Zeegevecht nabij Malta Uit de Pers. MXANDAG '14 OCTOBER 1940 H S AR HEM'S DAGBCAD 5 Duitsch legerbericht van Zaterdag: Duitsche luchtmacht doet aanvallen op Londen en verscheidene andere plaatsen. BERLIJN, 12 October (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht deelt mede: „Bommen, uitgeworpen door formaties lichte gevechtsvliegtuigen, hebben gisteren in de Britsche hoofdstad omvangrijke verwoestingen aangericht. Branden, die hierdoor waren ontstaan, ontwik kelden zich op eenige plaatsen tot groote vuur haarden, die bij den aanvang der duisternis aan formaties zware gevechtsvliegtuigen den weg wezen voor hun vergeldingsaanvallen. Talrijke bommen van middelzwaar en zwaar kaliber deden tusschen de bocht van de Theems en Leyton zeer groote brandhaarden ontstaan. Ook konden in de streek van het Battersey-park en aan den Theemsoever talrijke inslaande bommen waargenomen worden. Een andere groote aanval was gericht op het haven- en industrie gebied van Liverpool-Birken head en Manchester. Hier ontstond in de koel huizen rondom de Alexandrahaven en ten Oosten van de Canada-docks een groote brand, die zich snel uitbreidde. Eveneens konden verscheidene groote branden tusschen de Stanleyhaven en de Canada-docks worden waarngenomen. De doek- installaties van Liverpool-Bootle kregen eveneens verscheidene voltreffers en raakten in brand. Tal rijke afzonderlijke aanvallen werden gericht op spoorwegwerken en rails in Zuid-Engeland. Ook verscheidene bewapings- en ravitailleeringsbe- drijven in Middden Engeland en aan de Oostkust van Schotland werden met succes gebombardeerd. Een belangrijke wapenfabriek aan de Oostkust brandde volkomen af. Batterijen verdragend geschut van leger en marine namen in den nacht een Engelsch convooi aan de kust bij Dover onder vuur en joegen het uiteen. In het zeegebied voor de Schotsche Oostkust viel een Duitsch vliegtuig een convooi van ver scheidene gewapende koopvaardijschepen in lagen aanval aan. Een schip van 8000 brt. bleef met zware rookontwikkeling stil liggen. Een ander krachtig beveiligd convooi werd ten Zuiden van de Hebriden met bommen bestookt. Twee schepen werden zoo getroffen, dat zij niet verder konden varen. Een duikboot heeft in korten tijd drie schepen met een inhoud van rond 21.000 b. r. t. die in een vijandelijk convooi voeren, tot zinken ge bracht. Het Britsche luchtwapen heeft in den nacht ter reuracties tegen talrijke Nederlandsche plaatsen uitgevoerd, waarbij vrij zware persoonlijke en materiéele schade werd aangericht. Overigens be paalde de aanvalsactiviteit van den tegenstander zich tot eenige nachtelijke vluchten naar de Duitsche bocht en het Noord-Duitsche kustgebied. In den nacht van 10 op 11 October trachtten kleine eenheden der Britsche marine Cherbourg te beschieten. Zij werden na drie minuten vuren van de kustartillerie gedwongen weg te varen. Een kort daarop bij het aanbreken van den dag Cherbourg naderende zware Britsche kruiser werd tijdig door luchtverkenning ontdekt en onder vuur genomen, waarop hij wegvoer nog voor hij zelf tot_ vuren kon komen. Militaire schade is noch in de haven, noch in de stad Cherbourg aangericht. Er werden echter eenige Fransche woonhuizen ge troffen. De tegenstander verloor gisteren in totaal 13 vliegtuigen, waarvan 10 bij luchtgevechten, 3 door luchtafweervuur. Een Duitsch vliegtuig wordt ver mist". Duitsch legerbericht van Zondag: Waterloo-Station te Londen door bommen zwaar beschadigd BERLIJN, 13 October (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: -,De aanvallen van het Duitsche lucht wapen op Londen en op talrijke andere plaatsen op het Engelsche eiland, zijn des nachts en overdag met steeds sterker uitwerking voortgezet. Te Londen was het gebied ten Noorden van de Theemskromming en van de East India- docks, evenals het gebied aan weerszijden van London Bridge hoofddoel van de aanvallen van de afdeelingen Duitsche oorlogsvliegers. Ook in het gebied ten Oosten van het Victoriapark zijn goede treffers waargenomen. Waterloo-station is door talrijke bommen zoo zwaar beschadigd, dat reke ning dient te worden gehouden met groote storin gen in het verkeer. De 's nachts aanvallende afdeelingen Duitsche gevechtsvliegers konden in het centrum van de Britsche hoofdstad van verre de branden zien, die het gevolg waren van de actie, die overdag was gevoerd. In Zuid-Engeland deden afzonderlijk optredende gevechtsvliegtuigen, voor een deel in duikvlucht aanvallen op twee troepenkampementen. In het onderkomens werden ernstige verwoestingen aan gericht. Verdere aanvalsdoelen waren twee haven steden in Zuid-Engeland. Te Hastings zijn spoor wegen vernield en talrijke gebouwen werden ver woest. In den loop van den nacht deden sterke af deelingen gevechtsvliegtuigen aanvallen op ver schillende bewapeningsindustrieën in Midden- Engeland. Sterke ontploffingen en branden toon den hiervan de uitwerking aan. Een duikboot heeft vijf gewapende vijandelijke koopvaarders van in totaal 25741 br. reg.v ton tot zinken gebracht. En andere duikboot meldt het tot zinken bren gen van 16300 br. reg. ton vijandelijke handels- scheepsruimte. Zooals gewoonlijk onthield de vijand zich overdag van alle aanvallen op het rijksgebied. Eerst 's nachts drong hij op verschillende punten bin nen boven Duitschland en bereikte o.a. met enkele machines Berlijn. De hier geworpen bommen heb ben geen materïeele schade aangericht. Eenige personen, die zich buiten de schuilkelders op hielden, werden gewond. Aanvallen van het Brit sche luchtwapen op verschillende industrïebedrij- ven in West- en Noord-Duitschland bleven zonder resultaat. Materiéele schade van meer beteekenis werd alleen berokkend aan woonhuizen en aan een pakhuis. Hier zijn acht dooden en gewonden te betreuren. Talrijke Britsche bommen vielen weer op Nederlandsche plaatsen. Militaire schade werd daarbij niet aangericht, doch een aantal woningen werd gedeeltelijk zwaar beschadigd. De vijand heeft gisteren in verschillende luchtgevechten 21 jachttoestellen verloren; zeven Duitsche vliegtui gen zijn van de vlucht naar den vijand niet terug gekeerd" FROXTBERICHT. Het frontbericht van het D.N.B. van Zondag luidt als volgt: „Volgens de bekentenis in de jongste rede van den Britschen luchtmaarschalk Sir. Ph. Joubert. zijn intusschen de Zuid-Engelsche vliegvelden naar achteren verplaatst en bevinden zich in het kust gebied alleen nog maar kustverdedigïngsstellingen. Dit officieel erkende feit bevestigt dat de vijand zich, ook volgens de gisteren opnieuw bevestigde waarnemingen, nog meer dan voorheen in de ver dediging gedrongen ziet. De hoofdstad van het Brit sche imperium is door het verplaatsen van de tot- dusverre voor de hoofdstad liggende vliegvelden naar het binnenland nog meer blootgesteld aan de aanvallen van het Duitsche luchtwapen. Daarom voelde Londen ook in den loop van gisteren en in den nacht van Zaterdag op Zondag het totale ge wicht van het Duitsche „zwaard aan den hemel" De zwaarste slagen kregen het gebied ten noorden van de bocht in de Theems en de East India docks, alsmede het gebied aan weerszijden van London Bridge. In het met silo's, fabrieken en revitaillee- ringsbedrijven bezaaide en reeds dikwijls geteis terde gebied hebben lichte gevechtséenheden van het Duitsche luchtwapen de vernieling van voor den oorlog belangrijke doelen voortgezet en hebben zij den vijand de zwaarste schade berokkend. London Bridge is een der voor 't verkeer belang rijkste bruggen over de Theems en ligt dichtbij de Tower en de haveningangen, ten oosten van het Victoria Park, verder noordelijk van de Bocht in de Theems, waar zich groote goederenstations be vinden, konden eveneens goede treffers worden waargenomen. Verscheidene bommen vielen op hét Waterloo- Station, een van de belangrijkste stations in het centrum van de stad. Hierdoor werden de reeds aanzienlijk belemmerde verkeerstoestanden ont redderd. Bemanningen van terugkeerende vlieg tuigen hebben een beschrijving gegeven hoe Londen tijdens de nachtelijke aanvallen door het schijnsel der branden daghelder verlicht was. Rookwolken dreven over de dikwijls beroete huizenzee en be dekten geheele stadsdeelen. Uit de opwarrelende rookwolken sloeg op vele plaatsen een helle vuur gloed omhoog. Door deze voor het zicht en het oriënteeren bijzonder gunstige voorwaarden wer den de uitgekozen doelen ook in de nachtelijke uren door een regen van bommen van alle soorten ka liber bestookt. Het optreden van afzonderlijke ge vechtsvliegtuigen boven Zuid-Engeland heeft even eens groote successen opgeleverd. Hier werden op nieuw in een drieste duikvlucht twee troepenkam pen aangevallen en werd in de onderkomens zware schade aangericht. Verder verschenen Duitsche vliegtuigen boven twee havensteden in Zuid- Engeland. waaronder Hastings, dat een belangrijke haven- en industriestad is. De daar liggende olie voorraden en werven zijn voor de Engelsche ver dediging zeer belangrijk". ftaliaansch legerbericht van Zaterdag: Doelen in Egypte gebombardeerd. Italiaansch legerbericht van Zaterdag: ROME, 12 Oct. (Stefani). Het hoofdkwar tier van de weermacht maakt bekend: „In Noord-Afrika heeft een van onze gemoto riseerde verkenningscolonnes twee pantserwa gens buitgemaakt, die door den vijand met de volledige uitrusting in den steek waren gela ten. Ons luchtwapen heeft ten oosten van Sidi el Barrani de vliegtuig- en spoorweg-installaties van Maat Bagush en militaire installaties van den vijand bij El Ouasaba gebombardeerd. Al onze vliegtuigen keerden terug. De vijandelijke luchtmacht heeft de steden Benghasi, Bardia en Sidi Berrani gebombardeerd, hetgeen in totaal vijf gewonden kostte. Aan woonhuizen en aan de kathedraal van Benghasi werd aanzienlijke schade aangericht. Overigens slechts lichte schade. In Oost-Afrika hebben vijandelijke lucht aanvallen op Burgavo in Somaliland, Negehlli, Asmara, Goera, Adi Oegri en Assab geringe schade, maar geen slachtoffers veroorzaakt". Italiaansch legerbericht van Zondag: Engelsche kruiser tot zinken gebracht andere eenheden beschadigd, Italianen verliezen drie torpedobooten. ERGENS IN ITALIë, 13 October (Stefani).. Legerbericht 128 van het Italiaansche hoofd kwartier luidt:' „Onze torpedobooten, die patrouilleerden in de Straat van Sicilië, hebben in den loop van den nacht van 11 op 12 October nabij Malta belangrijke Engelsche zeestrijdkrachten aange vallen. Een vijandelijke kruiser, waarschijnlijk van het type „Neptune", is tot zinken gebracht, aan andere vijandelijke eenheden werd ernstige schade berokkend. Deze tegenstanders hebben zich daarna, de een na den ander, verwijderd. Wij hebben twee torpedobooten, elk van zes honderd ton, verloren, evenals een torpedo- bootjager van 1400 ton. Het grootste deel van de opvarenden is gered. In de vroege uren van den ochtend zijn afdee lingen van onze luchtmacht opgestegen om de een heden van den vijand op te sporen. Deze werden aangetroffen terwijl zij zich in oostelijke lichting bewogen en werden intensief gebombardeerd. On danks de heftige artillerieafweer van de schepen en het vuur van de vliegtuigen, die van een vlieg tuigmoederschip opstegen, dat deel uitmaakte van een vijandelijk eskader, en ondanks ook de weers omstandigheden, die voor de luchtactie niet gun stig waren, heeft onze luchtmacht belangrijke resultaten kunnen boeken. Het vliegtuigmoederschip werd in den boeg getroffen door een oom van zwaar kaliber en een zware kruiser is aan zijn linker flank beschadigd. Twee vijandelijKe jacht vliegtuigen zijn neergeschoten; een van onze vlieg tuigen is niet teruggekeerd. In Noord-Afrika zijn onze snelle colonnes door gedrongen tot op dertig kilometer ten oosten van Sidi el Barrani. Zij hebben daar slag geleverd en hebben kleine eenheden van vijandelijke tanks en pantserwagens teruggeslagen. Onze luchtmacht bombardeerde gedurende den nacht de luchthaven van Maat Bagush en de installaties van Daba, ten oosten van Mersa Matroeh, met veel succes On danks de hevige luchtafweer zijn al onze machines teruggekeerd. Vijandelijke vluchten boven Bard'a en boven de havens van Derme en Tobroek heb ben geringe materïeele schade veroorzaakt. Er zijn geen slachtoffers. Onze jachtvliegtuigen, die boven Tobroek patrouilleerden, vingen een afdeehng van de vijandelijke luchtmacht op en schoten een ma chine van het type Blenheim neer, terwijl twee andere vijandelijke machines ernstig werden ge troffen. In Oost-Afrika hebben onze patrouille vijande lijke gemotoriseerde troepen, die zich naar dé richting van de grens van Eritrea bewogen, terug geworpen. Onze luchtmacht heeft de vijandelijke vestingwerken te Loddar, ten westen van het Rudolfmeer, gebombardeerd, evenals de installaties van het vliegveld van Wajir en een .vijandelijken kruiser van tienduizend ton, die een convooi be geleidde. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. Vijandelijke machines hebben bommen geworpen op Goera Neghelli, Asmara en El Oeak. Er zijn geen slachtoffers en de materieele schade is ge ring". GEZONKEN BRITSCHE KRUISER MAT 6 a 7000 TON. Stefani meldt nader: Naar aanleiding van de zee- en luchtgevechten, die gisteren werden gevoerd, herinnert men er aan dat de Engelsche kruiser van het type „Nep tune", die Zaterdag door de Italiaansche zeestrijd krachten tot zinken is gebracht, tot een klasse be hoort tusschen 6 a 7000 ton. Tegenover dit vijande lijk verlies staan Italiaansche verliezen van in totaal 2600 ton. Bij de Engelsche verliezen moest men tevens nog meerekenen de schade door de Italiaansche vloot berokkend aan andere Engelsche schepen. Een zware kruiser werd door Italiaansche bommen in zijn flank geraakt, terwijl het Britsche vliegtuigmoederschip ernstig werd getroffen aan den boeg. NADERE BIJZONDERHEDEN OVER HET ZEEGEVECHT. Een bijzondere correspondent van Stefani meldt de volgende bijzonderheden over het in het Ita- liaansohe weermachtsbericht vermelde zeegevecht. Op den ochtend van 11 October ontdekte een pa trouille van versdheidene Italiaansche torpedoboo ten een Engelsch eskader in de Straat van Sicilië. De voorste boot van de patrouille voer terstond tot op 700 meter afstand van een zwaren Engelschen kruiser op en schoot drie torpedo's af, terwijl ge lijktijdig uit alle stukken op den vijand gevuurd werd. De torpedo's en ook het geschutvuur troffen het vijandelijke schip zoo ernstig, dat het weldra begon te zinken. De kleine Italiaansche torpedo boot moest evenwel ook het zware geschutvuur van den vijand ondergaan. Desondanks streed zij tot het uiterste en de commandant gaf, alvorens de kleine roemvolle boot verging, koelbloedig de noo- dige bevelen om zijn geheele bemanning in de reddinig9booten te bergen en het resultaat van het vergaan van den vijandelijken kruiser te rappor teeren. De schipbreukelingen werden kort daarop door een andere Italiaansche torpedoboot opgeno men. De strijd ging nog geruimen tijd verder. Aan Italiaansche zijde gingen daarbij, zooals reeds gemeld, twee kleine torpedobooten verloren, terwijl een torpedojager door het vijandelijke vuur onbestuurbaar werd gemaakt. Dit vaartuig' wer deerst door een anderen torpe dojager op sleeptouw genomen, doch later, toen het niet kon doorvaren, door de eigen bemanning tot zinken gebracht. Op den ochtend van 12 Octo ber keerden de vijandelijke zeestrijdkraChten in de ridhting van him steunpunten terug. Westelijk Halfrond omvat ook Atlantischcn en Stillen Oceaan. Roosevelt sprak te Ohio. Het D.N.B. meldt uit Columbus (Ohio). 13 Oc tober. Ter gelegenheid van zijn inpsectie- reis langs de Amerikaansche .verdedigingswer ken heeft president Roosevelt hier Zaterdag het woord gevoerd. In zijn rede zei de presi dent o.a. dat wanneer Amerika spreekt over de verdediging van het Westelijk Halfrond, het daar mee niet alleen het gebied bedoeld van Noord- Centraal-, en Zuid-Amerika en van de onmid dellijke aangrenzende eilanden. Want ook het recht op een vreedzaam gebruik van den At- lant. en van den Stillen Oceaan behoort daartoe. De Vereen. Staten zijn van opvatting dat de be veiliging, van deze Oceanen uiterst belangrijk is bij de verdediging en de bescherming van de eigen territoriale integriteit. Roosevelt zeide we derom dat de Vereenigde Staten in het vervolg Engeland alle hulp zullen verleenen, zoolang daarvan niet het deelnemen van Amerika aan den oorlog afhangt. In verband met de Ame rikaansche bewapening stelde Roosevelt vast: Wij bewapenen om onszelf te verdedigen. Ame rika wenscht geen oorlog met welk land ook. De bestaande gevaren hebben deVereenigde Sta ten echter gedwongen den bouw te ondernemen van een" oorlogsvloot en van een luchtmacht, die sterk genoeg zijn om alle Amerikaansche be langen tegen elke combinatie van vijandelijke machten te verdedigen. Op de puinhaopen van een der Lonocnsche industriewijken, welke aoor de Duitsche bombardementen ernstig geteisterd werd. (Foto Weltbild.). BRANDSTOF VOOR VLUCHTEN NAAR VIJANDELIJK GEBIED. De benzine tanks van de Stuka's worden op een der Duitsche vliegvelden gevuld. (Foto Weltbild.) CV HET BUITENLAND. Tusschen Hongarije en Roemenië is eenige wrijving ontstaan. Hoewel beide partijen de be palingen van de Conferentie van Weenen, waar bij de kwesties der grenswijziging en die der uil wisseling van bevolkingsgroepen werden geregeld, aanvaard hebben en de uitvoering daarvan zich aanvankelijk ook regelmatig en in volle orde vol trok, is het oude struikelblok der minderheden opnieuw in zicht gekomen. De Roemeensche regeering heeft den Hongaren een memorandum doen toekomen waarin zij zegt beslissende beteekenis toe te kennen aan de oplossing van het minderhedenvraagstuk. De Hongaarsche delegatie, die thans met Roemeen sche afgevaardigden te Boedapest beraadslaagt, wordt .verweten dat zij onderhandelingen over de minderheden kwestie voortdurend sleepende heeft gehouden om ten slotte op 2 October mede te deelen dat de Hongaarsche regeering niet in staat was te onderhandelen over de oplossing van de minderhedenkwestie in verband met de span ning, die tusschen Hongarije en Roemenië was opgetreden. De achteruitgang van den toestand wordt in het memorandum geweten aan de om standigheid, dat zich overvallen hebben voorge daan in het aan Hongarije afgestane deel van Zevenburgen en dat alle Roemeensche voorstellen om deze gebeurtenissen te doen onderzoeken door gemengde Roemeensch-Hongaarsche commissies door de Hongaarsche regeering zijn afgewezen. Van Hongaarsche zijde, is inmiddels ontkend dat er eenige vervolging van Roemenen in Hon garije zou hebben plaats gehad en op haar beurt beschuldigde daarop de Hongaarsche regeering den Roemenen van soortgelijke feiten jegens de in Roemenië achtergebleven Hongaren, waarop ook van Boekarest uit prompt een dementi kwam. Uit een in de Hongaarsche hoofdstad gedane mededeeling blijkt verder dat men daar, op grond van een 22-jarige ervaring, weinig hoop hééft dat een in te stellen commissie de moeilijkheden uit den weg zou kunnen ruimen. Daarom is men er hier toe overgegaan omdat de situatie zich den laatsten tijd aanmex'kelijk heeft toegespitst krachtens de scheidsrechterlijke uitspraak van Weenen de aandacht van de beide spil-mogend- heden op deze zaak te vestigen. Inderdaad zal een beroep op Rome en Berlijn, indien door onderlinge bespreking een oplossing onmogelijk is, wel 't beste middel blijken te zijn. Om veel toekomstig leed te voorkomen kan de minderheden-koe niet krachtig genoeg bij de horens gepakt worden. GEEN OVERSPANNING DER CORPORATIEVE GEDACHTE. De corporatieve gedachte- die thans weer aan de orde van den dag is, en wordt aanbevolen als verweermiddel tegen velerlei euvelen, verdient ook onzerzijds steun, mits men haar toepgsse met inachtneming van de ervaring, in den loop der eeuwen opgedaan", aldus schrijft „De Stan daar d". Het blad wijst erop, dat hoezeer ook het Cal vinisme van den aanvang af krachtig is opgekomen voor passende volksvrijheden, het nooit zelfs maar één stap heeft gedaan op den weg van een valsch individualisme. Tegenover het individua listisch kiesrecht dat van het „hedendaagsche staatsburgerschap" uitging, stelde dr. Kuyper zijn huismanskiesrecht als organische gedachte. Op het terrein van de staatsorganisatie verlangde hij o.m. een vertegenwoordiging van het corporatief maat schappelijk leven. Het blad waarschuwt ervoor dat men zich in een sterk bewogen tijd als waarin wij thans leven, zich zal moeten hoeden voor een overspanning der corporatieve gedachte. De geschiedenis geeft hier een ernstige waar schuwing. Dat het humanistisch individualisme, vooral in de 18de eeuw, in zoo breeden kring bij val kon vinden en later tot opperheerschappij kon komen, spruit juist voort uit het feit, dat voordien de corporatieve gedachte, die heel de middeleeuwen en ten deele nog lang daarna de geesten had ge boeid en de levenspractijk had beheerscht, veel te strak was doorgevoerd. Het op zichzelf gerecht vaardigd verzet daartegen heeft toen geleid, in plaats van tot regelmatige en stelselmaige hervorming, tot de Fransche revolutie met haar noodlottigen na sleep, ook in andere landen. Zoo werd op zijn beurt het individualisme tot een ongebreiderde heer schappij gevoerd. Thans verzet zich wederom de herleefde corporatieve gedachte daartegen. Dat verzet berust op goede en juiste gronden. Maar men wake, dat in den ijver van dit verzet niet op nieuw een richtig evenwicht uit het oog worde verloren. Dat tegenover alle persoonlijk of groeps egoïsme de corporatieve eenheid der volksge- voortreffelijke zaak, mits daarbij niet de eigen be- meenschap op den voorgrond wordt gesteld in een teekenis van persoon en groep geheel te loor ga. Op die eigen, beteekenis het oog gevestigd te houden is van belang juist voor den duurzamen bloei der volksgemeenschap zelf". DE INTERXEERIXGEN. Over de ïnterneering van een aantal Nederlan ders schrijft „De Tijd" o.m.: „De reeds gearresteerde, resp. nog te arresteeren Nederlanders kunnen voor het meerendeel moeilijk worden gemist op de plaats, die zij in ons maat schappelijk leven innemen. Hun interneering be- teekent in elk geval een gevoelig maatschappelijk verlies: om van het aan hen zelve en hunne hier te lande bestaande betrekkingen berokkende leed nog maar niet te spreken. Deze wetenschap kan in Indië aanleiding geven tot het stellen van de vraag, of niet op eenigerlei wijze een diplomatiek contact dient te worden ge legd. Al ware het slechts om onnoodige schade aan het bezette gebied te besparen. In elk geval mee- nen wy van het Indische gouvernement te mogen verlangen, dat het de kwestie van alle kanten, dus niet slechts van haar formalistische zijde grondig bestudeert. Overigens kunnen wij den getroffenen en hunne betrekkingen in den lande slechts den moreelen steun van ons oprecht en innig medeleven mee geven op den ongetwijfeld zwaren gang naar het Duitsche interneeringskamp. En kunnen wij slechts bidden, dat zij dit leed waardig en moedig zullen weten te aanvaarden." ,.D e Nederlander" wijst op de ingewikkelde wijze, waarop allerlei mededeelingen van over- heidszijde worden geformuleerd, en oppert de mo gelijkheid, dat in de dagbladen wordt volstaan met een weergave van de getroffen regeling, „in groote trekken in verstaanbaar Nederlandsch afgedrukt, en de bijzonderheden (die toch altijd nader aan de belanghebbenden moeten uiteengezet) in een af zonderlijke circulaire, in correspondentie of met de zakenlieden persoonlijk te behandelen." „Er is nog een materie, waarvan grootendeels hetzelfde te zeggen is: de distri butjeregeling. Wij weten, dat deze moeilijk is, wij erkennen dankbaar, dat zij als geheel goed verloopt. Het is ook verre van ons, de ambtenaren der distributiekantoren, wier geduld en toewijding bij het oplossen van duizend en één puzzles wij hebben leeren bewonderen, orga nisatorische smetten aan te wrijven. Maar mogen wij de verantwoordelijke instanties in gemoede vra gen, of zij b.v. de regeling voor de kolendistributie, die op verscheidene dagen in de couranten werd gepubliceerd, een voorbeeld van duidelijkheid vin den? Wij althans konden er na een aandachtige lezing geen touw aan vastknoopen, en staan daarin niet alleen. Een onzer collega-bladen heeft een spe ciale rubriek, waarin tal van vragen op dit gebied beantwoord, of liever gesteld worden. Er zijn na melijk veel gevallen, waarin ook de deskundige schrijver van die inlichtingenrubriek de handen in gedachten ten hemel heft, en meer of minder rechtstreeks: Ik weet het ook niet! moet antwoorden. Laten wij besluiten met een enkele vraag: ver dient het geen aanbeveling, dat overheidsorganen, die gewichtige mededeelingen hebben te doen, die ook voor de eenvoudigen in den lande verstaan baar moeten zijn, de redactie van hun publicaties opdragen aan menschen, die een zekere scholing hebben verkregen in het op eenvoudige wijze for muleeren van vrij ingewikkelde zaken? Men kan moeilijke dingen niet licht gemakkelijk maken, maar wel kan vermeden worden, dat vrij eenvoudige onderwerpen door de formuleering spinrag worden." TEGEN DE CONCESSIE. Volk en Vaderland schrijft in verband met een artikel in het Alg. Handelsblad, waarin werd aangedrongen op het plegen van overleg, van welk overleg volgens het blad niemand zou be hoeven te worden uitgesloten die het Nederlandsch belang boven het belang van prestige, boven détail- verlangens en boven eigen leiderschap willen stellen: „We gelooven evenwel niet, dat we ons in het verleden hebben doen kennen als een beweging, die bereid is concessies te doen. Onze strijd was juist gericht tegen de concessie, het kenmerk van het democratlsch-parlementaire stelsel, dat in lijnrechte tegenspraak is met de drijvende kracht van het ko mende Europeesche stelsel: eenhoofdig leiderschap en persoonlijke verantwoording. Voor ons is de Leider juist de drager van het algemeen belang en den algemeenen wil des volks, dat zich zelf in en door hem leert denken en zeggen, wat het wézen lijk zèif wil. En dat is de kern der zaax in een paar duidelijke en niet-uilheemsche woorden gezegd. Dat is onze stijl. Negen jaar pal staan en ondanks terreur op den ingeslagen weg voortgaan. En nü concessies doenNooit! Wij gebruiken alleen maar duidelijke taal en schenken klaren wijn". PROGRAMMA DINSDAG 15 OCTOBER 1940. JAARSVELD 414.4 M. KRO-uilzcnding. 8.Nieuwsberichten A.N.P. 8.15 Wij beginnen den dag. 3.30 Gramofoonmuziek. 10.— VPRO: Mor genwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.30 Gods dienstige causerie. 12.Gramofoonmuziek. 12.15 Paul Victoria en zijn orkest (12.45—1.00 Nieuws- en economische brichten A.N.P. 1.00—1.15 Gra mofoonmuziek.) 1.45 Gramofoonmuziek.. 2.— Vrouwenuur. 3.Gramofoonmuziek.. 4.Gewijde ukzending. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.Sociale causerie. 5.15 Nieuws- ën economische berichten A.N.P. 5.30 ..Figaro Hochzeit", opera (7.157.45 Vragen van den dag-A.N.P. en nieuwsberichten A. N. P.) In de pauzes: Mozart als opera-componist, lezing). 9.10 Nieuwsberichten A. N. P. Slui ting. KOOTWIJK 1875 M. N.C.R.V.-uilzending. 7.— Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. 3.Nieuws berichten A.N.P. 8.10 Schriftlezing, Meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.35 Gramofoonmuziek. (9.009.15 Berichten Duitsch). 9.30 Cello, piano en gramofoonmuziek. 10.15 Gramofoonmuziek. (11.15 11.30 Berichten Engelsch. 12.00—12.15 Berichten. 12.30 Berichten Duitsch. 12.45 Nieuws- cn econo mische berichten A.N.P. 1.Amsterdamsch salon orkest en gramofoonmuziek. 2.Berichten Duitsch 2.15 Amsterdamsch salonorkest. 3.Gramofoon muziek. 3.30 Berichten Engelsch. 3.45 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 4.35 Gra mofoonmuziek. 5.Berichten Duitsch 5.15 Nieuws en economische berichten A.N.P. 5.30 R. V. U.: Cyclus „Vier schilders uit de 15e en 16e eeuw". 6.Gramofoonmuziek (6.156.30 Berichten Engelsch). 6.45 Berichten. 7.Vragen van den dag (A.N.P.) 7.15 Berichten 7.20 Gramofoonmuziek. 7.30 Berichten Engelsch. 7.45 Reportage of muziek. 8.Berichten Duitsch. 8.15 Nieuwsberichten A. N. P. en gramofoonmuziek. 8.30 Berichten Engelsch. 8.45 Gewijde muziek (gr.pl.) 9— Nieuwsberichten A.N.P. sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7