeel of roggebloem of rogge meel of zelfrijzend bak meel. VLEESCH EN VLEESCHWAREN BON 02 vleesch van de Vleeschkaart. Van 30 Sept. t.m. 6 Oct. 100 gr. rund-, kalfs- of varkensvleesch of ongesmolten vet. BON 02 „worst of vleesch- waren" 75-150 gr. vleesch- waren. ZEEf- BON 104 Tot 18 Oct. 150 gr. toiletzeep of 120 gr. huishoudzeep of 200 gr. zachte zeep of 250 gr. zeeppoeder of 125 gr. zeep vlokken of 250 gr. zelf werkende waschmiddelen of 200 gr vloeibare zeep. SCHEERZEEP BON 116 Tot 31 Dec. 50 gr. scheerzeep of 1 tube scheercrême of 1 pot scheerzeep. GRUTTERSWAREN BON 76 Algem. Distributie- boekje. Tot 1 Nov. 250 gr. rijst of rijstemeel of rijstebloem. BON 77 Algem. Distributie boekje. Tot 1 Nov. 250 gr. havermout of havervlok ken of gort of grutten. BON 78 Algem. Distributie- boekje. Tot 1 Nov. 100 gr. maïzena of griesmeel of puddingpoeder. BON 15 Algem Distributie- boekje. Tot 1 Nov. 100 gr. macaroni of vermicelli of spaghetti. BOTER EN VETTEN BON 05 tot 12 Boterkaart Tot 18 Oct. 1/2 pond boter. BON 05-06-07 Vetkaart. Tot 18 Oct. 1/2 pond marga rine of boter. BON 08 Vetkaart. Tot 18 Oct.. 1/2 pond boter of 1/2 pond gesmolten spijsvet. BON 09-10-11-12 Vetkaart 1/2 pond boter met reduc tie van 10 Cent p. 1 /2 pond. PETROLEUM ZEGEL PERIODE 6 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) Tot 3 Nov. 2 Ltr. HONDENBROOD BON 5 Tot 1 Oct. Groep 1 en 2: 10 K.G. Gr 3: 8 K.G. Gr. 4: 5 K.G. Gr. 5: 4 K.G. Gr. 6: 3 K.G Hon denbrood wordt alleen verstrekt voor groote ras honden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD BON 5 Tot 1 Oct. 1 1/2 K.G. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten Nadere bijzonderheden. De Dierlusstraat en omgeving is gistermox-gen wel zeer zwaar getroffen door" de ontploffing van een brisantbom, die een Engelsche vlieger boven deze dichtbevolkte wijk van Beverwijk heeft laten vallen. Ongeveer 16 huizen zijn door de uitwerking van de geweldige explosie totaal onbewoonbaar, ter wijl ongeveer in totaal 30 woningen door de rond vliegende scherven en luchtdruk zwaar beschadigd zijn. Van tientallen huizen in de omgeving zijn bovendien de ruiten vernield en pannen van de daken gerukt. De aanblik van de verwoesting was dan ook vx'eeselijk. Omstreeks half zes verscheurde een geweldige knal de nachtelijke stilte. In allerijl verlieten de Pruisdorpbewoners hun huizen om een goed heen komen te zoeken. Aanvankelijk was het door de duisternis en de dikke wolk van stof moeilijk vast te stellen, wat er precies was gebeurd. Kort na den inslag warerx direct de hulpdiensten van de luchtbe scherming, politie, rijkspolitie en marechaussee op de plaats van de ramp. Dadelijk werd begonnen met het zoeken naar slachtoffers en het oprui- mingswerk. Het bleek, dat het perceel Dierlustweg 5 er het ergst aan toe was. Het huis was door de bom mid denin geraakt en volkomen uit elkaar geslagen: de bovenverdieping stortte in. In dit perceel werd mevrouw Kieviet en haar 9-jarig dochtertje Grietje, die boven sliepen, dood onder de puinhoopen vandaan gehaald. Een baby van 9 maanden, een jongetje, werd met bedje en al het huis uitgeslingerd en kwam op het ex-f achter het huis terecht, waar het zonder een enkele verwonding werd aange troffen. 'De baby is naar het ziekenhuis ge bracht Het naast dit zoo zwaar getroffen gelegen huis.be- woond door de fam. de Ruiter, zakte eveneens als 'n kaartenhuisje in elkaar. De bewoonster, mevr. De Ruiter, werd zwaar gewond naar het Ronde Kruis- ziekenhuis vervoerd. Verder werden nog gewond mevrouw Numan. wonende in het perceel 21, die ernstig in den rug was getroffen. Ook mej. De Vries, die aan één van de voeten werd gewond, is in het ziekenhuis opgenomen. Naar wij gisteravond vernamen is de toestand van de gewonden over het algemeen goed. Het mag een wonder heetem dat niet meer per sonen het slachtoffer zijn geworden, want deze ééne explosieve bom vernielde niet alleen de per- ceelen 5 en 7, maar ook de huizen aan den over kant van de smalle straat, de nos. 14, 12, 10 en 8. Van deze huizen werden de voorgevels weggeslagen, dakgooten, ramen, kozijnen en de deuren uit de sponningen gedrongen. De aangrenzende perceelen en de huizen naast den bominslag vertoonden op alle mogelijke plaatsen gaten in de muren. Ook werden van deze huiden de ruiten vernield, de deuren en ramen naar binnengedrukt, dakpannen afgex-ukt enz. De kozijnen zitten schots en scheef in den gevel en de muren zijn uit hun verband geraakt. Zelfs in de huizen was de verwoesting groot, want lirxks en rechts waren de scherven door de kamers heengevlogen. Overal gaapten dan ook ope ningen in de tusschenmuren. Aan het meubilair was bovendien zeer veel schade aangericht door de scherven en vallend puin. Geen glas in een schilde rijtje bleef heel, stoelen, tusschendeuren waren doorboord met gaten. Van de huizen in de Grensstraat, Alkmaarsche- weg en enkele in de Kerkstraat en Heemskerkerweg werden vrijwel alle ruiten vernield. Ook de groote spiegelruiten van de winkels aan den Alkmaarsehe- weg hebben het moeten ontgelden. Allex-wegen was men 's morgens vroeg reeds bezig om de scherven op te ruimen, waarna direct de schilders aan het werk sloegen. De Dierluststraat zelf was op het getroffen ge deelte vrijwel geheel versperd door puin. De dienst van Openbare Werken en personeel van de lucht bescherming maakten de straat echter weer gauw vrij, terwijl de muren, die op: instorten stonden, werd omgetrokken. Honderden nieuwsgierigen verdrongen zich den geheelen dag in de nabijheid van het getroffen deel van het Pruisdorp, waar de politie echter voor een goede afzetting had zorg gedragen. De brandbommen, welke het Engelsche vliegtuig liet vallen, richtten over het. algemeen weinig schade aan. Eén drong er bij de familie Struve in de Dierluststraat door het dak en kwam in de keu ken terecht. Het projectiel werd zonder dat het verdere schade kon aanrichten naar buiten gewerkt. De brandbom welke in 't opslagplaatsje viel, waarin oude autobanden waren opgeslagen, veroorzaakte een begin van brand. Deze werd evenwel spoedig gebluscht. Bij de fam. Schelvisch aan den Hoflan- derweg 10 sloeg een brandbom in de keuken. Een begin van brand werd gebluscht. Ook in het perceel Hoflanderweg 5, bewoond door Kaspei's, drong een brandbom door het dak, verdiepingen en vloer, maar „stikte" onder de vloer in het zand. In de Reguliersstraat kwamen eveneens brand bommen terecht, die evenwel geen schade aan richtten. In het perceel 78 aan den Munnikenweg veroox-zaakte een brandbom bx-and, welke spoedig gebluscht kon worden. De bx-andweer behoefde nergens dienst te doen. In een land aan den Hoflanderweg sloeg voorts nog een brisantbom een gat in den grond. Alles liep hier gelukkig zonder ongevallen en schade af. Het gemeentebestuur trof direct maatregelen om de dakloos geworden gezinnen onder te brengen. Het medeleven met onze getroffen medeburgers is zeer groot. Op de plaats van de ramp werd reeds 's morgens vroeg de aanwezigheid opgemex-kt van burge meester mr. H. J. J. Scholtens, wethouder W. van Dok, wethouder N. J. Out, G. K. de Bie, den in specteur van de politie en bxdgadecommandant van de rijkspolitie. Donderdagmorgen is onder de lessen van de Noorderschool, waar het 9-jarig slachtoffertje Grietje Kieviet op school was, door de leerlingen een minuut stilte betracht. HEEMSTEDE BEGRAFENIS F. H. JONKER. Onder zeer groote belangstelling had Donder dagmiddag de begrafenis plaats van den heer F. II. Jonker, oud-besturende broeder van Meer en Bosch. Om 1 uur had in de kapel „Irene" van de stich ting Meer en Bosch een plechtige rouwdienst plaats. Het ruime gebouw kon ternauwernood de belangstellenden huisvesten. Hieronder waren o.a. de loco-burgemeester van Heemstede, jhr. A. van de Poll, de gemeente-secretaris de heer N. Vos. mevr. EnschedéEnschedé, mevr. de Koek van Leeuwen, mej. Bierens de Haan, mevr. Deutz v. Lennep—Teding van Berkhout, dr. de Hartog. ds, G. H. Barger uit Heukelom, oud-directeur der stichting, ds. en mevr. G. A. Barger Ezn., mr. C. W. Briët, ds. J. C. van Dijk uit Bloemendaal, voor zitter der Chr. Vereeniging voor lijders aan val lende ziekten, notaris T. Bruyn, vele broeders en zusters van Huize Meer en Bosch en Huize Bethesda Serepta en vele diakonen uit den lande die vroeger met den overledene op Meer en Bosch hadden gearbeid, onder wie ook de oud-bestu rende Broeder H. Hofman. De kist stond in de kapel bedolven en omgeven door een schat van bloemen, waarbij die vhn pa tiënten, broeders, het bestuur der beide inrich tingen, de Zusters van Serepta, de Broederschap van Diakonen en van vele vrienden en oud vrienden. Op verzoek van den overledene werd de rouw dienst geleid door br. C. J. Oostenrijk, geestelijk verzorger der inrichting die den plechtigen dienst opende met gebed, waarna de aanwezigen geza menlijk zongen Ps. 43:3 en 3 en 4 „Zend, Heer, Uw licht en waarheid neder". Vervolgens het woord richtend tot de aanwezi gen schetste Br Oostenrijk de groote liefde van den overledene voor allen die met hem in aanra king kwamen. Als Barabas was hij de man met vele kleine diensten, de zoon der vertroostingen. God heeft hem thans rust geschonken. Daarom kon deze rouwdienst overgaan in een dankdienst. Na deze rede werd gezongen Ps. 260:2 „Zalig zijn d' ontslapen vromen". Vervolgens sprak de heer C. J. Bierens de Haan namens het bestuur der inrichtingen. Spr. wees ot> de groote verdiensten van br. Jonker, vooral in zijn werk als diakoon, maar ook als besturende broeder, welk werk vooral van groot belang was na Jxet overlijden van ds Zegers, toen de heele leiding or> hem rustte. Dr. B. Ch. Ledeboer sprak namens de directie een kort woord van nagedachtenis. Wij begraven hier een man, aldus spr., van wien de goedheid uitstraalde, een fisuur die men nog na vele jaren in herinnering zal terugroepen. Zijn onbegrensde hulpvaardigheid is een zegen geweest voor broeders en patiënten. Namens den Kx-ing van diakonen voerde het woord de heer H. W. Duyvendak Hij, aldus spr., was de man uit wien wij konden putten de kracht óm staande te blijven. Namens de gehuwde broeders sprak Br. W. F. de Vries, die schetste hoe br. Jonker meeleefde, ook in de gezinnen van de gehuwden. Tenslotte sprak ds. G. H. Barger als oud vriend, en schetste de prettige samenwerking met br. Jonker. Hoe hij reeds in zijn eerste jaren een band schiep tusschen hen die op Meer en Bosch leefden en werkten, Tenslotte richtte spr. woorden van troost tot de diepbedroefde familieleden, die veel in br. Jonker verliezen. Door broeders der inrichting werd het stoffe lijk overschot daarna naar de laatste rustplaats gebracht, in het graf waar reeds rusten de vroe gere leider van Meer en Bosch, ds. Zegers en mevr. Zegers. Aan de groeve sprak de heer G. Grondsma uit Alkmaar woorden van dank voor de belangstel ling, waarna de heer Duyvendak geestelijk ver zorger der inrichting, in gebed voorging. BURGERLIJKE STAND. Ondertx-ouwd: F. Merkx en M. J. Moone. D. Laan en J. de Vries. Getrouwd: J. G. Blom en C. Beelen. S, P. Visser en J. J, C. Verboom. P. A. ieuwendijk en E. Smit. Geboren: W. J. v. Vessum-v. d. Zwan, z. W. de Nie-v. dyBurg z. Overleden: A. H. Petri, 78 j„ wed. J. H. Kruse. BLOEMENDAAL BURGERLIJKE STAND. Bevallen M. H. SmitBalm, d.; M. Koopman- Zonneveld, z.,\ P. H. A. Klax-enbeekvan Altena, d.; J C. Hoenderdos—Dam, d.; M. A. Dekker—Heijstek, d M. J. van RïessenSlappendel, z.; S. J. Pool Polak, d.; H. M. Miljon—Plas, d.; C. M. A. Beek— Hellewaard, z. Getrouwd: T. C. Dijxhoorn en E. A. Gunning: C. Cramer en W. C. Boeree. Overleden: R. Dijker. 53 j.. wonende te Heem stede; J. Luden, 83 j.; B. Heijmans, 79 j.; A. M. H. C. Verweij, echtgen Arens, 73 j.; H. W. Pfersich, wed. de Jongh, 76 j.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8