Haarlem's Dagblad c zJ Wij worden ouder Teeken wedstrijd. Luchtbescherming en Brandweer te Haarlem. Ühestei hetr Vademecum Brandstoffendistributie heden ingegaan. Eenheden turf beschik baar gesteld. ActikeCem- 58e JAARGANG No. 17580 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zulder Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 9 October 1910 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Wij worden ouder dan onze voorvaderen. Dat is te zeggen: statistisch ouder. Voor persoonlijke ge vallen neemt het Centraal Bureau voor de Statistiek geen enkele verantwoording op zich, nu waarschijn lijk minder dan ooit. Het bepaalt zich tot een kans rekening en die is opmerkelijk genoeg. Natuurlijk is zij bijzonder belangrijk voor de verzekeraars en daarom heeft dr. M. G. Neurderberg er dan ook een reeks artikelen over geschreven in de Verze keringsbode. Daarin heeft hij bijzondere aandacht gewijd aan de sterftekansen die veertigjarigen in de jaren 1937 en 1938 hadden, vergeleken met de kansen van hun voorzaten in het tijdvak 1880 1889. Het verschil is verbazingwekkend. Van elke 100.000 mannen van 40 jaar bereikten volgens de statistieken van de periode 1880'89 maar 17 pet. den tachtigjarigen leeftijd. De statistieken van 19371938 wezen een stijging van deze groep aan tot ruim dertig procent! Vrouwen worden in het algemeen ouder dan mannen, dus zijn de veertig jarige dames dip de tachtig zullen bereiken nog talrijker dan de veertigjarige mannen. Haar per centage is 31Z2. Wonderlijkerwijze is de stijging bij de vrouwen, over 50 a 60 jaar gerekend, evenwel minder groot, want toen was haar percentage al 21. Dit punt aan snuffelende statistici overlatend zou ik mij willen bepalen tot het verwonderlijke feit, dat Nederlandsche mannen en vrouwen van 40 jaar een kans van 1 op 3 hebben om 80 te worden. Het geeft veel te denken. Gij kunt er persoonlijke be spiegelingen over houden, beginnend met de over peinzing of gij eigenlijk wel naar zoo langen levens duur verlangt. Maar die helpen niet veel. Beter is, de groote kans te aanvaarden met het voorne men, zulk een lang leven zoo goed mogelijk te besteden. Waarbij men, uitgaande van de gedachte dat men op zijn 65ste jaar gepensionneerd zal wor den, als man zijnde het vooruitzicht ontwaart van een levensavond van vijftien jaren. Nu is het een bekend feit dat degenen die liefhebberijen bezit ten die hun werkelijke toewijding hebben zich het gelukkigst voelen in den gepensionneerden staat. Gezien uw groote kans om tachtig te worden zult gij dus verstandig handelen door tijdig zulk een lief hebberij te zoeken en te ontwikkelen, als ge er nog geen hebt. En het zal er een moeten zijn die niet door normale ouderdomsgebreken onuitvoerbaar wordt. Zij zal geen bijzondere spierkracht, geen verblijf in de buitenlucht in alle weer en wind, geen volmaakt gehoor of gezichtsvermogen moeten vereischen. Zoo heel eenvoudig is de keuze dus niet: allerlei dingen vallen erbuiten. Wellicht meent gij dat u persoonlijk het berei ken van de tachtig wel niet beschoren zal zijn en dat ge tot de 70 pet. zult behooren die het niet zoo ver brengen. Maar vergelijk dan eens met andere kansrekeningen! Hebt ge ooit in een loterij gespeeld met een kans van 3 op 10 op den eersten prijs? Natuurlijk niet. En toch zult ge meer dan eens heb ben bepeinsd hoe ge dien eersten prijs zoudt beste den als ge hem mocht winnen. Welnu dan! De kansen op een wat minder hoogen leeftijd zijn natuurlijke voor de veertigjarigen nog heel wat hooger dan die op de 80. Zij hebben 78 pet. kans (mannen en vrouwen gezamenlijk genomen) om 65 te worden. Ruim een halve eeuw geleden be droeg het percentage nog maar 61 voor mannen en 66.5 voor vrouwen. Nu is het drie tegen één.. Wie dit alles even overdenkt verwondert het heelemaal niet meer dat de menschen tegenwoordig zooveel langer jong blijven dan vroeger. Het begrip ouderdom is opgeschoven naar een veel hooger leeftijd dan daar in 1890 voor gold, toen een vijftig jarige een waardige oude heer was of een in het stemmig zwart gekleede oude dame, die zich met statige traagheid voortbewogen en in den regel corpulent waren. Nu snellen de meesten voort op fietsen, loopen trappen op met twee treden tegelijk, spelen hun vlot partijtje tennis of zelfs krachtiger sport en voelen zich nog lang niet oud. Er is veel veranderd. En de ouderdoms-grens zal blijven stij gen vooral als men spoedig de lichamelijke opvoe ding op de scholen algemeen maakt. Want in dat opzicht is er een achteruitgang te boeken tegenover de vorderingen die de geweldige verbetering der algemeene hygiëne en van de medische bestrijding van vele kwalen, de kamp tegen het alcoholisme en de heilzame beoefening van sport hebben bewerkt. De groote nadeelen van een verwaarloozing der lichamelijke opvoeding in het onderwijs zijn hier in den loop der jaren al meermalen aangeroerd. Wij zullen ook nu de kans op verbetering daagt zeker niet nalaten er spoedig op terug te komen. Opdat die kans tenslotte te baat worde genomen, waar- We wij graag ons steentje willen bijdragen. Natuurlijk beteekent de algemeene verhooging van de leeftijdsgrens de groei van een nieuw maat schappelijk vraagstuk. De zorg voor de ouden-van- dagen zal in alle opzichten meer voorziening gaan eischen. Hetgeen uit een oogpunt van zuivere recht vaardigheid al bijval verdient. Als iemand hard ge werkt heeft zoolang hij kon komt hem daarvoor de erkentelijkheid toe niet alleen van zijn of haar ge zin maar ook van de gemeenschap, die hem niet in de steek zal dienen te laten als hij haar hulp be hoeft. Ook tegenover dit begrip staan we nu gelukkig heel anders dan de menschen van een halve eeuw geleden R. P. Het ongeluk op de Veclit bij Ommen. Uit het onderzoek naar de oorzaak van het on geval op de Vecht bij Ommen, dat aan twee men schen het leven heeft gekost is gebleken, dat de 22- jarige Korthuis ongeveer 500 m. voorbij de Vecht- brug door een windvlaag over boord is geslagen. Zijn zwager, de 27-jarige G. Veltman, is den jongen nagesprongen, doch eveneens in de diepte verdwe nen. Door deze toedracht is tevens verklaard hoe het kwam, dat de vrachtboot, die op weg was naar Zwolle, onder stoom en stuurloos op de rivier werd aangetroffen. De beide lijken zijn nog niet opge haald. (De Nederlandsche Vereeniging voor Teekenonderwijs schrijft ter gele genheid van haar 60 jarig bestaan een nationalen teekenwedstrijd uit, waaraan leerlingen van lager, mid delbaar en hooger onderwijs kunnen deelnemen.) Jongens, meisjes, zeg eens eerlijk, Is zoo'n wedstrijd nou niet heerlijk, Is dat niet een prachtidee? Dat is van meer interesse, Dan de dagelijksche lessen, Wie wat kan, doe daaraan mee. Ik zou er niet ver mee komen, Alles bij elkaar genomen, Ook al teeken ik een boel; Niemand vindt die teekeningen, Leelijke of mooie dingen, 't Gaat met een heel ander doel. 'k Moet handteekeningen zetten, Onder brieven en biljetten Voor belasting enzoovoort; Op enquête formulieren, Ambtenaren ten pleziere, Teekeningen van één soort. Deze wedstrijd is wat anders, Vlotte jonge Nederlanders, Die beteekent teekenvreugd; Want hij staat moet je maar reeknen, In het teeken van het teeknen Van de teekenende jeugd. Kom dus, tongen uit de monden En een werkstuk ingezonden, Dat verzorgd is, door en door; Aan het eind ligt een belooning In een teeknende bekroning, Nou, daar teeken je toch voor. Uitbreiding van materiaal. Aan de luchtbescherming en brandweer worden in dezen tijd zeer zware eischen gesteld, hetgeen dezer dagen in het bijzonder te Haarlem gebleken is. Gelukkig beschikten beide diensten over goed ma teriaal. Toch is de wenschelijkheid gebleken het materiaal en de uitrusting nog eenigszins uit te breiden. De brandweer heeft nu, naar het hoofd van de Luchtbescherming ons mededeelde, de beschik king gekregen over 800 Meter slang die als aanvul ling gebruikt zal worden, terwijl 900 stalen helmen onder de menschen van de luchtbescherming zijn verdeeld. Zoo mogelijk zal aan het aantal stalen helmen nog eenige uitbreiding gegeven worden. HAARLEM'S DAGBLAD De distributie- en andere over heidsmaatregelen voor U geordend in een keurige map. Kom het eens op ons kantoor inzien. Dat verplicht U tot niets. De oude ingeleverde kleeren worden nauwkeurig door deskundigen geïnspec teerd. Geen te oude, versleten jas, mantel of deken vindt in hun oogen genade...... (Foto De Haas) (Men zie het artikel „De oude en de nieuwe winterjas" op pag. 2.) Bonnen geldig verklaard. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat met ingang van heden 9 October een begin is gemaakt met de distri butie van vaste brandstoffen, zoodat te begin nen met heden uitsluitend tegen afgifte van daartoe aan te wijzen bonnen vaste brandstof fen kunnen worden betrokken. Gedurende de maand October geven de met 01, 02 en 03 gemerkte bonnen van de „bon kaart distributie vaste brandstoffen -haarden, kachels", alsmede de met 01, 02, 03, 04, 05 en 06 gemerkte bonnen van de „bonkaart distri butie-centrale verwarming", en voorts de met „brandstoffen, één eenheid, le periode" alsmede de met „cokes, één eenheid, eerste periode" ge merkte bonnen, elk recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen als hieronder aangegeven. Verder geven gedurende de maand October de met 04, 05 en 06 gemerkte bonnen van de „bonkaart distributie vaste brandstoffen - haar den, kachtels" elk recht op het koopen van één eenheid turf, als hieronder aangegeven. Met nadruk wordt er echter de aandacht op gevestigd, dat deze met 04, 05 en 06 gemerkte bonnen in den loop van het stookseizoen als nog zullen worden aangewezen voor het koopen van steenkolen of andere vaste brand stoffen. Men heeft dus de keus om hierop thans turf of later andere brandstoffen te be trekken. De aan de houders van identiteitskaarten uit gereikte toewijzingen geven gedurende de maand October recht op het koopen van het daarop vermelde aantal eenheden. De met „auto-anthraciet" gemerkte bonnen geven uitsluitend recht op het koopen van 1 H.L. (maximaal 75 K.G.) anthracietnootjes IV of V. Zooals in de dagbladen reeds is bekend gemaakt, werd gedurende de periode van 30 September tot en met 8 October 1940 de verkoop en aflevering aan verbruikers stop gezet, ten einde de bevoor rading van den handel te verzorgen. In deze periode zijn tevens de bescheiden ten dienste van de brandstoffendistributie aan belang hebbenden uitgereikt. De plaatselijke distributiediensten hebben op dracht gekregen bij de uitreiking van deze beschei den een aftrek toe te passen van de op 29 Septem ber jl. bij verbruikers aanwezige voorraden. Deze voorraden hebben de verbruikers moeten opgeven op de daarvoor vastgestelde formulieren MD 89, welke hun voor dit doel zijn overhandigd, Aardbeienin October. Het lijkt vreemd, doch het is zuivere waarheid. De vruchten gedijen goed in de kassen van het laboratorium voor tuinbouwplanten- teelt van de Landbouwhoogeschool te Wageningen, waar ze door speciale lampen srorden bestraald. .(Foto Pax Holland.?; en wel in kilogrammen, hectoliters of mudden, waarna de distributiediensten deze opgaven om gerekend hebben in eenheden. Hierbij werden de volgende omrekeningsfacto ren in acht genomen: 1 eenheid 1 H.L. (max. 75 K.G.) anthraciet, steenkolen, industrie- of eier- briketten; 1 eenheid 2kS Hi. kolenslik; 1 eenheid 2 Hi. (max. 100 K.G.) cokes (ook gascokes); 1 eenheid =110 K.G. bruinkoolbriketten; 1 eenheid 450 stuks (200 K.G.) baggerturf; 1 eenheid 300 stuks (195 K.G.) persturf; 1 eenheid 175 K.G. fabrieksturf; 1 eenheid 200 K.G. overige soorten turf. Bovendien moest worden opgegeven de hoeveel heid huisbrandolie, welke men in voorraad heeft, waarbij 1 L. huisbrandolie gelijk staat met 0.018 eenheid. Nadat deze omrekening heeft plaats gehad zijn bij de uitreiking der kaarten een met den voorraad overeenkomend aantal bonnen daarvan verwijderd, zulks in verband met het feit, dat per bon voor een nader aan te geven periode een eenheid vaste brandstoffen zal worden beschikbaar gesteld. Voor elke eenheid van den voorraad is dus een bon van de kaart gescheurd. Aangezien steeds de laagstgenummerde bonnen zijn verwijderd zullen zij, die over geen of een ge ringen voorraad beschikken, in de eerste plaats in de gelegenheid zijn de benoodigde brandstoffen te betrekken, waardoor een zoo rechtvaardig moge lijke verdeeling van den voorraad vaste brandstof fen wordt gewaarborgd. Eerst daarna komen zij aan de beurt, die bij den aanvang van de distributie reeds over een voorraad beschikten. Met nadruk wordt allen verbruikers aangeraden hun brandstoffen zooveel mogelijk van hun gewone leveranciers te betrekken. De groep verbruikers, welke de woningen van particuliere personen omvat (formulier „A"), is verdeeld in verbruikers, die stoken met haarden en kachels en verbruikers, die stoken met centrale verwarming. Aan verbruikers, behoorende tot de groep „A", „haarden en kachels", zijn, al naar gelang zij 1 tot en met 4_ of 5- en meer vertrekken in gebruik hebben, kaarten verstrekt met respectievelijk 16- en 21 bonnen, elk voor een eenheid, met dien ver stande, dat een aantal bonnen, gelijk aan het aantal eenheden van den voorraad per 29 September zijn ingehouden. Aan verbruikers behoorende tot dë groep „A", „centrale verwarming", zijn, al naar gelang zij 1- tot en met 6- of 7 en meer vertrekken in gebruik hebben, kaarten verstrekt met respectievelijk 36- en 48 bonnen, elke voor een eenheid. Zooals reeds is vermeld zijn ook van deze kaarten een aantal bonnen, overeenkomende met den op 29 September aanwezigen voorraad, verwijderd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voorloo- pig voor kookdoeleinden geen extra rantsoenen vaste brandstoffen beschikbaar kunnen worden ge steld. Het aantal bonnen, dat aan de verbruikers van de groepen B, C en D is uitgereikt, is door de brandstoffencommissies vastgesteld. Hierbij is o.a. rekening gehouden met de te verwarmen ruimte en met het vroeger verbruik. Behalve zij, die op 25 of meer eenheden per distributieperiode aanspraak kunnen maken, ontvangen al deze verbruikers bon- nenkaarten voor het geheele stookseizoen, terwijl aan degenen met een toegewezen verbruik van 25 of meer eenheden toewijzingen per distributiepe riode door de distributiediensten zullen worden verstrekt. Van deze kaarten zijn eveneens een aan de hand van den voorraad per 29 September vastgesteld aantal bonnen ingehouden. Voor de groep „E", „kleinindustrie", wordt maandelijks door de brandstoffencommissie de toe gestane hoeveelheid vastgesteld. Verbruikers, die vaste brandstoffen verstoken voor de voortbeweging van vaartuigen, welke in de rivier- en binnenvaart en de sleepvaart worden gebruikt, en voor de voortbeweging en aandrijving van zandzuigers, drijvend baggermaterieel en drij vend overslag-, hijsch- en heimateriaal, dienen ech ter een vergunning voor het koopen van de benoo digde brandstoffen niet aan te vragen bij de brand stoffencommissie, maar bij het secretariaat of het agentschap van een bevrachtingscommissie Hier van zijn uitgezonderd de veerdiensten, veerponten en de scheepvaart, waarvoor wel een vergunning moet worden aangevraagd bij de brandstoffencom missie. Op de te verstrekken bonnenkaarten, bonnen of toewijzingen, staat al Mar gelang met haarden en Laat op uw zolder niet nutteloos verstoffen, wat U niet meer noodig hebt en wat een ander nog kan dienen. Zoek en vind het contact door mid- een GROENTJE in HAAR S DAGBLAD. I Zoek 1 V del vi V LEM'S mid- I kachels of met centrale verwarming wordt ge stookt, vermeld het woord „brandstoffen" dan wel het woord „cokes". Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat men tot nader aankondiging ook op de met „cokes" gemerkte bescheiden alle soorten brand stoffen zal mogen betrekken Op iedere met „cokes" gemerkten bon kan dus inplaats van 2 H.L. cokes ook b.v. 1 H.L. anthraciet of 450 stuks baggerturf worden gekocht. Voor zoover de brandstoffen positie zulks nood zakelijk mocht maken, kan echter nader worden bepaald, dat de met „cokes" gemerkte bescheiden uitsluitend recht zullen geven op het koopen van „cokes". Voor de installaties, welke niet met cokes kun nen worden gestookt, doch waarvoor toch cokes- kaarten zijn uitgereikt, zal te dien tijde een nadere regeling worden getroffen. Ten aanzien van de bevoorrading van handela ren kan nog worden medegedeeld, dat hieromtrent zeer binnenkort een nadere publicatie zal volgen. VERKOOP, AFLEVERING EN VERVOER VAN TURF. In verband met de distributie van vaste brand stoffen is met ingang van heden 9 October tot we deropzegging een nieuwe regeling vastgelegd be treffende den verkoop, aflevering en het vervoer van turf. Deze regeling is neergelegd in een circulaire, welke van 10 October af ten kantore van plaatse lijke distributiediensten kan worden afgehaald. Vergaderingen met een zuiver godsdienstig karakter. Ook hiervan moet tijdig kennis worden gegeven. 's GRAVENHAGE, 9 October. De secretaris generaal. wnd. hoofd van het departement van jus titie heeft een aanschrijving gericht tot de procu reurs-generaal, fungeerend directeuren van politie en de hoofdcommissarissen en commissarissen van politie, waarin hij mededeelt, van de zijde van den commissaris-generaal voor bestuur en justitie bij den rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied nader bericht te hebben ontvangen, dat de ruime interpretatie van het begrip „vergaderin gen met een zuiver godsdienstig karakter", voorko mende in paragraaf 2 alinea 4, van verordening nr. 24/1940 niet kan worden aanvaard. Derhalve zal in den vervolge ook van het voor nemen tot het houden van classicale-, provinciale-, algemeene- en synodale vergaderingen van erkende kerkgenootschappen uiteraard zeven dagen, voordat de vergadering gehouden zal worden, kennis moet worden gegeven aan den bevoegden procureur-gene raal, fungeerend directeur van politie, tenzij aan de vergadering niet meer dan twintig personen deel nemen. Opgave niet-conunerciëele vereeni- gingen en stichtingen. Termijn van aangifte tot 15 October verlengd 's-GRAVENHAGE, 8 October. (A.N.P.) De termijn binnen welken niet-commercieele vereenigingen en -stichtingen haar opga ven, welke bij in onlangs verschenen veror dening zijn verlangd, kunnen indienen, is verlengd tot 15 October, de voor de opgave benoodigde formulieren moeten terstond worden aangevraagd bij de procureurs generaal, die opdacht hebben ontvangen ook op mondelinge aanvrage de formulie ren uit te reiken. Den vereenigingen waaromtrent twijfel bestaat of aanmelding noodig is, wordt aangeraden in ieder geval de aanmelding, te verrichten, indien dit ten onrechte geschied is zal haar dit door den procureur-generaal wor den bericht. De ingevulde formulieren moeten bij dezelfde instantie als waar zij verkrijgbaar werden ge steld, d.w.z. bij de procureurs-generaal, wor den ingeleverd, derhalve niet bij het centrale kantoor van den commissaris voor de ver eenigingen en stichtingen in Den Haag. Vergeefsche poging Duitschland binnen fe dringen. Engelsche vliegtuigen verdreven BERLIJN, 9 October (D.N.B.) Een sterke afdeeling, bestaande uit een dertigtal Britsche vliegtuigen, trachtte gisteravond laat over de Noordzee en de Kanaalhavens Duischland binnen te dringen. Door bewegelijke» afweer, n.l. luchtdoelgeschut en nachtjagers, kon de Duitsche luchtmacht den vijand reeds te mid dernacht aan de kust en aan de grens van het Roergebied tot den terugkeer dwingen. Men kan aannemen, dat eenige Britsche bommen werpers zoo ernstig beschadigd zijn, dat zij hun basis niet meer konden bereiken. HEDEN: 10 PAGINA'S. R. P.: Wij worden ouder. In herinnering. pag. 1 pag. 3 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daarbuiten. pag. 3 H. D. Vert.: Vacantie-mümeringen. pag. 7 Flitsen: Gevaarlijk verkeer. pag. 3 Laatste Berichten op pagina 8

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1