cKommeti éi Ca. (fCeexenfiaedeu- Haarlem's Dagblad- Als de ufintec komt 5vtma !B. J. turn £iemt lüUttetmaH tehtoföm- Complete Meu&Ueemtg- TAPIJTEN MEUBELEN BEDDEN PANTOFFELS PRIJZEN 3.75 TOT 14.50 Men adverteert- Hoe stellen wij goede maaltijden samen K' De vogels in den komenden winter ZATERDAG '12 OCTOBER 1940 HSXREEM'S DA'GBEAD 16 VOOR VAKKUNDIGE BEDIENING wordt 't tijd voor warme wordt het tijd voor warme PANTOFFELS. Onze voorraad ook in de zui verste kameelhaar stelt U in staat, Uw lange winteravonden in huiselijke gezelligheid door te brengen. Koop ze nu, de keus is thans nog grooten ze zijn bonvrij. KRUISWEG 50 Onze keus ut spoctschoenenisenocm kunnen afgeleverd worden op een Speciale Vergunning, of tegen afgifte van het inleverings- bewijs van den Distributiedienst en Bon AA van de Textielkaart. Anegang 38-40 Groote Houtstraat 62-67 Buïtenlandsche aanvoer staat grootendeels stop. Wij hebben echter voorloopig nog een uitgebreide keuze in verschillende prima fabrikaten. met succes in In Zwitserland? Toch niet, want het zijn en thousiaste het.Haagsche Bosch. van de ski-sport in Foto V. F. B. OOK KUNST, dat beteekent in gewone tijden meestal het klaar maken van bij zondere dingen, van extra lekkere schoteltjes, van taarten en ander ge bak, van opgemaakte schotels. Een dienstmeisje dat zich komt aanbieden, zal meestal op de gebruikelijke vraag: kunt u koken, ten antwoord geven: zoo'n beetje, waarmee zij dan eigenlijk bedoelt dat haar kook-capacitei- ten niet verder reiken dan de gewone dagelijk- sche pot, en die ze dan maar kleineert omdat anders de verwachtingen over haar kookkunst weieens al te hoog gespannen konden zijn. Het is ook nog wel heel wat anders om de da gelijks weerkeerende keuken geheel machtig te zijn dan om in staat te zijn de zoogenaamde fijne keuken volkomen te beheerschen. Nu wij echter leven in een tijd van distributie, dus van afgepaste hoeveelheden, terwijl sommige dingen heelemaal niet te krijgen zijn, nu raakt de fijne keuken geheel op den achtergrond, ter wijl de zoogenaamde burgerpot een plaatsje is opgeschoven en wel degelijk als kookkunst kan worden bestempeld. Eischt het in normale tijden al vaak heel wat overleg om een smakelijk maal op tafel te bren gen, in abnormale als deze is daaf aparte zorg voor noodig en daardoor wordt menige huis vrouw, die het totnutoe wel geloofde met het koken, gedwongen zich er meer in te verdiepen. En al zijn er dan vele onder haar die van voe dingsstoffen en haar verhoudingen heelemaal niets weten en die daar om de een of andere reden ook niet zoo gemakkelijk achter zullen komen, toch is het nu noodzakelijk dat zij wat meer be kend raken met de nieuwe mogelijkheden die zij noodgedwongen zullen moeten toepassen. Toen alles in overvloed te krijgen was, was het niet zoo moeilijk om de voedingsstoffen in voldoende verhoudingen te verwerken: het lichaam vraagt erom. en als het misschien eens stagneerde gaf de dokter wel aanwijzing. Maar nu is de nood zaak. om zelf de goede keuze te doen, terwijl de beperkingen vele zijn, urgenter geworden en daar door dubbel moeilijk. Hoe komt de huisvrouw bij voorbeeld aan een voldoende hoeveelheid vet in haar maaltijden? Toevoeging van melk in stamppotten, wat bo vendien het kalkgehalte van den maaltijd be vordert, gebruik van vet vleesch zoo mogelijk, van tam, gemest konijn, van vette viseh zooals haring, makreel en dergelijke en van kaas be vorderen het vetgehalte van onze maaltijden al aanzienlijk. Het is waar, dat men dan misschien met min der vette jus tevreden moet zijn, maar wanneer het op een andere wijze in den maaltijd is ver werkt, is het resultaat toch hetzelfde. Ook noten zijn zeer vethoudend. terwijl cacao en chocolade evenzeer kunnen bijdragen tot een opvoeren naar het benoodigde vetgehalte. "Nu wij toch ook de beenen bij het vleesch moe ten rekenen, kunnen wij ze uitstekend voor soep gebruiken en wie mergpijp kan kiijgen, kan re kenen op een vette bouillon die zeer geurig is. Mocht dat vet al te zeer naar onzen smaak bovendrijven op de bouillon, dan maken wij er geen heldere soep van maar een gebonden, die ook het vet bindt en het zoo gelijkelijk door de soep verdeelt Wat nu het eiwitgehalte betreft, dit kan uit stekend aangevuld worden door het gebruik van erwten of boonen. die waarschijnlijk in voldoende mate te krijgen zullen zijn. Zijn er onder uw huis- genooten die ze absoluut niet lusten, stapt u dan ook eens af van de heele maaltijden met boonen of erwten, maar geef ze in combinatie met groen ten. of als soepen, wellicht als een gebonden saus over groenten; de meeste tegenzin tegen ge droogde peulvruchten ontstaat doordat men het als een steen in de maagstreek voelt liggen na den maaltijd: gecombineerd als boven geschre ven is het lang niet zoo loodzwaar meer. Ook suiker is van belang voor onze voeding, en hoewel de verschillende zoetstoffen ons daarbij niet kunnen helpen, omdat zij geen suiker be vatten, toch weten de meeste huisvrouwen nog wel aan een voldoend suikergehalte te komen door jam (ook huishoudjam bevat een flinke hoe veelheid suiker) door stroop en door toevoegingen bij de boterham, zooals die er altijd nog te krij gen zijn. Bovendien wordt er bij de grutterswaren die wij gebruiken en die ons zetmeel leveren, altijd nog wat suiker gebruikt, zoodat ook hierin een aanvullende mogelijkheid ligt. Tenslotte nog de beschermende stoffen, de vita mines en de mineralen; eenvoudig voorgesteld kan men hiervoor rauwkost goed aanbevelen. Nu is het gebruik van rauwkost in den winter niet zoo gemakkelijk als in den zomer, en misschien ook niet zoo aanlokkelijk, maar als gerecht ge voegd bij een warmen maaltijd, of als bijvoeging van het broodmaal kunnen wij er toch iets heel goeds mee bereiken. Het mag dan veel moeilijker zijn geworden om een goeden maaltijd iederen dag op tafel te brengen, des te meer eer ligt er voor de huis vrouw in, wanneer zij daar kans toe ziet. En dat wil toch ook heel wat zeggen. E. E. J.—P. ER bestaat een groote kans, dat de Ne- derlandsche vogelstand, wat betreft de overblijvende vogels van den winter met groote moeilijkheden te kampen zal krijgen. Dit vindt voor een deel ook zijn oorzaak in de brooddistributie en in allerlei andere maat regelen die de tijdsomstandigheden meebren gen. Wij willen hier in het kort voor den lezer uiteenzetten wat men 's winters, en meer spe ciaal dezen winter, voor de vogels kan doen. Als wij aan den winter denken, dan denken wij aan de koude die hij medebrengt, en zoo ko men wij vanzelf op het eerste probleem terecht: Hoe beschermen wij de vogels tegen de koude? Meen niet, dat vogels het, door hun veerenpak, niet koud zullen hebben; Integendeel, vogels kunnen bitter onder koude lijden, getuige de vele dood gevroren vogels die den vorigen winter gevonden werden. Koop,, of wat nog leuker is, timmer zelf een voeder huisje, dat op zijn minst aan twee kanten dicht moet zijn. De architec tuur van een huisje kan geheel aan uw eigen smaak overgelaten worden, als u maar zorgt dat er genoeg ruimte is, zoodat bijv. een lijster kan binnenvliegen. Maar nu de plaatsing. Van de tien huisjes die ik overal geplaatst zag staan, stonden er minstens vijf verkeerd. De twee dich te kanten moeten aan den Noordkant en aan den Westkant staan. Mocht er, wat bij ons niet zooveel voorkomt een sterke vrieswind uit het Oosten waaien, dan is het altijd nog een kleine moeite het voederhuisje even te verplaatsen. Zoo, dat is het huisje, maar nu de voeding. Als regel werden 's winters de vogels met stukjes brood gevoerd, maar afgezien nog van het feit dat brood lang geen ideale voeding is, zal het van den winter toch moeilijk worden in verband met de brood-distributie. Ook zaad, zon- nepitten e.d. zijn moeilijk te verkrijgen artike len. Wat zullen wij de vogels dan voeren? Om te beginnen, nu is het nog de tijd ervoor, zoek beukenootjes, of laat uw kinderen eens een middag beukenootjes zoeken. Pel deze vruchtjes en strooi er van tijd tot tijd wat in het voederhuisje of op een sneeuwvrij plaatsje in den tuin. De vogels vinden ze heerlijk. Snijdt verder eens een appel aan kleine stuk jes, of neem andere vruchten, want ook vruch ten vinden vogels heerlijk, en er is voor u nog gemakkelijk aan te komen. Als u zelf uw vet uitbraadt dan houdt u „kaantjes" over, die u misschien niet meer gebruikt. Strooi deze voor de vogels. Speciaal de meeuwen zullen u ontzaglijk dankbaar zijn. Behalve kaantjes zijn ook worstvelletjes en fijn gesneden vleeschvellen te gebruiken. Verder kunt u uw overschot aan koude, gekook te aardappels benutten om te strooien, waar ook weer de meeuwen een speciale voorliefde voor hebben, evenals voor uw groentenresten. Strooi bovenstaande echter nooit zoo dat men kans loopt om er in uit te glijden, wat mede in verband met de verduistering, zeer gevaarlijk kan zijn. Iets waar wij altijd aan kunen komen is drinkwater, en nu is het het eigenaardigste, de vogels hebben het vooral bij vriesweer het meeste noodig, en zij vinden het het minste. Of het staat nergens, of, wat er staat is bevroren. Hoe kunnen wij bevriezen voorkomen? En hier moet weer een technische geest in het gezin aan te pas komen. Deze neemt een groenteblik en maakt het aan twee kanten open, zoodat hij nog slechts een ronde cylinder overhoudt. Aan den onderkant van deze cylinder; knipt hij met een (oude!!) schaar een gat ter grootte van een rijksdaal der. Dan zet hij het geval neer, met het gat na tuurlijk naar onderen, hij plaatst een spiritus- lichtje, waarvan hij het wieltje door het gat laatsteken, legt boven op de bus een koper gaas je of iets dergelijks en plaatst daarboven op een emaille schaaltje met water, liefst geen wit emaille, daar dit de vogels afschrikt. En zoo heeft men altijd drinkwater voor vogels bij de hand, al vriest het dat het kraakt. Wij' zorgen er al leen voor, dat, ten eerste er altijd water in het schaaltje zit, en ten tweede dat het water niet te warm wordt. Nu als slot van dit artikeltje: Blijven er des winters veel soorten vogels hier in het land? Ja, er zijn nog veel soorten 's winters aanwezig, onder de voornaamste wil ik opnoe men: de bonte kraai, de zwarte kraai, de roek, spreeuw, vier soorten mees, enkele lijsters, win terkoninkje, musch, leeuwerik, putter, sijs, vink, gors, meeuw, snip, waterhoen, en de eenden. Al deze soorten vragen u stuk voor stuk: Help ons den winter door! Help ons door dezen tijd, die ook voor ons zijn zwarigheid meebrengt! F. MEIJER Jr. Winter in Artis. De steltloopers vinden het raadzamer zich in de sneeuwmassa hij hun middagslaapje oudergewoonte van één poot te bedienen. Foto V. F. B.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 18