Haarlem's Dagblad t Geen melkbrood meer. Tuindorp-Oostzaan stroomde leeg Maanbeschouwing. Het Vademecum Groote branden te Londen De Rijksmiddelen. Adikeleit enz. V 58e JAARGANG No. 17587 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant. Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantooi Soendaplein 37 Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 106G0, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Kondertlaf» 17 ÖctoKer 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, pei 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. Gebruik van ondermelk is toegestaan. Van heden af is het, krachtens een mededeelini_ van den Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij aan de bakkers ver boden, volle melk in de broodbereiding te bruiken. Wel is het veroorloofd, daarbij ondermelk of ma gere melkpoeder aan te wenden. Voorloopig zullen we het dus zoo deelde ons de Haarlemsche bakkerijcentrale mede zonder melkbrood moeten stellen. Intusschen zijn vele bak kers gewoon, in hun bakblikken voor melkbrood de letters ]yi. B. te laten stempelen. Het is hun ver oorloofd, deze blikken te blijven gebruiken en men zal dus brood, voorzien van deze letters blijven ont vangen, maar brood met volle melk zal het niet zijn. Een gevolg hiervan is, dat de broodprijs voor melkbrood verlaagd zal worden en op het niveau van den prijs voor z.g. waterbrood zal worden ge bracht. Het publiek heeft dus eenig geldelijk voor deel van deze beschikking. Volgens de N. Rott. Crt. zal er ook in de samen stelling van het brood een verandering komen, die, naar het blad is verzekerd, aan de voedingswaarde ten goede zal komen. Binnenkort zal daarover een officieele publicatie verschijnen. Tweeduizend gezinnen namen de wijk AMSTERDAM 16 October (A. N. P.) Na het bombardement in den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft de bevolking van Tuindorp- Oostzaan, bestaande uit meer dan tweeduizend gezinnen, bijna in haar geheel de wijk geno- nomen, bevreesd voor nieuwe Engelsche lucht aanvallen. Verscheidene gezinnen zegden hun woninghuur reeds op en verdwenen naar veiliger oorden. Het meerendeel der zoo zwaar getroffen burgerij zocht een onderdak in de nabijgelegen gemeenten Oost- zaan en Landsmeer. De medewerking welke men van alle zijden ondervond was wel zeer groot. Slechts weinigen zouden den nacht in het Tuindorp doorbrengen en wel alleen diegenen die geen plaats konden vinden in de nabijgelegen dorpen, waar alle particuliere woningen, gemeentegebou wen en andere inrichtingefc bezet waren. De meeste personen evacueerden geheel uit vrijen wil. Talrijke bewoners waren hiertoe even wel gedwongen, omdat hun woningen onbewoon baar waren verklaard door de betrokken instanties. De Engelsche bommen hebben namelijk een chaotischen toestand op tal van punten in het Tuindorp veroorzaakt. Enkele honderden huizen, zoowel van de gemeente als van de algemeene wo- ningbouwvereeniging, werden vernield of zeer zwaar beschadigd. Van dit aantal moeten vele hui zen gesloopt worden, daar herstel niet meer mo gelijk is. Voor duizenden guldens huisraad is bovendien verloren gegaan. Velen hébben alles wat zij bezaten, verloren. Verscheidene straten van Tuindorp-Oost zaan, die door de politie werden afgezet, bieden een ruïneuzen aanblik. De autobusramp bij Baflo. Giften van den rijkscommissaris. GRONINGEN 17 October (A. N. P.) De Rijks commissaris, rijksminister Seyss-Inquart, heeft door zijn gevolmachtigde in de provincie Groningen, dr. Conring, den burgemeester een bedrag ter hand la ten stellen, dat zal worden verdeeld onder de fami lieleden van de slachtoffers van de ramp bij Baflo en tegelijkertijd woorden van deelneming laten uitspreken. De rijks-commissaris heeft voorts den directeur van het Academisch Ziekenhuis eveneens een bedrag ter beschikking doen stellen voor de verpleging van de twaalf gewonden. Correct optreden tegenover de bezettende macht. Een waarschuwing. Woensdag is te Haai'lem een negentienjarfige jongen aangehouden omdat hij een ongepaste hou ding tegenover een Duitschen soldaat had aange nomen. De Commissaris van Politie te Haarlem waar schuwt, voor zooveel noodig, de bevolking in het algemeen, er steeds aan te denken dat tegenover de bezettende macht correct dient te worden opge treden, aangezien anders zware straffen te wachten staan. De heropening van den weg door Birma. „Japan zal passende maatregelen treffen." TOKIO, 17 October. (D.N.B.) In verband met de heropening van den weg door Birma geeft de Japansche pers uiting aan het vaste voornemen van Japan en van zijn weermacht aan dit feit met passende maatregelen het hoofd te bieden. De „Asahi Sjimboen" constateert dat En- gelschen de opheffing der sluiting van den weg door Birma zoo probeerden uit te leggen dat daarmede tevens ook de weg over Hongkong weer open is. De Japansche consul-generaal te Hon king heeft hiertegen bij den Britschen gouver neur-generaal in Hongkong gepi-otesteert. De gouverneur houdt echter aan zijn standpunt vast. Zouden de Engelschen ondanks nieuwe vertoogen op 18 October toch ook Hongkong als uitgangspunt voor leveringen aan Tsang Kai Sjek openen en daarmede een anti-Japansche een trale scheppen, dan zou de Japansche re- geering dit niet stilzwijgend voorbij kunnen zien en zou zij doeltreffende maatregelen moeten nemen. Ook de „Kokoemin Sjimboen" betoogt dat de eisch naar onverwijlde en scherpe Japansche te genmaatregelen steeds krachtiger gesteld wordt. (Uit een sterrenkundige beschou wing: In den nacht van Donderdag op Vrijdag zal de maan vrijwel ra kelings langs Saturnus gaan.) Die brave, weer haast volle, maan, Zoo las ik in een krantbericht, Zal raaklings langs Saturnus gaan. Dat 's astronomisch van gewicht Voor ons als aardschen sterveling Klinkt raaklings als een angstig ding Maar astronomisch zoo gering Blijft voor ons heel een wandeling. En als bewoner dezer aard' Zie je de maan er eens op aan Saturnus? 't is de moeite waard, Naast alle zorg in o n s bestaan. Wij blijven op een lager plan Met ons gepieker gelijkvloers, Al zijn we stiekum op den man Die naar de sterren tuurt jaloersch Saturnus is zoo wijs en oud, Die redt zich zonder ons ook wel, Zijn lot laat ons tenslotte koud Voor menschen staat er meer op 't spel Wij hebben zelf de handen vol Met ons zoo woelig aardsch bestaan En willen met den wereldbol In elk geval niet naar de maan. van Haarlem's Dagblad ligt voor U ter inzage op onze kantoren. Als U het eenmaal gezien hebt, zult U ook besluiten het te bestellen, zooals zoovele anderen reeds deden. Want het kan U goede en welkome diensten bewijzen. Duff Cooper verbiedt pers commentaar over Duitschen luchtaanval. GENèVE, 17 October (D.N.B.) Het Brit- sche ministerie van inlichtingen, dat onder lei ding staat van Duff Cooper, heeft, naar uit Londen gemeld wordt, een „tijdelijk verbod van perstelegrammen over den laatsten Duitschen luchtaanval" uitgevaardigd. BRITSCHE KRUISER ..LIVERPOOL" BESCHADIGD. LONDEN, 17 October (D.N.B.) De Engelsche kruiser „Liverpool" is beschadigd en teruggekeerd naar zijn operatiesteunpunt in de Middellandsche Zee. Naar de Admiraliteit mededeelt is een des betreffende mededeeling achtergehouden tot bekend was, dat de kruiser zijn steunpunt had bereikt. Tevoren had de admiraliteit verklaard: „in werke lijkheid heeft geen enkel onzer schepen verliezen of beschadigingen bekomen". Zecuwsche mosselen in de Haagsche wateren. De traditie getrouw ligt in een der grachten van de residentie een mosselenschuit, waar men (le mosselen gekookt en wel kan koopen. .(Foto Schimmelpenning!!.) Duitsche luchtaanvallen in den afgeloopen nacht voortgezet Het D. N. B. meldt: Londen is een uitgestrekte vlammenzee. Nog op een afstand van 80 tot 100 kilo meter konden de Duitsche vliegers de branden zien. Ten noorden van de Victoria-Docks zijn vijf bij zonder groote branden waargenomen, waardoor be langrijke pakhuizen vernietigd zijn. Deze verwoes tingen zijn van groote beteekenis voor de levensmid- delenvoox-ziening van Londen, omdat hier de groote opslagplaatsen met geweldige voorraden levensmid delen liggen. Ook in het midden der stad en in den noord oostelijken hoek van de Bocht in de Theems zijn groote branden uitgebroken, welker bestrijding zeer groote moeilijkheden zal opleveren zelfs wanneer brandweerafdeelingen op groote schaal het vuur aanvatten. Naar het D. N. B. nader verneemt zijn gisteravond weer verscheidene Duitsche ge vechteskaders voor aanvalsvluchten naar Engeland opgestegen. Welke doelen zij zich dezen nacht hebben uitgekozen is nog niet bekend. Waarschijnlijk is Londen echter het centrum van hun aanvallen. De stad trekt door de hoog oplaaiende branden reeds boven het Kanaal de aandacht der vliegers. Eenige hon derden vliegtuigen zouden voor den aanval zijn opgestegen. Het vliegveld Cheltenham ten noordoosten van Gloucester werd Woensdagnamiddag door Duit sche gevechtsvliegtuigen aangevallen. Drie brisant bommen van middelbaar kaliber troffen een hangar en veroorzaakten zware branden. Het vliegveld schijnt volledig vernietigd te zijn. Een andere han gar werd door scherven zwaar beschadigd. Alle aanvallende vliegtuigen zijn veilig op hun basis teruggekeerd. Omtrent den Duitschen aanval op een Engelschen troepentrein verneemt het D. N. B. de volgende bijzonderheden: Het bewuste vliegtuig maakte deel uit van een formatie die ten doel had een aanval op een vliegveld aan de westkust te ondernemen. De bommenwerper geraakt echter uit den koers en vloog in noordoostelijke richting. Toen het toestel boven een spoorwegverbinding kwam bemerkte de bestuurder een troepentransporitrein waarop licht afweergeschut geplaatst was. Uit de wagons zag de bestuurder de hoofden der soldaten steken. De bom- menwerper daalde en eenige seconden later vielen de bommen. De derde bom kwam als voltreffer in den ketel van de locomotief terecht. De locomotief werd volkomen vernield en eenige wagons ont spoorden. In razende snelheid had zich dit alles afgespeeld en na enkele minuten was het vliegtuig weer omhoog om naar zijn formatie terug te keeren. AANVALLEN BIJ DAG EN BIJ NACHT. STOCKHOLM, 17 October (D.N.B.) Een eigen bericht uit Londen van „Göteborgs Handels- en Scheepvaartblad" behelst bijzondex-heden over de jongste nachtelijke aanvallen der Duitsche lucht macht op Londen. De Duitsche vliegtuigen ver schenen tex-stond na het invallen van de Duisternis en wierpen lichtfakkels en brisantbommen uit. Ex- ontstonden geweldige vuurhaarden, deels ook in de gebieden aan den rand van de stad. Ook over dag werden aanvallen ondernomen. Een groote sc'nuilgelegenheid is door een Duitsche bom ge troffen, waardoor een watexTeiding beschadigd werd, zoodat enorme hoevelheden water binnen stroomden en een deel van de aanwezige men schen verdronken is. Minister Bevin heeft aan arbeiders, die door de bomaanvallen werkloos ge worden zijn, opgedragen mede te helpen bij het opruimen van het puin. BRFTSCH VLIEGTUIG AAN NEDERLANDSCHE KUST NEERGESCHOTEN. BERLIJN, 17 October (D.N.B.) Eenige Brit- sche bommenwerpers poogden in den loop van den nacht via Nederland naar het Duitsche rijksgebied te vliegen. Een Britsche machine werd in het Ne- derlandsche kustgebied door het Dyitsche afweer geschut neergehaald. Liddell Hart bespreekt den oorlog in Egypte. Waarschuwing tot de critici. Het D.N.B. deelt mede: De bekende Engelsche schrijver over militaire zaken, Liddell Hart, heeft zich j.l. Maandag ge dwongen gezien de Engelsche openbare mee ning te waarschuwen voor een „lichtzinnig opti misme ten aanzien van den toestand in de Mid dellandsche Zee. voornamelijk echter in Egypte. Diegene, die critiek levert op den jong- sten terugtocht van de Libische grens en aan de grens van den Soedan, toont daarmede aan, dat hij niet in staat is de werkelijkheid van den toestand te beseffen, aldus begint Liddell Hart zijn inleiding. „Deze critici sluiten steeds hun oogen voor de onaangename feiten, zoo voor het feit. dat de vijand na de ineenstorting van Frankrijk zijn groote superioriteit aan strijd krachten op alle fronten ten volle gebruikt". De schrijver noemt diegenen, die een offensief eischen zonder rekening te houden met de voorwaarden daartie, „gevaarlijke leden van de vijfde colonne". Bij een nuchter beschouwen van de waar schijnlijke krachtsverhoudingen der tegenstan ders in het oostelijk gebied van de Middel landsche Zee, aldus schrijft Liddell Hart, zijn de gedeeltelijke terugtochten van de Engelschen niet zoo merkwaardig als het feit, dat de vijand gedwongen werd zoo voorzichtig en langzaam op te treden. De spilmogendheden hebben volgens Liddel Hart veel grootere mogelijkheden, o.a. per vliegtuig versterkingen te zenden voor haar strijdkrachten dan de Engelschen. De sterkte van het luchtwapen is volgens den schrijver de voornaamste factor bij een woestijnoorlog. In de tweede plaats komen de gemotoriseerde en gemechaniseerde formaties, die voor operaties in de woestijn kunnen worden gebruikt. De „ob jectieve superioriteit" van den vijand moet aanzienlijk zijn om de Engelschen in hun stellingen te kunnen bedreigen. Vooropgesteld natuurlijk dat de Engelsche militaire leiding snel genoeg een flankaanval van den vijand ge waar wordt en hiertegen maatregelen neemt. «t i. S' \..v* V' Uw leidsman brengt U in het donker thuis. Onder dit motto is te Amsterdam een escorte- dienst opgericht, om ieder, die zulks wenscht, tegen een kleine vergoeding veilig langs de ver duisterde straten en grachten te brengen. (Foto Pax Holland.) Overige middelen konden zich over September bijna handhaven. 's-GRAVENHAGE, 16 October. Aan het over zicht van den. stand der rijksmiddelen op ultimo September wordt door het A.N.P. het volgende ont leend: Het totaal van de kohieren van de directe be lastingen geeft in vergelijking met het vorig jaar een vooruitgang te zien van f 7.835.590.(thans f 128.398.095,15 en vorig jaar f 120.552.505,91). Bij een beschouwing van de cijfers der belastingen af zonderlijk blijkt, dat de inkomstenbelasting met f 10.837.086,25 bijna f 153.000 meer heeft opge bracht dan op 30 September van het vorig jaar. De inkomstenbelasting toonde met f 72.893.151,1 echter een achteruitgang van ruim f 9.8 millioen. Ook de vex-mogensbelastinig kon zich niet op het peil van het vorig jaar handhaven en bleef met een bedrag van f 14.988.866,63 ruim 2 millioen ten achter, terwijl de vex-dedigingsbel. (f 8.225.002,50) een vermindering te zien gaf van ruim f 1.9 mil lioen. Deze lagere opbrengsten werden echter weder te niet gedaan door de dit jaar nieuw ingevoerde op centen op de gemeentefondsbelasting, welke f 21.453.988,17 opbrachten, waardoor het gunstig resultaat van het totaal dezer belastingen werd bereikt. DE OVERIGE MIDDELEN. Deze middelen hebben zich in de maand Septexn- ber betrekkelijk kimnen handhaven. Met een op brengst van f 37.365.591,91 bleven zij slechts f 176.000 bij de raming ten achter, terwijl zij in vergelijking met September van het vorig jaar een lagere opbrengst van 450.000 gulden te zien geven. Van de middelen, welke een lagere opbrengst dan in September 1940 hebben, noemen we in de eerste plaats de rechten op den invoer, welke met een opbrengst van f 6.110.748,45 een daling toont van ruim 3.9 millioen. Verder brachten minder op: de accijns op wijn ruim f 144.000; de accijns op suiker ruim f 660.000; de couponbelasting f 52.780.de rechten en boe ten van zegel ruim f 250.000: de dividend en tan tièmebelasting ongeveer 1 millioen, terwijl als van- zelfspi-ekend de opbrengst der loodsgelden op het lage peil der laatste maanden bleef gehandhaafd. Daarentegen stegen in opbrengst o.m. de accijns op geslacht met bijna 395.000 gulden; de accijns op het gedistilleerd met f 1.487.500.de accijns op bier met f 52.000.de accijns op tabak met ruim f 2.468.000; de omzetbelasting met f 600.000 en de rechten en boeten van registratie met ruim fl.25 millioen gulden. Over de eerste negen maanden van dit jaar was ce totale opbrengst dezer middelen f 321.854.143.18. Zij bleven daarmede ongeveer 16 millioen bene den de raming en ruim 27 millioen gulden ten ach ter bij de opbrengst over hetzelfde tijdvak van het vorig jaar. Minder brachten o.m. op: de dividend- en tan tième belasting 8.52 millioen; de rechten op den in voer 23.2 millioen; de accijns op suiker 1.83 mil lioen; de rechten en boeten van zegel ruim 6 mil- lioen; de rechten en boeten van registratie 1.21 millioen en de rechten en boeten van successie, van overgang bij overlijden en van schenking 3.8 millioen. Daarentegen brachten o.a. meer op; de accijns op geslacht 2.34 millioen; de accijns op het gedis tilleerd 3.36 millioen; de accijns op tabak ruim 7 millioen en de omzetbelasting 5.61 millioen. Officieele valutakoersen der Nederlandsche Bank. New York 1.88 3/16—1.88 9/16 Berlijn 75.28—75.43 Brussel 30.11—30.17 Helsinki 3.813.82 Stockholm 44.8144.90 Zuerich 43.5943.68 Bankpapier: New York 1.36 1/2—1.90 1/4 Brussel 30.0830.20 Stockholm 44.7644.94 Zuerich 43.55—43.72 Verandering in het Duitsche jeugd-straf recht. Arrest in plaats van gevangenisstraf. BERLIJN, 16 October (V.P.B.) Op voorstel van den rijksminister van justitie heeft de minis terraad voor de rijksverdediging een verordening uitgevaardigd, welke een belangrijke vernieuwing van het jeugd-strafrecht beteekent. Volgens de gel dende jeugd-straf wet werden strafbare jeugdigen tot heden met gevangenis of hechtenis gestraft, af gezien van de geldboete. In dit strafstelsel lag het gevaar opgesloten, dat de jeugdigen in de strafin richtingen dikwijls aan den verderfelijken invloed van de daar onder gebrachte gevangen waren bloot gesteld. Bovendien werd hun weder-inschakeling in de volksgemeenschap er door bemoeilijkt daar de straf in het strafregister werd opgeteekend. De nadeelen van dit stelsel traden vooral dan in het licht, wanneer er van een jeugdige dwaasheid sprake was en niet van een daad uit misdadigen aanleg of neiging. Om al deze nadeelen te vermijden zijn de jeugdrechters en de politie door de nieuwe verordening gemachtigd om in plaats van tot hech tenis of een korte gevangenisstraf, tot jeugdarrest te veroordeelen. Deze nieuwe vrijheidsstraf wordt niet in een strafinrichting, doch in een andere inrichting van justitie uitgezeten, waardoor de jeugdigen dus niet meer met verderfelijke elementen in aanraking komen. De straf wordt ook niet in' het strafregister opgenomen, zoodat de jeugdige er bij zijn lateren weg door het leven er niet door wordt gehinderd. De straf kan minstens een week en hoogstens een maand duren en zich soms ook over vier achter eenvolgende week-ends, telkens van Zaterdagmid dag tot Maandagmorgen vroeg uitstrekken. Op merkelijk is verder de bepaling dat volwassen opvoeders gestraft kunnen worden, indien hun kinderen als gevolg van gebrek aan toezicht straf bare handelingen begaan. Zware verwoestingen in Londen's verkeersstraten. Autobusverkeer moet groote omwegen maken. STOCKHOLM. 17 October (D.N.B.) De Londensche vertegenwoordiger van ,X>agens Ny- heter" meldt over de uitwerking der versterkte Duitsche vergeldingsactie tegen Londen, dat, wat Londen thans beleeft, wel het zwaarste is wat tot dusverre van de Londenaars is gevergd. De correspondent schrijft dat het moeilijk is een volledig overzicht te krijgen van den om vang der schade. De zware verwoestingen in de Londensche verkeersstraten dwingt het auto busverkeer geweldige omwegen te maken, aan gezien het de vernielde straten of de puin- hoopen der vernielde gebouwen, die over den weg liggen, moet vermijden. De schade in de Londensche City kan men reeds astronomisch noemen. „Svenska Dagbladet" wijst er in een oogge- tuigeverslag op dat nog ontelbare personen be dolven liggen onder de puinen der vernielde ge bouwen van Londen. Op verschillende plaatsen wordt, deels met deels zonder succes, door de red dingscolonnes gepoogd opgravingen te verrich ten. De hoeveelheid glasscherven van ver splinterde ruiten in de Londensche straten is ontzaglijk groot. Het is ondanks het voortduren de opruimingswerk eerst na veel moeite mogelijk geworden te beginnen met de opruiming van het glas. Companys gefusilleerd. Oud-president der Catalaansche republiek. Companys. (Foto Archief H.D.) Uit Barcelona verneemt het D.N.B.: In de ge vangenis van Montjuich is de Catalaansche se paratistenleider en voormalige president van de Separatistische Catalaansche republiek, Luis Companys Woensdag standrechtelijk doodge schoten, nadat hij door een krijgsraad ter dood veroordeeld was. HEDEN: 10 PAGINA'S. P. Gasus: Maanbeschouwing. pap. l Uit de Pers. pag. 2 H. D. Vertelling: De Wonderzalf. pag. 2 Het Amsterdamsche havengebied. pag. 3 W. v. d. T.: Herfst langs de Amster damsche grachten pag. 3 Flitsen: Veters. pag. 3 Sport in 't Kort. pag. 7 J. B. Schuil: „Een Amsterdamsche jongen". pag7 D. Kruijff: Garnaal thans een be langrijk prodilct. pag. 7 Laatste Berichten op pagina 8

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1