avonden. ZATERDAG 12 OCTOBER 1940 HAAREEM'S DAGBEAÜ 5 De Londensche brandweer in actie tijdens het blusschen van de talrijke branden nabij de dok ken, waar tijdens de Duitsche luchtaanvallen ernstige schade werd aangericht. (Foto Weltbild) Minister Funk spreekt minister Riccardi toe. Ontvangst te Berlijn. Het D.N.B. meldt: De rijksminister van econo mische zaken en president van de Duitsche Rijks bank, Walther Funk, heeft gistermiddag ter eere an den Koninklijk Italiaanschen minister voor den buitenlandschen handel, Riccardi, in de zalen van de Rijksbank een receptie gehouden. Hieraan namen deel het gevolg van minister Riccardi, voor aanstaande leden van de Italiaansche ambassade in Berlijn, alsmede de leidende persoonlijkheden van het rijksministerie voor economische zaken, van de Rijksbank en van de economische afdeeling van het ministerie van buitenlandsche zaken. In een hartelijke toespraak' verwelkomde rijksminis ter Funk den Italiaanschen gast in de rijkshoofd stad en wees bij deze gelegenheid nadrukkelijk op de nauwe verbondenheid van de spilmogendheden ook op economisch gebied. De geest van den Führer en den Duce en de geest vam de zegevierende legers van beide landen zullen ook het gemeenschappelijk economisch handelen bezielen. In zijn antwoord verklaarde minister Riccardi zich op indrukweken- de wijze voorstander van de revolutionnaire daden en van den geest van de spil in de economische politiek, waardoor de gedachtenwisseling in Berlijn beheerscht zal worden. De rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, heeft minister Riccardi denzelfden middag ontvangen. OPROEP AAN DE NT.DERLANDSCHE COMPONISTEN. De VA-.R.A. heeft de Nederlandsche compo nisten opgeroepen oorspronkelijke werken te schrijven voor harmonie- en fanfare-orkesten. De werken, die door een bevoegde beoordee- lingscommissie aangenomen zijn, zullen voor de radio worden uitgevoerd. De componist ontvangt in dat geval een hono rarium dat afhankelijk is van den tijdsduur en den aard van het werk, overeenkomstig het vol gende plan: Tijdsduur 4—8 min. en 9—13 min. Honorarium voor: Bewerkingen f 2550. Verpooaingsmuziek f 50100. Ernstige muziek f 75150. De tijdsduur wordt gerekend zonder de her halingen. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. De eerstvolgende vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en om streken zal worden gehouden op Woensdag 23 Oc tober des namiddags te 2.30 uur in het gebouw Nassauplein 46, Haarlem. Cursus Bloembollenteelt. Vrijdagavond is in het gebouw van de Meisjes- H.B.S. aan de Tempeliersstraat te Haarlem door de afdeeling Haarlem van de Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur een cursus in bloembollenteelt geopend. De voorzitter der afdeeling, de heer J. M. C. Hoog, hield een inleidende rede, waarin hij er op wees, dat vooral in dezen tijd goed onderlegde bedrijfsleiders meer dan ooit noodig zijn. Er is nu tijd beschikbaar om zich daartoe voor te be reiden onder de bekwame en zaakkundige leiding van de heeren J. H. Caro en W. A. van Zadel. In overleg met de betrokken autoriteiten is besloten, de jongelieden, die het vorig jaar reeds den cur sus hebben bijgewoond, ook dezen cursus voor de nieuwe leerlingen te laten bijwonen, dan kun nen eerstgenoemden de leerstof nog eens goed in zich opnemen en de nieuwe leerlingen zullen zich geducht moeten inspannen om, vergeleken met de anderen, geen slecht figuur te slaan. Spreker uitte de beste wenschen voor het welslagen van dezen cursus, waarop men zijn vakkennis kan verrijken. Hij dankte de autoriteiten, die het mo gelijk hebben gemaakt, dezen cursus weer te or- ganiseeren, en het gemeentebestuur van Haar lem voor het beschikbaar stellen van dit goed geoutileerd lokaal. De heer J. H. C a r o sprak daarop de aanwezige 21 cursisten op een hartelijke wijze toe. Hij prees het enthousiasme, waarmee de afdeeling Haar lem van Bloembollencultuur zich achter deze zaak geplaatst had. Speciaal bracht hij hulde aan den secretaris, den heer C. L. F. Sarlet, die met ongekenden ijver voor de goede zaak gewerkt heeft en die zóóveel correspondentie gevoerd en bezoeken afgelegd heeft in één week, dat het moeilijk was, dit vlugge tempo te volgen. „Zoo iets kan dan ook eigenlijk alleen van den heer Sarlet verwacht worden", zei spreker, die ook dankbaar was voor den steun van het hoofd- en het af delingsbestuur. Het opleiden van kweekers trekt gelukkig veel belangstelling. De heer Caro schetste, op welke wijze vroeger cursisten een diploma verwierven, namelijk als zij trouw enbelangstellend den cursus gevolgd hadden. In de practijk is gebleken, dat zulke diploma's waardeloos waren. Zoo zal het hier nu niet gaan. De cursisten kunnen nu het diploma alleen verdienen, namelijk wanneer het aan het einde van den cursus blijkt, dat zij dien niet alleen trouw, maar ook met vrucht hebben afge- loopen. De leiders zullen dan ook. als na onge veer twee maanden blijkt, dat een leerling het zoo goed als zeker niet halen zal, hem den cursus niet twee jaar laten volgen. Maar zij, die wél aan leg hebben, moeten zich met veel energie op het verkrijgen van vakbekwaamheid toeleggen, dan zullen zij er later de vruchten van plukken. De best onderlegde arbeider zal altijd blijven de man, die boven anderen uitblinkt, naar wien men luistert en die leiding kan geven. Spreker eindig de met de hoop uit te spreken, dat de cursisten niet teleur zullen stellen en dat zij na twee jaar een diploma kunnen toonen, dat zij werkelijk verdiend hebben. Duitsch legerbericht: Duitsche operaties boven uitgestrekt deel van Engeland. Marine-artillerie beschiet Dover. BERLIJN, 11 Oct. (D.N.B.1 Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Londen lag gisteren weer in het middelpunt der vergeldingsaanvallen van lichte en zware ge vechtsvliegtuigen. Talrijke ontploffingen en groo- te branden vielen waar te nemen. Duitsche for maties gevechtsvliegers bestookten bovendien tal rijke voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Liverpool, Birkenhead en Manchester met bom men van midden- en zwaar kaliber. Ook hier ver wekten zware ontploffingen hevige branden voor al aan de oevers van de Mersey. In Zuid- en Mid- den-Engeland werden havencomplexen, wapen fabrieken en belangrijke centra van bevoorra ding aangevallen. Deze aanvallen hadden het ge- wenschte succes. Voorts werden bomaanvallen ondernomen op vliegvelden aan de Britsche West en Zuidkust, waarbij hangars en onderkomens vernield werden. De aanvallen werden deels on dernomen in duikvlucht. Groote branden voltooi den het vernietigingswerk. De artillerie der marine heeft opnieuw Dover beschoten. Treffers konden geplaatst worden op de in de haven liggende schepen, op den toegang naar de haven en op andere voor de oorlogvoe ring belangrijke doelen der stad. De vijand toon de overdag geen lust tot aanvallen. Bij het aan breken van de duisternis bereikten eenige vijan delijke vliegtuigen Midden-Duitschland. Aldaar uitgeworpen bommen richtten geen noemens waardige materieele schade aan. In West- en Noord-West-Duitschland werden verscheidene steden en industriecomplexen aangevallen, zon der dat militaire schade werd aangericht. Daar entegen troffen de Britsche bommen weer eenige woonhuizen. De totale verliezen van den vijand bedroegen gisteren twaalf vliegtuigen, waarvan één door luchtdoelartillerie werd neergeschoten. Vier eigen toestelien keerden niet terug". Italiaansch legerbericht: Vliegveld van Port Soedan gebombardeerd. Britsche aanvallen in Oost-Afrika afgeslagen. ERGENS IN ITALIë, 11 October. (Stefani) In zijn weermachtsbericht no. 126 maakt het Itali aansche hoofdkwartier het volgende bekend: „Een van onze luchtformaties heeft het vlieg veld van Port Soedan gebombardeerd en vijftien Engelsche vliegtuigen op den beganen grond ge troffen. De vijand heeft zonder succes gepoogd twee aan vallen op ons gebied in Oost-Afrika te ondernemen. De eerste, welke met gemechaniseerde strijdkrach ten in de zóne tusschen Aboe Gamel en Tessenei (Erytrea) werd ondernomen, kon gemakkelijk wor den afgeslagen. De tweede, welke geschiedde in twee verschillende colonnes, komende van Wajir en van Arbajahn, werd eveneens verijdeld. De vijand, wiens verliezen niet vaststaan, heeft zich terstond teruggetrokken. Luchtaanvallen van den vijand op Goera. Toselli en Decamere hebben onbelang rijke schade aangericht. Twee vrouwen werden gekwetst". Engelsche opgave van geleden verliezen. 21.867 dooden sinds het uitbreken van den oorlog. Het D.N.B. meldtr Volgens een officieel Engelsch bericht van 10 October zouden de totale verliezen van het Britsche leger, de vloot en het Iuchtwapen sedert hot begin van den oorlog 21.867 man bedragen. Onder de afzonderlijke opgaven bevindt zich behalve het aan tal gesneuvelden ook de mededeeling dat 1770 krijksgevangen Engelsche soldaten zich in Duitschland en Italië bevinden. In feite bevinden zich alleen al in Duitsche krijgsgevangenschap 1550 Britsche officieren en 35.500 onderofficieren en manschappen. Het totale aantal der Engelschen in Duitsche krijgsgevangenschap beloopt diens volgens dus niet 1770. zooals de officieele Engelsche opgave luidt, maar 37.050. Aan Duitsche zijde bestaat voor het oogenblik niet de mogelijkheid om de officieele Engelsche1 mededeelingen omtrent het aantal gesneuvelden te controleeren. Indien echter reeds de door ons con troleerbare officieele opgave van het aantal ge vangenen een twintigste van de werkelijkheid be draagt. waarbij dan nog geen sprake is van de Engelsche gevangenen, die zich in handen der Ita lianen bevinden, kan men zich voorstellen hoe ver de officieele Engelsche opgaven over de verliezen aan gesneuvelden wel bij de feiten zullen achter blijven Engelsche bommen in liet Rijnland en Hamburg. Tal van slachtoffers ondtr de burgerbevolking. Het D. N. B. deelt mede: Ook de laatste nachten hebben de Engelsche vliegers talrijke aanvallen op woonwijken in Duitsche steden, in het bijzonder in het Rijnland, ten uitvoer gelegd, waarbij talrijke burgers gedood of ge wond werden. Zoo trof in Essen een bom een woonhuis van vier verdiepingen, vernielde de woningen en doodde vrouwen en kinderen. Twee andere bommen onploften op straat en richt ten aan andere woonhuizen zware schade aan. Eenige dooden en verscheidene zwaar- en licht gewonden vielen. In Castrop-Rauxel vernielde een treffer een woonhuis en bedolf de mannen van den daar gelegerden reddingspost onder de puinen. Ook hier zijn verscheidene dooden geval len o.m. een vrouw en twee kinderen, terwijl talrijke personen werden gewond. In een buitenwijk van Düsseldorf vielen in den nacht van Woensdag op Donderdag ver scheidene explosieve bommen in een woon buurt, waar zij verscheidene huizen beschadig den. De huizen moesten worden ontruimd. Een man werd gedood. Ook in een andere, buiten wijk van Düsseldorf is een huis in een blok woningen getroffen. Hier werd een meisje ge dood. In den nacht van Donderdag op Vrij dag wierpen Engelsche vliegers opnieuw bom men op Düsseldorf, die echter op een kerkhof vielen. In een voorstad van Keulen werden in den nacht van Woensdag op Donderdag buiten wijken, die ver van fabrieken af liggen, aange vallen. Dertig huizen werden min of meer zwaar beschadigd. Een 15-jarige knaap werd gedood. Zwaar is ook een dorp bij Keulen geteisterd, waar een huis volkomen met den grond, gelijk gemaakt werd en verscheidene naburige ge bouwen zoo zwaar beschadigd werden dat zij ontruimd moesten worden. Ook hier werd een man gedood. Eenige vijandelijke vliegtuigen, die in den nacht van Donderdag op Vrijdag boven midden- Duitschland konden doordringen, vlogen over Leipzig, waar zij twee explosieve bommen wier pen op de wijk der klinieken en fabrieken. Aan het juridisch medisch instituut werd belang rijke schade aangericht. In Maagdenburg wer den midden in de stad tjyee huizen volkomen vernield en 15 zwaar beschadigd. Een poli tieman werd gedood, 5 personen werden ge wond. Britsche vliegers hebben voorts in den nacht van Donderdag op Vrijdag bommen gewor pen op woonwijken in Hamburg. Het maanlicht dat de stad duidelijk zichtbaar maakte, gaf den Engelschen bommenwerpers de mogelijkheid hun doelen nauwkeurig vast te stellen. Het ergst getroffen werden drie stratenblokken in een dichtbevolkte arbeiderswijk. In een omgeving van bijna een kilometer kan men de verwoestin gen zien, die de explosieve bommen hebben doen ontstaan. Huizen en binnenplaatsen wer den vernield en zwaar beschadigd. In deze wijk zijn drie dooden gevallen. Daarbij komen nog 15 zwaar en vele lichtgewonden. Ongeveer 2 kilometer verder, eveneens in een dichtbevolkte stadswijk, ziet men hetzelfde beeld: vele inge storte huizen, in asch en puin liggende muren en woninginrichtingen, afgerukte daken en hoo- pen puin. IN HET BUITENEAND. De verbreking der diplomatieke betrekkingen tusschen Engeland en Roemenië wordt thans ieder oogenblik verwacht. Reeds eenige dagen geleden adviseerde het Engelsche gezantschap te Boekarest den in het Roemeensche oliebedrijf werkzame Brit ten het land te verlaten. Thans komt het bericht dat alle leden der Engelsche kolonie hun vertrek moeten voorbereiden en bovendien is bekend ge worden dat het personeel van het gezantschap be- gornen is met het verbranden van geheime docu menten, hetgeen steeds onmiddellijk voorafgaat aan de diplomatieke breuk tusschen twee landen. Deze breuk beteekent het definitieve einde van den invloed, dien Engeland tijdens het bewind van koning Carol in Roemenië uitoefende. Dat deze in vloed verdwijnen zou, werd al duidelijk op den dag. waarop de as-mogendheden de reorganisatie van Europa ter hand namen en een streep haalden door de verdragen van Versailles en Trianon. Sindsdien is de koers van Roemenië duidelijk ge weest. Hij leidde tot het aftreden van koning Carol, tot ingrijpende wijziging van de binnenlanidsche structuur en aanpassing in de buitenlandsche po litiek aan de richtlijnen van Berlijn en Rome. Het beleid van den „Conducator" Antonescu, die het vertrouwen en den steun van de IJzeren Garde geniet, laat geen twijfel over de bestendigheid var. den nieuwen Roemeenschen koers bestaan. Het moeten loslaten van Roemenië beteekent voor Engeland een ernstig economisch nadeel, daar het tevens insluit het moeten pijsgeven van aanzienlijke belangen bij de Roemeensche olie industrie. Het is begrijpelijk dat dit verlies vooral :n oor logstijd zijn gewicht doet gevoelen. Engelsch ka pitaal, Engelsche ingenieurs en andere werkkrach ten speelden sinds lang een belangrijke rol bij de exploitatie van Roemenië's rijke oliebronnen. Hier aan is nu voorgoed een einde gekomen. De vele millioenen ponden sterling, die Engeland in de Roemeensche olie-industrie geïnvesteerd had, kun nen gevoegelijk als verloren worden beschouwd. „Dagens Nyheter" meldt nader dat men met de overige Zweedsche Nobelprijzen voor littera tuur, physica en chemie op dezelfde wijze zal handelen. (DN.B.) PROGRAMMA ZONDAG 13 OCTOBER 1940. JAARSVELD 414,4 M. 8.00 KRO, 8.30 VPRO. 9.00 KRO, 5.00 NCRV, 7.45 tot sluiting: KRO. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Wij beginnen den dag. 8.30 Studiodienst. 9.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Hoogmis.11.30 Gramofoonmuziek. 12.15 Gregor Serban en zijn Roemeensch orkest. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Boekbespreking. 1.15 Gregor Serban en zijn Roe meensch orkest. 1.45 Gramofoonmuziek. 2 00 KRO- symphonie-orkest. 2.15 Radiotooneel. 2.45 KRO- symphonie-orkest. 3.00 Vervolg radiotooneel. 3 50 Gramofoonmuziek. 4.00 KRO-symphonie-orkest. 4.30 Ziekenpraatje. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.00 Orgelconcert. 5.15 Wekelijksche gedachtenwisse ling (A.N.P.)5.30 NCRV-harmonie-orkest. 5.45 Wijdingswoord. 6 45 Actueele reportage of gra mofoonmuziek. 7.00 Gewijde muziek (opn.). 7.45 8.10 Russisch orkest „Slawa" en solisten. <8.25 8.35 Gramofoonmuziek). 8.55 Wij sluiten den dag. 9.00 Nieuwsberichten ANP. sluiting. KOOTWIJK 1875 M. VARA-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (En gelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. (Om 8.00 Nieuws berichten ANP. 10.0010 15 Berichten Duitsch). 10.45 Orgelspel. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Esmeralda en solist. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Vara-orkest. 2.00 Berichten (Duitsch). 2 15 „Paljas", opera (gr. pl.). 3.30 Berichten (En gelsch). 3.45 Tuinbouwpraatje. 4.15 Reportage. No. 7. CIRKELSPUZZLE. Groote cirkel: te beginnen bij 1: Een spreek woord. Binnen cirkel: Te beginnen bij 2: Herhaalde uitgaven. Kleine cirkel: 3. Verspieder. 4. Vrouw om op een afstand te houden. 5. Stad in de buurt van Parijs. 6. Deel van een huis. 7. Handbeweging. 8. Kleur. 9. Steenen. 10. Stad ln Italië. 11. Stad in Zuid-Frankrijk 12. Opbrengst. 13. Kweek. 14. Volk. 15. Schepen. 16. Rivier in Zuid-Afrika. 17. Zijtak van de Loire. 18. Mohammedaansch priester. 19. Eiland van de Indische Batjan-groep. 20. Klavier. Rechte snijlijnen: 1. Grondregel. 21. Lichaamsdeel. 22. Rivier in Duitschland. 23. Romeinsch keizer. 24. Beroemde uitvinder. 25. Doopvader. OpCossinq wniqe apqave No. 6. Woord-Vierkant 1 b o b b e l b o r r e 1 ■^budget dapper 5 f i c tie m o s s e 1 4.35 Esmeralda. 5.15 Wekelijksche gedachten- wisseling (ANP). 5.30 VARA-orkest. 6.15—6.30 Berichten Engelsch). 7.00 Orgelspel. 7.30 Berich ten (Engelsch). 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Be richten (Duitsch). 8.15 Nieuwsberichten ANP. 8.25 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. MAANDAG 14 OCTOBER 1940. JAARSVELD 414.4 M. NCR V-Uitzending. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Schriftlezing, Meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.35 Gra mofoonmuziek. 9.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 10.10 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Orgel concert. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Jac. Stoffer's sextet en gramofoonmu ziek. 2.00 Voor scholen. 2.35 Jac. Stoffer's sextet. 3.15 Gramofoonmuziek. 4.00 Bijbellezing. 4.30 Qua- tre-mains en gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5 30 Gramofoonmuziek 5.45 Voor de kinderen. 6.15 Het Javaansche kunst gezelschap „Ardjoen" (opn 6.30 VPRO. Reportage. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Berichten. 7.20 NCRV-orkest (opn.) 7.45 Reportage of muziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 NCRV-orkest en klein koor opn.) 8.30 „Gehoorzaamheid als godsdienstige levenshouding", lezing (opn.) 8.50 Zarg met orgel begeleiding (opn.) Hierna: Schriftlezing. 9.00 Nieuwsberichten ANP. sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. AVRO-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (En gelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. (Om 8.00 Nieuws berichten ANP). 8.40 Orgelspel. 9.00 Berichten (Duitsch). 9.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.45 AVRO- Amusementsorkest. (11.15 Berichten (Engelsch). 12.00 Berichten en eventueel gramofoonmuziek. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1 00 Amabile-sextet. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Gra mofoonmuziek. 2.58 Hongaarsch programma (opn.) 3.30 Berichten (Engelsch). 3.45 Omroeporkest cn gramofoonmuziek. 6.óó Berichten (Duitsch) 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5 30 De Jonge Acht en soliste. 6.00 Gramofoonmuziek 6 15 Berichten (Engelsch). 6.45 Berichten. eventueel gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van de- dag (ANP). 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Berichten (Engelsch). 7.45 Reportage. 8.00 Berichten (Duitsch)" 3 15* Nieuwsberichten ANP 8.25 Gramofoonmuziek 3.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.00. Nieuwsberichten ANP. Sluiting DIT JAAR GEEN UITREIKING VAN NOBELPRIJZEN. STOCKHOLM, 11 October. Naar het Zweed sche telegraafagentschap T.T. mededeelt zal de No belprijs voor physiologie en medicijnen in 1940 niet worden toegekend. De prijs wordt gereserveerd voor 1941. Als motief wordt gegeven, dat op het oogen blik geen candidaat voor dezen prijs aanwezig is. l,U ll.A.ULljlJIVÏ, ur VUIlUlrtu. De afdeeling Haarlem van de Vereeniging van Leeraren en Ondenvijzers in de Lichamelijke Op voeding zal in vergadering bijeen komen op Za terdagavond 12 October in café-restaurant Brink- mann, Groote Markt. De agenda bevat als voor naamste punt: Bespreking invoering onderwijs in de lich. oef. bij L. O.., U.L.O. en Nijverheidson derwijs. Een .oitrefler richtte m een der wijken van het Westelijk deel van Londen groote verwoestingen aan tijdens een der vele luchtaanvallen van Duitsche bommenwerpers op de Engelsche hoofd. stad. .(Foto Weltbild.) De heer Th. Hoog. die namens het hoofdbestuur aanwezig was, deelde mede, dat de heeren Dr. A. J. Verhage en H. J. Voors bericht hadden, niet aanwezig te kunnen zijn. Spreker deelde mede, dat het hoofdbestuur dezen cursus met belang stelling zal volgen en dat het gaarne bereid is, steun te verleenen. De heer W. A. van Zadel begon hierop met de eerste les.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7