Bonnen die thans geldig zijn: Extra-toewijzing van varkens mogelijk. H. B. C. had beter lot verdiend. SNEL repareert Sdieits Uw AGENDA. MOLESTVEE&EKEMIfSG MAKELAARDIJ MACKAAY 36 POTGIETERSTRAAT 36 Omzetbelasting op kruidenierswaren. De verduistering IN/T IN IETVIREH „De Distel" MAANDAG 7 OCTOBER 194Ö H A" A R E E M'S D "A "G B E A D 2 Indien men over voldoende afval van levensmiddelen beschikt. Binnen zeer korten tijd zullen nieuwe toewijzin gen voor het houden van varkens worden vastge steld. De tegenwoordige omstandigheden maken het noodzakelijk, dat deze nieuwe toewijzingen in het algemeen lager zullen zijn dan de thans gel dende. Evenwel zal voor personen, die aan be paalde eischen voldoen, de mogelijkheid worden geopend bijzondere toewijzingen te ontvangen. Deze bijzondere toewijzingen zullen worden verleend teneinde tot een zoo volledig mogelijk nuttig ge bruik van het beschikbare ruw voeder en de te ver zamelen afvallen van levensmiddelen te geraken. In verband hiermede zijn de eischen, welke voor het ontvangen van bijzondere toewijzing voor het houden van varkens, zullen worden gesteld in hoofd zaak deze, dat de houder aantoont zich regelmatig de beschikking te kunnen verwerven over zoo danige hoeveelheden ruw voeder of voor de voe dering geschikte afval van levensmiddelen, dat hij in slaat is de op die toewijzing te houden varkens zonder eenige toewijzing van krachtvoer tot slacht rijpheid te mesten. Onder afval van levensmiddelen worden hier verstaan aardappelschillen, groente en fruitafvallen, geen afvallen afkomstig van het slagersbedrijf of van poeliers. Dergelijk afval zal dus niet worden meegerekend. Voor een dergelijke bijzondere toewijzing zullen reeds thans in het algemeen alleen in aanmerking komen landbouwers of landarbeiders, die niet in het bezit zijn van een gewone varkenstoewijzing en vdldoen aan het hierboven omschreven vereischte. Houders van gewone toewijzingen zullen als regel eerst voor een bijzondere toewijzing in aanmerking komen nadat de gewone toewijzingen (zooals in het voornemen ligt) meer in overeenstemming met de krachtvoedertoewijzing zullen zijn gebracht. Dit sluit evenwel niet uit, dat personen, die over zoo danige hoeveelheden ruw voeder of afval beschik ken of zich de beschikking verwerven kunnen, dat zij ondanks de geringe krachtvoedertoewijzingen reeds thans aan het bovenomschreven vereischte voldoen, eveneens voor een bijzondere toewijzing in aanmerking komen. Steeds zal echter als voor waarde voor het ontvangen van een bijzondere toe wijziging worden gesteld, dat, indien de houder tarwe, rogge of groene erwten verbouwt, deze gewassen eerst volledig door hem zullen moeten zijn afgedorscht en ter inlevering zijn aangeboden. De beoordeeling of door den georganiseerde aan de te stellen vereisckten is voldaan, berust uiter aard bij de provinciale landbouw-crisis-organisatie (behoudens de mogelijkheid van beroep volgens de geldende regelen). Er is zorg voor gedragen dat de aanvragen nauwkeurig zullen worden onder zocht. i. Zij. die meenen voor een bijzondere toewijzing voor het houden van varkens in aanmerking te komen, worden verzocht zich ten spoedigste schrif telijk tot de provinciale landbouw-crisis-organisatie te wenden. (A.N.P.) Onverdiende nederlaag tegen H. V. C. H. B. C. heeft gisteren in het Amersfoortsche sportpark een goeden wedstrijd gespeeld. Wel heelt het met 2-1 van H. V. C. verloren, doch deze uit slag geeft de krachtsverhouding niet weer. Een ge lijk spel, zelfs een kleine overwinning ware ver diend geweest. De Heemstedenaren, die vorige week tegen De Soartaan zoo'n slechte beurt maakten, schenen bezield van de gedachte dien indruk eens en voorgoed uit te wisschen. Het elftal leek als ge metamorfoseerd. Aan de opstelling was echter wei nig veranderd. Van Rooden was weer van de partij en speelde op de linkshalf-plaats een uitstekenden wedstrijd. Als linksbuiten was in de plaats van J. Martin H. de Reus opgesteld. De eerste helft van den wedstrijd heelt H. L. zich nog halsstarrig aan het systeem vastgehouden om met teruggetrokken halflinie en binnenspelers in de verdediging te blijven. Doch ook ditmaal heeft het systeem niet het gewenschte succes gehad. Het eerste en eenige doelpunt van H.B.C. werd reeds kort na den aftrap gescoord door Van Bakel met een mooi ver schot, na een goed opgezetten aanval. Doch doordat de middenlinie ver achterbleef en Smit geheel alleen het middenveld voor zijn reke ning nam, kreeg de voorhoede slechts sporadisch kansen om dergelijke aanvallen op te bouwen. Er werd wel behoorlijk gespeeld het plaatsen was, den stormachtigen wind in aanmerking genomen, zeer goed. doch tegen de zich goed verwerende H. V. C.-achterhoede konden de voorhoedespelers van H. B. C. zonder steun van de middenlinie zoo goed als niets uitrichten. In deze periode slaagde H.V.C. er in twee tegenpunten te maken, zoodat de rust met een 21 achterstand inging. Gedurende de tweede helft was het karakter van het H.B.C.-spel echter heel anders. Drie kwartier lang werd er sterk op aanval gespeeld, de kanthalfs Van Rooden en Diependaal zetten onvermoeibaar hun voorhoede aan het werk. Onophoudelijk werd het H. V. C.-doel belegerd, doch de achterspelers verdedigden zich kranig. Steeds sterker kwamen de H. B. C.-ers, die voelden dat deze wedstrijd niet Verloren behoefde te worden, opzetten, doch de Voorhoede slaagde er niet in van de talrijke kansen gebruik te maken. Wel maakte Draver nog een prachtig doelpunt, doch de scheidsrechter consta teerde buitenspel, zoodat het werd geannuleerd. H. V. C. kwam er zoo goed als niet meer aan te Ïias. Enkele malen poogden de Amergfoorters door e breken doch de achterspelers met spil Veld die zeer op dreef was als derde back, gaven kun geen kans meer. Tot het einde toe bleef H.V.C. een belangrijk veldoverwicht behouden en het moet voor de gastheer en een opluchting zijn geweest toen de scheidsrechter het einde aankondigde. Met slechts een doelpunt verschil verloor H.B.C. Doch als de voorhoede in de tweede helft wat. snel ler en doortastender had opgetreden en een beter gebruik van de geboden kansen had gemaakt, had de wedstrijd stellig gewonnen kunnen worden. H. B. C. is op den goeden weg! GIERSTRAAT 27 Tel. 16764 (Adv. Ingez. Med.) Heden: MAANDAG 7 OCTOBER. Luxor Theater: „Roode Orchideeën", 2.30 en 69.30 uur doorloopende voorstelling. Frans Hals Theater: „Gevangene 317", 2.30 en 7 uur. Rembrandt Theater: „Bal Paré", 2.30, 4.45 en 7 uur. Cinema Palace: Nederlandsche film: „Feest in de Jordaan", 2, 4.45 en 7 uur, DINSDAG 8 OCTOBER. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds AMSTERDAM - TEIEF. 86798 Adv. IngezMed.) Het Centraal Bureau Kruideniersbedrijf deelt het A.N.P. mede: Ingevolgde de op 1 October j.l. in werking ge treden verordening op de omzetbelasting bedraagt deze belasting thans 6% over de meeste artikelen welke in kruidenierswinkels verkocht worden en over een gedeelte 4%, terwijl tenslotte sommige artikelen van omzetbelasting zijn vrij gesteld. Daar het in een winkel in de practijk niet uitvoerbaar zou zijn over elk rler artikelen de omzetbelasting specifiek te berekenen, is in overleg met het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart voor de bereke ning der omzetbelasting aan consumenten een gemiddelde vastgesteld van 2%, hetwelk dan zal worden berekend over alle artikelen, welke in kruidenierswinkels worden verkocht. lil verband hiermede is door het centraal bu reau kruideniersbedrijf. het vertegenwoordigend orgaan van de bij den detailhandel in kruide nierswaren betrokken organisaties, besloten van Zaterdag af over alle verkoopen in kruideniers winkels 2% omzetbelasting in rekening te brengen. De uitvoering van dit besluit zal in de practijk hierop neerkomen, dat de berekening, naar welke de betaling moet geschieden, zal plaats hebben naar de volgende schaal: over aankoopen tot 25 cent Vz cent; over aankoopen tot 50 cent 1 cent; over aankoopen tot 75 cent lVz cent; over aan koopen tot 100 cent 2 cent. Door deze wijze van berekening zijn de grootste moeilijkheden, welke de toepassing van de nieuwe verordening met zich had kunnen meebrengen, zoowel voor het publiek als voor den detailhandel in kruidenierswaren tot een oplossing gebracht. Zon onder 19.05 uur Zon op 7.52 Tusschen deze beide tijdstippen moet worden verduisterd. Nederlandsche Unie. Bijeenkomst van Haarlemsche leden. Naar het gewestelijk secretariaat van De Neder landsche Unie voor Noord-Holland ons mededeelt, zal Donderdag 10 October a.s. des avonds te 7 uur in het Concertgebouw te Haarlem een besloten bij eenkomst worden gehouden voor de Haarlemsche leden van „De Nederlandsche Unie", aan wie een schriftelijke uitnoodiging zal worden toegezonden. Mr. L. Einthoven van het Driemanschap zal op deze bijeenkomst het woord voeren. Genoemde leden zullen uitsluitend toegang heb ben op vertoon van de aan hen persoonlijk gerichte uitnoodiging. Duitsch legerbericht van Zaterdag: Doelen in en nabij Londen dooi de Duitsche luchtmacht getroffen BERLIJN, 5 Oct. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Ondanks de bijzonder ongunstige weersgesteld heid ondernamen sterke formaties van den generaal-veldmaarschalk Sperrle in den loop van den dag succesvolle aanvallen op voor de oorlog voering belangrijke doelen in en nabij Londen. Talrijke branden aan den Noordelijken rand van Londen, in de City en aan den Noordelijken oever van de Theems wezen op de uitwerking van de Duitsche bommen. Voltreffers werden in de spoorwegwerken bij College-Park waargenomen. Andere aanvallen waren gericht op haven complexen, wapenfabrieken en andere bedrijven groote benzine-opslagplaatsen alsmede spoorwe gen en vliegvelden in Zuidoost-, Oost- en Midden- Engeland. Voltreffers in hangars en schuilplaat sen, sterke ontploffingen, branden en rook ontwikkeling waren de gevolgen van de uitge worpen bommen. Op het vliegveld Penrose aan het St. George-kanaal gelukte het vaste gebou wen te vernietigen en bovendien een groot aan tal vliegtuigen op den beganen grond door bom men en machinegeweervuur te vernielen. Artillerie der marine nam een Brïtsch konvooi, dat door het Kanaal probeerde te varen, ondqr vuur en dwong het naar Dover terug te keer en. Op 4 en in den nacht van 4 op 5 October vlo gen er geen Britsche vliegtuigen boven het gebied van het Duitsche Rijk. De vijand verloor behalve de op den beganen grond vernielde toestellen nog vijf machines, die in luchtgevechten werden neergeschoten. Vijf eigen toestellen worden ver mist Centrale Anti-Revolutionnaire Kies vereenigin g. Groen van Prinsterer's strijd tegen de revolutie. In de groote zaal van het gebouw der Haarl. Jöngem. Vereeniging aan de L. Margaretha- straat hield de Centrale Anti-Revolution - nainre Kiesvereeniging, onder leiding van haar voorzitter mr, A. Bruch, een ledenvergadering- welke druk bezocht was. In zijn openingswoord merkte de voorzitter op, dat zij, die geen vast steunpunt in hun leven hebben gevaar loopen hun koers kwijt te raken. Geestelijke verwarring dreigt allerwege ook in de zaken van het nationale staatkundige leven. Ook in het verleden bleek, dat wanneer klare bezinning noodig was, deze ontbrak en men meer dan eens op een wilde vlucht sloeg. Een dubbele en groote verantwoordelijkheid' hebben wij dan ook als A.R., zoo zeide spr., ten aanzien van de gelegenheid, welke ons nog ge boden wordt. Uit de redevoeringen van den heer Rijkscom missaris bleek, dat men het Nederlandsche volk geen andere politieke overtuiging wilde op leggen. De mogelijkheden ons geboden grijpen we dus als kiesvereeniging aan en daarom is ook deze vergadering belegd. We moeten echter meer doen. Er moet gestudeerd worden. Liefde voor- en trouw aan de beginselen kan slechts krachtig zijn indien zij gedragen wordt door kennis daarvan. Dit geldt zoowel voor jongeren als voor ouden. Daarom heeft het Algemeen Bestuur ds. Veenhof verzocht de beteekenis van het handvest der Anti-Rev. partij Groen van Prinsterer's „Ongeloof en Revolutie" uiteen te zetten. Hierna werd het woord verleend aan ds. C. Veenhof, Gereformeerd predikant alhier, die een rede hield over het onderwerp „Groen van Prinsterer's strijd tegen de revolutie". Spr. begon met Groen van Prinsterer te tee kenen als een ziener, die, staande in het mid den der negentiende eeuw de geestelijke wor steling die kwam geheel heeft voorzien. Hij was begiftigd met de gave van„de beproeving- der geesten", waardoor hij in staat was ge beurtenissen, leuzen en idealen tot op den bodem te peilen en in hun achtergronden en consequen ties te doorzien. Groen's levensstrijd is geweest een voortdurende kamp tegen de Fransche re volutie, die als een slagschaduw over het leven der geheele negentiende eeuw is gevallen. Niet alle veranderingen, die door de revolutie in het leven van volken en staten zijn gekomen keur de hij af, maar wel de ideeën, de leidende motie ven ervan. Hij zag er in een openbaring van d e revolutie, de revolutie aller eeuwen, door Groen zelf geteekend als de omkeering van denkwijs en gezindheid in de geheele Christenheid, als de geest van verwerping van elk gezag, die vooral sinds de Fransche revolutie als een heer- schend beginsel in de geschiedenis openbaar is geworden. Uivoerig schetste spr. de motieven en ideeën, die in die revolutie den gang van zaken be- heerschten. alle geboren uit het ongeloof, dat de waarheid en de souvereiniteit Gods verwierp om daarvoor in de plaats te stellen het licht dei- rede en de souvereiniteit van het menschelijk „individu". Tegenover dat revolutionnair complex was Groen: Evangeliebelijder. Het was hem niet voor alles te doen om een staatsrechtelijk systeem. Hij was de man der beginselen. Hij was de prediker van Gods waarheid omtrént het leven van staten en volken en het recht en den plicht van overheden en onderdanen. Ook dit werd door spr. in den breede uiteengezet. De voorzitter vertolkte den dank van de ver gadering met dit principieele en instrueeren- de betoog van ds. Veenhof. Na het zingen van Ps. 68:10 en dankgebed van ds. Veenhof, sloot mr. Bruch de vergade ring. TE WATER GERAAKT. Zondagavond half tien geraakte een 28-jarig Ha genaar door onbekendheid met den toestand ter plaatse in het Donkere Spaarne ter hoogte van de Damstraat te Haarlem te water. De man kon zwem men en zag dus kans, zich boven water te houden, waarna hij door handreiking uit zijn benarde po sitie is gered. In de omgeving is hij van droge klee- ren voorzien. Ongeveer tezelfder tijd geraakten twee Haar lemmers, resp. 54 en 56 jaar, yin het water van den Burgwal. Met behulp van een ladder en door handreiking werden zij op het droge gebracht. Leden van den Ongevallendienst hebben hen, nadat zij wat op hun verhaal waren gekomen, naar huis gebracht. EXAMENS. Geslaagd aan de Vrije Universiteit voor het doc toraal examen rechten de heer K. Heimig, te Haar lem. BROOD BON 9 v. 7 Oct. t.m. 13 Oct. 2000 gr. brood of 2500 gr. roggebrood. Bon 8 geldig t.m. 8 Oct. Bon 9 tm. 15 Oct. KOFFIE EN THEE Bon 114 Algem. Distributie bonboekje van 28 Sept. t/m 8 November 1/2 pond kof fie of 3/4 ons thee. SUIKER BON 109 Algem.Distributie- boekje. Van 28 Sept.-25 Oct. 1 K.G. Suiker. VLEESCH EN VlEESCHWAREN BON OS vleesch van de Vleeschkaart. Van 7 Oct. t.m. 13 Oct. 100 gr. rund-, kalfs- of varkensvleesch of ongesmolten vet. BON 03 worst of vleesch- ivaren" 75-150 gr. vleesch- waren. ZEEF BON 104 Tot 18 Oct. 150 gr. toiletzeep of 120 gr. huishoudzeep of 200 gr. zachte zeep of 250 gr. zeeppoeder of 125 gr. zeep vlokken of 250 gr. zelf werkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. MEEL- EN GRUTTERSWAREN BON 78 Algem. Distributie boekje. Tot 1 Nov. 1/2 pond tarwebloem of tar wemeel of boekweitmeel of roggebloem of rogge meel of zelfrijzend bak meel of gruttenmeel. BON 76 Algem. Distributie- boekje. Tot 1 Nov. 250 gr. rijst of rijstemeel of rijstebloem. BON 77 Algem. Distributie- boekje, Tot 1 Nov. 250 gr. havermout of havervlok ken of gort of grutten. BON 28 Algem. Distributie boekje. Tot 1 Nov. 100 gr. maizena of griesmeel of puddingpoeder. BON 15 Algem. Distributie boekje. Tot 1 Nov. 100 gr. macaroni of vermicelli of spaghetti. SCHEERZEEP BON 116 Tot 31 Dec. 50 gr scheerzeep of 1 tube scheercrême of 2 pot scheerzeep. BOTER EN VETTEN BON 05 tot 12 Boterkaart Tot 18 Oct. 1/2 pond boter. BON 05-06-07 Vetkaart. Tot 18 Oct. 1/2 pond marga rine of boter. BON 08 Vetkaart. Tot 18 Oct. 1/2 pond boter of 1/2 pond gesmolten spijsvet. BON 09-10-11-12 Vetkaart 1/2 pond boter, met reduc tie van 10 Cent p. 2 /2 pond. PETROLEUM ZEGEL PERIODE 6 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken). Tot 3 Nov, 2 Ltr. HONDENBROOD BON 4 Tot 31 Oct. Groep 1 en 2: 10 K.G. Gr. 3: 8 K.G. Gr. 4: 5 K.G. Gr. 5: 4 K.G. Gr. 6: 3 K.G Hon denbrood wordt alleen verstrekt voor groote ras honden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD BON 4 Tot 31 Oct. 1 1/2 K.g. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. Begrafenis van slachtoffers van bombardement te Amsterdam. Het A.N.P. meldt: Weer trok een sombere rouw stoet door de straten van de hoofdstad. Weer wer den slachtoffers ten grave gedragen, omgekomen tijdens den even laffen als doelloozen Engelschen vliegeroverval op Maandagochtend, waardoor zoo veel rouw en driefenis binnen Amsterdam is ge bracht. De heer en mevrouw Theunissen en hun doch tertje, een kind nog, zijn Zaterdagochtend in allen eenvoud ter aarde besteld op het stille kerkhof Buitcnveldert aan de grens der gemeente. Op de kapel klepte monotoon en droef de klok, beklagen de de dooden en roepende de levenden, die ge komen waren om afscheid te nemen van het ge zin, dat zoo tragisch onder de puinhoopen van het huis aan de Rechtboomsloot is omgekomen. Slechts één kind, een 14-jarig meisje dat elders logeerde, bleef gespaard. Alleen is zij in de wereld achter gebleven, door een wonder toeval behoed voor den verschrikkelijken dood door de Engelschen over een onschuldig Nederlandse^ gezin gebracht. De drie kisten met de stoffelijke overschotten van de ouders en hun kind werden opgebaard in de kapel, waarna pastoor Aarts van de parochie St. Nicolaas de absoute verrichtte. Diep onder den indruk knielden vreemden en familieleden nere. De korte en treffende plechtigheid in het stille kapelletje, waarboven de klok nog haar aanklacht deed hooren, werd gevolgd door de beaarding, die eveneens door pastoor Aarts werd verricht. Diep onder den indruk van het vreeselijke lot dat dit gezin heeft getroffen, verlieten de aanwezi gen den doodenakker. Het AN.P. meldt voorts: De misdadigheid en het zinlooze van het optreden der Britsche vliegers Maandagmorgen is wel zoo duidelijk, dat ons woor den. te kort schieten om onze verontwaardiging daarover te uiten. Als sluipmoordenaars komen de Britsche vliegers des nachts aanzweven, hun ma chines vol geladen met explosieve- en brandbom men, waarmede zij strijden tegen de burgerbevol king van een land, dat zij hun bondgenoot noemen in den strijd voor de „beschaving". Het schrijnende leed en de diepe droefheid, welke men allerwege ontmoet, wanneer deze laffe strijders hun werk hebben gedaan, toont ons wel overduidelijk de ware bedoelingen van deze „soldaten". Schrijnend was het leed van vader en moeder Zeilmaker, die Zaterdag op de Nieuwe Oosterbe graafplaats hun zevenjarig dochtertje Grietje, een slachtoffer van de Britsche brandbommen, ten grave hebben gedragen. Aandoenlijk was het mede leven van «de buren en vrienden, die met verbeten gezichten het kleine meisje de ouderlijke woning aan de Hoogte Kadijk zagen uitdragen. Bij tiental len waren zij getuige var. de hulde, welke de school vriendjes van de Abr. Taelmanschool aan de Kat tenburgerkade, het gestorven meisje brachten en hoorden zij de gevoelvolle woorden, welke de hoofd onderwijzer sprak. De stoet haid den weg gevolgd, waar langs Grietje zoo tallooze malen met haar broertjes en zusjes van en naar school was gegaan. Vele bloemstukken dekten de baar. Ook op den doodenakker waren vele belangstel lenden bijeengekomen om het meisje de laatste eer te bewijzen, Diep ontroerend was de droefenis der ouders en broertjes en zusjes, die toen de-kist in de groeve gedaald was, evenals de schoolvrien dinnetjes, bloemen op het graf strooiden. Een vertegenwoordiger van de buurtbewoners sprak enkele woorden van troost en medeleven, waarna een tante van het meisje dankte voor de belangstelling. HET TOONEEL GELOOF EN WETENSCHAP. HET RESIDENTIE TOONEEL SPEELT VONDEL'S „LUCIFER" Toevallig kwamen mij dezer dagen twee num mers van „Het Tooneel", orgaan van Het Neder- landsch Tooneelverbond van April en Mei 1904 in handen, waarin de toenmalige hoofdredacteur L. H. Berckenhof een der beste tooneelcritici in dien tijd de opvoeringen van Lucifer door de Utrechtsche studenten, in welke opvoeringen Enny Vrede toen nog mej, Müller de rol van Rafaël speelde, besprak. „Of een treurspel als Lucifer", schreef Bercken hof, „ooit in het schouwburgrepertoire zal worden ingelijfd, gelooven wij niet." En in het volgende nummer: „Duidelijker kan het niet worden uitge sproken, dat het geroep om Vondel op het tooneel te brengen en de aandrang van dezen op onze tooneeldirectie geoefend, weinig zin heeft. Laat het blijven bij excepties en zoek Vondel niet in te lijven in het gewone repertoire." Berckenhof hoe voortreffelijk criticus ook heeft ongelyk gehad. Willem Royaards nam Luci fer op zijn repertoire en de belangstelling voor Vondel bleek zóó groot, dat Royaards het meer clan 50 keer heeft kunnen spelen. Daarna was het Johan de Meester, die met het Vlaamsche Volks- tooneel Lucifer meer dan 100 maal opvoerde en vijf jaar later kwam Saalborn met nieuwe voor stellingen van Vondel's meesterwerk. En gisteren zagen wij bij Geloof en Wetenschap Lucifer van Het Residentie-Tooneel, thans weer onder regie van Johan de Meester. Wij hebben in 1926 ook de opvoering van Het Vlaamsch Volktooneel gezien en het bleek ons gisteren, dat er gelukkig in de opvattingen van de Meester omtrent de regie van Vondel veel veranderd is. Indertijd gaf hij Lucifer ten koste van het woord met druk spel en felle actie in een sterk bewogen opvoering. Hij wilde toen blijkbaar de speelbaarheid van Vondel's werk aantoonen en drong zich met zijn regie zelf naai' voren ten koste van den dichter. Hij werkte toen ook nog met een constructief tooneel en de Hemel bestond voornamelijk uit nuchtere houten staketsels. De opvoering van Lu cifer was vroeger bij de Meester meer uitelijk dan innerlijk, Hoe heel anders was het gisteren. O zeker, de opvoering is bij de Meester nog altijd veel dyna mischer dan indertijd bij Royaards die trouwens Vondel uitsluitend statisch gaf maar er was thans veel meer rust in de vertooning. Het trap- en ter rasvormig decor met blauw achterdoek dat den Hemel verbeeldde, muntte uit door eenvoud en stijl. De costumes van Lucifer en zijn aanhangers gaven blijk van groote fantasie. Zeer suggestief bijvoorbeeld was Lucifer zelf met zijn groen kleed en bronzen masker. En ook Belzebub in zijn rooden mantel, Apollion in het bruin en Belial in zijn meer donker kleed deden het picturaal zeer goed. De Luciferisten vormden een fraaie groep, al vond ik de vleugels, die sterk aan pelikanen deden denken zoodat het soms leek, of het tooneel gevuld was met deze vreemde vogels, niet zeer gelukkig. Waar om vroeg ik mij af heeft de Meester niet evenals indertijd Royaards de vleugels weg ge laten? De aartsengelen herinnerden aan de schil derijen uit de middeleeuwen; maar de rey-engelen waren weer blijkbaar naar eigen fantasie van de Meester gekleed. Zij contrasteerden in hun blank- i heid wel sterk tegen de donkere figuren om Lu- j cifer, maar mooi kon ik ze in hun zijden Tw^maa'sl onmogelijk vinden. Hoewel het geheel veel stijlvoller is dan vroeger, zoekt de Meester toch altijd nog het dramatische in Vondel's Lucifer waar dit aanwezig is sterk te belichten. Dit bleek vooral in het derde bedrijf bij den strijd tusschen de Luciferisten en Michael en later in het vierde bedrijf en het dramatisch hoogtepunt van het treurspel tus schen Lucifer en Rafael. Dit waren ook de hoogtepunten in de opvoering. Zeer mooi was de groepeering in het derde bedrijf van Michaël, omring door zijn Engelen op de bo venste treden van den Engleburgh en de Luciferis ten met Lucifer in hun midden beneden. Ook verder gaf de opvoering picturaal en in bewegings kunst veel te genieten. Zoo was de inzet, Belzebub in zijn rooden mantel staande in het midden en de onverwachte verschijning van Belial en Apollion zeer verrassend. En prachtig was ook het gestyleer- de slot. Johan de Meester speelde zelf evenals inder tijd bij Het Vlaamsch Volkstooneel Lucifer. Hij gaf hem krachtig en imposant. Plastisch is zijn spel niet altijd even fraai, maar hij was een levendige en fel bewogen Lucifer, die zijn verzen beeldend, dynamisch en vooral in zijn opstandigheid met forschheid en overtuiging zeide. Dat hij er in het derde bedrijf een enkelen keer „uit" was, is niet te verwonderen van iemand, die ook zelf in een zoo zwaar werk de regie voerde. Een zeer suggestieven Belzebub zagen wij van Richard Flink hoe mooi klonk zijn diepe, sonore stem! en van de twee opstandige engelen won de Apollion van Bob de Lange het in dictie en gebaren verre van Belial van Maarten Kapteyn, die wel heel erg vlak was. De Gabriël van Vera Bondam was wel wat al te vrouwelijk, in het begin zelfs op het gemoedelijke af. Verzen zeggen is niet de groote la-acht van deze overigens zeer knappe actrice. Haar verschijning te gen het slot maakte echter indruk en in dat deel stond zij ook door haar diepen ernst volkomen op de hoogte van haar rol. Een verrassing was Caro van Eyk als Rafaël, teer en broos en ontroerend en soms ook dramatisch sterk in haar smee- ken. Michael stel ik mij krachtiger en „represen tatiever" voor dan Paul Steenbergen hem gaf. Jacques de Haas gaf als geheel het verhaal van Lucifer's ondergang sterk beeldend en dynamisch. De reijen werden nu eens afzonderlijk en dan weer „in koor" gezegd door Enny Meunier, Tine Opstel ten, Jeanne Verstraete en Henny Alma. Ze deden het eenvoudig en gelukkig niet op zangerigen toon, maar wel wat te vlak nu en dan. Max Croiset was een vurig, temperamentvol hoofd des Luciferisten, maar ook hij behoort niet tot de beste verzenzeggers Wie eenmaal het optrekken der Luciferisten onder aanvoering van Jan Musch bij Royaards heeft gezien, zal nooit den overweldigen den indruk van dat tooneel, het krachtig meeslee- pende rhythme van dat daverend opstandvers Op! trekt op, o gij Luciferisten Volgt dees' Vaan! Rukt te hoop al uw krachten en listen, Trekt vrij aan. vergeten. Als geheel heeft deze opvoering van Lucifer op de stampvolle zaal diepèn indruk gemaakt. Wij zijn het bestuur van „Geloof en Wetenschap" dankbaar, dat het dit seizoen met het meesterwerk van Vondel opende. In dezen tijd vooral doet het goed de groot heid van ons volk te gevoelen en. hoe zou die ooit beter tot ons komen dan in de taal van onzen grootsten dichter? J. B. SCHUIL. „Droste's Tooneelvereeniging" „Na Arbeid Ontspanning" Nadat Jan Fabricius „Pietje de Landlooper" van Robert Saudek had geadopteerd en ti.jdens den vorigen oorlog in ons land had geïmporteerd hebben de dilettanten, toen het beroepstooneel hem niet meer noodig had, zich. over hem ontfermd en sindsdien zien wij hem geregeld op de planken terug. Wij weten, dat Pietje een „eigenste" zoon van Robert Saudek is, maar hij had het ook van Fabricius kunnen zijn, want hij heeft zijn bloed en zijn karak ter en spreekt zijn taal. En heel dat min of meer romantische blijspel „De Distel" had uit de pen van onzen Nederlandschen schrijver kunnen vloeien. De oude Kees Kok en zijn zonen Kobus en Bart zijn familieleden van de boeren uit „On der één Dak" en ook in hun onderlinge verhou dingen herinneren zij aan deze kinderen van Fabricius. Voor het liefhebbers-tooneel blijft „De Distel" altijd een dankbaar speelstuk, zooals ook Za terdagavond bij deze voorstelling door Dros te's Tooneelvereeniging „Na Arbeid Ontspan ning" weer bleek. En de Drostenaren hebben er ook een aardige, kleurige opvoering van ge geven. Als geheel was dit de beste voorstel ling, welke ik tot nu toe van deze dilettanten- vereeniging heb gezien. I-Iet grootste deel van het succes van dit blij spel hangt af van Pietje de Landlooper. De speler moet over fantasie beschikken en dit had de heer de Braber in voldoende mate.. Vooral in het eerste bedrijf speelde hij Pietje met verve, al had hij nu en dan Pietje's lè- vensphilosophie met nog wat meer lichte ironie kunnen geven. Hij was wat hij zijn moet een fantastisch, wat wonderlijk mensch, die sterk afweek van de boeren in dat doro. De groote moeilijkheid is altijd om ook in het tweede bedrijf den „schooier" niet geheel los te laten. Dat lukte tot nu nog aan geen enkelen di lettant en ook de heer de Braber slaagde er niet in. De lichte ironie mag hem nooit verlaten, zelfs niet, als hij teleurgesteld is in Klaartje. De heer de Braber speelde Pietje in H te zwaar en te ernstig, maar wij weten hoe moeilijk het is hier den juisten toon te treffen. In III werd het weer beter, al bleef het dan ook onder de opzet in I. Als geheel was het toch een respectabele creatie voor een liefhebber. De drie boeren vader en zoons werden ge speeld door de heeren Bernhard, Buis en Van Bilderbeek. Echte boeren zooals de Friezen die vermogen te geven waren zij wel niet, maar zij wisten wel karakter aan de figuren te geven. Kees had nog wat harder en verbetener gespeeld kunnen worden welk een prachtige rol was dat indertijd van wijlen Lieuwe Jansen bij Cre- mer maar ook zoo voldeed hij. Er was contrast tusschen Kobus en Bart, van welke 2 zoons Kobus het beste spel gaf. Heel goed bi ivoorbeeld was van Kobus in samenspel met Pietje het slot van I, waarvoor de regisseur de heer Van Dongen een pluim verdient. Mej. Bellaart was een Klaartje, die er vooral uiterlijk wezen mocht en het was te begrijpen, dat ze bijna dagelijks aanzoek kreeg van de jon gens van het dorp. Ook gaf zij het „stadsche" van dit meisje aardie weer. Zii had alleen nog best wat trotscher in haar houding kunnen zijn. Haar dictie kan nog verbeterd worden. Mej. Leenders speelde frisch en met blijkbaar pleizier Geesje, de herbergierster al bleef zij wat te veel „dame" vooral in vergelijking met Klaartje voor deze kasteleines. Hendrik was een aardige en met komisch accent gespeelde rol van den. heer Mey. vooral in dat deel, toen hij ge heel onder de plak van zijn vrouw zat. Als geheel was dit de best gespeelde rol van den avond. De heer Van Dongen had de voorstelling met begrip geleid. Het groote succes van De „Distel" bij de volle zaal was dan ook voor een deel aan hem te danken J. B. SCHUIL.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2