BOSCH Broodprijs Oude materialen en afvalstoffen wordt hooger FLITSEN FIETSLICHT MAANDAG 21 OCTOBER 1940 HSXRCEM'S DAGBLAD 3 mogen met vernietigd worden 's-GRAVENHAGE, 19 October. De secretaris generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, maakt het volgende bekend: Op grond van een besluit, dat 19 October in het Verordeningenblad is verschenen („oude materialen en afvalstoffenbesluit") is het ver boden oude materialen en afvalstoffen te ver nietigen, weg te werpen (waaronder is begrepen het in den aschemmer werpen of aan den reini gingsdienst meegeven van bedoelde stoffen), dan wel op zoodanige wijze te bewaren, dat zij hun waarde als grondstof voor de industrie geheel of ten deele verliezen. Onder „oude materialen en afvalstoffen" in den zin van genoemd besluit wordt verstaan: a. Alle geheel of ten deele uit metaal, papier, karton, linnen, katoen, jute, wol, zijde, kunstzijde of andere vezelstoffen, huiden, vellen, leer, glas, rubber van elk soort, minerale, oliën, celluloid, hoorn, been, kurk, dierlijk haar, borstels of uit veeren bestaande stoffen of voorwerpen, welke niet meer overeenkomstig hun oorspronkelijke bestem ming gebruikt worden; b. Alle andere door den secretaris-generaal aan te wijzen stoffen of voorwerpen. De genoemde voorschriften gelden voor alle af valstoffen als bovenomschreven, welke uit de huis houding, alsmede uit industrieele en andere be drijven en instellingen afkomstig zijn. Oude materialen en afvalstoffen in bovenbe doelden zin moeten op de gebruikelijke wijze wor den afgeleverd aan den erkenden vakhandel, die daarvoor, naar gelang van de waarde, een zekere vergoeding zal geven, voor wat betreft afvalstof fen afkomstig uit de huishouding, zal de vergoe ding in overeenstemming zijn met hetgeen tot nu toe gebruikelijk was. Ingeval geen handelaar te vinden is, dient men zich voor nadere aanwijzingen te wenden tot het rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen, Paleisstraat 7, 's-Gravenhage. Het rijksbureau is op het oogenblik bezig een regeling te ontwerpen, welke beoogt den geheelen handel in afvalstoffen op nieuwe grondslagen te organiseeren. In het kader van deze aanstaande regeling zal ook voor een regelmatige inzameling der afvalstoffen worden zorggedragen. Zoodra de bedoelde regeling gereed is, zullen nadere bijzonderheden, alsmede de datum waarop zij zal ingaan, worden bekend gemaakt? Voor bijzondere gevallen kan de directeur van het rijksbureau aan bedrijven of instellingen, voor een bepaalden termijn of tot wederopzegging toe, geheele of gedeeltelijke ontheffing van de voor schriften van het besluit verleenen. Verzoeken tot ontheffing moeten bij het rijksbureau worden in gediend. In verband met het bovenstaande wordt ons van bevoegde zijde de volgende toelichting gegeven: Zeer veel waardevol materiaal gaat nog dagelijks verloren. Hoeveel wordt niet achteloos weggewor pen of vernietigd! In dezen tijd, nu de aanvoer van andere landen nagenoeg geheel stil ligt, mag dit niet meer geschieden. Oude materialen en afval stoffen vormen een kostbare binnenlandsche grond stof, waarvan een stelselmatige inzameling door den handel ten behoeve van onze eigen Nederland- sche industrie een dringende noodzakelijkheid is geworden. Bovendien ontvangt men het oude pro duct in een nieuwen vorm terug. Iedere Neder lander dient èn uit nationaal belang èn uit eigen belang er toe mede te werken, dat ons land op deze wijze voor zijn grondstoffen minder afhankelijk van het buitenland wordt. Ervaringen, die op dit gebied in andere landen zijn opgedaan, toonen aan, dat in eigen land in derdaad voor millioenen aan nuttige grondstoffen kan worden gewonnen, waarmede tevens aan vela menschen werk en brood wordt verschaft. Een ieder kan en moet hier zijn bijdrage leveren voor het gemeenschappelijk doel. In geen geval mag in dezen tijd nog iets verloren gaan. Daarom is het begrijpelijk, dat vernietiging van oude materialen en afvalstoffen thans strafbaar is gesteld en wel met een hechtenis van ten hoogste 6 maanden of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Beperkende bepalingen voor eierhandel. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visseherij heeft bepaald, dat ten aanzien van het voorhanden of in voorraad hebben, opkoopen, inzamelen, vervoeren, ver handelen, vervreemden en afleveren van eieren beperkende regelen in den zin van artikel 9 van de landbouw-crisiswet worden gesteld. De voor de uitvoering hiervan noodige bepa lingen worden in de Nederlandsche Staatscourant bekend gemaakt. Besparing op materiaal voor de bouwnijverheid. 's GRAVENHAGE, 19 October (A.N.P.) De algemeen gemachtigde voor den wederopbouw heeft aan alle gemeentebesturen een circulaire gezonden, welke bestemd is voor de gemeentelijke diensten van bouw- en woningtoezicht en waarin hij o.m. het volgende mededeelt: De in den laatsten tijd steeds ongunstiger wor dende voorraadspositie van hout (vooral van hei palen en van gezaagd naaldhout), benevens die van ijzer- en staalproducten, verplicht den algemeen ge machtigde de noodzakelijkheid van een uiterst zuinig gebruik van deze materialen voor de bouw nijverheid nog eens met klem onder de aandacht van de gemeentelijke diensten van bouw- en wo ningtoezicht te brengen. Bij de behandeling van de formulieren voor het aanvragen van goedkeuring voor de uitvoering van bouwwerken is gebleken dat door particulieren zoo wel als door overheidsinstanties, veelal nog te weinig rekening wordt gehouden met de voorgeschreven „maatregelen ter besparing op bouwmaterialen" Teneinde vertraging in de behandeling der aan vragen vooveel mogelijk te voorkomen, verzoekt de algemeen gemachtigde den gemeentelijken diensten van bouw- en woningtoezicht derhalve dringend de bij deze diensten ingeleverde, meergenoemde formu lieren ook te controleeren op materïalenverbruik. Voorts deelt de algemeen gemachtigde mede dat hij door tusschenkomst van de Gedeputeerde Staten aan de desbetreffende gemeentebesturen in over weging heeft doen geven, het gemis van genoemde materialen in voorkomende gevallen als overmacht te beschouwen en derhalve toch een bouwvergun ning te verleenen, indien thans reeds bouwaan- vragen aanhangig zijn gemaakt. Waar zoodanige bouwaanvragen nog niet aanhangig zijn gemaakt, zouden de gemeentebesturen nu reeds de bouw verordeningen in overeenstemming kunnen bren gen met den feitelijken toestand en het bezigen van schaarsche materialen niet meer in de gemeen telijke bouwverordeningen dwingend voorschrij ven. (Adv. Ingez. Med.) Prijs van broodbloem en broodmeel verhoogd De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visseherij, maakt het volgende bekend: Zooals bekend is en ook reeds bij een vorige ge legenheid werd mededegedeeld, heeft de overheid er sinds het uitbreken van den oorlog in Augustus 1939 steeds naai- gestreefd door haar prijzenpoli tiek een stijging van de prijzen voor de eerste levensbehoeften zoobeel mogelijk te voorkomen. Daar echter de richtprijzen voor den oogst 1940 over de geheele linie zijn verhoogd, moet thans worden overgegaan -tot een prijsverhooging van tarwe en rogge, welke producten de grondstoffen zijn voor de broodbereiding. Aangezien intusschen ook de bakkerijkosten door de oorlogsomstandigheden aanmerkelijk zijn geste gen en ook deze kosten uiteindelijk in den brood- Erijs moeten worden verdisconteerd, heeft de over- eid besloten niet de geheele richtprijsverhooging bij de prijsbepaling van bloem en meel in rekening te brengen, teneinde de noodzakelijke prijsstijging van het brood zoo klein mogelijk te doen zijn. Een en ander heeft geleid tot de vaststelling van de volgende prijzen met ingang van 21 October 1940, alles onder de gebruikelijke verkoopsvoor- waarden. Tarwebloem f 16,20 per 100 k.g. Tarwmeel f 14,05 per 100 k.g.; Roggebloem f 16,20 per 100 k.g. Op grond van het bovenstaande moet worden verwacht, dat de broodprijsstijging als gevolg van de vermelde factoren iot 1 cent per brood van 800 gram beperkt zal blijven. Het droge stofgehalte van bruinbrood tarwebrood) zal bovendien worden gelijk gemaakt aan dat van wittebrood, zoodat per eenheid meer meel in dat brood moet worden verwerkt dan tot nu toe. Tengevolge hiervan kan de prijs voor dat brood maximaal één cent meer stijgen, zulks echter met dien verstande, dat bruinbrood in geen geval duurder mag worden dan witte brood. De overheid zal er evenwel door het geven van restituties voor zorgdragen, dat voor zuiver roggebrood de oude. prijs kan worden ge handhaafd. In het algemeen zal deze prijsverhooging ook niet van invloed zijn op den prijs van overige bakkerij- artikelen (gebak e. d.) Voorts is reeds verboden volle melk of volle melkpoeder in brood te verwerken. Wel zal ge oorloofd blijven de verwerking van magere melk poeder of onder melk. In dit verband wordt er de aandacht op gevestigd, dat het gebruikelijke merk „M. B." in het melkbrood niet meer betéekent, dat zulk een broed met voile melk of volle melkpoeder gebakken is, terwijl voorts dc prijs voor water brood moet worden berekend. Als gevolg van een en ander zullen zij, die tot nog toe gewend waren melkbrood te gebruiken, van de prijsverhooging weinig bemerken, integendeel zullen zij in het algemeen voor het brood minder behoeven te besteden dan voorheen. De aandacht van bereiders van roggebloem wordt gevestigd op een enkele nadere bijzonder heid, welke voorkomt in een officieele publicatie. Wandelaar protesteerde op zonderlinge wijze. Fietsen in lantaarnpalen opgehangen. De Amsterdamsche politie zoekt op het oogenblik een man, die op wel zeer zonderlinge wijze protesteert tegen het feit, dat wielrijders 's avonds en 's nachts hun rijwielen buiten laten staan. De man heeft n.l. de gewoonte deze fiet sen. waar hij ze aantreft, aan lantaarnpalen op te hangen. Reeds verscheiden malen zijn hier over klachten ingekomen. Zaterdagavond had hij de Rombout Hoogerbeetsstraat als zijn operatie terrein gekozen en deze actie tevoren aangekon digd. Niettegenstaande dat gelukte het hem twee fietsen op te hangen en ongemerkt te verdwijnen. De politie neemt aan, dat het een wandelaar is, die op de een of andere wijze onaangenaamheden heeft gehad met een langs den weg geparkeerde fiets en nu op deze wijze een actie op touw heeft gezet. De veroordeeling van prof. De Vries. 's-GRAVENHAGE. 19 October. Omtrent de veroordeeling voor het Landesgericht van prof. C. W. de Vries, rector-magnificus van de Rotter- damsche handelshoogeschool, tot 18 maanden ge vangenisstraf en f 3000 boete, wegens het luis teren naar een verboden zender, verneemt het A.N.P. nog het volgende: In het requisitoir legde de Staatsanwalt er den nadruk op. dat het hier een bijzonder zwaar ge val betreft van overtreding van de verordening van den Rijkscommissaris inzake den radio-om roep. Beklaagde heeft in een toespraak voor 300 luisteraars van de Handelshoogeschool openlijk verklaard, dat hij over den Oranjezender naar de verboden rede van Prinses Juliana op 31 Augustus 1940 geluisterd heeft. Een dergelijke houding is onverantwoordelijk, daar dit geschikt is om de toehoorders en ruimere kringen der be volking tot dergelijke wetsovertredingen en in de gevangenis te brengen. Bijzonder ernstig weegt de overtreding van beklaagde, daar hij als jurist en professor de draagwijdte van de gepleegde overtreding ten volle bewust moét zijn geweest en omdat hij als rector een voorbeeld voor zijn leerlingen moet zijn. Voorts meende de Staats anwalt, dat hier een gevoelige straf op zijn plaats is met het oog op de gevolgen welke deze daad kan hebben, in het bijzonder onrust verwekken onder de bevolking. De straf, meende de Staats anwalt. moet hooger zijn dan die welke zijn uit gesproken tegen kleinere overtreders, zoodat hij 2 jaar gevangenisstraf en f 6000 boete eischte. (A.N.P.) GROENTEN- EN FRUITCONSERVENREGELING. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visseherij is bepaald, dat ten aanzien van het bereiden, voor handen en in voorraad hebben, verhandelen en vervreemden, afleveren en vervoeren van con serven van warmoezerijgewassen, landbouwerw- ten, fruit en zuidvruchten beperkende regelen in den zin van artikel 9 van de Landbouwcrisiswet worden gesteld. De voor de uitvoering hiervan noodige bepalin gen van den secretaris-generaal worden in de Nederlandsche Staatscourant afgekondigd. Bommen in het centrum van Rotterdam. Voetgangers gewond. ROTTERDAM 20 October (A.N.P.) Weder om hebben vliegers van de Royal Air Force in de Rotterdamsche binnenstad schrik en ontzet ting gebracht. Zondagavond hebben Britsche piloten onver wachts het rustig wandelend publiek in het centrum van de stad bestookt met een viertal bommen van vrij zwaar kaliber en weer zijn hierbij slachtoffers gevallen. Vast staat dat op zijn minst vier of vijf voetgangers min of meer ernstige verwondingen hebben opgeloopen door de rondvliegende bomscherven. Twee hun ner werden zeer ernstig gewond. Met een zie kenauto van den G. G. D. zijn zij naar een der ziekenhuizen vervoerd. De eerste bom die neei-viel eischte geen slachtof fers. Hij kwam terecht in het water van de Rotte. Onmiddellijk daarop werd een drietal bommen ge worpen in het centrum van de stad. De eerste hier van viel op het kruispunt Kruiskade-Mauritsweg en kwam terecht op het puin naast den rijweg. Een vijftal voorbijgangers liep hierbij kwetsuren op. De volgende twee bommen vielen op eenigen afstand en kwamen terecht op het voormalige Sophia zie kenhuis. Hierbij werd vrij veel schade aangericht. Onverwijld rukten de verschillende hulpdiensten uit. Manschappen van de Ordnungspolizei alsmede de Rotterdamsche politie, zorgden voor een afzet ting van het terrein. Over de geheelte lengte van den Westersingel werden de ruiten van de perceelen uit de sponningen gerukt, doch aan de electrische geleiding van het tramnet werd weinig of geen schade toegebracht, .zoodat het verkeer niet op ernstige wijze werd be lemmerd. Slot defect? Tel. 11493 DeSleutelspecialist.L.Veerstr. 10 (Adv Ingez- Med.) De Sabelpoort te Arn hem wordt ontmanteld. De werkzaamheden tot afbraak der belendende gebouwen zijn in vollen gang. Wat men van het bouwwerk reeds ziet. (Foto Pax Holland.) NIEUWE SERIE No. 132 Trommelen 1. Trommelt op dc tafel, terwijl hij tracht te be denken. hoe hij zijn opstel voor school zal beginnen. 2. Denkt door, maar tikt nu dc maat van een versje met zijn potlood. 3. Blijft doordenken, maar tikt nu met zijn teen op den grond. Vader schuift onrustig op zijn stoel. 4. Houdt op met denken, om voor de verandering met vinger, potlood en teen tegelijk te tikken. 5. Vader verzoekt hem met luider stemme om nu eens op te houden en aan het werk te gaan. 6. Loopt weer vast en tikt nu met potlood tegen zijn tanden. Vader geeft on- gelijken strijd op en gaat dc kamer uit. „OPEN VOOR NOODZAKELIJKE HERVORMINGEN." Dr. H. Colijn en drS. Rozemond spraken te Rotterdam. AANDRANG HET GOEDE UIT HET VERLEDEN NIET PRIJS TE GEVEN. Voor den A.R. Kieskring Rotterdam en den Kamerkieskring Rotterdam der C. H. Unie heb ben Zaterdag dr. H. Colijn en dr. S. Rozemond gesproken. Dr. Colijn zeide volgens het verslag ln „De Standaard" o.m., dat het op dit oogenblik weinig nut -heeft zich te verdiepen in de structuur van de maatschappij en vooral van het bedrijfsleven, zooals dit na den oorlog gezien zal worden. Na de waarschuwing, om nuchtere zakelijk heid te betrachten, wenscht spr. er daaren tegen evenzeer den nadruk op te léggen, dat men niet bang moet zijn voor hervormingen, die werkelijk noodzakelijk blijken. Spr. zelf althans behoort tot degenen, die openstaan voor iedere noodzakelijke of werischeiijke hervorming. Alleen is hij niet zoo hervor mingsgezind, dat hij met het grijpen naar het nieuwe zou willen prijsgeven het goede, dat het verleden ons heeft gebracht. Onder dit voorbehoud zal men de toekomst moedig onder de oogen moeten zien, zichzelf niet be driegend door de oogen te sluiten voor wat om ons heen plaats grijpt. CONCLUSIES. En dan is het duidelijk, dat er reeds nu enkele conclusiën kunnen worden getrokken, die men zonder veel gevaar voor teleurstelling uiten kan. Een van die conclusiën is stellig, dat de toestan den op het vasteland van Europa radicaal an ders zullen zijn dan ze geweest zijn. Wat daarbij voor ons hoofdzaak is en blijft, is de vraag, of ons nationaal volkseigen ongerept zal kunnen worden gehandhaafd, dan wel of ook hier in zichten veld winnen, die tegen den draad onzer historische volksontwikkeling ingaan. Vreemde inzichten, zoo is ons door den Rijkscommissaris beloofd, zullen ons niet worden opgedrongen, maar daarmede is nog niet beantwoord de vraag, of ze in Nederland niet vrijwillig aanvaard zul len worden. Wij gelooven dat wel niet, maar men moet de vraag toch onder de oogen zien. En daar mede hangt dan samen de vraag naar onze taak in het heden. GEEN SCHIJNEENHEID. Voor een schijneenheid gevoelen wij niets, al dus dr. Colijn, omdat er geen werkelijke kracht van kan uitgaan. Zelfs niet in den negatieven zin, dat daardoor zou worden aangetoond, dat de overweldigende meerderheid van het Nederland sche volk niet gediend is van de beginselen der Nederlandsche N.S.B. Want dat is, zoo zeide spr., ook nu reeds zonneklaar gebleken, zoowel door de uitspraken van andere georganiseerde groepen, als door die van de Protestantsch-Christelijke groepen. En als men vraagt, wat zij in concreto dan te doen hebben in dezen tijd, dan is spr.'s antwoord, dat zij zich ernstig hebben te bezinnen op de vragen, waarvoor zij t.z.t. zullen worden geplaatst, voor zoover zij althans in staat zijn zich den toestand van de toekomst in te denken. Zij moeten dit dan doen van het fundament uit, waarop zij allen staan, en niet van een ander fundament uit. dat het hunne niet is. Dit stand punt leidt er dan toe, dat zij te streven hebben naar eenheid van hen. die in den grond één zijn. omdat ze hetzelfde uitgangspunt hebben ge kozen. Daarom moet het mogelijk zijn voor Chr. Historischen en Antirevolutionnairen een lijn te ontdekken, die gevolgd moet worden bij de op lossing van vragen, die er reeds zijn en die er straks nog zullen komen. Van een aldus verkregen eenheid van visie uit kan men dan de hand uit strekken naar samenwerking met anderen op het punt van staatkundig of maatschappelijk beleid, waarbij eenzelfde doelstelling aanwezig is. Spr. besloot met te zeggen, dat de bange tijd nog niet voorbij is, dat het einde van de moei lijkheden nog niet in het zicht is en dat men daarom goed zal doen zich te stalen door een sterk geloofsvertrouwen. Dr. S. Rozemond zeide volgens bovengenoemd blad o.m. het volgende: Het is niet uit bekrompen zelfzucht, wanneer de Prot. Chr. volksgroep strijdt voor het behoud en de versteviging en vernieuwing van de Chris telijke grondslagen onzer samenleving. Daarom is zij ook niet alleen waakzaam tot behoud van de eigen geestelijke vrijheden, maar gaan haar ook de oude volksvrijheden en -rechten en de gevestigde Nederlandsche tradities ter harte. Daarom verstaat zij ook den roep om hervorming en vernieuwing van wat verstard en verouderd was. D LET OP HET MERK ROTODYN Verkrijgbaar bij den Erkenden Rijwielhandel. (Adv. Ingez. Med.) In dit streven ontmoet zij dan de Neder landsche Unie. Het is bekend, dat tegen deze groep in haar kortstondig bestaan reeds heel v/at critiek is gelanceerd, ook van den kant van het Prot. Christ, volksdeel. Veel van deze critiek moet als verdiend beschouwd worden, omdat meermalen bleek, dat deze beweging met kinderziekten te kampen had. Een en ander is verklaarbaar uit den snellen groei, terwijl ook misverstanden 'tot de aanvanke lijke beoordeeling wel hebben bijgedragen. Intusschen moet echter worden toegegeven, dat veel grond voor bezwaren en stof voor critiek is uit den weg geruimd. En daar de Unie blijk gaf geen doodende gelijkschakeling te willen en integendeel de overtuigingen en inzichten van het Prot. Christ, volksdeel te willen respecteeren, kan niets dit volksdeel in den weg staan om deze groep met wel willendheid en met den oprechten wil tot samenwerking tegemoet te treden. Spr. waarschuwde hierna tegen een artikel ha „De Unie" van 12 October „Een Nederlandscbt Jeugdbeweging". Ten aanzien van de N.S.B. zeide spr. nog, dait volgens de Prot. Chr. volksgroep de N.S.B. in het tegenwoordig stadium van haar ontwikkeling voor het Nederlandsche volk een hinderpaal is om „tot zichzelf" te komen. En de Prot. Chr. volks groep is van meening. dat de overweldigende meerderheid van het Nederlandsche volk dit medevoelt. En waar zij dit, niet als einddoel, maar als uitgangspunt voor nieuw leven en nieu we krachtsontplooiing van ons volk onvermijde lijk acht, kan zij niet anders zien dan dat de N.S.B. op den verkeerden weg is, dien deze zal moeten verlaten voor zij met vrucht aan de ver nieuwing van ons volksleven zal kunnen mede werken. De Prot. Chr. volksgroep staat dus gereed tot samenwerking in den breedst mogelijken zin zoolang die met behoud van haar meest funda- menteele overtuigingen en met overeenstemming omtrent de richting van het beleid zal kunnen geschieden. Zij ziet dit in dezen tijd van bezet ting vooral als een bereidheid tot voorbereiding van praktische samenwerking zoodra haar daar toe weer naar eigen aard in zelfstandigheid ruimte zal worden gegeven. Zij is van oordeel, dat veel. dat haar als belangrijk verdeelde, zal blij ken zijn beteekenis te hebben verloren. Zij is eveneens van oordeel, dat nieuwe belangen en be hoeften verdiepte aandacht zullen hebben. Zij wil zich'voor geen enkele nood of behoefte afsluiten en haar krachten tot heil van ons volk inzetten. OVERIJSSELSCHE ONTSPANNING SVEREENIGING Dezer dagen hield bovengenoemde vereenïging te Haarlem, onder flinke opkomst haar 8ste jaar vergadering, onder voorzitterschap van den heer J. Westervoorde, die in zijn openingswoord een bemoedigend woord sprak tot die leden die ge troffen zijn bij één der aanvallen op Haarlem en hun sterkte wenschte. Uit het verslag van den secretaris-penningmeester bleek, dat de vereenïging ondanks de tijdsomstan digheden in ledental vooruitgaat en de kas toelaat dat verdere bijeenkomsten worden georganiseerd. De aftredende bestuursleden de heeren Beert- huis en Huckriede werden herkozen zoodat het dagelijksch bestuur bestaat uit de heeren J. Wes tervoorde (voorz.), Beerthuis (secr.) en Fiechto penningm.). Besloten werd de feestavond enz. door te laten gaan. De eerste avond wordt gehouden 24 Novem ber a.s. van 39 ur n.m. Een Sint Nicolaaskinderfeest en kïenavond volgen daarop, terwijl de tooneelclub spoedig met haar studie begint. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5