Haarlem's Dagblad Bewaren en afleveren van afval verplicht gesteld. Samenwerking van Gemeenten. Houtvuur. KE IP Het Vademecum Boterbon no. 13 Naar verboden zender geluisterd. ActikeCen enz. Kolen-Distributie 58e JAARGANG No. 17589 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij:. Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 19 October 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. Het plan tot samenvoeging van de gemeenten Heemstede en Bennebroek is een nieuwe aanleiding om terug te komen op de noodzakelijkheid van die gemeentelijke samenwerking, die wel in theorie mogelijk is maar tot dusver in de practijk zoo wei nig heeft opgeleverd. In het groote plan der samen voegingen van gemeenten in Noordholland, zooals dat dezer dagen bekend is gemaakt, zijn Haarlem en de omliggende gemeenten verder niet betrokken. Alleen die vereeniging van Heemstede en Benne broek staat er in. Maar wil dat zeggen dat men den toestand in dit district nu voor het overige als goed en zich eigenend voor verdere ontwikkeling moet beschouwen? Neen, zeker niet. Het Westen des lands met zijn overbevolking levert toekomst-pro blemen te over op en Haarlem en omgeving vor men daar een kenmerkend voorbeeld van. Het is in den loop der jaren ook in dit blad vaak naar voren gebracht en op velerlei gebied. Allerlei voor zieningen in breeden opzet zijn gewenscht. Som mige behooren tot het arbeidsterrein van de pro vinciale commissie, die het streekplan voor Zuid- Keiwemerland tot taak heeft. Men denkt daarbij aan een nieuw uitbreidingsplan waarop groote ver bindingswegen niet volgens een of ander gemeente lijk belang maar in gewestelijk kader ontworpen zijn. Men denkt aan de vorming van het zoo noo- dige natuur-reservaat, dat deze dichtbevolkte streek de „longen" zou moeten verschaffen die zij behoeft. Men beseft daarbij overigens weer meteen d'en af stand die tusschen het ontwerpen en het uitvoeren van een streekplan ligt. Die commissie kan het niet tot uitvoering brengen. Samenwerking der betrok ken gemeenten, met den gemeenschappelijken wil om een gemeenschappelijk belang te dienen, wordt vereisoht. En dat is op velerlei ander gebied het geval. Zonder een poging te doen tot het geven van een volledige opsomming zal ik hier enkele onder werpen noemen. Het plan tot samenvoeging van Heemstede en Bennebroek geeft het uitzicht op een groote ge meente die bij haar vorming reeds 23.000 inwoners zou tellen en ongetwijfeld in bevolking blijven groeien. Evenals trouwens Haarlem en de andere omliggende gemeenten. Welnu, men kan zich voor stellen dat in Heemstede het verlangen naar een Middelbare School, dat zich in den loop der jaren al heeft doen gelden, sterker naar voren zal treden als gemeentelijk grondgebied en inwonertal sterk zijin gegroeid. Is dat de juiste oplossing? Is het niet veel rationeeler, ja eigenlijk een voor de hand liggende eisch dat men de organisatie van den scholenbouw in een dichtbevolkt gebied regelt als een districtsbelang en niet volgens afzonderlijke opvattingen van gemeenten het zij deze of een an dere welker grenzen dwars door de bebouwing loopen? Natuurlijk. Wie zou trouwens willen be weren d'at de annexatie van 1927 een oplossing heeft gegeven die zulke problemen heeft uitge schakeld. Bij een ver-doorgevoerde gemeentelijke samenwerking zal men ze aan kunnen. En dan denkt men meteen aan zulke gemeentelijk georga niseerde diensten als de politie en de' brandweer. Men denkt aan de organisaties voor het vreemde lingenverkeer: de grootste, Haarlem's Bloei, zou zich met de andere plaatselijke propaganda moeten vereenigen om Zuid-Kennemerlands Bloei te die nen in een veel grooter bestek, dat oneindig veel meer aan te bieden en aan te bevelen zou hebben. Er is het cultureele streekbelang, dat thans deels versnipperd is jn een Haarlemsch, een Heem- steedsch, een Bloemenoaalsch en nog meer plaat selijke „vereenigings-levens" en zich verder ken merkt door een treurig tekort aan geschikte ge bouwen voor congressen, tooneel en muziek. Haar lem is al heel schaars voorzien en bezit eigenlijk geen gebouw voor groote congressen, Heemstede en Bloemenöaal lijden nog veel erger onder ge brek aan zalen. Indertijd was er een Heemsteedsch plan om een groot gebouw voor uitvoeringen aan het Valkenburgerplein te stichten. Het is niet tot uitvoering gekomen; het was te kostbaar voor Heemstede alleen. Sinds jaren tobt Heemstede voort met een paar kleine, voor groote uitvoeringen geheel onge schikte zaaltjes. In Bloemendaal is het vrijwel het zelfde. Men kan in die plaatsen, die toch welvarend zijn en zoovele groote aantrekkelijkheden bezit ter, niet eens een orkest-concert in een zaal geven. Dit heele onderwerp zou toch ook bij „streekrege- ling" tot allerlei nieuwe oplossingen kunnen voeren! Nu kan eigenlijk alleen Zand voort groote congres sen ontvangen. En zoo kan men doorgaan. De openbare ver keersmiddelen, een onderwerp dat zoo regelmatig aan de orde komt al is het nu tijdelijk wat op den achtergrond geraakt, heb ik nog niet eens ge noemd. In een groot bevolkïngsdistrict als het onze leve ren de gemeentegrenzen, die er doorheen loopen, voortdurend bezwaren op. Het feit dat de gemeen ten elkaar concurreeren en elkaar belastingbeta lers trachten af te vangen verergert die bezwaren. Men kan ze ondervangen en grootendeels opheffen door een ver-gaande samenwerking der gemeen ten. De belangen van de streekbevolking zijn op zoovele punten overwegend dat het afzonderlijke directe gemeentebelang of wat daarvoor doorgaat er door verdrongen moet worden, ervoor moet wijken. Dat is het gevolg van een in den loop der tijden veranderde toestand. Nu wordt er in het algemeen nog steeds een beleid gevoerd alsof wij nog in 1900 leefden, toen de bevolkingscentra ver van alkaar gescheiden waren en om Haarlem heen Er wordt veel over hout gesproken, In dezen voor-den-winter tijd, De soort van hout die men kan stoken, Niet die, waarop men noode bijt. Men gaat op eigen houtje neuzen, Naar brandstof die men noodig heeft. En dan bepaalt men vlug z'n keuze Op hout, dat vlotte warmte geeft. Dat hout, daar gaat men dan op hakken, Niet uit een sympathie gemis. Maar omdat het dan meer gemakke lijk in den haard te stoken is. Je moet ook aan dit werk eerst wennen, Dat zich in spit te dikwijls wraakt, De houtsnijkunst moet je ook kennen, Voor je een goede houtsnêe maakt. Je leert niet zoo maar nieuwe vakken En daarom, ook al klinkt het sterk, Van hak op tak een tak ophakken, Is ook niet daadlijk ieders werk. Je kunt misschien nog gauwer slagen Als je het hakken maar vermijdt En, voor de keus gesteld, aan zagen Je houterige krachten wijdt. Enfin, ik wensch u sterke armen Voor 't zaag geduw of bijl gezwaai, Die arbeid zal u nu reeds warmen, Hoe taai het hout zij, houdt u taai. P. GASUS. Mei zorg afgewerkt I Mei zorg aangepast1. Dat is een bril van o-o GR. HOUTSTRAAT naast Luxor (Adv. Ingez. Med.) kleine dorpjes op kilometers afstand lagen. Die tijd is voorbij en de locale geest van dien tij'd is voorbij. Wij zullen in een district als dit het gemeentelijk denken en handelen voor een zeer groot deel door het streekdenken en handelen moeten vervangen om de belangen der groote gemeenschap ook in het groot te kunnen dienen. In versnipperde partjes gaat het niet. R. P. De samenvoeging Heemstede— Bennebroek. Het advies van Heemstede. Naar wij vernemen zullen B. en W. van Heem stede hun oordeel over de voorgestelde samenvoe ging van Heemstede en Bennebroek pas formu leeren na vooraf met enkele raadscommissies over leg te hebben gepleegd. Het college zal zijn ziens wijze dan samenvatten in een prae-advies, dat door den gemeenteraad zal worden behandeld in een speciaal daarvoor belegde openbare vergadering, die gehouden zal worden op Donderdag 7 Novem ber a.s., des namiddags drie uur. Besluiten komen binnenkort af. Onze nieuwste succesvolle uit gave is van Haarlem's Dagblad Wekelijks gratis toezending van aanvullingen der overheidsmaat regelen. Abonnement, alles inbegrepen, 5.75 per jaar. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt het volgende bekeud: Hoewel in vele gemeenten schilleboeren, vee houders en groenteboeren vrij geregeld afval len van levensmiddelen inzamelen bij hotels, ziekenhuizen en particuliere huishoudingen, komen toch groote hoeveelheden van deze af valstoffen in de vuilnisemmers terecht en gaan dus voor nuttiger gebruik verloren. Wegens de minder gunstige veevoederpositie, waarin ons land door de oorlogsomstandigheden is komen te verkeeren, kan dit niet meer wor den toegelaten. Binnen korten tijd is dan ook de afkondiging van een tweetal besluiten te verwachten, waarbij het bewaren en inleveren van afval stoffen, welke geschikt zijn om tot veevoeder te worden gebruikt, nader wordt geregeld. Het eerste dezer besluiten heeft voornamelijk betrekking op afval van levensmiddelen. Het besluit legt aan een ieder de verplichting op om het in huishouding of bedrijf vrijkomende af val van levensmiddelen, waaronder te verstaan aardappelschillen, groenten- en fruitafval, vleesch-, visch- en broodresten en alle andere etensresten en beenderen te bewaren en ter beschikking te stellen van de daartoe door de gemeentebesturen aange wezen personen. Ook cadavers van honden en kat ten moeten ingevolge dat besluit worden inge leverd. Verdere regelingen, betreffende de wijze, waarop de bewaring en inlevering zullen dienen te geschieden, zullen bij plaatselijke verordening worden bekend gemaakt. Verwacht mag worden, dat die verordeningen bepalingen zullen inhouden, krachtens welke de afvallen hygiënisch en frisch moeten worden bewaard in een emmer of kistje èn regelmatig worden afgegeven aan de inzamelaars die daartoe van gemeentewege een vergunning hebben verkregen. Hier is een taak weggelegd voor de huisvrouw, die moet zorgen, dat deze regeling in alle opzichten een succes wordt. Het ligt in het voornemen, de schilleboeren, die zich tot heden met de inzameling van genoemde afvalstoffen hebben beziggehouden, bij bovenge noemde regeling in te schakelen. Voorts kent het besluit nog enkele uitzonderings gevallen ten aanzien van den bewaar- en inleve ringsplicht. Zoo zal men niet verplicht worden etensresten en afval van levensmiddelen ter be schikking te stellen, welke afkomstig zijn van eigen huishouding of bedrijf en bestemd zijn voor voeding van menschen of dieren, die tot eigen huishouding of bedrijf den eigen veestapel blijven voederen en kunnen hotels, ziekenhuizen, levensmiddelenfabrie- ken enz. de afvalstoffen normaal blijven verhan delen. De regeling is ook van toepassing op groente, die wegens mindere kwaliteit op de veiling met den gestelden minimumprijs opbrengt. Deze groente zal moeten worden verwerkt of voor voederdoeleinden verhandeld of anders bij een vergunninghouder moeten worden ingeleverd. Het ingezamelde afval zal normaal worden ver kocht aan veehouders uit de omgeving of, indien dit niet mogelijk zal zijn worden verwerkt tot een duurzaam veevoeder. Het tweede besluit geldt dierlijke afvallen. Het heeft ten doel de dierlijke afvallen, welke nog in groote hoeveelheden verloren gaan, eveneens te doen inzamelen en tot veevoeder te laien ver werken. Het besluit stelt te dien einde het bewaren en ter beschikking stellen van vleeschafval, afval van wild en gevogelte, vischafval, beenderen, ondeug delijke vleeschwaren en doodgeboren dieren ver plicht. Dit heeft dus voornamelijk betrekking op afval van abattoirs, slagerijen, vleeschverwerkende in dustrieën, poeliers, vischhandelaars enz. Het af val moet worden ingeleverd aan personen of licha men, die van gemeentewege zullen worden aan gewezen. Ook hier gelden de uitzonderingsbepalingen ten aanzien van den bewaar- en inleveringsplicht, in dien deze afvalstoffen door den houder gebruikt worden in zijn bedrijf of door dezen in de normale uitoefening van zijn bedrijf verhandeld plegen te worden. Bij plaatselijke verordening zal voor deze af- <C r %7S i ft ^4 Takkenbossen en Rijzen te koop. Aanvragen: Houtzagerij en Houthandel JONKER Co., Soendaplein 23, Haarlem, Telefoon 25424 (Adv. Ingez. Med.) De propaganda voor de verkiezing van den Amerikaanschen candidaat voor het presidentschap, Wilkie, ontbreekt zelfs op de tenniswedstrijden niet. (Foto Weltbild). valstoffen worden bekend gemaakt, hoe de inleve ring en inzameling zal geschieden. In verband met bovenstaand bericht wordt onder de aandacht gebracht, dat binnenkort ook voor andere afvalstoffen en oude materialen een regeling zal worden getroffen. MOLEST VERZEKERING HUIZEN, INBOEDELS en GOEDEREN. K O S TE R ASSURANTIëN HAARLEM, VERSPRONCKWEG 80. TELEF. 18223 (Adv. Ingez. Med.) DANSEN IN GROOT BADHUIS te ZANDVOORT. lederen ZONDAGMIDDAG van 3—6 uur. Entrée 0.25 alles inbegrepen. Gereduceerde prijzen. NORMANDIE BAR DAGELIJKS GEOPEND (Adv. Ingez. Med.) Birmaweg in China door de Japanners gebombardeerd. Het D.N. B. verneemt uit Sjanghai: Ja- pansche vliegtuigen hebben Vrijdag den Birmaweg in de provincie Yoennan, enkele uren nadat deze heropend was, gebombar deerd en een voor het verkeer belangrijke brug zwaar beschadigd, zoo meldt het opper bevel van de Japansche vloot in Zuid-Chi- na. Voorts werden fabrieksinstallaties op tien kilometer ten westen van Mengtse in zuidoostelijk Yoennan met bommen be stookt en werd aldaar groote schade aan gericht. Uit Tsjoengking verneemt het D.N.B.: Naar aanleiding van het openstellen van den weg door Birma heeft de plaatsvervangende mi nister voor verkeer der regeering Tsjang Kai Sjek, Peng Hsoen Pei, verklaard dat voor het beschermen van dezen weg door Birma tegen Japansche bomaanvallen door de regeering van Tsjang Kai Sjek voorzorgsmaatregelen zijn getroffen. Langs den weg liggen reservemateriaal voor het bouwen van bruggen en ijzeren bal ken. Voor geval van nood is langs dezen weg luchtdoelgeschut opgesteld. Het ministerie van verkeer heeft gelden ter beschikking gesteld voor hei verhoogen der vervoersmogelijkheden. Tegenwoordig is de weg in alle jaargetijden ook in den regentijd voor dubbel verkeer te ge bruiken. Een vrachtauto doet gemiddeld over den af stand van 1146 kilometer, van Lasjio naar Koenming, vijf a zes dagen. Volgens een officieele mededeeling van de re geering te Hongkong aldus verneemt het D.N.B. voorts zal de drie maanden gele den, tegelijk met het sluiten van den weg door Birma met Japan aangegane verplichting! om het geheele goederenvervoer met China te staken, worden opgeheven. De gouverneur van Hongkong verklaarde naar aanleiding hiervan dat het uitvoerverbod voor oorlogsmateriaal zooals wapens en munitie, dat begin 1939 werd uitgevaardigd, echter van kracht blijft. Reductie op den boterprijs wordt niet meer verleend De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij maakt het navolgende bekend met betrekking tot de distributie van boter, margarine, spijs- vet en spijsolie. De nieuwe distributieperiode voor boter, mar garine en spijsvet zal niet, gelijk de vorige, acht weken duren. In den vervolge zal iedere week een bon van de boterkaart en van de vet- kaart worden aangewezen. De geldigheidsduur van deze bonnen zal, evenals het geval is met de bonnen van de vleeschkaart, twee weken zijn. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 19 tot en met Vrijdag 25 October a.s. geeft de met „13" genummerde bon van de boterkaart recht op het koopen van een half pond boter. Van de vetkaart geeft gedurende ge noemd tijdvak de met „13" genummerde bon recht op het kopen van een half pond margarine of boter. De bonnen, welke op 25 October nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Vrijdag 1 November a.s. Reductie op den prijs van boter bij af gifte van bepaalde bonnen der vetkaar- ten zal in den vervolge niet meer worden verleend. Deze tegemoetkoming komt ge heel te vervallen. Hiertegenover staat, dat de bonnen van de vetkaart recht zullen geven op boter of margarine naar keuze. De hou ders van vetkaarten, voor wie de boter prijs een bezwaar oplevert, kunnen dus margarine koopen. De toewijzingen voor „boter" geven uitslui tend recht op het koopen van boter, terwijl de toewijzingen voor „margarine" recht geven op het koopen van boter en margarine tot een ge zamenlijke hoeveelheid als aangegeven op het toewijzingsformulier. De onderlinge verhouding der hoeveelheid boter en margarine staat geheel ter keuze van den detaillist. Tenslotte wordt er op gewezen, dat binnenkort een bon der vetkaart zal worden aangewezen voor het verkrijgen van vet of boter of marga rine en een bon voor spijsolie of boter of mar garine. Van de boterkaart zal dan een bon wor den aangewezen voor het verkrijgen van spijsolie of boter. Nadere mededeelingen hieromtrent zullen binnenkort worden gepubliceerd. Hoogleeraar veroordeeld. Tot 1è jaar gevangenisstraf en 3.000.— boete Het Duitsche Landgerecht heeft in zijn Vrijdag te 's-Gravenhage gehouden zitting den rector magnificus van de Rotterdamsche Handelshoogeschool, prof. mr. C. W. de Vries, naar uit een verslag van de zitting in de „Deut sche Zeitung in den Niederlanden" blijkt, ver oordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf en r 3000 boete wegens het luisteren naar een verboden zender. Aan het verslag in dit blad is het volgende ont leend. In de zitting van Vrijdag van het Duitsche Landgerecht werd een zaak wegens het luisteren naar 'n verboden zender behandeld, die door den persoon van den beklaagde alsmede door de begeleidende omstandigheden bijzondere be langstelling verdiende. In de beklaagdenbank zat de in Amsterdam geboren 58-jarige rec tor magnificus van ae Rotterdamsche Handels hoogeschool, prof. C. W. de Vries, woonachtig te 's-Gravenhage. Uit de dagvaarding bleek het volgende: De beklaagde heeft op 3 September in een voor dracht uiteenzettingen over de Haagsche Land oorlogsconventie en de verhouding tot Duitsch- land gegeven. In het kader van dit college sprak hij ook over de verhouding van het Nederland- sche volk tot het vroegere koningshuis en beriep zich, om de juistheid van zijn stelling te bewij zen. openlijk op een radiorede, die voor een ver boden zender gehouden was. De uitlating luidde ongeveer als volgt: „ZooaLs ik zelf in de radio gehoord heb en zooals gij waarschijnlijk allen gehoord zult hebben Deze uitlating leidde tot levendige opwinding onder de toehoorders; eenigen van hen maakten onmiddellijk na afloop van de voordracht den professor opmerkzaam op de verstrekkende ge volgen van zijn uitlatingen. Uit het verloop van de behandeling bleek, dat hij zich ook op andere plaatsen van zijn college bediende van zinswendingen, die als een oproep tot verzet tegen de Duitsche overheid begrepen konden worden. De Staatsanwalt legde er in zijn requisitoir den nadruk op, dat den beklaagde slechts dat ten laste gelegd was, wat werkelijk bewezen kon worden; er bestond sterke verdenking, dat een oproep tot ongehoorzaamheid aan de door de Duitschers uitgevaardigde wetten aanwezig was, echter heeft men dit punt niet in de ten lastelegging opgenomen. De aanklager legde er den nadruk op, dat het hier een zeer ernstig ge val betrof. De beklaagde is jurist, hoogleeraar en rector, voorzitter van het Nederlandsche Ambtenarengerecht en bovendien partij-func tionaris. Het gaat hier dus niet om een „weltfremden" geleerde, maar om een man die sedert geruimen tijd in het maatschappelijk leven verkeert en zich de volle beteekenis van zijn uitlatingen be wust is. De Staatsanwalt eischte twee jaar ge vangenisstraf en een geldboete van' f 6000, waarbij hij er op wees, dat gezien de in wet vastgelegde maximum-straffen bij dezen eisch nog van een milde toepassing der bepalingen gesproken moet worden. Het gerecht legde een gevangenisstraf van 18 maanden en een geldboete van f 3000 op. In de motiveering van het vonnis wees de voorzit ter er op, dat deze poging om achter het front der strijdende troepen onrust te stichten, met beslistheid tegengegaan moest worden. De straf maat richt zich naar het gevaar, dat een overtreding beteekent. In dit geval was het gevaar uiterst groot. Als er geen enkele aanleiding toe is S* moet gij geen GROENTJE in t HAARLEM'S DAGBLAD plaatsen. I Natuurlijk niet. Maar er doet zich telkens een aan leiding voor. Let daarop en doe het dan, tot uw eigen voordeel. in ai Ma: V lei< dai HEDEN: 12 PAGINA'S. R. P.: Samenwerking van gemeenten. P. Gasus: Houtvuur. 1 pag. 1 Dr. P. H. Schroder: In het oog der wereld. pag. 3 P. v. d. Hem: De lichamelijke opvoeding. pag. 3 Flitsen: De wereld op z'n ergst. pag. 3 Filmschouw. pag. 6 v. H.: Een meesterwerk van Hans Steinhoff. pag. 6 Het werk van de Haarlemsche commissie voor schoolathletiek. pag. 6 C. J. E. Dinaux: Geneugten des levens. pag. 7 J. H. de Bois: Litteraire Kant- teekeningen. pag. 7 Koopt nu. indien ge Uw voorraad kolen wilt) sparen, HAARD- en KACHET BLOKKEN bij HOUTZAGERIJ en HOUTHANDEL JONKER Co. Soendaplein 23, Haarlem Telef. 25424 en 10677. Ook aanmaakhout en blokken voor centrale verwarming. (Adu. Ingez. MedJ

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1