inenten tegen pokken. AB'S AVONTUREN De vreemde Erfenis MAANDAG "21 OCTOBER' 1940 TT X X BE E M'S D A G B E A D 4 Een verklaring van den directeur van den Gezondheidsdienst te Haarlem. Zachte drang op weigerende ouders. De Commissie tol bevordering van de vrijwillige vaccinatie in Nederland (onder voorzitterschap van arts R. N. M. Eykel, geneeskundig en pharmaceu- tisch hoofd i-rspecteur van de Volksgezondheid) maakt een krachtige propaganda voor het inenten tegen pokken. De vraag is gesteld: „Is de koepokinenting wel noodig, want pokken komen in ons land niet voor?" Het antwoord is evenwel: Er is een tijd geweest, dat de pokken West- Europa teisterden. Die tijd is lang voorbij en het thans levende geslacht weet daarvan alleen door hoorop zeggen. De voornaamste oorzaak van dit verdwijnen der kinderpokken, zooals deze ziekte vroeger ook wel werd genoemd, is de algemeene toepassing der inenting in tal van landen. Inder daad heeft de inenting tal van menschenlevens ge spaard en veel leed voorkomen. Het is op dezen grond, dat de wetgever indertijd heeft bepaald, dat kinderen alleen dan de school mochten bezoeken, als zij een bewijs van inenting (het zoogoraamde pokkenbriefje) konden over leggen. Dit is de indirecte vacc:natiedwang. welke echter niet kon worden gehandhaafd, omdat het duidelijk werd. dat aan de vaccinatie ook gevaren kleef ten :eöer heeft gehoord van de hersenaan doeningen., die soms na de inenting werden waar genomen. Men heeft toen de bestaande wettelijke bepalingen inzake de vaccinatie opgeschort. Het gevolg van deze opheffing is, dat hoe langer hoe minder werd gevaccineerd en dat op het oogenblik naar schatting ongeveer 1.500.000 kinderen in Ne derland nooit zijn ingeënt, waarvan ongeveer 1.000.000 de school bezoeken. Het antwoord op de gestelde vraag is dus: wan neer wij de kinderen niet tegen de pokken inenten, keeren wij terug naar den toestand, die bestond, voordat de indirecte vaccinatiedwang werd inge voerd. Wane: eer pokken dan ook onder dergelijke omstandigheden ons land binnenkomen, zou dit een ranhp kunnen worden voor ons geheele volk. Dit mag niet zoo doorgaan en het is daarom, dat Wij dringend raden: Laat uw kind inenten op een leeftijd, die het minste gevaar voor hersenaandoeningen na vacci natie oplevert; laat uw kind inenten tusschem 3 maanden en 2 jaar, bij voorkeur beneden het jaar. Er kan gevraagd worden: Maar waarom kan niet worden gewacht tot zich gevallen van pokken hier te lande voordoen? Als pokken in het land voorkomen, valt het be zwaar van de kans op een hersenaandoening na vaccinatie weg tegen het bijna ieder bedreigende pokkengevaar. Dam willen alle ouders hun kinde ren laten \raccineeren, dan verdringt jong en oud zich voor de deuren der vaccinatielokalen, dan worden lange rijen wachtenden gevormd, dan wordt ingeënt op iederen leeftijd, ook op den leef tijd, die grooter gevaar voor hersenaandoeningen na vaccinatie oplevert, dan hebben, de artsen, die de vaccinatie verrichten, minder goede gelegenheid op mogelijk bestaande aandoeningen, die dë vacci natie niet of minder gewenscht maken, te letten,. Deze massa-vaccinatie zal hoogst waarschijnlijk meer gevallen van hersenaandoeningen na vacci natie en andere verwikkelingen ten gevolge heb ben en deze massa-vaccinatie kan te laat worden toegepast om een aantal pokkengevallen bij reeds besmette kinderen te voorkomen. Immers, er is alle kans, dat een geval van pok ken door de omgevirg van den zieke niet onmid dellijk wordt herkend, dat een epidemie reeds in ontwikkeling is. dat het aantal gevallen reeds veel en vee! grooter is dan aanvankelijk wordt vermoed. Dit is de laatste jaren herhaaldelijk in verschillen de landen voorgekomen. Wachten tot het pokkengevaar een ernstige be dreiging vormt, is dus ongewenscht. Tenslotte de vraag: Maar levert deze leeftijd dan geen gevaar voor een hersenaandoening na vacci natie op? In ons land zijn wel enkele gevallen van een be paalde hersenaandoening na vaccinatie bij kinde ren, jonger dan twee jaar, voorgekomen, sterfge vallen daaronder zijn in ons land niet waargeno men. Met recht kan dus gezegd worden, dat aan het inenten op den leeftijd van 3 maanden2 jaar zeer weinig gevaar verbonden is. Er is een klein risico. Dit risico mogen wij aanvaarden op over eenkomstige wijze, als wij andere risico's van het moderne leven aanvaarden (bijv. het naar sdhool gaan langs wegen, met druk verkeer). Wanneer in het gezin of bij het kind bepaalde ziekten voorkomen, kan dit een reden zijn om de vaccinatie uit te stellen. De arts. die het kind en (of) het gezin kent, kan den ouders in dezen van raad en voorlichting dienen. Tot zoover deze uiteenzetting, van deskundige zijde. Do gemeentebesturen hebben, ingevolge de wet telijke voorschriften, voor de ouders de gelegenheid oper.ge.-teld hun kinderen te laten vaccineeren. De directeur van den Gemeentelijben Ge neeskundigen Dienst te Haarlem, dr. W. B. Smit. die ook zeer sterk doordrongen is van de noodzakelijkheid alles te doen om het aantal kinderen dat ingeënt wordt zooveel mogelijk te De Staring-tentoonstelling, welke in de studiezaal van de Openbare Bibliotheek en Leeszaal tfe Arnhem gehouden wordt, kan zich in veel belangstelling ..verheugen, (Foto Pax Holland). Ned. Congres voor Openbare Gezondheidsregeling. Zaterdag 26 October te Haarlem. Het Nederlandsch Congres voor openbare Ge zondheidsregeling vergadert Zaterdagmorgen 26 October in rest. Brinkmann, Groote Markt te Haarlem. In het huishoudelijk gedeelte van de agenda zal o.a. een voorzitter worden gekozen. Het wetenschappelijk gedeelte begint te 11.15 uur meteen voordracht van den heer W. F. J. M. Krul, directeur van het Rijksinstituut voor Drinkwater voorziening te 's-Gravenhage over: Richtlijnen voor de toekomstige drinkwatervoorziening van Nederland. (Naar aanleiding van het rapport der commissie: Drinkwatervoorziening Westen des Lands). Over deze rede zal hierna een discussie volgen. Door het Bestuur werden uitgenoodigd aan het debat deel te nemen: 1. Prof. Dr. Charlotte Ruys, Hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam. (Medisch-hygiënische vraagstukken) 2. Ir. C. Biemond, Directeur der Gemeente Wa terleidingen te Amsterdam. (Vraagstukken op het gebied der waterleidingtechniek). 3. Mr. Dr. J. F. Schönfeld, Raadadviseur aan het Departement van Waterstaat" te 's-Graven hage. (Vraagstukken op het gebied der wet geving). 4. Ir. W. G. van der Kloot. Wetenschappelijk as sistent der Contact-Commissie inzake Natuur bescherming te 's-Gravenhage. (Vraagstukken op het gebied der Natuurbescherming). vergrootcn omdat daarmede de Volksgezond heid gemoeid is. verklaarde ons in het bijzon der aan te dringen op inenten van kinderen beneden het jaar. Daarbij is zoo zei dr. Smit alle risico uitgesloten. Er is in ons land gecji enkel geval bekend dat een kind dat be neden het jaar werd ingeënt daarvan ernstig ziek is geworden. Van de ongeveer 120 kinderen die te Haarlem elke maand den leeftijd van een jaar bereiken blij ken er ongeveer 80 niet ingeënt te zijn. De ouders krijgen dan een mededeeling dat zij in verband met dit feit moeten verschijnen voor een gemach tigde van den burgemeester en een geneeskundige. De directeur dr. Smit offert er voorloopig zijn Zaterdagmiddagen aan op om. in gezelschap van een hoofdambten aar van het Stadhuis, den vader (en als die er niet is, de moeder) toe te spreken en te wijzen op de wenschelijkheid alsnog tot vacci natie over te gaan. Er kan evenwel niet meer dan zachte drang worden uitgeoefend, de vaccinatie is niet verplichtend gesteld. Wel zjjn de ouders die zoo'n aanschrijving ont vangen verplicht te komen om die verstandige les aan te hooren. Zoo een hunner zonder grondig excuus weg blijft, wordt er proces-verbaal tegen hem opgemaakt en kan de kantonrechter hem tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeelen. Nederlandsche aannemers naar Duitscniand. Het orgaan „De Aannemer" meldt, dat er tus- schen een Nederlandsche delegatie en vertegen woordigers der Duitsche autoriteiten onderhande lingen zijn gevoerd over het werken van Neder landsche aannemers in Hamburg. Er is een bouw- program van 4000 woningen opgesteld. Voorloopig zullen vier aannemers elk 100 woningen bouwen. Een tweede groep aannemers is eveneens reeds aangewezen. De eerste vier fir ma's zullen vermoe delijk op 21 October reeds naar Duitschland ver trekken. GEEN TOESLAGKAARTEN MEER VOOR KINDEREN BENEDEN 4 JAAR. Kinderen, die op 21 October a.s. nog geen vier jaar zijn, komen in aanmerking voor een half broodbonboekje. Deze bepaling heeft ook voor de eerste distributieperiode van brood gegolden. Maar in deze eerste periode is op elk half broodbonboekje bovendien een kindertoeslagkaart versterkt, be staande uit zes bonnen voor één rantsoen rijst en zes bonnen voor één rantsoen havermout. Deze kindertoeslagkaart zal voor de tweede periode van brooddistributic niet worden afgegeven. (Het Volk) Voorziening in kasbehoeften en consolidatie van vlottende scliuld. 's-GRAVENHAGE. 19 October. Het heden verscheren Verordeningenblad bevat een verorde ning van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende voorziening in kasbehoeften en consolidatie van vlottende schuld. Daarin wordt met ingang van hedon de secretaris generaal van het departement van financiën ge machtigd, ter voorziening in kasbehoeften, tot het beloop daarvan, schatkistbiljetten of schatkistpro messen uit te geven, schatkistbiljetten te beleenen en leeningen op korten termijn te sluiten. Voorts wordt de secretaris-generaal gemachtigd ter consolidatie van vlottende schuld leeningen op langen termijn aan te gaan. Het tijdstip en de voor waarden van uitgifte worden door hem bepaald Ook liet vervoer van kroetappelen verboden. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij deelt ten vervolge op het laatst verschenen pers bericht inzake appelen mede, dat met ingang van heden ook alle vervoer van kroetappelen ver boden is, tenzij het vervoer gedekt is door een geldig vervoersbewijs af te geven door of namens de Nederlandsche groenten- en fruitcentrale. VOOR DE KINDEREN. „Wat zou dat beteekenen?" dacht Ab. „Wacht, ik ga hen eens opzoeken." Ab stapte met zijn handen op z'n rug de bergplaats binnen. Siki stond on hoorbaar op en deed op een teeken van Chimmy de beide deuren ge- ruischloos dicht. Chimmy probeerde heel vriendelijk Ab aan te kijken, maar dat lukte hem al heel slecht, want Ab rilde even van het wreede gezicht van Chimmy. Maar toen sprak Chimmy hem plotseling aan in Ab's taal. „Vertel eens, wie is die mijnheer met dien zwarten hoed." „O," sprak Ab, „dat is mijn vriend en buur uit de autobus." Aan dat antwoord hadden de beide Chineesche bedienden niets. En om dat zij dachten, dat Ab hen niets wilde vertellen, sloten ze hem op in een donker hok achter in het schip, vlak bij hun hutten. En daar zat Ab nu met een doek voor zijn mond en zijn handen en beenen saamgebon den. Hier zat hij nu al uren 1 En nog was er geen hulp op komen dagen. Roepen durfde hij niet ais hij er kans toe had gezien, want Chimmy en Siki zaten in hun hut vlak bij zijn cel. Het beste is maar afwachten! Als ik weer vrij kom, dan zal ik j'ullïe eens tracteeren op een paar losse paffers, zoo dacht Ab heel moedig. Maar het liep heel anders dan Ab had kunnen denken. Plotseling voelde hij zich opgetild. Ab werd pas goed wakker toen hij aan een lijn zweefde en in een kleine boot werd opgevan gen. Het was zeker middernacht, warit de zee was inktzwart. Alleen de lucht was helder verlicht door de maan. Maar alles ging zeer onhoor baar in zijn werk en het duurde dan ook niet lang of het bootje, waar Ab in zat, was eenige honderden meters van het politievaartuig verwijderd. De mannen, die het bootje voort bewogen, waren weer heel andere menschen dan Siki en Chimmy. Distributie van textielgoederen. Regeling voor bijzondere gevallen. Aan een aanschrijving van het centrale distri butiekantoor aan de distributiediensten ontleent de N.R.Crt. het volgende: In afwijking van de tot dusverre geldende regeling, is thans bepaald, dat personen, die een speciale vergunning aanvragen bij verhuizing naar een andere gemeente voor de aanschaffing van nieuw benoodigde textielgoederen, dit uitsluitend kunnen doen bij het distributiekantoor van de ge meente, waar zij zich gaan vestigen. TVVEEDEHANDSCH KLEEDING OOK OP PUNTEN. Tweedehandsche kleeding valt onder de distri. butiebepalingen en moet dus tegen in ontvangst, neming van textielpunten worden verkocht. Voor tweedehandsche kleeding geldt dezelfde punten- waardeering als voor nieuwe kleding. REPARATIE Indien reparaties van meubelen, gordijnen enz de aanschaffing van kleine hoeveelheden stof noodzakelijk maken, kan hiertoe een speciale ver gunning aan particulieren worden verleend. LINNEN IN HUWELIJKSUITZETTEN. Wat linnengoed in huwelijksuitzetten betreft doen zich gevallen voor, waarin aanvragers stol willen koopen om zelf lakens, sloopen, doeken, tafellakens, servetten enz. te vervaardigen. Dezr verzoeken moeten worden geweigerd, aangezien geen zekerheid bestaat, dat deze goederen inder daad zullen dienen voor het vervaardigen van de: huwelijksuitzet. Volgens de bestaande regeling kan een vergun ning tot de aanschaffing van een huwelijksuitzet eerst worden afgegeven, nadat de ondertrouw heeft plaats gehad. Door den veelal korten tijdsduur tusschen ondertrouw en huwelijk kunnen echter moeilijkheden ontstaan ten aanzien van een tijdige aflevering der goederen. Om dit te voorkomen ka: de distributiedienst, bij welke de speciale vergun ning tot de aanschaffing van een huwelijksuitzet werd aangevraagd, na te hebben onderzocht of de aangevraagde hoeveelheid goederen het daarvoor gestelde maximum punten-aantal niet overschrijdt een voorloopige beslissing nemen, welke aan den aanvrager wordt medegedeeld. De aanvrager kan de door hem aangevraagd! goederen dan terstond bij zijn leverancier bestel len. Zoodra de ondertrouw heeft plaats gehad, ka: de speciale vergunning aan den aanvrager ter hand worden gesteld, waarop zijn leverancier hem reeds bestelde goederen kan afleveren. VITRAGEGORDIJNEX Ter aanvulling van de bestaande instructies wordt medegedeeld, dat ook voor versleten glas gordijnen ten genoege van den distributiedienst aan te toonen r\aar behoefte in beperkte mak nieuwe gordijnen of gordijnstoffen kunnen wordei toegewezen. Ook in geval van verhuizing naar een nieuw! woning kunnen de distributiediensten, indien hel raamoppervlak grooter is of de afmetingen dei nieuwe ramen van dien aard zijn, dat men bij het vermaken der gordijnen niet met de oude gordijnen toekomt, naar gelang van de behoefte, in beperkts mate aan aanvragen tegemoetkomen. Als eisch dient echter te worden gesteld ,dat de oude nog bruikbare gordijnen gebruikt zulle: worden. HANDWERKONDERWIJS Voor benoodigdheden ten behoeve van hand werk- en nijverheidsonderwijs kunnen voorloopi; geen speciale vergunningen worden afgegeven, om dat een regeling betreffende het leveren van textiel goederen ten behoeve van dit ondrwijs thans in voorbreiding is. Echter kan wel reeds aan dez( instellingen worden medegedeeld, dat zij voor deze doeleinden zooveel mogelijk gebruik dienen te maken van natuurzijden stoffen of wel van rest coupons. Het bekend maken van bepaalde rechtsvoorschrif ten. In het Verordeningenblad van Zaterdag ii opgenomen een verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de wijze van bekendmaken van be-' paalde rechtsvoorschriften. Artikel 1. (1) Algemeen rechtsverbindende voor schriften. welke door de secretarissen-generaal van de Nederlandsche departementen van alge meen bestuur worden uitgevaardigd, kunnen ir plaats van in het Verordeningenblad voor het be zette Nederlandsche gebied in de Nederlandsche Staatscourant worden afgekondigd. (2) In het geval van afkondiging van niet al gemeen rechtsverbindende voorschriften van de secretarissen-generaal geschiedt zulks in de Ne derlandsche Staatscourant. Artikel 2. Worden rechtsvoorschriften, als be doeld m het eerste lid van artikel 1. in het Ver- ordeningenblad voor het bezette Nederlandsch! ^emed afgekondigd, dan kunnen deze ter verdere bekendmaking ook in het staatsblad worden open- S2?" ':,ie bekendmaking in het Staatsblad VerordeningenWacL6' de In Roman van HERBERT STEIN MANN. Bewerkt door LIZZY VEEN. (Nadruk verboden) En hiermede is het uit met Gertrude's zelfbe- heersching. Zij keert zich om, zoodat hij de tra nen in haar oogen niet zal zien en loopt plotse ling naar huis. Verschrikt blijft Koert staan. Lieve deugd, het schijnt toch niet zoo heel eenvoudig te zijn met vrouwen en daarbij kent hij Gertrude al van den tijd dat zij heel kleine kinderen waren. Koert. Koert! roept een scherpe vrouwen stem vanuit den naastgelegen tuin. Koert schrikt. Moeder! En haastig gaat hij naar het hekje. Nu zit de hoofdboekhouder. Karei Hendrik Weneer, weer op zijn plaatsje in het prieel. Maar de stilte en de vrede zijn verdwenen. Snel heeft Gertrude het bonte koffieservies opgeruimd en daarvoor in' de plaats liggen nu allerlei gewich tige papieren en documenten, uit de actetasch van Detleven, op de tafel. Waar Gertrude daar straks zat. zit nu een heer van onbepaalden leef tijd Hij draagt een iets te wijd costuum van bui- tenlandsche snit. Zijn krachtige handen liggen in zijn schoot. Naast hem zit. rechtop, koel en onaangedaan, de vrouw met het geverfde haar en den rooden géschmlnkten mond. Mi.jn broer Rolf is dus dood. zegt Wenger in de stilte. Een bittere klank is er in zijn stem. En waarschijnlijk in ellende en armoede geëindigd. Ja. zoo moest het komen. De kleine rechter Detleven maakt een afwerend gebaar Ongeduldig waait zijn hand een stuk papier heen en weer. Het is een ambtelijke doods- verklaring in de Engelsche taal en met de stem pels van de Amerikaansche autoriteiten. Wenger. het zou beter zijn als je mij liet uitpraten. Het gaat hier over een zeer belangrijke, ingewikkelde en als ik het zoo zeggen mag. ge vaarlijke kwestie. Gertrude mijn kind, misschien wil je wel zoo vriendelijk zijn je broer even te roe pen. Ik wil, dat hij ook hoort wat hier wordt ge zegd. Karei Hendrik Wenger, die met een stil en treu rig gelaat neerzit, stribbelt tegen. Zou het niet beter zijn. Detleven, als wij de kinderen er buiten houden? Ik kan mij voorstel len, dat Rolf in zijn ongeregeld leven verplichtin gen heeft aangegaan, die ik, als zijn eenige broer, natuurlijk naar mijn vermogen hoop te regelen, maar. De verschijning van Hans, die nu heelemaal gekleed is. onderbreekt hem. Hans ziet de droef heid op het gezicht van zijn vader en merkt hoe stil Gertrude is. Stoor ik? Neen, zegt Detleven. het is zelfs heel be langrijk, dat jij komt. Mag ik even voorstellen, mr. Higgins. miss Keelemr. Wenger junior. Hans buigt. Hij merkt een onderzoekenden, maar niet on vriendelij ken blik uit de oogen van den vreemden heer en voelt een stevigen hand druk. Het doet mij genoegen kennis met u te ma ken. zegt mr. Higgins. Hy heeft een beetje moeite met de taal. Miss Keele knikt vluchtig met het hoofd. Een oogenblik lijkt het Hans alsof in haar mooie oogen een waarschuwing ligt. Maar dan kijken zij weder zoo onverschillig en verveeld als te voren. Detleven heeft zijn grijs hoofd over de papieren gebogen. Ik herhaal wat jij nog niet weet, Hans. Je oom is zes weken geleden in San Francisco aan een hartverlamming overleden, zooals in deze papieren staat. Je zult je hem zeker nauwelijks herinneren? Hans kijkt geïnteresseerd op. Oom Rolf, maar natuurlijk, hij was immers artiest. De geheele familie wilde niets van hem weten Ik herinner mij nog. dat als tante Auguste hier bij moeder Thee kwam drinken zij steeds over het verloren schaap „oom Rolf" praatten. Hans! Vader Wenger kijkt boos naar zijn zoon. Matig je, je weet dat ik het inzicht van je moeder volkomen deelde, ik \yas ook tegen de artiestenloopbaan van Rolf. Nu hij dood is, zul len wij dit laten rusten. Maar Hans blijft kalm. Neem mij niet kwalijk, vader, artiesten zijn ook menschen en precies zoo fatsoenlijk als wij. In dienst was er een sergeant, die in het burger leven tot een acrobatengroep behoorde. Dat was pas een kameraad en wat hij als soldaat pres teerde, daar zou menig moederszoontje een voor beeld aan hebben kunnen nemen. Hans, ik verzoek je Gertrude, de anders zoo stille, schijnt op een gevoelige plek getroffen te zijn. Zij kijkt haar broer boos aan en deze trekt de wenkbrauwen op. Lieve help. alsof het een misdaad is artiest te zijn! U bent anders ook niet zoo, vader. Karei Hendrik Wenger kijkt zijn zoon verdrietig aan. Je oom heeft ons veel moeite gegeven, Hans Midden in zijn studie, welke hem door veel offers mogelijk was gemaakt, verklaarde hij. dat hij geen jurist wilde worden maar ingenieur. Dat wil ik immers ook, mompelt Hans dui delijk. Maar ik hoop niet. dat jij net zoo zult doen als hij. Inplaats dat hij zich bp de bouwkunst toelegde, wilde hij plotseling zonderlinge con structies maken. Apparaten, rare dingen, voor allerlei zonderlinge menschen, die hem nooit betaald hebben. Toen de familie hem verwijten maakte, zeide hij, dat hij liever daarhéén ging waar hij begre pen werd. Hij verdween en werd zelf zulk een ar tiest, die menschen iets voorgoochelde. Ik hoop, dat jij je ingenieursloopbaan zoo niet zult op vatten, mijn jongen. Maar al heeft hij nog zoo veel schulden. Ik zal ze op mij nemen. Want hij is een Wenger geweest en mijn broer. Nu. Det leven, begin maar en vertel mij hoeveel er te betalen is. zoodat wij de zaak kunnen regelen. Vader Wenger heeft zich boos gepraat, maar Detleven heeft tevergeefs getracht zijn woorden stroom te onderbreken. Ook nu komt hij er niet toe. want helder en luid klinkt de stem van de blonde vrouw. Ik dank u, mijnheer Wenger. dat u zoo dapper de party der artiesten hebt ge nomen. Haar mooie, grijze oogen kyken Hans daarbij aan. Higgins' basstem weerklinkt echter. U moet dat goed begrijpen, zegt hy, miss Keele is zelf artieste, schoolrydster. De rechter klopt met zijn potlood nadrukkelijk op de tafel, Wij moeten nu eindelijk terzake komen, zegt hij streng en haalt een omvangrijk document uit zijn tasch, dat hij even inkijkt, het gaat over het testament van Rolf Wenger, dat ik bij zijn nalatenschap vond. Het is op 5 Sep tember 1934 in New-Orleans opgesteld, de hand- teekeningen der getuigen zijn door het consulaat aldaar bevestigd. Als getuigen onderteekenden een zekere Weideman. die als klerk by het con sulaat wordt aangeduid en een zekere Glauving. voor wien geen beroep is genoemd. Kent u mis schien dien man, mr. Higgins? Geen idee. bromt de Amerikaan Zijn blik rust onophoudelijk op Gertrude. Plotseling merkte zij dit en slaat de oogen neer. Niemand der an deren heeft, dit incident gemerkt. Ik wil u allen in het kort op de hoogte bren gen, gaat de rechter voort. Want de geheele zaak eischt een snelle afhandeling. Rolf is niet arm gestorven! Zyn geheele nalatenschap be draagt alles bij elkaar een half millioen dollars. Waarbij gezegd moet worden, zoo klinkt de stem van den Amerikaan, dat niemand weet, waar en waarin het vermogen belegd is, of het even- tueele geld is gedeponeerd. Maar niemand lette nu op zyn woorden. Gertrude had van schrik en verwondering de handen ln elkaar geslagen. Twijfel en vreugde schilderden zich op haar gezicht af. Nu kunnen wy den tuin vergrooten, roept zy. Hiernaast willen zy allang het schuine stuk kwyt enen een nieuwen vleeschmolen moet ik allang hebben. De oude Wenger zit zwijgend voor zich uit te staren. Hij ziet bankbiljetten voor zich en glin sterend goud, een heuvel, een berg, heele bergen van goud. Het grijpt hem aan. Hoeveel geld. hoe veel bankpapieren zyn er in den loop der jaren reeds door zyn handen gegaan. Geld dat anderen toebehoorde, dat anderen verdiend hadden, het liet hem koud. Het was niet van hem. En nu nu zal het allemaal het zyne worden, een half SühS5'h2?1»?rS,ue-eJ1 reuze ïerm°sen. Wat t* teekent het bescheiden sommetje daarbij dat hit heSanhhile0fit' ^at 5et pensioen' dal de' fabrieï f ,?oud' een half millioen dollar! a?hte hari°ediT h- doorKheel de familie ver' J 1 b,1J elkaar gebracht, zyn zelfver zekerdheid van hoofdboekhouder is in hem aac Sm nwnf geraakt' HiJ m0€t zich beheerschen om niet op te springen, om geen zinlooze woor- ?m de ^°€s' welke hem gevangen houdt', niet uit te juichen. Maar de rustige ec duidelijke stem van zijn zoon dwingt hem tot zelfbeheerschmg. Hans ^08*€ genade, een aardig douceurtje, Ook hij is onder den indruk. Detleven's 1 pend potlood roept weer hun aandacht. Eer oogenblik ik kom nu aan de voorwaarden. R ernater heeft eenige zonderlinge voorwaarden, hm. zeer zonderling. Zyn aarzelen is opvallend. Voor den dag ermede! roept de oude Wenger ongeduldig. Detleven neemt het blad papier in de hand Het zooeven genoemde en gedetailleerde baar vermogen vermaak Ik mijn broer Karei Hendril Wenger in Ridagshausen en zijn kinderen Ham en Gertude, in gelijke deelen onder de volgende voorwaarden le. De erfgenamen nemen gedurende twaalf maanden de leiding van mijn circus „Excelsior" op zich. Zij moeten daar zelf tegenwoordig zijn en het practische werk, dat een circusdirecteur verricht, zelf op zich nemen. Er wordt hun de ge legenheid gegeven de vooroordeelen van de fa mine Wenger, waaronder ik bitter heb geleden, te overwinnen. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6