Haarlem's Dagblad Brandhout Kaasdistributie heden ingegaan. DE BOTERPRIJS VERHOOGD Eén ons per persoon per week Valsche alarmeering. Het Vademecum Tot f2.20 d f 2.30 per K.G. Duitsche luchtaanvallen op Engeland duren voort Artikelen enz. 58e JAARGANG No. 17590 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zulder Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, T2713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEERESOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 21 October 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand 1.1(1 per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, lott« nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regelt ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. Bon 26 Alg. Distributie boekje Het A. N. P. meldt: De secretaris-generaal, vvnd. hoofd van het departement van Land bouw en Visscherij, deelt mede dat heden een aanvang is gemaakt met de distributie van kaas. Onder kaas worden verstaan alle soorten binnen- en buitenlandsche kaas, ook smeerkaas, echter met uitzondering van de z.g. kwark. Gedurende de eerste distributieperiode, welke zal loopen van Maandag 21 October tot en met Zondag 27 October a.s. geeft bon no. 26 van het algemeen distributiebonboekje recht op het koo- pen van één ons kaas. Met nadruk wordt er echter op gewezen, dat deze bon ook gedurende de daarop volgende weck dus van Maandag 28 October tot en met Zondag 3 November a.s. geldig blijft, terwijl tevens gedurende laatst bedoelde week een nieuwe bon zal worden aan gewezen, welke eveneens recht zal geven op het koopen van één ons kaas. Kleine gezinnen welke anders slechts gesneden kaas zouden kunnen koopen kunnen door eerst de tweede week hun bonnen in te leveren, op deze wijze toch een stukje kaas koopen. Zij, die op medische gronden behoefte hebben aan een extra kaasrantsoen, kunnen bij de distri - butiediensten op gecontroleerd medisch attest losse bonnen verkrijgen. Evenals zulks het geval is bij brood en vleesch, zal men in hotels, cafés, restaurants en dergelijke slechts kaas by de maaltijden verstrekt kunnen krijgen, indien men een bon inlevert. Hiertoe zijn aparte wisselbonnen gecreëerd, te weten de met „kaas een kwart rantsoen" gemerkte bonnen, welke worden teruggegeven, indien men minder dan één ons kaas tegelijk verbruikt. Evenals de wisselbon nen voor brood en vleesch zijn de wisselbonnen voor kaas niet geldig voor het koopen van kaas bij den winkelier. Hiervoor kunnen slechts de bonnen van het algemeen distributiebonboekje worden ge bruikt. De aandacht wordt erop gevestigd, dat met het inwerking treden van de distributie het voorschrift dat niet meer dan één pond kaas tegelijk aan het publiek mag worden afgeleverd komt te vervallen. Indien een consument meer dan vijf bonnen tege lijk inlevert, mag derhalve de daarmee overeenko- Eiken] Beuken kachelblokken "it voorraad leverbaar Dennen n.v. Hoenderdos' Brandstoffen handel Kinderhuissingel 2, Telef. 11979 (Adv. Ingez. Med.) Zes dooden bij bomaanval op Monster Eenige andere personen er zeer ernstig aan toe MONSTER, 21 October. Het A.N.P. meldt: Gisteravond heeft een Engelsch vlieg tuig drie bommen geworpen op Monster, waar geen militaire installaties zijn. Tijdens den bomaanval bevonden zich nog verschei dene personen op straat, waardoor het aantal slachtoffers groot is. Zes personen lieten het leven, terwijl bovendien nog eenige per sonen zoo zwaar werden gewond, dat voor hun leven wordt gevreesd. Een bom kwam in de Molenstraat terecht, Vlak voor een bus van de Westlandsche Stoom tramwegmaatschappij. welke geheel vernield werd. De inzittenden, M. H. Meterman uit Loos duinen, J. W. v. d. Veen uit Voorburg en mej. K. Rens uit Monster werden gedood. Van een groep van vijf personen, die op den weg liep werden op slag gedood de 22-jarige B. van der Meer, de 20-jarige A de Koning en de 20-jarige H. Schellevis. allen uit Monster. Verder moesten zwaar gewond naar het ziekenhuis worden ver voerd de heeren D. Wijnants. A. H. van Kempen, A. C. van de Beukei, mej. Hoekenborg. allen uit Monster, en mej. Solleveld. uit 's-Gravenzande. Een tweede bom kwam terecht op den tuin van den kweeiker L. van Spronsen en vernielde een groot aantal druivenserres. De derde bom richtte in een boomgaard groote schade aan. Verschei dene personen, die licht gewond werden, zijn verbonden door plaatselijke geneesheeren en de leden van de plaatselijke afdeelingen van het Roode Kruis. De materieele schade is groot. Eenige huizen werden zwaar beschadigd en duizenden ruiten werden vernield. De plaatselijke autoriteiten, bijgestaan door den luchtbeschermingsdienst, hebben terstond de noodzakelijke maatregelen genomen. De versla genheid in het dorp is groot. KLEIN MEISJE SLACHTOFFER VAN BOMINSLAG. OIRSCHOT, 21 October (A. N. P.). Vannacht wiero een Engelsch vliegtuig bommen uit boven Oirschot. Een brandbom sloeg door het dak van de woning van den heer Coppens en kwam te recht op het bedje van een 3'/Harig meisje. Het kindje werd op slag gedood. De bom kon onscha delijk gemaakt worden. mende hoeveelheid kaas worden afgeleverd, al is deze grooter dan een pond. Aan de kaasverwerkende industrie zullen zoo noodig door de Nederlandsche Zuivelcentrale, afd. zuivel 's Gravenhage, toewijzingen worden ver strekt. Belanghebbenden dienen zich derhalve tot genoemde centrale te wenden. De door de zuivelcentrale aan ziekenhuizen, sana toria, etc. verstrekte vergunning om kaas op basis van hun normale verbruik van het horige jaar aan te koopen, komen uiteraard te vervallen. Voor deze inrichtingen is thans een regeling getroffen, waar van de uitvoering bij de plaatselijke distributie diensten ressorteert. De directies van ziekenhuizen, sanatoria e.d. dienen zich derhalve tot genoemde diensten te wenden. Natuurlijk komen voorts tengevolge van het bo venstaande ook de door de zuivelcentrale aan res taurants e. d. verleende vergunningen te vervallen. In verband met het feit, dat buitenlandsche kaas, alsmede Limburgsche, Hervésche, geiten- en scha penkaas onder de distributieregeling vallen, dienen importeurs van kaas en producenten en handela ren in bovengenoemde soorten kaas zich tot de Ne derlandsche zuivelcentrale om nadere inlichtingen te wenden. In een in de advertentiekolommen opgenomen of- ficieele publicatie zijn de regelingen voor grossiers en winkeliers vermeld. Rijksmaarschalk Goering vloog boven Nederland. Verduistering geïnspecteerd, 's-GRAVENHAGE, 21 October (A.N.P.) Rijksmaarschalk Goering heeft in verband met de door hem persoonlijk geleide actie van het Iuchtwapen tegen Engeland ook boven Neder land gevlogen. Hij heeft niet nagelaten, zelfs bij de duister nis enkele beschermingsmaatregelen en speciaal de verduistering in alle deelen van Nederland, zoowel van het vliegtuig uit als na tusschen- landingen te onderzoeken. Het resultaat van dezen onverwachten vlieg tocht en tusschenlandingen heeft aan de gestelde eischen voldaan. De houding van de desbetreffende Duitsche en Nederlandsche or ganen had de waardeering van den rijksmaar schalk en den weermachtsbevelhebber m Ne derland, generaal der vliegers Fr. Christian sen. EEN JEUGDIG MENSCHENREDSTER. De ll-jarige Mia Verhey te Maastricht redde op 11 Juli j.l. met gevaar voor eigen leven een 10- jarig jongetje, dat in de Maas was gevallen. Als belooning is haar thans namens het Carnegie- Heldenfonds een zilveren hanger met inscriptie geschonken. (Foto Het Zuiden.) (In een maand .tijd is in Amster dam de brandweer 70 maal valsch gealarmeerd.) Wanneer ik lees van een valsch brandalarm, Dan gaan mijn handen beurtlings dicht en open, Dan loop ik zachtgezegd een tikje warm, Dan ben 'k geneigd, mijn mouwen op te stroopen In één maand zeventig is het totaal, Ruim twee per dag, dat 's niet gering ten slotte, Een vlegel deed het en ging aan den haal, De brandweer stond als evenveel Piet Sn Je moet wel gaan als je de brandweer bent Want stel je voor dat je eens niet zou komen, Als het alarm in ernst het noodsein zendt, Dan zou het hoon en felle klachten stroomen. Alarm klinkt, ijlings rukt de brandweer uit, Met ladders, slangen en met sterke handen, Hier lijkt emplooi voor brandweerman en spuit, Intusschen kan het elders werklijk branden. Zoo'n laffen vlegel gun ik niet te veel. Slechts dit voor die vergeefsche brandweerritten Voor mijn part brandt hij zelf een lichaamsdeel Dat hij op blaren wekenlang moet zitten. P. GASUS. Wij hebben ook nog een exem plaar van van Haarlem's Dagblad voor U. Laat het ook U de diensten bewijzen, die zoovelen er reeds van ontvangen. Het ligt op onze kantoren voor U ter inzage, zonder eenige ver plichting. Het bombardement van Haarlem. Nog 4 gewonden in de ziekenhuizen. Men deelt ons ter verbetering van het bericht in ons nummer van Zaterdag mede, dat er riog een vierde gewonde van het bombardement van Haarlem in een ziekenhuis verpleegd wordt. Het betreft hier een bewoner van den Ko ninginneweg, die met een ernstige vleeschwonde in het Diaconessenhuis werd opgenomen. Onderhandelingen over de Indische petroleum duren voort. TOKIO 21 October (Domei) De woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken heeft in de dagelijksche persconferentie verklaard dat de onderhandelingen tusschen Japan en Neder - landsch-Indië over het petroleumvraagstuk nog niet geëindigd zijn in weerwil van een andersluidend bericht in de pers. Sprekende over de verhouding tot Engeland zeide de woordvoerder dat de Japansche regeering met Londen geen diplomatieke onderhandelingen betref fende den weg via Hongkong geopend heeft en dat zij integendeel haar politiek van waakzaamheid en afwacthten handhaaft. De Engelsch-Japansche over eenkomst betreffende de sluiting van den weg via Hongkong is nog van kracht ondanks het feit dat de overeenkomst tusschen Engeland en Japan betreffen de het sluiten van den Birmaweg is afgeloopen. Op een vraag of Tatekawa, de nieuwe Japansche ambassadeur te Moskou, gaat deelnemen aan een viermogendhedènconferentie te Moskou zooals in de bladen gemeld was antwoordde de woordvoerder dat dit slechts een krantenbericht is waarvan geen officieele bevestiging ontvangen is. Het eenige wat ik kan zeggen aldus de woordvoerder is dat Tate kawa bij aankomst te Moskou de verschillende maat schappelijke verplichtingen zal uitvoeren waarna hij zijn zaken met de Sovjet-overheid zal gaan regelen. Wat er na deze besprekingen zal gaan gebeuren hangt af van de toekomstige ontwikkeling van den toestand. EEN MOEILIJKE KLIMPARTIJ. De schoorsteenveger, die in deze dagen druk werk heeft, moet een behendig klauteraar zijn om de plaats te bereiken, waar hij zijn taak moet vervullen. (Foto Pax Holland.) 1 Ook een regeling voor andere zuivelproducten Het A.N.P. meldt: De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij deelt mede, dat ttfci ingang van 21 October een prijsregeling voor alle zuivelproducten is getroffen. Bij deze prijsregeling is uitgegaan van de ge dachte, dat het redelijk is, dat de veehouder een loonenden prijs voor zijn producten ontvangt en dat het eveneens redelijk is, dat de consument deze prijs betaalt. Als een voor den veehouder loonende winterprijs van de boter wordt onder de huidige omstandigheden beschouwd een prijs voor de fa- brieksboter van f 1.95 per K.G. voor de zgn. boeren- boter is dit een prijs van f 1.75 per K.G. Daar de zomerboterprijs ten hoogste f 1.58 per K.G. bedroeg, toont de thans vastgestelde winterboterprijs der halve een stijging, welke haar rechtvaardiging vindt in de bijzonder moeilijke omstandigheden, waarin het veehouderijbedrijf reeds sinds geruimen tijd verkeert. Met den hier vóór genoemden boterprijs als uitgangspunt zijn behalve voor de boter ook voor andere producten maximumproducentenprijzen vastgesteld. Voor de volvette boerenkaas bedraagt deze f 0.83 per K.G. en voor de 40+ N.H. fabrieks baas 70.5 cent per K.G. voor de overige 40+ kaas 67.^ cent per K.G. en voor de 20 kaas 44 cent per K.G. netto. Voorts is bepaald, dat voor onder- melk, welke door de fabrieken wordt afgeleverd, niet meer betaald of verrekend mag worden dan 1.25 cent per Liter. Gelijk uit het bovenstaande volgt, brengt de verhooging van de producentenprijzen tevens een verhooging mede van de prijzen, die de consument betaalt. Gedurende de laatste weken bedroeg de consumentenprijs voor boter maxi maal f 1.85 per K.G. Deze maximumprijzen zijn thans voor de verschillende soorten boter verschillend vastgesteld, doch zij bewegen zich voor fabrieksboter tusschen f 2.20 per K.G. Ook voor de detailprijzen van kaas zijn richtlijnen vastgesteld. In verband met de verhooging van boter- en kaasprijzen wordt een heffing gelegd op de op 20 October 1940 te middernacht aanwezige voorraden boter en kaas. Onder deze voorraden vallen niet voor raden boter beneden 250 K.G. en voorraden kaas beneden de 500 K.G. Voor verdere bijzonderheden omtrent de vast- In den nacht op Zondag een half millioen k.g. bommen uitgeworpen Het D. N. B. meldde Zondagavond: In de afgeloo pen 24 uur heeft de Duitsche luchtmacht meer dan 500.000 K.G. bommen op Engeland laten vallen. Dit. hooge cijfer wordt verklaard door het feit, dat de Duitsche vliegers door het buitengewoon heldere zicht en de opmerkelijk geringe afweer door luchtdoelgeschut en jagers volkomen ongehinderd hun bommen konden laten valen. Bij sommige be manningen was de geestdrift over het succes zoo groot, dat zij, evenals in den Poolschen veldtocht, in den afgeloopen nacht steeds weer met nieuwe en grootere bommenlasten van hun bases opstegen om den arbeid der vernieling te voltooien. Daarbij zag men wel enkele Britsche nachtjagers, die ter verdediging waren opgestegen, doch zij schenen zoozeer onder den indruk van het getal aanval lers te zijn, dat zij in geen enkel geval een gevecht aanvaardden. Hieraan en aan het volkomen falen van het afweergeschut zal het zijn toe te schrijven, dat geen Duitsch toestel verloren ging, hoewel steeds nieuwe golven gevechtsmachines, die van het invallen van de duisternis tot den morgen boven Engeland waren, tot den aanval overgingen. TWINTIG LONDENSCHE WIJK ERNSTIG BESCHADIGD. NEW YORK 21 October (D. N. B.) De Asso ciated Press meldt uit Londen dat de hevige Duit sche luchtaanvallen in den nacht van Zaterdag op Zondag groote schade en veel menschenlevens ten gevolge heeft gehad. In een hotel is een onbekend aantal gasten omgekomen, toen een bom buiten het hotel ontplofte. Een voltreffer heeft een clubge bouw vernield. Ook hier is het aantal dooden niet bekend gemaakt. Bijna twintig Londensche wijken zijn ernstig geteisterd. Een zeer bekende straat is met brandbommen overzaaid. Het blusschings- werk werd door daaropvolgende brisantbommen zwaar belemmerd, zoodat de brandweer tijdelijk niets kon doen. De aanval was een der zwaarste, die Londen ooit beleefd heeft. Later was de aanval hoofdzakelijk op de buitenwijken gericht. Twee steden in de Midlands en andere plaatsen in het zuidoosten zijn eveneens zwaar geteisterd. De „New York Times" meldt dat honderden brandbommen op Londen gevallen zijn. Overal ziet men bergen puin, doch het is verboden namen te noemen. Het bericht van het blad dat sterk gecensureerd is, maakt de conclusie dat de aanval op Londen thans blijkbaar in het stadium der volledige verwoesting van de stad gekomen is. ENGELSCHE OP BERLIJN. BRANDBOMMEN BERLIJN 21 October (D. N. B.) Vijandelijke gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 20 op 21 October de rijkshoofdstad in verscheidene op elkaar volgende golven aangevallen. Het grootste deel der toestellen kon reeds bij het naderen van de hoofdstad door krachtig afweergeschut verdre ven worden. Eenige vliegtuigen, die Berlijn bereik ten, wierpen brandbommen op verscheidene woon wijken. Er werden uitsluitend niet-militaire doelen getroffen. Daar de vijand alleen brandbommen wierp en geen militaire of voor de oorlogvoering belangrijke objecten aanviel, is men in Berlijn van meening dat de Britsche luchtmacht met voorbe dachten rade een zuivere actie van terreur tegen de Berlijnsche bevolking wilde ondernemen. Een vijandelijk vliegtuig werd boven Groot- Berlijn, een tweede reeds bij het naderen van de rijkshoofdstad door de luchtdoelartillerie neerge schoten. gestelde prijsregeling en de heffing op voorraden moge worden verwezen naar de officieele publicatie welke dezer dagen in de dagbladen zal worden op genomen. Jlir. F. W. van Styrum overleden. Ons bereikt 't bericht van het overlijden in den afge loopen nacht, op den leeftijd van 58 jaar, te Ermelo-Veldwijk, waar hij in het ziekenhuis „Salem" verpleegd werd, nadat hem op 18 Septem ber gedurende zijn vacantie bij Harderwijk 'n rij wielongeval overkomen was, van jhr. F. W. van Styrum, directeur van de N.V. Haarlemsche Brandverzekering Mij. (Foto Archief H.D.) Jhr. van Styrum werd geboren te Haarlem 35 April 1882 en bezocht de lagere school en het gymnasium aldaar. In 1900 trad hij in dienst van de N.V. Mij van Levensverzekering en Lijfrente te Amsterdam. In December 1909 volgde zijn aan stelling tot Super-intendent over de Inspectiën dier Maatschappij, in Ned. Oost-Indië. Hij vervulde dit ambt eenige jaren en werd toen opgenomen in de directie van het Hoofdkantoor voor Ned. Oost- Indië te Soerabaja. In 1920 repatrieerde jhr. van Styrum en hy werd in April 1921 benoemd tol mede-directeur der N.V. Haarlemsche Brandver zekering. Mij., indertijd opgericht door jhr. mr. A. V. Teding van Berkhout en mr. F. L. Willekes Mac- donald. In den loop der jaren werden, behalve voor brandverzekering, tevens portefuilles gevormd voor verzekeringen tegen ongevallen, inbraak, be drijfsschade, aansprakelijkheid tegenover derden enz. De Haarlemsche Maatschappij werkt samen mei verzekeringsmaatschappijen o.a. met de N.V. Zaan* landsche Assurantie Compagnie Ao. 1845 te Zaan dam. Van laatstgenoemde maatschappij werd jhr. van Styrum in April 1937 tot mede-directeur benoemd. De overledene was oud-secretaris van de ver- eeniging van Nederlandsche Brandverzelceraarsj secretaris der Haarlemsche Bachvereeniging; Re gent-secretaris der Hofjes van Staats en Noblet. Voorts President-commissaris van de N.V. Maat schappij tot Exploitatie der polders Jannezand te Werkendam: van de N.V. Mij. tot Exploitatie van Natuurlijke Bronnen te Haarlem en van de Levens verzekering Maatschappij „Haarlem".. Hij vervulde ook de functies van Fiscaal der Sociëteit „TroU moet Blijcken" en van de Vereeniging „Door Ver maak tot Nut". Bij de voetbalvereeniging Haarlem zal men de herinnering aan den overledene bewaren als aan een in het begin van deze eeuw zeer gewaardeer de medespeler in het eerste elftal, die steeds het voorbeeld gaf in sympathiek optreden en fair speL Nadat hij niet meer actief aan het spel deelnam heeft hij de vereeniging als penningmeester boven dien belangrijke diensten bewezen. Met jhr. van Styrum is een man heengegaan, die in vele kringen een zeer geziene figuur was en algemeen gewaardeerd werd om zijn hoffelijk heid, welwillendheid en vriendelijkheid in den om gang. HEDEN: 10 PAGINA'S. P. Gasus: Valsche alarmeering. pag. 1 De Haarlemsche linnenbleekeryen in de 18e eeuw. pag. 2 K. de Jong: Eerste concert Haarlem sche Bachvereeniging. Kerkcon- cert. pag. 2 Flitsen: Trommelen. pag. 3 Inenting tegen pokken; zachte drang op weigerende ouders te Haarlem. pag. 4 Criticus: Mijn kijk op het spel. pag. 7 - Eaatste Berichten op pagina 6 ^WÊmiiÊiÊÊÊmÊÊÊmwÊwmBmÊÊÊW*mÈimf

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1