Haarlem's Dagblad Een dapper meisje gehuldigd Andere Thee. Bommen op Rotterdam en Arnemuiden Talrijke gebouwen te Londen getroffen Vademecum Actikeien- 58e JAARGANG No. 17581 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Ifontlerdag 10 October 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Zilveren medaille voor kranige redding DAPPER JACOMIENTJE In de aula van het Gymnasium is hedenmorgen de 14-jarige Jaco- mientje Kraus, die op kranige wijze een oudere drenkeling had gered, gehuldigd door Dr. W. B. Smit, directeur van den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst. Deze overhandigde haar de zilveren medaille van den Nationalen Bond voor Reddingswezen en Eerste Hulp bij Ongelukken. (Foto De Haas.) HAARLEM, Donderdag In de intieme aula van het Gymnasium heeft hedenmorgen een korte, eenvoudige doch daar om niet minder treffende plechtigheid plaats ge vonden. Voor het front van haar klasgenooten werd daar een moedig Nederlandsch meisje, dat een veel ouderen jongeman het leven had gered, gehuldigd. Op 28 Augustus van dit jaar viel een 17-jarige boerenjongen in het Dierensche Kanaal en zou zeker verdronken zijn, als de 14-jarige Jacomien- tje Kraus hem niet met levensgevaar was nage sprongen en op het droge had gebracht. Het lijkt bijna een ongelooflijke daad als men de toch heusch niet forsche gestalte van Jacomientje in aanmerking neemt. Een daad echter, die natuur lijk een belooning verdient. En die belooning is dan hedenmorgen aan Jacomientje uitgereikt door den directeur van den Gemeentelijken Ge neeskundigen en Gezondheidsdienst Dr. W. B. Smit. „Met veel genoegen sta ik hier om je geluk te wenschen", zei dr. Smit. „De Nationale Bond voor Reddingswezen en Eerste Hulp bij Ongeluk ken heeft gemeend je een blijk van belangstelling te moeten geven. Dat doet de Bond zeer zelden. De zilveren medaille, die je hierbij van mij krijgt, heb je voor je zelfopofferend gedrag echter ten volle verdiend". De heer A. J. Meijerink sprak als bestuurslid van het Oranjekruis en daarna als voorzitter van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen eenige hartelijke woorden tot de jeugdige redster waarbij hij zich ook tot haar ouders richtte en de hoop uitsprak dat Jacomientje, als ze zestien jaar geworden is, lid zal mogen worden van een Reddingsbrigade. Tevoren had de heer Meijerink reeds op smakelijke wijze een beeld van de red ding gegeven en daarbij nog eens gewezen op de noodzakelijkheid, dat iedere Nederlander leert zwemmen. Tenslotte vertelde spreker, dat de Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen een eere diploma voor de kranige redding beschikbaar had gesteld. Dr. C. Spoelder, de rector van het Gymnasium, sprak hierna nog eenige kernachtige woorden tot de „gehuldigde", die onder al dezen lof bijna ver legen werd. „Wij wisten geen van allen", zoo zei de rector, „dat wij een „heldin" in ons midden hadden. Wel had ik het vermoeden dat je bijde hand genoeg was en je eigen weg kon gaan, doch je hebt ons thans een voorbeeld gegeven, dat we allen mogen navolgen. Je hebt op echt Neder- landsche wijze een zeer moedige daad gedaan en bent daarna zonder er ophef van te maken ge woon je gang gegaan. Dat heeft ons zeer getrof fen. Daarom heb ik besloten je de groote penning van het Gymnasium te geven. Er staat op „Vicit Vim Virtus", dat beteekent „Deugd overwint ge weld"; jij mag er echter ook voor lezen „Moed overwint geweld". Met een driewerf hoera, dat door de klasge nootjes enthousiast werd overgenomen, besloot dr. Spoelder zijn hartelijke toespraak. Duitsch-Italiaansch offensief in het Nabije Oosten? Engeland's positie bedreigd in het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee. STOCKHOLM. 10 October (A.NP.) „Svenska Dagbladet* wijst in een bericht uit Londen op de bezorgdheid in Engeland over een beweerd Duitsch-Italiaansch offensief in het Nabije Oosten. De correspondent schrijft: Vallen Egypte en het Suezkanaal, dan is Pa lestina onhoudbaar en zijn aan de Engelsche vloot de steunpunten ontnomen, zonder welke Zij zich in het oostelijke bekken van de Middel landsche Zee niet kan handhaven. Het recht- streeksche gevolg van een zoodanige ontwikke ling moet zijn dat de as-mogendheden onge hinderd den toegang tot de rijke petroleum- bronnen bij Mosoel krijgen. Ook lijkt het twijfelachtig of Turkije in staat is voldoende te genstand te bieden. Zeker is dat de as-mogend heden zich dan een veilig vaarwater voor de van Bakoe komende Russische petroleum door de Darnanellen kunnen verschaffen. Tenslotte wijst het Zweedsche blad op het jongste artikel van het Londensche blad „Obser ver", waarin letterlijk stond: „Engeland moet alles in het werk stellen om Egypte, den Soedan en Palestina aan beide zijden van het Suezka naal te houden, want de aldaar staande troepen zijn niet sterk genoeg en de toestand geeft aan leiding tot bezorgdheid. Wij moeten uiterst krachtige versterkingen zoowel aan mannen als machines sturen, vooral artillerie." Na den bomaanval op Haarlem. Hulp aan de slachtoffers. De heer M. A. Reinalda, wethouder, heeft Woensdag in de vergadering van den Haarlem- schen gemeenteraad de volgende mededeelingen namens het gemeentebestuur gedaan over de ver leening van hulp aan de getroffenen van den bomaanslag op Haarlem: Schade-enquêtecommissie. Getroffenen, die zooals bekend geen wette lijke aanspraken kunnen doen gelden, komen alleen voor een tegemoetkoming in de geleden schade in aanmerking. Schade aan onroerend' goed.huisraad, bedrijfsuitrusting en bedrijfs- en handelsvoorraden tengevolge van luchtaanvallen wordt, ten behoeve van de schade enquête-com missie te Amsterdam, geregistreerd op de ge meente-secretarie (7e Afdeeling). Voor schade kleiner dan f 100, en in het algemeen voor glas- en pannenschade wordt geen tegemoetkoming verleend. Van dezen regel wordt bij uitzondering afgeweken, wanneer de schade het gemiddeld weekloon van den getroffene overtreft. In het algemeen wordt met de economische omstandig heden van de slachtoffers rekening gehouden. Geheel gescheiden van de Schade-enquête commissie werken de volgende instanties: Regeeringscommissariaat voor den Wederopbouw. Ten aanzien van verwoeste en beschadigde wo ningen kleiner dan 450 M3 inhoud, bedrijfsruimte uitgezonderd, zijn regelingen getroffen, waarbij in afwachting van het resultaat van den ar beid der Sc hade-enquêtecommissie aan be langhebbenden een voorschot op de tegemoet koming kan worden verleend. Zij moeten zich dan wenden tot het gemeentebestuur, dat het desbetreffende verzoek doorzendt aan den Re- eeringscommissaris voor den Wederopbouw. „Sticlitig Noord-Holland 1940" (Provinciale Griffie). Deze stichting kan een crediet verleenen voor herstel of herbouw van door oorlogsmolest ge troffen gebouwde eigendommen, grooter dan 450 M3. inhoud, bedrijfsruimte uitgezonderd. Deze credieten hebben de strekking, te voorzien in in- dividueele gevallen van herstel of van wederop bouw op dezelfde plaats van eenzelfde pand. als het geheel of gedeeltelijk verwoeste. Deze credie ten worden alleen verstrekt indien niet de prak tische mogelijkheid bestaat, op andere wijze in de financiering der kosten van herstel te voor zien. Het crediet blijft beperkt tot hetgeen strikt noodzakelijk is om het pand in den ouden toe stand te herstellen. De Stichting kan ook een crediet verleenen voor hetgeen strikt noodzakelijk is, een bedrijf weer op bescheiden schaal op gang te brengen. Het wordt slechts verleend aan per sonen, die niet over voldoende eigen middelen beschikken om zulks te doen. Terugbetaling op de bedrijfscredieten moet regelmatig plaats hebben en wel zoodanig, dat het totale crediet uiterlijk binnen de vijf jaar is afbetaald. In sommige ge vallen, bij aankoop van vaste bedrijfsmiddelen, kan deze termijn tot tien jaar verlengd worden. In bepaalde gevallen zal het mogelijk zijn zoowel een bouwcrediet als een bedrijfscrediet te ver krijgen. De rente voor beide credieten is: 2% voor het eerste jaar en 5% voor volgende jaren. Af lossing voor bouwcrediet in ten hoogste 50 jaar; aflossing voor bedrijfscrediet, zooals gezegd, 5 jaar en ten hoogste 10 jaar. Herstelfonds 1940. Voor dit fonds is beschikbaar een bedrag van f 10.000.000, dat in het bijzonder naar sociale ge zichtspunten zal worden besteed. Het bedrag is als volgt gesplitst: a. voor voorloopige inrichting van een nieuwe woning door personen, die door oorlogsgeweld daartoe zelf niet in staat zijn f 6.000.000; b. bijdrage om kleine zelfstandigen, die hun zaak hebben heropend of hun bedrijf hebben hervat, zoo noodig gedurende korten tijd in de kosten van levensonderhoud tegemoet te komen f 500.000: c. bijdrage, in daarvoor ln aanmerking komen de gevallen, aan de organen, die belast zijn met steun en andere hulp voor door oorlogsgeweld getroffenen f 1.500.000; d. steun voor hen, die door oorlogsgeweld in valide dreigen te worden of zijn geworden f 1.500.000 en steun voor hen, die door tijdelijke maatregelen over de gevolgen van oorlogsgeweld kunnen worden heengeholpen f 500.000. De heer Reinalda merkte hierover het volgende op: Personen, die zelf de noodige middelen mis sen en voor een voorloopige installatie naar het oordeel van het plaatselijk orgaan in aanmer king komen, kunnen zich in de nieuwe woning voorloopig min of meer installeer en De te ver strekken som (ten hoogste f 300), zal kunnen dienen voor vloerbedekking, eenvoudige keuken inrichting, gordijnen en het meest onontbeerlijke meubilair. Het geschonken bedrag wordt met de latere tegemoetkoming verrekend. Het Herstel- finds 1940 verstrekt ook hulp in natura als dekens, matrassen e.d. Beter gesitueerden, die zich zelf kunnen hel pen, moeten geen beroep op het herstelfonds doen. De gemeentebesturen moeten een onderzoek instellen naar den overgebleven inventaris en een lijst opmaken van de ontvangen goederen ten be hoeve van de door de Schade-enquêtecommissie te geven tegemoetkoming. Het gemeentebestuur kan zelf de noodzakelijk ste hulp verleenen. Alleen in uiterste gevallen kan het gemeentebestuur een voorschot verstrekken aan kleine huiseigenaren om noodzakelijke repa raties te verrichten. Geprobeerd kan worden, deze kosten bij het Kerstelfonds 1940 te declaree- ren. Deze geheele afwikkeling is door B. en W. ge concentreerd op de 7e Afdeeling van de gemeente secretarie. Churchill leider der Conservatieve Partij. Met algemeene stemmen gekozen. LONDEN, 10 October. Churchil is eenstemmig tot leider der Conservatieve Partij gekozen. De verkiezing geschiedde in een besloten bijeenkomst der Conservatieve parlementsleden. Churchill, die naar men weet Chamberlain opvolgt, was de eenige candidaat voor het partijleiderschap. (United Press). Hoofdagent G. van Zon met pensioen Aan den heer G. van Zon, hoofdagent van politie te Haarlem is met ingang van 6 October j.l. om ge zondheidsredenen eervol ontslag uit den politie dienst verleend. We herinneren er aan, dat de heer Van Zon eenige jaren geleden te Haarlem het loffelijk initiatief heeft genomen tot het organiseeren van de bekende autotochten voor ouden van dagen, waarvoor hij zich sindsdien buitengewoon verdienstelijk heeft gemaakt en waarmee hij zeer vele bejaarde Haar lemmers aan zich heeft verplicht. (Het Instituut voor Onderzoek op het gebied van groenten en fruit neemt proeven met het bereiden van thee tiit mengsels van blaren van boschbessen, kersen, bramen en noten.) Tekort aan de echte? dan andere thee, We moeten gaan zoeken wie heeft een idee? Bijvoorbeeld, wij stellen een mengseltje samen Van boschbessen, kersen en noten en bramen, Als 't lukken mocht is er geen kou aan de lucht. En vast staat bij voorbaat, wij werken met vrucht. Al spoedig wordt thee in de koppen gegoten Van bramen en boschbessen, kersen en noten, Of, beter gezegd, van de blaren van elk, Waarom zou 't niet smaken, met suiker en melk. Waarom zou de menschheid zijn theedorst niet less ch en Met kersen en noten en bramen en bessen, Het is, zult u toegeven, beter per slot, Dit zonderling spul, dan de hond in den pot. Er is wel een drank die naar thee zweemt, te persen Uit boschbessen, noten en bramen en kersen Wij maken iets dat er op lijkt naar de kleur En, als het wat meevalt, naar smaak en naar geur. 't Is toch wel wat waard in een dreigende ure Met kracht op het theethema voort te borduren, 't Gevaar is alleen, dat we later misschien Geen echte thee meer kunnen drinken of zien, Hoe ook, ik waardeer dat dit wordt ondernomen, Om straks niet met thee op de koffie te komen. P. GASUS Met VERDUISTERINCSPAPIER van MUYS geen lichtstraal buitenshuis Ged. Oude Gracht 103, Tel. 11723 (Adv. Ingez. Med.) Een meisje gedood ROTTERDAM, 10 October. Het A.N.P. meldt: Weer hebben onverantwoordelijke Engelsche vlie gers de vreedzame Rotterdamsche burgerbevolking met hun brisantbommen bestookt Gisteravond kondigde het onverflauwd werken van het luchtafweergeschut aan, dat vliegers der „Koninklijke luchtmacht" het luchtruim weer on veilig maakten. Een gelukkige omstandigheid was wel, dat zoo goed als alle burgers binnenshuis wa ren. Een serie van drie bommen werd in het wilde weg geworpen op den omtrek van den Hofdijk, waar in wijde omgeving zware schade werd aan gericht. Op den hoek van den Hofdijk en de Anna Mariastraat sloeg een zware explosieve bom in de Rijstraat, in den naasten omtrek zware schade aan de omliggende panden berokkenend. Scherven vlogen in 't rond en een meisje werd in een woning op slag gedood. Vermoedelijk is het een inwoonster van Zevenaar en was zij in Rotterdam in betrekking als buffetjuffrouw, maar het lijk is nog niet geïdentificeerd. Door de overige bommen werd groote verwoes ting aangericht aan de Rechter Rottekade, de v. d- Werfstraat en de Almondestraat, evenals aan den Hofdijk zijn ook hier vele panden min of meer ernstig beschadigd en eenige huizen zijn zelfs groo- tendeels verwoest. In wijden omtrek sprongen bovendien nog tal rijke ruiten, terwijl door de rondvliegende scher ven een aantal menschen verwondingen opliepen. Op het eerste sein rukten de hulpdiensten van electriciteits-, gas- en waterleidingbedrijf uit en zij hebben zich den geheelen nacht aan het oprui- mings- en herstelwerk in den omtrek van den Hof dijk bezig gehouden, evenals de opruimingsploegen van den gemeentelijken technischen dienst- ARNEMUIDEN, 10 October. Het A.N.P. meldt voorts: Vanochtend zijn brandbommen geworpen in de bebouwde kom der gemeente. Een der bommen veroorzaakte brand in een wo ning aan de Lionstraat, welke grootendeels werd vernield. Op andere plaatsen ontstond een begin van brand. Persoonlijke ongelukken deden zich niet IN DEN DAKTUIN. De stedelinge, die over geen tuin beschikt, verzorgt in deze dagen, nu de bloembollen moeten worden geplant, nauwgezet de bloembakken met de gewassen, welke den zomer voor haar raam zullen tooveren. (Foto Pax Holland.) Nachtelijke actie der Duitschers boven Engeland NEW-YORK, 10 October (D.N.B.) Vol gens ontvangen berichten over de Duitsche aanvallen in den afgeloopen nacht zijn op 40 Londensche districten bommen geworpen. Tal rijke gebouwen zijn getroffen, waardoor er een aantal dooden en gewonden is. Hoewel de Duitsche vliegers ook steden in het Zuidwesten en het Noordwesten hebben aangevallen, was de hoofdaanval op Londen gericht. Ook in Wales zijn bommen gevallen. Vroeg in den ochtend werd Londen, na een zeer korte rust, opnieuw aangevallen. Het D.N.B. meldt voorts uit Berlijn dat gister middag enkele lichte bommenwerpers opgestegen zijn voor gewapende verkenning boven Londen en Zuid-Engeland. Op een vliegveld in de nabijheid van Londen wierpen zij verscheidene bommen. Een aantal hallen en onderkomens werd getroffen en vernield. Een vliegtuig kon een voltreffer plaatsen op de gasfabriek van een stad aan de Zuidoost kust van Engeland. Een andere bommenwerper wierp verscheidene bommen op een in een haven aan de Oostkust liggend koopvaardijschip. Deze treffers waren zoo goed geplaatst, dat het schip met zware slagzijde bleef liggen en ongetwijfeld zal zinken. Ook werden fabrieksinstallaties in een Zuid- Engelsche stad door met succes uitgevoerde Duit sche bombardementen zoo zwaar beschadigd, dat ermede gerekend dient te worden, dat zij langen tijd buiten werking zullen zijn. Bij den aanval ont stond een luchtgevecht, waarbij een Spitfire- machine werd neergeschoten. Een vliegtuig bestookte tijdens een gewapende verkenningsvlucht een fabriek in Midden Engeland met zware bommen. Verscheidene gebouwen van het fabriekscomplex kregen zware voltreffers. Een bommenwerper wierp zich in een vermetele aanvalsvlucht van geringe hoogte op een fabriek nabij Stafford. De zware bommen drongen met ont zaggelijke explosieve kracht in het hoofdgebouw en de bijgebouwen. Machtige gebouwencomplexen werden door geweldige ontploffingen letterlijk de lucht in geblazen. BRITSCHE VLIEGTUIGEN TOT OMKEEREN GEDWONGEN. BERLIJN 10 October (D. N. B.) Over Neder land komende Britsche bommenwerpers zijn in den afgeloopen nacht hier en daar boven Duitsch ge bied verschenen. Reeds in West-Duitschland wer den zij gedwongen hun koers te veranderen. Op enkele plaatsen vielen bommen die geen militaire schade aanrichtten. U raakt licht verward in alle over heidsmaatregelen. In het Haarlem's Dagblad zijn alle tot nu toe verschenen maatregelen gebundeld. Bovendien worden alle volgende maatregelen U ter aanvulling wekelijks gratis toegezonden, wanneer U een abonnement neemt voor ƒ5.75 voor een heel jaar. Komt het eens inzien op ons kan toor. Dit verplicht U tot niets en is meer dan de moeite waard. Het zwaar verwoeste Rhenen wordt modern opgebouwd Nieuwe straten, nieuwe pleinennieuwe fabrieken RHENEN, 10 October. Hoe is de toestand thans aan de Grebbe, waar de oorlog voor eenige maanden in ons land het felst woedde en waarbij Rhenen eenige millioenen guldens oorlogsschade kreeg? Men heeft daar stellig niet stil gezeten. Nog dagelijks voeren de trams lange wagons met puin weg; heele vlakken van Rhenen zijn on- dertusschen al „schoon". Tevens werd een zeer ingrijpend opbouwplan ontworpen, dat straks het stadje een heel nieuw aspect zal geven. Velen, die Rhenen van vroeger kenden, zullen het straks misschien nauwelijks her kennen. Midden in de gemeente komt een groot ellipsvormig plein ter breedte van 40 meter, waar de hoofdverkeersweg die ge asfalteerd wordt en het karakter krijgt van een autosnelweg middendoor zal leiden. Tevens zullen alle industrieën uit de binnen stad. gaan verdwijnen en een plaats krijgen in de buurt van de zeepfabriek „Rhenus" bij het station. Daar zijn 14 huizen door brand ver woest, die niet meer opgebouwd zullen worden tenminste niet op dezelfde plaats. Dit zijn heel in het kort de kernpunten van het Rhenensche opbouwplan, ontworpen door den ste- debouwkundige Ir. van Poederooyen en met me dewerking van den architect v. d. Haar. En tevens zullen er heel wat straten aan een ingrijpende verandering onderworpen worden. De Vogelen- zangweg wordt doorgetrokken en krijgt een uit monding op den Grebbeweg, terwijl het doodloo- pende Van Deventerstraatje in een geheel nieuwe richting geprojecteerd zal worden. Overigens zal oud-Rhenen, waarvoor sommige menschen wat den neus optrokken, geheel opgehaald worden. Het gemeentebestuur wil met kracht doorvoeren, dat het oude idee van „hier wonen de armen en dit is een wijk, die niet zoozeer in tel is" ver dwijnt. En daarom zal men ook beginnen op het terrein, dat door de Van Deventerstraat en het aardige Van Weverstraatje dat met zjjnn lengte as op den bekenden Cuneratoren staat 28 ar beiderswoningen te bouwen, die voorloopig ter be schikking zullen worden gesteld van den dakloozen middenstand. Deze huizen zullen stalen ramen bezitten terwille van de houtbesparing en graniethouten vloeren. Om nog iets over het stratennet te zeggen: aan een wandel weggetje langs de wallen van de oude binnenstad heeft men ook gedacht, terwijl de vischmarkt meer verbonden zal worden met het oude Kerkplein, zonder dat het pittoreske ge bouwtje van de „Oude Waag" hoeft te verdwijnen. Natuurlijk zal er straks toch een zekere tegenstel ling ontstaan tusschen „oud" en „nieuw", maar oude huizen, die nog maar eenigszins op hun taak berekend zijn, zullen niet verdwijnen. Hun leelijke gevels zullen echter schuil gaan achter een gescho ren boomenrij. Ondertusschcn heerscht in Rhenen nog een af wachtende stemming. Er is nog geen enkel huis verrezen en men hoort alleen nog steeds de geluiden van de bikkende hamers, die de fundamenten uit hakken, een werk, dat nog wel verschillende weken zoo geen maanden zal vragen. Het afgevoerde puin stapelt zich al hooger en hooger; straks zal het gebruikt worden voor de asfalteering van den Cuneraweg, die een en al gaten is. De dakloozen wachten bij familie en kennissen voorloopig eèns af. Aanvragen voor nieuwbouw druppelen maar heel spaarzaam bij het gemeente huis in.... kennelijk ziet men wat meer positieve feiten tegemoet ten aanzien van de rijksschade regeling. Ondertusschen kan men nog wel eenige maanden vooruit: aan de hoofdstraat heeft de win kelstand zich al weer beholpen met kleine houten huisjes. Bloemen en gebak, vulpotlooden en schrijf papier; alles is weer in Rhenen bij dezelfde men schen te koop als van ouds. Er zijn tot dusver twee -Hingen ge houden. Eerst kregen 100 gezinner en som van 75, waarna men nog aan 40 der i bemiddelde families een som van f 100 ter ham. Helde. Daar men in totaal over f 20.000 beschikte, konden aan eenige anderen ook nog bedragen van f 50 worden uitgekeerd. Ondertusschen kent echter het ge meentebestuur de menschelijke zwakhedenmen zit voorloopig veilig bij goede vrienden bij een warme kachel: dat nieuwe huis komt later wel eens. Men heeft zijn verplichtingen aan de goede men schen, die geholpen hebben nu heeft men ineens geldStellig zullen de gedachten van allen niet in deze richting gaan. maar men vond het ver standiger om bij den financieelen steun een alles- beheerschende voorwaarde van kracht te doen worden: Alleen huisraad of andere nuttige zaken koopen' Hij, die met een radiotoestel, of een collec tie mooie vazen naar huis gaat. zal vin een verdere intkeering Heilig worden buitengesloten. Ter con trole moeten alle kwitanties binnen een bepaalden datum weer bij de gemeente ingeleverd worden wie dit verzuimt, hoeft ook niet meer op steun te rekenen. Zoo gaat Rhenen den winter tegemoet met hoopvolle plannen voor een nieuwe en fraaiere stad, met vrij gemaakte bouwrijpe gronden en een eind in de goede richting geholpen dakloozen. BENOEMING TOT EERE-KANUNNIK. De Bisschop van Haarlem den Hoogeerw. heer W. J. J. de Jongh, president van het Theologi- cum te Warmond, bznoemd tot eere-kanunnik van het Kathedraal Kapittel te Haarlem. HEDEN: 10 PAGINA'S. J. H. V.: Over appelen. pag. 3 Van onzen Zwitserschen correspon dent: Zwitser land's economische zorgen. pag. 7 J. B. Schuil: Peer Gynt. pag. 2 H. D. Vert,. Het vreemde huis. pag. 9 Flitsen: Noodeloos werk. pag. 3 m Laatste Berichten op pagina 8

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1