Haarlem's Dagblad Amsterdam zwaar gebombardeerd Onze Volkskracht. Vers twee over thee. Brood- en vleeseh- bonnen Tientallen Vademecum Een ton geoogst. De kostwinnersvergoeding 58e JAARGANG No. 17582 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 11 October 1910 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regeiabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. Er is aanleiding genoeg om bijzondere belang stelling te schenken aan de verbetering van het onderwijs in lichamelijke oefening. Dat is het stiefkind van ons onderwijs. Het heeft wel betere tijden gekend, maar in de crisisjaren is het al heel leelijk in de versukkeling geraakt. Als er weer be zuinigd moest worden op het hoofdstuk Onderwijs scheen de lichamelijke oefening steeds in de eer ste plaats aan de orde te moeten komen. Daarom schreef ik ook op deze plaats, een paar dagen gele den, dat tegenover de groote vooruitgang in de volksgezondheid die bewerkt was door verbeterde hygiëne, verbeterde medische bestrijding van veler lei ziekten, den succesvollen kamp tegen het alco holisme en de bevordering van de sport een ach teruitgang stond: het verminderde onderwijs in lichamelijke oefening, In dien dit zoo bleef zou spoedig merkbaar worden dat aan de winst, zich uitend in een gemiddelden langeren levensduur, weer geknaagd werd. Bovendien stelt de gezonde volkskracht hooger eisch "Qan een stijging van den levensduur. Men moet niet alleen vragen: hoe oud worden de menschen? maar er meteen bijvoegen: en hoe? De man en de vrouw die zidh krach tig van lijf en leden voelen zullen gelukkiger zijn en meer en beter arbeid kunnen verzetten dan Janderen. Wij hebben verleden jaar, bij het begin van den oorlog, een ontstellend bewijs gekregen van het tekort aan zulke menschen toen bleek, dat 40 pet. van de recruten niet voldeden aan de toch niet bij zonder hoog gestelde keuringseischen voor het Ne- derlandsche leger. Later werd dit percentage om laag geschroefd tot 25. Het was nog veel te hoog en men vroeg zich bovendien af of de practische toe passing van de keuringsvoorschriften toen maar niet een beetje minder nauwkeurig was geworden. De toestand kenmerkt zich nu verder nog door de volgende tekortkomingen: Ten minste een half millioen kinderen bij het L. O. is verstoken van eiken vorm van lichamelijke oefening. Bij al het nijverheidsonderwijs ontbreekt op het lesrooster het vak lichamelijke oefening. Dit geldt dus voor ambachts-, huishoud-, industrie-, vissche- rij-, landbouw- en Middelbaar Technische Scholen. (De Haarlemsche M.T.S. heeft zich tot den gemeen teraad gewend met een verzoek om de invoering van het vak op die school goed te keuren). Op de universiteiten ontbreekt elke vortm van lichaamsoefeningen en het aantal leden der studen- tenvereenigingen, dat lid is van een sportorganisa tie is heel gering. Op de Middelbare Scholen is maar 27.4 pet. der leerlingen lid van een sportvereeniging. Het aantal actieve sportbeoefenaars onder de Volwassenen die een maatschappelijke positie be reikt hebben is zeer klein. Als men zulk een opsomming van tekortkomingen leest is het toch wel duidelijk dat er heel veel aan ontbreekt. De eenigen tijd geleden uit Den Haag gedane mededeeling, dat per 1 Januari 1941 de lichamelijke oefening op alle scholen als verplicht i vak zou worden ingevoerd heeft dan ook in vele kringen instemming gevonden. Ook, zooals natuur lijk is, in die der medici. Later zijn door den se cretaris-generaal van het departement van Onder wijs richtlijnen betreffende het vak aan de gemeen tebesturen gezonden en naar ik verneem zijn die zoo geformuleerd, dat alleen een vakman volgens deze voorschriften onderwijs kan geven. En dat is een zeer belangrijk punt. Nog slechts 2lA maand 6oheiden ons van den eersten Januari 1941. Als op Öien datum het vak op alle scholen verplicht wordt gesteld zullen een half millioen kinderen, die er nu volstrekt geen onderwijs in ontvangen, er bij be trokken worden. Maar zal dat vakonderwijs zijn? En zullen de tallooze andere kinderen, die het on derwijs nu van htui klasse-onderwijzer ontvangen, dan ook vakonderwijs krijgen? Men zou het uit de strekking van de richtlijnen moeten opmaken en men dient het zeker te hopen. In vele gemeenten moeten de klasse-onderwijzers lichamelijke oefe ning doceeren, althans in sommige klassen. Ook in Haarlem is dat zoo. Tot vier jaar geleden was de toestand hier nog zoo, dat vakonderwijs (éen uur per week) in de 3e, 4e, 5e en 6e klassen werd ge geven. Sindsdien beperkte het hakmes der bezuini ging het tot de 5e en 6e klassen. En nu kan men met alle erkenning van de verdienste van den Iklasse-onderwijzer, die overigens al veel van hem Ivergt, toch ook als leek in dit vak begrijpen dat Jdit niet zijn taak is. Er zullen hier en daar klasse onderwijzers bestaan die er een toevallige begaafd heid en belangstelling voor bezitten, maar de meesten zijn op de geestelijke, niet op de lichame lijke opvoeding toegespitst en kunnen dus ook voor jdie laatste bezwaarlijk veel geestdrift gevoelen. Het is him beroep en hun sfeer niet en zij zijn er zelfs als zij een acte gymnastiek bezitten, niet in het bijzonder voor opgeleid. Hetgeen wel wat zeg gen wil, want de opleiding vergt heel wat. Dus zij hier de hoop uitgesproken dat de algemeene in voering van het verplichte onderwijs in lichame lijke oefening op 1 Januari zal beteekenen: ver- plioht vakonderwijs. De hierboven gegeven opsomming van tekort komingen in den huidigen toestaijd geeft wel aan leiding tot een paar opmerkingen over de sport beoefening. Velen verkeeren in de meening dat die onder de jeugd haast algemeen is. Misschien tvekken de vele sportverslagen in de bladen en het Zondagsche gejuich op de voetbalvelden dien in druk. Maar hij is ver bezijden de waarheid. Dat gejuich is trouwens niet van spelers afkomstig maar van kijkers, waarvan de meesten zelfs niets aan sport doen. Ze kijken (en critiseeren) alleen. Als men de leden-totalen van vele sportbonden eens op den keper ging beschouwen zou men versteld staan over de lage percentages, gevekend op de totale bevolking, die zij vertegenwoordigen. En het aan lal actieve sportbeoefenaars onder degenen die eerr maatschappelijke positie bekleeden is inderdaad Daar vraagt me zoowaar een geacht lezeres: Zeg, vindt u dat heusch nu zoo'n prachtig idee, Verwerking van 't blad van de braam en de bes, De noot en de kers, tot een soortement thee; Verwacht u nu heusch van zoo'n brouwsel succps? Ik antwoord in alle bescheidenheid: nee, Maar leest u me niet om-echt vaardig de les? Figuurlijk en letterlijk is dat vers twee. Ik wilde alleen maar wat theeleutig zijn, Nu voel 'k me opeens op gevaarlijken grond, De thee is natuurlijk een vrouwlijk domein, Naar 't lijkt heb ik theedre gevoelens gewond. Ik voel me geen theelicht (en dat is niet groot) Ik knutselde slechts een bespiegelend vers, Op thee. die gemaakt wordt uit noot (en uit nood) Met blad van de boschbes, de braam en de kers. Wat haalt u er heilige theehuisjes bij, Als ik nu eens buiten mijn theewater ben, Hij heeft heusch geen theekransje noodig van mij, Die drank, dien ik gaarne als nobel erken. Ik vraag: waarom krijg ik die thee op mijn kop, Terwijl ik hem zelfs in mijn kop nog niet dee. Nee, ik heb er heusch niet zoo'n theemuts van op, Ik wil wel bekennen: ik schenk u die thee! P. GASUS. heel gering. Dat zelfs op de Middelbare Scholen maar ruim een kwart van de leerlingen lid van sportverenigingen is geeft wel een heel teekenend voorbeeld. Ook op sportgebied is er dus nog heel veel be vorderend werk te doen. Ten aanzien van Haar lem zij opgemerkt dat het hier met het zwemmen onder de schooljeugd goed gesteld is (wij hebben hier dan ook geprofiteerd van het werk van man nen als wijlen dr. Merens, Meyerink, Schmidt en anderen) maar wordt ook dat als geregelde sport beoefening nog door veel volwassenen gehand haafd? Neen, ook daaraan ontbreekt veel. Wie eenmaal ondervonden heeft hoeveel krachtiger, ondernemender, frisscher, gezonder hij zich bij voortgezette gymnastiek- of sportbeoefening voelt beseft het groote belang voor onze volkskracht. Maar de Lagere School moet ook hier den sterken grondslag leveren! R. P. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Vissche- rij deelt het volgende mede: Gedurende het tijdvak van Maandag 14 Oc tober tot en met Zondag 20 October a.s. geeft elk der vier met „04. vleeseh" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleeseh, been inbegrepen, of een rant soen vleeschwaren. De met „04. worst, vleesch- waren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 20 October a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zon dag 27 October a.s. met dien verstande, dat zij gedurende de week van 21 tot en met 27 October a.s. niet gebruikt zullen mogen worden voor het betrekken van vleeseh of vleeschwaren in hotels, restaurants e.d. Het rantsoen vleeschwaren dat per bon kan worden gekocht bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of balfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor ge kookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nier brood en 150 gram voor bloedworst. - Gedurende het tijdvak van Maandag 14 Oc tober tot en met Zondag 20 October a.s. geven de met „10" genummerde bonnen van het brood- bonboekje tezamen recht op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 20 October nog niet gebruikt zijn, zullen voorts nog geldig zijn tot en met Dinsdag 22 October a.s., met dien verstande, dat zij op 21 en 22 October a.s. niet gebruikt zullen mogen worden voor het betrekken van brood in hotels, restaurants e.d. abonneerden zich reeds op het HAARLEM'S DAGBLAD Een kundige gids in alle overheids maatregelen voor eiken zakenman, elke huisvrouw. Ter inzage op onze kantoren. Inzage verplicht U tot niets. Het resultaat van het „generaal pardon in Haarlem en omstreken Er zijn altijd menschen geweest en vermoedelijk zullen ze er ook wel blijven, die den Fiscus bedrie gen. Dat wordt duidelijk bij 't „generaal pardon", dat af en toe wordt gegeven om de belastingzon daars in de gelegenheid te stellen hun knoeierij ongestraft te biechten. Ook nu is weer zoo'n kans geboden om met den Fiscus en zijn eigen geweten in het reine te komen. Dit heeft tengevolge gehad dat velen met een be zwaard hart naar de belastinginspecteurs trokken om te vertellen welk kwaad zij bedreven hadden. De inwoners van Haarlem en omstreken die zoo'n zwaar pad moesten gaan, trokken naar het belas tingkantoor op het Klein Heiligland, waar zij na tuurlijk met open armen ontvangen wei-den. Bij het opbiechten van hun verzwegen inkomen of vermogen bleek bij velen misverstand te bestaan. In de officieele bekendmaking over het generaal pardon is gezegd, dat wie zijn aangifte over het belastingjaar 1940/1941 juist zou doen, over de verstreken jaren niet extra zou behoeven te be talen. Maar dat wil natuurlijk niet zeggen, dat zij over de twee voorafgaande belastingjaren (1938/ 1939 en 1939/1940) de verhooging niet zouden be hoeven te betalen, want dit navorderingsrecht be houden de belastinginspecteurs onder alle omstan digheden. Het beteekende dan ook alleen dat zij konden volstaan met de verzwegen belasting een keer te betalen, terwijl zij zonder dat „generale pardon" den Fiscus het bedrag dat zij hem onthou den hadden viermaal hadden moeten betalen. Alle aangiften ingevolge het „generaal pardon" die over de inspectie Haarlem loopen zijn nog niet verwerkt. Voor zoover thans reeds kan worden vastgesteld. moeten de bewoners van Haarlem, Bloemen- daal, Heemstede en Benncbroek die bij het „generaal pardon" hun aangiften verbeterd en aangevuld hebben, over de jaren 1938/1939 en 1939/1940 ruim f 100.000 meer betalen aan in komsten en vermogensbelasting. Daarbij komt ook nog dat zij het verzwegen be drag natuurlijk ook over 1940/1941 moeten betalen om van de hierna komende jaren nog maar niet te spreken. THE AMERICAN CLUB organiseert a.s. Zondag van 25 uur THÉ-DANSANT in den H. K. B. lederen Zond. v. 6-9.30 DANSEN in De Leeuwerik (Adv. Ingez. Med.) In het voorjaar werd op braakliggenden grond in Den Haag een hoeveelheid kool geplant. De oogst is belangrijk meegevallen en komt nu ten goede aan ziekenhuizen en andere instellingen. .(Foto Schimmelpenning!!.), Noorden en Westen der Hoofdstad ernstig geteisterd; acht dooden en 7 vermisten AMSTERDAM, 11 October. Het A.N.P. meldt: Opnieuw hebben Engelsche vliegers in den afgeloopen nacht hun bommenlast boven den hoofdstad uitworpen en opnieuw zijn in rust ver- keerende woonwijken en van hun dagtaak uit rustende burgers wreed opgeschrikt door fte dood en verderf zaaiende projectielen, welke geheel naar willekeur werden uitgestrooid. Ook ditmaal waren militaire doelen verre te zoeken, en het blijft een raadsel, wat de Britsche luchtmacht met een dergelijk optreden voorheeft. Bijna dooi-loopend hebben de Engelsehen de laatste nachten Amsterdam als doelwit gekozen, doch zoo ernstige gevolgen als vannacht hebben de aanvallen nog nimmer gehad. Omstreeks negen uur vanochtend was het aantal dooden reeds tot 8 gestegen. Bo vendien werden nog vermoedelijk 7 perso nen vermist en zijn er 19 zwaargewonden. Het aantal lichtgewonden bedraagt 37. Het zijn voornamelijk het westelijk en noorde lijk deel der stad, welke getroffen zijn. In tegen stelling tot de vorige aanvallen hebben de Engel sche luchthelden ditmaal in hoofdzaak explosieve bommen gebruikt in plaats van brandbommen, welke uiteraard zeer groote materieele schade veroorzaakten en het getal der slachtoffers zoo hebben doen stijgen. Het is met geen pen te be schrijven welk een droefenis en leed in dezen nacht weer over de stad is gekomen. Reeds rouwde Amsterdam over zijn achttien dooden bij vorige bombardementen, thans is dat aantal bijna verdubbeld. Wederom heeft Albion een bewijs ge leverd van zijn „menschelïjk" optreden in dezen oorlog. Het allerergste is wel het noordelijk deel der stad getroffen. Er kwamen bommen neer op het Planetenplein, in de omgeving van den Adelaars- weg, in de Maanstraat, op den Meteorenweg, het Orionplein en in de Vegastraat. De gevolgen waren verschrikkelijk. Vooral op' het Planeten- plein is het aantal dooden groot. Aanvankelijk viel daar n.l. een brandbom. De luchtbescher mingsbrandweer was spoedig met twaalf man ter plaatse om den brand te bluschen, doch ter wijl men daarmede bezig was. vielen er drie bri santbommen op het plein. Drie brandwachten, de heeren Vogel, Montelbaan en Ter Wolde wer den op slag gedood, de brandwacht Van Leer- sum moest zeer ernstig gewond naar het Binnen gasthuis vervoerd worden. Ook onder de omwo nenden zijn drie dooden en een zwaargewonde te betreuren. Op het perceel Putterstraat 13. nabii den Ade- laarsweg, viel een brandbom, welke dit huis geheel vernielde. Hierbij zijn vier ernstig en zes lichtge wonden gevallen. In de Maanstraat werd door een bom de gasleiding beschadigd, terwijl door den luchtdruk een huis ineenstortte. Ook in de Vega straat is een huis vernield. Op den Meteorenweg liepen talrijke huizen ernstige schade op. In totaal waren in Amsterdam-Noord omstreeks negen uur vanochtend zes dooden, tien ernstig gewonden en vijf-en-twintig lichtgewonden geteld. Men vreest echter, dat enkele van de ernstig gewonden het leven niet zullen behouden. Bovendien worden nog verscheidene menschen vermist. Het aantal staat echter nog niet vast. De bominslagen in West hebben vooral de omge ving van het Hoofddorpplein getroffen. Op den Zuidwestelijken hoek van dit plein sloeg een bom in het wegdek, waardoor voorloopig de trambaan van lijn 1 onbruikbaar is. De in net wegdek ge slagen trechter heeft naar schatting een middellijn van drie meter. Zeer ernstig was dc bominslag in het perceel Stolwijkstraat 22. Het projectiel is ter hoogte van de tweede verdieping aan de voorzijde schuin .in het huis geslagen en heeft daarbij den voorgevel en vrijwel het geheele interieur wegge slagen. Hier vallen een doode en een zwaar gewon de te betreuren, terwijl vermoedelijk drie personen worden vermist. In de Pieter Gijzenbrugstraat is een niet-ont- plofte bom via het perceel 17 in de keuken van het perceel 19 neergekomen. Op zijn weg heeft het projectiel een vrouw getroffen, die op slag gedood werd, terwijl haar zuster lichte verwondingen aan de hand opliep. De politie en de luchtbeschermings dienst hebben alle perceelen binnen een straal van vijftig meter van dit huis doen ontruimen. De bewo ners zijn ondergebracht in de Hillegomschool en het Victoria-theater, waar zij aan de zorgen van het korps vrouwelijke vrijwilligers zijn toever trouwd. Ook in de Legmeerstraat is een bom terecht gekomen. Hy trof de achtergevels van de per ceelen 67 en 69, welke geheel werden ingedrukt. Gelukkig zijn hierbij slechss enkele personen licht gewond. Aan de Sloterkade werd een zandschuit voor ontslagenen uit den Opbouwdienst. Zooals bekend, zal in het tijdvak van 915 October 1940 een groot gedeelte van de bij den opbouwdienst geplaatste personen uit dezen dienst worden ontslagen Met betrekking tot de kostwinnersvergoeding is de volgende regeling getroffen. Ten aanzien van alle ontslagenen wordt de kostwinnersvergoeding doorbetaald tot en met 19 October 1940. Mocht blijken, dat de ontslagene er niet in slaagt vóór of op 14 October 1940 loongevenden arbeid te vinden, dan wordt de kostwinnersvergoeding door betaald tot en met 26 October 1940. Wat de onderofficieren betreft die tot de laatstvertrekkcnde groep behooren,, wordt de kostwinnersvergoeding doorbetaald tot en met 26 October 1940. Onder loongevenden arbeid wordt verstaan arbeid, die een geldelijke verdienste oplevert, ongeveer gelijk aan of hooger dan de inkom sten die tot grondsdag hebben gediend bij het vaststellen van de kostwinnersvergoeding. Na 26 October 1940 mag voor diegenen, die slagen, geen kostwinnersvergoeding meer wor den uitbetaald, mocht in bepaalde gevallen toch behoefte aan steun blijven bestaan, dan zal daarin op andere wijze dan door middel van kostwinnersvergoeding moeten worden voor zien. (A.N.P.). door een projectiel geraakt. De schuit zonk, terwijl bovendien schade werd toegebracht aan de walbe- schoeiïng tegenover het perceel 136. In west zijn dus volgens de gegevens, welke men omstreeks negen uur vanochtend in zijn bezit had, twee dooden, vijf ernstig- en zes lichtgewonden, terwijl waarschijnlijk drie personen worden vermist. Ook bij deze ernstiggewonden zijn er enkele, die in levensgevaar verkeeren. Brandbommen veroorzaakten nog een feilen brand in een opslagplaats van pleziervaartuigjes, aan het Jollenpad. De brandweer trad direct krachtig op, doch kon niet voorkomen, dat de loods uitbranddde en talrijke roeibootjes verloren gingen. Zoowel in Amsterdam-Noord als in Amsterdam- West hebben deze zinloo:ze Engelsche bombarde menten een geweldige ravage aangericht tot ver in den omtrek waar de explosie van de bominslagen zijn geweest, zijn de ruiten vernield en op som mige plaatsen vormen de glasscherven een centi- metersdikke laag op voetpaden en rijwegen, wijd en zijd ligt het puin verspreid. De verontwaardiging van de bevolking over het optreden der Engelschen neemt met den dag toe. De verwenschingen aan het adres van de' lucht helden en degenen, die hen naar ons land zenden, zouden, als wij ze publiceerden, kolommen vullen. Ook op Den Helder vielen bommen. DEN HELDER 11 October (A. N. P.) Gister avond en vannacht hebben Engelsche vliegers ver scheidene bommen boven Den Helder uitgeworpen, welke groote schade aanrichtten. Voltreffers kwa men terecht op een muziektent aan den Kanaalweg en op een vischwinkel in de Spoorstraat. Er zijn geen slachtoffers. JicandJfommen. Het Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst te Haarlem verzoekt ons de aandacht van het publiek te vestigen op het volgende: Bij den luchtaanval van de vorige week zijn meerdere brandbommen uitgeworpen. Een groot gedeelte kwam terecht in tuinen en op den openbaren weg en brandde daar uit zonder schade aan te brengen. Er vielen echter ook eenige brandbommen op woningen en op een pakhuis-garage. In drie gevallen kon door snel en rustig optre den der bewoners worden voorkomen dat schade van eenige beteekenls ontstond. Deze bewoners hebben de bommen onmiddel lijk bedekt met matrassen, dekens, zand, enz. en konden zoo de reeds tot ontbranding geko men zijnde bommen onschadelijk maken. In andere gevallen werd door snel en doortas tend optreden van de blokbrandweer erger voor komen. In dit verband wil ik nog eens uitdrukkelijk de aandacht vestigen op het volgende: 1. Deze brandbommen waren zeskantige sta ven waarvan de bovenkant bestaat uit een blik ken mantel, gevuld met brandbaren inhoud en de onderkant uit massief ijzer, rood geschilderd. 2. Deze brandbommen ontploffen niet en wer pen dus gjeen scherven uit. 3. Zij blijven de praktijk heeft zulks bewe zen hangen op de eerste verdieping nadat zij het dak hebben doorboord. 4. Komen de brandbommen tot ontbranding, dan ontstaat een felle vuurbol, doch daarvoor behoeft men zich niet te laten afschrikken en behoeft men totaal geen angst te koesteren. 5. Men kan de brandende bom omwikkelen met wollen dekens, doeken, daarna aanvatten en naar buiten werpen. 6. Men kan de brandende bom ook ter plaatse smoren met droog zand. Nadat de bom is verwij derd kan de mogelijk reeds ontstane brand op de gewone manier worden bestreden (emmers water, tuinslang, natte dweilen, enz.) 7. Men moet snel, doch rustig optreden en, terwijl men zelf onmiddellijk maatregelen neemt, zorgen dat het blokhoofd (weet u waar deze woont?) wordt gewaarschuwd. Dit blokhoofd zorgt dan dat de politie wordt onderricht, die de brandbom komt weghalen en zorgt voor verdere hulp. 3. Gebleken is voorts, dat het absoluut nood zakelijk is wil men geweldige schade voor zichzelf'en de omwonenden voorkomen dat op de zolder niets staat dat er niet hoort en dat in het bijzonder brandbare voorwerpen, zooals papier, oude wiegen, kleeding enz. van de zolder verwijderd zijn. Meeningsverschillen fusschen Hull en Sumner Welles? Het D.N.B. meldt uit New-York: Volgens een bericht van de „New- York Herald Tribune" uit Washing ton zouden vrij krasse meeningsverschillen bestaan tusschen den minister van buiten- landsche zaken, Huil, en zijn plaatsvervan ger, Welles, nopens de jegens Japan aan te nemen houding. Terwijl Welles tot; voorzichtigheid zou raden, zou Huil hierin door verscheidene kabinetsleden gesteund, scherpe taal eischen. HEDEN: 8 PAGINA'S Artikelen^ 'N R. P.: Onze Volkskracht. pag. Flitsen: Nieuws. pag. 3 Voor de Jeugd. pag. 6 Laatste Berichten op pagina 2

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1