Haarlem's Dagblad Bommen op Vlaardingen Een Winternummer. Er was e...reis. Duitsche luchtmacht opnieuw in den aanval Actikeien etti. A: v:\V "é- ÉP\ I ïl 58e JAARGANG No. 17583 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant. Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantooi Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 12 October 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Sinds jaren geven wij Lente-, Vacantie- en Win ternummers. Wij hebben ook in dit jaar niet met die gewoonte gebroken. Het laatste in het jaarlijk- schfr drietal is vandaag aan de orde. Het heeft in zijn aankondiging „Als de Winter komtaltijd minder blijheüd ingehouden dan de beide andere, die den sehoonsten tijd des jaars en dat tijdvak, waarin wij in zorgelooze reizen ontspanning na langer, arbeid mochten zoeken, inluidden. Maar de beloften van Lente en Vacantie zijn dit jaar niet bewaarheid. Al bracht de Lente het mooiste weer, dat zij ons in vele jaren geschon ken had, zij bracht ook den oorlog en leed en zorg voor duizenden. Al gaf de zomer velen nog ge legenheid, hun vacantie te nemen, die kon niet zor geloos zijn als vroeger en de mogelijkheden om te reizen waren wel zeer beperkt. Wat zal de winter brengen? Misschien ditmaal meer goeds dan de beide andere perioden, al laat hij zich niet blij moedig aanzien, al dreigt het gevaar uit de lucht en doen zich zooveel moeilijkheden voor, waartoe distributie, verduistering, vroeg-thuis-zijn en an dere beperkingen des levens behooren. Maar het baat niet de dirgen somber in te zien, ook niet dezen winter. Met pessimisme is nog nooit iets be vorderd en wellicht zal de winter velen van ons nog veel goeds brengen: in hun familieleven, in hun werk, in hun ontspanning. Er zijn vele moge lijkheden en daarvan wordt in dit nummer zoo het een en ander naar voren gebracht. De lezer zal, hopen wij, er aan herinnerd worden dat ook deze winter hem vele gelukkige uren zal kunnen be zorgen, als zijn eigen geest daarvoor maar open wil staan, als hij maar de lichtzijden wil zoeken en blijmoedig de toekomst ingaan. Als hij een ge zin heeft zullen zijn vrouw en kinderen hem daar in terzijde staan. En er zullen zijn vrienden zijn. Er is altijd gezegd dat wij een zwaartillend volk zijn. Wij hebben het zelf ook vaak beweerd. Maar dat gold meer de voorzichtigheid, de reserve, het bedenkelijke hoofdschudden in tijden van voorspoed dan het weerstandsvermogen in tijden van beproe ving. Er zijn ongetwijfeld volken die bij tegenslag veel meer ontmoedigd geraken dan de Nederlan ders. Er zit een kern van rustige levenskracht in ons volk die groote slagen en schokken met rustige zelfbeheersching, zonder eenige paniekerigheid, weet op te vangen. Dat wisten we eigenlijk niet zoo goed meer, want het was zoo lang geleden dat een groote schok ons volk trof. Wij, de thans levenden, hadden dat evenmin als onze vaders en grootvaders ervaren. Maar het is in Mei ons ten deel gevallen en wij hebben ervaren wat die kern nog immer te beteekenen had. Want die was in den loop der ge slachten blijven leven. En we hebben van elkaar ook ondervonden dat wij in de moeilijke omstan digheden nog een glimlach en een opgewekt woord, vaak zelfs een grapje wisten te vinden. Zoo zal het ook zijn in dezen komenden oorlogswinter, en dat vooruitzicht kan ons allen sterken. „Als de winter komt...." beduidt geen reeks maanden van triest heid en droefheid. Er zijn vele andere kanten aan. En er is een toekomst die in elk geval een nieuwe lente zal brengen. Een toekomst waarin ook da vrede zal komen. R. P. PROVINCIALE STATEN. Behandeling der begrootingen. GEEN POLITIEKE BESCHOUWINGEN IN VERSLAGEN EN MEMORIE VAN ANTWOORD. De Prov. Staten van Noord-Holland zullen de be grooting der provincie, alsook de begrootingen der bedrijven en ziekenhuizen behandelen op Dinsdag 26 November en zoo noodig nog op Woensdag 27 en Donderdag 28 November. De commissaris der provincie Noord-Holland heeft in een rondschrijven aan de Provinciale Sta ten medegedeeld, dat in de uit te brengen verslagen van het onderzoek der begrootingen en rekeningen in de afdeelingen en in de memoriën van antwoord van Ged. Staten geen politieke beschouwingen zul len worden opgenomen. De gewone winterzitting der Prov. Staten wordt op 3 December begonnen en op 17 December voort gezet. Ms de UMet komt.. (De Nederlandsche Reisvereeniging heeft een prijsvraag uitgeschreven met een prijs van f 100 voor het schrijven van een één-acter op reis- gebied). Nou dan, liefhebbers van schrijven, Tevens kenners van tooneel, Nu kunt gij iets schoons bedrijven, Eén bedrijf, dus niet te veel. Wie het wint krijgt honderd gulden, Nou, die som is niet gering, Voor het denkbeeld alle hulde Aan de Reisvereeniging. 't Onderwerp om te behandlen Ligt, dat spreekt, op reisgebied, Sporen, autorijden, wandlen, Vliegen, fietsen, 't hindert niet Reizen is dus het gegeven, Maar nu rijst voor u de vraag, Zal 't een drama zijn naar 't leven, Waar ik mijn talent aan waag? Of kom 'k eender in de prijzen, Als 'k een blijspel schrijf of klucht, Tja, op het gebied van reizen Hangt van alles in de lucht. Kan mijn raad hier nuttig wezen? Logica wijst u de lijn, 't Spreekt toch, in een tijd als dezen Moet de vorm een.... sprookje zijn. P. GASUS. VOOR DE LANGE AVONDEN. SPEELKAARTEN, DAM-, DOMINO- en SCHAAKSPELEN, PUZZLES. L MIJUS TELEF. 11723 GED. OUDE GRACHT 103 (Adv. Ingez. Med.) Verzekert Uw GLASRUITEN tegen OORLOGSSCHADE. H. VV. VROLIJK MAKELAAR - TAXATEUR - EXPERT. HEUSSENSSTRAAT 16, Telcf. 23693, Haarlem (Adv. Ingez. Med.) Het critisch oog. Menschen met een critisch oog zullen vrijwel altijd het beste kiezen. Daaraan hebben wij juist ons succes te danken. OPTICIEN KEIP GR. HOUTSTRAAT naast Luxor (Adv. Ingez. Med.) STRENG TOEZICHT OP AARDAPPEL- VERVOER. 's GRAVENHAGE, 12 October. (A.N.P.) Naar aanleiding van de afgekondigde maatrege len betreffende den oardappeloogst 1940 vernamen wij, dat er reeds verscheidene partijen aardappelen beslag genomen zijn. Deze partijen waren niet voorzien van een ont- heffingsbewijs op de vervoersbepalingen, afge geven door den betrokken voedselcommissaris, een z.g. geleidbiljet. Het betrof hier groote partijen in verschillende deelen van het land. Hieruit blijkt wel dat het de diverse controle instanties volkomen ernst is met het doen naleven van de regeling voor den aardappelhandel. De bewoners van de kinderboerderij in den Amsterdamsehen dierentuin blijken er een ge zonden honger op na te houden. (Foto Fax-Holland). Vier dooden, een twintigtal gevonden VLAARDINGEN. 12 Oct. (A.N.P.) Gisteravond zijn uit een Engelsch vliegtuig bommen op Vlaar dingen en Vlaardinger-Ambacht geworpen en op nieuw is veel droefheid en schade teweeggebracht. Om negen uur werden de ingezetenen opge schrikt door een hevigen slag: Er was een bri santbom neergekomen op het pand Hoogstraat 166 waarin de heer P. van der Volk een slagerij drijft. Het huis werd zoo goed als geheel vernield. Wonder boven wonder kwamen de bewoners er met enkele lichte verwondingen af. De aangren zende panden liepen vrij aanzienlijke schade óp, terwijl in den verren omtrek geen ruit heel bleef. Verder kwam een bom neer op de panden Afrol 14, 16 en 18. Ook hier veroorzaakte de luchtdruk vrij omvangrijke schade. De getroffen panden liggen aan de drukste straten van Vlaardingen en verscheidene perso nen werden door rondvliegende scherven en neer vallend puin getroffen. Vier personen vonden den dood en een twintigtal anderen werden gewond. Verscheidene van hen zijn er ernstig aan toe. De dooden zijn de vijftienjarige Corrie Elshout, wonende aan den Afrol, de zeventienjarige Johan van Toor. wonende Zomersteeg, de twintigjarige G A C. Linssen, wonende in de Jan Steenstraat en de ongeveer vijftigjarige melkboer D. van der Ende. wonende aan den Afrol. In Vlaardinger Ambacht werd een aantal brandbommen uitgeworpen op woonhuizen in de Nassaulaan, Julianalaan en Prins Hendriklaan. Slachtoffers zijn hier gelukkig niet te betreuren. De branden werden in den aanvang gesmoord. OOK DEN HELDER WEER GETROFFEN. DEN HELDER, 12 October. (A.N.P.) In den af- geloopen nacht hebben Engelsche vliegers opnieuw bommen laten vallen op Den Helder. Het sigaren magazijn van den heer Schüt in de Spoorstraat werd vernield. Een 18-jarige jongen werd gedodd. De woning van den heer Lenssen in de Spoorstraat werd verwoest, terwijl in de Koningstraat even eens een huis werd verwoest. Enkele menschen worden nog vermist. Er is een groote ravage aangericht. Tal van punten moesten worden afgezet. BOMMEN IN JEUGD WERKKAMP. OOSTELBEERS, 12 October. (A.N.P.) In den af- geloopen nacht 'heeft een Engelsch vliegtuig een vijftal bommen laten vallen in de nabijheid van het Jeugdwerkkamp „De Wittebergen" bij Oostelbeers (gelegen tusschen Oirschot en Eindhoven. Red.) Een jongen, die zich buiten bevond, werd door een granaatscherf getroffen en op slag gedood. Er werd veel materieele schade aan het kamp aange richt. Er bevinden zich geen militaire doelen in de omgeving. Tenslotte bericht het A.N.P. uit Terneuzen, dat in den afgeloopen nacht in de buurtschap Boeren- gat drie Engelsche bommen gevallen zijn. Er wer den drie woningen verwoest. Een burger werd ge wond. Als er luchtalarm is. Rekenen met een verlaagden gasdruk. De Directeur van het Gemeentelijk Gas- en Waterbedrijf Haarlem, maakt het publiek er nog maals op attent, dat bij eventueel luchtalarm de gasdruk in het buizennet aanmerkelijk kan wor den verlaagd, ten einde het gevaar bij breuken in het gasbuizennet zooveel mogelijk te beper ken. Het publiek wordt aangeraden bij luchtgevaar de kranen van gastoestellen en ook de hoofd kraan vóór den gasmeter dicht te draaien. De hoofdkraan met behulp van de daarbij behooren den sleutel. Vóór het weder openzetten van de hoofdkraan dient wederom naeegaan te worden of alle kra nen van gastoestellen gesloten zijn. Het is gewenscht. dat reeds thans iedere gas- verbruiker zich ervan overtuigt, dat bedoelde gashoofdkraan gemakkelijk gesloten kan worden. De hoofdkraan van de waterleiding dient, met het ooe op het beschikbaar houden van water voor brandblusschen. niet te worden gesloten. De identiteitsbewijzen. Controle in Haarlem begonnen. De Haarlemsche politie is Vrijdag begonnen met de controle op de identiteitsbewijzen. Het bleek dat slechts enkele personen dit bewijs niet bij zich hadden: ze deelden mede, dat ze het thuis hadden laten liggen. Om dit te bewijzen moesten ze zich later aan het bureau Smedestraat vervoegen en het laten zien. Ditmaal werd nog geen proces-verbaal opgemaakt; de menschen kwamen er met een waar schuwing af. HAARLEM S DAGBLAD bevat elk< maand duizenden GROENTJES. Maar uw plaatsing kan er noj best bij. Plaats er bij gelegenheid ook een. Militaire doelen te Londen en in Zuid- en Midden Engeland bestookt BERLIJN. 12 Oct. (D.N.B.) In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft het Duitsche luchtwapen reeds bij het Invallen van de duisternis zijn aanvallen op Londen en mili taire doelen in Zuid- en Midden-Engeland voortgezet. Sterke formaties Duitsche bommenwerpers bevonden zich vannacht boven Londen. De eerste toestellen, die reeds op den terugweg zijn, melden per radio dat in de City, in het noorden en in Newington groote branden vie len waar te nemen. Het was een bijzonder heldere nacht. Naar uit New York aan het D.N.B. gemeld wordt werden Zaterdagmorgen nog 18 Lon- densche districten door Duitsche vliegers ge bombardeerd. De Amerikaansche correspondenten in Londen melden voorts, dat Vrijdag en vannacht Duit sche vliegtuigen nieuwe geweldige hamerslagen op Londen hebben laten neerkomen, die. naar in deze berichten nadrukkelijk geconstateerd wordt, weer de stelselmatige verwoesting van militaire doelen in de Britsche hoofdstad veroorzaakten. Met bommen geladen Duitsche vliegtuigen zetten, ondanks het afweergeschut, den geheelen Vrijdag ook na het invallen van de duisternis, hun bom bardementen voort. De Britsche hoofdstad werd ook vannacht door oplaaiende branden verlicht. Andere formaties der Duitsche luchtstrijdkrach ten ondernamen vernietigende aanvallen op fa brieken en spoorwegknooppunten in Zuidoost- Engeland. DERTIEN ENGELSCHE TOESTELLEN NEERGEHAALD. BERLIJN, 12 Oct. (D.N.B.) Een formatie Duitsche jagers heeft Vrijdag den geheelen lucht afweer van Zuid-Engeland gealarmeerd. Nabij de Britsche hoofdstad gingen de Britsche jagers eindelijk tot den strijd over. Binnen korten tijd waren dertien Britten neergehaald. Een Duitsche jager is daarbij verloren gegaan. Verscheidene formaties lichte Duitsche bom menwerpers hebben Vrijdagmiddag boven Londen gevlogen. Zij zetten de stelselmatige vernieling voort der militaire doelen. De Duitsche vliegtui gen kwamen in verscheidene golven en vlogen op middelmatige hoogte boven het stadsgebied, niet belemmerd door het krachtige afweergeschut. De Duitsche bommenwerpers konden talrijke treffers plaatsen. Vernielingen in Canterbury. Naar het D. N. B. verder verneemt, vormde Vrijdag Canterbury het middelpunt van de Duit sche actie waar dynamiet- en brandbommen van allerlei soort en kaliber werden neergewor pen. De sterke rookontwikkeling, die onmiddel lijk na den aanval boven het geheele stadsge bied werd waargenomen, toonde de vernietigende uitwerking van de treffers. In een andere stad werd een fabriek door dynamietbommen totaal vernietigd, terwijl bomtreffers op de spoorweg installaties van een stad aan de kust den spoor weg zoodanig hebben vernield, dat voor langen tijd ieder verkeer onmogelijk is. Tusschen de vergezellende Duitsche jacht vliegtuigen en de voor het afweren opgestegen Engelsche jachttoestellen werden luchtgevechten geleverd. Ook is bekend geworden dat bij Ramsgate een wachtschip met bommen bestookt Is. Het Victoria-station te Londen is gisteren eveneens zwaar getroffen. De Postbesteller en de duisternis. Eerste bestelling zal te Haarlem later uitgaan. Nu bepaald is dat de zomertijd ook in ons land voorloopig gehandhaafd zal blijven is het noodig gebleken weer wijziging te brengen in de regeling van de postbestellingen die voor de komende maan den ontworpen was op grond van den wintertijd, die, zooals men weet, aanvankelijk op 6 October zou zijn ingegaan. Vooral de eerste bestelling baart nu zorgen omdat de zon nu 1 uur en 40 minuten later opgaat dan het vorige jaar. Thans gaat de eerste besteling om 7 uur uit. Dit tijdstip is zoo vroeg gekozen omdat de kantoor- menschen en forensen graag hun post hebben voor zij om acht uur of half negen hun woning ver laten. Er zal zoo verzekerde de directeur van het Postkantoor te Haarlem ons naar ge streefd worden, de eerste postbestelling In Haarlem en omge ving ook In den komenden winter zoo vroeg mogelijk uit te sturen, maar het zal niet moge lijk blijken die op 7 uur te handhaven. Het is namelijk ondoenlijk te bestellen als het absoluut duister is, want dan is het immers onmo gelijk adressen te lezen. Een niet minder groot be zwaar is het in donker de deuren te vinden van de huizen die door tuinen omgeven zijn. Eind October gaat de zon, bij de tijdregeling die wij nu hebben, 's morgens pas om half negen op, zoodat het pas tegen 8 uur licht begint te worden. Nu gaat de eerste bestelling nog om 7 uur uit, maar hoe verder wij in October komen, hoe moeilijker het wordt. Het zal er dan ook wel van moeten komen dat wij die be stelling, als de zomertijd althans gehandhaafd word,!, een half uur zullen verlaten. Om het onge rief evenwel zooveel mogelijk te beperken, zal de bestelling eiken keer niet meer dan een kwartier later gesteld worden. Als de bestelling dus niet meer om 7 uur kan uitgaan, wordt het eerst 7 uur 15. Zij zal pas tot half acht verlaat worden als het absoluut niet anders kan. Een postman is zoo besloot de directeur voor een beetje duisternis niet bang. Bovendien gaat het eiken morgen naar het licht toe. Als de besteller in het donker begint, dan brengt elke minuut die hij loopt hem dichter bij het daglicht. Tot zoover de directeur. Er is nog bij aan te tee kenen dat nu het door het behoud van den zomer tijd 's morgens later licht wordt, verschillende kantoren ook later beginnen. Daardoor gaan de kantoormenschen en forensen ook later uit huis, zoodat voor velen het feit dat de eerste bestelling wat later zal uitgaan, practisch weinig bezwaren zal opleveren. HEDEN: 20 PAGINA'S. GEREFORMEERDE KERKEN. Benoemd te Nieuw Vennep en Haarlemmermeer Oost (voor de evangelisatie) cand. R. Koolstra, te Utrecht. R. P.: Een Winternummer pag. 1 In den avond pag. 3 P. Gasus: Er was e..reis pag. 1 Als de winter komt pag. 11 De postbesteller en de duisternis. pag. 1 Dr. P. H. Schroder: Met brein en browning. pag. 3 P. v. d. Hem: In de kuststreek te gen tienen. pag. 3 Flitsen: Frissche lucht. pag. 3 v. T.: De eenheidsband. pag. 3 Voor de Vrouw. pag. 4 Voor lange avonden. pag. 5 B. K.: Op het groene laken. pag. 6 Filmschouw. pag. S A. J. D.: Het Stadspark in den win ter. pag. 11 J. H. de Bois: Herfst. pag. 11 C. J. v. T.: Als de winter komt. pag. 11 D.: Het haas en de wijn pag. 12 en 13 Onze mooie duinen pag. 13 C. Sipkes: Eikels, Kastanjes, Beu kennoten pag. 14 en 15 Appels en peren in den winter. pag. 15 E. E. J.P.: Hoe stellen wij goede maaltijden samen? pag. 16 F. Meyer Jr.: De vogels in den ko menden winter. pag. 16 E. E. J.P.: Als de mode zich moet aanpassen. pag. 17 Bloeiende bloembollen in huis pag. 17 H. A.: Hoe vermaken wjj ons in den wintertijd? pag. 20 Uit de Pers. pag. 20 v. H.: Spreekt in den winter over den zomer pag. 20 ...1> A*'. V ;-vV - A v V }i 1 |iv|^ Holland op zijn mooist. De bellen rinkelen, geruischloos glijdt de arreslee door de witte winterprachu jro£o yi g^

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1